Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

''Η ΔΕΗ του μπαμπα μου''

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 41 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Climentini
''Η ΔΕΗ του μπαμπα μου''

Ακριβώς αυτό.

Βολέψανε στη ΔΕΗ τα παιδιά τους, τώρα αγωνίζονται να προφτάσουν να βολέψουν και τα εγγόνια τους.

αφου δεν τα ξερετε καλα αυτα τα θεμα τι καθεστε και λετε? καταρχην η δεη δεν κανει πλεον προσληψεις μονιμου προσωπικου παρα μονο συμβασιουχων [οχταμηνα] και μεσω ασεπ. ξερεις ποσες θεσεις υπαρχουν κενες ατομων που συνταξοδοτηθηκαν? εχεις δει ποτε μισθοδοσια τεχνιτου της δεη? ξερεις τι κρατησεις εχουν? ακομα και προς τον οεκ.[ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥΣ]το ξερεις οτι το συνολο των κρατησεων των μισθωτων υποτιθεται οτι θα τους επιστραφει ως εφαπαξ αλλα μεχρι τοτε το διαχειριζονται αλλοι? [οι μεγαλοπατερες οπως λετε] το ξερετε πως τωρα θελουν να τους βαλουν μπλαφον και ασχετα απο ποσα τους εχουν προ-κρατησει στα τοσα χρονια εργασιας να περνουν ενα υποτιπωδες ποσο? και η κυβερνηση δεν οριζει εστω οτι αυτα θα ισχυσουν για οσους προσληφθουν εστω απο εδω και στο εξης...ατομο που θα βγει στην συνταξη το 2011 με προυπηρεσια 35 ενω θα πρεπει να παρει π.χ.40.000 , να παρει 8.000. και οταν μαλιστα ειναι δικα τους δουλευμενα χρηματα.. το ξερετε πως ο μεγαλυτερος μπηχτης της δεη ειναι το δημοσιο? και κατι αλλο .. η δεη δεν ειναι δημοσιος πια οργανισμος ειναι δεκο ...
οταν κανει απεργια η δεη εκνευριζομαστε.. οταν κανουν απεργια τα αποριματοφορα παλι εκνευριζομαστε ..οταν κανουν απεργια τα ταξι ..το ιδιο.. εσεις δεν εχετε απεργησει ποτε..ποτε? κι εξαλλου απεργια της δεη σημαινει ..διωρη διακοπη ρευματος ανα περιοχη.... γιατι ακομα και την απεργια τους οι εργατοπατερες την δηλωνουν "καταχρηστικη"

Μυρτώ

# 42 στις 18/3/2010
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 975
Απαντήσεις: 16.759
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by yesyes
[
οταν κανει απεργια η δεη εκνευριζομαστε.. οταν κανουν απεργια τα αποριματοφορα παλι εκνευριζομαστε ..οταν κανουν απεργια τα ταξι ..το ιδιο.. εσεις δεν εχετε απεργησει ποτε..ποτε?

Ποτέ ... μα ποτέ!

Και ξέρεις γιατί βρε yes;
Γιατί στην κοινωνία μας άλλοι έχουν το δικαίωμα να απεργούν (βλέπε ΔΕΚΟ και Δημόσιο) και άλλοι κάνουν τουμπεκί ψιλοκομμένο γιατί αν απεργήσουν την επόμενη ακριβώς μέρα δεν θα έχουν δουλειά ή θα μπούν υπό δυσμένεια (βλέπε Ιδιωτικός τομέας).

Oταν οι ΔΕΚΟ και το Δημόσιο απεργούν ...όλοι οι Ιδιωτικοί φτύνουν αίμα να πάνε στην δουλειά τους γιατί ... δεν έχουν την πολυτέλεια της απεργίας.

Εσύ αυτό το δέχεσαι να συμβαίνει στη χώρα που ζεις ;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 43 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
και κάτι άλλο ... ποιός τους τα έδωσε αυτά τα προνόμια που λέει η yes ? ποιός τους έδωσε τα τρελλά λεφτά και τα ψηλα εφάπαξ ? ο ιδιώτης ? το δημόσιο τους τα έδωσε δηλ. ο Έλληνας φορολογούμενος. Ε καιρός είναι να τα πάρει πίσω. Και να πούμε και κάτι άλλο για τη ΔΕΗ ? το ξέρετε ότι όλες τις εργασίες τις δίνουνε σε εργολάβους ? το ξέρετε ότι ακόμα και την καταμέτρηση στα ρολόγια, ακόμα και το τράβηγμα ενός καλωδίου το κάνει εργολάβος ? Μήπως όλοι οι εργαζόμενοι κάθονται μέσα και κάνουν διοικητική δουλιά ?

Για να ξαναδούμε τι κάνουνε αυτοί οι τύποι κι έχουνε τόσο μεγάλες απαιτήσεις από την κοινωνία ....

# 44 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos
και κάτι άλλο ... ποιός τους τα έδωσε αυτά τα προνόμια που λέει η yes ? ποιός τους έδωσε τα τρελλά λεφτά και τα ψηλα εφάπαξ ? ο ιδιώτης ? το δημόσιο τους τα έδωσε δηλ. ο Έλληνας φορολογούμενος. Ε καιρός είναι να τα πάρει πίσω. Και να πούμε και κάτι άλλο για τη ΔΕΗ ? το ξέρετε ότι όλες τις εργασίες τις δίνουνε σε εργολάβους ? το ξέρετε ότι ακόμα και την καταμέτρηση στα ρολόγια, ακόμα και το τράβηγμα ενός καλωδίου το κάνει εργολάβος ? Μήπως όλοι οι εργαζόμενοι κάθονται μέσα και κάνουν διοικητική δουλιά ?

Για να ξαναδούμε τι κάνουνε αυτοί οι τύποι κι έχουνε τόσο μεγάλες απαιτήσεις από την κοινωνία ....

εγώ θα σου πω κάτι , ένα μικρό κομματάκι αν θες , σαν γαμπρός συναταξιουχου , πλέον , τεχνικού της ΔΕΗ

δεν θα αναφερθώ στο πόσα πέρνουνε τον μήνα (όταν το έμαθα μου πέσανε τα αυτιά)

την στιγμή που τότε εγώ πάλευα για 4.500 δραχμές μεροκάματο και αν θα τις έπαιρνα και αυτές ...

αλλα για τα προνόμια που έχουνε ...

δφκγξηφαοπρφιοπ ....δεν μπόρω ούτε να τα γράψω ΤΧΑΝΤΊΔΣΩΜΑΙΙΙΙΙΙ <---ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ

!@#!@#$@#...
αυτά ...

# 45 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by salti

Παράθεση:
ΠΡΩΤΟΝ η δεη μισθωνει εργολαβους για τεχνικες και αλλες εργασιες διοτι εχουν να γινουν προσληψεις απο το 1992 επι κυβερνησης Μητσοτακη. καθε χρονο απο τοτε συνταξιοδοτειται ενας αριθμος ατομων χωρις αυτες οι θεσεις να αναπληρωνονται.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ποια λεφτα του δημοσιου? ποιανου ελληνα φορολογουμενου? ενας εργαζομενος επι 33 ετη με τρια ενηλικα παιδια λαμβανει ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ 2900 ευρω και περνει στο χερι 1700 ευρω. τα 1200 ευρω παρακρατουτε για την ασφαλιστικη του καλυψη [υγεια] και τα υπολοιπα για να του επιστραφουν ως εφαπαξ. τα χρηματα του εφαπαξ του καθε εργαζομενου τα διαχειριζεται το δημοσιο και τα επενδυει κρατωντας τα κερδη.αν δεν μπορουσαν να τους τα επιστρεψουν ας τους αφηναν να κανουν ιδιωτικες ασφαλειες η κατι αλλο.
ΤΡΙΤΟΝ πρωτο αιτημα αυτης της απεργιας ειναι η προσληψη 2000 ατομων. ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ?
Υ.Γ. ενας πενηνταρης με τριαντα χρονια υπηρεσια που ακομα ανεβαινει σε πυλωνες και μετασχηματιστες υψηλης τασεως και ερχεται σε επαφη με τοξικα και καρκινογονα υλικα ποσο νομιζεται οτι θα πρεπε να αμοιβεται? δηλαδη οι εφοριακοι ,οι τελωνικοι, οι δικηγοροι, οι γιατροι, κανουν πιο επικυνδυνες δουλειες? ενας μπετατζης, σιδερας ξερετε τι μεροκαματο περνει?

εγώ θα σου πω κάτι , ένα μικρό κομματάκι αν θες , σαν γαμπρός συναταξιουχου , πλέον , τεχνικού της ΔΕΗ

δεν θα αναφερθώ στο πόσα πέρνουνε τον μήνα (όταν το έμαθα μου πέσανε τα αυτιά)

την στιγμή που τότε εγώ πάλευα για 4.500 δραχμές μεροκάματο και αν θα τις έπαιρνα και αυτές ...

αλλα για τα προνόμια που έχουνε ...

δφκγξηφαοπρφιοπ ....δεν μπόρω ούτε να τα γράψω ΤΧΑΝΤΊΔΣΩΜΑΙΙΙΙΙΙ <---ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ

!@#!@#$@#...
αυτά ...

# 46 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγω σε προκαλω... γραψτα σε παρακαλω!!!!!!

# 47 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
εγω σε προκαλω... γραψτα σε παρακαλω!!!!!!

αν ήθελα θα τα είχα γράψει ήδη ....
για αυτό ούτε να με παρακαλέις.....αλλά προπάντων να μην με προκαλέις!

# 48 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Ακουσε yes ... δείχνεις να ξέρεις απο ΔΕΗ ... αν θες μόνο οι εναερίτες αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν .. κι ακόμα παραπάνω ... οι πολλοι όμως (μιλάω βασικά για τεχνική υπηρεσία) κάθονται μέσα και πίνουν μπύρες ... και ειδικά επαρχία ... άντε και κάνουν καμμία επίβλεψη (τρίχες δηλαδή) ... συμφωνούμε ? (μεταξύ μας τώρα...)

# 49 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
και κάτι ακόμα:

γιατί όταν ανφερομαστε κάπως επικριτικά σε έναν κλάδο , αυτοί που τον υποστηρίζουν πιάνουνε τα άκρα...?

μιλάμε για την ΔΕΗ και αμέσως στρέφεται η κουβέντα για τους εργαζομένους που δουλευουνε
πάνω στις κολώνες (πυλώνες) ....
εντάξει πόσοι είναι στην ΔΕΗ ...? ξέρει κάποιος να μας πει να τους εξαιρέσουμε από την κουβέντα......αυτοί εντάξει να πάρουνε ....
αλλά μόνο αυτοί είναι η ΔΕΗ...?
γιατί να στραφεί η κουβέντα στους άλλους?
απορία το έχω...

# 50 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καρδουλα μου οταν ενας κλαδος ,οποιος κι αν ειναι αυτος ζητα να προσληφθουν 2000 ατομα για θεσεις που ειναι τωρα χρονια κενες ..αυτο δεν ειναι καλο?
κι οταν ενας εργαζομενος προσπαθειι να διατηρησει καποια κεκτημενα δικαιωματα πρεπει να του το αρνηθουμε?
ξρεις τι με ενοχλει? οτι ολοι για τετοιες θεσεις εργασιας ψαχνουμε..να βολευτουμε κι εμεις..στη δεη,στον οτε,στο δημοσιο, να εξασφαλισουμε την επιβιωση μας.. κι αν τυχαινε να ειμαστε ενας απο αυτους δεν θα λεγαμε τωρα αυτα που λεμε..αλλα δυστυχως τα λεμε γιατι ειμαστε στην απεξω...και ειναι σαν να σφεταιριζομαστε τις θεσεις αυτων...απλα γιατι δεν τις εχουμε εμεις.

επισης τα ξερω πολυ καλα τα της δεη διοτι και ο αντρας μου εκει εργαζεται.. εχετε παει πτολαιμαιδα καο μεγαλοπολη να δειτε πως ειναι? εχετε δει φιλο σας να τον κατεβαζουν απο την κολονα καμμενο και επειδη ηταν συμβασιουχος να μην δικαιουται η οικογενεια του τιποτα?

# 51 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
έγραψες αυτό
καρδουλα μου οταν ενας κλαδος ,οποιος κι αν ειναι αυτος ζητα να προσληφθουν 2000 ατομα για θεσεις που ειναι τωρα χρονια κενες ..αυτο δεν ειναι καλο?
κι οταν ενας εργαζομενος προσπαθειι να διατηρησει καποια κεκτημενα δικαιωματα πρεπει να του το αρνηθουμε?
ξρεις τι με ενοχλει? οτι ολοι για τετοιες θεσεις εργασιας ψαχνουμε..να βολευτουμε κι εμεις..στη δεη,στον οτε,στο δημοσιο, να εξασφαλισουμε την επιβιωση μας.. κι αν τυχαινε να ειμαστε ενας απο αυτους δεν θα λεγαμε τωρα αυτα που λεμε..αλλα δυστυχως τα λεμε γιατι ειμαστε στην απεξω...και ειναι σαν να σφεταιριζομαστε τις θεσεις αυτων...απλα γιατι δεν τις εχουμε εμεις.

επισης τα ξερω πολυ καλα τα της δεη διοτι και ο αντρας μου εκει εργαζεται.. εχετε παει πτολαιμαιδα καο μεγαλοπολη να δειτε πως ειναι? εχετε δει φιλο σας να τον κατεβαζουν απο την κολονα καμμενο και επειδη ηταν συμβασιουχος να μην δικαιουται η οικογενεια του τιποτα?
έχω γράψει ήδη αυτό ....οπότε τα εχω πει πριν από εσένα για εσένα που λένε

Παράθεση:
όσο ξέρει κάποιος πως ότι και να κάνει δεν θα χάσει την δουλειά του
αυτά θα κάνει και χειρότερα ....

θα κλείνει το ρεύμα , το νερό , το τηλέφωνο, τα αεροπλάνα (last year) κλπ κλπ ....

μπείτε στην θέση τους ...
και ένα μήνα να το κλείνουνε το ρεύμα θα απολυθεί κανέις...?
και το τονίζω: θα απολυθεί κανέις...?

κανείς ....

άρα γιατί να μην το κάνουνε ....αφού υπάρχει η ασπίδα που τα καλύπτει όλα ....

να τους χαιρόμαστε όλους ....

τώρα θα μου πείτε σιγά ρε φίλε κόψε κάτι , δηλαδή εσύ τι θα έκανες αν ήσουν...?

μα τα ίδια ακριβώς ....εγώ το παραδέχομαι .....όσο υπάρχει ασπίδα .....

αλλά πάλι στον εναερίτη με πήγες....όλοι στην ΔΕΗ εναερίτες είναι...?
και ναι έχω πάει και πτολεμαιδα και μεγαλόπολη ....

θα πω αυτό που είπα και σε έναν γνωστό μου:

αν δεν σας αρέσει ...παραίτηση και δρόμο ....όσο έχεις ακόμα την υγειά σου...

(σκληρό? ναι σκληρό ..αλλά εγώ έφυγα από το σπίτι μου , και μένω στο ενοίκιο για να βρω δουλειά..οπότε δεν λυπάμαι κανέναν ....σόρρυ αλλά δεν θα μπορέσω)

# 52 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
'Ακουσε yes ... δείχνεις να ξέρεις απο ΔΕΗ ... αν θες μόνο οι εναερίτες αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν .. κι ακόμα παραπάνω ... οι πολλοι όμως (μιλάω βασικά για τεχνική υπηρεσία) κάθονται μέσα και πίνουν μπύρες ... και ειδικά επαρχία ... άντε και κάνουν καμμία επίβλεψη (τρίχες δηλαδή) ... συμφωνούμε ? (μεταξύ μας τώρα...)

να σου πω..εν μερει συμφωνουμε.. εγω κρινω απο αυτα που εχω δει π.χ. στην πολη μου υπαρχει το κεντρικο καταστημα της δεη και ενας υποσταθμος πιο εξω απο την πολη. στα κεντρικα εργαζονται περι τα 100 ατομα. οι 30 θα στο πω απλα κ@λοβαρανε. μα αυτοι ειναι κατι προσωπαρχες και προισταμενοι τμηματος δλδ διοικητικοι. οι ταμιες δουλευουν, οι διακοπες δουλευουν, οι επανασυνδεσεις-διακανονισμοι δουλευουν, τα δικτυα δουλευουν, τα νεα συμβολαια-διακοπες-μεταφορες επισης δουλευουν, οι βλαβες και αυτες δουλευουν...
μετα στον υποσταθμο που μεταφερει προς και απο μετασχηματιστες καθως επισκευαζει και -τοποθετει με 4 ατομα προσωπικο κι εναν αμεα φυλακα επισης δουλευει.
να σου πω για τα ιατρια της δεη ? αισχος ! εκεινοι κι αν κ@λοβαρανε.
εγω πιστευω πως οι πιο πολυ "δικαιολογουν" το μεροκαματο τους .. μα οταν πληταιτε ενας κλαδος δεν γινονται τετοιου ειδους εξαιρεσεις.τους περνει ολους οι μπαλα.

επισης επι παπανδρεου [δεν θυμαμαι το ετος] αντι να τους δοθει η τοτε νομιμη αυξηση στον μισθο τους εσυμφωνηθη να πληρωνουν την καταναλωση του ρευματος της οικιας του ο καθενας με χαμηλοτερη χρεωση εναντι των υπολοιπων καταναλωτων . κατι το οποιο τωρα πια , ουτε κι αυτο ισχυει.

# 53 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
έγραψες αυτό

έχω γράψει ήδη αυτό ....οπότε τα εχω πει πριν από εσένα για εσένα που λένε

Παράθεση:
όσο ξέρει κάποιος πως ότι και να κάνει δεν θα χάσει την δουλειά του
αυτά θα κάνει και χειρότερα ....

θα κλείνει το ρεύμα , το νερό , το τηλέφωνο, τα αεροπλάνα (last year) κλπ κλπ ....

μπείτε στην θέση τους ...
και ένα μήνα να το κλείνουνε το ρεύμα θα απολυθεί κανέις...?
και το τονίζω: θα απολυθεί κανέις...?

κανείς ....

άρα γιατί να μην το κάνουνε ....αφού υπάρχει η ασπίδα που τα καλύπτει όλα ....

να τους χαιρόμαστε όλους ....

τώρα θα μου πείτε σιγά ρε φίλε κόψε κάτι , δηλαδή εσύ τι θα έκανες αν ήσουν...?

μα τα ίδια ακριβώς ....εγώ το παραδέχομαι .....όσο υπάρχει ασπίδα .....

αλλά πάλι στον εναερίτη με πήγες....όλοι στην ΔΕΗ εναερίτες είναι...?
και ναι έχω πάει και πτολεμαιδα και μεγαλόπολη ....

θα πω αυτό που είπα και σε έναν γνωστό μου:

αν δεν σας αρέσει ...παραίτηση και δρόμο ....όσο έχεις ακόμα την υγειά σου...

(σκληρό? ναι σκληρό ..αλλά εγώ έφυγα από το σπίτι μου , και μένω στο ενοίκιο για να βρω δουλειά..οπότε δεν λυπάμαι κανέναν ....σόρρυ αλλά δεν θα μπορέσω)

δεν τιθεται θεμα λυπησης. εσυ δεν εχεις δουλεια αλλα αν ειχες και δεν ησουν ευχαριστημενος θα την παρατουσες π.χ. [μονιμη εργασια]. ποτε? στον ενα χρονο? δυο? μετα απο 15 ισως? και θα τους χαριζες και τα λεφτα τους/σου και τα δικαιωματα σου Ε? ετσι απλα!!
πολυ μεγαλοψυχο σε βρισκω!!!
κι οσο για την μεγαλοπολη και την πτολαιμαιδα ...δεν σε ρωτησα αν εχεις παει για τουρισμο!

δεν ξερω τι εχεις σπουδασει η τι δουλεια θελεις να κανεις.. μα κανε τον σταυρο σου να γινουν αυτες ο προσληψεις μπας και μπεις κι εσυ εκει και μετα ελα να το ξανα κουβεντιασουμε.
εγω παντως σου ευχομαι να βρεις γρηγορα δουλεια γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι.

# 54 στις 18/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
θεωρώ ότι το εξαντλήσαμε το θέμα ...
την άποψή μου την είδες....
πάμε παρακάτω...
γιατί θα γίνουμε κουραστικοί ...
υ.γ στην πτολεμαιδα και στην μεγαλόπολη δεν πήγα για τουρισμό ....
κάποια στιγμή , βλέπεις , ήμουνα από τους προνομιούχους που παίρνανε σβάρνα την ελλάδα
για να κάνουνε δουλειά ....
μιλάμε για πολύ προνομιο ....
και κάνε και εσύ τον σταυρό σου να μην αλλάξει κάτι σε όλα αυτά που συζητάμε ....
χλώμο το βλέπω , αλλά εσύ κάνε κανέναν σταυρό ....

Ran_Tan_Plan

# 55 στις 18/3/2010
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.682
Εγω αυτο που καταλαβα ειναι οτι οι καθε ειδους διακοπτες της οποιας ΔΕΗ ειναι περιουσια του ελληνα φορολογουμενου.
Αυτος τους εστησε τους πληρωσε και εξακολουθει να τους πληρωνει χρυσους μαλιστα.
και οποιος απλωνει το χερακι του και τους κατεβαζει σαν να ειναι στο τσιφλικι του για να στηριξει τον συντεχνιακο του "αγωνα" για τα "κεκτημενα" του (τα ..ποια?) ζημιωνοντας το συνολον του ελληνικου λαου θα πρεπει να αισθανεται πολυ τυχερος που δεν θα μεινει αδειο το μανικι του.

Δεν ειμαι εναντιον της απεργιας.Αντιθετα!

Εναντιον των ανεγκεφαλων εκβιαστων ειμαι που δεν τους νοιαζει αν ζημιωθει ο συμπολιτης τους αρκει να μην θιγει το "κεκτημενο" τους στη λουφα.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

silver80

# 56 στις 19/3/2010
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 1.055

Παράθεση:
ΠΡΩΤΟΝ η δεη μισθωνει εργολαβους για τεχνικες και αλλες εργασιες διοτι εχουν να γινουν προσληψεις απο το 1992 επι κυβερνησης Μητσοτακη. καθε χρονο απο τοτε συνταξιοδοτειται ενας αριθμος ατομων χωρις αυτες οι θεσεις να αναπληρωνονται.
ΔΕΥΤΕΡΟΝ ποια λεφτα του δημοσιου? ποιανου ελληνα φορολογουμενου? ενας εργαζομενος επι 33 ετη με τρια ενηλικα παιδια λαμβανει ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ 2900 ευρω και περνει στο χερι 1700 ευρω. τα 1200 ευρω παρακρατουτε για την ασφαλιστικη του καλυψη [υγεια] και τα υπολοιπα για να του επιστραφουν ως εφαπαξ. τα χρηματα του εφαπαξ του καθε εργαζομενου τα διαχειριζεται το δημοσιο και τα επενδυει κρατωντας τα κερδη.αν δεν μπορουσαν να τους τα επιστρεψουν ας τους αφηναν να κανουν ιδιωτικες ασφαλειες η κατι αλλο.

Αγαπητη yesyes...επειδη εχω γεννηθει και μεγαλωσει στον Ν. Κοζανης...θα σου πω μερικα πραγματα παραπανω για τους εργαζομενους στην ΔΕΗ και την κατασταση που επικρατει...

Τα τελευταια 5-6 χρονια γνωριζω προσωπικα τουλαχιστον καμια 10αρια ανθρωπους που εχουν προσληφθει στην ΔΕΗ μεσω ΑΣΕΠ...αλλοι με ''μεσο'' και αλλοι αξιοκρατικα...

Στην περιοχη οπου γεννηθηκα και εζησα περιπου το 25-30% των εργαζομενων απασχολειτε στην ΔΕΗ...ο πατερας μου συνταξιοδοτηθηκε απο την ΔΕΗ οπως και αρκετοι θειοι μου, ο γαμπρος μου, αρκετα ξαδερφια, γειτονες, κουμπαροι, φιλοι και γνωστοι δουλευουν εκει μεχρι και σημερα...συνεπως γνωριζω απο πρωτο χερι και απο παρα πολλα προσωπα για τις απολαβες, τα προνομια και τι συμβαινει μεσα στα ορυχεια και τα εργοστασια...

Ο μισθος που περνει ενας απλος εργατης ή τεχνιτης στην ΔΕΗ ειναι ισως μεγαλυτερος απο αυτον ενος γιατρου σε κρατικο νοσοκομειο ή ενος διευθυντη μιας ιδιωτικης επιχ/σης...για να μιλησω με νουμερα, για εργαζομενους με 20-25 χρονια προυπηρεσια ειναι γυρω στα 3000-3500€ τον μηνα (μαζι με νυχτερινα, αργιες, υπερωριες και επιδοματα) καθαρα στο χερι...οι συνταξεις παλι ειναι γυρω στα 1500-2000...για οποιον αμφιβαλλει μπορω να του στειλω με mail σκαναρισμενο ενα χαρτι μισθοδοσιας...

Εδω χρειαζεται να προσθεσω οτι τα νουμερα ειναι πριν τις μειωσεις αποδοχων 7%...δηλαδη οτι ισχυε μεχρι πριν λιγες εβδομαδες...

Επιπλεον εχουν πολλα προνομια, οπως μειωμενο ρευμα εως και 40%, δικαιωμα να στειλουν δωρεαν τα παιδια τους σε κατασκηνωση το καλοκαιρι, μικρη συμμετοχη σε ιατροφαρμακευτικα εξοδα...

Αυτα για τις απολαβες...

Για την εργασια τους γνωριζω πως ενα μικρο ποσοστο ειναι που δουλευει σκληρα και βγαζει τα χρηματα που περνει...και αυτοι περισσοτερο λογω ποστου-θεσης και λιγοτερο λογω φιλοτιμου...αρκει να αναφερω μερικα πραγματα οπως:

-μια μεριδα που ασχολειτε με τον συνδικαλισμο δεν παταει στην δουλεια σχεδον καθολου (αναρωτιεμαι αν ειναι πολλοι ή απλα τυχαινει εγω να γνωριζω αρκετους συνδικαλιστες...)

-οι περισσοτεροι σχεδον εξαντλουν καθε χρονο την αναρρωτικη τους αδεια (25 μερες αν θυμαμαι καλα) και οχι για λογους υγειας.

-ειναι συνηθες φαινομενο να φευγεις 2-3 ωρες νωριτερα και να χτυπαει την καρτα συναδελφος.

-στις ''ζορικες'' θεσεις απασχολουνται εργατες ή τεχνιτες που ανηκουν σε εργολαβους, οι οποιοι τα τελευταια χρονια εχουν παρει αρκετα εργα οπως εγραψες. Συνηθως οι μονιμοι παιζουν ατυπα τον ρολο του επιβλεπων.

Τελος Θα αναφερω και την προσωπικη μου εμπειρια οταν εργαστηκα ενα καλοκαιρι με 2μηνη συμβαση.

Ημουν σε ενα γραφειο σε καποιο ορυχειο εξορυξης λιγνιτη...

Υπηρχε καποιος Δεητζης που ειχε πλυντηριο αυτοκινητων στο ονομα της γυναικας του, καθε μεσημερι γυρω στις 2 εφευγε για να παει εκει και μου ζητουσε να του χτυπαω την καρτα...

Ο προισταμενος που εμενε σε γειτονικο χωριο υπηρχαν μερες που την κοπανουσε απο το πρωι με το υπηρεσιακο τζιπ και πηγαινε στο καφενειο του χωριου για τσιπουρα...

Υπαρχουν πολλα αλλα για οικονομια χωρου δεν τα αναφερω...

Και για να μην τα τσουβαλιαζω ολα, υπαρχουν και καποιοι ευσυνειδητοι που εργαζονται, σε ορισμενα ποστα οι συνθηκες εργασιας ειναι επικινδυνες και μεσα στα ορυχεια & και τα εργοστασια η ατμοσφαιρα ειναι ακρως ανθυγιεινη...
μέτρον άριστον!

# 57 στις 19/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγώ θα το πω ξανά και ας γίνω κακός ....

όσο και να χτυπηθούμε εμείς (οι όχι δημόσιοι) ότι οι δημόσιοι είναι στην τούφα ,

αλλό τόσο θα χτυπιούνται αυτοί ότι ξεσκίζονται στην δουλειά ....

επομένως , λέω να το αφήσουμε το θέμα και να πάμε για κανέναν καφέ ...
το λέω για τον φίλο πάνω από εμένα που έγραψε όλο αυτό το κατεβατό ...

καλά έκανε , αλλά χαμένος κόπος ...
μάγκες δεν είναι τυχαίο ότι οικογένεις στην χώρα μας έχουνε ξεπουληθεί για να βολέψουνε

παιδια στο δημόσιο ....

αλλά τα΄χουμε πει αυτά πάλι τα ίδια θα λέμε ....

silver80

# 58 στις 19/3/2010
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 1.055

Παράθεση:
το λέω για τον φίλο πάνω από εμένα που έγραψε όλο αυτό το κατεβατό ...

καλά έκανε , αλλά χαμένος κόπος ...

Απλα ηθελα να διαλευκανω το τοπιο σχετικα με τους υπαλληλους της ΔΕΗ...οπως λενε κουβεντα να γινετε, ασφαλως και δεν θα αλλαξουμε την κοινωνια μεσα απο ενα φορουμ φιλε salti
μέτρον άριστον!

trellamenh

# 59 στις 19/3/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 66
Αναρρωτιεμαι ποσες αναλογες εταιριες στο εξωτερικο απασχολουν 22.000 εργαζομενους σημερα και λιγο παλαιοτερα 33.000 ?

Με τετοιους μισθους , εφαπαξ και προνομια - σε σχεση με την πραγματικη δουλεια που βαζουν , στις πραγματικες ωρες εργασια τους , αναρρωτιεμαι επισης , μα ποσα κερδη-εργο προσεφεραν αυτοι οι ανθρωπου στην εταιρια αυτη;
Οπως βεβαια και σε καθε ειδους ανλογη εταιρια , οοργανισμο ή υπηρεσια.

Κατι στην λογικη μου και στους υπολογισμους μου δεν μετραω σωστα. Δεν εξηγηται διαφορετικα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε