Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι κάνεις όταν το παιδί σου γίνεται αποδέκτης παιδικής επιθετικότητας στον παιδικό σταθμό?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Fay_Elenaki

# 1 στις 11/7/2008
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Τι κάνεις όταν το παιδί σου γίνεται αποδέκτης παιδικής επιθετικότητας στον παιδικό σταθμό?

Η 3χρονη κόρη μου, ένα πολύ ήρεμο παιδί, τρώει ξύλο από τους συμμαθητές της στον παιδικό σταθμό. Πώς μπορώ να το αποτρέψω χωρίς να την κάνω κι αυτή επιθετική?

elda74

# 2 στις 17/7/2008
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 86
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μιλήσεις με τους υπευθύνους του παιδικού σταθμού και να τους ενημερώσεις για την συμπεριφορά των υπολοίπων παιδιών.
Αν ήμουν στην θέση σου θα έλεγα στην κόρη μου πως δεν είναι σωστό να λύνουμε τις διαφορές μας με το ξύλο και πως την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι παρόμοιο να απευθυνθεί στον υπεύθυνο. Αν παρόλα αυτά συνεχίζεται η ίδια κατάσταση, γράψε το παιδί σου σε άλλον σταθμό.

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 17/7/2008
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.699
Δλδ προτεινεις να μην το παλεψει η μικρη και να αλλαξει παιδικο σταθμο μηπως και παψει να δεχεται την επιθετικοτητα αλλων παιδιων.
Δεν συμφωνω!
Ετσι μαθαινει το παιδι να μην αγωνιζεται αλλα να φευγει...να υποχωρει!
κι αν και στον επομενο παιδικο σταθμο συμβει το ιδιο (που ειναι πολλες οι πιθανοτητες) να φυγει κι απο εκει?
Και ποτε θα μαθει το παιδι να διεκδικει τα δικαιωματα του?
Να σου πω κατι που συνεβει με τον ανηψιο μου στον παιδικο σταθμο.
Τον πρωτο καιρο γυριζε με γρατζουνιες ,μελανιες κλπ.
Καποια αλλα παιδακια τον χτυπαγαν.
Η αδελφη μου του ειχε περασει αυτο το "Εσυ να εισαι ησυχος,ευγενικος,καλοτροπος,να μην χτυπας αλλα παιδακια,αν σε προκαλουν να φευγεις,αν σε χτυπουν να το λες στην υπευθυνη" κλπ
Το προβλημα ομως δεν λυνοταν.
Ο μικρος αρχισε να μαραζωνει και να μην θελει να ξαναπαει στον παιδικο.
Καποια στιγμη επειδη οντως ειχα στεναχωρηθει του μιλησα.
"Γιαννη δεν θα πειραξεις ποτε εσυ αλλο παιδακι.Αν ομως σε χτυπησει καποιος σηκωσε το χερι και χτυπα.Με ολη σου την δυναμη και σημαδεψε την μυτη του!"
Λοιπον σε διαβεβαιω οτι οταν ανοιξε τη μυτη του νταη του παιδικου σταθμου λυθηκε και ως δια μαγειας το προβλημα.Δεν τον ξαναγγιξε κανεις!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

takisxr

# 4 στις 17/7/2008
author
Ανδρας / 34 / Διαζευγμένος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3
kalhspera exo th korh moy se paidiko stathmo alla de ths symbenei kati tetoio an omos ginotan tha milaga stous goneis toy paidioy poy feretai etsi kai tha toys zhtaga na milhsoyn sto paidi toys.giati einai poly sobaro kai asxhmo gia to paidi na ginetai apodekths tetoias sypmeriforas.kalh epithxia.

andromeda_

# 5 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.515

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Δλδ προτεινεις να μην το παλεψει η μικρη και να αλλαξει παιδικο σταθμο μηπως και παψει να δεχεται την επιθετικοτητα αλλων παιδιων.
Δεν συμφωνω!
κι αν και στον επομενο παιδικο σταθμο συμβει το ιδιο (που ειναι πολλες οι πιθανοτητες) να φυγει κι απο εκει?
Η αδελφη μου του ειχε περασει αυτο το "Εσυ να εισαι ησυχος,ευγενικος,καλοτροπος,να μην χτυπας αλλα παιδακια,αν σε προκαλουν να φευγεις,αν σε χτυπουν να το λες στην υπευθυνη" κλπ
"Γιαννη δεν θα πειραξεις ποτε εσυ αλλο παιδακι.Αν ομως σε χτυπησει καποιος σηκωσε το χερι και χτυπα.Με ολη σου την δυναμη και σημαδεψε την μυτη του!"
Λοιπον σε διαβεβαιω οτι οταν ανοιξε τη μυτη του νταη του παιδικου σταθμου λυθηκε και ως δια μαγειας το προβλημα.Δεν τον ξαναγγιξε κανεις!

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ως μάνα και ως εκπαιδευτικός.
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

# 6 στις 18/7/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by andromeda_

Παράθεση:
Δεν συμφωνω!

ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

Και ως μάνα και ως εκπαιδευτικός.
Συμφωνώ!!κ γω το ίδιο ακριβώς λέω στα παιδιά μου...

elda74

# 7 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Απαντήσεις: 86

Παράθεση:
Δεν συμφωνω!

Δεν ‘’χτυπάς’’ την επιθετικότητα με την επιθετικότητα.. Το παιδί πρέπει να μάθει πως δεν διεκδικούμε κάτι βαρώντας τον άλλον… Γιατί θα πρέπει να ‘’αντιγράψει’’ κινήσεις άλλων που εκ των πραγμάτων δεν είναι σωστές;;
Αν ο ανιψιός σου χτυπούσε πιο δυνατά τον…. νταή του παιδικού σταθμού και του έσπαγε την μύτη, τι θα γινόταν;;;
Δεν νομίζω ότι λύνονται έτσι τα προβλήματα…Φαντάσου τι θα γινόταν στους παιδικούς σταθμούς αν λειτουργούσαν όλα τα παιδάκια με αυτόν τον τρόπο...
Οφθαλμόν αντί οφθαλμού....

# 8 στις 18/7/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

είχα κι εγώ αυτό το πρόβλημα όταν πήγαινα σχολείο - όσο
απίστευτο κι αν φαίνεται σε όσους με γνωρίζουν προσωπικά, γύριζα σπίτι
πολύ συχνά κλαμένη είτε γιατί με είχαν χτυπήσει είτε γιατί με είχαν κοροϊδέψει πολύ άσχημα

και ήμουν και εγώ μεγαλωμένη με νουθεσίες να ειμαι ευγενική, να μην μαλώνω,
να λύνω τις διαφορές μου με τη συζήτηση κλπ, κλπ
μέχρι που κάποια στιγμή η μητέρα μου, μου είπε αυτό ακριβώς που είπε ο Ran
στον ανηψιό του - ακόμα έχω στο μυαλό μου την εικόνα με το πρόσωπο της
έκπληκτης συμμαθήτριας μου με το μάγουλο κατακόκκινο από το χαστούκι
που της έριξα (κι είχα βαρύ χέρι από μικρή η άτιμη)

το αποτέλεσμα ήταν ότι από την Τετάρτη Δημοτικού και μετά, κανένας και καμία
δεν τόλμησε ποτέ να ξανασηκώσει χέρι επάνω μου ή να μου επιτεθεί λεκτικά
το σχολείο είναι αρένα κοινωνικοποίησης - για τα παιδιά των πόλεων που δεν
έχουν πλέον τη δυνατότητα να "μετράνε" τις δυνάμεις τους στις αλάνες, είναι
ο μοναδικός τόπος για να μάθουν να υπερασπίζονται τον εαυτό τους

η μικρή θα πρέπει να μάθει να υπερασπίζεται τον εαυτό της - και αν τα λόγια
δεν είναι αρκετά, δεν είναι κακό να ρίχνει και καμιά ανάποδη που και που

αρκεί να μάθει ότι αυτό είναι έσχατη μορφή άμυνας όταν πλέον έχουν
εξαντληθεί όλα τα περιθώρια
σημ. η αντίδραση του παιδικού σταθμού είμαι περίεργη να μάθω ποια είναι
Δεν υποτίθεται ότι τα παιδάκια είναι συνεχώς κάτω από επιτήρηση?? Πως
επιτρέπουν να επαναλαμβάνονται τέτοια περιστατικά??

Levanda

# 9 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 29
Γεια σας,

βεβαια στο σχολειο που ειμαι δεν θα μπορουσα ποτε να δωσω σε ενα παιδι την συμβουλη να αμυνθει με το να κτυπισει καποιον που τον χτυπησε, παντα προτεινω τον διαλογο, το παιδακι που επιτεθηκε θα εχει αν ειναι η πρωτη φορα συζητηση μαζι μου και πρεπει να ζητησει συγνωμη απο το ατομο που κτυπησε, και να του κανει κατι το καλο, πραγμα που συμβαινει να εχει καλο τελος σε παιδακι που γενικα δεν ειναι επιθετικα, αλλα υπαρχουν παιδια που δεν εχουν γνωρισει στο σπιτι αλλον τροπο επικοινωνιας και εμαθε να λυνει τα προβλημα του, με το να δεινει ξυλο στους συμμαθητες του, αν συνεχισει την επιθετικη του σταση ενα παιδι, τις εχουμε δυστηχως αυτες τις περιπτωσεις ως 90 % σε αυτο το σχολειο, καλουμε τους γονεις προς συζητηση, απομονονουμε το παιδι απο πραγματα που θα μπορουσε να κανει το απογευμα και γνωριζουμε οτι του αρεσουν, αν παραπαει το κακο και δεν προσπαθει να αλλαξει σταση, τοτε μιλησαμε στην διευθυντρια του σχολειου, μιλησαμε με την κοινωνικη λειτουργο και στο τελος προτειναμε να φυγει απο την ομαδα μας, αλλα η διευθυντρια δεν ειθελε να ακουσει κουβεντα, διοτι ελεγε, οτι καλλιτερα να ειναι κοντα μας, παρα με τους γονεις που του φερονται ασκημα. Το αποτελεσμα ηταν να φυγουν δυο παιδια απο το σχολειο και το απογευματινο, παιδια της ομαδας μου και εκει πια δεν αντεξα, δεν μπορει να φευγουν τα καλα παιδια κι ενα αλλο παιδακι που εχει προβλημα υψηλου βαθμου να καθεται στην ομαδα μας. Τελικα απο την επομενη σχολικη χρονια, δεν δεχτηκα να τον εχω στην ομαδα μου και να που βρεθηκε λυση απο την ψυχολογο και θα πηγαινει μετα το σχολειο σε αλλο γκρουπ με μονο 7 παιδια και καμια 5 παιδαγωγους (!), ελπιζω εκει να λυθει το προβλημα του παιδιου.

Παντα προσπαθω με την συζητηση, αλλα οταν βλεπω, οτι δεν οφελει τοτε πευτουν οι τημωριες, οπως, τι σου αρεσει το ποδοσφαιρο, λυπαμαι για σενα δεν υπαρχει απο σημερα ποδοσφαιρο, ωσπου να μου αποδειξεις, οτι μπορεις να μας δειξεις και την καλη πλευρα του εαυτου σου. Συνηθως μετα απο μια εβδομαδα αλλαζει η κατασταση και το παιδι προσπαθει να συμπεριφερθει πιο κοινωνικα. Ειχα κατι παιδια πολυ επιθετικα, τα οποια τωρα ειναι τα καλλιτερα αγορια της ομαδας μου. Λενε κι ο αγιος θελει φοβερα και δεν εχουν αδικο.
Βεβαια παντα γινονται μαθηματα και διαλογος και χρειαζεται πολυ χρονος για να μαθει το παιδι αλλες συνηθειες, διοτι πολλες φορες το να λυνει το παιδι με αυτο τον τροπο το προβλημα του, ειναι και μια κακη συνηθεια.
Κανουμε και ενα προγραμμα οι δασκαλοι κι οι παιδαγωγοι ειδικο γι αυτες τις περιπτωσεις και εκτος απο την περιπτωση που ανεφερα πιο πανω βοηθουν, να αλλαξουν τα παιδια την συμπεριφορα τους.
Βεβαια αυτα στη δουλεια.
Στα δικα μου παιδια, οταν συναιβενε κατι τετοιο, στην αρχη προσπαθουσα με το καλο, δηλ. να εισαι ευγενικη, να συζητησεις μαζι του, με τη δασκαλα σου κτλ. οταν ομως εβλεπα, οτι ουτε η συζητηση με την παιδαγωγο βοηθουσε η με την δασκαλα και τους γονεις, τοτε εμαθα στην κορη μου το εξης. Αν δεις οτι σε κτυπαει καποιος χωρις λογο, δηλ. δεν τον προσβαλες και δεν τον πειραξες εσυ κι αυτος απο νταιλικι σου τα κοπαναει, τοτε αν δεν καταλαβαινει απο λογια πρεπει να αμυνθεις και δωσε και εσυ καμια.
Θυμαμαι την περιπτωση της κορης μου, που την κτυπησε ενα αγορι ετσι απο πλακα πανω στο στομαχι και το παιδι πονουσε ολο το βραδυ, κι οταν το ειπα στην νηπιαγωγο, μου ειπε, οτι ειναι παιδια, ε, ετσι ειπα, ενταξει.
Μετα απο συζητηση με την κορη μου, οτι πρεπει να αμυνεται σε ορισμενες περιπτωσεις, την αλλη φορα οταν την κτυπησε ο μικρος αυτος, αυτη του εκανε μια γρατζουνια παιδια στο μαγουλο και ειχε να θυμαται, απο τοτε δεν την ξαναπειραξε. Η νηπιαγωγος της μου εκανε παραπονα, οτι τον γρατζουνισε ασκημα κτλ. τοτε εγω της ειπα, ξερετε, το κτυπημα στο στομαχι που εφαγε το κοριτσακι μου δεν ειχε πληγη, αλλα πονουσε ολη την νυχτα, η γρατζουνια φαινεται μεν, αλλα ισως να ειναι πιο ανωδυνη, επρεπε να γινει, διοτι με την συζητηση δεν καταφεραμε τιποτα. Το ξερω, οτι δεν με καταλαβε και βρηκε, οτι δεν μεγαλωνω σωστα την κορη μου, ομως εγω γνωριζω σημερα, οτι πολυ σωστα την μεγαλωσα.
Δεν εγινε επιθετικο παιδι, ισα ισα, οταν κατι κοριτσια την ειχαν πειραξει και μαλιστα μια τις εδωσε χαστουκι απο τσαμπουκα, αυτη δεν την κτυπησε, της μιλησε ομορφα και το δηλωσε στο διευθυντη.
Ο γιος μου ειχε προβληματα ως νεαρος με αλητακια του τυπου, κατεβασε τα λευτα αλιως... ε, οταν τρεις κι εσυ ενας τι να κανεις, βεβαια δεν γινοταν να τον συμβουλεψω να τους δωσει ξυλο, δεν γινοταν, αλλα βρηκαμε αλλη λυση, βρηκα απο το σχολειο την διευθυνση του ενος που του ετρωγε το χαρτζιλικι και πηγα στους γονεις, απο Τουρκια οι γονεις του, μου φερθηκαν ομορφα κι ειπαν οτι θα το λυσουν το προβλημα, ζητησαν συγνωμη και μαλιστα προσφερθηκαν να δωσουον τα χρηματα που του ειχε παρει με βια την τελευταια φορα. Τους αποχαιρετησαμε και δεν προλαβαμε να βγουμε απο το σπιτι τους οταν ακουσα φωνες απο ενα νεαρο που φωναζε, επειδη τις ετρωγε απο τον πατερα του. Οχι δεν χαρηκα που εφαγε της χρονιας του, αλλα ο γιος μου βρηκε την ησυχια του απο τοτε. Αυτος ηταν ο λογος που πηγε αργοτερα για καρατε και που σημερα γυμναζεται συνεχεια, δεν πειραζει ουτε μυγα, αλλα οποιος βλεπει το γυμνασμενο κορμι του και τα μπρατσα του δεν τολμα να τον πειραξει. Δεν ειμαι τοσο γι αυτα, αλλα δουλευει ως αργα την νυχτα στην παλια πολυ και σκευτομαι ειναι ενας καλος τροπος προστασιας αυτος κι αν τυχαινε κατι να του συμβει, τουλαχιστον θα μπορουσε να αμυνθει και πιστεψτε μου στην παλια πολη του Ντυσελντορφ υπαρχουν πολλες συμμοριες και κοιμαμαι τουλαχιστον ησυχη, γνωριζοντας οχι οτι μονο θα μπορουσε να προστατεψει τον εαυτο του και να αμυνθει, αλλα δεν τον πλησιαζουν καν, επειδη φαινεται τοσο γυμνασμενος.

Levanda

# 10 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 29
Α, σημερα εφαγα γλυστρηδα, ξεχασα να πω, οτι το παιδακι απο το νηπιαγωγειο ειναι και γειτονακι μας. Καπου στα 12 η κορη μου τον ερωτευτηκε δυνατα αλλα χωρις ανταποκριση και θυμαμαι που εκλαιγε! Ο μικρος της εστειλε ενα γραμματακι που εγραφε, οτι την συμπαθει, αλλα δυστυχως δεν ειναι ερωτευμενος μαζι της! Ηταν πολυ λεπτος στο ζητημα αυτο, η αληθεια να λεγεται. Σημερα ειναι ενα πολυ καλο παιδι, ενας ευγενικος νεαρος. Εχουν φιλικες γειτονικες σχεσεις με την κορη μου, βεβαια δεν ειναι πλεον ερωτευμενη μαζι του, διοτι εχουν την ιδια ηλικια και δεν ταιριαζει στο ταργκετ γκρουπ λογω ηλικιας!

# 11 στις 18/7/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by elda74

Παράθεση:
Originally po

Δεν ‘’χτυπάς’’ την επιθετικότητα με την επιθετικότητα.. Το παιδί πρέπει να μάθει πως δεν διεκδικούμε κάτι βαρώντας τον άλλον… Γιατί θα πρέπει να ‘’αντιγράψει’’ κινήσεις άλλων που εκ των πραγμάτων δεν είναι σωστές;;
Αν ο ανιψιός σου χτυπούσε πιο δυνατά τον…. νταή του παιδικού σταθμού και του έσπαγε την μύτη, τι θα γινόταν;;;
Δεν νομίζω ότι λύνονται έτσι τα προβλήματα…Φαντάσου τι θα γινόταν στους παιδικούς σταθμούς αν λειτουργούσαν όλα τα παιδάκια με αυτόν τον τρόπο...

[color=Red]Elda..σωστά όσα λές ..αλλα όταν υπάρχουν στο σχολείο κάποια παιδάκια..που το έχουν κάνει σύστημα να βαράνε τα πιο ήσυχα...με αποτέλεσμα η κόρη μου να μην θέλει να πάει στο σχολείο..
η να πηγαίνει με τα κλάμματα..τι άλλο μου μένει να κάνω?
της το είπα κ της το λέω καθημερινά...δεν θα χτυπάει παιδάκια που δεν την πηράζουν..αν όμως την χτυπανε πρέπει να αμύνεται...
άλλο η άμυνα... κ άλλο η επιθετικότητα...
γιατί κ τα παιδιά δεν φταίνε...φταίνε αυτοί που είναι πίσω απο τα παιδιά..
γονείς ,παππούδες κ γιαγιάδες...που φοβούνται ότι αν μιλήσουν η μαλώσουν το βλαστάρι τους για την συμπεριφορά του..θα αποκήσει ψυχολογικά προβλήματα...
έχω ακούσει γιαγιά να λέει στο εγγονάκι της χτυπά παιδί μου..δεν πηράζει..έχουμε λεφτά να πληρώνουμε...τι να της πείς αυτής της γυναίκας???color]

Ran_Tan_Plan

# 12 στις 18/7/2008
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.699

Παράθεση:

Σιγουρα δεν διεκδικουμε κατι με το ξυλο.
Ομως σε τετοια περιπτωση μονο αυτος ο τροπος υπαρχει να παψει το παιδι να γινεται αποδεκτης βιαιης συμπεριφορας απο τους συμμαθητες του.
Κι αν του εσπαγε τη μυτη θα γινοταν οτι ακριβως και με τον ανηψιο μου οταν γυθριζε στο σπιτι με βγαλμενα 2 δαχτυλα του χεριου του.
Δλδ Τιποτα!
Ειναι κλασσικη η αντιμετωπιση του θεματος "Παιδια ειναι!Και θα παιξουν και θα τσακωθουν και θα χτυπησει το ενα το αλλο" μονο που οι ξυλοφοροι ηταν 2-3 και οι ξυλοφορτωνομενοι ολοι οι υπολοιποι!
και τα πραγματα διορθωθηκαν μολις ανοιξε η μυτη του νταη -αρχηγου.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

andromeda_

# 13 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.515

Παράθεση:

Παράθεση:
Δεν συμφωνω!

Επέτρεψε μου να πω ότι ναι μεν έχεις δίκιο,δεν λύνονται έτσι τα προβλήματα και δεν είναι αυτό το ζητούμενο.
Όμως από την άλλη σίγουρα κανείς μας δεν θέλει να μεγαλώσει ένα παιδί που δεν ξέρει να αμύνεται,να διεκδικεί και στην τελική να ζει μέσα σε μια κοινωνία που θα του δώσει πολλά χαστούκια στην πορεία του γυρίζοντας μόνιμα και το άλλο μάγουλο.
Ούτε βέβαια ένα παιδί που θα περιμένει ή θα απαιτεί να υπάρχει πάντα κάποιος άλλος να "βγάλει τα κάστανα από τη φωτιά".
Το τι γίνεται σ ένα σχολείο είναι ένα πολύπλοκο ζήτημα που μόνο κάποιος που το ζεί απο μέσα μπορεί να καταλάβει. Για μένα η καλύτερη στάση έχει δύο σκέλη: Αφενός να προστατεύσεις τα¨"αδύναμα" παιδιά, και αφ ετέρου να βοηθήσεις αυτά τα παιδιά να καταλάβουν ότι δεν υπαρχει κανείς λόγος να ανέχονται το βίαιο ή επιθετικό φέρσιμο των άλλων.
Να θυμάσαι ότι δεν γίνεται επιθετικό ένα παιδί επειδή αμύνεται. Γίνεται επιθετικό για χίλιους άλλους άσχετους λόγους, κι όχι επειδή αγαπάει τον εαυτό του.
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

# 14 στις 18/7/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι θυμηθηκα τωρα......
Παιδικο σταθμο και νηπιαγωγειο εγω δεν πηγα...στο δημοτικο βεβαια ημουν και εγω ενα παιδακι...ανυπαρκτο και πολλες φορες γινομουν δεκτης επιθετικοτητας απο τα αλλα παιδια ,οι αρχες απο το σπιτι μου δεν μου επετρεπαν ουτε το"καρφωμα" στον δασκαλο αυτων που μου εκαναν την ζωη δυσκολη.

Οταν εφτασα στην Πεμπτη δημοτικου ειχα και την ευθυνη της μικροτερης αδελφης μου που ηταν πρωτακι....

Θυμαμαι λοιπον μια μερα κουβεντιαζε για διαφορα η μανα μου με την δασκαλα της μικρης την κυρια Κικη καλη της ωρα οπου και αν βρισκεται .
Η δασκαλα καθισμενη στην καρεκλα της η μαμα μου διπλα και παραδιπλα εγω πανω στην εδρα.

"αααααα κυρια Μι.........θα σας μαλωσω επρεπε να εχετε μαθει στα κοριτσια να προσταστευουν τον εαυτο τους γιατι το σχολειο ειναι μια μικρογραφια της κοινωνιας ...."
γυρισε προς την μερια μου και με καλεσε κοντα της με ενα νευμα

Ελα δω Γιωργιτσα ...δεν θα καρφωνεις, δεν θα ρουφιανευεις, δεν θα σπρωχνεις ,δεν θα καταχεριαζεις κλπ τους συμμαθητες σου αλλα αν στα καλα καθουμενα καποιος σου δωσει μια σπρωξια επιτηδες μια ,δυο ,την τριτη κοριτσακι μου θα απλωσεις το χερι και θα ανταποδωσεις" και οπως μου τα ελεγε αυτα μου δινει και μια και παρτην κατω την αφεντια μου απο την εδρα

Η αληθεια ειναι οτι εγω αυτο το καταφερα ενηλικη κι αφου ειχα φαει πολλα αναιτια "χαστουκια" και "σπρωξιες" κυριολεκτικα και μεταφορικα, δεν ξεχασα ομως ποτε τα λογια της κυριας Κικης και τα μετεφερα στα παιδια μου με τον ιδιο παραστατικο τροπο οταν ηρθε η ωρα.

valerie

# 15 στις 19/7/2008
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Πέλλας / Γιαννιτσά
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 16.566
Θυμήθηκα εμένα στο Γυμνάσιο... Όχι δεν με χτύπησαν, αλλά για κάποιο καιρό, χωρίς καμια αιτία, ένας συμμαθητής μου άρχισε να με αποκαλεί μ... σμένο και μπ@στ@ρδο!!
Ε.. μια δυο τρεις... Ήμουν επιμελήτρια στην τάξη μου, είχε χτυπήσει το κουδούνι για να μπούμε μέσα... Ο συγκεκριένος συνήθιζε να μπαίνει τελευταίος στην τάξη... Περνάει από μπροστά μου, με αποκαλεί με την δεύτερη λέξη που ανέφερα πιο πάνω, ε.. δεν άντεξα... Φούντωσα, και του ρίχνω μια σφαλιάρα που ήταν ΌΛΗ ΔΙΚΉ ΤΟΥ! Αυτός κοκκίνησε, πρασίνισε, άλλαξε χίλια χρώματα, οι υπόλοιποι που τον είδαν να τρώει χαστούκι από κοπέλα, τον δούλευαν για την υπόλοιπη ώρα, αλλά από τότε μπροστά μου ήταν παναγίτσα! Και έφαγε και αποβολή από τον γυμνασιάρχη γιατί έκανε την πατάτα να το δηλώσει! (ο οποίος είναι και οικογενειακός φίλος)
Το να υπόσχεσαι να μην κάνεις κάτι, είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να σου έρθει μια τρελή επιθυμία να το κάνεις!!

Molli

# 16 στις 18/7/2008
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Απαντήσεις: 92

Παράθεση:
Originally posted by Fay_Elenaki
Η 3χρονη κόρη μου, ένα πολύ ήρεμο παιδί, τρώει ξύλο από τους συμμαθητές της στον παιδικό σταθμό. Πώς μπορώ να το αποτρέψω χωρίς να την κάνω κι αυτή επιθετική?

Aγαπητη Fay καλησπερα.
Νομιζω οτι δυο πραγματα πρεπει να εξετασεις.1ον να συζητησεις στον παιδ. σταθμο πως συμεριφερεται το παιδι σου.Ειναι ενα παιδακι που λεει τη γνωμη του?ειναι ενα παιδακι που παρουσιαζει με καμαρι τη ζωγραφια του?ειναι ενα παιδακι που παιζει με τα αλλα παιδακια?ειαναι ενα παιδακι που διεκδικει κατι στο σχολειο?Αν περιπου συμβαινουν αυτα εχει καλως και το προβλημα ειναι στα αλλα. Τοτε θα πρεπει να δεις το 2ο θεμα που ειναι απο ποιους δεχεται επιθετικες συμπεριφορες και να ζητησεις απο τη δασκαλα του παιδιου να παρεμβει.Τα παιδια σε αυτη την ηλικια ειναι εγωκεντρικα πολυ.Αν ειναι και κακομαθημενα η πιεσμενα απο το σπιτι γινονται επιθετικα,υπερκινητικα ,δυσκολευονται στην προσαρμογη τους.Οχι να μην το συμβουλεψεις να απλωσει χερι ,γιατι μπορει να σκοτωθουν η να βγαλουν κανενα ματι ειναι πολυ μικρα και δεν εχουν συναισθηση των κινδυνων.Το θεμα θα λυθει απο τη δασκαλα και να επιμεινειςΕσυ σωστα συμβουλευεις το παιδι σου.Ελπιζω να βοηθησα.

somebody961

# 17 στις 20/7/2008
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 92
Απαντήσεις: 8.137
Δεν ξέρω για τις δικές σας εμπειρίες. Εγώ πάντως όσες φορές ανταπέδωσα στους εκάστοτε "νταήδες"(όλοι σχεδόν με κοροίδευαν σε κάθε τάξη απο Γυμνάσιο και μετά, αλλά εννοώ αυτούς που το παράκαναν και δεν μέ άφηναν σε ησυχία στιγμή-και με απειλούσαν κάποιες φορές σωματικά), κατέληγα να τις τρώω απο πάνω απο ένα άτομα και να κάνω τα πράγματα πολύ χειρότερα για μεγάλες περιόδους. Ετσι σιγά σιγά έμαθα πως να περνάω απαρατήρητος για να με αφήνουν σχετικά ήσυχο - πρακτική που ακολουθώ απο ένστικτο ακόμα και σήμερα.

zinaa

# 18 στις 20/7/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162
Πήγαινε και μίλησε -έντονα αν χρειαστεί- στους υπευθύνους του παιδικού σταθμού.

Γενικά οι γονείς πρέπει να παρακολουθείτε τέτοια πράγματα και να μην αφήσετε το παιδί σας να το δουλεύουν , να το βρίζουν , να το προσβάλλουν γιατί δημιουργούνται προβλήματα αυτοπεποίθησης ! Εν ανάγκη αλλαγή σχολικού περιβάλλοντος και εγγραφή σε κάποια δραστηριότητα/χόμπυ όπου το περιβάλλον θα είναι φιλικό και το παιδί θα μπορεί να κοινωνικοποιηθεί και να βρει παρέα στην οποία θα ενταχθεί ομαλά και θα του φέρονται σωστά.

Εγώ ήμουν ο περίγελος του σχολείου στο γυμνάσιο και από τότε κλείστηκα στον εαυτό μου και δε μιλούσα καθόλου για να μη με ενοχλούν.
Όλη η προβληματική συμπεριφορά μου ξεκίνησε από εκεί ενώ στο δημοτικό ήμουν μια χαρά.

zinaa

# 19 στις 20/7/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162

Παράθεση:
Κατ' αρχήν θα πρέπει να μιλήσεις με τους υπευθύνους του παιδικού σταθμού και να τους ενημερώσεις για την συμπεριφορά των υπολοίπων παιδιών.
Αν ήμουν στην θέση σου θα έλεγα στην κόρη μου πως δεν είναι σωστό να λύνουμε τις διαφορές μας με το ξύλο και πως την επόμενη φορά που θα συμβεί κάτι παρόμοιο να απευθυνθεί στον υπεύθυνο. Αν παρόλα αυτά συνεχίζεται η ίδια κατάσταση, γράψε το παιδί σου σε άλλον σταθμό.

θα συμφωνησω με την φιλη πιο πανω..... εγω αυτο θα εκανα, δεν μπορει να συνεχισετι αυτο στο παιδι!
Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

# 20 στις 20/7/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Εγώ ήμουν ο περίγελος του σχολείου στο γυμνάσιο και από τότε κλείστηκα στον εαυτό μου και δε μιλούσα καθόλου για να μη με ενοχλούν.
Όλη η προβληματική συμπεριφορά μου ξεκίνησε από εκεί ενώ στο δημοτικό ήμουν μια χαρά.

Λοιπον περίεργο, και σε εμένα ακριβώς το ίδιο συνέβη. Οι γονείς μου έχουν να το λένε πόσο χαρούμενο παιδί ήμουν πριν το γυμνάσιο. Αλλα με το που πάτησα το πόδι μου εκεί όλα άλλαξαν, ήμουν όπως το λες περίγελος και δεν είχα ούτε φίλους ούτε τίποτα, κι αυτοί που είχα απο το δημοτικό άρχισαν να με κοροιδεύουν κι αυτοί. Γιατί λες να συνέβη αυτό? Εσύ είχες τουλάχιστον κάποιους φίλους?
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε