Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

τι να κανω με την πεθερα μου;

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

sapore

# 1 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 15
'Aρεσαν+: 0%

καλησπέρα. α προσπαθήσω να είμαι σύντομη. ο σύζυγός μου πριν από 5 χρόνια έχασε τον αδελφό του. παντρευτήκαμε πέρυσι και τώρα έχουμε μία κορουλα 3 μηνών. δεν θέλει καθόλου κόσμο στο σπίτι, δεν θέλει να έρχονται ούτε καν οι γονείς μου. και όλα αυτά γιατί; γιατί θεωρεί ότι δεν θέλω τη μητέρα του, η οποία από την εποχή του αρραβώνα ακόμα αισθάνθηκε πως έχασε το γιο της. ο μόνος που προσπαθεί να με βοηθήσει είνα ο πεθερός μου, δυστυχώς ο΄μως δεν αρκεί, διότι η τακτική της μανου΄λας που πάντα πιάνει είαι η εξής: η γυναίκα σου μου έκανε/είπε αυτό..... σε εμένα που έχασα το γιο μου και που σε έκανα σε τόσο μικρή ηλικία και είμαι τόσο πονεμένη... κλαψ.
όπως και να της φερθώ έχει παραπονο. αν της ζητάω να με βοηθάει, παραπονιέται πως αυτή κουράζεται και εγώ ζητάω πράγματα. αν πάλι δεν της ζητάω τίποτα παραπονιέται ότι την αφήνω στην απέξω.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!! βλεπω το γάμο μου να καταρρέει και είαι κρίμα γιατο παιδόι κυρίως. ευχαριστώ για το χρόνο σας.

SkiNy

# 2 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 32 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 5.465
Δυσκολη περιπτοση!
Με τον αντρα σου εχεις μηλησει καθολου για το πως νιωθεις?
Νομιζω πως αν του ανοιξεις την καρδια σου και του πεις πως ακριβως σκευτεσαι κατι μπορει να γινει, αλλωστε αυτον παντρευτηκες και οχι την μανα του...

Καλη μου μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι ειναι και το μωρακι που ειναι κριμα και αδικο να μπλεχτει χωρις λογο
Σου το ευχομαι ολοψυχα!
Ότι ονειρευόμαστε γίνεται και ότι μας αξίζει το ζούμε,ότι ονειρευόμαστε είμαστε ας ονειρευτούμε,μπορούμε..!

# 3 στις 12/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by sapore

[img]http://www.cosgan.de/images/midi/boese/e040.gif[/img]

pigassos71

# 4 στις 12/11/2008
author
Ανδρας / 43 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 10.839
Τι δουλειά έχουν οι γονείς σας στο σπίτι σας;

Όλοι από μακριά και αγαπημένοι.
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

# 5 στις 12/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με την πεθερά δε μπορείς να κάνεις τίποτα.

Μάθε να την υπομένεις, και μην παιρνεις οτι σου λέει στα σοβαρά. Παίξτο και λίγο τρελίτσα γιατί η πεθερά όσο σε βλέπει να ... πήζεις με αυτά που σου λέει, τόσο θα στα λέει.

Και στο φινάλε, μπορείς να έρχεσαι εδώ να ξεσπάς κάθε φορά που θα το έχεις ανάγκη, όπως κάνει και ο φίλος μας ο Ran_Tan_plan, με τη κυρία Ανδρομάχη!

# 6 στις 12/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
... γιατί θεωρεί ότι δεν θέλω τη μητέρα του, η οποία από την εποχή του αρραβώνα ακόμα αισθάνθηκε πως έχασε το γιο της...

Θεωρώ ότι λύση μπορεί να δώσει μόνο ο σύζυγος σου. Μόνος αυτός αν έχει διάθεση μπορεί να βάλει τα πράγματα στην θέση τους και φυσικά και την "μανούλα του"...

Και κάτι γενικό.
Αυτό το πράγμα πάντως δεν μπορώ να το καταλάβω. Πως γίνεται μεγάλοι άντρες και μάλιστα και παντρεμένοι να έχουν τέτοιες σχέσεις με τις μανάδες τους... Περίεργα πράγματα.
Εγώ πάντως τα "παίρνω στο κρανίο" αν αντιληφθώ ότι η μάνα μου πάει να χωθεί κάπου... Για αυτό διατηρώ ΠΑΝΤΑ αποστάσεις ασφαλείας... Για να είναι όλοι ευτυχισμένοι και ασφαλείς...και ο καθένας να κάνει τη ζωή του όπως γουστάρει και αγαπά!...

RIRI82

# 7 στις 12/11/2008
author
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 218
Κάνε το μαλάκα (συγνώμη για την έκφραση). Μη δημιουργείς θέματα, και όταν δημιουργεί εκείνη.. σου είπα παραπάνω. Μην κατηγορήσεις ΠΟΤΕ στον άντρα σου τη μάνα του, αυτο είναι κανόνας. Και ειδικά με την περιπτωση της που είναι αρκετά δύσκολη..ούτε να το σκέφτεσαι!Μην δημιουργείς καβγάδες με τον άντρα σου, είναι κρίμα για το μωρό. Καλεσε τους και στο σπίτι για κανένα φαί..
Keep your friends close and your enemies closer...

MDASK

# 8 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 36 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 15
Καλή μου, αρχικά να σου ζήσει το παιδάκι σου
Προσωπικά θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να επικοινωνήσεις με τον άντρα σου.
Να σου μιλήσει και να σου πει για ποιο λόγο θεωρεί ότι δε θες να έχεις συναναστροφές με τη μητέρα του.
Αν έχει φτάσει στο άλλο άκρο ( να μη θέλει δηλ να έρχεται κανείς στο σπίτι σας) σίγουρα και αυτός πονάει πραγματικά. Με αυτό τον τρόπο σε "τιμωρεί" και σε θεωρεί υπεύθυνη για την κατάσταση και για μένα αυτό πρέπει να προσπαθήσεις να καταλάβεις: Γιατί σε τιμωρεί και για ποιό λόγο ακριβώς θεωρεί εσένα υπεύθυνη;

Ίσως να έχεις φταίξει και εσύ στο παρελθόν και αν του ξεκινήσεις την κουβέντα κάπως έτσι είμαι σίγουρη ότι θα είναι πιό δεκτικός στη συζήτηση.
Το παιδάκι σου έχει ανάγκη τους γονείς του πάνω απ'όλα,
αλλά είναι αμαρτία να μη βλέπει και τους παπούδες και τις γιαγιάδες του.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να κουβεντιάσετε.
Και τελευταία σου λύση θα ήταν κατ εμέ να μιλήσεις στην ίδια την πεθερά σου για το θέμα.
Προσοχή όμως : Πρώτα με τον άντρα σου και μετά με εκείνη. Αλλιώς θα νιώσει ότι τον παραγκωνίζεις και ενεργείς πίσω από την πλάτη του. Εν ανάγκη ακόμα και οι τρείς σας ή και ο πεθερός σου μαζί που λες ότι σε στηρίζει. Εξάλλου το θέμα αφορά όλους σας.
Προς Θεού όμως μη θεωρηθεί ότι σε συμβουλεύω να κάνεις ότι θέλουν τα πεθερικά σου. Αυτό που λέω είναι συζήτηση για να βρεθεί μία λύση.
Όχι όμως να επιτρέψεις να επιβάλλουν κανόνες και όρους στην οικογένειά σου.

Green_Bee

# 9 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.194

Ποιαν??

Να του πεις εγω παντρευτηκα εσενα και οχι την πεθερα μου με πηλικιο και λογχη...
Ζώ απο απλό...ενδιαφέρον! Μέλισσα...

mboumbi

# 10 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 9.122

Παράθεση:
Originally posted by high-speed
ο Ran_Tan_plan, με τη κυρία Ανδρομάχη!

Tωρα του εδωσες τροφη σιγουρα!!
Η ζωή είναι υπέροχη!

Dardana

# 11 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.641

Παράθεση:
καλησπέρα. α προσπαθήσω να είμαι σύντομη. ο σύζυγός μου πριν από 5 χρόνια έχασε τον αδελφό του. παντρευτήκαμε πέρυσι και τώρα έχουμε μία κορουλα 3 μηνών. δεν θέλει καθόλου κόσμο στο σπίτι, δεν θέλει να έρχονται ούτε καν οι γονείς μου. και όλα αυτά γιατί; γιατί θεωρεί ότι δεν θέλω τη μητέρα του, η οποία από την εποχή του αρραβώνα ακόμα αισθάνθηκε πως έχασε το γιο της. ο μόνος που προσπαθεί να με βοηθήσει είνα ο πεθερός μου, δυστυχώς ο΄μως δεν αρκεί, διότι η τακτική της μανου΄λας που πάντα πιάνει είαι η εξής: η γυναίκα σου μου έκανε/είπε αυτό..... σε εμένα που έχασα το γιο μου και που σε έκανα σε τόσο μικρή ηλικία και είμαι τόσο πονεμένη... κλαψ.
όπως και να της φερθώ έχει παραπονο. αν της ζητάω να με βοηθάει, παραπονιέται πως αυτή κουράζεται και εγώ ζητάω πράγματα. αν πάλι δεν της ζητάω τίποτα παραπονιέται ότι την αφήνω στην απέξω.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!! βλεπω το γάμο μου να καταρρέει και είαι κρίμα γιατο παιδόι κυρίως. ευχαριστώ για το χρόνο σας.

τον συναισθηματικο εκβιασμο τον χρησιμοποιουν πολυ συχνα πολλοι γονεις, δυστυχως. περα απο αυτο ομως...για να νιωθει ο αντρας σου οτι δε θες τη μητερα του, καποιο λογο ή αφορμη θα του'δωσες, εστω άθελα σου, και τωρα σε 'εκδικειται' απογορευοντας σου να καλεις στο σπιτι σας τους γονεις σου.
κανε λοιπον πρωτα την αυτοκριτικη σου, δες που εχεις παει λαθος, και προσπαθησε να το διορθωσεις, μιλωντας καταρχην με ειλικρινεια στον αντρα σου. οι ισορροπιες στις σχεσεις του ειδους (με πεθερικα, κουνιαδους κτλ) ειναι λεπτες και πολυ συχνα εμφανιζουν παρεξηγησεις. πριν απ' ολα, θα πρεπει να θυμασαι οτι αν θες ο αντρας σου να σεβεται και να αποδεχεται τους δικους σου, θα πρεπει κι εσυ να σεβεσαι και να αποδεχεσαι τους δικους του, γονεις, αδελφια κτλ. πολλοι απο εμας εχουν την ταση να βλεπουν με περιφρονηση την οικογενεια των συντροφων τους, ενω θεωρουν τις δικες τους οικογενειες αμεμπτες και άγιες - δεν ειναι ετσι. η δικια σου μανα (και η δικια σου οικογενεια) δεν ειναι καλυτερη απο τη δικη του - για εκεινον τουλαχιστον. απο αυτο λοιπον πρεπει να αρχισεις.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

APETITIKH

# 12 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.066

Παράθεση:
Originally posted by Quietman1972
Θεωρώ ότι λύση μπορεί να δώσει μόνο ο σύζυγος σου. Μόνος αυτός αν έχει διάθεση μπορεί να βάλει τα πράγματα στην θέση τους και φυσικά και την "μανούλα του"...

Αυτό.
ν

zinaa

# 13 στις 12/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162

Παράθεση:
Originally posted by SkiNy
Δυσκολη περιπτοση!
Με τον αντρα σου εχεις μηλησει καθολου για το πως νιωθεις?
Νομιζω πως αν του ανοιξεις την καρδια σου και του πεις πως ακριβως σκευτεσαι κατι μπορει να γινει, αλλωστε αυτον παντρευτηκες και οχι την μανα του...

Καλη μου μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι ειναι και το μωρακι που ειναι κριμα και αδικο να μπλεχτει χωρις λογο
Σου το ευχομαι ολοψυχα!

Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

# 14 στις 12/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σ αυτη την περιπτωση πρεπει να παρει τ πανω χερι ο αντρας σ .η θα της ξεκοψει ο ιδιος τ πραγματα η θα συνεχιστει γ παντα αυτο.πιασε τον αντρα σ κ μιλησε τ κ ξεκαθαρισε τ τ πραγματα...μην αφησεις τριτα ατομα να σας καταστρεψουν..να σ ζησει τ μωρακιι

# 15 στις 12/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γενικώς μιλώντας, τα "πεθερικά" [και κυρίως οι μαμάδες] συνήθως είναι άτομα που φοβούνται την "εγκατάλειψη" από τα παιδιά τους.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για την πεθερά σου είναι να της δείξεις με τον τρόπο σου ότι δεν είσαι η "κακή γυναίκα που κατάφερε να της στερήσει το γιο που της έχει απομείνει".

Μπορείτε να πηγαίνετε συχνές επισκέψεις στο σπίτι τους, να λες καλά λόγια για κείνη [εν παρουσία και απουσία της], να τη βοηθάς όπου μπορείς, να της δίνεις εύστοχες συμβουλές για διάφορα θέματα που την ενδιαφέρουν, και με τη σειρά σου να ακούς προσεκτικά [έστω και φαινομενικά] ό,τι έχει να σου πει.
'Ετσι, θα αισθάνεται ότι προσφέρει, ότι ο λόγος της είναι σημαντικός, και ο ψυχισμός της θα αλλάξει.

Εν κατακλείδι, φρόντισε να της γίνεις τόσο απαραίτητη για τον ψυχισμό της, όσο απαραίτητος είναι και ο σύζυγός σου.

# 16 στις 13/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
τιιιι?????

πεθερα?
μαμα του αντρα?

[img]http://www.clipartof.com/images/thumbnail/290.gif[/img]

μονο αυτος μπορει να τη βαλει στη θεση της....αλα δεν τον βλεπω με βαση αυτα που μας λες και πολυ θετικο στο να το κανει..

RIRI82

# 17 στις 13/11/2008
author
Ρε παιδιά, ελάτε στη θέση του ανθρώπου αυτού. Να έχει μια μάνα η οποία να έχει χάσει το ένα της παιδί και σχετικά πρόσφατα..δεν νομίζω να του πάει καρδιά να τη "βάλει στη θέση της". Και αυτή από τη μεριά της, είναι κάπου λογικό να έχει "γρουσουζέψει" λίγο.
Υπομονή και καλή διάθεση χρειάζεται από τη θεματοθέτρια...

Green_Bee

# 18 στις 13/11/2008
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.194

Παράθεση:
Από το μέλος RIRI82 - 13/11/08 08:03
... Ρε παιδιά, ελάτε στη θέση του ανθρώπου αυτού. Να έχει μια μάνα η οποία να έχει χάσει το ένα της παιδί και σχετικά πρόσφατα..δεν νομίζω να του πάει καρδιά να τη "βάλει στη θέση της". Και αυτή από τη μεριά της, είναι κάπου λογικό να έχει "γρουσουζέψει" λίγο.
Υπομονή και καλή διάθεση χρειάζεται από τη θεματοθέτρια... ...

Παράθεση:
Ναι ε; δεν του πάει καρδιά να τη βάλει στην θέση της; και του πάει καρδιά να καταστρέψει τον γάμο του;
Πόση υπομονή να κάνει ή κοπέλα;

Ζώ απο απλό...ενδιαφέρον! Μέλισσα...

miafili30

# 19 στις 13/11/2008
author
Γυναίκα / 36 / Διαζευγμένη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 201
αργα........κοπελα μου δεν σου πε κανης παθων πριν παντρεφτεις....οτι δεν ερωτευεσαι αντρα που να χει μανουλα?και αν γινει....δεν παντρευεσαι αν πρωτα δεν τα κακαρωσει?ελα πλακα κανω...μην με φατε ολοι οι αντρες τωρα....
η ζωη ειναι ομορφη και συναμα συντομη...ζησε την για σενα!!!ειναι δικια σου..και μονο!!!

RIRI82

# 20 στις 13/11/2008
author

Παράθεση:
Originally posted by Green_Bee

Παράθεση:
Από το μέλος RIRI82 - 13/11/08 08:03
... Ρε παιδιά, ελάτε στη θέση του ανθρώπου αυτού. Να έχει μια μάνα η οποία να έχει χάσει το ένα της παιδί και σχετικά πρόσφατα..δεν νομίζω να του πάει καρδιά να τη "βάλει στη θέση της". Και αυτή από τη μεριά της, είναι κάπου λογικό να έχει "γρουσουζέψει" λίγο.
Υπομονή και καλή διάθεση χρειάζεται από τη θεματοθέτρια... ...

Παράθεση:
Ναι ε; δεν του πάει καρδιά να τη βάλει στην θέση της; και του πάει καρδιά να καταστρέψει τον γάμο του;
Πόση υπομονή να κάνει ή κοπέλα;

Άν θέλει να κρατήσει το γάμο της, πολλή!
Ποιός σου λέει οτι καταλαβαίνει οτι η μάνα του "βγαίνει" από τη θέση της για να τη βάλει? Εκείνος τη βλέπει σαν τη μανούλα που τον μεγάλωσε και είναι δυστυχισμένη επειδή έχασε το άλλο της παιδί. Και συν τοις αλλοις νιώθει πως έχει χρέος να της σταθεί. Του ξυπνάει και το ένστικτο της προστασίας. Η γυναίκα του κατά τη γνώμη του τα έχει όλα - και εκείνον και το παιδί της και τους δικούς της. Τι την ενοχλεί η δυστυχισμένη η μανούλα του?αναρωτιέται!
Διαφορετικά σκέφτονται οι άντρες σχετικά με τη μαμάκα τους από οτι εμείς.
Γι αυτο: Ή παντρευεσαι κάποιον ορφανό ή παιρνεις απόφαση οτι θα έχεις πεθερά και απλώς αναισθητοποιήσαι..
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε