Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΕΝΟΣ.ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

kaith-120

# 1 στις 29/12/2010
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%

Ενας ανθρωπος κενος.Το απολυτο τιποτα.

Aποφασισα να μπω και εγω στην παρεα σας αναζητοντας λυση στο προβλημα μου .
Θα σας φανει παραξενο αλλα θελω να ακουσω την γνωμη σας και ισως παρω θαρος.
Ειμε ατομο με χαμηλη αυτοπεποιθηση.(sorry για τα ορθογραφικα μου λαθη το ξερω οτι βγαζουν ματι.)
Ειμε 31 ετων και εκανα λαθοι στην ζωη μου πολλα και αναστρεψιμα.Μεγαλωσα σε μια οικογενεια που η μητερα δουλευε σαν σκιλη σε εργοστασια και ο πατερας τεμπελης και μεθυσος.5 αδερφια ολα μικρα,με εμενα σαν μεγαλητερη να πεζω τον ρολο της μανας.Σταματησα το σχολειο στην 1 λυκειου με σκοπο να κραταω το σπιτι και τα αδερφια μου.τοτε το σχολειο το εβλεπα σαν βασανο και οταν η μανα μου με ροτησε αν θελω να σταματησω για να βοηθησω στο σπιτι,δεχτηκα με μεγαλη χαρα.Η αληθεια ειναι οτι δεν τα περνα που λενε τα γραμματα.
Μην σας τα πολυλογο η ζωη μου κυλισε ετσι.Με πολλα ψιχολογικα απο τον πατερα,κλισμενη σε ενα σπιτι ,να μεγαλωνω τα παιδια.Κανενα αλλο ενδιαφερον,κλιστηκα στον εαυτο μουμχωρισ φιλους,παραιες,συγκενεις.ερωτικο συντροφο.Δουλευα και ελαχιστα αλλα ημουν μονο δουλεια σπιτι,σπιτι δουλεια.
Ειχα και εχω εναν μεγαλο φοβο για τους ανθρωπους γυρω μου.Παντα φοβαμε μην με προσβαλουν για κατι.π.χ για το μορφοτικο μου επιπεδο.
Φοβαμε μην πληγοθω ,μην με κοροιδεψουμ κτλ.
Ερχομαστε στο σημερα.
Λογο του πατερα,ειχα μια αρνηση για τουσ αντρες.φοβομουν δεν ηθελα καμια επαφη μαζι τους,και δεν ειχα ποτε ουτε εναν φιλο,γνωστο.....και φυσικα ουτε φλερτ.
Οσπου γνωρισα ενα παιδι και ημαστε ενα χρονο μαζι,ειναι και ο πρωτος μου σεξουαλικα απο οτι θα καταλαβατε, αλλα.....
η σχεση δεν ειναι κανονικη.Δεν του λεω ποτε κατι αρα δεν υπαρχη εποικινωνια.δεν υπαρχει κατι να του πω...δεν εχω εμπιριεσ πουθενα-αναμνησεις.
Ειμε κατι σαν την ελενη του κοσταλεξη αν εχετε ακουστα.Δεν εχω παει σε παρτυ,δεν ειχα φλερτ,δεν ειχα φιλους ωστε να εχω αναμνησεις να διηγηθω.ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ.
Ισως να το εχει καταλαβει οτι κατι τρεχει με μενα αλλα δεν αναφερει κατι γιατι τον εχει βολεψει ολη αυτη η ιστορια.Βλεπομαστε ελαχιστα και στην πραγματικοτητα δεν ειναι σχεση αλλα συνευρεση απλα.Το καταλαβενω οτι ειμε βαρετη και λυπαμε αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.Ξερω οτι θα μου πειτε δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω.προσπαθισε κανε φιλους,απεκτισε ενδιαφεροντα κτλ.Ευκολο να το λες.....Δεν μπορω.
Δεν εργαζομαι αυτη την στιγμη ομως ψαχνω.Θελω να πιασω μια δουλεια να εχω χρηματα να γραφτω σε ενα γυμναστηριο π.χ για αρχη.Θελω να κανω παρεα με αλλους ανθρωπους,θελω να φτιαξω την ζωη μου αλλα ειναι πολυ δυσκολο με τον φοβο αυτον να με ακολουθει.
το παιδι που ειμαστε τωρα εχει πολους φιλους.στην αρχη μου ελεγε ελα στην παρεα.....κτλ.εγω δεν ηθελα με τιποτα και ολο το απεφευγα,ωσπου δεν μου το ξανα ανεφερε ποτε.Θελω να τους γνωρισω,θελω να μπω στην ζωη του αλλα δεν μπορω.Ο πιο μεγαλος μου φοβος ειναι ο εξης.
ΤΡΕΜΩ στην ιδεα,οταν φτασω στην καφετερεια και τους πει απο εδω η κοπελα μου,της ερωτησεις που μαλλον πολυ λογικα θα γινουν.δειτε παρακατω
εργαζεσαι?-οχι
τι εχεισ σπουδασει?-τιποτα
εχεισ ενδιαφεροντα?χομπυ?-οχι
εχεισ φιλους?-οχι
που βγαινεις?που διασκεδαζεισ?-δεν βγενω.
ε,που εβγενεσ παλιοτερα?-δεν εβγενα.
τακσιδια εχεισ κανει?που?-πουθενα
κτλ κτλ .επισης σε κουβεντες που ανειγοντε δεν μπορω νασυμετεχω.δεν εχω ασ πουμε αποψη για την πολιτικη η κατι σοβαρο να πω.παρα μονο τη χρομα ειναι τ αμαλια τησ λαμπιρη. στο σπιτι καθομε τηλεοραση βλεπω τι αλλο να πω?
μου αρεσει να διαβαζω βιβλια αλλα και να διαβασω κατι ενδιαφερον,δεν μπορω να το μεταφερω.αλλα κομπλεξ μου και αυτο.διαβαζω ,ακουω μια ειδηση και δεν μπορω να την μεταφερω ,αφενοσ γιατι δεν εχω καλη μνημη,δεν θυμαμε αλλα και αφετερου δεν μπορω να μιλησω καλα.ειναι το κομπλεξ μου?η χαμηλη αυτοπεποιθηση που ελεγα πριν,μην πω καμια βλακεια και με κοροιδεψουν?ετσι λοιπον καλυτερα δεν μιλαω,μονο ακουω.
νΙωθω οτι το αγορι μου βαριετε παρα πολυ μαζι μου.π.χ ελειπε 2 εδομαδεσ εκτοσ αττικης και οταν ειρθε πιγαμε σπιτι του,εγω οπωσ παντα δεν ειχα τι να πω,φαγαμε ,καναμε σεξ,μου ειπε τα νεα του,και μετα???εβαλε 3 ταινεισ και ειδαμε.
καταλαβενετε τωρα.τι αδιαφοροσ και βαρετος ανθρωπος ειμε.δεν εχω παιδεια,γνωσεις ,καλιεργεια.και μια φιλη που ειχα,με βαρεθικε και αυτη και την εκανε με ελαφρα.
Πειτε μου την γνωμη σας γι αυτο και πειτε μου την γνωμη σας τι να κανω?πωσ να συμπεριφερθω στην παρεα του φιλου μου οταν παω?ξερω οτι αυτεσ οι ερωτησεισ θα γινουν και ΤΡΕΜΩ.τι να πω?πως να δικεολογιθω που ειμε ενα τιποτα?
(θα μου πειτε οτι ειμε σκληρη με τον εαυτο μου?ειναι ομωσ η αληθεια)και μεχρι να καταφερω να το παρω αποφαση να διορθοσω αλο αυτο το ΤΙΠΟΤΑ,τι κανω μεχρι τοτε?πως να κανο τον φιλο μου να μην με βαριετε?προσπαθω να βρω κατι καθε φορα να πω και εγω,να ανοιξω μια κουβεντα αλλα ΤΙΠΟΤΑ.Μεχρι που εχω σκεφτει να επινοω ψευτικεσ καθημερινες ιστοριουλες του τυπου,α,σημερα δεν ξεριες τι επαθα!εγινε αυτο και αυτο στην λαικη καθως ψωνιζα ντοματες!αλλα δεν θελω γιατι αφενος ειναι κατι αδιαφορο και αφετερου δεν ειμε καλη στα ψεματα και στο να φτιαχνω φανταστικεσ ιστορειεσ.
Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε γιατι πραγμα μιλαω.φανταστιτε απλα ενα ολογραμα ανθρωπου ,που πιανει μια θεση,αλλα που δεν εχει τιποτα-ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ.

(μηνξεφευγω απο το θεμα,περιμενω να μου πειτε ιδεα πωσ να αντιμετοπισω ολον αυτο τον βομβαρδισμο ερωτησεων και των απαντησεων που θα πρεπει εγω να δοσω.ΤΟΥ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ.περιμενω με αγονια τησ απαντησεισ σασ.ευχαριστω που με ακουσατε-διαβασατε

Μυρτώ

# 2 στις 29/12/2010
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 974
Απαντήσεις: 16.756

Παράθεση:
Originally posted by kaith-120
1.εργαζεσαι?-οχι
2.τι εχεισ σπουδασει?-τιποτα
3.εχεισ ενδιαφεροντα?χομπυ?-οχι
4.εχεισ φιλους?-οχι
5.που βγαινεις?που διασκεδαζεισ?-δεν βγενω.
6.ε,που εβγενεσ παλιοτερα?-δεν εβγενα.
7.τακσιδια εχεισ κανει?που?-πουθενα

1- Προς το παρόν δεν εργάζομαι αν και ψάχνω. Παλιά δούλευα εκεί....και τώρα ψάχνω... αυτό! Αλλά δύσκολες εποχές βρε παιδί μου... δεν είναι τόσο απλό. Εσύ, εργάζεσαι ; Ηταν εύκολο να βρείς τη δουλειά ; Aντε... ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω γιατί θέλω να βάλω μπροστά τη ζωή μου... να κάνω αυτό.. να κάνω αυτό ...... κλπ
2- Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να σπουδάσω.... ξέρεις μωρέ παιδιά....εκείνη την εποχή δεν είχα τα μυαλά που έχω τώρα... δεν είχα καταλάβει πόσο το ήθελα... ε.. μετά πέρασαν τα χρόνια, πιάστηκα με την δουλειά.... αλλά πολύ θα το ήθελα! Εσύ έχεις σπουδάσει; Τι ; Ενδιαφέρον; Σε ποιό πανεπιστήμιο; Ηταν αυτό που ήθελες / περίμενες ; Πιστεύεις θα άξιζε τον κόπο να κάνω μια προσπάθεια έστω και τώρα να σπουδάσω; κλπ
3 - Αμέ... έχω! Διαβάζω πολύ... να μόλις πρόσφατα διάβασα αυτό... και ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί ....
Προσπαθώ τώρα να ασχοληθώ και με.... αυτό... γιατί πάντα το ήθελα κλπ
Εσύ έχεις χόμπυ; Πως σου προέκυψε; κλπ

4. Εχω φίλους ... αν και έχουμε ψιλοχαθεί τον τελευταίο καιρό με τις δουλειές και τα τρεχάματα όλοι... όσο να ναι δεν κάνουμε τόσο πολύ παρέα όσο παλιά... δεν υπάρχει χρόνος και μέχρι να συντονιστούμε... άστα να πάνε.

5 - Εβγαινα παλιά... τώρα με την δουλειά δεν έχω και πολύ διάθεση , είναι και τα οικονομικά στενά ... κάνα Σαββατοκύριακο και αυτό... προτιμώ κάτι ήσυχο π.χ σινεμά... για ποτάκι .... ξέρεις μωρέ , χαλάρα!

6. Παλαιότερα έβγαινα... κλαμπάκια... ποτάκια κλπ...

7. Ταξίδια δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμα... αλλά θέλω πολύ να πάω εκεί.. εκεί... εκεί ...και εκεί ...γιατί άκουσα ότι εκεί είναι έτσι... εκεί έτσι... κλπ κλπκλπ
Είδες πόσο απλό είναι;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 3 στις 29/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Παράθεση:
1.εργαζεσαι?-οχι
2.τι εχεισ σπουδασει?-τιποτα
3.εχεισ ενδιαφεροντα?χομπυ?-οχι
4.εχεισ φιλους?-οχι
5.που βγαινεις?που διασκεδαζεισ?-δεν βγενω.
6.ε,που εβγενεσ παλιοτερα?-δεν εβγενα.
7.τακσιδια εχεισ κανει?που?-πουθενα

1- Προς το παρόν δεν εργάζομαι αν και ψάχνω. Παλιά δούλευα εκεί....και τώρα ψάχνω... αυτό! Αλλά δύσκολες εποχές βρε παιδί μου... δεν είναι τόσο απλό. Εσύ, εργάζεσαι ; Ηταν εύκολο να βρείς τη δουλειά ; Aντε... ελπίζω σύντομα να τα καταφέρω γιατί θέλω να βάλω μπροστά τη ζωή μου... να κάνω αυτό.. να κάνω αυτό ...... κλπ
2- Δυστυχώς δεν τα κατάφερα να σπουδάσω.... ξέρεις μωρέ παιδιά....εκείνη την εποχή δεν είχα τα μυαλά που έχω τώρα... δεν είχα καταλάβει πόσο το ήθελα... ε.. μετά πέρασαν τα χρόνια, πιάστηκα με την δουλειά.... αλλά πολύ θα το ήθελα! Εσύ έχεις σπουδάσει; Τι ; Ενδιαφέρον; Σε ποιό πανεπιστήμιο; Ηταν αυτό που ήθελες / περίμενες ; Πιστεύεις θα άξιζε τον κόπο να κάνω μια προσπάθεια έστω και τώρα να σπουδάσω; κλπ
3 - Αμέ... έχω! Διαβάζω πολύ... να μόλις πρόσφατα διάβασα αυτό... και ήταν πολύ ενδιαφέρον γιατί ....
Προσπαθώ τώρα να ασχοληθώ και με.... αυτό... γιατί πάντα το ήθελα κλπ
Εσύ έχεις χόμπυ; Πως σου προέκυψε; κλπ

4. Εχω φίλους ... αν και έχουμε ψιλοχαθεί τον τελευταίο καιρό με τις δουλειές και τα τρεχάματα όλοι... όσο να ναι δεν κάνουμε τόσο πολύ παρέα όσο παλιά... δεν υπάρχει χρόνος και μέχρι να συντονιστούμε... άστα να πάνε.

5 - Εβγαινα παλιά... τώρα με την δουλειά δεν έχω και πολύ διάθεση , είναι και τα οικονομικά στενά ... κάνα Σαββατοκύριακο και αυτό... προτιμώ κάτι ήσυχο π.χ σινεμά... για ποτάκι .... ξέρεις μωρέ , χαλάρα!

6. Παλαιότερα έβγαινα... κλαμπάκια... ποτάκια κλπ...

7. Ταξίδια δεν έχω καταφέρει να κάνω ακόμα... αλλά θέλω πολύ να πάω εκεί.. εκεί... εκεί ...και εκεί ...γιατί άκουσα ότι εκεί είναι έτσι... εκεί έτσι... κλπ κλπκλπ
Είδες πόσο απλό είναι;

Μυρτώ είσαι ΘΕΑ!!!!
Είδες κουκλίτσα????νατες οι απαντήσεις σου...
και κάνε μια αρχή ζητώντας από τον φίλο σου να βγήτε με την παρέα του.
και αφού έχει το μυαλό και βρήκες το sxeseis στον υπολογιστή αρχισε και να διαβάζεις........η γνωση που παρέχετε στο internet είναι τεράστια.
Δεν είσαι κενός άνθρωπος, είσαι ένας άνθρωπος που δεν είχε ευκαιρίες στην ζωή του να την γεμίσει με το υλικο που θα ήθελε .

είμαι σίγουρη ότι με καλή θέληση μπορείς να καταφέρεις πολλά

naftilomenh

# 4 στις 29/12/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Συγγνώμη αλλά δε συμφωνώ καθόλου με τα παραπάνω.
Γιατί να προσποιηθεί κάτι που δεν είναι ?
Λες και οι "κοινωνικές δεξιότητες" δε φαίνονται!

Γιατί δε λες την αλήθεια ?
31 χρονών είσαι, όχι 18 να σε "κοροϊδέψουν"

Πες τους ότι σταμάτησες το σχολείο για να βοηθήσεις το μεγάλωμα των αδελφών σου και ότι προφανώς δεν είχες χρόνο ούτε για χόμπυ, ούτε για ταξίδια ούτε για εξόδους.
Και μετά, πες τα όνειρά σου

Το ίδιο και στο αγόρι σου.
Και αν δεν έχετε τι να πείτε μπορείτε πχ να παίξετε ένα επιτραπέζιο (γιατί οκ δεν έχεις τελειώσει το Λύκειο, αυτό δε σημαίνει ότι είσαι χαζή)

Μυρτώ

# 5 στις 29/12/2010
author
Ψιλοκουβεντούλα θέλει να κάνει η κοπέλα , όχι ανάλυση της ζωής της...

Εγώ αυτό κατάλαβα.

Δεν νομίζω ότι θέλει να δίνει αναφορά στον καθένα για τα προσωπικά της θέματα. Αυτά, τα κάνεις με φίλους. Οταν οι γνωστοί γίνουν φίλοι τότε ανοίγεις την καρδιά σου, όχι άιντε και όποιον πάρει ο χάρος , στον κάθε άσχετο.
Προσωπικά, δεν θα ήθελα να ανοιχτώ για ευαίσθητα θέματα της ζωής μου στον καθένα και δεν θα ήθελα να νιώθω "υπόλογη" στα ερώτηματα του καθένος που μπορεί να το εκμεταλλευτεί...
Βέβαια, αυτό είναι προσωπική μου άποψη....

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

dylanthomas

# 6 στις 29/12/2010
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 10.373
Πρώτο ερώτημα!
Σου αρέσει ο εαυτός σου;
Αν Ναί, καλώς, αν Οχι υπάρχουν δύο ερωτήσεις:
Θέλεις ν' αλλάξεις ή δεν θέλεις!
Αν δεν θέλεις ν' αλλάξεις καλώς, αν θέλεις ν' αλλάξεις, υπάρχουν δύο ερωτήσεις......... κοκ
Αν αισθάνεσαι καλά με τον φίλο σου, γιατί δεν του εκμυστηρεύεσαι τις φοβίες σου. Αν δεν πιστεύεις πως μπορεί να σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου, τότε σίγουρα δεν μπορείς να τον βοηθήσεις κι εσύ. Και τι είναι μία σχέση (ανάμεσα στα άλλα), μιά ελπίδα ετεροβοήθειας!!!!!!
Ότι μας αρέσει, ή παχαίνει ή είναι ανήθικο...

kaith-120

# 7 στις 29/12/2010
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
οχι δυστηχως δεν μπορω να μιλησω σε κανεναν γι αυτεσ της φοβιεσ μου και ειδικα στον φιλο μου.Δεν μπορω γιατι δεν με εχει κανει να νιωσω ανετα ακομη μαζι του και δεν ξερω και αν συμβει ποτε.ειπαμε αυτη η σχεση ισως να τον βολευει.αλλα εγω θελω να προσπατηισω να το αντυμετοπισω ολο αυτο.τι πρεπει να κανω?σε συντομο χρονικο διαστημα?απο που να αρχισω?πωσ θα γινω ενδιαερων ανθρωπος?
να αρχισω ενα χομπυ?και αυτο χρηματα θελει,και αυτον τον καιρο ειμε πολυ δυσκολα.η αρχη θα γινει ισως με το που θα βρω καπια δουλεια.τςρα τι κανω?η κοπελια παραπανο με βοηθησε αρκετα σε καπιες απαντησεις που μου εγραψε να δοσω σε αναλογες ερωτησεις.Αλλα φανταστητε την αντιδραση του φιλου μου στην ερωτηση που ισως ηποθει σε μενα απο τους φιλους του.
-εχεισ φιλους???
-ναι εχω αλλα δεν βλεπομαστε συχνα λογο κλπ κλπ.
θα σκεφτει¨μα καλα τι λεει?ψεματα?αφου εμενα μου εχει πει οτι δεν εχει κανεναν.

δεν ξερω ειμε πολυ μπερδεμενη και επιδη δεν ξερω πωσ να το αντιμετοπισω, προτυμο να γυρναω στην σπηλια μου.αλλα δεν το αντεχω αλλο αυτο.Βαρεθικα την μοναξια.
η μονη μου διεξοδοσ ειναι η συναντηση με τον φιλο μου.δεν του εχω γινει τσιμπουρη γιατι ειμε διακριτικη σαν ανθρωπος.το θεμα ειναι οτι ο φιλοσ μου ειναι απλα ενας κανονικος ανθρωπος με την ζωη του,την δουλεια του,τους γνωστους και ειδιετερα τους φιλους του.ΕΧΕΙ ΖΩΗ.με αποτελεσμα εμενα να με θυματε οποτε θελει και μπορει.Με στεναχςρει αυτο αλλα δεν παραπονιεμε ιδιετερα γιατι ξερω οτι προτιμαει την συντροφια ακομα και ενος μπαρμπα του,που την βρισκει πιο ενδιαφερον απο την δικη μου.και ετσι ουτε και απο την σχεση μου μπορω να απετυσω τιποτα.φαυλος κυκλος.
το να γινει καπιος ενδιαφερον θελει μαλλον πολυ χρονο και γνωσεις.ειναι και αυτο το προβλημα μνιμης που εχω,αλιως στην τελικη θα μαθενα κατι παπαγαλια ενδιαφερον να πω.
ωρες ωρες μου φαινεται οτι οντως ημουν σε καπια σπηλια και τωρα που βγηκα θελω απλα να δω,να επικοινωνισω με αλους ανθρωπους.εποικινωνια,την εχω τοσο αναγκη αλλα δενξερω πωα να πλησιασω καποιον,τι να του πω.δεν θελω να κανω μονο ερωτησεις γιατι αυτο σημβενει συνηθως.δεν μπορει να γινει κουβεντα ετσι.η κουβεντα θελει ανταλαγη πληροφορειων.αλλα εγω δεν εχω τιποτα να πω.αληθεια.

dylanthomas

# 8 στις 29/12/2010
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 10.373
Αν η αγωνία σου είναι το πώς θα φανείς "κοινωνική", ξεκίνα με το να διαβάζεις κάποια εφημερίδα. Αντικατέστησε την ώρα που παρακολουθείς "μεσημεριανά¨μ' αυτό. Ακουσε τα δελτία ειδήσεων, αν σε προβληματίσει κάτι συζήτα το. Αν αισθάνεσαι εμπιστοσύνη, μίλησε για τους προβληματισμούς σου!!!!!
Ότι μας αρέσει, ή παχαίνει ή είναι ανήθικο...

# 9 στις 29/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Aποφασισα να μπω και εγω στην παρεα σας αναζητοντας λυση στο προβλημα μου .
Θα σας φανει παραξενο αλλα θελω να ακουσω την γνωμη σας και ισως παρω θαρος.
Ειμε ατομο με χαμηλη αυτοπεποιθηση.(sorry για τα ορθογραφικα μου λαθη το ξερω οτι βγαζουν ματι.)
Ειμε 31 ετων και εκανα λαθοι στην ζωη μου πολλα και αναστρεψιμα.Μεγαλωσα σε μια οικογενεια που η μητερα δουλευε σαν σκιλη σε εργοστασια και ο πατερας τεμπελης και μεθυσος.5 αδερφια ολα μικρα,με εμενα σαν μεγαλητερη να πεζω τον ρολο της μανας.Σταματησα το σχολειο στην 1 λυκειου με σκοπο να κραταω το σπιτι και τα αδερφια μου.τοτε το σχολειο το εβλεπα σαν βασανο και οταν η μανα μου με ροτησε αν θελω να σταματησω για να βοηθησω στο σπιτι,δεχτηκα με μεγαλη χαρα.Η αληθεια ειναι οτι δεν τα περνα που λενε τα γραμματα.
Μην σας τα πολυλογο η ζωη μου κυλισε ετσι.Με πολλα ψιχολογικα απο τον πατερα,κλισμενη σε ενα σπιτι ,να μεγαλωνω τα παιδια.Κανενα αλλο ενδιαφερον,κλιστηκα στον εαυτο μουμχωρισ φιλους,παραιες,συγκενεις.ερωτικο συντροφο.Δουλευα και ελαχιστα αλλα ημουν μονο δουλεια σπιτι,σπιτι δουλεια.
Ειχα και εχω εναν μεγαλο φοβο για τους ανθρωπους γυρω μου.Παντα φοβαμε μην με προσβαλουν για κατι.π.χ για το μορφοτικο μου επιπεδο.
Φοβαμε μην πληγοθω ,μην με κοροιδεψουμ κτλ.
Ερχομαστε στο σημερα.
Λογο του πατερα,ειχα μια αρνηση για τουσ αντρες.φοβομουν δεν ηθελα καμια επαφη μαζι τους,και δεν ειχα ποτε ουτε εναν φιλο,γνωστο.....και φυσικα ουτε φλερτ.
Οσπου γνωρισα ενα παιδι και ημαστε ενα χρονο μαζι,ειναι και ο πρωτος μου σεξουαλικα απο οτι θα καταλαβατε, αλλα.....
η σχεση δεν ειναι κανονικη.Δεν του λεω ποτε κατι αρα δεν υπαρχη εποικινωνια.δεν υπαρχει κατι να του πω...δεν εχω εμπιριεσ πουθενα-αναμνησεις.
Ειμε κατι σαν την ελενη του κοσταλεξη αν εχετε ακουστα.Δεν εχω παει σε παρτυ,δεν ειχα φλερτ,δεν ειχα φιλους ωστε να εχω αναμνησεις να διηγηθω.ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ.
Ισως να το εχει καταλαβει οτι κατι τρεχει με μενα αλλα δεν αναφερει κατι γιατι τον εχει βολεψει ολη αυτη η ιστορια.Βλεπομαστε ελαχιστα και στην πραγματικοτητα δεν ειναι σχεση αλλα συνευρεση απλα.Το καταλαβενω οτι ειμε βαρετη και λυπαμε αλλα δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο.Ξερω οτι θα μου πειτε δεν υπαρχει δεν μπορω αλλα δεν θελω.προσπαθισε κανε φιλους,απεκτισε ενδιαφεροντα κτλ.Ευκολο να το λες.....Δεν μπορω.
Δεν εργαζομαι αυτη την στιγμη ομως ψαχνω.Θελω να πιασω μια δουλεια να εχω χρηματα να γραφτω σε ενα γυμναστηριο π.χ για αρχη.Θελω να κανω παρεα με αλλους ανθρωπους,θελω να φτιαξω την ζωη μου αλλα ειναι πολυ δυσκολο με τον φοβο αυτον να με ακολουθει.
το παιδι που ειμαστε τωρα εχει πολους φιλους.στην αρχη μου ελεγε ελα στην παρεα.....κτλ.εγω δεν ηθελα με τιποτα και ολο το απεφευγα,ωσπου δεν μου το ξανα ανεφερε ποτε.Θελω να τους γνωρισω,θελω να μπω στην ζωη του αλλα δεν μπορω.Ο πιο μεγαλος μου φοβος ειναι ο εξης.
ΤΡΕΜΩ στην ιδεα,οταν φτασω στην καφετερεια και τους πει απο εδω η κοπελα μου,της ερωτησεις που μαλλον πολυ λογικα θα γινουν.δειτε παρακατω
εργαζεσαι?-οχι
τι εχεισ σπουδασει?-τιποτα
εχεισ ενδιαφεροντα?χομπυ?-οχι
εχεισ φιλους?-οχι
που βγαινεις?που διασκεδαζεισ?-δεν βγενω.
ε,που εβγενεσ παλιοτερα?-δεν εβγενα.
τακσιδια εχεισ κανει?που?-πουθενα
κτλ κτλ .επισης σε κουβεντες που ανειγοντε δεν μπορω νασυμετεχω.δεν εχω ασ πουμε αποψη για την πολιτικη η κατι σοβαρο να πω.παρα μονο τη χρομα ειναι τ αμαλια τησ λαμπιρη. στο σπιτι καθομε τηλεοραση βλεπω τι αλλο να πω?
μου αρεσει να διαβαζω βιβλια αλλα και να διαβασω κατι ενδιαφερον,δεν μπορω να το μεταφερω.αλλα κομπλεξ μου και αυτο.διαβαζω ,ακουω μια ειδηση και δεν μπορω να την μεταφερω ,αφενοσ γιατι δεν εχω καλη μνημη,δεν θυμαμε αλλα και αφετερου δεν μπορω να μιλησω καλα.ειναι το κομπλεξ μου?η χαμηλη αυτοπεποιθηση που ελεγα πριν,μην πω καμια βλακεια και με κοροιδεψουν?ετσι λοιπον καλυτερα δεν μιλαω,μονο ακουω.
νΙωθω οτι το αγορι μου βαριετε παρα πολυ μαζι μου.π.χ ελειπε 2 εδομαδεσ εκτοσ αττικης και οταν ειρθε πιγαμε σπιτι του,εγω οπωσ παντα δεν ειχα τι να πω,φαγαμε ,καναμε σεξ,μου ειπε τα νεα του,και μετα???εβαλε 3 ταινεισ και ειδαμε.
καταλαβενετε τωρα.τι αδιαφοροσ και βαρετος ανθρωπος ειμε.δεν εχω παιδεια,γνωσεις ,καλιεργεια.και μια φιλη που ειχα,με βαρεθικε και αυτη και την εκανε με ελαφρα.
Πειτε μου την γνωμη σας γι αυτο και πειτε μου την γνωμη σας τι να κανω?πωσ να συμπεριφερθω στην παρεα του φιλου μου οταν παω?ξερω οτι αυτεσ οι ερωτησεισ θα γινουν και ΤΡΕΜΩ.τι να πω?πως να δικεολογιθω που ειμε ενα τιποτα?
(θα μου πειτε οτι ειμε σκληρη με τον εαυτο μου?ειναι ομωσ η αληθεια)και μεχρι να καταφερω να το παρω αποφαση να διορθοσω αλο αυτο το ΤΙΠΟΤΑ,τι κανω μεχρι τοτε?πως να κανο τον φιλο μου να μην με βαριετε?προσπαθω να βρω κατι καθε φορα να πω και εγω,να ανοιξω μια κουβεντα αλλα ΤΙΠΟΤΑ.Μεχρι που εχω σκεφτει να επινοω ψευτικεσ καθημερινες ιστοριουλες του τυπου,α,σημερα δεν ξεριες τι επαθα!εγινε αυτο και αυτο στην λαικη καθως ψωνιζα ντοματες!αλλα δεν θελω γιατι αφενος ειναι κατι αδιαφορο και αφετερου δεν ειμε καλη στα ψεματα και στο να φτιαχνω φανταστικεσ ιστορειεσ.
Ελπιζω να σας εδωσα να καταλαβετε γιατι πραγμα μιλαω.φανταστιτε απλα ενα ολογραμα ανθρωπου ,που πιανει μια θεση,αλλα που δεν εχει τιποτα-ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΟΣ.

(μηνξεφευγω απο το θεμα,περιμενω να μου πειτε ιδεα πωσ να αντιμετοπισω ολον αυτο τον βομβαρδισμο ερωτησεων και των απαντησεων που θα πρεπει εγω να δοσω.ΤΟΥ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ.περιμενω με αγονια τησ απαντησεισ σασ.ευχαριστω που με ακουσατε-διαβασατε

KΑΝΕΝΑΣ άνθρωπος στον κόσμο δεν είναι το απόλυτο κενό ....... ένα τίποτα .....

Ο καθένας έχει την αξία του ....... το χαρακτήρα και την προσωπικότητά του !

Το ίδιο κι εσύ .......

Αντιμετώπισες δύσκολες οικογενειακές καταστάσεις και τις ξεπέρασες ......

Στήριξες τη μητέρα σου και τα αδέλφια σου ..... άρα είσαι άξια επαίνου ......

Έχεις τρομερό απόθεμα δύναμης να στηρίξεις έναν άνθρωπο (λόγω των εμπειριών σου ) σε μια σχέση ........

Αυτό να θυμάσαι και αυτό να επιζητάς να εκτιμήσει ο άνθρωπος με τον οποίο έχεις σχέση .......

Αισθάνεσαι ανασφάλεια λόγω της συναισθηματικής κατάστασης που βρίσκεσαι και επομένως αναζητάς νέους τρόπους να κρατήσεις τη σχέση σου
ή να κριθείς επάξιά στον ίδιο ή στον κοινωνικό περίγυρο .......
Η αλήθεια είναι ότι εσύ η ίδια δεν αισθάνεσαι καλά με τον εαυτό σου .........

Μην ξεχνάς όμως ότι δεν είσαι "διακοσμητικό φυτό " ..........

Ο φίλος σου δεν σε έχει δίπλα του για να εντυπωσιάσει τους φίλους του και αν θέλει κάτι τέτοιο ή σε υποτιμήσει σε αυτό το θέμα σημαίνει πως είναι ρηχός ......

Είσαι άνθρωπος ......... έχεις συναισθήματα ....... ευαισθησίες .........
και αυτά είναι ουσιώδη , όχι μόνο στις ερωτικές σχέσεις αλλά και στις φιλικές ....

Δεν χρειάζεται εγκυκλοπαιδική μόρφωση για να είναι κανείς .....άνθρωπος .......
Ούτε χρειάζεται να γνωρίζει τα πάντα για τον πλανήτη ......

φτάνει να ενδιαφέρεται για τους άλλους .........

Χωρίς τα παραπάνω να σημαίνουν πως δεν χρειάζεται να βρεις τρόπους για αυτοβελτίωση ........
την οποία είμαι σίγουρη πως θα πετύχεις σταδιακά αφού είναι αυτή που αναζητάς ........
Μην ξεφύγεις όμως από τον εαυτό σου για χάρη των άλλων .......
Κάνε αυτό που εκφράζει εσένα ....... αλλά με μέτρο και σταθμό τον εαυτό σου
και όχι τα υποτιθέμενα κριτήρια αποδοχής των γύρω σου .........

Το μόνο σημείο που πραγματικά πρέπει να δουλέψεις
θεωρώ πως είναι
το επικοινωνιακό κομμάτι με τους συνανθρώπους σου ....... να ανοίγεσαι ......
να λες την άποψή σου ........
Αλλά και αυτό θα συμβεί με την επαφή σου με άλλους ανθρώπους
και μετά από λίγο καιρό ........

Έχε εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ........

inioxos52

# 10 στις 29/12/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 6.360
Nomizw kopella mou, pws san gunaika toxeis apo tin fusi sou na mporeis na kaneis frastikous eligmous otan se rwtaei kapoios kati.

To na peis kai kapoia mikra psemmatakia gia tin mexri twra zwi sou, den simainei pws epese kai i zaxari sto nero. Pes ta xamogelasta, kai pane parakatw.

Xamogela oso suxnotera mporeis. Ksereis, to xamogelo kanei ton apenanti sou pantote na se sumpa8ei.

Ean deikseis kiolas pws eisai kai ntropaloula, kaneis den prokeitai na se pareksigisei, alla anti8etws 8a prospa8oun oloi na se valoun stis kouventes tis pareas, gia na min ais8anesai moni.

Ase pou pistevw pws kapoia alli kopellia tis pareas, ntropali i eswstrefis kai keini, 8a se plisiasei gia na milate, kai na ginete isws kai files.

Sto katw katw, den moiazei i periptwsi sou ka8olou me to kwstaleksi, afou den eisoun fulakismeni se mia trupa epi tosa xronia, opws ekeini i dustuxi kopella.

Esu, megalwnes ta adelfia sou. Ara exeis apopsi gia ta paidia afou me auta asxoli8ikes polu, oso den prolavainoun (logw douleias) polles apo tis kopelles simera na asxoli8oun. Na enas tomeas loipon, opou mporeis na voi8iseis milwntas me neares miteres, vasei twn dikwn sou empeiriwn.

Ezises ta vasana tin miteras sou, opws kai enoiwses sto petsi sou ti simainei na zeis katw apo tin idia stegi me ena atomo, kai malista ton patera sou, eksartimeno apo to poto. Na akomi enas tomeas pou mporeis naxeis apopsi kai na voi8iseis allous isws.

To na paradexteis pws o pateras sou itan me8usos kai tempelis, den 8igei oute "lerwnei" esena kopella mou. Isa isa se eksagnizei, giati oloi kseroume pws "eide o trellos ton me8usmeno, kai fovi8ike".

Episis, twra pou vrikes tin parea tou Sxeseis, meine edw mazu mas, grafe tis apopseis sou se oti se endiaferei, kai diavaze tis dikes mas, afou eimaste mia parea men, alla diaforetikoi an8rwpoi de, me alles empeiries kai apopseis o ka8enas mas, tetoies pou 8a ploutizoun tis skepseis sou se diafora 8emata.

Sumperasmatika, nomizw kali mou pws to 8ELW SOU, 8a paiksei simantiko rolo sto na entaxteis opou 8a i8eles kai epi8umouses, pavontas na fovasai kai tin skia sou. Aplws prepei nasai prosektiki sto se poious milas, kai poso tous empistevesai.

Kalws orises loipon....
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

menia35

# 11 στις 29/12/2010
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.692
Η Χαρούλα σου αναλύει με πολύ ωραίο τρόπο γιατι δεν πρέπει να θεωρείς τον εαυτο σου ένα Τίποτα.

Εγω να σου πω μόνο μια λεπτομέρια που δεν πρέπει να ξεχνας: Ο μόνος που έχεις πραγματικά είναι ο εαυτός σου. Μην τον υποτιμας λοιπόν. Προσπάθησε να αλλάξεις, να κάνεις πράγματα, να μάθεις και να ζήσεις. Αλλα πάνω απο όλα προσπάθησε να αγαπήσεις και να εκτιμήσεις αυτό που είσαι. Γιατι τουλάχιστον απο τα γραφτά σου κάθε αλλο παρα τιποτα και τιποτένια δείχνεις.

Η ζωή όλων μας δεν είναι και δεν χρειάζεται να είναι σαν τα έργα στην τηλεόραση. Ενα δύσκολο παρελθόν θα σε κάνει να εκτιμήσεις ότι σου δώσει το μέλλον. Μόνο μην περιμένεις τίποτα να έλθει να σε βρει. Αγωνίσου να κερδίσεις όσα αξίζεις.....

Να σου κάνω κάποιες προτάσεις;
- Πηγαινε σε ένα νυχτερινο λύκειο για να τελειώσεις το σχολείο. Εκει θα βρεις φίλους και ενδιαφέροντα κοριτσάκι μου.

- Διάβασε ότι πέφτει στα χέρια σου. Ξέρω καποιους πολυ μορφωμένους ανθρωπους που όταν εχουν στενοχωριες βλεπουν Μενεγάκη και διαβάζουν Λοιπόν. Αρα ακομα και αυτα που όλοι λένε σαχλα δεν βλάφτουν την υγεία.

- Προσπάθησε να βρεις μια φιλενάδα. Ολοι χρειαζομαστε εναν ανθρωπο που μας δεχεται οπως είμαστε, να μη μας κρίνει και που να μπορούμε να ανοιχτουμε μαζι του.

- Αν και όταν βρίσκεσαι με ανθρωπους προσπάθησε να μιλας. Μη μένεις μουγκη. Χαμογέλα και πες τα συνηθισμένα.... συχνά οι ανθρωποι χαίρονται το χαμογέλο μας και όχι τα πανέξυπνα λόγια μας
σταματείστε τη γη, θέλω να κατέβω...

naughtyM

# 12 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.244
Eγω δεν θα γραψω [πολλα γιατι με καλυψατε πανω κατω.
Θελω να σου τονισω οπως γραψαν οτι κανενας ανθρωπος δεν θεωρειται τιποτα!
Φυσικα και εχεις εμπειριες.. Ολα αυτα που εχεις ζησει μεχρι τα 31.Και ειναι πραγματα που για καποιον που ενδιαφερεται ειανι αξιοθαυμαστα. και μπραβο σου π αφησες τη ζωη σου στην ακρη για να μεγαλωσεις τα αδερφια σου!
Ειναι εμπειριες που σε καθιστουν ωριμοτερη απο πολλους στην ηλικια σου!
κανενας δεν θα σε αγαπησει για το μορφωτικο σου επιπεδο αλλα για εσενα την ιδια!

Να εισαι παντα ο εαυτος σου! Να μην φοβασαι να μιλησεις. να μην φοβασαι γενικως!
να θες να σε αγαπησουν για σενα την ιδια και οχι για το "πανεπιστημιο" που θα μπορουσες να εχεις βγαλει.

Το να βελτιωσεις καποια πραγματα ειναι στο χερι σου. οπως γραψαν παραπανω προσπαθησε να εμπλουτησεις τις γνωσεις σου. Να παρακολουθεις την επικαιροτητα. για να μπορεις να παιρνεις μερος σε συζητησεις.

Ευχομαι να σου πανε ολα καλα..και μην στεναχωριεσαι...
Τοσοι και τοσοι με πτυχια, μορφωση και γνωση ομιλιας και γραφης στην καθαρευουσα...ειναι για μουτζες!

Don't forget to fall in love with yourself first...

naftilomenh

# 13 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Επίσης, το να διαβάζεις ΕΙΝΑΙ χόμπυ!
Και δε χρειάζονται χρήματα γιατί υπάρχουν και οι δανειστικές βιβλιοθήκες.

Και φυσικά μπορείς να μιλήσεις για κάποιο βιβλίο που σου έκανε εντύπωση, και δε χρειάζεται να πεις αυτολεξεί τι διάβασες, αλλά τη γενική ιδέα αυτού που σε εντυπωσίασε.
Και θα δεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα βρεις τόσο ανθρώπους που θα έχουν πολλά να πείτε για αυτό το χόμπυ
όσο και ανθρώπους που δεν ξέρουν καν ποιος είναι ο Λουντέμης!

Επίσης, θα βρεις ανθρώπους που ενδιαφέορνται πάρα πολύ να συζητήσουν για το τελευταίο επεισόδιο των μυστικών της εδέμ, όσο "κουλτουριάρηδες" και αν φαίνονται.

Και τέλος, ανεξάρτητα από το αν έχεις ή όχι εγκυκλοπαιδικές γνώσεις, σίγουρα μπορείς να έχεις άποψη. Π.Χ. σίγουρα έχεις άποψη για το αν πρέπει ή όχι να ζητιανεύουν τα παιδιά στα φανάρια, σίγουρα έχεις άποψη για το αν είναι δύσκολο ή όχι να βρει κανείς δουλειά και για ποιους λόγους, κλπ κλπ

daka2010

# 14 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.029
Καταρχήν δεν πρέπει να ντρέπεσαι και να υποτιμάς τον εαυτό σου!
Αυτά που έχεις ζήσει εσύ δεν τα έχουν ζήσει όλοι οι φίλοι του μαζί!
Οι εμπειρίες τις ζωής δεν είναι μόνο τα ταξίδια και τα ξενύχτια!

Μη λες πως είσαι βαρετή γιατί τότε δεν θα ήσουν με τον φίλο σου
και δεν θα σου πρότεινε να βρεθείτε και με τους φίλους του.
Θες να τους γνωρίσεις αλλά φοβάσαι τις ερωτήσεις που θα σου γίνουν,
εγώ δεν θα σου προτείνω τι να πεις, αυτό που θα σου συμβούλευα είναι
να είσαι ο εαυτό σου!!!
να απαντάς με ειλικρίνεια!!!
και να παρουσιάσεις αυτό που είσαι πραγματικά!!!
Μη προσπαθήσεις να παρουσιάσεις μια άλλη…

Για μένα η μόρφωση του ανθρώπου δεν είναι μόνο τα πανεπιστήμια και τα πτυχία
αλλά όλα αυτά που μπορεί να σου μάθει η ίδια η ζωή!!!
Μη νομίζεις δηλαδή ότι αν είχες τελειώσει κάτι θα μπορούσες να συμμετέχεις σε όλα τα θέματα,
έχει να κάνει και με τα ενδιαφέροντα του καθενός,
π.χ το ότι δεν ασχολείσαι με την πολιτική δεν σε κάνει λιγότερη έξυπνη από τους άλλους.

Για αρχή πρέπει να δεις αλλιώς εσύ τον εαυτό σου
(άκου εκεί είμαι ένα τίποτα)
για να σε δουν και οι άλλοι αλλιώς…

Να συναντηθείτε με τους φίλους του και να είσαι άνετη…
Δεν έχεις να ντραπείς για τίποτα…
Σε κουβέντες που έχεις άγνοια απλά δεν συμμετέχεις
και αν σε ρωτήσουν για την άποψη σου απλά θα πεις
ότι δεν ασχολείσαι ή δεν σε ενδιαφέρει.
Εσύ αν τους ρωτήσεις πως μεγαλώνουν 5 παιδιά,
με δύσκολες καταστάσεις και δουλειές στο σπίτι
και ψώνια και στερήσεις κλπ θα ξέρουν???
Αν όντως σε βομβαρδίσουν με ερωτήσεις, πες τους στα ίσα:
«χαλαρά ρε παιδιά δεν ήξερα να φέρω και καμιά ασπίδα μαζί μου»
γύρνα το στην πλάκα δηλαδή.

Είσαι 31 χρονών ολόκληρη γυναίκα, πάρε την ζωή στα χέρια σου,
μην ντρέπεσαι για τίποτα και μην έχεις τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση.

Καλή τύχη…
Φιλικά daka…

october

# 15 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 273
‘’Μια ομάδα επιστημόνων έβαλε πέντε μαϊμούδες σε ένα κλουβί, στο οποίο τοποθέτησαν στην μέση μια σκάλα και πάνω από την σκάλα ένα κλαδί από μπανάνες. Όταν κάποια μαϊμού ανέβαινε την σκάλα για να πάρει τις μπανάνες, οι επιστήμονες βρέχανε με παγωμένο πεπιεσμένο νερό τις υπόλοιπες μαϊμούδες που είχαν μείνει στο έδαφος.

Μετά από κάποιο καιρό, όταν μια μαϊμού πήγαινε να ανεβεί την σκάλα, οι άλλες μαϊμούδες την έσπαγαν στο ξύλο. Μετά από λίγο καιρό, καμία μαϊμού δεν ανέβαινε τις σκάλες παρά τον πειρασμό που είχαν από τις μπανάνες.

Οι επιστήμονες λοιπόν αντικατέστησαν μία από τις μαϊμούδες. Το πρώτο πράγμα που πήγε να κάνει η νεοφερμένη μαϊμού, ήταν να ανεβεί την σκάλα για να πάρει τις μπανάνες. Αμέσως πέσανε πάνω της οι υπόλοιπες και την έσπασαν και αυτή στο ξύλο. Μετά από πολλές φορές που έφαγε ξύλο, δε τόλμησε πλέον να ανέβει την σκάλα.

Έτσι, οι επιστήμονες έφεραν και δεύτερη μαϊμού και φυσικά έγιναν πάλι τα ίδια. Τα ίδια έγιναν και με την τρίτη και με την τέταρτη, μέχρι και με την τελευταία μαϊμού.
Στο τέλος λοιπόν στο κλουβί είχαν μείνει μόνο μαϊμούδες που παρά του ότι δεν είχαν δεχθεί ποτέ το παγωμένο πεπιεσμένο νερό επάνω τους, συνέχιζαν να χτυπούν όποια μαϊμού προσπαθούσε να ανεβεί την σκάλα.’’
Oταν ημουν 20 χρονων, νομιζα ότι τα οικονομικα ηταν κινεζικα, δεν παρουσιαζαν κανενα ενδιαφερον για μενα και νομιζα ότι δεν θα τα κατάφερνα ποτε. Για αυτό και επελεξα τις θετικες επιστημες. Πριν λιγα χρονια με κοροιδεψαν οσον αφορουσε το μισθο μου και τσαντιστηκα απιστευτα. Αρχισα να ψαχνω στο internet σεμιναρια για να το πώς να υπολογιζεις τα καθαρα σου. Μετα από 1 μηνα ψαξιμο, γιατι δεν ηξερα τι λεξεις κλειδια να βαλω, κατεληξα σε ένα σεμιναριο που λεγοταν ‘εργατικα’. Φοβουμουν να παω επειδη το σεμιναριο αφορουσε λογιστες, και αναρωτιομουν αν θα καταλαβω τιποτα. Αλλα ο θυμος μου παρεμεινε και με ωθησε να το παρακολουθησε. Σε πληροφορω ότι όχι μονο το καταλαβα, αλλα στη συνεχεια παρακολουθησα και αλλα σεμιναρια που αφορουσαν λογιστες.Και τα καταλαβα. Αφου ερχοντουσαν παιδια που παρακολουθουσαν το ιδιο μαθημα με μενα και με ρωτουσαν πως το καλο ενώ δεν εχω σχεση με το αντικειμενο μπορω και καταλαβαινω και απαντω. Θελω να καταληξω στο εξης: Αν δεν δοκιμασεις και αν δεν προσπαθησεις ποτε δεν θα ξερεις αν μπορεις να τα καταφερεις σε κατι. Μπορει όταν ησουν μικρη να μη καταφερνες στο σχολειο, αλλα αυτό δε σημαινει τιποτα! Υπο άλλες συνθηκες, μπορει και να τα καταφερνες. Το ότι προσπαθησες μια φορα και δεν τα καταφερες, δεν σημαινει ότι δεν πρεπει να ξαναπροσπαθησεις. Καμια φορα χρειαζεται 4 και 5 φορες για να τα καταφερεις. Αλλα ετσι παιδευεται το μυαλο. Ετσι εξασκειται η μνημη.

Το ότι δεν σπουδασες δε σημαινει ότι δεν εισαι εξυπνη. Ο καθενας εχει ταλεντα του. Δοκιμασε να βρεις το δικο σου. Ξερεις ποσους μορφωμενους ξερω, που δεν εχουν ανοιχτο μυαλο? Το ευγενιδειο ιδρυμα εχει βιβλιοθηκη που δανειζει βιβλια. Οτι μπορεις να φανταστεις Πηγαινε ριξε μια ματια. Υπαρχουν σεμιναρια που γινονται. Αν εχεις καποια ελαχιστη οικονομικη δυνατοτητα ψαξτο. Ισως καποιο να είναι χρησιμο. Σκεφτηκες να μαθεις αγγλικα? Την γλωσσα που σου ανοιγει ένα κοσμο πληροφοριων μπροστα σου? Εμενα δεν μου περισευουν αυτή τη στιγμη, αλλα βρηκα υλικο εκμαθησης γαλλικων από το ιντερνετ και μαθαινω γαλλικα μονη μου, χωρις δασκαλο. Τα πρωτα βηματα παντα είναι δυσκολα, αλλα στην συνεχεια γινεται πιο ευκολο.

Και το ότι ηθελε να σε γνωρισει στους φιλους του ηταν καλο σημαδι.

Και τα υπολοιπα παιδια πανω μια χαρα στα ειπανε. Συμφωνω με την Μυρτω οτι δεν ειναι αναγκη να βγαλεις ολα τα προσωπικα σου στη φορα.

Και μην ξεχνας, η αρχη ειναι δυσκολη.

kaith-120

# 16 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by daka2010
Καταρχήν δεν πρέπει να ντρέπεσαι και να υποτιμάς τον εαυτό σου!
Αυτά που έχεις ζήσει εσύ δεν τα έχουν ζήσει όλοι οι φίλοι του μαζί!
Οι εμπειρίες τις ζωής δεν είναι μόνο τα ταξίδια και τα ξενύχτια!

Μη λες πως είσαι βαρετή γιατί τότε δεν θα ήσουν με τον φίλο σου
και δεν θα σου πρότεινε να βρεθείτε και με τους φίλους του.
Θες να τους γνωρίσεις αλλά φοβάσαι τις ερωτήσεις που θα σου γίνουν,
εγώ δεν θα σου προτείνω τι να πεις, αυτό που θα σου συμβούλευα είναι
να είσαι ο εαυτό σου!!!
να απαντάς με ειλικρίνεια!!!
και να παρουσιάσεις αυτό που είσαι πραγματικά!!!
Μη προσπαθήσεις να παρουσιάσεις μια άλλη…

Για μένα η μόρφωση του ανθρώπου δεν είναι μόνο τα πανεπιστήμια και τα πτυχία
αλλά όλα αυτά που μπορεί να σου μάθει η ίδια η ζωή!!!
Μη νομίζεις δηλαδή ότι αν είχες τελειώσει κάτι θα μπορούσες να συμμετέχεις σε όλα τα θέματα,
έχει να κάνει και με τα ενδιαφέροντα του καθενός,
π.χ το ότι δεν ασχολείσαι με την πολιτική δεν σε κάνει λιγότερη έξυπνη από τους άλλους.

Για αρχή πρέπει να δεις αλλιώς εσύ τον εαυτό σου
(άκου εκεί είμαι ένα τίποτα)
για να σε δουν και οι άλλοι αλλιώς…

Να συναντηθείτε με τους φίλους του και να είσαι άνετη…
Δεν έχεις να ντραπείς για τίποτα…
Σε κουβέντες που έχεις άγνοια απλά δεν συμμετέχεις
και αν σε ρωτήσουν για την άποψη σου απλά θα πεις
ότι δεν ασχολείσαι ή δεν σε ενδιαφέρει.
Εσύ αν τους ρωτήσεις πως μεγαλώνουν 5 παιδιά,
με δύσκολες καταστάσεις και δουλειές στο σπίτι
και ψώνια και στερήσεις κλπ θα ξέρουν???
Αν όντως σε βομβαρδίσουν με ερωτήσεις, πες τους στα ίσα:
«χαλαρά ρε παιδιά δεν ήξερα να φέρω και καμιά ασπίδα μαζί μου»
γύρνα το στην πλάκα δηλαδή.

Είσαι 31 χρονών ολόκληρη γυναίκα, πάρε την ζωή στα χέρια σου,
μην ντρέπεσαι για τίποτα και μην έχεις τόσο χαμηλή αυτοεκτίμηση.

Καλή τύχη…
Φιλικά daka…

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια και την ενθαρυνση που μου δινετε.
Δεν θελω να μιωνω τον ευατο μου αλλα αληθεια θεωρω πως ειμε κενη.
Αυτο συνηθως κανο.Οταν δεν ξερω δεν μιλαω.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ξερω τιποτα ενδιαφερον.Πολλες φορες ακουω τους αλλους να μιλανε για απλα πραγματα ,την επικεροτητα δηλ.κατι απο της ειδησης και μου φαινεται σαν να ακουω κινεζικα.
Για τα βιβλια που λετε να διαβαζω κτλ.ναι το κανω,αλλα δεν ξερω γιατι,δεν μπορω να συγκρατησω πραγματα.
Συμβενει πολλες φορες να διαβαζω κατι που με προβλιματιζει με βαζει να σκετω και αυτο μου αρεσει πολυ,ενθουσιαζομαι και θελω να το μεταφερω αλλα.....
Αν τυχη και σε δω την ιδια μερα καλως.Θα στο μεταφερω με τον δικο μου απλο τροπο (καθως δεν εχω πλουσιο λεξιλογιο,και σημβενει συνηθως να μην το αποδιδο σωστα)στο γραπτο λογο ειμαι λιγο καλυτερη.
Στα προφορικα ειναι που τα χαλαω,ειναι σαν να μην ερχοντε οι λεξεις στο στομα μου οσο και να προσπαθω.
Αν μπορουσα να συγκρατω οσα διαβαζω......θα ηξερα πολλα,και το λεξιλογιο μου θα ηταν καλο,δεν μπορω να αποτυποσω με λεξεις αυτο που εχω στο μιαλο μου.Σαν να μην μπορω να φτιαξω μια προταση.
Ειναι μερικες φορες σαν να λεω π.χ-----ναι μωρε,ενταξει,οχι πως,αλλα δεν.....
Ο φιλος μου συχνα μου λεει,δεν καταλαβενω τι λες,τι θες να πεις?
Και κομπλαρω περισσοτερο.
Οσο και να θελετε να μου δωσετε κουραγιο και θαρος και σας ευχαριστω πολυ γι αυτο η αληθεια ειναι μια....
Στην σημερινη εποχη που ζουμε,τα νεα παιδια δεν σκεφτοντε ετσι.υπαρχουν βεβεα και οι εξερεσεις...
Ολοι σου λενε τι δεν κανεις εξτριμ σπορ ααααα εισε πολυ πισω.κτλκτλ
Θα ηθελα πολυ να εχω γενιθει σε μια αλλη εποχη που το μονο που θα ενοιαζε τον κοσμο να ειναι η αγαπη η καλοσυνη η συντροφικοτιτα.
Ο φιλος μου ειναι αλλο κεφαλεο.Καπιος παραπανω μου εγραψε πως αν δεν εισουν ενδιαφερον τυπος δεν θα ηταν μαζι σου και δεν θα σου ζητουσε να βγεις με τους φιλους του.
Να σας πω λοιπον τι συμβενει και με αυτο το θεμα.
Το να βγω με τους φιλους του μου το ζητουσε τους προτους μηνες ,τωρα πια οχι.
Συχνα με λεει τουβλο,γιατι να εισε τοσο τουβλο?βεβεα χαμογελοντας για να μην νευριασω γιατι το να μην στεναχωριθω δεν νομιζω να τον νιαζει ιδιετερα......
Το οτι ειναι μαζι μου ειναι καθαρα απο συμφερον.Επιτρεψτε μου να ξερω καλα τι μου σημβενει.Η πορια της σχεσης μου διχνει ξεκαθαρα καπια πραγματα.....
Εγω παλι δεν μπορω να τον αφησω,γιατι μετα δεν θα εχω κανενα,θα ειμε μονη...και γι αυτο υπομενω πραγματα και καταστασεις σε αυτη την (σχεση).
Δεν μπορω να απετυσω τιποτα αλλα και να το κανω,οπως εχω επιχειρηση μερικες φορες (μια αγκαλια ,ενα χαδι εναν γλυκο λογο,που πολυ σπανια το κανει) δεν θα γινει τιποτα.
Αν και με ποναει πολυ ολο αυτο που ζω (το υπομενω) γιατι ξεω οτι εγω φτεω.
Μπορει να εισε γλυκαι και τρυφερη με εναν συντροφο,μπορει να τον εχεις πασα αλλα δεν φτανει μονο αυτο.
Αν δεν υπαρχει εποικινονια-συζητηση?τι γινετε ?μοιρεα σε βαριετε. θα σας γραψω κατι που διαβασα χθες το βραδυ σε ενα βιβλιο που μιλαει για την εποικινωνια και της διαπροσωπικες σχεσεις.

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΙΛΑΣ,ΑΝ ΔΕΝ ΔΙΧΝΕΙΣ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΣΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΟΒΟ ΤΗ ΑΝΥΣΙΧΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΣΟΥΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΝΗΣΗ ΣΟΥ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ,ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ,ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΟΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΝΕΝΑΝ.ΑΤΟΝΕΙ ΑΔΡΑΝΗ,ΞΕΧΝΙΕΤΕ ΚΑΙ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ...ΧΩΡΙΣ ΕΠΟΙΚΙΝΩΝΙΑ ΔΕΝ ΓΕΝΙΕΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.
Συμφωνω απολυτα...ετσι ειμε εγω αυτο ακριβως ενα στριδι κλισμενο.
Δεν μπορω να μιλησω σε κανεναν ουτε για το οτι εχω περασει.Μου εχει μινει και αλλη μια φοβια απο τον πατερα (απο της πολλες που εχω).
Δεν θελω να ακουω εντονους και αποτομους θπρυβους.Αν τυχει και κανει ο φιλος μου καπιο αποτομο θοριβο και με πιασει η ταχιπαλμια που με πιανει,του λεω σταματα με ενοχλει και αυτος σαν παιδι που του λες να μην ξανακανει κατι,συνεχιζει πιραζοντας με,χωριςνα ξερει πως νιωθω.
Στον συγκεκριμενο συντροφο δεν μπορω να μιλησω γι ολα αυτα.Επιχειρισα να του πω οτι στο σπιτι μας εχουμε σομπα και οχι καλοριφερ και με κοροιδευε αρκετο καιρο.ΓΕΝΙΚΑδεν ειναι ανθρωπος που θα εκτιμισει καπια πραγματα.Αλλα και αλλος να ηταν......πιος θελει διπλα του εναν ανθρωπο με ψυχολογικα.....
Ακουω ανθρωπους να μιλανε ,ακομα και στην τω η στο ραδιοφονο και το μονο που θελουν ειναι η συντροφοσ να ειιναι γλυκαι ομορφη και πανω απο ολα ευχαριστη.δεν μπορουν να προσθεσουν στο μυαλο τους και αλλες ενιες περα απο της δικες τους.
Γραφω πολλα και σας κουραζω.αλλα εχω αναγκη να μιραστω επιτελους κατι.

october

# 17 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 273
Κανεις δε συγκρατει οσα διαβαζει. 1 στους 100 εχει καλη μνημη. Εγω προσωπικα εχω μετρια μνημη. Εδω μια χαρα μιλας και μια χαρα μας μεταφερεις αυτα που σκεφτεσαι. Οταν σου λεμε να διαβασεις δεν εννοουμαι να παπαγαλισεις.

Παραδειγματα

Το να λυσεις ενα μαθηματικο προβλημα σου δε σε βοηθα στη μνημη. Σε βοηθα το να εξασκησεις τη σκεψη. Σου παρεχει 5 δεδομενα το προβλημα και με αυτα πρεπει να βρεις μια λυση. Καπως ετσι συμβαινει στην ζωη. Δεν ειναι το ιδιο ακριβως βεβαια αλλα σε βοηθαει.

Καποτε διαβασα ενα μυθιστορημα για την Αιγυπτο. Απο ολο το μυθιστορημα, ξερεις τι μου εμεινε? Οτι υπηρχε μια μερα, οπου ο πραγματικος βασιλιας κρυβοταν και βαζαν στην θεση του ενα δουλο. Τον δουλο τον περιποιουντουσαν γι αυτη τη μερα σαν βασιλια. Φαγητα, ποτα, ερωμενες. Και στο τελος της μερας τον σκοτωναν.Ποτε δεν καταλαβα γιατι. Απο ολο το βιβλιο αυτο μου εμεινε. Πολυ αργοτερα ακουσα ενα παιδι να μιλαει για ατομα που χρησιμοποιουσαν τις παλιες ως αποδιοπομπιαιους τραγους. Και θυμηθηκα το βιβλιο και αρχισα να το συζηταω μαζι του. Και με εκανε να καταλαβω οτι στο συγκεκριμενο υπηρετη εβγαζε τα απωθημενα που ειχε ο λαος για τον βασιλια του.

Και υπαρχουν και αλλα πραγματα εκτος απο τις γνωστικες επιστημες στη ζωη, οπως οι τεχνες. Χορος, τραγουδι, θεατρο...

Το μονο εμποδιο στον εαυτο σου αυτη τη στιγμη ειναι ο φοβος σου.

Αν νομιζεις οτι λογω των παλαιοτερων οικογενειακων σου προβληματων χρειαζεσαι ψυχολογικη βοηθεια, ζητα τη.

Δεν ξερω εαν ο φιλος σου σε λεει χαζη περιπαικτικα ή με υστεροβουλια.

Πολυ απλα την επομενη φορα που θα σε αποκαλεσει ετσι, κοιταξε τον στα ματια και πες του ''ναι δεν καταλαβαινω, αλλα εσυ που καταλαβαινεις, εξηγησε μου ωστε να το καταλαβω και γω''

# 18 στις 30/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μέσα από τα γραφόμενά σου φαίνεται καθαρά η προδιάθεση για επικοινωνία......
και έχω την εντύπωση ότι μπορείς να εστιάζεις στα σωστά δομικά στοιχεία μιας σχέσης , της διατήρησης ή της εμβάθυνσής της ........

Δεν είναι επομένως ..... οι επικοινωνιακές δεξιότητες που σου λείπουν.....

Είναι οι σκιές από το παρελθόν που σε εμποδίζουν ........

Είναι κυρίως η τωρινή σχέση που όπως γράφεις είναι λύση συμβιβασμού
και από τις δύο μεριές ......

Αν ήταν αληθινή όμως ;
Αν συμπλήρωνε όλα όσα θα ήθελες .......... τι θα έκανες ;
Θέλω να πω , πως ίσως γνωρίζοντας το πού σε οδηγεί αυτή η σχέση
δεν προσπαθείς να κάνεις ουσιαστικές συναισθηματικές επενδύσεις σ΄αυτήν ....
Εδώ δεν μπορείς να πάρεις ένα χάδι ......
πόσο μάλλον να ανταλλάξεις μια στοργική κουβέντα ...

Λιγάκι μόνο ...... εξωτερικά , επιφανειακά προσπαθείς ......
Κινητήρια δύναμη : Η εσωτερική ανάγκη αναζήτησης όλων όσων επιθυμείς .......

Προσπάθησε να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητές σου
και βγάλε αυτόν και όποιον άλλο άνθρωπο από τη ζωή σου
σε κάνει να νιώθεις άσχημα .........
Τότε θα κάνεις χώρο για να έρθει το κατάλληλο πρόσωπο για σένα ......

kaith-120

# 19 στις 30/12/2010
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Με το που θα πιασω μια δουλειτσα θα προσπαθησω να βαλω και την ζωη μου σε μια ταξη.
Τωρα θελω να ξεκινησω απο πολυ απλα πραγματα.Να σας δοσω ενα παραδειγμα.

Καθημερινα οπως σας εχω πει μεχρι στιγμης η ζωη μου δεν εχει κανεναν ενδιαφερον για το απλουστατο λογο. Ειμε ολη μερα μεσα στο σπιτι.
Γιατι οικονομικα ειμε δισκολα για να παω καπιο σινεμα η να βγω για εναν καφε αλλα και να ειχα, δεν εχω φιλες ,παρεα για βγω(και δεν φανταζεστε ποσο εντονα νιωθω πολες φορες την ανγκη να βγω.ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ.)
Οταν λοιπον με περνει ο φιλος μου τηλ η κουβεντα εχει ως εξης.

Αυτος-ελα τι εγινε?
Εγω-καλα μωρε εδω...(απο αμηχανια επειδη δεν εχω τιποτα αλλο να πω,αρχιζω της ερωτησεις,πως πηγες στην δουλεια?τι εκανες σημερα?θα βγεις το απογευμα?τι εφαγες κλπ κλπ.

Εμενα δεν με ρςταει ποτε γιατι μαλλον το εχει καταλαβει οτι και να με ρωτησει τι να του πω? οτι πιγα στον μαναβη για κολοκυθακια αλλα δεν πηρα τελικα γιατι αλλαξα γνωμη και πηρα μελιτζανες?οτι σιδερονω?αλλα η τσακιση δεν μου πετυχενει και μου εχουν σπασει τα νευρα?
Το τηλ κραταει 2 λεπτα και κλινει........και εγω εχω τοσο αναγκη να μιλισω αλλα δεν εχω να πω κατι.
Ειναι τραγικο να εχεις καποιον που βαριεσε.
Και εσεις ποσες φορες δεν θα εχετε πει για καποιον ποοοοοο!πολυ βαρετος/η !!!
Τι θα κανατε σε αυτη την περιπτωση?

Μυρτώ

# 20 στις 30/12/2010
author
Eίπες ότι είναι μαζί σου από συμφέρον....
Τι εννοείς ακριβώς ;
Τι συμφέρον έχει;
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε