Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΣΤΟΥ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

redpassion69

# 1 στις 11/9/2009
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016
'Aρεσαν+: 0%

Καρκινος του μαστου

Αφορμή για αυτό το θέμα μου την έδωσε ένα μέλος του σχέσεις.gr που πεθαίνει από καρκίνο του μάστου.
(Είμαι στο τελευταίο στάδιο και περιμένουμε.............το τέλος δεν το πρόλαβα..........)
Όταν μου το ανακοίνωσε δεν είχα λόγια να απαντήσω.Έμεινα άλαλη (κάγκελο) γιατί τι λόγια να πείς σε μια νέα γυναίκα με δύο μικρά παιδιά που περιμένει στωικά το τέλος της.
Γυναίκες ξυπνήστε δεν περιμένουμε τα 40 για να πάμε να κάνουμε εξέταση για τον μαστό μας η για οτιδήποτε άλλο μας αφορά στον γυναικολόγο.
Όταν αναφερόμαστε στην πρόληψη του καρκίνου του μαστού ΕΝΟΟΥΜΕ την έγκυρη διάγνωση,ότι δηλ κάθε χρόνο η γυναίκα και ιδιαίτερα των 40 ετών θα υποβάλεται σε ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ.Οι γυναίκες κάτω των 40 ετών πρέπει και αυτές να επισκέπτονται τον γυναικολόγο (όχι για να πιούν καφέ εκτός αν είναι ωραίος)...
και με οποιοδήποτε πόνο η αν είδαν κάποια αλαγή στο στήθος τους να υποβάλονται σε ψηλάφιση.Ο-Η γυναικολόγος δεν τρώει ανθρώπους.
(κατά καιρούς έχω ακούσει και κάτι κουλά από γυναίκες.......δεν παω γιατί ντρέπομαι εκείνη την ώρα άντε μην γυρίσει το μάτι μου καθότι και σμυρνιά είπαμε και απαντήσω όταν ανοίγεις τα πόδια και τον τρώς δεν ντρέπεσαι......μαρηηηηή......το λουκουμάκι....)
Πολύ είναι οι παράγοντες που σχετίζονται με τον καρκίνο του μαστού απο γυναίκες που ανήκουν σε οικογένειες των οποίων και άλλα μέλη είχαν αυτές τις ασθένειες.Σήμερα εν έτη 2009 δεν έχουμε μόνο την παλιά αναλογική μαστογραφία έχουμε και το ψηφιακό σύστημα της ψηφιακής μαστογραφίας που έχει την ικανότητα να διακρίνει εξαιρετικά μικρού μεγέθους μαστογραφικά ευρήματα και προσφέρει πολλά πλεονεκτήματα σε σχέση με την κλασσική(αναλογική).Ναι χαιβανούλες έχουμε εξελιχτεί στα μηχανήματα στο μυαλό να δώ πότε......
Η πρόληψη είναι η μισή θεραπεία που ο καθένας από εμάς μπορεί να υιοθετήσει (ουχίιιιιιιιιιι παιδί...........)προκειμένου να προασπίσει τον οργανίσμο του και την υγεία του.
Και τώρα να σας τα ζαλίσω λίγο στην πρώιμη και έγκαιρη διάγνωση πρέπει

1.Όλες οι γυναίκες άνω των 20 ετών να αυτοεξετάζονται μια φορά το μήνα.Αυτό είναι εύκολο και δεν κρατά ούτε 1 λεπτό.(Όχι πιάσε τα βυζάκια μου μήτσο να δούμε αν είναι στητά...........)
2.Όλες οι γυναίκες άνω των 20 ετών να κάνουν κλινική εξέταση του στήθους τους από γυναικολόγο κάθε 3 χρόνια.(Δεν πάμε για καφέ καλήτερα μήπως χτυπήσουμε κανένα τεκνό με φέτες..........)
3.Και οι γυναίκες άνω των 35 ετών να κάνουν εκτός από κλινική εξέταση και μαστογραφία κάθε χρόνο.(Ντρέπομαι να πάω τι θα μου βάλει................:yuppie
Πολλά ψυχολογικά προβλήματα εμφανίζονται σε γυναίκες με καρκίνο του μαστού.Εκεί χρειάζεται καλή υποστήριξη --βασικός τομέας του γιατρού--και του οικογενειακού περιβάλοντος.Δεν είναι μικρό πράγμα να σου πούν ότι έχεις καρκίνο.Θλίψη,αυπνία,άνχος,ανορεξία,νευρικότητα,και πάνω από όλα οργη(ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ?).Γυνάικες που ήταν θετικές ανάλογα με την ανθρώπινη αντοχή,το ψυχικό σθένος,τον χαρακτήρα και την ποιότητα στήριξης από το οικογενειακό και φιλικό περιβάλλον ξεπέρασαν το αρχικό ΣΟΚ και έπιασαν την ζωή από τα μαλιά.

Ο ΜΑΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΟΡΓΑΝΟ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ.ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΩΤΙΚΟΥ ΠΡΟΦΙΛ ΤΗΣ.

Στην νέα γυναίκα με καρκίνο του μαστού δεν είχα λόγια να απαντήσω μου είπε ακρίβως (το τέλος είναι προδιαγεγραμμένο περιμένω τον θάνατο).Το μόνο που έκανα ήταν να είμαι εκεί σαν ακροατής και να ακούω αυτά που μου έλεγε...................

Λοιπόν κυρίες και δεσποινήδες μου πρίν προβάλεται τα στηθάκια σας στο κάθε εκάστοτε (λάκη ,σάκη ,τάκη κοιτάχτε πρώτα να είστε καλά.
Άντε τζιβαέρια μου καλή συνέχεια

kalion66

# 2 στις 11/9/2009
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 159
Ο καρκίνος σαν αρρώστια θερίζει . Ο καρκίνος του μαστού είναι ο πιο διαδεδομένως στις γυναίκες αλλά τα φάρμακα ( χημιοθεραπείες ) που κυκλοφορούν τον καταπολεμούν αρκεί να μην είναι επιθετικός .
Όσο πιο γρήγορα διαγνωστεί τόσο το καλύτερο . Αν αργήσει κάποια ο κίνδυνος της μετάστασης είναι μεγάλος .
Μερικές φορές δεν φτάνει μόνο η ψηλάφιση ( υπάρχουν πολλά κέντρα που βοηθούν ) . ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ .

# 3 στις 11/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by kalion66
ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΨΗΦΙΑΚΗ ΜΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑ .

Ακριβώς! Ψηφιακή. Δείχνει το παραμικρό. Το πιο μικρούλι ογκίδιο που ίσως υπάρχει στον μαστό.

Όσες γυναίκες έχουν στο οικογενειακό τους περιβάλλον ιστορικό με καρκίνο του μαστού, πρέπει να ξεκινήσουν νωρίτερα τη μαστογραφία. Απο τα 30.

Στην δική μου οικογένεια είχε η προγιαγιά μου κι η γιαγιά μου. Με το που πάτησα τα 30 ο γιατρός μου μου σύστησε να κάνω την πρώτη μου μαστογραφία. Απο τότε, κάθε δυο χρόνια κάνω επαλαληπτική εξέταση.

ΕΠΙΣΗΣ !

Μη ξεχνάμε το ΤΕΣΤ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ! Και αυτό πολύ πολύ πολύ σημαντικό για εμάς τις γυναίκες.

Τίποτα απο τα δυο παραπάνω ΔΕΝ πονάει

# 4 στις 12/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ευχαριστούμε πολύ..

# 5 στις 17/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καλε ρεντουλα μου.....τα εχω χασει....τι να πω τωρα....
για μενα λες καλε? και δεν το ειδα και νωριτερα....
ρε συ θα τρελαθω. εχω μεινει αφωνη. πλακωσανε και τα παιδια και με πρηξανε πειναω και πειναω και ισως δεν σου εξηγησα καλα τι να πω?
ομως τωρα εσυ θα το δεις αυτο? ποιος ξερει να μου πει? ή τσαμπα θα γραψω τωρα?
ρεντουλαααααααααα. αν το δεις θελω να σου μιλησω......

nasia374

# 6 στις 18/9/2009
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 14
Εχασα την μητερα μου πολυ προσφατα απο αυτη την αρρωστια αρχικο σταδιο ηταν στον μαστο.2 χρονια πριν εξακριβωθει ακριβως το τι εχει και με παραμονη 3 μηνων στο νοσοκομειο επειδη σηκωνε υψηλους πυρετους ειμασταν ολο παρακεντισεις οι αυτοματες βιοψιες εδειχναν καλοηθης (αναξιοπιστες)παρακεντιση στην παρακεντιση αυτο μεγαλωνε ολο και πιο πολυ και ολοι (με βαση τους γιατρους )ειμασταν επαναπαυμενοι οτι δεν ειναι κακο.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.αποτελεσμα ηταν μετα απο ξεσκονισμα 3 μηνων περιπου μεσα στο νοσοκομειο ενας γιατρος και μονο ενας να βρει τι ηταν και καναμε ολικη μαστεκτομη αλλα ηταν πλεον αργα αυτο ειχε φαει πολλα απο μεσα κανωντας μεταστασεις και σε αλλα μερη του σωματος.Που θελω να καταλληξω¨ο γιατρος που χειρουργησε την μητερα μου μας ειπε εμενα 35 ετων και την αδερφη μου 32 οτι καλο ειναι να κανουμε προληπτικα μια μαστογραφια (ακομα δεν την εκανα)αλλα ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ η συχνη μαστογραφια δεν ειναι καλο και ειδικα στις νεες κοπελες μια ανα 2 χρ και κυριος μακρια απο παρακεντισεις .Καλυτερα να κανεις μια επεμβαση παρα παρακεντιση.ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου να σταματησει αυτη η διβολικη αρρωστια που θεριζει 8 στα 10 σπιτια και ειδικα νεους ανθρωπους εχω ηδη 3 φιλες χτυπημενες σε αλλα μελη του σωματος και δυστηχως δεν μπορουμε να βοηθησουμε.υγεια σε ολους να λεμε φιλοι μου και τα αλλα δοξα ο θεος

redpassion69

# 7 στις 19/9/2009
author

Καρκινος του μαστου

όχι μαρακι μου δενλέω για σένα που ο θεός να σε έχει καλά και να
μεγαλώσεις τα παιδάκια σου ευτυχισμένη.
έσυ είσουν η αφορμή .......και η συζήτηση που κάναμε.....
έχουμε και εμείς κρούσμα στην οικογένεια και θεωρώ ότι είναι ένα
θέμα που αφορά όλες τις γυναίκες.............
ήθελα να σας το θυμίσω με αγάπη ....να προσέχουμε τον εαυτό μας για
να χαιρόμαστε αυτά που έχουμε .....
redpassion69

redpassion69

# 8 στις 19/9/2009
author

Καρκινος του μαστου

νάσια λύπαμε πραγματικά δεν βρίσκω λόγια να πω.............στα
μέρη μου τιμάμε τους νέκρους όταν μιλάμε για αυτούς έτσι έλεγε η
γιαγιά μου η σμυρνιά ............μην ξεχάσεις ποτέ να μιλάς για την
μητέρα σου ετσι θα την μνημονεύεις και θα είναι συνέχως κόντα σου
με αγάπη ......από μένα ...........
redpassion69

xaroulita

# 9 στις 19/9/2009
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Καλά κάνατε κι ανεβάσατε το θέμα. Οι γυναικολογικοί καρκίνοι θερίζουν. Η έγκαιρη αντιμετώπιση όχι μόνο σώζει ζωές αλλά ανοίγει μπροστά σου και νέες προοπτικές ζωής. Το να το αντιμετωπίσεις, το να το νικήσεις, το να μάθεις να ζεις με αυτό σε οδηγεί σε άλλες επιλογές είτε έχεις οικογένεια, είτε όχι.

Και το λέω αυτό γιατί μετά από μια τέτοια διάγνωση οι πιθανότητες να αποκτήσεις ή να μεγαλώσεις την οικογένεια μειώνονται ή αποκλείονται. Κι η διαπίστωση αυτή σου συνταράσσει το σύμπαν.

Η ψηφιακή μαστογραφία δεν είναι απλά τεχνολογικά εξελιγμένη κι άρα καλύτερη. Ενδείκνυται για τις νέες γυναίκες που ακόμα δεν έχουν μπει στην εμμηνόπαυση γιατί οι ιστοί τους είναι πυκνοί και η ανάλυση των παλαιότερων μαστογράφων είναι χαμηλότερης δυνατότητας. Αν έχετε δε μεγάλο στήθος (όπως εγώ) που δεν μπορείτε να ψηλαφίσετε μόνες σας αποτελεσματικά, η μόνη περίπτωση να εντοπισθεί κάτι είναι η ψηφιακή μαστογραφία.

Καλή υγεία σε όλες μας!

Υ.Γ. Οι μανούλες καλό θα είναι να ενημερώνουν τις κόρες τους από νωρίς. Πρόσφατα προσπαθούσαμε 10 ξαδέρφες να μάθουμε για τα γυναικολογικά των μαμάδων μας και της γιαγιάς μας που είναι σημαντική πληροφορία για τους γιατρούς (το ιστορικό πάει πίσω μέχρι την κοινή γιαγιά) και συνειδητοποιήσαμε ότι από ταμπού καμιά δεν είχε μιλήσει με τη μητέρα της ούτε με τις αδερφές της αν και όλες είχαν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα!

ΥΓ 2 Ο γυναικολόγος δεν είναι μόνο για να μας ξεγεννάει ή να μας δίνει αλλοιφές για τους μύκητες!
Life is not complete till your heart miss a beat...

redpassion69

# 10 στις 20/9/2009
author

Καρκινος του μαστου

Σας ευχαριστώ

Acysha γλυκιά μου αν και είσουν λακωνική όμως μου αρέσουν οι άνθρωποι
που λένε λίγα και καλά....

Makia_sta _moytrakia μάκια και στα δύο τα μαγουλάκια

xaroulita να είσαι πάντα χαρούμενη

και σε εσάς κύριε

kalion66 χαίρομαι ιδιαίτερα που ένας ανδράς είναι εαισθητοποιημένος με
το θέμα
redpassion

# 11 στις 20/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

redpassion69

# 12 στις 22/9/2009
author

Καρκινος του μαστου

σε ευχαριστώ silence
και ελπίζω να είσαι πάντα καλά............

redpassion69

# 13 στις 22/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εχω ινοκυστικη μαστοπαθεια απο τα 18.αλλα θελω και προσπαθω να ειμαι καλα.
και εγω σε ευχαριστω

# 14 στις 23/9/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Northern_Star

# 15 στην 1/10/2009
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καισαριανή
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 39

Η μάχη της ροζ κορδέλας!

Ο Οκτώβριος είναι ο μήνας ενημέρωσης για τον καρκίνο του μαστού
και για το λόγο αυτό θα μπορούσα να μην κάνω ένα μικρό αφιέρωμα
στη νόσο αυτή που εδώ και χρόνια αποτελεί το φόβο και τον τρόμο των γυναικών κάθε ηλικίας…

Ο καρκίνος του μαστού είναι η πιο συχνή απειλή για κάθε γυναίκα, αλλά μπορεί να αντιμετωπιστεί με επιτυχία αν διαγνωστεί έγκαιρα.

Φορώντας και εσείς το ροζ κορδελάκι βοηθάτε να διαμηνύσουμε σε όσους περισσότερους ανθρώπους μπορούμε το μήνυμα ότι η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές!

!Βοηθήστε να κερδίσουμε!

♥ Γιατί;...............♥

Γιατί, θα΄θελα να΄ξερα γιατί
Να παίζει ο πόνος στο δικό σου το κορμί
Νύχτα να έρχεται κι’ ως τ’αλλο το πρωί
Να σε πηγαίνει σε πελάγη υστερίας.

Και εσύ, μέσα στο σπίτι μονάχη
Εχοντας πλάι του γιατρού μια συνταγή
Ανυπεράσπιστη στού πόνου την οργή
Να ψάχνεις άδικα αποτέλεσμα ουσίας.

Γι’ αυτό, με κάθε σθένος ψυχικό
Βγάλε από μέσα σου αυτό το μυστικό
Δείξε στον κόσμο ότι δεν είναι κακό
Αυτό που έχεις και σου τρώει τα σωθικά σου.

Ευχή, καν’ από μέσα σου ευχή
Να δραπετεύσεις απ’ αυτή την φυλακή
Αφού το ξέρεις πως δεν είσαι μοναχή
Ζήτα τα χέρια μας και δώσε τα δικά σου.
ΜΗΝ ΦΥΓΕΙΣ..........ΒΟΗΘΑ ΜΕ ........

ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ.....

Τώρα πια δε… φοβάμαι…

redpassion69

# 16 στην 1/10/2009
author

Καρκινος του μαστου

ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΘΑ ΝΙΚΗΣΩ.....
έχω συγκινηθεί πολυ συγνώμη...................
Northern_Star σε ευχαριστώ πολύ.............

redpassion69

# 17 στην 1/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Απο τοτε που αρχισα τις σεξουαλικες επαφες πηγαινω για Παπ καθε εξαμηνο, το πολυ να καθυστερησω χρονο.

Ψηλαφιση στηθους κανω αλλα ειμαι σχεδον σιγουρη πως δεν ξερω να την κανω σωστα αν κι εχω χαζεψει περιοδικα.

Επισης, θαθελα να πω, σχετικα με θεμα που χω ανεβασει, εχω δυο ελιτσες η μια πανω στη θηλη και η αλλη πολυ πιο πανω απο το στηθος. εμφανισιακα ειναι υπεροχες αλλα θα κανω αφαιρεση χειρουργικα.

δεν ανεβασα ξανα το θεμα μου για να μην υπαρξει συνεχεια, παντως αν με διαβαζει μια κυρια που μουχε ζητησει να την ενημερωσω, ναι πρεπει να τις βγαλω γιατι ειναι επικινδυνες.

αυτο θα γινει μες στο χειμωνα.
καλο μηνα, το στηθακι σας και την υγεια σας πανω απολα!
πρεπει να ταγαπαμε και να τα φροντοζουμε, να μη τα κακοποιουμε(εχω ακουσει γυναικες που επιτρεποουν στους αντρες να τα τραβουν και δεν ξερω κι εγω τι. παιδια με ρεγουλα, αν σας τραβηξουμε το πουλακι η τα τετοια που μαι κι ευαισθητα θα φτασετε στα ουρανια η οχι?)

(την επομενη φορα που θα μου τραβηξουν το στηθος εχει αυτοματα κλωτσια στα @@@)

# 18 στην 1/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nasia374
Εχασα την μητερα μου πολυ προσφατα απο αυτη την αρρωστια αρχικο σταδιο ηταν στον μαστο.2 χρονια πριν εξακριβωθει ακριβως το τι εχει και με παραμονη 3 μηνων στο νοσοκομειο επειδη σηκωνε υψηλους πυρετους ειμασταν ολο παρακεντισεις οι αυτοματες βιοψιες εδειχναν καλοηθης (αναξιοπιστες)παρακεντιση στην παρακεντιση αυτο μεγαλωνε ολο και πιο πολυ και ολοι (με βαση τους γιατρους )ειμασταν επαναπαυμενοι οτι δεν ειναι κακο.ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ.αποτελεσμα ηταν μετα απο ξεσκονισμα 3 μηνων περιπου μεσα στο νοσοκομειο ενας γιατρος και μονο ενας να βρει τι ηταν και καναμε ολικη μαστεκτομη αλλα ηταν πλεον αργα αυτο ειχε φαει πολλα απο μεσα κανωντας μεταστασεις και σε αλλα μερη του σωματος.Που θελω να καταλληξω¨ο γιατρος που χειρουργησε την μητερα μου μας ειπε εμενα 35 ετων και την αδερφη μου 32 οτι καλο ειναι να κανουμε προληπτικα μια μαστογραφια (ακομα δεν την εκανα)αλλα ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ η συχνη μαστογραφια δεν ειναι καλο και ειδικα στις νεες κοπελες μια ανα 2 χρ και κυριος μακρια απο παρακεντισεις .Καλυτερα να κανεις μια επεμβαση παρα παρακεντιση.ευχομαι ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου να σταματησει αυτη η διβολικη αρρωστια που θεριζει 8 στα 10 σπιτια και ειδικα νεους ανθρωπους εχω ηδη 3 φιλες χτυπημενες σε αλλα μελη του σωματος και δυστηχως δεν μπορουμε να βοηθησουμε.υγεια σε ολους να λεμε φιλοι μου και τα αλλα δοξα ο θεος

φοβαμαι...

xaroulita

# 19 στις 2/10/2009
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 3.036
Wow....

Η ψηλάφιση του στήθους για να γίνει σωστά από εμάς τις ίδιες θα πρέπει το στήθος να είναι σχετικά μικρό. Υπάρχουν site στο διαδίκτυο που δείχνουν ακριβώς τις κινήσεις. Όμως γυναίκες με μεγάλο στήθος (η περίπτωσή μου) ελέγχονται από τον γυναικολόγο, αν έχουν πρόβλημα από τον μαστολόγο.

Η πλήρης εξέταση στον γυναικολόγο πάντως σημαίνει ψηλάφιση στήθους, παραδοσιακή εξέταση κόλπου και τεστ ΠΑΠ. Το λέω γιατί μετά από μια τυχαία συζήτηση έμαθα ότι οι "μοντέρνοι" γιατροί κάνουν ένα κολπικό υπέρηχο, ένα ΠΑΠ και τέρμα. Δεν αρκεί.

Συνέβη και σε μένα να κάνω υπέρηχους και τα ρέστα μόνο κι όταν πήγα στην γυναικολόγο που είχα παλιότερα μου βρήκε πολύποδα ετών 3!!! Φαινόταν διά γυμνού οφθαλμού και οι υπέρηχοι δεν έβλεπαν τίποτα!!!

Γερές να είμαστε... αλλά είμαστε από τους πιό περίεργους οργανισμούς!!
Life is not complete till your heart miss a beat...

# 20 στις 2/10/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by xaroulita

εχω μικρο στηθος και το σκαλιζω που και που μπας και βρω τιποτα

αλλα φτου φτου.

οντως οι γυναικολογοι το κανουν αυτο αν και πλεον δε παω σε γυναικολογο αλλα σε διαγνωστικο κεντρο και μου τα κανουν αυτα, οποτε δεν ασχολουνται με το στηθος, βεβαια αν το ζητησει καποια δε νομιζω να αρνηθουν.

ναμαστε καλα, ναι!

πονουσες με τον πολυποδα? ειχεσ καποια συμπτωματα? ειχα πολυκυστικες για εναμισυ χρονο αλλα σε επομενες δυο εξετασεις εξαφανιστηκαν, μου παν ειναι φυσιολογικο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε