Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ipsos..........

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Pocahontas20

# 1 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

ιψος...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.......ΕΙΜΑΙ 19 ΣΤΑ 20 ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,65...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ 1,70????....(ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ)...'Η ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΚΗΣΗ ΠΟΥ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΜΑΚΡΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ???(ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΑΒΑ ΤΑ ΝΑ ΜΑΚΡΙΝΟΥΝ:lol........ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....!!

# 2 στις 14/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τον Προκρούστη τον έχεις μήπως ακουστά από τη μυθολογία?

Αυτόν ντε, τον μυθικό ληστή, που είχε το λημέρι του κοντά στα Μέγαρα,
και προσκαλούσε κάθε διαβάτη να ξαπλώσει σε ένα κρεβάτι, γνωστό ως Προκρούστειος κλίνη.
Αν το θύμα ήταν ψηλό κι εξείχε από το κρεβάτι, του έκοβε το τμήμα του σώματός που περίσσευε, ενώ αν το θύμα ήταν πιο κοντό, τότε τραβούσε τα άκρα του μέχρι να φτάσουν στο μήκος του κρεβατιού...

totallina

# 3 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 554
Μια άλλη λυση ειναι να κανεις παρεα μονο με κοντους.
Γεια σου βρε pocahontas!!! Μπορεις να το δεις και θετικα. Αμα θες να κανεις ταμα σε κανα άγιο, πιο φτηνα θα σου ερθει να του αναψεις μια λαμπαδα 1,65 εκ παρα μια λαμπαδα 1,70. Ειναι και οικονομικο το υψος σου. Τωρα αν εισαι πλουσια θα μου πεις πως δεν σε νοιαζουν τα λεφτα... Ε εκει εχεις προβλημα σιγουρα.
Παντως εχω ακουσει οτι αν δεν καπνιζεις, αν κανεις υγιεινη διατροφη, αν πινεις γαλα, και γυμναζεσαι, κοιμασαι 8 ωρες απο τις 10 μεχρι τις 6 το πρωι, αν διαλογιζεσαι, αν βοηθας κοσμο, αν εισαι ευγενικη, αν κανεις το επαγγελμα που σου αρεσει, αν βοηθας στην ανακυκλωση, αν δεν σπαταλας νερο, αν χρησιμοποιεις λαμπες χαμηλης καταναλωσης, αν χρησιμοποιεις ποδηλατο αντι αμαξι, αν πολλα ακομα, λενε πως κερδιζεις ισαμε με 10 ποντους. Ε δε χανεις να δοκιμασεις. Απ'το να ξαπλωσεις στο κρεβατι του προκρουστη...
be human

perfetta

# 4 στις 14/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο,τι πηρες.... πηρες..!!!!
Δεν ειναι και για χορταση!!!
Επομενοοοοος!!!

mathilda

# 5 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 7.872
12ποντα τακουνια!!!!

ALIKH1972

# 6 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.528
Εγώ πάντως θα σου το πω !!

Τράβα τα να μακρύνουν , δεν υπάρχει άλλος τρόπος !!
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

dylanthomas

# 7 στις 14/8/2009
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 10.376
Από ένα σχετικό, πρόσφατο post, το συμπέρασμα είναι πως πρέπει να μάθεις ν' ανοίγεις φύλο, χωρίς πλάστη!!!!!!
Ότι μας αρέσει, ή παχαίνει ή είναι ανήθικο...

MsNanouk

# 8 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 5.853

ιψος...

Παράθεση:
Originally posted by perfetta
Ο,τι πηρες.... πηρες..!!!!
Δεν ειναι και για χορταση!!!
Επομενοοοοος!!!

Εμ... κάτι ερωτήσεις που κάνεις και συ βρε παιδάκι μου ...
Μη σταματάς να χαμογελάς έστω και αν είσαι θλιμμένος. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος μπορεί να σβ αγαπήσει γιβ αυτό σου το χαμόγελο. Gabriel Garcia Marquez

# 9 στις 14/8/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Pocahontas20
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.......ΕΙΜΑΙ 19 ΣΤΑ 20 ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 1,65...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ 1,70????....

Υπάρχουν κάποιοι τρόποι φυσικοί για να ψηλώσεις όπως και κάποιοι για να κοντύνεις αν ήσουν πολύ ψηλή...

Οι τρόποι αυτοί αφορούν τη διατροφή και συγκεκριμένες ασκήσεις γυμναστικής και αθλήματα.
Το κέρδος ύψους είναι από 2 έως 5 εκατοστά ανάλογα τον σωματότυπο και το βάρος του.

Αν γνωρίζεις αγγλικά έχω δύο βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή που αφορούν ακριβώς αυτό το θέμα και το αναλύουν...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τα βγάλω Online αυτά τα βιβλία...

VLEMMA

# 10 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 50 / Σε διάσταση
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.605

Παράθεση:
Originally posted by Pocahontas20
...ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ 1,70????

...ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....!!

το παλληκαρι ειναι basketμπολιστας ε;;;

μην μασας!!!

Αν σε θελει ..
θα σε θελει κι ετσι..
.

Διαφορετικα ..
αλλαξε ..αθλημα..

υπαρχουν "καλοι ανδρες.."
και σε "περιεκτικοτερες" ..συσκευασιες...

aerospace

# 11 στις 15/8/2009
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Σαουδική Αραβία
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 891

Παράθεση:
Originally posted by Carnagio

Υπάρχουν κάποιοι τρόποι φυσικοί για να ψηλώσεις όπως και κάποιοι για να κοντύνεις αν ήσουν πολύ ψηλή...

Οι τρόποι αυτοί αφορούν τη διατροφή και συγκεκριμένες ασκήσεις γυμναστικής και αθλήματα.
Το κέρδος ύψους είναι από 2 έως 5 εκατοστά ανάλογα τον σωματότυπο και το βάρος του.

Αν γνωρίζεις αγγλικά έχω δύο βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή που αφορούν ακριβώς αυτό το θέμα και το αναλύουν...

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να τα βγάλω Online αυτά τα βιβλία...

Υποθέτω οτι δεν έκανες χιούμορ.

Απ' όσο ξέρω η διατροφή και η γυμναστική (συγκεκριμένα για το μπάσκετ ξέρω) βοηθούν στο να ψηλώσει κάποιος σε παιδική ηλικία.

Κατά μέσο όρο βέβαια πάντα, οι γυναίκες σταματούν να ψηλώνουν από τα 16 και οι άντρες απο τα 18.
Κυβέρνηση του Π.Α.Ο.Κ. Πρωθυπουργός Garcia Την κρίση να πληρώσει η πλουτοκρατία

methismeno_troufaki

# 12 στις 15/8/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 19.706
Για να μην αρχίσεις τα μονόζυγα κπλ άδικα, ζήτα από τον γιατρό σου να σου γράψει μια ακτινογραφία λεκάνης για να δεις αν ακόμη μπορείς να πάρεις ύψος! Δεν θυμάμαι πως λέγεται αυτή η ακτινογραφία για να σου πω...

Και κοίτα και στο βιβλιάριο σου την καμπύλη ύψους σου! Εκεί γράφει ποιο είναι το "αναμενόμενο" ύψος σου!

Πάντως το 1.65 μια χαρά είναι!

methismeno_troufaki

# 13 στις 15/8/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη

Παράθεση:
Originally posted by aerospace
Υποθέτω οτι δεν έκανες χιούμορ.

Απ' όσο ξέρω η διατροφή και η γυμναστική (συγκεκριμένα για το μπάσκετ ξέρω) βοηθούν στο να ψηλώσει κάποιος σε παιδική ηλικία.

Κατά μέσο όρο βέβαια πάντα, οι γυναίκες σταματούν να ψηλώνουν από τα 16 και οι άντρες απο τα 18.

Νομίζω ότι έχουν αλλάξει πλέον τα όρια αυτά! Για τους άντρες είναι στα 20-22 και για τις γυνάκες 18-20 αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη!

mathilda

# 14 στις 15/8/2009
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 7.872
Καλε, και τι ειναι τα ορια να αλλαζουν, ορια συνταξιοδοτησης;;;;

Παιδια, το μεγεθος του σωματος και το υψος ειναι συναρτηση του μεγεθους των οστων μας. Οσο μεγαλωνουν τα οστα μας ψηλωνουμε.
Τα οστα μεγαλωνουν απο τις επιφυσεις τους. Οι επιφυσεις στα παιδια ειναι απο χονδρο, και οταν μεγαλωνουν, οι χονδροι γινονται οστα, στερεοποιουνται δλδ και δεν μεγαλωνουν αλλο. Αυτο γινεται λογω της ηλικιας, που οφειλεται στις ορμονες που ξεκινουν να εκκρινονται στην εφηβεια. Στις γυναικες, τα οιστρογονα κανουν τα οστα να μην ανταποκρινονται πλεον στο ερεθισμα της αυξητικης ορμονης, αφου μετατρεπουν τους χονδρους αυτους σε οστα, γι αυτο τα κοριτσια που εχουν πρωιμη ωριμανση, δεν ψηλωνουν πολυ.
Το μεχρι ποτε ψηλωνουμε (τα κοριτσια), εχει να κανει με το ποτε αδιαθετουμε και εμφανιζονται τα δευτερογενη χαρακτηριστικα του φυλου (πχ αυξηση μαστων).

Κατα μεσο ορο, σταματαει η ταχεια αυξηση οταν εμφανιστει η περιοδος και μετα παιρνουμε 1-5 ποντους τα επομενα 4-5 χρονια.

Οποτε δεν τιθεται θεμα αυξησης οριου υψους!
Η γυμναστικη δεν προσθετει υψος, απλα μας βοηθαει να εχουμε καλυτερη σταση σωματος, με αποτελεσμα να φαινομαστε ψηλοτερες.
Δεν μπορεις να ψηλωσεις με τη γυμναστικη, οσο και να τεντωσεις.
Οσος ειναι ο σκελετος σου, ειναι και το υψος σου.
Οσο και να τεντωθεις δεν ψηλωνεις, το πολυ πολυ να παθεις κανενα εξαρθρημα.

Ran_Tan_Plan

# 15 στις 15/8/2009
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.688

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Καλε, και τι ειναι τα ορια να αλλαζουν, ορια συνταξιοδοτησης;;;;

Παιδια, το μεγεθος του σωματος και το υψος ειναι συναρτηση του μεγεθους των οστων μας. Οσο μεγαλωνουν τα οστα μας ψηλωνουμε.
Τα οστα μεγαλωνουν απο τις επιφυσεις τους. Οι επιφυσεις στα παιδια ειναι απο χονδρο, και οταν μεγαλωνουν, οι χονδροι γινονται οστα, στερεοποιουνται δλδ και δεν μεγαλωνουν αλλο. Αυτο γινεται λογω της ηλικιας, που οφειλεται στις ορμονες που ξεκινουν να εκκρινονται στην εφηβεια. Στις γυναικες, τα οιστρογονα κανουν τα οστα να μην ανταποκρινονται πλεον στο ερεθισμα της αυξητικης ορμονης, αφου μετατρεπουν τους χονδρους αυτους σε οστα, γι αυτο τα κοριτσια που εχουν πρωιμη ωριμανση, δεν ψηλωνουν πολυ.
Το μεχρι ποτε ψηλωνουμε (τα κοριτσια), εχει να κανει με το ποτε αδιαθετουμε και εμφανιζονται τα δευτερογενη χαρακτηριστικα του φυλου (πχ αυξηση μαστων).

Κατα μεσο ορο, σταματαει η ταχεια αυξηση οταν εμφανιστει η περιοδος και μετα παιρνουμε 1-5 ποντους τα επομενα 4-5 χρονια.

Οποτε δεν τιθεται θεμα αυξησης οριου υψους!
Η γυμναστικη δεν προσθετει υψος, απλα μας βοηθαει να εχουμε καλυτερη σταση σωματος, με αποτελεσμα να φαινομαστε ψηλοτερες.
Δεν μπορεις να ψηλωσεις με τη γυμναστικη, οσο και να τεντωσεις.
Οσος ειναι ο σκελετος σου, ειναι και το υψος σου.
Οσο και να τεντωθεις δεν ψηλωνεις, το πολυ πολυ να παθεις κανενα εξαρθρημα.

Ωραια και επιστημονικα αυτα που λες αλλα τον μεσαιωνα οι ιεροεξεταστες κατι τυπους με τον τροχο, 2,5 μετρα τους κανανε!!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

methismeno_troufaki

# 16 στις 15/8/2009
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Είχα διαβάσει κάπου ότι έχουν αλλάξει οι φάσεις τις εφηβείας γι' αυτό και άλλαξαν και τα "όρια" ύψους!

" Προεφηβία: 9

Το παιδί "μεταμορφώνεται" σε έφηβο. Αρχικά διατηρεί μια καλη ισορροπία προσωπική και οικογενειακή. Οι φίλοι του είναι συνήθως του ίδιου φύλου και αρχίζει να έχει άποψη για το ντύσιμο και την προσωπική υγιεινή.

Πρώτη εφηβική φάση:10-12

Στη φάση αυτή παρουσιάζονται σημαντικές αλλαγές στην εμφάνιση του παιδιου-εφήβου. Δεν αναπτύσσεται όλο το σώμα με τον ίδιο ρυθμό και συχνά η ανάπτυξη φαίνεται δυσανάλογη. Τα χέρια από τον καρπό και κάτω και οι πατουσες αναπτύσσονται πριν τα μπρατσα και τις κνήμες, κι αυτά πάλι πριν τον κορμό. Σ'αυτό το στάδιο συχνα δημιουργείται και άγχος για τις αλλαγές που εμφανίζονται στο σώμα τους, γίνονται ευερέθιστοι, κριτικάρρουν τους κανόνες που θέτει η οικογένεια και αυτονομούνται.

Mέση εφηβική φάση: 13-15

Μια περίοδος ενδοσκόπησης και συναναστροφής των εφήβων με άτομα της ηλικιας τους και δημιουργίας ομάδων, απομόνωσης από τους ενήλικες που επηρέαζαν τη ζωή τους και εξερεύνησης του σώματος. Οι γονείς δεν έιναι πλέον άξιοι θαυμασμού ενώ οι έφηβοι θέλουν να τους υπολογίζουν περισσότερο.

Στην φάση αυτή μπορουν να δημιουργηθουν ψυχολογικά προβλήματα κυρίως στα κορίτσια λόγω της πρόωρης ανάπτυξης.

Όψιμη εφηβεία: 15-18

Οι έφηβοι δεν αποτελουν πλέον μέρος της ομάδας και δημιουργουν δική τους προσωπικότητα, πειραματίζονται με τη βία και μπάινουν οι βάσεις για τη σχέση με το άλλο φύλο.

Μετεφηβική περίοδος: 18-22

Είναι η μεταβατική περίοδος κατά την οπόια οι έφηβοι αποκτουν σταδιακά δικαιώματα ενηλίκου, ανεξαρτητοποιούνται οικονομικά και κοινωνικά και εδραιώνονται οι σχέσεις τον ζευγαριών.

Ενηλικιωση:22 και μετά."

Pocahontas20

# 17 στις 14/8/2009
author
Γυναίκα / 25 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 9
ΕΝΤΑΞΕΙ ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΘΕΣΑΤΕ......ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.....

gyrinos08

# 18 στις 15/8/2009
author
Γυναίκα / 34 / Παντρεμένη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
H hormani gia na philosis. Tha pas se kapion giatro ktha to zythsis, bebaia htherapia einai mallon arketa akribh. Oi parenergies agnostes se emena.

Just_Victoria

# 19 στις 20/8/2009
author
Γυναίκα / 24 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 396

Παράθεση:
Originally posted by methismeno_troufaki
Νομίζω ότι έχουν αλλάξει πλέον τα όρια αυτά! Για τους άντρες είναι στα 20-22 και για τις γυνάκες 18-20 αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη!

Σταματησα να ψηλωνω στα 16 μου οπως και οι περισσοτερες γνωστες μου. Δεν νομιζω πως τα ορια αναπτυξης ειναι 18-20.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο δεν ειμαι σιγουρος. Άλμπερτ Αϊνστάιν

Just_Victoria

# 20 στις 20/8/2009
author
Γυναίκα / 24 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 396

Παράθεση:
Originally posted by gyrinos08
H hormani gia na philosis. Tha pas se kapion giatro ktha to zythsis, bebaia htherapia einai mallon arketa akribh. Oi parenergies agnostes se emena.

Ουτε για πλακα! Οι ορμονες μπορουν να δημιουργησουν σοβαροτατα προβληματα μεχρι και καρκινο.

Λοιπον, το καλυτερο θα ηταν να συμβιβαστεις με αυτο που εχεις. Δεν εισαι σε καμια περιπτωση κοντη. Εχεις ενα μεσο υψος. Προσπαθησε να αναδειξεις τα θετικα σημεια σου. Η αδερφη μου ειναι μολις 1,60 αλλα "καιει" καρδιες!
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο δεν ειμαι σιγουρος. Άλμπερτ Αϊνστάιν
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε