Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επάγγελμα: αεροσυνοδός

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

marianna90

# 1 στις 4/7/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 843
'Aρεσαν+: 0%

Επάγγελμα: αεροσυνοδός

Γεια σας! Είμαι 19 χρονών και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το επάγγελμα της αεροσυνοδού. Οι σημαντικότερες απορίες μου είναι αν είναι απαραίτητη προϋπόθεση να παρακολουθήσεις πρώτα κάποια ειδική εκπαίδευση, πόσες ώρες την εβδομάδα δουλεύεις, ποιος είναι περίπου ο μισθός και αν είναι καλύτερα να εργασθείς σε κάποια εταιρία του εξωτερικού από ότι της Ελλάδας.
Έχω ενημερωθεί από ορισμένες ιστοσελίδες αλλά αν ξέρετε κάτι παραπάνω θα ήθελα τη γνώμη σας.
Υ.Γ.: Να σας πω ότι βρίσκομαι στη σχολή Λογοθεραπείας αλλά δε νιώθω ικανοποιημένη.
Αξίζει τον κόπο να το σκέφτομαι σοβαρά ή όχι ??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

cerise

# 2 στις 4/7/2009
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.207
Κουραστικό, επικύνδυνο και ανθυγειϊνό επάγγελμα γι αυτό ανήκει στα βαρέα και ανθυγειϊνά. Δεν χρειάζεται και ιδαίτερα προσόντα ούτε δίπλωμα ΑΕΙ κλπ . Αγγλικά κατά προτίμηση. εκτός από εμφάνιση μια και έχει προδιαγραφές υψους, βάρους κλπ συναφή.
Μπαίνεις στην ιστοσελίδα της αεροπορικής εταιρείας και πας θέσεις εργασίας. Στέλνεις βιογραφικό με φωτο σου και όταν θέλουν υπτάμενες επιλέγουν βιογραφικά και καλούν τις υποψήφιες δίνοντάς τους οδηγίες πως θα είναι ντυμένες και χτενισμένες. Γράφεις τεστ ψυχολογικά και νοημοσύνης . Στο δεύτερο στάδιο σε μετράνε στο ύψος , βάρος , μέση και βλέπουν την εμφάνισή σου και περνάς στη προσωπική συνέντευξη που είναι στα Ελληνικά και Αγγλικά .
Αν τελικά σε επιλέξουν φεύγεις αμέσως για εκπαίδευση στο εξωτερικό συνήθως και μετά από μερικές μέρες εκπαίδευση αρχίζεις να πετάς.
Για το κουραστικό , ανθυγειινό και επικύνδυνο αυτό επάγγελμα και τις απαιτήσεις του από θέμα χρόνου κλπ ο μισθός είναι μικρός.
Το μόνο κίνητρο κατά την άποψή μου για να πάει κάποιος είναι να τόχεις που λένε! Δηλαδή να θέλεις να πετάς! και να γνωρίζεις μέρη. Αν δεν τόχεις τότε είναι σκέτη ταλαιπωρία νομιζω.....και οι περισσότερες φεύγουν τελικά από το επάγγελμα.
Αυτό που κάνεις τώρα είναι πιο ενδιαφέρον και έχει να κάνει με παιδιά. Προσπάθησε να σπουδάσεις περισσότερο και ν αποκτήσεις συναφείς γνώσεις αλλά και κομπιούτερς ταυτόχρονα πάνω στο αντικείμενό σου γενικά.

totallina

# 3 στις 4/7/2009
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 554
Επειδη γνωριζω πολλα ατομα που ασχολουντε με αυτο το επαγγελμα, πρωτα θα σε συμβουλευα να μιλησεις με κοπελες που ηδη εργαζονται να σου πουν ακριβως τα θετικα και τα αρνητικα. Εχουν αλλάξει τα δεδομενα για τις κοπελες αυτες, και θα σε ενημερωσουν καλυτερα! Οι μισθοι ειναι διαφορετικοι για τις κοπελες που ταξιδευουν μονο στο εσωτερικο με αυτες που ταξιδευουν εξωτερικο.
Προτιμω να μη σου γραψω αυτα που ηδη ξερω γιατι εμενα μου μιλουσαν οι κοπελες οταν ηταν κουρασμενες και ταλαιπωρημενες οποτε μου ελεγαν τα περισσοτερα αρνητικα και ξεχνουσαν τα θετικα που σιγουρα θα υπαρχουν.
be human

modexristos

# 4 στις 4/7/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.894
Kαπου αναμεσα μας εχω μπανισει και εναν πιλοτο
Ελπιζω να φιλοτιμηθει και να σου πει 5 πραγματα
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

Nina73

# 5 στις 4/7/2009
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 3.528
Μικρη μου αρεσε πολυ τωρα με φοβιζει και νομιζω πως λειπεις πολλες ωρες και μερες απο το σπιτι και την οικογενεια σου.

# 6 στις 5/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by modexristos
Kαπου αναμεσα μας εχω μπανισει και εναν πιλοτο
Ελπιζω να φιλοτιμηθει και να σου πει 5 πραγματα

Γεια σου μοντεχριστο,οτι και να πω θα με παρεξεγησουν ,εχω την ατυχια να ειμαι Ελληνογερμανος,με αρκετα λαθη ,στην συνταξη και στην γλωσσα
δεν το περιμενα οτι θα ειναι τοσο σκληροι με εμενα,θα το επιθυμουσα να βοηθησω την φιλη μας .ομως νομιζω θα χασω την ωρα μου.

# 7 στις 5/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
υπτάμενες... από το ύπτιο; Γιατί ύπτιο σημαίνει "ανάσκελα"...! Πάει αλλού...

Παράθεση:
Από το μέλος cerise - 04/07/09 04:34
... Στέλνεις βιογραφικό με φωτο σου και όταν θέλουν υπτάμενες επιλέγουν βιογραφικά και καλούν τις υποψήφιες δίνοντάς τους οδηγίες πως θα είναι ντυμένες και χτενισμένες ...

Optimus_Prime

# 8 στις 4/7/2009
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 37
Για να γίνεις αεροσυνοδός πρώτα από όλα πρέπει να είσαι:

-Ψηλή
-Όμορφη
-Να μιλάς 2 ξένες γλώσσες τουλάχιστον

Αν πληρείς αυτές τις προϋποθέσεις και θες πραγματικά να κάνεις κάτι στη ζωή σου που θα σε γεμίζει (αφού όπως λες είσαι απογοητευμένη από τη σχολή λογοθεραπείας) εγώ θα σε συμβούλευα να μη γίνεις αεροσυνοδός...

...γίνε γυναίκα μου!!! (επικοινώνησε prive μαζί μου για να στείλεις πλήρες βιογραφικό)

inioxos52

# 9 στις 6/7/2009
author
Ανδρας / 59 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 6.412

Παράθεση:
Originally posted by cerise
.............Για το κουραστικό , ανθυγειινό και επικύνδυνο αυτό επάγγελμα και τις απαιτήσεις του από θέμα χρόνου κλπ ο μισθός είναι μικρός.

............ τότε είναι σκέτη ταλαιπωρία νομιζω.....και οι περισσότερες φεύγουν τελικά από το επάγγελμα.

Kai ola auta, gia na gineis..........Garsona sta aeroplana.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

modexristos

# 10 στις 6/7/2009
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.894

Παράθεση:
Originally posted by JIBARAN

Γεια σου μοντεχριστο,οτι και να πω θα με παρεξεγησουν ,εχω την ατυχια να ειμαι Ελληνογερμανος,με αρκετα λαθη ,στην συνταξη και στην γλωσσα
δεν το περιμενα οτι θα ειναι τοσο σκληροι με εμενα,θα το επιθυμουσα να βοηθησω την φιλη μας .ομως νομιζω θα χασω την ωρα μου.

Eναν πιλοτο ειχαμε...παει κι'αυτος !
Θα μας ανοιγε λιγο τα ματια και θα μαθαιναμε και 5 πραγματα
Αντε καλη βδομαδα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

Dardana

# 11 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.641
Σαφως δε γνωριζω απο προσωπικη πειρα, αλλά εχω φιλη κολλητη που εργαζεται στις κυπριακες αερογραμμες εδω και 16 χρονια. μπορει να'χει να κανει με την εταιρεια κι οχι απλα με το επαγγελμα, αλλά η ιδια χαρακτηριζει τον εαυτο της ως "ιπταμενη σερβιτορα", συχνα εχει να κανει με ιδιοτροπους ή περιεργους επιβατες που δεν συμμορφωνονται ή δημιουργουν φασαρια. αναλογα με το ταξιδι, δεν ξερω ποιο ειναι το οριο στις συνεχομενες ωρες εργασιας αλλά ξερω οτι ειναι πολλες, συχνα λειπει 2ημερα ή 3ημερα, (για την ιδια ειναι προβλημα αφου εχει και 2 παιδια πλεον), και θεωρει οτι δεν πληρωνεται αρκετα. επιπλεον μετα απο 16 χρονια στη δουλεια αυτη, αντιμετωπιζει αρκετα προβληματα υγειας λογω σωματικης καταπονησης. καποια στιγμη ειχε σκεφτει να παραιτηθει, αλλά με δεδομενο οτι δεν διαθετει άλλα προσοντα, εργασιακη πειρα ή γνωσεις, συν οτι δεν θα επαιρνε καποια αποζημειωση, αποφασισε να σφιξει τα δοντια και να αντεξει ακομα 3-4 χρονια προκειμενου να βγει στη "συνταξη" αν και το ποσο που προβλεπεται να παρει, δεν ειναι ιδιαιτερα ικανοποιητικο.
τα μονα θετικα που μου ειχε αναφερει ειναι οτι ταξιδευεις σε διαφορες χωρες, που αν σου αρεσει να γνωριζεις νεους κοσμους, σιγουρα ειναι θετικο. ομως και παλι, μενεις τοσο λιγο σε μια πολη (στις πολεις των αεροδρομιων συγκεκριμενα) που δεν προλαβαινεις να δεις και πολλα. επιπλεον, καποιες φορες ειχε αντιμετωπισει σοβαρες παρενοχλησεις (σεξουαλικες) απο προϊσταμενους.

για μια νεα κοπελα ανευ υποχρεωσεων, που θελει να το κανει για μερικα χρονια μονο, σιγουρα εχει ενδιαφερον. για μακροπροθεσμα, δε νομιζω. αν το αποφασισεις, κοιτα να εχεις και καποια επιπλεον προσοντα ωστε αν χρειαστει, να αλλαξεις επαγγελμα χωρις μεγαλο "κοστος".

οσον αφορα εκπαιδευση, αυτη γινεται απο τις εταιρειες που προσλαμβανουν τα ατομα. απο γνωσεις αυτο που χρειαζεται ειναι ξενες γλωσσες (τουλαχιστον αγγλικα), και καλη εμφανιση.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

anemona_62

# 12 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 4.631
Δεν υπάρχουν σχολές πάντως, η εκπαίδευση γίνεται βάσει σεμιναρίων από τις αεροπορικές εταιρείες.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

FOINIKAS1957

# 13 στις 6/7/2009
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.551
αεριτζιδικες δουλειες. . .σιγα. . . .
ζουμερη ;;καλοι οι καρποι σου αμα τους κουνησουμε ;;;

Ran_Tan_Plan

# 14 στις 6/7/2009
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.688
Ασε που παθαινουν και ζημιες και πεφτουν σαν τις μυγες τα ρημαδια....

Γινε καλυτερα πλοιοσυνοδος!

Γλυτωνεις και το γκαρσονιληκι και εισαι και πιο ασφαλης.

Αμα παθει ζημια το βαπορι θα σταματησει ,θα το φτειαξουνε και ουτε γατα ουτε ζημια!
Αντε να τραβηξεις κανα πουπι σε καμμια βαρκα στη χειροτερη.

Ενω αμα παθει ζημια το αεροπλανο τι θα γινει?
Θα σταματησουνε στην ακρη να περιμενουν την Εξπρες Σερβις??

Αστο να παει στην ευχη σου λεω!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 15 στις 6/7/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Αμα παθει ζημια το βαπορι θα σταματησει ,θα το φτειαξουνε και ουτε γατα ουτε ζημια!
Αντε να τραβηξεις κανα πουπι σε καμμια βαρκα στη χειροτερη.

Ενω αμα παθει ζημια το αεροπλανο τι θα γινει?
Θα σταματησουνε στην ακρη να περιμενουν την Εξπρες Σερβις??

Λοιπόν, αυτό το λέει και ο πατέρας μου (φαν των ταξιδιών με πλοία):
Αν βουλιάξει το καράβι, θα κολυμπήσεις.
Αν χαλάσει το αεροπλάνο, τι θα κάνεις; Θα πετάξεις;

skaskaskasousou

# 16 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 3.003
Αεροσυνοδός ε;Μου θύμισες τις αξέχαστες πτήσεις που έκανα με την Φωτιά..

Θυμάσαι ρε Φωτιά;Που πήγαμε Παρίσι και φάγαμε εκείνο το παράξενο φαγητό στο σαντ ελιζέ και σε όλη την πτήση μας είχε πάει μέϊ-ντέϊ;;

Η τότε που έδωσα καταλάθος ουίσκι αντί για τσάι σε έναν παππού και σε όλη την πτήση τραγουδούσε "come to grandfather,come to grandfather,to who that has it all and don't look anywhere else"?

Αχ..αξέχαστες εποχές..
Με βουντού και κλαδευτήρι, είδα πια κι εγώ χαΐρι..

fwtia_sto_limani

# 17 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.656

Παράθεση:
Originally posted by skaskaskasousou

Θυμάσαι ρε Φωτιά;Που πήγαμε Παρίσι και φάγαμε εκείνο το παράξενο φαγητό στο σαντ ελιζέ και σε όλη την πτήση μας είχε πάει μέϊ-ντέϊ;;

Αχ..αξέχαστες εποχές..

Εκείνη την ημέρα έχω κάποια κενά (ξέρεις, μετά από εκείνο το κοκτέιλ αλά Σουσού που μου έφτιαξες) αλλά δεν μπορώ με τίποτα να ξεχάσω τη βραδιά στον τρίτο όροφο του Πύργου του ¶ιφελ που μπερδευτήκαμε από το ύψος (και τα σφηνάκια) και μόλις βλέπαμε τουρίστα ρωτούσαμε: "εσείς; αναψυκτικό, καφέ ή χυμό;;;"
Υ.Γ. Ρε συ, τώρα που το ανέφερες....εκείνος ο παππούς την έβγαλε τελικά μέχρι το Λονδίνο;;;
...τσίκι τσίκι φτου...

skaskaskasousou

# 18 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

Παράθεση:
Originally posted by fwtia_sto_limani

Υ.Γ. Ρε συ, τώρα που το ανέφερες....εκείνος ο παππούς την έβγαλε τελικά μέχρι το Λονδίνο;;;

Ο παππούς την έβγαλε μέχρι το Λονδίνο..¶σχετα αν ο προορισμός του ήταν η επόμενη στάση στο Μαντσεστερ

Τώρα που είπες για πύργο του ¶ιφελ θυμάσαι τότε που είχα πάρει ένα βραχιολάκι που κρεμόταν ο πύργος του ¶ϊφελ (σε μεγάλη σμίκρυνση όμως) και όπως πήγα να σερβίρω ένα τζιν τόνικ σε μια κυρία θέση παράθυρο καταλάθος πήρα σβάρνα το περουκίνι του διπλανού της και έπεσε πάνω της κι αυτή έβαλε τις φωνές γιατί νόμιζε οτι ήταν γάτα;

Κι εσύ έκανες ψι ψι ψι ψι ψι

fwtia_sto_limani

# 19 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2.656

Παράθεση:
Originally posted by skaskaskasousou

Τώρα που είπες για πύργο του ¶ιφελ θυμάσαι τότε που είχα πάρει ένα βραχιολάκι που κρεμόταν ο πύργος του ¶ϊφελ (σε μεγάλη σμίκρυνση όμως) και όπως πήγα να σερβίρω ένα τζιν τόνικ σε μια κυρία θέση παράθυρο καταλάθος πήρα σβάρνα το περουκίνι του διπλανού της και έπεσε πάνω της κι αυτή έβαλε τις φωνές γιατί νόμιζε οτι ήταν γάτα;

Κι εσύ έκανες ψι ψι ψι ψι ψι

Πω πω!!!!!

Γι αυτό είχε βάλει τις φωνές;;;;
εγώ νόμιζα πως κατάλαβε πως έκανα καμάκι στον διπλανό της (διακριτικά με το "ψιτ ψιτ") κι έβαλε τις φωνές γιατί στράβωσε που τον γούσταρε αυτή!

Αχ, είδες τι παθαίνουμε όταν δεν πηγαίνουμε νηφάλιες για πτήση;
Όλο παρεξηγήσεις!!!

Δεν με άκουγες όταν σου έλεγα να γίνουμε εδάφους που μπορούμε να καπνίζουμε και στις τουαλέτες....είδες τώρα;
...τσίκι τσίκι φτου...

skaskaskasousou

# 20 στις 6/7/2009
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

Παράθεση:
Originally posted by fwtia_sto_limani
Δεν με άκουγες όταν σου έλεγα να γίνουμε εδάφους που μπορούμε να καπνίζουμε και στις τουαλέτες....είδες τώρα;

Βρε χαζή αν γινόμασταν εδάφους πώς θα συναντούσαμε τον Μαρκ και τον Σκοτ στο Λονδίνο, τον Ζυλιέν και τον Ανρι στο Παρίσι,τον Πετερ και τον Αρνολντ στο Βερολίνο, τον Χοσέ Αρμάνδο και τον Kάρλος Ντανιέλ στην Ισπανία;;;Θα μέναμε μόνο με τον Μήτσο και τον Βάγγο..Ε, δεν έλεγε..
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε