Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

H σωστή διαδικασία του αρραβώνα , ποιά είναι ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

orfanidisj

# 1 στις 14/10/2007
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

H σωστή διαδικασία του αρραβώνα , ποιά είναι ?

Ποιά ειναι τελικά η σωστή διαδικασία του αρραβώνα?

# 2 στις 14/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
γουατ ντου γιου μιν?

# 3 στις 14/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να τηρήσετε τα έθιμα εννοείς;

orfanidisj

# 4 στις 14/10/2007
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
θέλω να αρραβωνιαστώ , και δεν ξέρω ποιά είναι η διαδικασία, να τηρήσω και τα έθιμα

# 5 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και γιατί να αρραβωνιαστείς?

mboumbi

# 6 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122

Παράθεση:
Originally posted by orfanidisj
θέλω να αρραβωνιαστώ , και δεν ξέρω ποιά είναι η διαδικασία, να τηρήσω και τα έθιμα

Οι συγγενείς σου τι σου λένε; Η μανα μου θα πέταγε από τη χαρά της αν της έλεγα ότι θέλω να αρραβωνιαστώ και μάλιστα τηρώντας όλα τα έθιμα!
Κάθε τόπος έχει τα δικά του!
Η ζωή είναι υπέροχη!

Dardana

# 7 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.641
Αμα ο ανθρωπος το αποφασισε εμας τι λογος μας πεφτει βρε Κιουτι να τον ρωταμε γιατι;; Δε μας ζητησε τη γνωμη μας, "οδηγιες προς αρραβωνιαζομενους" ζητησε...

Αντε πειτε του κι η αρραβωνιαρα περιμενει...
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 8 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είπα μπας και τον συνετίσω... και γλυτώσει από άσκοπους μπελάδες. Για καλό την είπα τη γνώμη μου, δεν την είπα για κακό. Στην τελική, αυτός αποφασίζει.

Παράθεση:
Originally posted by Dardana
Αμα ο ανθρωπος το αποφασισε εμας τι λογος μας πεφτει βρε Κιουτι να τον ρωταμε γιατι;; Δε μας ζητησε τη γνωμη μας, "οδηγιες προς αρραβωνιαζομενους" ζητησε...

# 9 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δε νομίζω να έχει και τίποτε το σπουδαίο... ένας αρραβώνας νομίζω πρέπει να περιλαμβάνει:

-- "Ανακοίνωση" της απόφασης του ζευγαριού και στις δυο οικογένειές τους. Συνήθως κανονίζεται μια κοινή συνάντηση, που μπορεί να γίνει σε μορφή επίσκεψης, ή γεύματος, ή και κοινωνικής εκδήλωσης.

-- Ανταλλαγή δαχτυλιδιών. Διάφορες συζητήσεις - αποφάσεις για γάμο / έγγαμο βίο.

Άλλα πράγματα θαρρώ είναι έθιμα, εγώ δεν έχω υπόψη, ό,τι ξέρει κανείς αν θέλει ας πει.

mboumbi

# 10 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by nikolaos_
Δε νομίζω να έχει και τίποτε το σπουδαίο... ένας αρραβώνας νομίζω πρέπει να περιλαμβάνει:

-- "Ανακοίνωση" της απόφασης του ζευγαριού και στις δυο οικογένειές τους. Συνήθως κανονίζεται μια κοινή συνάντηση, που μπορεί να γίνει σε μορφή επίσκεψης, ή γεύματος, ή και κοινωνικής εκδήλωσης.

-- Ανταλλαγή δαχτυλιδιών. Διάφορες συζητήσεις - αποφάσεις για γάμο / έγγαμο βίο.

Άλλα πράγματα θαρρώ είναι έθιμα, εγώ δεν έχω υπόψη, ό,τι ξέρει κανείς αν θέλει ας πει.

Νομίζω στους χριστιανικούς αρραβώνες έρχεται και ένας ιερέας που διαβάζει κάποιες ...ευχές, αν δεν κάνω λάθος! Και μετά περνάνε οι συγγενείς με τα χρυσαφικά.
Στον τελευταίο αρραβώνα πριν μια δεκαετία τουλάχιστον που είχα πάει έτσι γινόταν.
Η ζωή είναι υπέροχη!

kaltzou

# 11 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 3.480
Eρχετε ο υποψηφιος με τους συγγενης του και το λουλουδικο περνατε της βερες σε στολιζουν σαν λατερνα (αληθεια λεω γιατι σου βαζουν τα πεθερικα τα χρυσαφικα οι συγγενης κλπ κλπ) οι γονεις σου θα πρεπει να εχουν παρει κατι για των γαμπρο συνηθως κανενα δακτυλιδη ή κανενα ρολοι ή και τα δυο και μετα φαγητο,χορος κλπ

mboumbi

# 12 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Ρε συ, Ορφανιδη! Μας μπερδεύεις! Γιατί δηλώνεις αρραβωνιασμένος στο σαιτ ενώ δεν είσαι;
Η ζωή είναι υπέροχη!

SarahKay

# 13 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 67 / Παντρεμένη
Ελλάδα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 388

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi

Νομίζω στους χριστιανικούς αρραβώνες έρχεται και ένας ιερέας που διαβάζει κάποιες ...ευχές, αν δεν κάνω λάθος! Και μετά περνάνε οι συγγενείς με τα χρυσαφικά.
Στον τελευταίο αρραβώνα πριν μια δεκαετία τουλάχιστον που είχα πάει έτσι γινόταν.

Σωστά μπούμπη...εξάλλου και πρίν την στέψη ο παππούλης λέει: αρραβωνίζεται.....και μετά στεφανώνεται....

Πάντως δε θέλει και πολλά.....βέρες αντε και κανά δωράκι απο τα πεθερικά στο ζευγάρι....μη ξοδεύεστε άδικα.

# 14 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο αρραβωνας στην ουσια ηταν -ειναι για οσους τον προτιμουν ακομα - η τυπικη γνωριμια των δυο οικογενειων των μελλονυμφων

Κανονιζετε λοιπον μια ημερομηνια το ζευγαρι για την τελεση του αρραβωνα και την ανακοινωνετε στους γονεις εκατερωθεν , οι γονεις του γαμπρου τηλεφωνουν σε εκεινους της νυφης για μια τυπικη συζητηση επι του θεματος , κανονιζετε το ποια ατομα θα παραβρεθουν , απαραιτητα οι συγγενεις- εκατρωθεν -πρωτου βαθμου και απο κει και περα καποιοι αλλοι συγγενιες κ φιλοι που οι οικογενειες συναποφασιζουν.
Αν γινει στο σπιτι ,θα γινει στο σπιτι της νυφης, εκτος και επιλεξετε καποιο μαγαζι.

Σπιτι καθαρο και νοικοκυρεμενο ενοειται ,στολισμενο με καποια ανθη καποια απο τα οποια στελενει ο γαμπρος, ισως καποιες κορδελες και τουλια( γουστα ειναι αυτα...) φροντιδα για γλυκα, ποτα,ξηρους καρπους , μεζεδες, κρασια ειτε κατασκευασμενα στο σπιτι ειτε παραγγελια απο catering, φροντιδα για μουσικουλα αν θελετε να το καψετε( εξοδα της νυφης αυτα)
Συνηθως την παλια εποχη την δικη μου δηλαδη υπηρχαν και μπομπονιερες( μισα μισα τα εξοδα σε αυτην την περιπτωση)

Ενα τραπεζακι στρωμενο με λευκο τραπεζομαντηλο ενας δισκο( οχι πλαστικος) με κουφετα( εξοδο του γαμπρου αυτο) και ενα εικονισμα .

Ο γαμπρος καταφθανει με γονεις και αδελφια με λελουδικο, το κουτακι με τις βερες κα τα δωρα της νυφης απο πεθερικα και αδελφια αλλα και συμβολικα δωρα για τους γονεις της νυφης και τα αδελφια της.
Αντιστοιχα οι γονεις της νυφης κ τα αδελφια εχουν φροντισει για δωρα για τον γαμπρο , τους γονεις και τα αδελφια του.

Το ζευγαρι εχει φροντισει και για ενα συμβολικο δωρο για τον κουμπαρο( πουκαμισο αν ειναι αντρας πχ ειναι κατι παραδοσιακο)

Οταν μαζευτουν ολοι οι καλεσμενοι ο κουμπαρος με την παρουσια η οχι ιερεα( ειναι προαιρετικη η παρουσια του) κανει τον αρραβωνα περναει δηλαδη της βερες στον αριστερο παραμεσο του ζευγαριου, τιςς οποιες αν δεν υπαρχει ο ιερεας σταυρωνει 3 φορες στο εικονισμα( ε τωρα αν δεν ειστε θρησκοι παραληψτε το σταυρωμα )
Ακολουθουν οι ευχες και η αναταλλαγη των δωρων......φαγοποτι και το αναλογο γλεντι..και αντε να ζησετε

υ.γ Αν το κανετε σε καποιο μαγαζι θα εχετε παλι φροντισει να υπαρχει ο δισκος με τα κουφετα και το εικονισμα στο κεντρο του τραπεζιου που θα καθισουν οι γονεις τα αδελφια οι κουμπαροι και το ζευγαρι φυσικα και θα φροντισετε η διαταξη του πως και που θα καθησουν οι καλεσμενοι να ειναι τετοια ωστε εχουν οπτικη προσβαση στο τραπεζι σας αλλα και με βαση τον βαθμο συγγενειας αλλα και να μην νοιωσει κανεις "απομακρυσμενος" και φυσικα θα εχουν ενα σχετικο στολισματακι με λελουδα

Dardana

# 15 στις 15/10/2007
author
Ουζμπεκιστάν
Θες να πεις Σουϊ οτι αυτο το ειδος αρραβωνιασματος γινεται ακομα στην Ελλαδα;;

# 16 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτα ειναι Νταρντυ μεσες ακρες τα τυπικα βηματα ενος αρραβωνα που θελει να τηρησει την παραδοση.

Καποιοι δεν κανουν καθολου αρραβωνα, καποιοι τον κανουν τηρωντας καθε λεπτομερια( και καποιες που ισως εχω παραληψει η δεν γνωριζω) καποιοι κοβουν καποια και τον προσασμοζουν στα γουστα τους και την τσεπη τους.

Το παληκαρακι ρωτησε την διαδικασια του αρραβωνα λεγοντας οτι θελει να τηρησει τα εθιμα.....απο κει και μετα...οτι το φωτισει ο παναγαθος

ranran

# 17 στις 15/10/2007
author
Γυναίκα / 35 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 634
Εξαρτάται πως θέλει το ζευγάρι τον αρραβώνα!!!

Εμείς δεν θέλαμε πολλά πολλά....

Έτσι πήραμε τις βέρες μας, μου έστειλε ένα καλάθι λουλούδια και μου έφερε μία τέλεια τούρτα με δύο ενωμένες καρδιές και τα ονόματά μας πάνω.

Ήρθαν οικογενειακώς στο σπίτι μας, μαζί με τους κουμπάρους μας.

Ο κουμπάρος σταύρωσε τις βέρες, μας τις πέρασε, ανοίξαμε τη σαμπάνια, κόψαμε την τούρτα και μετά βγήκαμε όλοι μαζί έξω για φαγητό. (τα έξοδα του μπαμπά μου). Βέβαια είχε προηγηθεί μία γνωριμία μεταξύ των οικογενειών μας.

Ααααα, είχα πάρει και μπομπονιέρες! Απλές, για τους παρεβρισκόμενους και τους συγγενείς α' βαθμού..

Δεν είχαμε ούτε δώρα, ούτε κοσμήματα, ούτε τα ρούχα της νύφης, ούτε κόσμο....
Γέλα και θα γελάσουν όλοι, κλάψε και θα κλάψεις μόνος σου...

# 18 στις 15/10/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aκριβως, ειναι πως και τι επιλεγει το ζευγαρι, γνωστο μου νεαρο ζευγαρι πριν 2 χρονια εκανε τον αρραβωνα οπως περιεγραψα παραπανω και πιο βαρυ μπορω να πω....

Ο ξαδελφος μου νεαρος και αυτος την μερα των γενεθλιων της κοπελας του αντι να της παρει αλλο δωρο πηρε ενα δαχτυλιδι, λουλουδια, γλυκα, πηρε και την μανα και τις 2 αδελφες του( ουτε καν τους αντρες τους οι οποιοι εκατσαν με τα μωρα) και χωρις να ξερει η κοπελα του τιποτα και οι γονεις της( με τις πιζαμες ανοιξαν οι ανθρωποι) πηγε σπιτι τους χτυπησε του ανοιξαν ...... και αρραβωνιαστηκαν......

Πηρε τηλ την αλλη μερα η θεια μου και σχεδον ...απολογητικα μας ανακοινωσε οτι αρραβωνιαστικαν τα παιδια ετσι στο τσακ -μπαμ(η μεγαλη αδελφη του πατερα η μανα μου βλεπετε, και πατερα που χαθηκε χρονια πριν, το εφερε βαρεως η θεια μου να μην ξερει τιποτα η μανα μου πριν...σαχλαμαρες δηλαδη αλλα.....)

Dardana

# 19 στις 15/10/2007
author
Ουζμπεκιστάν
Εμεις δεν καναμε αρραβωνα. Δυο μερες μετα την αφιξη του τοτε "αγαπητικου" και νυν συζυγου μου στο νησι, και ενω ειχα νοικιασει σπιτι για να μενουμε οι δυο μας, πηγαμε στο πατρικο μου για να τον γνωρισουν οι δικοι μου. Εκει ηταν μονο οι γονεις και τα αδελφια μου. Η μαμα ειχε ετοιμασει ενα δειπνο, κι αφου εγιναν η συστασεις και η πρωτη κουβεντουλα..καθισαμε στο τραπεζι, φαγαμε, ηπιαμε, ο πατερας μου και ο γαμπρος to be στο μεταξυ ειχαν αρχισει τα ουζα οποτε εγιναν ψιλοντιρλα.....και αυτο ητανε...καμια κουβεντα δεν εγινε περι αρραβωνα, καμια "αμοιβαια υποσχεση" δεν δοθηκε, κι ουτε βερες καναμε. ενα χρονο αργοτερα, και εφοσον το αποφασισαμε, κανονισαμε το γαμο.

Απ' οτι ξερω εκει..ο πεθερος κανει δωρο στον γαμπρο ρολοϊ;; ακομα και σημερα με πειραζει ο αντρας μου λεγοντας οτι ο πεθερος του ουτε ενα constantine δεν του εκανε δωρο.

Ran_Tan_Plan

# 20 στις 15/10/2007
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.688

Παράθεση:
Originally posted by mboumbi
Ρε συ, Ορφανιδη! Μας μπερδεύεις! Γιατί δηλώνεις αρραβωνιασμένος στο σαιτ ενώ δεν είσαι;

Προσεχως βρε Μπουμπι ...σαν τους κινηματογραφους....
Προσεχως 2 εργα καρατε ή 2 εργα σεξ.
Πληροφορει το φιλοθεαμον κοινο!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε