Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έντονοι πόνοι περιόδου...αλλά πολύ έντονοι!

Σελίδα : 1

Annie93

# 1 στις 19/12/2011
author
Γυναίκα / 24 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 28
'Aρεσαν+: 0%

Έντονοι πόνοι περιόδου...αλλά πολύ έντονοι!

Καλησπέρα σε όλες(και όλους)!
Έχω ένα αρκετά σοβαρό προβληματάκι με τους πόνους της περιόδου μου, και χρειάζομαι βοήθεια από όποια έχει παρόμια εμπειρία...!
Αδιαθέτησα στα 13 μου, και μέχρι τα 15 είχα σχετικά ήπιους πόνους τις πρώτες δύο μέρες. Από τα 16 και μετά άρχισα να πονάω πολύ(αλλά μιλάμε για πολύ πόνο!) και πήγα στον γυναικολόγο.
(ΠΡΟΣΟΧΗ, το παρακάτω δεν αποτελεί διαφήμηση!)
Ο γιατρός βρήκε κύστες στις ωοθήκες μου και μου έγραψε τα xefo Rapid για την περίοδο, γενικά φάρμακα/αναλγητικά, τα οποία μου είπε να παίρνω το πολύ δύο φορές την ημέρα. Σε αντίθετη περίπτωση θα έπρεπε να παίρνω ponstan δύο μέρες πριν την πρώτη μέρα της περιόδου, δύο φορές την μέρα. Αυτό προυπέθεται, φυσικά, σταθερό κύκλο περιόδου - τον οποίο δεν είχα!- Συν τοις άλλοις έχω και δυσανεξία στο ponstan και μου προκαλεί έμετο......Οπότε ήταν απαγορευτικό. Η τρίτη μου επιλογή ήταν τα αντισυλλυπτικά, αλλά ήμουν πολύ μικρή και το πρόβλημα δεν ήταν τόσο σοβαρό.
Για δύο χρόνια (δλδ μέχρι προσφάτως) δεν είχα πρόβλημα και τα xefo έκαναν μια χαρά την δουλειά τους...Αυτό μέχρι το Καλοκαίρι που μας πέρασε. Είχα πολύ έντονους πόνους και πήρα 3 xefo σε διάστημα 4 ωρών το ένά από το άλλο. Την επόμενη μέρα δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι από τον πόνο στο στομάχι(!!!) και από τον πόνο της περιόδου! Πήγα στο νοσοκομείο (οπού, φυσικά, με έβγαλαν απολύτως υγειή!) και μου έδωσαν zadak για το στομάχι. Μου είπαν μάλιστα να παίρνω ένα zadak για κάθε xefo, γιατί είναι βαρυά φάρμακα...
Έψαξα, λοιπόν, και βρήκα πως αυτός ο στομαχόπονος προκαλέιται στο 10% των χρηστώ του xefo, και προέρχεται από μια βασική ουσία του, την "λορνοξικάμη". Δυσανεξία και στα xefo, λοιπόν...
Το θέμα είναι πως μετά τα τραμπάκουλο του Καλοκαιριού με πιάνει συχνά στομαχόπονος από τα φάρμακα(και από οποιαδήποτε κατάσταση με στρεσάρει) και δεν μπορώ να πάρω xefo! Αποτέλεσμα: πολύ δυνατοί πόνοι περιόδου και καθόλου χάπια για να τους αντιμετωπίσω (περα από τα κλασσικά depon maximum, που με πιάνουν μια ώρα μετά και σφαδάζω σαν ψάρι...)
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω αντισυλληπτικά, τα yasminelle, που έχω διαβάσει πως είναι πολύ καλά....Τι άλλο μπορώ να πάθω;!;! Δυσανεξία και στα αντισυλληπτικά;!;!
Ξέρω οτι είναι λίγο μπλεγμένο όλο αυτό το φαρμακευτικό συνοθύλευμα, αλλά αν ξέρετε κάτι πάνω στο θέμα, παρακαλώ βοηθήστε!
Τα πονεμένα μου χαιρετίσματα!
Πάντα ήθελα να κόψω τον κόσμο στα μέτρα μου... Αλλά πρόσφατα ανακάλυψα οτι δεν γίνεται!

happy_elf

# 2 στις 20/12/2011
author
Γυναίκα / 29 / Παντρεμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 17
Κουραγιο κοπελα μου! Σε καταλαβαινω απολυτα! Ημουν και εγω ετσι ευτυχως για λιγα χρονια αλλα ακομα καποιες φορες εχω αναλογους πονους περιοδου μια στο τοσο.Για τα φαρμακα καλο θα ηταν να μην δινουμε συμβουλες ετσι στο ακυρο γιατι ο καθενας οργανισμος ειναι διαφορετικος και πιο καλα ξερει ο γιατρος μας.
Απλα θα σου πω την παρομοια εμπειρια μου. Και εγω εχω προβλημα με κυστες και επαιρνα αντισυλληπτικα τα οποια βελτιωσαν την κατασταση αλλα μολις τα εκοψα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Νομιζω δεν κανει να τα παιρνεις και για παρα πολυ καιρο. Εγω εκανα θεραπεια 3ων μηνων. Τα xefo ειναι οντως πολυ δυνατα χαπια και ειναι κ βραδειας αποδεσμευσεως οποτε μενουν πολλες ωρες στο στομαχι κ το ταλαιπωρουν. Ενα χαπι που μου συστησε η φαρμακοπειος μου για πονους περιοδου ειναι το Felden. Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενη, δεν σταματαει βεβαια εντελως ο πονος αλλα τουλαχιστον μπορω να δουλεψω και να κυκλοφορησω σαν ανθρωπος. Ρωτησε τον γιατρο σου και γι αυτα τα χαπια μηπως εχει καποιο εκδοχο απο αυτα που σε πειραζουν και αν ειναι ολα οκ δοκιμασε τα.
Αγωνιστικους πονεμενους χαιρετισμους!

Annie93

# 3 στις 20/12/2011
author
Γυναίκα / 24 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 28
Χίλια ευχαριστώ!
Ελπίζω να κάνουν κάτι, θα ρωτήσω σήμερα (μπας και ξαναγίνω άνθρωπος, γιατί για την ώρα είμαι γυμνοσάλιαγκας)!!!
Αρρρρίμπα!
Πάντα ήθελα να κόψω τον κόσμο στα μέτρα μου... Αλλά πρόσφατα ανακάλυψα οτι δεν γίνεται!

mavroskyknos1986

# 4 στις 23/12/2011
author
Γυναίκα / 28 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Απαντήσεις: 251

Παράθεση:
Originally posted by Annie93
Χίλια ευχαριστώ!
Ελπίζω να κάνουν κάτι, θα ρωτήσω σήμερα (μπας και ξαναγίνω άνθρωπος, γιατί για την ώρα είμαι γυμνοσάλιαγκας)!!!
Αρρρρίμπα!

Κοριτσια, για [πονους περιοδου βοηθαει παρα πολυ να πινετε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΟΛΟ ΤΟ ΜΗΝΑ 2 ΠΟΤΗΡΙΑ ΓΑΛΑ ΣΟΓΙΑΣ!! Το εχω κανει και τα αποτελεσματα ειναι απιστευτα, επισης εκτος του ότι φευγουν οι πονοι, κανει πολυ ωραιο δερμα και μαλλια!

Επισης οι ομοιοπαθητικοι γιατροι συνιστούν να παιρνετε καψουλες του φυτού Vitex Agnus Castus (ειναι η λυγαρια). Θεραπευει πολυκυστικες ωοθηκες! Μπειτε στο Google και δειτε!

mathilda

# 5 στις 23/12/2011
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 7.872
Καλυτερα να παρεις αντισυλληπτικα, εχουν αρκετα καλο αποτελεσμα στους πονους περιοδου.
Και εγω εχω προβλημα με τα μη στεροειδη αντιφλεγμονωδη, μου τσακιζουν το στομαχι.
Δοκιμασε επισης υποθετα, που δεν επηρεαζουν τοσο πολυ το στομαχι, και κυριως σπασμολυτικα, πχ buscopan.

Περαστικα.

naughtyM

# 6 στις 24/12/2011
author
Γυναίκα / 25 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 18.712
Τα πρωτα χρονια καθε μηνα ειχα απιστευτους πονους, λιποθυμιες, εμετους, κρυος ιδρωτας κτλ κτλ κτλ...
Ενα χαλι μαυρο. Οσο περνουσαν τα χρονια γινοταν χειροτερο. ΑΠο τα 17 μου παιρνω αντισυλληπτικα (πολυκυστικες ).
Εκτος του οτι...καταλαβαινω απειροελαχιστα μια ενοχληση απλα...(σπανια ποναω), εχω ροη μονο 3 μερες το πολυ και ελαχιστη περα ολων των αλλων.

Οπως ειπε κ η Ματ, η λυση ειναι τα αντισυλληπτικα. Δεν εχεις κατι να χασεις.
Σε μενα τουλαχιστον, εκαναν θαυματα. Ευτυχως δλδ!
Don't forget to fall in love with yourself first...

ioxar

# 7 στις 24/12/2011
author
Γυναίκα / 28 / Παντρεμένη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129
Καλησπέρα κορίτσια, και εχω ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟΥΣ πονους στην περιοδο. Εγω εχω προβλημα περα απο τον πονο χαμηλα, με πιάνει και αβασταζτος πονος λιγοοοοοοο πιο κατω απο τον αφαλό. Οταν ποναω χαμηλα παίρνω Felden 20mg που μου τα σύστησε γυναικολογος και με πιανουν. Οσο για τον αφαλο δεν με πιανει κανενα χαπι, το μονο που με επιανε ηταν τα voltaren υποθετα 100mg τα οποια δυστυχώς τα εχουν σταματήσει να τα διαθετουν που και αυτα γυναικολογος μου τα ειχε δώσει. Τωρα μου λεει να παιρνω ασπιρίνη αλλα θα εχω πολυυυυυυ αιμα. Βαζω όμως θερμοφόρα στην κοιλιά δεν περναει ο πονος αλλα ειναι υποφερτος. Δοκιμασε τα Felden 20 mg, αν ο φαρμακοποιος που θα πας δεν τα εχει πάρε τα Felden 10 mg αλλα μπορεις να παρεις 2 μαζι δεν θα σε πειράξουν. Δεν ειναι χαπια που μπορεις να τα κατεβάσεις οπως τα depon αλλα τα διαλύεις σε λιγο νερο και μετα το πινεις. Δεν εχει καθολου γευση το χαπι.

kate1985

# 8 στις 3/2/2012
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Απαντήσεις: 8
kalhspera ki apo 'mena!koritsia ki egw epishs antimetwpizw to idio provlhma tou ponou kai ton teleutaio kairo exw sw8ei!agorasa ena proion pou mou susthse mia gnwsth mou apo ta hondos, painmaster to lene kai einai kati autokollhta epi8emata pou ta vazeis sthn koilia kai feugei o ponos gia ta kala!sas to proteinw anepifulaxta gt egw ekopsa kai ta farmaka.exei gurw sta 10 euro kai krataei gia pollous kuklous kai einai ka8ara fusikos tropos.to thl.pou grafei sto kouti einai 210 5248170.euxomai na voh8hsa kai na kseperasete ki eseis tous palioponous!

kate1985

# 9 στις 3/2/2012
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση

Λυση στους πονους της περιοδους...Επιτελουυυσσσ

http://couponorama.gr/index.php/frontend/campaigns/single/331/
ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΑΥΤΟ.....ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ!!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....
ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΑΝΕ ΔΟΥΛΕΙΑ..

kate1985

# 10 στις 3/2/2012
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση

Πονοι περιοδου...Σωθηκα!!!

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Καλυτερα να παρεις αντισυλληπτικα, εχουν αρκετα καλο αποτελεσμα στους πονους περιοδου.
Και εγω εχω προβλημα με τα μη στεροειδη αντιφλεγμονωδη, μου τσακιζουν το στομαχι.
Δοκιμασε επισης υποθετα, που δεν επηρεαζουν τοσο πολυ το στομαχι, και κυριως σπασμολυτικα, πχ buscopan.

Περαστικα.

ΕΓΩ ΕΙΜΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΛΙΓΑΚΙ ΣΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ.....
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΡΟΙΟΝ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΟΥΣΙΕΣ.ΣΕ ΟΣΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑΝ, ΣΩΘΗΚΑΝ,ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΠΟΥ ΥΠΕΦΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΨΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΓΑΚΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΊΤΕ.ΕΙΝΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΣΤΟ SOBY.GR ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ,PAINMASTΕR ΓΙΑ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΛΕΓΕΤΑΙ.

kate1985

# 11 στις 3/2/2012
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση

αντιμετωπισι του πονου περιοδου

Παράθεση:
Originally posted by happy_elf
Κουραγιο κοπελα μου! Σε καταλαβαινω απολυτα! Ημουν και εγω ετσι ευτυχως για λιγα χρονια αλλα ακομα καποιες φορες εχω αναλογους πονους περιοδου μια στο τοσο.Για τα φαρμακα καλο θα ηταν να μην δινουμε συμβουλες ετσι στο ακυρο γιατι ο καθενας οργανισμος ειναι διαφορετικος και πιο καλα ξερει ο γιατρος μας.
Απλα θα σου πω την παρομοια εμπειρια μου. Και εγω εχω προβλημα με κυστες και επαιρνα αντισυλληπτικα τα οποια βελτιωσαν την κατασταση αλλα μολις τα εκοψα μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια. Νομιζω δεν κανει να τα παιρνεις και για παρα πολυ καιρο. Εγω εκανα θεραπεια 3ων μηνων. Τα xefo ειναι οντως πολυ δυνατα χαπια και ειναι κ βραδειας αποδεσμευσεως οποτε μενουν πολλες ωρες στο στομαχι κ το ταλαιπωρουν. Ενα χαπι που μου συστησε η φαρμακοπειος μου για πονους περιοδου ειναι το Felden. Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενη, δεν σταματαει βεβαια εντελως ο πονος αλλα τουλαχιστον μπορω να δουλεψω και να κυκλοφορησω σαν ανθρωπος. Ρωτησε τον γιατρο σου και γι αυτα τα χαπια μηπως εχει καποιο εκδοχο απο αυτα που σε πειραζουν και αν ειναι ολα οκ δοκιμασε τα.
Αγωνιστικους πονεμενους χαιρετισμους!

kalhspera koritsia....kai egw to idio provlima antimetwpiza..ponous , emetous, mexri kai eneseis ekana gia na mporesw na sikwthw apo to krevati...
phga ston giatro kai mou edwse antisiliptika.kati ekanan,alla sinexizw na ponaw akoma,oxi vevea ston idio vathmo!
kai twra to koulo....
epsaxna mia mera sto soby.gr gia prosfores kai epesa panw se ena proion pou leei oti antimetwpizei tous ponous periodou...
.painmaster gia ponoys periodoy legetai.paidia frikara...kanei douleiaaaaaaaaaaaa....kai epeidh o theios mou einai giatros,ton rwthsa kai mou eipe oti einai apolytws asfales giati den periexei katholou farmaka kai doulevei fysika apo ton organismo kai to evala!!!ti na pw?dokimaste to mpas kai swthite opws egw....aaa kai to kalitero..to pira 12 eyrw kai exei diarkeia 200 wres!!!etsi otan h periodos mou den simpiptei me tis aderfis mou to forame enallax!!!1as einai kala oi anthrwpoi pou ta ftiaxane...
:>:>:>:>:>:>

ponoulini

# 12 στις 29/9/2012
author
Γυναίκα / 23 / Παντρεμένη
Γερμανία
Απαντήσεις: 1
exw akrivos t idio prin liga xronia o giatros mou meta apo epanelimenes episkepseis mou shstise ta sugkekrimena farmaka ton proto kairo 2 mhnes dhl mou fernane upnilia meta tipota ola fusiologika o giatrs mou mou eipe na pernw ena thn hmera kai mono otan exw polu dunatous ponous........kapia stigmh den me pianane kai eperna enamisi meta duo kai meta ka8e fora mpourei kai2 kai miso me apotelesma na ponaw trwmera.......sto stomaxi mouphga ston gunaikologo mou kai mou ta stamatise mou edwse spasmapotel otan loipon ta eperna ponousa periswtero .....kai ta stamatisa ,meta vrika monimou ta pananton ta e3tra ta anavrazwn epina 1,50 ka8e fwra pou ponaga kai enamrin kumi8w gia na mhn ponesw ston upno mou ............o dukoi mou oi ponoi den me afhnane oute na koimh8w ta vradia ......twra pernw ta nourofen na giasoun ta kokala autounou pou to eftia3e mesa se 10 lepta einai enta3h kai to vraduprin kumi8w pinw ena zesto tsai kai pernw kai ena misoulint kai koimame mia xara......fili mou disixos eimaste apo tis kopeles pouexei ento nous ponous.......emena prokalounte kai apo thn anevasmenh mou testosteronh an exeis ligh entonh trixwfiia kai epeidei eipes oti exeis kai koistoules mhgene se enan endokrinologo kai kane mia ormonologikh e3etasei mporeina se voh8hsei.....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε