Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πως αντιδράτε σε ένα τσακωμό???

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

zaharitsa

# 1 στις 17/12/2008
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 11
'Aρεσαν+: 0%

Έχω μια σχέση εδώ και 3 χρόνια και το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ενώ γενικά δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι για να τσακωθούμε, όταν το κάνουμε για κάποιο ασήμαντο λόγο, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με τίποτα!!!!
Ενώ το θεματάκι μπορεί να λυθεί σε 1 ώρα, εμείς διαιωνίζουμε την κατάσταση, δεν μιλάμε για μέρες κι όταν "βαρεθούμε" συζητάμε το θέμα και είναι όλα μέλι-γάλα.
Αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει απίστευτα και πλέον σκέφτομαι σοβαρά τον χωρισμό καθώς ενώ συμφωνεί να αλλάξει την στάση του, όταν έρχεται η ώρα να το κάνει αρχίζει τα πείσματα και ξανά την ίδια ιστορία.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως το αντιμετώπισε?

# 2 στις 17/12/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ειναι πολυ κουραστικο και βαρετο....για μενα ειναι πολυ σημαντικο, βασικο, να μπορεις να συνενοηθεις με το ταιρι σου σε στιγμη εντασης.Αυτο το πεισμα σπαει νευρα δεν παω καθολου τετοιους τυπους.....
Αυτο παραδεχομαι στον αντρα μου το οτι ενω τσακονωμαστε δεν φερεται αντιδραστικα και πεισματαρικα και ετσι τα βρισκουμε γρηγορα, αν δεν μπορεις να συνενοηθεις και παιρνει μερες για να τα βρειτε βρες ενα αγορι να μπορεις να συνενοησαι.Ακομα κι αν εισαι και συ πεισματαρα, ενας συντροφος που σε κατανοει θα σε βαλει χωρις να το καταλαβεις στην θεση σου.......

illusionist26

# 3 στις 17/12/2008
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 23

Παράθεση:
Originally posted by adrianna27
Ακομα κι αν εισαι και συ πεισματαρα, ενας συντροφος που σε κατανοει θα σε βαλει χωρις να το καταλαβεις στην θεση σου.......

Συμφωνω απολυτα γιατι το εχω ζησει.Παλια υπηρξα πολυ πεισματαρα.Μονο ενας αντρας βρηκε το κουμπι μου και οτι και να γινοταν,εκανε κατι απλο και αμεσως ηρεμουσα.
Το καλυτερο ειναι να μην ειναι κανεις απο τους δυο εγωιστης και πεισματαρης.Αν ομως ειναι,το καλυτερο είναι ο ενας να κρατα της ψυχραιμια του, για ποσο καιρο βεβαια δε ξερω.

Magemeno_Arseniko

# 4 στις 17/12/2008
author
Ανδρας / 35 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Γάζι
Απαντήσεις: 7
ανωριμότητα είν' η λέξη που ψάχνεις... πάθηση αγιάτρευτη...
Ένας πεσμένος Βασιλιάς είναι πάντα Βασιλιάς...

mafioza7

# 5 στις 18/12/2008
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.180
το θεμα ειναι να μην τραβατε και οι δυο τα ακρα.δηλ σε στιγμες εντασης καποιος απο τους δυο να υποχωρει.πιστευω οτι ο χαρακτηρας του αλλου φαινεται σε εναν χωρισμο οπως και σε ενα τσακωμο.οσο για το αν ειανι κουραστικο εσυ ξερεις καλυτερα.αν εχετε μια δυνατη σχεση που να καλυπτει οποιους τσακωμους τοτε δεν ειναι αξιο λογου να χωρισετε.αυτα απο εμενα...

modexristos

# 6 στις 18/12/2008
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.894

Παράθεση:
Originally posted by zaharitsa

Oσες φαμε κι οσες ριξουμε
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

Dardana

# 7 στις 18/12/2008
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.641

Παράθεση:
Originally posted by zaharitsa
Έχω μια σχέση εδώ και 3 χρόνια και το πρόβλημα μου είναι το εξής. Ενώ γενικά δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι για να τσακωθούμε, όταν το κάνουμε για κάποιο ασήμαντο λόγο, δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε με τίποτα!!!!
Ενώ το θεματάκι μπορεί να λυθεί σε 1 ώρα, εμείς διαιωνίζουμε την κατάσταση, δεν μιλάμε για μέρες κι όταν "βαρεθούμε" συζητάμε το θέμα και είναι όλα μέλι-γάλα.
Αυτή η κατάσταση με έχει κουράσει απίστευτα και πλέον σκέφτομαι σοβαρά τον χωρισμό καθώς ενώ συμφωνεί να αλλάξει την στάση του, όταν έρχεται η ώρα να το κάνει αρχίζει τα πείσματα και ξανά την ίδια ιστορία.
Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία και αν ναι πως το αντιμετώπισε?

απο τη στιγμη που οι λογοι και οι αφορμες των τσακωμων σας ειναι ασημαντα οπως λες θεματα, τοτε μπορει απλα ο ενας απο τους δυο σας (εσυ ας πουμε, που συνειδητοποιεις την κατασταση), απλα να μην μιλαει την ωρα που τα πνευματα ειναι οξυμενα, γιατι οταν και οι δυο κυριευονται απο εκνευρισμο, και κανεις δεν παιρνει λιγα δευτερολεπτα χρονο να κανει μερικες...εισπνοες, τοτε λογικο ειναι οτι θα γινει χαμος. του λες λοιπον ενα "θα μιλησουμε οταν θα'χεις ηρεμησει" και φευγεις απ' το χωρο...οταν θα σας εχει περασει ο πρωτος εκνευρισμος, θα'ναι πιο ευκολο να συζητησετε το οτιδηποτε.
προσωπικα δεν μιλαω την ωρα που ειμαι νευριασμενη γιατι τοτε ειναι που μπορω να πω βαριες κουβεντες και να βγω εκτος ελεγχου, εφαρμοζοντας ομως αυτη τη μεθοδο, τα πραγματα γινονται πιο απλα, και τα θεματα λυνονται πιο ευκολα. εν ολιγοις ποτέ μην αντιδρατε εν βρασμω, οτιδηποτε κανουμε εν βρασμω, ειναι απλα λαθος. μετρηστε ως το δεκα (και ως το 100 αν χρειαζεται ) παρτε βαθιες ανασες και αφηστε το για οταν θα'στε σε θεση να ελεγχετε τι λετε και τι κανετε.
αν ουτε αυτο μπορειτε να κανετε, τοτε μαλλον σημαινει οτι σαν προσωπικοτητες δεν ταιριαζετε.

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

princesa

# 8 στις 18/12/2008
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Νέα Πέραμος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 2.076
αφου οι αιτιες που τσακωνεστε ειναι ασημαντες κι εκεινος δεν αλλαζει σταση,τοτε σιγουρα ειναι κουραστικο και δειχνει ανωριμοτητα εκ μερους του.η διατηρεις εσυ πιο ηπιους τονους,αρα κανεις υπομονη η τα μαζευεις και φευγεις.στη θεση σου κι εφοσον ειχα κουραστει απο αυτο,θ'αρχιζα να ψαχνω για κατι αλλο.

DoReMaKi

# 9 στις 18/12/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ε να, τα κλασσικά
Έφαγα κι εγώ, αλλά μου 'ριξε κι εκείνος...

perfetta

# 10 στις 18/12/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω εχω βρει τον τρόπο να τελειώνει ο καυγας, πριν καλα-καλά αρχισει!
Του λέω, με εντονη φωνη και κουνόντας το δεικτη:
"Κατσε καλά.....,
μην έρθω εκει.....
και με κάνεις μαύρη..."
Μονο ετσι καταλαβαίνει....

zaharitsa

# 11 στις 18/12/2008
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 11
Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή αυτής της σχέσης, όπως και των προηγούμενων ήμουν αρκετά πεισματάρα...Όμως μετά κατάλαβα ότι δεν οδηγεί πουθενά και άλλαξα την συμπεριφορά μου. Ο καλός μου μόνο στα λόγια το καταλαβαίνει.
Πίστευα ότι δεν είναι σημαντική αιτία χωρισμού αλλά στο τέλος σε κουράζει

modexristos

# 12 στις 18/12/2008
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.894

Παράθεση:
Originally posted by perfetta
Εγω εχω βρει τον τρόπο να τελειώνει ο καυγας, πριν καλα-καλά αρχισει!
Του λέω, με εντονη φωνη και κουνόντας το δεικτη:
"Κατσε καλά.....,
μην έρθω εκει.....
και με κάνεις μαύρη..."

Mην τον μαλωνεις και μην του φωναζεις
γιατι τα σκυλια καταλαβαινουν τα παντα
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

perfetta

# 13 στις 18/12/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by modexristos

Mην τον μαλωνεις και μην του φωναζεις
γιατι τα σκυλια καταλαβαινουν τα παντα

Θα το έχω υποψην μου, αν ποτε αποκτησω σκυλάκι.... (που αμφιβάλλω)

cerise

# 14 στις 20/12/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.209
Απλά είναι εγωϊσμός και ανωριμότητα.
Προσπάθησε με διαλογο να του το δώσεις να το καταλάβει.
Αυτές οι συμπεριφορές ξενερώνουν τις σχέσεις.
Πες του να διαβάσει και κανένα καλό βιβλίο μπας και βελτιωθεί η προσωπικότητά του.

whitenoise

# 15 στις 20/12/2008
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κύμινα
Θέματα: 66
Απαντήσεις: 287
Εγω πηγενα με τα νερα της γιανα μην παραγινει το κακο.
Αλλα μια φορα δεν αντεξα και απο αγαναχτιση τα πηρα στο κρανιο που λεμε και μετα χωρισαμε. Και ο λογος ηταν ασημαντος...
Αν αγαπήσεις μη χτίσεις πύργους με τη φαντασία σου. Χτίσε μόνο μια καλύβα για να κάνεις λιγότερο θόρυβο όταν γκρεμιστεί

chickenaki

# 16 στις 20/12/2008
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 2
Σε καταλαβαίνω απόλυτα περνάω ακριβώς τα ίδια...κ έχω φτάσει σε σημείο να πιστέυω οτι δεν αντιμετωπίζεται..

chickenaki

# 17 στις 20/12/2008
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 2
Εγώ βασικά σε ένεν τσακωμό ειδικά αν είναι άσχημος κάνω όσο με παίρνει το κοτόπουλο γιατί αλλίως δε βγάζω άκρη

somebody961

# 18 στις 21/12/2008
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Θέματα: 91
Απαντήσεις: 7.463
Δεν μπορώ να φανταστώ έναν τσακωμό μέσα σε μια σχέση.

Εκτός και μιλάμε για παιδιαρίσματα..
Εεεϊ, που πας, είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

cerise

# 19 στις 22/12/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by whitenoise
Εγω πηγενα με τα νερα της γιανα μην παραγινει το κακο.
Αλλα μια φορα δεν αντεξα και απο αγαναχτιση τα πηρα στο κρανιο που λεμε και μετα χωρισαμε. Και ο λογος ηταν ασημαντος...

Ο ασήμαντος λόγος ήταν η κορυφή του παγόβουνου και το κερασάκι στη τούρτα που σας είχε στραπατσαριστεί από καιρό. Κακώς το κουκούλωνες και υποχωρούσες. Αυτά πρέπει να λύνονται εξ αρχής. Στο τέλος έτσι καταλήγουν.
Αν από την αρχή και με διάλογο και επιχειρήματα το έλυνες δεν θα έφτανες μπορεί και να μη χώριζες τελικά.

cerise

# 20 στις 22/12/2008
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by chickenakiΓ
Εγώ βασικά σε ένεν τσακωμό ειδικά αν είναι άσχημος κάνω όσο με παίρνει το κοτόπουλο γιατί αλλίως δε βγάζω άκρη

Το κοτόπουλο δεν το κάνουμε ποτέ. Η συμβίωση δεν είναι ούτε σχολείο να βγάζουμε το σκασμό στο δάσκαλο ούτε στρατός να τρώμε τα καψώνια .
Είναι μέγα λάθος να κουκουλώνουμε στο όνομα μιας υποκριτικής ειρήνης.
Η συμβιώνουμε ειρηνικά ή όχι.
Τίποτα δεν αφήνουμε χωρίς να το βάλουμε στο τραπέζι του διαλόγου με επιχειρήματα για να βρούμε λύση και να ισορροπήσουμε σε μια σχέση.

Είναι εντελώς αδιέξοδο το να σωπαίνουμε και καταλήγει στο γνωστό αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα. Στο πετάμε τη ζωή μας στα σκουπίδια. Ενώ θα πρέπει να είναι δημιουργική και ουσιαστική. Κι όχι να ζούμε στο υπόγειο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε