Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γιατι να πληρωνουν παντα οι αντρες στις εξοδους?

Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες Αρχική«45678910111213

Barracuda

# 201 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408
'Aρεσαν+: 0%
Βρε σεις τόσες σελίδες για κάτι τόσο απλό

Δεν θα σκοτωθούμε για το λογαριασμό

Πραγματικά το να μοιραστώ ένα λογαριασμό με μία γυναίκα
που έχουμε βγεί παρέα για οποιοδήποτε λόγο
και είμαστε μόνο οι δυό μας δεν μ'αρέσει.

Αλλά δεν θα σκοτωθούμε γι ' αυτό

Με ένα χαμόγελο μια ατάκα και χωρίς να θίγω , υποτιμώ
ή αφήνω έστω υποψία ανταλλαγμάτων
( αν είναι δυνατόν βρε στη σημερινή εποχή)
το ξεπερνώ εύκολα.

Αν αισθάνεται άσχημα και το καταλάβω ή μου το πει
της δίνω την ευκαιρία να με κεράσει και εκείνη
Δεν βλέπω κάτι άσχημο σε αυτό

Το άσχημο είναι να μετράμε τα κέρματα
για να βγουν ακριβώς με το σερβιτόρο να περιμένει

Μπα σε καλό σας τόσος προβληματισμός
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 202 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by SUI_GENERIS
Ρε σεις γιατι ειστε η του υψους η του βαθους?

Ποιος μιλησε για τις 2 η 5 φορες που κερνα καποιος?

Μιλαμε για νοοτροπιες που γινονται καθεστωτα στην καθημερινοτητα

Και...αλλο ειναι το..κερναω η δεχομαι το κερασμα και αλλα ειναι "απαιτω" παντα και τα παντα.......

α γεια σου!!!!Τα λες πολύ σωστά.
Νοοτροπίες ... χαρακτήρες ... που γίνονται καθεστώτα στην καθημερινότητά μας και αφορούν και τα δύο φύλα.

Και θεωρούμε δεδομένο, ότι μία νοοτροπία, έναν χαρακτήρα δεν μπορεί κάποιος να την "μελετήσει" κανείς σε σύντομο χρονικό διάστημα και με απλά γεγονότα.

Παράδειγμα προσωπικό και τρανό ...

Ξεκινήσαμε 7 το πρωί. Οδηγώ επί 3 ώρες προς λιμάνι να πάρουμε πλοίο γρήγορης γραμμής. Στα μέσα της διαδρομής έκανα το λάθος και δίψασα. Το αναφέρω και μου λέει ότι θα πάρουμε νερό στο πλοίο. Φθάνουμε στο λιμάνι, χαμός, μποτιλιάρισμα. Της λέω αν είναι να κατέβει να πάει να πιάσει καμιά θέση στο κατάστρωμα μέχρι να βάλω το αυτοκίνητο στο γκαράζ του πλοίου και να πάρει και κανένα νερό.
Μετά από μισή ώρα μπήκα στο πλοίο. Το πλοίο γεμάτο από κόσμο. Πάω στο κατάστρωμα και την βρίσκω να κάθεται να τρώει μπισκότα και να πίνει νερό. Της λέω:
- Εχω κορακιάσει. Το νεράκι μου που είναι;
- Α! Δεν σου πήρα. Δεν το σκέφτηκα.
- Παρακαλώ;
- Από πίσω είναι το μπαρ, πήγαινε και πάρε.
- Ορίστε;
- Να... εκεί...

Γυρνώ το κεφάλι, και βλέπω μία ουρά τεράστια από κόσμο. Έκατσα στην ουρά, περίμενα, ενώ εκείνη έπινε νερό και έτρωγε. Το θεώρησα απάνθρωπο. Πλέον πείστηκα ότι το χέρι της δεν το έβαζε στην τσέπη της για μένα ούτε για ένα μπουκαλάκι νερό 50 δραχμών.

Μέχρι να έρθει η σειρά μου, τελείωσε η διαδρομή. Ανακοίνωση για οδηγούς. Τα παράτησα. Φεύγω και πάω στο γκαράζ, την παίρνω απ'έξω, τα πήρα στην κράνα, πείσμωσα.Νερό ήπια ξανά στην Αθήνα στο σπίτι μου μετά από 3 ώρες ταξίδι... Εκείνη, στο κόσμο της... Την άφησα στο σπίτι και ήθελε και φιλάκι...

Βρε ουστ!!!!

# 203 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Quietman
Νερό ήπια ξανά στην Αθήνα στο σπίτι μου μετά από 3 ώρες ταξίδι... Εκείνη, στο κόσμο της... Την άφησα στο σπίτι και ήθελε και φιλάκι...

Τέτοιο παλληκάρι και το άφησε να διψά, η κακούργα ;

Barracuda

# 204 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 9.408

Σε κοράκιασε βρε συ

Απίθανη η μεταφορά του συμβάντος
Το Barracuda ή θα σε κατασπαράξει ή θα σε σώσει κατασπαράσσοντας τους διώκτες σου. Πρέπει όμως να αποφασίσεις να μπείς στο νερό. The Shark...God or demon ?

# 205 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Barracuda

Σε κοράκιασε βρε συ

Απίθανη η μεταφορά του συμβάντος

αμ!πως! για αυτό προβληματιζόμαστε σε τόσες σελίδες!!!!

εμ!τι! τι νόμιζες;;;

όχι, που δεν θα σκοτωνόμασταν κιόλα...
"...ένα νερό κυρά Βαγγελιώώώώ!!!!
ένα νερό!!!! κρύο νερόόόόό!!!!..."

# 206 στις 18/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ξεκινήσαμε 7 το πρωί.

ωραια η τυπισσα...να την κλωνοποιησουμε

Ran_Tan_Plan

# 207 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.688

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by SUI_GENERIS
Ρε σεις γιατι ειστε η του υψους η του βαθους?

Ποιος μιλησε για τις 2 η 5 φορες που κερνα καποιος?

Μιλαμε για νοοτροπιες που γινονται καθεστωτα στην καθημερινοτητα

Και...αλλο ειναι το..κερναω η δεχομαι το κερασμα και αλλα ειναι "απαιτω" παντα και τα παντα.......

α γεια σου!!!!Τα λες πολύ σωστά.
Νοοτροπίες ... χαρακτήρες ... που γίνονται καθεστώτα στην καθημερινότητά μας και αφορούν και τα δύο φύλα.

Και θεωρούμε δεδομένο, ότι μία νοοτροπία, έναν χαρακτήρα δεν μπορεί κάποιος να την "μελετήσει" κανείς σε σύντομο χρονικό διάστημα και με απλά γεγονότα.

Ξεκινήσαμε 7 το πρωί. Οδηγώ επί 3 ώρες προς λιμάνι να πάρουμε πλοίο γρήγορης γραμμής. Στα μέσα της διαδρομής έκανα το λάθος και δίψασα. Το αναφέρω και μου λέει ότι θα πάρουμε νερό στο πλοίο. Φθάνουμε στο λιμάνι, χαμός, μποτιλιάρισμα. Της λέω αν είναι να κατέβει να πάει να πιάσει καμιά θέση στο κατάστρωμα μέχρι να βάλω το αυτοκίνητο στο γκαράζ του πλοίου και να πάρει και κανένα νερό.
Μετά από μισή ώρα μπήκα στο πλοίο. Το πλοίο γεμάτο από κόσμο. Πάω στο κατάστρωμα και την βρίσκω να κάθεται να τρώει μπισκότα και να πίνει νερό. Της λέω:
- Εχω κορακιάσει. Το νεράκι μου που είναι;
- Α! Δεν σου πήρα. Δεν το σκέφτηκα.
- Παρακαλώ;
- Από πίσω είναι το μπαρ, πήγαινε και πάρε.
- Ορίστε;
- Να... εκεί...

Γυρνώ το κεφάλι, και βλέπω μία ουρά τεράστια από κόσμο. Έκατσα στην ουρά, περίμενα, ενώ εκείνη έπινε νερό και έτρωγε. Το θεώρησα απάνθρωπο. Πλέον πείστηκα ότι το χέρι της δεν το έβαζε στην τσέπη της για μένα ούτε για ένα μπουκαλάκι νερό 50 δραχμών.

Μέχρι να έρθει η σειρά μου, τελείωσε η διαδρομή. Ανακοίνωση για οδηγούς. Τα παράτησα. Φεύγω και πάω στο γκαράζ, την παίρνω απ'έξω, τα πήρα στην κράνα, πείσμωσα.Νερό ήπια ξανά στην Αθήνα στο σπίτι μου μετά από 3 ώρες ταξίδι... Εκείνη, στο κόσμο της... Την άφησα στο σπίτι και ήθελε και φιλάκι...

Βρε ουστ!!!!

Αδερφακι μου βουνο ισαμε ενα Ταϋγετο το δικιο σου και απυθμενη ισαμε μια Μαυρη θαλασσα η υπομονη σου....
Τι να πω...μεχρι που κοντεψα να βαλω τα κλαμματα απο τη σκασιλα μου εγω που το διαβασα ,οχι εσυ που το ΄φαγες στη μαπα κιολας.
Επεσες στην Καρμελιτα την γαϊδουρα την ξεσαμαρωτη και με το συμπαθειο δλδ που την χαρακτηριζω καθοτι εσυ μπορει να εχεις αλλα αισθηματα για παρτη της αλλα ετσι ειναι...
Εδω δεν ειναι ποιος πληρωνει σε μια εξοδο και ποιος κερναει...εδω ειναι οτι ουτε νταβατζης δεν ξηγιεται ετσι.
Μεχρι που μουρθε στο νου οτι κατι της ειχες κανει και σε εκδικηθηκε...τοσο πολυ πια...
Παντως να σου πω τι της χρειαζοταν?
Ξεφορτωμα τα μπαγκαζια της στον ντοκο και την κοπανας σπιναροντας να μενει το μισο λαστιχο στο δρομο!
Να ψαχνει για ταξι στο λιμανι να μη βρισκει και αμα βρει να μην την πηγαινει ή να ψαχνει για διπλομισθωση ο ταριφας και στο τελος να τη γδαρει κιολας!
Αμ πως!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

ladopondikas

# 208 στις 18/10/2007
author
Ανδρας / 82 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 255
δεν ειναι θεμα λεπτοτητας ουτε ανδρισμου ουτε τιποτε απο αυτα. θεμα συμφεροντος ειναι.. θλιβομαι για να μην πως οτι αηδιαζω, παλια θυμωνα καταλαβα ομως οτι δεν αξιζει δεν θα κατσω να παιξω το παιχνιδι της καθε κυριας, οταν διαβαζω ατελειωτα κειμενα απο κυριες που γραφουν το πως το χρημα ειναι το παν στην σχεση. οποιος δεν πληρωνει και δεν κανει τα χατιρια ειναι απατεωνας; τοιχοδιωκτης; δεν εχει συναισθηματα; μου φαινετε οτι καποια ατομα δεν γνωριζουν την βαρυτητα των λεξεων. Τα ιδια ατομα σε άλλα ποστ γραφουν ή και αντιγραφουν απο αλλου ατελειωτα κειμενα για το πως η σχεσεις τους βασιζετε στα πραγματικα συναισθηματα, στην εγκεφαλικη επαφη, στην ανθρωπια, στις αμοιβαιες υποχωρησεις, στον χαρακτηρα του άλλου.. σε κατι ανωτερο. Δηλαδη κυριες μου θυσιαζετε ολα αυτα τα ποιο πανω επειδη ο άλλος δεν εχει την δυνατοτητα ή δεν θελει να ειναι με το χερι στην τσεπη συνεχεια και να πληρωνει μονο και μονο επειδη κανατε την τιμη να βγειτε μαζι του; εσεις τι προσφερετε και ζητατε τοσα πολλά; Αρα ειναι καθαρα θεμα συμφεροντος. μην κοροϊδευομαστε...Αυτο που πρεπει να κανει ο ανδρας που σεβετε τον εαυτο του σε τετοιες περιπτωσεις ειναι ή να φυγει για να διατηρησει την αξιοπρεπεια του ή να ζυγησει τα πραγματα και εαν πιστευει οτι αξιζει να ξοδεψει καποιο ποσό για αυτά που θα λαβει απο την άλλη μερια μενει στην σχεση, εαν οχι φευγει....ολα τα άλλα λεγοντε εκ'του πονηρου

Climentini

# 209 στις 18/10/2007
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Μονακό
Θέματα: 28
Απαντήσεις: 1.631
Πριν από μερικές δεκαετίες, ίσχυαν οι άγραφοι αλλά πανίσχυροι νόμοι της εθιμοτυπίας. Στα καθημερινά, στα μεγάλα, στα επίσημα και τα ανεπίσημα, δε χρειαζόταν να το σκεφτείς δεύτερη φορά: ήξερες πάντα ποιό ήταν το σωστό.

Εμπαινε ο πατέρας στο σπίτι; Ετρεχες να του φιλήσεις το χέρι. Γιατί; Γιατί αυτό έτσι ήταν.
Σηκωνόταν η κυρία από το τραπέζι να πάει προς νερού της; (πάω να πουδράρω τη μύτη μου έλεγε, αλλά τελοσπάντων) Οι κύριοι έπρεπε να σηκωθούν από τις καρέκλες τους. Γιατί; Γιατί αυτό έτσι ήταν.
Πρόσφερες κόκκινα τριαντάφυλλα; σήμαιναν κάτι τελείως διαφορετικό από το να προσφέρεις γλαδιόλες (κάποτε είχαν μεγάλο σουξέ οι γλαδιόλες, μπορεί να θυμάστε αμυδρά και το Bενάρδο, το «ληστή με τις γλαδιόλες»)

Τώρα που διανύουμε την περίοδο των αλλαγών, πρέπει μόνοι μας να βγάλουμε το φίδι από την τρύπα. Να επινοήσουμε τους καινούριους κώδικες, τα do's και τα dont's της νέας εποχής, κυριολεκτικά αβοήθητοι - χωρίς καν ένα στοιχειώδη κοινό κώδικα, μια βάση για να πατήσουμε.

Τελικά, ποιός θα πληρώσει το λογαριασμό;

Κλημεντίνη έφα

StavrosP2001

# 210 στις 19/10/2007
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Προφήτης
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.972

Το μέλος StavrosP2001 έχει επισυνάψει το αρχείο: money.gif (57.07KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 337 φορές

EPILEKTIKH_panidonistria

# 211 στις 21/10/2007
author
Γυναίκα / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Έχω παραφρονήσει με όσα διάβασα από μερικές κυρίες που είναι κοντά στη δική μου ηλικία!!!!!!

Ή φαίνεται εγώ να έζησα σε μιαν άλλη Ελλάδα...

Ή μερικές έβγαιναν με παραλήδες ή πολύ μεγαλύτερους απ' αυτές, που ούτως ή άλλως είχαν τα χρήματα να τις κυκλοφορούν...

Στα 18 μου ήδη εργαζόμουν. Έδινα το μισό μισθό μου στη μητέρα μου και με τον υπόλοιπο έκανα τα ναύλα μου, ντυνόμουν, συνέχισα την εκμάθηση της μιας γλώσσας που είχα ξεκινήσει στα 8 μου, ξεκίνησα την εκμάθηση νέας γλώσσας, αγόραζα βιβλία και με ό,τι περίσσευε διασκέδαζα (για να είμαι πιο ακριβής, περισσότερο ψυχαγωγούμουν).

Ήταν η εποχή που ο κόσμος πήγαινε με το λεωφορείο στη θάλασσα για να κάνει μπάνιο, μια που τα αυτοκίνητα ήταν λιγοστά και τα είχαν οι πλούσιοι μόνο. Ήταν η εποχή που κυριαρχούσε (τουλάχιστον στον κύκλο μου) ως διασκέδαση ο κινηματογράφος, το θέατρο, οι καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, οι μπουάτ (Σαββόπουλος, Μαρκόπουλος, Χατζής, Γ. Αργύρης, Π. Τζαβέλας κλπ ήταν στο απαραίτητο μενού κάθε 15 μέρες), οι καφετέριες, για φαγητό άντε καμιά πίτσα και βεβαίως ο χορός στις ντισκοτέκ.

(Να σημειώσω εδώ πως τα μπουζούκια ήταν μια άγνωστη για μας διασκέδαση. Εκτός του ότι δεν μας εξέφραζαν, δεν είχαμε και τα χρήματα για να πάμε. Τότε πήγαιναν εκεί οι μεγαλοέμποροι και οι χασάπηδες που διέθεταν αρκετά χρήματα και πάντως οι από 30κάτι και πάνω.)

Ήταν η εποχή που πήγαινα μέρα παρά μέρα κινηματογράφο, διότι όντας γραμμένη στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος και παρακολουθώντας τις προβολές της, έμαθα τη "γλώσσα" του και τον λάτρευα.

Ήταν η εποχή που οι παρέες (συνομήλικοι φοιτητές ή εργαζόμενοι) ήταν πολύ μεγάλες (πάνω από 12 άτομα) και για να αποφασίσουμε πού θα πηγαίναμε κάναμε ...συνέλευση πάνω από μισή ώρα, για να καταλήξουμε τσούρμο σε κάποιο λεωφορείο και να πάμε εκεί που επιλέγαμε. Η συνηθέστερη κατάληξη ήταν κάποια καφετέρια και το φραπέ στο χέρι ...λύναμε όλα τα προβλήματα της ανθρωπότητας, κάνοντας ...ανακατανομή εισοδημάτων στις φαύλες κοινωνίες των καπιταλιστών... Κι όταν τα λύναμε αυτά, συζητήσεις κόντρα στις συζητήσεις για να αποφασίσουμε αν προτιμούμε το συντηρητισμό της καθεστηκυίας τάξης στο Εθνικό ή την προοδευτική σκηνοθετική ματιά του Κ. Κουν και της Μ. Ριάλδη....

Δεν είχα πάντα τα χρήματα για να ακολουθώ την παρέα, αλλά όταν αποφασίζαμε να πάμε για χορό ακολουθούσα. Επειδή όμως δεν καταδεχόμουν να πληρώνουν άλλοι το ποτό μου (βερμουτάκια, μπλάντυ μαίρυ και μαργαρίτες πίναμε τότε με συνοδεία αράπικου φιστικιού), τις περισσότερες φορές περνούσα όλο μου το βράδυ στην πίστα χορεύοντας, για να μην αναγκαστώ να κάτσω στο τραπέζι και να παραγγείλω.

Ο συνοδός μου ήταν τότε ένα φτωχόπαιδο που εργαζόταν τεχνίτης σε εταιρεία ανελκυστήρων και ταυτόχρονα σπούδαζε ηθοποιός.

Το καλοκαίρι των 24 χρόνων μου πήγα δέκα επτά (17) φορές στο Ηρώδειο! Αλήθεια πόσα καντάρια θράσους έπρεπε να διαθέτω για να απαιτήσω απ' το συνοδό μου να μου πληρώσει τα εισιτήρια, όταν ο καημένος πλήρωνε δίδακτρα και νοίκιαζε μια γκαρσονιέρα;;;;;

Μακρηγόρησα για να σας μεταφέρω λίγο σε μια εποχή πολύ μακρινή απ' τη σημερινή, πιο απλή, αλλά και πιο φθηνή, αφού όλες τις παραπάνω ψυχαγωγίες και διασκεδάσεις πλήρωνα με το κομματάκι του μισθού που μου απέμενε μετά τα ανελαστικά έξοδα του μήνα και την κατάθεση του μισού μισθού στη μητέρα μου για τα έξοδα του σπιτιού. Ναι, ξέρω, βγήκα αρκετά απ' το θέμα, αλλά το έκανα για να δείτε πόσο διαφορετικοί ήταν τότε οι καιροί και οι σκέψεις μας.

Ήμασταν νέοι, εργαζόμασταν και ρουφούσαμε τη ζωή με το καλαμάκι του φραπέ. Τα περί τιμής των γυναικών απέναντι στους άντρες, ήταν για μας νοοτροπία της γενιάς των γονέων μας ενώ εμείς πρεσβεύαμε στην Ισοτιμία σχέσεων ανδρών με τις γυναίκες, κάτι που προσωπικά με ακολούθησε (και το ακολούθησα) σε όλη την μέχρι τώρα ζωή μου.

Θέλω να ελπίζω (και τουλάχιστον αυτό δείχνουν οι παρέες του γιου μου) πως οι νεότερες από μένα γενιές θα εξακολουθήσουν να θέλουν ισοτιμία στις μεταξύ των δύο φύλων σχέσεις.

Και για να απαντήσω κι εγώ τώρα στο θέμα της νεαρής μας Αννίτας, θα συμφωνήσω με τη σειρά μου πως εκτός του ότι υπάρχουν τρόποι ανταπόδοσης των κερασμάτων, είναι αναγκαία και μια συζήτηση με τον συνοδό της, για να του καταστήσει σαφές το πώς νιώθει.
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 212 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistria

+1
Aκομα και εγω που στα χερια της πατρικης μου οικογενειας ημουν περιορισμενη και δεν μου επετρεπαν να εργαστω , δεν μου επετρεπαν τις εξοδους, σε ντισκοτεκ, κινηματογραφους, μπουατ κλπ και στα 18 μου που βρεθηκα αρραβωνιασμενη με δημοσιο υπαλληλο σε μια επαρχιακη πολη και μπηκα στις παρεες του, νεα παιδια και εκεινα εργαζομενα η φοιτητες τα ιδια ακριβως με την Επιλεκτικη βιωσα, και φυσικα συμμετειχα με το δικο μου μηνιαιο εισοδημα που μπορει να μην ηταν απο εργασια αλλα ηταν απο αλλες περουσιακες πηγες και που οι γονεις μου φροντιζαν να εχω για να μην μεταθετω ουτε καν στον αρραβωνιαστικο τα εξοδα της ψυχαγωγιας μου( και οχι μονο).
Με καποιο τροπο δηλαδη αυτη η ιδια οικογενεια που μου περασε μεν το μηνυμα του να γινω μια συζυγος, νοικοκυρα και μητερα,φροντιζε να κρατω την αυτονομια μου και την αυτοτελεια μου και να μην ..."φορτωθω" σε ενα αντρα.

Τελικα μαλλον σε αλλο κοσμο ζουσαμε εμεις .......

Tsouknidompoumpoukaki

# 213 στις 21/10/2007
author
Γυναίκα / 54 / Σε διάσταση
Γαλλία
Θέματα: 81
Απαντήσεις: 1.024

Μια απτα ίδια ακριβώς με τις προλαλήσασες Κυρίες

Επιλεκτική και Σούι ... τις οποίες, όπως γνωρίζουν, πολύ εκτιμώ ...

ΑΛΛΑ ...

όσο κι αν συμμετείχα στα οικονομικά του σπιτιού γιατί στη δουλειά κι εγώ από τα 18,
όσο κι αν δεν πήγαινα στις ντισκοτέτ λόγω μπαμπά,
όσο κι αν θεωρούσα ότι να κλαίνε οι άντρες γιατί να μην κλαίνε -άνθρωποι δεν είναι, συναισθήματα δεν έχουν;
(-παράξενη αρχή για την εποχή, αρχή κι αυτή του δικού μου σπιτιού-)

δυστυχώς άλλο τα μεν κι άλλο τα δε ...

Στο δικό μου το σπίτι λοιπόν... υπήρχαν αρχές και αρχές, ελευθερίες κι ελευθερίες!΄Αλλο λοιπόν ήταν το να μην πληρώνει το φουστάνι
κι άλλο ... το να συμμετέχει το φουστάνι στα έξοδα του σπιτιού!
Κι άλλο ήταν να μην τρέχω στις ντισκοτέκ ...
κι άλλο να μπορώ να ψηφίσω ελεύθερα κι όχι ότι θέλει ο μπαμπάς!
Κι άλλο να μην ξημερωβραδιάζομαι έξω απ΄το σπίτι ...
κι άλλο τι θα πει η γειτονιά!

Γι΄αυτό λοιπόν θεωρώ ότι άλλο η ισοτιμία και δεν την έψαξα ποτέ
άλλο η ανεξαρτησία, άλλο η ελευθερία της σκέψης και της επιλογής κι άλλο η βλακεία!

Σόρρυ λοιπόν -κι αν και το έχω ξαναπεί-
Ισότητα λέμε στα μαθηματικά,
ισοτιμία για τα νομίσματα,
ισοπαλία στο ποδόσφαιρο.
ισορροπία για ... πολλά και διάφορα!
Κάθε λέξη έχει τη σημασία της ...
γι΄αυτό άλλωστε έχουμε και τόσες πολλές ... λέξεις!

Ισονομία λοιπόν είναι η σωστή λέξη για μένα,
ισονομία ζητούσα και ζητώ ...
Καμία ισότητα και καμία ισοτιμία!

΄Οσο λοιπόν αφορά την ισοτιμία που θέλουν ή θέλετε -μιας κι εγώ την έχω ταιριάξει με τα νομίσματα- καλά θεωρούν και θεωρείτε και καλά κάνουν και κάνετε ... και να πληρώνετε το λογαριασμό!

΄Οσον όμως αφορά την ισονομία που εγώ πιο σωστή θεωρώ, όταν κάποτε αυτή συντελεστεί, επιτρέψτε μου ...
τότε να επανέλθω και τότε εκ νέου επί του θέματος να απαντήσω...

Τώρα όσον αφορά τους κυρίους
-δεν είπαμε δα κι ότι ποτέ των ... ποτών-
που δεν έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν πάντα το λογαριασμό,
ας είναι μόνο αυτό -η δυνατότητα- το πρόβλημα!

Γιατί αν πράγματι πρόκειται μόνο γι΄ αυτό ...
έχω πληρώσει κι έχω πληρώσει εγώ ...
λογαριασμούς και ... λογαριασμούς!

Τσουκ

Ωρες-ώρες ... μαρέσω!

# 214 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Αλήθεια πόσα καντάρια θράσους έπρεπε να διαθέτω για να απαιτήσω απ' το συνοδό μου να μου πληρώσει τα εισιτήρια, όταν ο καημένος πλήρωνε δίδακτρα και νοίκιαζε μια γκαρσονιέρα;;;;;

Είσαι εξ αρχής σε λάθος θέμα, όσο μιλάς για απαίτηση.

Το κέρασμα δεν είναι απαίτηση.

Είναι πράξη τιμής προς το πρόσωπο στο οποίο προσφέρεις ανιδιοτελώς και αυτοβούλως.

Ολα τα άλλα τα αντιπαρέρχομαι σαν εκτός θέματος, εκτός αν θέλεις να τα βάλουμε κάτω και να μετρήσουμε πόσα έδωσες εσύ στο γάμο σου και πόσα εμείς οι άλλες που "φορτωθήκαμε" .

# 215 στις 21/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Mισο Ζουμερη μου,
γιατι ειναι λαθος οταν μιλαει για απαιτηση ενω το θεμα ειναι το κερασμα ..... οταν....εχει λεχθει οτι ειναι ντροπη να πληρωνει η γυναικα οταν συνοδευεται απο τον γκομενο η υποψηφιο γκομενο και ουτε λιγο ουτε πολυ εμεις ολες που υποστηρηξαμε οτι σε μια συνεχη ροη συναντησεων και εξοδων προς ψυχαγωγια ενος ζευγαριου οφειλουν να συμμετεχουν και οι δυο στο κοστος που προκυπτει εμμεσως πλην σαφως χαρακτηριστηκαμε ως μη ...θηλυκα και οτι συναναστρεφομαστε ακαματηδες και ζιγκολο και ειμαστε η αιτια του οτι η οικογενεια και οι γαμοι δεν πανε καλα....?
Δεν μιλησε καμια απο μας για το κερασμα.
Tο κερασμα θα γινει μια δυο δεκα φορες και θα ημασταν ψευτρες αν λεγαμε οτι δεν το εχουμε αποδεχτει απο κει και μετα το κερασμα και η αποδοχη του σιωπηλη η μη παυει να ειναι κερασμα και γινεται απαιτηση και...εις υγειαν του κοροιδου που μας συνοδευει.

Το περι "φορτωματος" δε δεν το ειπε η Επιλεκτικη αλλα εγω.

Το οτι εγω κρατησα το σπιτικο μου και απο οικονομικης αποψης κατα την διαρκεια του γαμου γιατι για καποιους λογους ηταν απων o αλλος και οικονομικα δεν σημαινει οτι θα βγαλω τα ....σπασμενα πανω σε καθε γκομενο επομενο η υποψηφιο γκομενο...ας προσεχα κι εγω τοτε να ανεχτω για λιγοτερο χρονο οσα ανεχτηκα......

EPILEKTIKH_panidonistria

# 216 στις 22/10/2007
author
Τσουκνιδάκι μου

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπήκες στον κόπο να παίξεις με τις λέξεις... Στο κάτω – κάτω της γραφής είμαι εξίσου γνώστης της λέξης ισοτιμία σε ό,τι αφορά τα νομίσματα, μια που όπως ξέρεις εργαζόμουν στον μεγαλύτερο τραπεζικό οργανισμό της χώρας. Βέβαια, ακόμα και υπό αυτήν την έννοια ισοτιμία = ίση αξία νομισμάτων. Αλλά φυσικά μόνο για τα νομίσματα δεν ενδιαφέρομαι στο συγκεκριμένο θέμα.

Γενικότερα : Ισοτιμία = Ίση αξία, μια που Τιμή = αξία

Η ισονομία τώρα έχει να κάνει με τους νόμους. Αυτοί ψηφίζονται στη Βουλή και φυσικά ισχύουν (τουλάχιστον στα χαρτιά). Όμως αυτή ούτως ή άλλως είναι ανθρώπινη ενέργεια για καλύτερη (υποτίθεται) ζωή.

Η διαφορά στις δυο λέξεις έγκειται στο γεγονός ότι η μια είναι αυθύπαρκτη οντότητα από μόνη της (θεωρώ και τα δυο φύλλα Ισάξια. Τελεία και παύλα), ενώ για την άλλη λέξη απαιτείται ενέργεια.

Όσο για την ισορροπία αυτών των δυο, φρονώ πως αυτή περνά αποκλειστικά μέσα απ’ το κεφάλι μας για να γίνει πράξη....

Φιλάκια!
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

EPILEKTIKH_panidonistria

# 217 στις 22/10/2007
author
Ζουμερή μου

Εξυπακούεται πως προσφερόταν ο συνοδός μου να πληρώνει, αλλά φυσικά δεν επέτρεπε η αξιοπρέπειά μου να δεχτώ, γνωρίζοντας τη δική του οικονομική κατάσταση. Στο τέλος- τέλος, δική μου ήταν η επιθυμία να πάω 17 φορές στο Ηρώδειο. Τι μου χρώσταγε εκείνος να πληρώνει τα βίτσια μου; Κι αν τον άφηνα να το κάνει, δεν θα ήταν εκ μέρους μου ΣΑΝ απαίτηση;

giorgosber-27

# 218 στις 22/10/2007
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Μεσσηνίας / Κορώνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 856
εγω δεν εχω προβλημα να πλιρονω καφεδες και πολλα αλλα
οταν βγαινω ραντεβου με μια ωρεα κοπελα
αλλα με πιραζη να με κοροιδεβουν και να μου λενε ψεματα
και αν λεω ψεματα τοτες δεν εχω προβλημα να του αποδιξω
με αγαπη ο γιωργος απο κορωνη

Μια καρδιά και μια ζεστή αγκαλιά είναι τα καλυτέρα δωρα

# 219 στις 22/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ζουμερή μου

Εξυπακούεται πως προσφερόταν ο συνοδός μου να πληρώνει, αλλά φυσικά δεν επέτρεπε η αξιοπρέπειά μου να δεχτώ, γνωρίζοντας τη δική του οικονομική κατάσταση. Στο τέλος- τέλος, δική μου ήταν η επιθυμία να πάω 17 φορές στο Ηρώδειο. Τι μου χρώσταγε εκείνος να πληρώνει τα βίτσια μου; Κι αν τον άφηνα να το κάνει, δεν θα ήταν εκ μέρους μου ΣΑΝ απαίτηση;

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι θέμα αξιοπρέπειας.
Είναι θέμα "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος"

Αμα όμως έχει και θέλει να πληρώνει ;

Μπορώ να είμαι με κάποιον που ζει μια πολυτελή ζωή ή μια ζωή έξω απ τις δικές μου οικονομικές δυνατότητες , χωρίς να με πουν τσούλα ;
Ή είμαι υποχρεωμένη να στοχεύω σε μεροκαματιάρηδες για να παραμείνω "αξιοπρεπής" και "ισότιμη" πληρώνοντας στα ίσα μέρη καφέδες και μαλλί της γριάς ;

# 220 στις 22/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Αμα όμως έχει και θέλει να πληρώνει ;

Μπορώ να είμαι με κάποιον που ζει μια πολυτελή ζωή ή μια ζωή έξω απ τις δικές μου οικονομικές δυνατότητες , χωρίς να με πουν τσούλα ;
Ή είμαι υποχρεωμένη να στοχεύω σε μεροκαματιάρηδες για να παραμείνω "αξιοπρεπής" και "ισότιμη" πληρώνοντας στα ίσα μέρη καφέδες και μαλλί της γριάς ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-13)
Σελίδες Αρχική«45678910111213
Δεν μπορείτε να απαντήσετε