Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

υποφερει καμια απο ουρολοιμοξη???

Σελίδα : 1

tzoulia2

# 1 στις 11/8/2008
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Προφήτης
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 25
'Aρεσαν+: 0%

υποφερει καμια απο ουρολοιμοξη???

παθαινω ουρολοιμωξεις τους τελευταιους 8 μηνες...κανω τη θεραπεια,αλλα ξαναγυρναει...δεν παλευεται....βαρεθηκα να παιρνω αντιβιωσεις και να τσουζω...περιμενω τις απαντησεις σας
ζησε το ονειρο σου

Ms-mandy

# 2 στις 13/8/2008
author
Γυναίκα / 28 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 956
ti htan μυκητας η μικροβιο????

εκανες καλλιεργεια???ειδες ΄κατα ποσο 'βαρια.' ειναι(η κατασταση)???
τα χαπια στα γραψε γιατρος????
κανεις ολη την θεραπεια???
πριν την τελειωσεις ξανακανε καλλιεργεια να δεις που βρισκεσαι.....
με λενε mandy και ποτε δεν τραγουδαω...

blossom

# 3 στις 13/8/2008
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 765
Τζούλια σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα.

blue3275

# 4 στις 13/8/2008
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.410
Περισυ τετοια εποχη την πατησα και δεν το ευχομαι ουτε στον εχθρο μου ειναι οτι πιο απαισιο μπορει να σου συμβει ,εγω εκτος απο το τσουξιμο ειχα και εντονη αιματουρια ,αστα να πανε.
Δεν εκανα τη σωστη θεραπεια και καθε 2 μηνες το προβλημα επανεμφανιζοταν,ωσπου πηρα τη σωστη θεραπεια με ενεσιμη αντιβιωση και δια στοματος και τον Ιανουαριο κι επειτα αρχισα να υσηχαζω.
Θελει σωστη θεραπεια ,πρεπει να εντοπιστει το μικροβιο.
Καλο ειναι και μετα την οποιαδηποτε θεραπεια να παιρνεις κατι χαπακια που λεγονται Φουρολιν κι ειναι αντιμικροβιακα και αντισυπτικα και κανουν καλο,δεν ειναι αντιβιωτικα.
Πρωτα απο ολα ομως κανε καλλιεργια ουρων.

somebody961

# 5 στις 14/8/2008
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 91
Απαντήσεις: 7.687
Πόσες φορές θα το πούμε βρε παιδιά;
Για οποιοδήποτε μα οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας, πρώτα και μόνον στον γιατρό μας!!
Που βρισκόμαστε? Στο χωριό που ρωτάμε τη μαμή για όλα?
Προσέχετε τον εαυτό σας βρε άτιμα μικρά που λέει και ο barrac!
Δηλαδή, αν σου πω εγώ πάρε το τάδε φάρμακο, τα ίδια είχα και έγινα καλά, θεωρείσαι υπεύθυνη απέναντι στον εαυτό σου αν το πάρεις;

Κατανοώ βέβαια την ανησυχία σου και τον φόβο, αλλά αύριο πρωί πρωί στον γιατρό σου κοπέλα μου!!
Η αντιβίωση για ένα μικρόβιο μπορεί να είναι η τροφή για κάποιο άλλο!

Το δύσκολο βέβαια, είναι να βρεις τον σωστό.. Επειδή από ότι είδα, αυτό το έχεις ήδη κάνει.

Περαστικά μόνιμα σου σου εύχομαι και σύντομα..
Εεεϊ, που πας, είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

mathilda

# 6 στις 14/8/2008
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 7.872
Αν δεν πας σε ειδικό γιατρο ουρολόγο ή λοιμωξιολόγο δεν προκειται να κάνεις τίποτα...

Χρειάζεται απαραίτητα καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα, δηλαδή επιλογή του κατάλληλου αντιβιοτικού που θα καταπολεμήσει το συγκεκκριμένο μικρόβιο.

Το αντιβιοτικό θα πρεπει να το παίρνεις σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σου και να μην το σταματήσεις νωρίτερα. Αν σου πει ένα μήνα, πρέπει απαραίτητα να το παίρνεις για ένα μήνα.
Μετά πιθανόν να χρειαστεί να το σταματήσεις για ένα μήνα και να επαναλάβεις καλλιέργεια και αντιβιόγραμμα.
Επίσης θα πρέπει να διερευνηθούν όλες οι συνήθειές σου (΄πίνεις πολύ νερό; φοράς στενά παντελόνια; πως πλένεσαι; Πως σκουπίζεσαι μετά την τουαλέτα; πόσο συχνά αλλάζεις εσώρουχο; πλένεις στους 80 βαθμούς και σιδερώνεις τα εσώρουχά σου; φοράς πάντα βαμβακερά; ο σύντροφός σου έιναι καθαρός; πλένει πάντα τα χέρια του πριν την σεξουαλική επαφή; )
Ζήτησε και την γνώμη του γυναικολόγου σου γιατί μπορει να πρόκειται για μικτή μόλυνση, της ουρήθρας και του κόλπου δηλαδή. Ή να οφείλεται σε κάποια ανατομική ιδιατερότητά σου που ευνοεί την μεταφορά μικροβίων από τον κόλπο στην ουρήθρα.

Εγώ πάντως, επειδή είχα παλιότερα ένα προβληματάκι, το έλυσα χρησιμοποιώντας προληπτικά ένα σκεύασμα που βοηθάει στην ισορροπία του pH του κόλπου.
Μην απογοητεύεσαι...θα βρεις την λύση αρκει να κάνεις υπομονή.

Despinacy

# 7 στις 13/8/2008
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
Μια φορά μου έτυχε και μέχρι να το καταλάβω, έπαθε μόλυνση ο νεφρός μου και έμεινα στο νοσοκομείο 8 μέρες με πυρετούς.
Τυχεροί οι άντρες!
Δέσποινα

tzoulia2

# 8 στις 13/8/2008
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας..και φουρολιν παιρνω και καλλιεργιες εχω κανει.εχω εντεροκοκο και μυκητες.εχω παθει 6 φορες ουρολοιμωξη.τωρα παιρνω zinantol αλλα εχω παρει και πιο δυνατες αντιβιωσεις.απλα εχω καταλαβει οτι μετα την επαφη με το αγορι μου με πιανει παντα.αν και κανει και αυτος θεραπειες.μηπως φταιει το οτι δεν χρεισιμοποιουμε προφυλακτικο?ευχαριστω για το προσωπικο σου μηνυμα.δεν μενω αθηνα για να τα παρω ομως.
ζησε το ονειρο σου

# 9 στις 18/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
με την αντιβιωση πρεπει να χρησιμοποιεις και υποθετα για να μην δημιουργηθει βιωσιμο περιβαλλον για τους μυκητες.

παραλληλα, να αλλαξεις τα εσωρουχα σου. ναναι ολα βαμβακερα, ακομα και τα στρινγκ.

δυο φορες ημερησιως να πλενεις την ευαισθητη περιοχη κι οχι παραπανω.(δε κανει πολλες φορες να πλενομαστε)

οταν ιδρωνεις, πριν η μετα την σεξουαλικη επαφη και γενικα οταν αισθανεσαι υγρη ναλλαζεις εσωρουχο.

μετα τη θαλασσα, αλλαγη μαγιω οπωσδηποτε και ντους, να μη μενουν πετραδακια, αμμος στο μαγιω και φυσικα να μη στεγνωνει πανω σου.

κατα τη διαρκεια της θεραπειας δεν πρεπει να ερχεσαι σε σεξουαλικη επαφη και μολις την τελειωνεις να περιμενεις μια εβδομαδα ακομη μεχρι να ξαναβρεθεις με τον συντροφο σου.

αν ακολουθησεις ολαυτα θα παψεις να ταλαιπωρεισαι.

ειναι κατι που ταλαιπωρει πολλες γυναικες. οποτε δε πρεπει να σε ανησυχει, απλα εχε υποψην πως οσες αντιβιωσεις παιρνεις τοσο πιο ευαισθητη γινεται η περιοχη απο κατω και ευνοει περισσοτερο τις μολυνσεις.
θελει πολλη προσοχη για να μη γινει χρονιο.
αν γινει χρονιο, υπαρχει μεγαληγ πιθανοτητα να ταλαιπωερεισαι ετσι για μια ζωη μεχρι να γεννησεις. συνηθως μετα τη γεννα σταματουν κατα 70% αυτου του ειδους τα προβληματα κι αρχιζουν αλλα

# 10 στις 18/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tzoulia2
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας..και φουρολιν παιρνω και καλλιεργιες εχω κανει.εχω εντεροκοκο και μυκητες.εχω παθει 6 φορες ουρολοιμωξη.τωρα παιρνω zinantol αλλα εχω παρει και πιο δυνατες αντιβιωσεις.απλα εχω καταλαβει οτι μετα την επαφη με το αγορι μου με πιανει παντα.αν και κανει και αυτος θεραπειες.μηπως φταιει το οτι δεν χρεισιμοποιουμε προφυλακτικο?ευχαριστω για το προσωπικο σου μηνυμα.δεν μενω αθηνα για να τα παρω ομως.

Ο εντερόκοκκος δεν ζει στο έντερο ;
Μήπως κάνετε σεξ από πίσω και μετά μπροστά ; Αυτό απαγορεύεται γιατί προκαλεί μολύνσεις στη γυναίκα.
Επίσης όταν σκουπίζεσαι πάντα θα κινείς το χέρι από μπρος προς τα πίσω.Ποτέ ανάποδα.
Και να πλένετε και οι δυο καλά τα χέρια σας πριν χαιδευτειτε.
Το αγόρι σου είναι πιστό ;

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα διάστημα με προφυλακτικό ;

-SOROR-MYSTICA

# 11 στις 19/8/2008
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 1.237
Βασικός κανόνας είναι να τηρούνται οι συνήθειες υγειινής.
Να χρησιμοποιείς βαμβακερά άνετα εσώρουχα,να αποχαιρετίσεις τα στριγκ,
να μην φοράς πολύ στενά παντελόνια,να μην κυκλοφορείς με βρεγμένα μαγιώ.Επίσης καλό θα ήταν να μην προτιμάς νάυλον καλσόν,αλλά κάλτσες με καλτσοδέτα και φούστες-είναι και πιο σέξι!
Να μην επιβαρύνεις την κύστη σου με αναμονή όταν χρειάζεσαι να πας τουαλέτα.Επίσης να μην κάνεις σεξ με γεμάτη κύστη.
Επίσης να καταναλώνεις αρκετά υγρά και δη νερό-βοηθάει πολύ ακόμη και στην αρχή μιας ουρολοίμωξης.

Όλα τα ανωτέρω όμως αφορούν στην πρόληψη,
σχετικά με τη θεραπεία στο γιατρό σου ολοταχώς.

Μέσα σε ένα καράβι πειρατικό, είδα φωτιά νανάβει και φονικό...

# 12 στις 19/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Ο εντερόκοκκος δεν ζει στο έντερο ;
Μήπως κάνετε σεξ από πίσω και μετά μπροστά ; Αυτό απαγορεύεται γιατί προκαλεί μολύνσεις στη γυναίκα.

Επίσης όταν σκουπίζεσαι πάντα θα κινείς το χέρι από μπρος προς τα πίσω.Ποτέ ανάποδα.

Και να πλένετε και οι δυο καλά τα χέρια σας πριν χαιδευτειτε.
Το αγόρι σου είναι πιστό ;

Γιατί δεν δοκιμάζεις ένα διάστημα με προφυλακτικό ;

έτσι ακριβώς!

# 13 στις 21/8/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κανεις ολα οσα σου ειπαν παραπανω κ επιπλεον καθημερινα τρως ενα δυο γιαουρτακια για να μην αναπαραγωνται οι μυκητες λογω αντιβιωσης.Ειναι κατι που πολυ συχνα ξεχνουν να αναφερουν οι γιατροι δινοντας αντιβιωση σε μια γυναικα, ειναι ομως απαραιτητο.Εσυ δε που παιρνεις ZINADOL ειναι απαραιτητο συνα περνεις κ γαστροπροστασια γιατι σε λιγο θα αποκτησεις κ γαστριτιδα....Μην πλενεσαι με αντισηπτικα γιατι καταστρεφεις τη χλωριδα της περιοχης κ την κανεις ακομα πιο ευαισθητη κ επιρρεπη σε λοιμωξεις..........
περαστικα

tzoulia2

# 14 στις 21/8/2008
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
οχι παιδια δεν εχουμε κανει ποτε σεξ απο πισω...αν το ειχα παθει απο αυτο θα ηταν αυτονοητο..και ο πιστοσ μοθ ειναι πιστοσ εχει καωει αξετασεισ και ειναι καθαρος...ολες οι οθρολοιμωξεισ παρομοια μικροβια εχουν.τωρα με προφυλακτικο κανουμε για να μην τον κολλαω και με ξανακολαει...και ολοθσ τους κανονες υγειηνης τυρω κατα γραμμα...απλα εχει γινει σαν χρονιο τι να πω...απο τις πολλες αντιβιωσεις εγινα ευαισθητη....μην σας τυχει ποτε δεν παλευεται....
ζησε το ονειρο σου

full-of-life

# 15 στις 27/5/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5

Παράθεση:
παθαινω ουρολοιμωξεις τους τελευταιους 8 μηνες...κανω τη θεραπεια,αλλα ξαναγυρναει...δεν παλευεται....βαρεθηκα να παιρνω αντιβιωσεις και να τσουζω...περιμενω τις απαντησεις σας

Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ...ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙΣ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΟΥ
1-ΘΑ ΠΛΕΝΕΣΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΤΟΥΑΛΕΤΑ
2-ΒΑΒΑΚΕΡΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ Κ ΟΧΙ STRING
3-ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΞ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΣΟΔΑ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΑΡΑΙΜΕΝΗ ΣΕ ΝΕΡΟ Η ΧΑΜΟΜΗΛΙ [ΜΕΣΑ ΣΕ 1 15']ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΣΗΡΙΓΚΑ...ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ Κ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ......

full-of-life

# 16 στις 27/5/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη

Παράθεση:

3-ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΕΞ ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΕ ΣΟΔΑ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗ ΑΡΑΙΜΕΝΗ ΣΕ ΝΕΡΟ Η ΧΑΜΟΜΗΛΙ [ΜΕΣΑ ΣΕ 1 15']ΕΝΔΟΚΟΛΠΙΚΑ ΜΕ ΣΗΡΙΓΚΑ...ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΔΕΤΕΡΩΣΗ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ Κ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΨΗ......

full-of-life

# 17 στις 27/5/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη

Παράθεση:

aliba

# 18 στις 30/7/2009
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
τζουλια και εγω εχω τρελο προβλημα με ουρολοιμωξη. ελπιζω να εισαι καλα τωρα πες μου τι θεραπεια εκανες?
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε