Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

psixologiki bia mesa sto spiti

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

zoyzoynita

# 1 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Ν. Δωδεκανήσου / Αγαθονήσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

ψιχολογικι βια μεσα στο σπιτι

twra pou sas grafw molis teleiwse allos enas kaubgas ton goniwn mou! me lene maria eimai 25 xronwn k den exw kataferei na kanw tpt stin zwh mou k o logos einai gt exw enan patera alkooliko k mia mana na min milaei prospathontas gia emas gia to kalitero!gennithika anapiri alla me tin ypomoni twn goniwn mou k meta apo 18 xeirourgikes epembaseis perpataw k tous eyxaristw akoma k simera gia tin eukeria pou mou edwsan na xarw tin zwh!o pateras mou einai alkoolikos apo ta paidika mou xronia apo otan arxisa na thimame exw tin eikona tou pinontas k xtipontas mas emena k ta aderfia mou logo metheis me apotelesma na kribomaste katw apo ta krebatia i skepazomastan epi polles wres kanontas oti koimomaste gia na min mas xtipisei!ton exw xtipisei ton patera mou k ntrepome pou to lew itan se mia stigmi pou askouse bia panw stin mitera mou k eithela na stamatisei ayto!ta aderfia mou efigan i aderfi mou ekane oikogeneia k ena eigiestato koristaki prin apo peripou 3 mines o aderfos mou einai mikroteros k tou eipa na feigei gia kati kalitero ekenan to swsto!egw kathisa pisw na meinw me tous goneis mou na min tpus afeisw monous gt den mou paei psixi na to kanw meta apo osa ekanan gia emena alla i katastasi exei ftasei sto aproxwrito patheno kriseis molis akousw ton patera mou na brizei k na fwnazei prospathw na kanw oti pairnaei apo to xeri mou gia na einai eyxaristimenos alla tpt exw problima to neyriko mou sistima einai ektos elenxou edw k ena xrono panta eimai apesiodoksi exw na kanw sxesi panw apo 3 xronia eimai panta neyriasmeni eimai panta kakodiatheti den prosexw katholou ton eayto mou ta exw me emena pou den ta afeisa ola pisw na paw na ftiaksw tin zwh mou alla apo tin alli me gemizei pou to ekanan ta aderfia mou k brikn tin psixiki tous iremia kanontas ayto pou theloun!kserw oti se liga xronia tha thelw farmaka gia na elenxo ta neyra mou thelw na milisw se enan eidiko alla menw se klistei koinwnia k den thelw na dwsw dikaiwma exw perasei polla stin zwh mou k simera katalaba oti den mou aksizei ola ayto pou pernaw idi perasa polla me tin anapiria pou eixa k palepsa sklira na ftasw edw pou eimai simera ayto den arkei?eimai 25 xronwn k den exw parees den exw kapoion na milisw !panta thimame tis giortes na eimai sto krebati mou k kathe allagi tou xronou egw k i aderfi mou sikonomastan athoriba apo to krebati stis 12:05 k anoigame soda kanontas eyxes gia ton kainourio xrono legontas pws tha thelame na einai i zwh mas!sas eyxaristw kales giortes me ugeia ka gaph se ola ta spitia tou kosmou !!!!

Ran_Tan_Plan

# 2 στις 27/11/2008
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.704
Εγω ο συνηθως λαλιστατος καταπια τη γλωσσα μου διαβαζοντας το.
Ουτε λογια παρηγοριας μπορω να πω ουτε συμβουλες να δωσω....
Μια ευχη μονο.....
Οτι ομορφο ονειρευεσαι για σενα να πραγματοποιηθει...
...και κουραγιο αν αποφασισεις να τραβηξεις τον δρομο που επιθυμεις!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

APETITIKH

# 3 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.066
Κοριτσάκι μου!

Να ήξερες πόσο σε νιώθω!
Ξέρεις;
Μερικές φορές είναι καλύτερα να φεύγεις...
Προσπάθησε
-είσαι τόσο δυνατή, το έχεις αποδείξει-
να βρεις μια δουλειά,
να νοικιάσεις ένα δικό σου χώρο
και να ζήσεις μόνη σου, να ηρεμήσεις
και να βρεις καινούριους φίλους και ανθρώπους που εμπιστεύεσαι.

Μη συνεχίζεις να πληρώνεις την αγάπη που έχεις στους δικούς σου
και μη συνεχίζεις να πληρώνεις την προστασία τους όσο είχες το πρόβλημα υγείας.
Αν συνεχίσεις τη ζωή σου
δε σημαίνει ότι θα ξεχάσεις ή θα πάψεις να αγαπάς τους γονείς σου.

Μπορείς και τότε να τους βλέπεις,
μπορείς και τότε να τους αγαπάς.
Απλώς θα βγάλεις από τη ζωή σου την κακή επίδραση που έχει η συμπεριφορά τους στην ψυχολογία σου.

Μη μένεις από τύψεις. Η ενοχή είναι το πιο άχρηστο συναίσθημα.

Κι ούτε σημαίνει ότι φεύγοντας θα τελειώσει η αγάπη που νιώθεις γι΄ αυτούς.
Αλλά αυτό που προέχει είσαι εσύ.
Είσαι τόσο νέο παιδί!
Μην κουβαλάς άλλο ένα βάρος που δεν σου αναλογεί!
Σου εύχομαι με όλη μου την καρδιά να τα καταφέρεις
να προχωρήσεις και να γιατρευτείς απ¨ τις πληγές σου!

Είμαι σίγουρη ότι μπορείς.

ν.

perfetta

# 4 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ζουζουνίτα μου, αν αγαπάς τον εαυτό σου, μαζεψε όση δυναμη έχεις, και φύγε απο το σπίτι σου!!

Αυτη η κατάσταση δε πρόκειται να αλλάξει απο μόνη της. Εσυ πρέπει να κάνεις κατι!!
Ευχομαι, μέσα απο τη καρδιά μου, σύντομα να έχεις τη ζωή που ονειρευεσαι!!

Καλες γιορτές και σε σένα!!

# 5 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αχ βρε κοριτσακι!

Οχι αγαπη μου, η αγαπη για τους γονεις σου, η αγνωριση των οσων σου προσεφεραν δεν μπορει να σε βαζουν στη θεση του θυματος.

Εισαι 25 χρονων...τοσο δυνατη!
Παρε την ζωη σου στα χερια σου προχωρα, δωσε στον εαυτο σου οσα σου αξιζουν!

Να χαρεις βρε πουλακι μου....μπορεις και το χρωστας στον εαυτο σου και δεν ειναι "απιστια" προς την αγαπη και την αναγνωριση για τους γονεις...
Ευχομαι την αλλη φορα που θα μας ανοιξεις την ψυχη σου να μας πεις οτι εφυγες.....μπορεις ακους?
Μπορεις!

pigassos71

# 6 στις 27/11/2008
author
Ανδρας / 43 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 11.949
Το περιβάλλον που σε μεγάλωσε τώρα σε πνίγει, σημάδι ότι πρέπει να φύγεις

Δεν είναι ότι φταίει η οικογένεια σου, είναι ότι η θέση σου είναι μέσα στην ευτυχία που θα ορίσεις εσύ για τον εαυτό σου.

Έδειξες τόσο κουράγιο για να ξεπεράσεις τα προβλήματα υγείας που είχες που δύσκολα βρίσκεις αλλού, κάνε λίγο ακόμα για να βρεις το δρόμο σου.

Η οικογένεια σου, σου χάρισε φτερά για να μπορείς να πετάξεις και όχι για να παραμένεις στη φωλιά.

Με τις καλύτερες ευχές μου ο νέος χρόνος να είναι και μια νέα αρχή για σένα
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

# 7 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
... Δεν σου αξιζει να ζεις κοντα τους, δεν αξιζουν αλλο απο τη ψυχη σου απο το χρονο σου...εχεις δικαιωμα στη ζωη , στη ζωη σου... φυγε ..δεν ειναι δυσκολο , δυσκολιες περασες και ξεπερασες...φυγε ...και ευχομαι αυτες τις γιορτες να ζησεις διαφορετικα και ζεστα....

Molli2

# 8 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 169
Mαρια,
νομιζω οτι πρεπει τωρα να προχωρησεις με τη δικη σου τη ζωη.
Κατ αρχην να πας σε καποιον ειδικο,ψυχιατρο η κατι αναλογο.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε τη βοηθεια του γιατι οι εμπειριες που εχεις ειναι πολυ τραυματικες
Δεν μπορεις να προχωρησεις κουβαλωντας τετοιες πληγες!
Μη σκεφτεσαι την κοινωνια και τι θα πει!!προεχεις εσυ!!
Να νοιαστεις για τη δικη σου τηζωη!!!
Αν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι και να ζησεις μονη σου,καν το!
Μην κουβαλας ενοχες για τη ζωη της μητερας σου.
Αν δε βοηθησεις τον εαυτο σου δε θα μπορεσεις ποτε να κανεις κατι και γι αυτη!
Ξεκινα να κανεις αυτα που αισθανεσαι οτι εχεις αναγκη για σενα!!
Καλη δυναμη!!!

# 9 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πρέπει να φύγεις.

Ακόμα κι αν στην αρχή τους φανεί δύσκολο να το δεχτούν, στην πορεία θα χαρούν που προχωράς στη ζωή σου και τα καταφέρνεις.
Και σίγουρα θα μπορείς να βοηθήσεις καλύτερα εκείνους, που μεγαλώνοντας θα χρειαστούν τη βοήθειά σου, όταν θα είσαι υγιής και χαρούμενη με τον εαυτό σου, παρά καταθλιμμένη και ανήμπορη.

Καλές γιορτές κορίτσι μου, με φώτιση για μια λυτρωτική απόφαση !!!!!

# 10 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διαβάζοντάς σε κλαίω και θυμάμαι τα δικά μου χάλια..Θυμάμαι τον σουγιά στο λαιμό μου επειδή δεν έτρωγα,θυμάμαι τα μαλλιά μου να τα βλέπω στο διάδρομο να μένουν όπως με σέρναν κρατόντας με απο αυτά και εγώ να μένω απαθέστατη και να αναρωτιέμαι γιατί να ήρθα στον κόσμο..Θυμάμαι πολλά και κλαίω γιατί αυτά δε με άφησαν να έχω υγιής σχέσεις με τους ανθρώπους..

Φύγε όσο είναι νωρίς..Σκέψου τη δική σου ζωή και το μέλλον σου..Σκέψου την ψυχική υγεία σου και άσε πίσω σου ότι σε βασανίζει..Δε ξέρω τι άλλο να σου πωμόνο φύγε..Απο 10 χρονών αυτή τη στιγμή ονειρεύομαι..Το φευγιό μου..

zinaa

# 11 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162
οταν διαβασα την ιστορια σου όλη... συγκηνηθηκα... όχι γιατι λυπηθηκα εσενα, αλλα γιατί θαυμασα την δυναμη που κρυβεις μεσα σου.

το οτι χαιρεσαι που τα αδελφια σου εφυγαν και εμεινες μονο εσυ εκει και να υπομενεις ολα αυτα, γιατι νιωθεις υποχρεωση για οσα εκαναν για σενα οι γονεις σου, δειχνεις οτι εισαι μια ψυχουλλα ευαισθητη.

κοριτσι μου........... το να κανουν, οσα εκαναν οι γονεις σου για σενα, όποιοσδηποτε γονιός θα το εκανε... εισουν παιδι τους, επρεπε να κανουν τα παντα για να μπορεσεις να περπατησεις... το εκαναν οκ, απο εκει και περα όμως, εσυ μεγαλωσες τα φτερα σου, και πρεπει τωρα πια να πεταξεις να φυγεις και να φτιαξεις την δικη σου ζωη, αυτος ειναι ο προορισμος του καθε παιδιου. εσυ όμως κρατας δεμενα τα φτερα σου αφηνοντας εσενα φυλακισμενη και αμελωντας οπως λες τον εαυτο σου και την υγεια σου! λες οτι δεν αντεχεις αλλο και οτι στο τελος θα παιρνεις ηρεμηστικα για οσα βιωσες και βιωνεις.

σηκω πανω και στασου μπροστα στο καθρεφτη, ρωτα τον εαυτο σου αν σου αξιζουν ολα αυτα που περνας... αν θελει να μεινει για παντα με τους γονεις του, ρωτα οσα θες.... και ανταπάντα..... στα ερωτηματα σου όχι εσυ όμως... αλλα η ψυχούλα σου, αυτη να απαντηση, θα εχει πολλα να πει... και κανε τα...

φυγε Μαρία... μην κανεις οτι εκανε μια φιλη της μητερας μου.... εμεινε με την μητερα της την προσεχε την βοηθουσε, δεν παντρευτηκε ποτε, για να ειναι κοντα της, τα χρονια περασαν η μανα της καποτε πεθανε απο βαθια γεραματα, εκεινη πια μεγαλη με ρυτιδες στο προσωπο, εμεινε μονη!! το ειχε μετανιωσει αλλα ήταν αργά πια...

γι'αυτο Μαρια μου φύγε... αν φοβασαι οτι δεν θα καταφερεις αν φυγεις, η φοβασαι τις δυσκολιες που θα βρεις φευγοντας, ξαναγραψε μας... εμεις εδω ειμαστε, πολλα μαθαινεις εδω μεσα. πιστεψε με!!!
Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

velvet2

# 12 στις 27/11/2008
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.633

Σε θαυμάζω Μαριαβ.

….Εγώ και η αδερφη μου σηκωνομαστε αθορυβα από το κρεββατι
στις 12:05 και ανοιγαμε σοδα, κανοντας ευχες για τον καινουργιο χρονο
λεγοντας πως θα θελαμε να είναι η ζωη μας…..
Σας ευχαριστω καλες γιορτες με υγεια και αγαπη σε όλα τα σπιτια του κοσμου…
……………………….

Υπάρχουν μερικά λουλουδάκια
Που καταφέρνουν κι ανθίζουν στις πέτρες
Υπάρχουν μερικά λουλουδάκια…
Που αντέχουν στον δυνατό άνεμο
Που η ψυχή τους είναι πιο δυνατή από τις πληγές τους
Που μας προσφέρουν την ομορφιά τους, χωρίς να τ’ αξίζουμε
Σαν κι εσένα Μαρία….

Εγώ σε ευχαριστώ μικρό λουλούδι...
Εγώ…

Καλές γιορτές σε σένα και στο δικό σου σπίτι….
Κι εκείνο που ονειρεύεσαι να ζήσεις…
Velvet2

velvet2

# 13 στις 27/11/2008
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 1.633

Συγγνώμηβ.mh_me_lhsmonei

Παράθεση:
Originally posted by mh_me_lhsmonei
Διαβάζοντάς σε κλαίω και θυμάμαι τα δικά μου χάλια..Θυμάμαι τον σουγιά στο λαιμό μου επειδή δεν έτρωγα,θυμάμαι τα μαλλιά μου να τα βλέπω στο διάδρομο να μένουν όπως με σέρναν κρατόντας με απο αυτά και εγώ να μένω απαθέστατη και να αναρωτιέμαι γιατί να ήρθα στον κόσμο..Θυμάμαι πολλά και κλαίω γιατί αυτά δε με άφησαν να έχω υγιής σχέσεις με τους ανθρώπους..

Φύγε όσο είναι νωρίς..Σκέψου τη δική σου ζωή και το μέλλον σου..Σκέψου την ψυχική υγεία σου και άσε πίσω σου ότι σε βασανίζει..Δε ξέρω τι άλλο να σου πωμόνο φύγε..Απο 10 χρονών αυτή τη στιγμή ονειρεύομαι..Το φευγιό μου..

Συγγνώμη….mh_me_lhsmonei
Velvet2

# 14 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιατί ζητάς συγνώμη velvet;

# 15 στις 27/11/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eίμαι μικρότερη σου για να δώσω συμβουλές σε κάτι τόσο τεράστιο.Απλά είσαι παράδειγμα ενός αξιοζήλευτου θαυμασμού.Κ όσο για τα προβληματά σου τα παιδιά πιο πάνω τα είπαν μια χαρά ο καθένας με το δικό του τρόπο.Εύχομαι ότι καλύτερο..

nightmoon

# 16 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 34 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Μενεμένη
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 499
Ποσο λυπαμαι για οσα περασες...
Ποσο λυπαμαι,να ηξερες,κοριτσι μου.
Δεν ξερω τι να σου γραψω..
Να φυγεις...
Οι γονεις σου κανανε τις επιλογες τους και με οποιον τροπο την ζωη τους.
Δεν σου χρωστανε τιποτα και δεν εχεις χρεη απεναντι τους.
Ηταν γονεις και οφειλαν να σε βοηθησουν στο προβλημα το οποιο πια ξεπερασες.Και το οτι θα φυγεις απο το σπιτι σου να φτιαξεις την δικη σου ζωη δεν σε χαρακτηριζει αχαριστη αλλα απολυτα φυσιολογικη.
Μαζεψε τα κομματακια σου και ξεκινα,μπορεις!Καταφερες τοσα πολλα αρα θα τα καταφερεις και εκει.
Μην σκεφτεσαι τους γονεις σου,αν και δεν μου αρεσει που το λεω δεν θεωρω και σωστο να μην στο πω...
Ο πατερας σου σε σκεφτεται οταν πινει και σε χτυπαει;
Η μαμα σου;Πως επετρεψε να συμβει κατι τετοιο μπροστα σας;
Ο καθε ενας μας κοριτσι μου,κανει τις επιλογες του για καποιο λογο,ετσι και οι δικοι σου,ετσι τωρα και εσυ.
Μην μενεις αλλο.Ξεκινα μια ζωη που σου αξιζει,καρδουλα μου!
ΞΕΚΙΝΑ!
μ'αγαπας;;;

mathilda

# 17 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 7.872
Μα αυτο δεν ειναι ψυχολογικη βια, ειναι σωματικη βια και τιμωρειται απο τον νομο.

Δεν εχω παρα να συμφωνησω με ολους τους υπολοιπους και να σου προτεινω, αν δεν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι, να τον "φυγετε" τον "πατερα" σας.

Απευθυνθειτε σε καποια απο τις οργανωσεις για κακοποιημενες γυναικες και κινηθειτε δικαστικα να τον απομακρυνετε να ησυχασετε. Ισως να τον κλεισετε και σε καμια ψυχιατρικη κλινικη.

zinaa

# 18 στις 27/11/2008
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Επ. Λευκωσίας / Αγιος Δομέτιος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 8.162

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Μα αυτο δεν ειναι ψυχολογικη βια, ειναι σωματικη βια και τιμωρειται απο τον νομο.

Δεν εχω παρα να συμφωνησω με ολους τους υπολοιπους και να σου προτεινω, αν δεν μπορεις να φυγεις απο το σπιτι, να τον "φυγετε" τον "πατερα" σας.

Απευθυνθειτε σε καποια απο τις οργανωσεις για κακοποιημενες γυναικες και κινηθειτε δικαστικα να τον απομακρυνετε να ησυχασετε. Ισως να τον κλεισετε και σε καμια ψυχιατρικη κλινικη.

εγω θα ελεγα πως η μητερα της Μαριας δεν θα δεχοταν κατι τετοιο και εξαλλου η Μαρια μεγαλωσε πια, μπορει ανα πάσα στιγμη να φυγει, δεν μπορει η ιδια να βιωνει αυτο που επελεξε η μητερα της. αυτο ειναι πια προβλημα της μητερας της, και οχι της Μαριας!
Ζω απο περιέργια για να δω μεχρι το τελος, την αχαριστια των ανθρωπων... μεχρι που μπορουν να φθασουν! Απλως... απο απλη περιεργια... Zinaa

janeeyre

# 19 στις 28/11/2008
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Σάμου / Πυθαγόρειο
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.473
Νομίζω ξέρεις και συ τι πρέπει να κάνεις .

Θέλω να ευχηθώ μόνο , με όλη την καρδιά μου να φτάσεις τα όνειρα σου .

Μπορείς !!
( έχεις κερδίσει ήδη μια μάχη , ίσως και την δυσκολότερη )

μου μιλάς με κάκτους και γίνομαι έρημος...

cerise

# 20 στις 28/11/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.207
Η μητέρα σου δεν έπρεπε να μείνει.
Κουτσά στραβά θα τα κατάφερνε μόνη της.
Το ότι έμεινε είναι προσωπικό της θέμα ή ανασφάλεια ή κι εγώ δεν ξέρω τι.
Αυτό όμως αφορά εκείνη. Το λάθος δεν θα το πληρώσεις εσύ.
Το ότι στάθηκαν στην αναπηρία σου , παιδί τους ήσουν και ήταν υποχρέωσή τους.
Είσαι μικρή ακόμα. Μπορείς να βρεις τη ψυχική σου ηρεμία και να οδηγήσεις τη ζωή σου σε φωτεινά μονοπάτια, με τη συμπαράσταση των αδελφών σου που το έκαναν ήδη.
Εδώ και τώρα διώξε τις ανασφάλειες και πάρε τη ζωή στα χέρια σου.
Οι αποφάσεις όταν πρέπει να παρθουν και δεν το κάνουμε στερούμε τη ζωή μας από το κομμάτι της ευτυχίας που της ανήκει δικαιωματικά.
Και ευτυχία πρώτα απ όλα σημαίνει ισορροπία.
Στο χέρι μας είναι , με μια απόφαση οριστική και αμετάκλητη να λυτρωθούμε .
Στη δικιά σου περίπτωση η αναποφασιστικότητα θα σας καταστρέψει όλους.
Η δικιά σου κίνηση ίσως κάνει τη μαμά σου να γίνει κι αυτή πιο αποφασιστική και να κάνει επιτέλους αυτό που πρέπει. Και για τον εαυτό σας και για σας.
Γιατί για μένα είναι η κυρίως υπεύθυνη γι αυτό το σήριαλ.
Συνειδητοποίησέ το και ξεκίνα. Εχεις και τ αδέλφια σου να σε στηρίξουν.
Δεν είναι εύκολη απόφαση αλλά μόλις και προλαβαίνεις.
Βλέπεις ότι κανείς δεν σου λέει να μείνεις.
Στη θέση σου θα προτιμούσα να ζητιανεύω και να φύγω μακριά από αυτή τη ψυχοφθόρα κατάσταση παρά να μένω.......
Συμβούλευσε και τη μαμά σου να φύγει. Γιατί μένει?
Εν ανάγκη καταγγελία στον επόμενο κιόλας καυγά ή βία!
Τις κοινωνίες εμείς τις κάνουμε να είναι κλειστές.
Οι κλειστές κοινωνίες είναι οι τάφοι των ανθρώπων !
Πάρε το θάρρος, σήκωσε το ανάστημα αντί ν αρρωσταίνεις και να μοιρολατρείς και αντέδρασε σ αυτή τη κλειστή κοινωνία που εν έτει 2006 στον 21ο αιώνα της υψηλής τεχνολογίας εθελοτυφλεί στα ανθρώπινα δράματα.
Μη χορεύεις ότι ζουρνά σου παίζουν γονείς και κοινωνία.
Αγάπη γονιών σημαίνει να θέλουν τα παιδιά τους ευτυχισμένα και χαρούμενα, δημιουργικά και ελεύθερα . Και είναι υποχρεωμένοι να κάνουν ότι μπορούν γι αυτό!!
Αν αποφάσισαν να μείνουν παρέα σε μια κόλαση, αυτό δεν αφορά εσένα!!!
Ξέρεις πόση δύναμη έχει ο άνθρωπος? Αρκεί να πιστεύει στον εαυτό του. Δεν δημιουργήθηκε ο άνθρωπος για να ζει στα υπόγεια αλλά στα ρετιρέ!
Σου εύχομαι να ξεθάψεις τη δύναμή σου σύντομα και να απεγκλωβίσεις τον εαυτό σου απ αυτό το τρυπάκι. Είμαι απόλυτα σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις και χωρίς χάπια και βλακείες. Ολα στο μυαλό μας είναι. Ακόμα και η υγεία μας!!!
Προχώρα και κοίτα μπροστά. Ποτέ πίσω ξανά!!
Ούτε ευθύνη ούτε ενοχή να νοιώθεις. Η υποχρέωσή μας απέναντι στο δημιουργό μας είναι η αγάπη και η προστασία πρώτα του εαυτού μας . Ολοι οι άλλοι έπονται!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε