Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συναισθηματικη vs σεξουαλικη "απιστία"!

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

maraki_lar

# 1 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 29
Απαντήσεις: 2.078
'Aρεσαν+: 0%

Συναισθηματικη βς σεξουαλικη "απιστία"!

Απιστία για μένα ειναι το να φύγεις συναισθηματικά απο τη σχέση.

Το να θελήσεις να χαρισεις ενα βραδυ το κορμί σου σε καποιον/α αλλον/η...το βρίσκω ανθρωπινο να συμβει καποια συμβει στον καθένα(δεν θεωρώ οτι ο συντροφος μας ειναι κτημα μας), απλα αν ειναι μια περιπέτεια, δεν κοστίζει στη σχεση, ειδικα αν δεν εχει να κανει με την αδυναμία/απροθυμία του συντρόφου να καλύψει τις ανάγκες μας.

Σημασία για μένα λοιπόν εχει περισσότερο το κίνητρο απο τη ίδια την πραξη.
Για ποιο λόγο δλδ απίστησε καποιος...και παρόλο που ποτε δε μπορει να ειναι κανεις 100% σίγουρος οτι θα μαθει τον πραγματικό λόγο, νομίζω οτι ξεροντας καλα το συντροφος μας, ειμαστε σε θέση να παρατηρήσουμε και την οποια αλλαγη στη συμπεριφορά του, αλλαγη που θα προκύψει μόνο αν η απιστία του ειναι και συναισθηματική εκτός απο σεξουαλική.

Είμαι υπερ της αποψης οτι μια σεξουαλική εξωσχεσιακή επιπόλαιη περιπετειούλα(που δεν εχει συνεπειες για τη σχεση και εγινε π.χ απο ανασφαλεια, για να επιβεβαιωσει οτι μετραει κτλ) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ.

Μια συναισθηματική όμως απιστία θα γεννήσει σίγουρα μια παράλληλη σχέση, κι αυτή αποκλείεται να κρατηθεί κρυφή.

Τοτε ομως ανατρεπονται ολες οι ισορροπίες στη σχέση....και ο απατημένος νιώθει το θυμα, ο προδωμένος, φεροντας αυτοματα τον απιστεντα σε θεση θύτη.
Αυτου του είδους οι ταμπέλες δε με βρίσκουν σύμφωνη.
Για να απιστησει συναισθηματικά καποιος, καποιοι σοβαροί λόγοι τον οδήγησαν εκει.Καποιος επαναπαυθηκε....και ο αλλος ενιωσε παραμελημένος, ανικανοποιητος, δυστυχισμένος...αρα και οι 2 ειναι σε δύσκολη θέση...και οι 2 ενιωσαν προδωμένοι(σε διαφορτικούς χρόνους βεβαια)...

Το να αναζητήσει βεβαια κανεις ενα εξωτερικό δεκανίκι για να καλύψει τα κενά του είναι η ευκολη λύση...η δύσκολη-αλλα και η πιο επιθυμητη και τίμια-ειναι να μιλήσει ανοιχτα στο συντοφό του και να προσπαθήσουν μαζί να ανανεωσουν τη σχεση τους.
Αν ο συτροφος, μετα απο αυτη την προσπαθεια, δεν αφουγκραστει εγκαιρως τις αναγκες του, τοτε μαλλον πρεπει να δωσουν ενα τελος της σχεσης...αλλα ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ...!
Ο ερωτας είναι σαν τη θαλασσα για 2 λόγους: α)χίλιοι τη χαίρονται?ενας την πληρώνει! β)μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα βγεις...!

# 2 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by maraki_lar

Το να θελήσεις να χαρισεις ενα βραδυ το κορμί σου σε καποιον/α αλλον/η...το βρίσκω ανθρωπινο να συμβει καποια συμβει στον καθένα(δεν θεωρώ οτι ο συντροφος μας ειναι κτημα μας), απλα αν ειναι μια περιπέτεια, δεν κοστίζει στη σχεση, ειδικα αν δεν εχει να κανει με την αδυναμία/απροθυμία του συντρόφου να καλύψει τις ανάγκες μας.

Για ποιο λόγο δλδ απίστησε καποιος...και παρόλο που ποτε δε μπορει να ειναι κανεις 100% σίγουρος οτι θα μαθει τον πραγματικό λόγο, νομίζω οτι ξεροντας καλα το συντροφος μας, ειμαστε σε θέση να παρατηρήσουμε και την οποια αλλαγη στη συμπεριφορά του, αλλαγη που θα προκύψει μόνο αν η απιστία του ειναι και συναισθηματική εκτός απο σεξουαλική.

Είμαι υπερ της αποψης οτι μια σεξουαλική εξωσχεσιακή επιπόλαιη περιπετειούλα(που δεν εχει συνεπειες για τη σχεση και εγινε π.χ απο ανασφαλεια, για να επιβεβαιωσει οτι μετραει κτλ) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΟΥΔΕΝΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ.

Μια συναισθηματική όμως απιστία θα γεννήσει σίγουρα μια παράλληλη σχέση, κι αυτή αποκλείεται να κρατηθεί κρυφή.

Τοτε ομως ανατρεπονται ολες οι ισορροπίες στη σχέση....και ο απατημένος νιώθει το θυμα, ο προδωμένος, φεροντας αυτοματα τον απιστεντα σε θεση θύτη.
Για να απιστησει συναισθηματικά καποιος, καποιοι σοβαροί λόγοι τον οδήγησαν εκει.Καποιος επαναπαυθηκε....και ο αλλος ενιωσε παραμελημένος, ανικανοποιητος, δυστυχισμένος...αρα και οι 2 ειναι σε δύσκολη θέση...και οι 2 ενιωσαν προδωμένοι(σε διαφορτικούς χρόνους βεβαια)...

Το να αναζητήσει βεβαια κανεις ενα εξωτερικό δεκανίκι για να καλύψει τα κενά του είναι η ευκολη λύση...η δύσκολη-αλλα και η πιο επιθυμητη και τίμια-ειναι να μιλήσει ανοιχτα στο συντοφό του και να προσπαθήσουν μαζί να ανανεωσουν τη σχεση τους.
Αν ο συτροφος, μετα απο αυτη την προσπαθεια, δεν αφουγκραστει εγκαιρως τις αναγκες του, τοτε μαλλον πρεπει να δωσουν ενα τελος της σχεσης...αλλα ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ...!

τα πες ολα

maraki_lar

# 3 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Βεβαια υπάρχει και η άποψη που λέει οτι αντρες και γυναικες απιστουν για διαφορετικούς λόγους...
Οτι δηλαδη μια γθναίκα απιστει μονο οταν δεν την καλύπτει πια συυναισθηματικά ο συντροφος της, ενω ο αντρας ειναι κυνηγός απο τη φύση του....

Δεν ξερω αν ισχυει στο ακεραιο αυτη η άποψη.

Εγω θεωρω οτι δεν ειναι τοσο θεμα φυλου, όσο θεμα χαρακτήρα, ιδιοσυγκρασίας, τρόπου σκέψης, κοσμοθεωρίας....

Εσες τι λέτε?
Ο ερωτας είναι σαν τη θαλασσα για 2 λόγους: α)χίλιοι τη χαίρονται?ενας την πληρώνει! β)μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα βγεις...!

maraki_lar

# 4 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Παράθεση:
Originally posted by sportis

Παράθεση:

τα πες ολα

THANKS, αγαπητε Sportis!

Πιστευεις οτι η απιστία ειναι θεμα φυλου?Οτι δηλαδη μονο οι αντρες απιστουν για μια βραδυα και να ειναι αυτο επιπολαιο...ενω αν το κανει μια γυναικα σημαινει οτι ντε και καλα δεν την καλύπτει ο συντροφος της?
Εγω δε νομιζω οτι ειναι απολυτο αυτο.

# 5 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κι εγώ μαράκι συμφωνώ 100% με τον τρόπο που το βάζεις .. κι όσο για το κίνητρο ? θέλω να πιάσω κι ένα άλλο βυζί ρε αδερφέ και να νιώσω την αδρεναλίνη !!! σιγά το πράμα που λέει κι ο Καρράς ...

# 6 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by sportis

Παράθεση:

τα πες ολα

THANKS, αγαπητε Sportis!

Πιστευεις οτι η απιστία ειναι θεμα φυλου?Οτι δηλαδη μονο οι αντρες απιστουν για μια βραδυα και να ειναι αυτο επιπολαιο...ενω αν το κανει μια γυναικα σημαινει οτι ντε και καλα δεν την καλύπτει ο συντροφος της?
Εγω δε νομιζω οτι ειναι απολυτο αυτο.

πιστεύω πως εμείς οι άντρες το κάνουμε πιο εύκολα αποτι θα το έκανε μια κοπέλα
βεβαία αυτο εχει να κανει γενικά με τον χαρακτήρα του καθενός ετσι!
τώρα το πως το βλέπω εγω προσωπικά αν είμαι με κάποια κοπέλα και είμαι συναισθηματικά δεμένος οχι δεν θα έκανα ούτε μια ξεπέτα δεν με εκφράζει κάτι τέτοιο,
άλλα κ αν έμπαινε στο μυαλό μου για κάτι τέτοιο τότε θα κοίταγα να δω τι φταίει και έχει μπει αυτό στο μυαλό μου, θα κοιταγα στην σχεση μου μηπως συμβαινει κατι και δεν το εχω προσεξει μηπως κατι εχει αλλαξει....

naughtyM

# 7 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.629
Μαρακι το θετεις πολυ ωραια...

Αλλα συγνωμη ρε παιδια...εγω δεν ειμαι τοσο cool...
Αρέσει στο μέλος maraki_lar
Don't forget to fall in love with yourself first...

Walternate

# 8 στις 26/1/2011
author
Ανδρας / 37 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 59
Εγώ πάλι θέλω να πω το εξής υποθετικό σενάριο:

Αν σε καμια 10αριά-15αριά χρόνια το Μαράκι θα έχει παντρευτεί, θα έχει κάνει κανά κουτσούβελο, θα έχει πάρει καμιά 10αριά κιλά και θα βλέπει τον άντρα της να τριγυρνάει και να "χαρίζει το κορμί του" σε πιπινάκια, ΤΟΤΕ θέλω να δω το Μαράκι τί θα μας λέει και τι θα κελαηδάει περί απιστίας και τα συναφή.
Τώρα που βρίσκει άντρες πρόθυμους να την πηδήξουν είναι καλά.
Τότε, που θα πηδάει μόνο ο άντρας της, θα της αρέσει η πολυγαμία;

Για μένα η σχέση είναι δέσμευση, είτε λέγεται απλή σχέση είτε γάμος.
Αν δεν την γουστάρεις τη δέσμευση, δεν την κάνεις. Παραμένεις ελεύθερος σκοπευτής και δεν κρύβεσαι πίσω από αμπελοφιλοσοφίες τύπου "πώς την ορίζετε την σχέση", "δεν είναι κτήμα μας" κλπ. Αν ΘΕΛΕΙΣ να είσαι στη σχέση, τότε ΕΙΣΑΙ γιατί το θέλεις, δεν μετατρέπεσαι σε κτήμα κανενος. Διαφορετικά, έχεις απλώς έναν/μία για σεξ, τις βραδιές που δε μπορείς να βρεις κάτι άλλο.
Έτσι θέλεις; ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ! Κανένας δε σε κρίνει.
Όχι όμως να πασάρουμε το ελεύθερο γαμήσι σαν τη σωστή σχέση.

Και να παραθέσω έναν στίχο από ένα πολύ αγαπημένο μου τραγούδι
"Ό,τι αξίζει πονάει, κι είναι δύσκολο".

edit: "...σαν τη σωστή σχέση." Το διορθώνω σε "...σαν μια υποδειγματική σχέση."
Το σωστό είναι υποκειμενικό και δε θα το κρίνει κανένας. Απλώς η ελεύθερη σχέση δεν είναι το δικό μου υπόδειγμα.
Αρέσει στο μέλος HarryHoliday
Walternate: Hello, Son. I've imagined this moment so many times. I can't imagine how strange it must be for you. Peter: I've seen the strange. But this... this is something else.

naughtyM

# 9 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Walternate

Αν σε καμια 10αριά-15αριά χρόνια το Μαράκι θα έχει παντρευτεί, θα έχει κάνει κανά κουτσούβελο, θα έχει πάρει καμιά 10αριά κιλά και θα βλέπει τον άντρα της να τριγυρνάει και να "χαρίζει το κορμί του" σε πιπινάκια, ΤΟΤΕ θέλω να δω το Μαράκι τί θα μας λέει και τι θα κελαηδάει περί απιστίας και τα συναφή.

Αν δεν την γουστάρεις τη δέσμευση, δεν την κάνεις. Παραμένεις ελεύθερος σκοπευτής και δεν κρύβεσαι πίσω από αμπελοφιλοσοφίες τύπου "πώς την ορίζετε την σχέση", "δεν είναι κτήμα μας" κλπ. Αν ΘΕΛΕΙΣ να είσαι στη σχέση, τότε ΕΙΣΑΙ γιατί το θέλεις, δεν μετατρέπεσαι σε κτήμα κανενος. Διαφορετικά, έχεις απλώς έναν/μία για σεξ, τις βραδιές που δε μπορείς να βρεις κάτι άλλο.

Το σωστό είναι υποκειμενικό και δε θα το κρίνει κανένας. Απλώς η ελεύθερη σχέση δεν είναι το δικό μου υπόδειγμα.

Συμφωνω και εγω σ αυτο περι δεσμευσης κτλ...
αλλα μη μου συγχιζεστε
Ο καθενας εχει καποια "χ" αποψη για το θεμα...δεν ειναι κακο

Απλα οπως ειπα εγω δεν ειμαι τοσο κουλ..

Και οσον αφορα για το πρωτο σκελος της απαντησης..
για τα 10-15 χρ, και τα 10-15 κιλακια...οπου ο αντρας θα γ@-μεί και το μαρακι και το καθε Μαρακι οχι..
Εμμ λιγο υπερβολη...
λες και εσεις στα 50 σας ειστε οπως στα 20 σας ή λες και το καθε μαρακι με τα +15 κιλα παραπανω δεν μπορει να βρει να απαυτωσει...

Αμφιβαλλω
Βρε αμα θελει και η γρια απαυτωνει

( που λεει ο λογος..)

maraki_lar

# 10 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Παράθεση:

Καταρχην ψυχραιμία, αγαπητέ μου...που το πήρατε προσωπικά και πατριιωτικά το θέμα!!!

Εγω δε δικαιολογησα την απιστία, ειπα απλως τη γνώμη μου για το ποιοι ειναι οι λόγοι που την εξηγούν κι αυτο το αναφερω ρητα σε προηγουμενο ποστ μου, το οποιο προφανώς δε μπήκες στον κόπο να διαβάσεις!!

Και τετοιες ηθικολογίες σαν αυτες που μας ειπες παραπάνω(που μου γινατε ξαφνικα μονογαμικά στοιχεία και τερατα πίστης και ηρθατε να συμμορφώσετε ολους τους υπόλοιπους, τους...υπόπτου ηθικής...!!!!!), εγω δε τις προσυπογραφω.Δεν υπήρξα ποτε απόλυτη στα όσα εκφράζω.

Σεβομενη όμως το δικαίωμα σου να εχεις τη δική σου άποψη, οφείλω να εκτιμήσω την πολυφωνία που προσφέρει αυτη στη συζήτηση!

Καλό θα ήταν να εκανες κι εσυ το ίδιο λοιπόν, χωρίς να υποτιμάς τις 50αρες γυναίκες(και τις "αφρατούλες δλδ...που απ'οτι ακουω να λενε οι φίλοι μου ειναι και οι πιο αισθησιακές στο σεξ!!!!:lol), οπου πολλες απο αυτες κρατιούνται μια χαρα και εχουν μια υγιέστατη σεξουαλική ζωή(την οποία και ευχομαι να εχω κι εγω στην ηλίκία τους!) !

Δηλαδη το σεξ τελειώνει στα 40?Μωρε τι μας λες????Παρτο λίγο αλλιως, κατι σου διαφευγει, καπου εχεις αγνοια η παραπληροφόρηση....

daka2010

# 11 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.029

Παράθεση:

Γιατί πας τόσο μακριά…?
Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και τώρα αν ο φίλος της πάει με κάποια άλλη, δεν νομίζω ότι θα είναι σε θέση να σκεφτεί τι έκανε η ίδια και έφτασε αυτός στο κρεβάτι άλλης.
Μαράκι από την μια καλά τα λες αλλά στην πράξη είναι το θέμα τι κάνεις???
Μπορεί να σκεφτείς ότι έφταιξες και εσύ κάπου αλλά αν γίνει η απιστία (που δεν σου το εύχομαι) δεν νομίζω να κάτσεις να πεις:

Παράθεση:

… Το να θελήσεις να χαρισεις ενα βραδυ το κορμί σου σε καποιον/α αλλον/η...το βρίσκω ανθρωπινο να συμβει καποια στιγμη …

daka2010

# 12 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:

Καταρχην ψυχραιμία, αγαπητέ μου...που το πήρατε προσωπικά και πατριιωτικά το θέμα!!!

Παράθεση:
…υποθετικό σενάριο…

maraki_lar

# 13 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Παράθεση:
Originally posted by daka2010

Εγώ πιστεύω ότι ακόμα και τώρα αν ο φίλος της πάει με κάποια άλλη, δεν νομίζω ότι θα είναι σε θέση να σκεφτεί τι έκανε η ίδια και έφτασε αυτός στο κρεβάτι άλλης.
Μαράκι από την μια καλά τα λες αλλά στην πράξη είναι το θέμα τι κάνεις???
Μπορεί να σκεφτείς ότι έφταιξες και εσύ κάπου αλλά αν γίνει η απιστία (που δεν σου το εύχομαι) δεν νομίζω να κάτσεις να πεις:

Παράθεση:
… Το να θελήσεις να χαρισεις ενα βραδυ το κορμί σου σε καποιον/α αλλον/η...το βρίσκω ανθρωπινο να συμβει καποια στιγμη …

Αγαπητή μου daka...Δεν ανήκω στην κατηγορία αυτων που ενσαρκώνουν την παρομία "Δασκαλε που δίδασκες και νόμο δεν εκράτεις"...!

Για να φτασω σημερα να τα λεω αυτα εχω συναντησει τετοιες περιπτωσεις και ηξερα πως να τις χειριστώ.

Και ΝΑΙ...σε μια ενδεχόμενη απιστία του συντρόφου μου, το πρωτο πραγμα που θα αναρωτηθω ειναι αν εφταιξα καπου εγω. Πρωτα κανουμε την αυτοκριτική μας, πριν επιρρίψουμε τις ευθύνς στους αλλους.

Και δεν το πάιζω ξερόλας, ουτε θεωρώ τον εαυτό μου τπτ το ανωτερο απ'τους αλλους...απλα το εχω φιλοσοφήσει και είμαι απόλυτα κατασταλλαγμένη πλέον...

αλλωστε εκ φύσεως δεν ημουν ποτε ιδιαίτερα κτητική, δεν αγαπαμε ολοι με τον ιδιο τρόπο....

daka2010

# 14 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 32 / Σε σχέση

Παράθεση:
Και ΝΑΙ...σε μια ενδεχόμενη απιστία του συντρόφου μου, το πρωτο πραγμα που θα αναρωτηθω ειναι αν εφταιξα καπου εγω.

Μπράβο σου τότε…
Σε βρίσκω ψύχραιμη και μακάρι να είσαι έτσι…

# 15 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οταν ο ανδρας ειναι ερωτευμενος δεν υπαρχει απιστια. Βασικα δεν υπαρχει ουτε καν επιθυμια για το ‘ξενο σωμα’. Στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη ουτε σκεψη ολα ειναι τελεια με αυτον /αυτην που ειναι διπλα σου. Ο πραγματικος ερωτας ειναι συνδιασμος και του ψυχικου και του σωματικου. Αυτο για να το καταλαβει κανεις πρεπει να το ζησει. Η απιστια ειναι επακολουθο του γαμου ειδικα σε γαμους που το ζευγαρι δεν ειναι ερωτευμενο η εχει βιαστει να παντρευτει χωρις να συμβιωσει και να καταληξει αν ειναι καταλληλος ο ενας για τον αλλον. Στα ζευγαρια που συζουν απο πραγματικο ερωτα δεν υπαρχει απιστια γιατι δεν υπαρχουν δεσμευσεις και κτησεις. Ισως θα ηταν καλυτερα να αναζητησει κανεις την αιτια της απιστιας στο θεσμο του γαμου σαν μυστηριο και στην εκκλησια παρα σε προσωπικο επιπεδο.

maraki_lar

# 16 στις 26/1/2011
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Λάρισα

Παράθεση:
Originally posted by nikos-67
Οταν ο ανδρας ειναι ερωτευμενος δεν υπαρχει απιστια. Βασικα δεν υπαρχει ουτε καν επιθυμια για το ‘ξενο σωμα’. Στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη ουτε σκεψη ολα ειναι τελεια με αυτον /αυτην που ειναι διπλα σου. Ο πραγματικος ερωτας ειναι συνδιασμος και του ψυχικου και του σωματικου.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.Οταν περάσει όμως ο ερωτας και πια τον εχεις απομυθοποιήσει τον αλλο, η συγκατοίκηση θα σου δείξει αν μπορεις να συνυπαρξεις αρμονικα μαζί του.

Παράθεση:
Η απιστια ειναι επακολουθο του γαμου ειδικα σε γαμους που το ζευγαρι δεν ειναι ερωτευμενο η εχει βιαστει να παντρευτει χωρις να συμβιωσει και να καταληξει αν ειναι καταλληλος ο ενας για τον αλλον. Στα ζευγαρια που συζουν απο πραγματικο ερωτα δεν υπαρχει απιστια γιατι δεν υπαρχουν δεσμευσεις και κτησεις. Ισως θα ηταν καλυτερα να αναζητησει κανεις την αιτια της απιστιας στο θεσμο του γαμου σαν μυστηριο και στην εκκλησια παρα σε προσωπικο επιπεδο.

Γιατι την απιστία την τοποθετείς μόνο μεσα στο γαμο?Δηλαδή μονο οι παντρεμένοι απιστούν?
Η μηπως εννοεις οτι η πραγματική απιστία νοεείται μονο εφοσον ζεις χρόνια με τον αλλο στον ίδιο σπίτι και αρα μπορεις να πεις οτι καπου επερχεται η ανία της καθημερινότητας, ενω δε δικαιολογειται σε μια σχεση χωρις συμβίωση, καθως δεν τον ζεις καθημερινά τον αλλο για να τον βαρεθείς...?(αυτο εννοεις?να καταλάβω το σκεπτικό σου προσπαθω).

Walternate

# 17 στις 26/1/2011
author
Ανδρας / 37 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 59
"Συμφωνω και εγω σ αυτο περι δεσμευσης κτλ... αλλα μη μου συγχιζεστε
Ο καθενας εχει καποια "χ" αποψη για το θεμα...δεν ειναι κακο"

"Καταρχην ψυχραιμία, αγαπητέ μου...που το πήρατε προσωπικά και πατριιωτικά το θέμα!!!"

Ζητώ συγνώμη αν ο τόνος μου ήταν κάπως, ούτε είχα νεύρα ούτε ήθελα να "μαλώσω" τον/την οποιαδήποτε, φυσικά ο καθένας έχει τις απόψεις του και γιαυτό συζητάμε. Ίσως θα μπορούσα να το διατυπώσω λίγο διαφορετικα για να μην γίνει αυτή η παρεξήγηση!
"Και οσον αφορα για το πρωτο σκελος της απαντησης.. για τα 10-15 χρ, και τα 10-15 κιλακια...οπου ο αντρας θα γ@-μεί και το μαρακι και το καθε Μαρακι οχι..
Εμμ λιγο υπερβολη... λες και εσεις στα 50 σας ειστε οπως στα 20 σας ή λες και το καθε μαρακι με τα +15 κιλα παραπανω δεν μπορει να βρει να απαυτωσει..."

"Καλό θα ήταν να εκανες κι εσυ το ίδιο λοιπόν, χωρίς να υποτιμάς τις 50αρες γυναίκες (και τις "αφρατούλες δλδ...που απ'οτι ακουω να λενε οι φίλοι μου ειναι και οι πιο αισθησιακές στο σεξ!!!!:lol), οπου πολλες απο αυτες κρατιούνται μια χαρα και εχουν μια υγιέστατη σεξουαλική ζωή(την οποία και ευχομαι να εχω κι εγω στην ηλίκία τους!) !
Δηλαδη το σεξ τελειώνει στα 40?Μωρε τι μας λες????Παρτο λίγο αλλιως, κατι σου διαφευγει, καπου εχεις αγνοια η παραπληροφόρηση...."

Ανέφερα ένα υποθετικό ακραίο παράδειγμα. ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ θέλω να υποτιμήσω κανέναν και καμία. ΦΥΣΙΚΑ και το σεξ ΔΕΝ τελειώνει στα 40 ή στα 50 ή και στα 60. Και εγώ προσωπικά διαλέγω τις "αφρατούλες" 1000 φορές από τις "ανορεξικές" διότι μου αρέσουν πολύ οι καμπύλες, αν βλέπατε τις κοπέλες μου θα καταλαβαίνατε τι εννοώ. Απλώς ήθελα να πω ότι κάποια στιγμή μπορεί η γυναίκα να αισθανθεί ανασφάλεια και να αποζητήσει την υποστήριξη του συντρόφου της, κάτι που πιστεύω δε μπορεί να γίνει αν αυτός έχει το μυαλό του στις ξεπέτες, ακόμη κι αν της λέει σαγαπώ 1000 φορές τη μέρα. Κάποια στιγμή, ακόμα και η πιο χαλαρή και ανεκτική γυναίκα θα πληγωθεί με τα τσιλιμπουρδίσματα του άντρα της.
Και τετοιες ηθικολογίες σαν αυτες που μας ειπες παραπάνω(που μου γινατε ξαφνικα μονογαμικά στοιχεία και τερατα πίστης και ηρθατε να συμμορφώσετε ολους τους υπόλοιπους, τους...υπόπτου ηθικής...!!!!!), εγω δε τις προσυπογραφω.Δεν υπήρξα ποτε απόλυτη στα όσα εκφράζω.

Τώρα ποιός το πήρε προσωπικά και πατριωτικά; Εγώ δεν έκανα καμμιά νύξη περί της ηθικής σου, αντίθετα, είπα ΔΙΚΑΙΩΜΑ του καθενός να επιλέξει το είδος της σχέσης που θα κάνει, αρκεί να το έχει ξεκαθαρίσει στον σύντροφό του και να μην τον/την κοροϊδεύει. Επίσης, το ότι κάποιοι άντρες απατούνε τις γυναίκες τους δεν το αρνούμαι, πώς θα μπορούσα να το αρνηθώ, αλλά επειδή ΚΑΠΟΙΟΙ τις απατούνε δε σημαίνει ότι ΟΛΟΙ το κάνουν, δε σημαίνει ότι όλοι ΘΑ το κάνουν. Τέλος, δε θέλω να παρουσιαστώ σαν τέρας ηθικής, δεν έχω απατήσει ποτέ αλλά τις μαλ... μου τις έχω κάνει κι εγώ και έχω πληγώσει κάποιες συντρόφους μου. Ούτε λέω ότι ποτέ δε θα απατήσω. Θέλω να ελπίζω όμως ότι ΑΝ ποτέ το κάνω θα έχω το ψυχικό σθένος και την ειλικρίνεια να το ομολογήσω και να ζητήσω μια δεύτερη ευκαιρία για τη σχέση μου. Λυπάμαι Μαράκι αλλά εγώ πιστεύω ότι η κανονική σχέση είναι δέσμευση. Δε συμφωνώ να λέω ότι έχω μια σχέση αλλά κοιμάμαι και με όποια άλλη μου καπνίσει. Αν το συμφωνήσω από πριν, καλώς, αλλά τότε έχω μια καθαρά σεξουαλική σχέση με την οποία δε θα θέλω άλλα πάρε-δώσε. Και ξέρεις γιατί; Γιατί αν αρχίσω τις βολτούλες και τα ταξιδάκια μαζί της, θα αρχίσω να κολλάω, και αν αρχίσω να κολλάω και να την σκέφτομαι τρυφερά, θα μου γυρνάν τ' αντερα κάθε φορά που θα ξέρω ότι την αγγίζει άλλος. Αν αρχίσω να τη σκέφτομαι ως "το κοριτσάκι μου", "το μωράκι μου" κλπ τότε θα μου στρίβει και μόνο στη σκέψη ότι ξαπλώνει και μ'άλλον. Δυστυχώς έτσι είμαι.
Τελικά, αυτό που ήθελα να πω και δεν τα κατάφερα γιατί έδωσα ένα λάθος παράδειγμα, είναι ότι για μένα η απιστία είναι απιστία, είτε σεξουαλική, είτε συναισθηματική. Το ίδιο θα νιώσω αν η σύντροφός μου μου πει ότι έκανε 2 ώρες σεξ με έναν άγνωστο ή ότι είναι κολλημένη μαζί του.
"Οταν ο ανδρας ειναι ερωτευμενος δεν υπαρχει απιστια. Βασικα δεν υπαρχει ουτε καν επιθυμια για το ‘ξενο σωμα’.
Στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη ουτε σκεψη ολα ειναι τελεια με αυτον /αυτην που ειναι διπλα σου."

ΕΤΣΙ!
Walternate: Hello, Son. I've imagined this moment so many times. I can't imagine how strange it must be for you. Peter: I've seen the strange. But this... this is something else.

meandothers

# 18 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Απλά φανταστικός!
και συμφωνώ 1000% μαζί σου!
Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σκέφτονται΄μ'αυτό τον τρόπο...

(Θεοί οι Πυξ-Λαξ εεεε????)

# 19 στις 26/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by nikos-67
Οταν ο ανδρας ειναι ερωτευμενος δεν υπαρχει απιστια. Βασικα δεν υπαρχει ουτε καν επιθυμια για το ‘ξενο σωμα’. Στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη ουτε σκεψη ολα ειναι τελεια με αυτον /αυτην που ειναι διπλα σου. Ο πραγματικος ερωτας ειναι συνδιασμος και του ψυχικου και του σωματικου.

Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα.Οταν περάσει όμως ο ερωτας και πια τον εχεις απομυθοποιήσει τον αλλο, η συγκατοίκηση θα σου δείξει αν μπορεις να συνυπαρξεις αρμονικα μαζί του.

Παράθεση:
Η απιστια ειναι επακολουθο του γαμου ειδικα σε γαμους που το ζευγαρι δεν ειναι ερωτευμενο η εχει βιαστει να παντρευτει χωρις να συμβιωσει και να καταληξει αν ειναι καταλληλος ο ενας για τον αλλον. Στα ζευγαρια που συζουν απο πραγματικο ερωτα δεν υπαρχει απιστια γιατι δεν υπαρχουν δεσμευσεις και κτησεις. Ισως θα ηταν καλυτερα να αναζητησει κανεις την αιτια της απιστιας στο θεσμο του γαμου σαν μυστηριο και στην εκκλησια παρα σε προσωπικο επιπεδο.

Γιατι την απιστία την τοποθετείς μόνο μεσα στο γαμο?Δηλαδή μονο οι παντρεμένοι απιστούν?
Η μηπως εννοεις οτι η πραγματική απιστία νοεείται μονο εφοσον ζεις χρόνια με τον αλλο στον ίδιο σπίτι και αρα μπορεις να πεις οτι καπου επερχεται η ανία της καθημερινότητας, ενω δε δικαιολογειται σε μια σχεση χωρις συμβίωση, καθως δεν τον ζεις καθημερινά τον αλλο για να τον βαρεθείς...?(αυτο εννοεις?να καταλάβω το σκεπτικό σου προσπαθω).

Υπαρχουν δυο λογοι που παντρευεται ενας ανδρας. Η ειναι ερωτευμενος η για καποιον αλλο λογο ( οικονομικη ανεση , αναγκη, συμφερον , αγαμια , καλοπεραση , αποφυγη κατακραυγης της κοινωνιας, εξασφαλιση δουλειας, κλπ κλπ κλπ).
Σε καθε περιπτωση εκτος του πραγματικου ερωτα (πραγματικος ερωτας = ψυχικος + σωματικος) ο ανδρας δεν μπορει να αντισταθει στον πειρασμο και η απιστια ειναι δεδομενη. Ο ερωτευμενος ανδρας νοιωθει τη χαρα και την ευτυχια στα ματια της γυναικας του και δεσμευεται απο τον ερωτα του για αυτη τη γυναικα. Για τον ερωτευμενο ειναι χαρα να καθεται με τη γυναικα του στο ιδιο περιβαλλον. Ο αλλος ειναι συνεχως σε φαση αναζητησης. Αν βαλεις και την ταση του ανδρα προς τη ‘σαρκα’ να το πω ευγενικα τοτε εχουμε απιστια και μαλιστα πολυ συντομα.
Ο παντρεμενος απο ερωτα ανδρας το πιο πιθανο ειναι να απιστησει στην λεγομενη ‘κριση των 40’ την πιο κρισημη ηλικια και με προυποθεσεις. Ολοι οι ανδρες σε αυτη την ηλικια σηκωνουν το κεφαλι και κοιτανε γυρω τους. Μη με ρωτησεις το γιατι δεν ξερω. Ισως γιατι δεν ειναι ουτε γεροι ουτε νεοι και με την τριτη ηλικια να περιμενει στη γωνια αγχωνονται. Πανω στη κριση τους στρεφονται στη γυναικα που ηταν καποτε ερωτευμενοι και τωρα παντρεμενοι. Απο το τι θα δουν σε αυτη τη γυναικα εξαρταται αν θα απιστησουν η οχι. Μπορει να δουν μια γυναικα κερβερο να αγωνιζεται και να παραμενει γυναικα παρολο οτι μεγαλωνει παιδια και εργαζεται. Μπορει να δουν μια καταπονεμενη ατημελητη και γερασμενη πριν την ωρα τους γυναικουλα που οι απαιτησεις της να ειναι υπολειματα συντροφικης αγαπης.
Για τη συνεχεια στη δευτερη περιπτωση κοιτα στα θεματα χωρισμου ...

naughtyM

# 20 στις 27/1/2011
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by meandothers

Παράθεση:

Απλά φανταστικός!
και συμφωνώ 1000% μαζί σου!
Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σκέφτονται΄μ'αυτό τον τρόπο...

(Θεοί οι Πυξ-Λαξ εεεε????)

Isxyei....
Η σχεση ειναι δεσμευση. Σωματικη, πνευματικη...
Και αν φυγει ο ερωτας... αν αγαπιεται πλ το ζευγαρι δεν θα αφησει αυτο π υπηρχε αναμεσα του να εξαφανιστει τελιεωσ...ωστε να προκειψει κατι σε "απιστια"...
Ετσι θελω να πιστευω τουλαχιστον....
ΥΓ. Πυξ Λαξ Θεοι Τον ιουνιο θα κανουν συναυλια στην Αθηνα-off topic Το ξερω
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε