Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΓΑΜΟΥ.ΒΟΗΘΑΕΙ;

Σελίδα : 1

ZHNAKI

# 1 στις 10/9/2007
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 47
Απαντήσεις: 7.265
'Aρεσαν+: 0%

Συμβουλος γαμου.Βοηθαει;

Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο σας εχουν απευθυνθει σε συμβουλο γαμου, και ποιες οι εντυπωσεις τους. Αξιζει τον κοπο, η μακροπροθεσμα επεστρεψαν στα ιδια προβληματα;

# 2 στις 12/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καλημέρα,
Από τις λίγες γνώσεις μου, ο σύμβουλος γάμου είναι ψυχολόγος με εξειδίκευση στις διαπροσωπικές σχέσεις. Το αν βοηθάει ή όχι, πιστεύω ότι εξαρτάται από το ζευγάρι, κατά πόσο δηλαδή ο καθένας είναι σε θέση να συνειδητοποιήσει τα λάθη του, να τα διορθώσει και να μην ξανακάνει τα ίδια στο μέλλον. Η επαφή με σύμβουλο γάμου δεν λύνει προβλήματα, σε βοηθάει όμως να τα αντιμετωπίσεις. Δεν σου δίνει λύσεις αλλά σε οδηγεί σε συνειδητές επιλογές. Για άλλους βέβαια αυτό σημαίνει το τέλος και για άλλους τον επαναπροσδιορισμό την σχέσης.
Από προσωπική εμπειρία θα σου πω, ότι στις συνεδρίες βλέπεις κάποια πραγματάκια, που συνειδητά ή ασυνείδητα σου διαφεύγουν στην σχέση σου και καμιά φορά η έκπληξη είναι πολύ μεγάλη, τόσο για εκείνον που θεωρεί ότι για όλα φταίνε οι άλλοι και ποτέ δεν αναλαμβάνει εύθύνες, όσο και για εκείνον που θεωρεί ότι φταίει μόνιμα για όλα... Στην δική μας περίπτωση, ας πούμε, είδαμε τελικά ποιος ήταν πραγματικά ο καταπιεστικός και ποιος ο καταπιεσμένος στη σχέση, αλλά και τον λόγο που αυτό συναίβει....
Σε γενικές γραμμές, ένας σύμβουλος βοηθάει αρκεί να ξέρει και το ζευγάρι τι είναι αυτό που θέλει. Ο άλλος δεν αλλάζει, μπορεί όμως να διορθωθεί σε πολλά και να συνειδητοποιήσει ακόμη περισσότερα....

yiovana

# 3 στις 12/9/2007
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 63
Πριν από χρόνια, όταν κάποτε ήμουν παντρεμένη και ο γάμος μου αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα, πήγα σε έναν σύμβουλο γάμου. Προσσωπικά, με βοήθησε αρκετά. Δεν μου έδωσε έτοιμες λύσεις, αλλά με βοήθησε να δω πιο ρεαλιστικά την όλη κατάσταση.

Βέβαια δεν αρκέστηκα σ' αυτό. Αλλά και μόνη μου έψαξα πολύ τον ευατό μου, τις επιλογές μου, τις πράξεις μου, τα θέλω μου, τον άνθρωπο που είχα για σύζυγο, τα δικά του θέλω, τις δικές του πράξεις....Θα σου πω πως δεν ήταν καθόλου εύκολο. Ήταν όμως απόλυτα αναγκαίο και χρήσιμο.

Καιρό μετά, πήρα ορισμένες αποφάσεις.
Σήμερα, παρά τις δυσκολίες που αντιμετωπίζω στη ζωή μου, νοιώθω και είμαι πολύ καλύτερα από τότε που βρισκόμουν σε έναν γάμο με πολλά και δυσεπίλυτα προβλήματα.

ZHNAKI

# 4 στις 12/9/2007
author
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, και χαιρομαι που ηταν θετικες και για τις δυο, γιατι ψαχνομαι προς αυτην την κατευθυνση .

ZHNAKI

# 5 στις 12/9/2007
author
Ενας καλος ψυχολογος μου λειπει και δεν ξερω που να απευθυνθω. Οποιος γνωριζει καποιον καλο, θα του ειμουν υποχρεη.

# 6 στις 12/9/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Zηνάκι, ο ψυχολόγος είναι ότι είναι για μας τις γυναίκες ο γυναικολόγος. Πρέπει να νιώσεις άνετα μαζί του, γιατί όσο περισσότερο ανοίξεις την ψυχή σου, τόσο γρηγορότερα θα ξεπεράσεις αυτά που θέλεις. Κάποιος λοιπόν που για μένα είναι καλός εσένα μπορεί να μην σου λέει τίποτα. Ωστόσο υπάρχει μια γραμμή ψυχολογικής στήριξης στο τριψήφιο 197, όπου σου προτείνουν κάποια κέντρα που παρέχονται υπηρεσίες δωρεάν, αλλά τα ραντεβού αργούν. Το καλύτερο θα ήταν μέσω κάποιου φίλου ή γνωστού, αλλά δεν έχεις να χάσεις τίποτα...
Εύχομαι όλα να πάνε καλά για σένα!!!

ZHNAKI

# 7 στις 13/9/2007
author
ΕΥΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ, ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΧΑΛΙΑ! ΟΠΟΤΕ ΑΠΟ ΚΕΙ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΙΟΝΟΤΗΤΑ.

nikos_70

# 8 στις 19/9/2007
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 30
Η γνώμη μου είναι ναι,να πάς σε σύμβουλο γάμου.Βοηθάει,δεν έχω προσωπική εμπειρία,αλλά αν θα είχα κάποιο πρόβλημα και δεν μπορούσα να το λύσω μέσω συζητήσεως ή δεν συμφωνούσαμε,ναι θα πήγαινα. Αφού βέβαια πρώτα το συζητήσεις με τον αντρα σου, και μην ανησυχείς για τα ίδια προβλήματα που λες.Αφού θα τα έχεις συζητήσει,πιθανόν θα τα έχεις λύσει,αν ξαναγυρίσουν θα έχεις τρόπο να τα ξεπεράσεις Θα έχεις γίνει πιο έμπειρη,πιο δυνατή.

Κοιτάω το προφίλ σου και διαβάζω τα παρακάτω:
ενδιαφεροντα:ειμαι μια καινουργια μαμα, που προσπαθει να προσαρμοσει την χαρα της μητροτητας στην προηγουμενη της ζωη.
πριν το μωρουλακι μου, μου αρεσε η λογοτεχνια, ο κινηματογραφος, η μουσικη, οι εκδρομες, το σεξ, η θαλασσα, το ρουμι, τα ξενυχτια.

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος σύμβουλος γάμου,για να καταλάβει μερικά από τα προβλήματα. Μπορείς να έρθεις λίγο στην πλευ΄ρα του συζύγου σου? Κοιτάω τι είχει πριν το μωρό, και έτσι όπως τα αναφέρεις καταλαβαίνω ότι άλλαξες εντελώς.Καταλαβαίνεις τι έχασε ο σύζυγος σου? Ίσως την γυναίκα που αγάπησε. Το θεωρείς σωστό?
Έχει διαφορετική αντανάκλαση στην ζωή του κάθε ανθρώπου, η γέννηση ενός παιδιού.Και σίγουρα την ζωή της γυναίκας την αλλάζει περισσότερο.Αλλάζοντας όμως και η ζωή της γυναίκας,η ζωή του άντρα δέχεται επιδράσεις και από την αλλαγή της γυναίκας του και από την γέννηση του παιδιού. Νομίζεις ότι "μπορούμε" να το αντέξουμε? Ίσως ναι,αλλά είναι πολύ-πολύ δύσκολο. Θέλουμε και "εμείς" τον χρόνο σας και την τρυφερότητα σας,και μην ξεχνάς ότι ο άντρας προσαρμόζεται πιο δύσκολα στην καινούργια κατάσταση.
Συγχ'ωρεσ'ε μου τον πληθυντικό,είναι τα λέω όπως τα νιώθω.

Θα σου και κάτι που έμαθα από μικρός δεν το έχω διαπιστώσει,αλλά το αναφέρω,
Ο άντρας παντρεύεται και θέλει η γυναίκα του να μην αλλάξει (αυτή όμως αλλάζει) και η γυναίκα παντρεύεται και θέλει να αλλάξει τον άντρα της (αυτός όμως δεν αλλάζει). Με το "αλλάζει" εννοώ συμπεριφορά,τρόπους και τα σχετικά.

Kimich

# 9 στις 20/9/2007
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.098

Παράθεση:
Originally posted by ZHNAKI
Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιοι απο σας εχουν απευθυνθει σε συμβουλο γαμου, και ποιες οι εντυπωσεις τους. Αξιζει τον κοπο, η μακροπροθεσμα επεστρεψαν στα ιδια προβληματα;

Αν αποταθείτε έγκαιρα και μιλήσετε ειλικρινά βοηθάει...αλλιώς είναι πεταμένα λεφτά!
" Ότι δεν σε σκοτώνει... σε κάνει πιο δυνατό "

ZHNAKI

# 10 στις 20/9/2007
author

Παράθεση:
Originally posted by nikos_70
Θα σου και κάτι που έμαθα από μικρός δεν το έχω διαπιστώσει,αλλά το αναφέρω,
Ο άντρας παντρεύεται και θέλει η γυναίκα του να μην αλλάξει (αυτή όμως αλλάζει) και η γυναίκα παντρεύεται και θέλει να αλλάξει τον άντρα της (αυτός όμως δεν αλλάζει). Με το "αλλάζει" εννοώ συμπεριφορά,τρόπους και τα σχετικά.

Σε ευχαριστω για την απαντηση και τις συμβουλες.
Εμενα παντως ο αντρας μου αλλαξε περισσοτερο απο μενα.
Μην γενικευεις αυτα τα "κλισε" που λεγονται.
Επισης αυτος εχει προσκοληθει εντελως με το παιδι εχοντας χασει αλλα ενδιαφεροντα.

Dardana

# 11 στις 20/9/2007
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.638

Παράθεση:
Originally posted by ZHNAKI

Nομιζω πως βοηθά μονο αν οι συζυγοι επιθυμουν πραγματικα να βοηθηθουν.
Ακομα κι αν τελικα δε σωθει ο γαμος και οδηγηθει σε χωρισμο, ενας καλος συμβουλος γαμου θα βοηθησει και τους δυο να καταλαβουν καποια πραγματα και να παρουν αποφασεις με συνεση και νηφαλιοτητα.
Το παν ειναι στην διαθεση και στην ειλικρινη προσπαθεια.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

MARYMAD

# 12 στις 4/12/2008
author
Γυναίκα / 37 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
σημερα το απογευμα εχω rdv με συμβουλο γαμου, νιωθω λιγο αμηχανα ειναι η αληθεια για αυτα που θα ακουστουν και απο τις δυο τις πλευρες...Εσυ τελικα πηγες????Ποιο ηταν το αποτελεσμα????? Ο βασικος λογος που πηγαινω εγω ειναι οχι παση θυσια να σωθει ο γαμος αλλα να δω εαν υπαρχει λογος και αξιζει να σωθει...!!!!!!!!!

natalli

# 13 στις 10/1/2009
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Ευβοίας / Αιδηψός
Απαντήσεις: 1
καλησπερα σε ολους.κι εγω αντιμετωπιζω σοβαρα προβληματα στο ''γαμο'' μου.βαζω αποσιωπητικα γιατι συζουμε 5 χρονια αλλα ειναι σαν γαμος.δε διαφερει πουθενα και δε θελω να λεω σχεση γιατι αντιμετωπιζεται λιγοτερο σοβαρα.και σκεφτομαι τον συμβουλο αλλα φοβαμαι και ντρεπομαι οπως κι εκεινος.θα με βοηθουσε να διαβασω εμπειριες και ισως καπου να απευθυνθω

apelpismenh76

# 14 στις 11/12/2009
author
Γυναίκα / 38 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Vriskomai kai egw se polu kakh katastash. O antras mou mou anakoinwse oti thelei na xwrisoume eksetias ths mhteras mou pou kata ton idio sunexws paremvainei sth zwh mas. O idio einai ena ekseretika neuriko atomo pou dextike terastia katapiesh apo th mana tou. Thewrei oti h moni lisi gia ola einai oi kaugades gia na boun opws leei oi alloi sti thesi tous. H katastash einai arketa berdemeni dedomenou oti h mana mou einai olomonaxh ston kosmo, 76 xronon kai ton mono anthrwpo pou exei eimai egw. Parathse thn zwh ths sthn eparxia gia na erthei sth megaloupoli na fulaei to mwro mas me polu akrivo timima: den epitrepete na bgei eksw apo to spiti me to mwro giati o antras mou fovate. Oute kan ston akalupto ths polukatoikias. Kai guneka na paroume,ekeinos den thelei to paidi na bgainei eksw ektos an eimaste emeis mazi. Apotelesma...gurizoume sto spiti stis 6 to apogeuma kai to mwro einai mesa sta neura kai perimenei na bgalei oli tou thn entash panw mou. Sth vaftisi tou mwrou o antrasmou sikothike kai efuge apo to spiti giati h mana mou tolmise na rwtisei an epistrepsame ta paneria apo tis boubounieres. Twra tsantistike kai zhtaei diazugio giati h mana mou eipe oti sthn trapezariamas prepei na valoume aspro semen mias kaiauti einai mauri kai oxi bornto giati xanete. Eimaste mazi 17 xronia kai den distazei na ta petaksei etsi. Tou zitisa na pame se sumboulo gamou kai ekeinos apantise oti "den me noiazei na swsw to gamo mas. Megalwse to paidi me thn mana sou kai ase me ushxw. Outws h allws me exeis paragonismeno. Anti sto spiti na kanw egw koumanto kainei h mana sou..."

CINDY82

# 15 στην 1/8/2012
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη

apaντηση στην απελπισμενη 76

Γεια σου.Χωρίς να ειμαι ειδική, κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να σκεφτεις σοβαρα το οτι το παιδι χρειαζεται στο μελλον πολυ τον πατερα του.Κι οσο κι αν ακουγεται σκληρό, από την στιγμή που επελεξες να παντρευτεις, επελεξες να φυγεις απο το σπιτι σου κ να χτισεις τη δικια σου οικογενεια.Καταλαβαινω οτι πονας τη μητερα σου κ οτι εισαι το μονο ατομο στο οποιο μπορει να στηριχτει, αλλα αν βρισκεται ολη την ωρα μεσα στα ποδια σας, μπορει αυτο κ μονο να δημιουργει ενταση στην σχεση.Ναι μεν ειναι ανεκτιμητο οτι αυτη σας βοηθα στο μεγαλωμα του παιδιου, αλλα δε θα πρεπει να γινεται καταχρηση.Καλο θα ειναι να μενει στο δικο της χωρο κ να αναπνεετε κ σεις σαν ζευγαρι.Σιγουρα κι αντρας σου μπορει να μην ειναι ο τελειος πατερας, αλλα αν σταματησει να πνιγεται, θα μπορεσει στο μελλον να βελτιωσει καποια πραγματα.Αναγνωριζω οτι ειναι αρνητικο το οτι ειναι τοσο δυναμικος κ ανεξαρτητος, σε σημειο που δε θελει να ανακατευεται κανεις, αλλα αυτο εχει τα θετικα του, γιατι ουτε εσενα σε εχει βαλει σε διαδικασια να τα βαζεις με τους δικους του(γιατι αν συνεβαινε , ουτε εσενα θα σου αρεζε)...αυτα ειναι καποιες σκεψεις που εκανα με το ειπα το μην σου..
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε