Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αγαπη?Αλτρουισμος?Αυτοθυσια?Τι ειναι?

Σελίδα : 1

aris_gr

# 1 στις 29/6/2004
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 183
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπη?Αλτρουισμος?Αυτοθυσια?Τι ειναι?

Αλτρουισμο η' αγαπη θα το ονομαζατε αν καποια στιγμη παιρνατε την αποφαση να χωρισετε το ταιρι σας επειδη θα ειχατε την εντυπωση ότι δεν προσφερετε σε αυτή την σχεση ότι θα του/της αρμοζε?Ακομα και κατοπιν διαβεβαιωσης του/της ότι οσα εσεις του/της προσφερετε είναι αυτά που θα ηθελε και πως δεν ζηταει κατι παραπανω.
Σας εχει συμβει αυτό η' σας εχει περασει ποτε από το μυαλο,σκεπτομενοι παντα το καλο του αλλου??

evans

# 2 στις 29/6/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Θα το χαρακτηριζα ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!
Αυτου του τυπου οι αποφασεις παιρνονται μετα απο οσο το δυνατον ανεπηρεαστες συζητησεις με το ετερον ημυσι....
Στην τελικη τα δικα σου αισθηματα και θελω δεν παιζουν ρολο;

Εκτος και αν αναζητας την δικαιολογια.....

# 3 στις 29/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δε ξέρω ειλικρινά αν θα μπορέσω ποτέ να δώσω μια πλήρως αντικειμενική απάντηση στο ερώτημα αυτό. Θα προσπαθήσω όμως όσο πιο πολύ μπορώ...

Είναι γεγονός ότι αρκετές φορές μέχρι τώρα έχω θέσει στον εαυτό μου ανάλογο ερώτημα. Καταλαβαίνω το δίλημμα σου. Πατάω όμως γερά στο νοητό υπόβαθρο ότι το συγκεκριμένο δίλημμα όντως υπάρχει και δε παραμονεύουν άλλες πραγματικές αιτίες χωρισμού, αιτίες που ίσως κρύβουμε ακόμα και από τον ίδιο τον εαυτό μας...

Με την προϋπόθεση λοιπόν ότι τουλάχιστον σε εμάς είμαστε αληθινοί και ότι μετά από ώριμη σκέψη είμαστε σίγουροι ότι αυτό το ερώτημα όντως βασανίζει τη σκέψη μας και όχι κάποιο άλλο, προχωρώ στην απάντηση μου...

Κάθε φορά λοιπόν που οι καταστάσεις, οι ανάγκες της σχέσης μου, οι κανόνες που την τροχοδρομούσαν ερχόντουσαν σε σύγκρουση με αυτά που ένιωθα ότι πρέπει να δώσω, με αυτά που ένιωθα ότι πραγματικά αξίζουν στον άνθρωπο μου με έκαναν κυριολεκτικά να πελαγώνω, να νιώθω ότι βρίσκομαι στο απόλυτο αδιέξοδο. Δε προσπαθούσα να βρω λύση, απλά το απέφευγα. Όσο όμως το απέφευγα, τόσο εκείνο γύριζε στο μυαλό μου. Ήμουν έρμαιο των φόβων μου. Από τη μία δεν ήθελα να χάσω τον άνθρωπο μου, από την άλλη σκεφτόμουν ότι μπορεί να του αξίζει ένα καλύτερο μέλλον, πολλά περισσότερα από όσα μπορώ να του προσφέρω εγώ...

Μα τι κέρδιζα με όλα αυτά; Όταν οι φόβοι έσβηναν προσωρινά από το νου μου έβλεπα έναν άνθρωπο ευτυχισμένο δίπλα μου. Έναν άνθρωπο που το χαμόγελό του διαπότιζε τη ψυχή του. Και πηγή ήμουν εγώ... Αν τον άφηνα το χαμόγελο θα έσβηνε και από τα δικά του χείλη και από τα δικά μου. Δύο καρδιές κομματιασμένες από τον «ηρωικό αλτρουισμό» μου! Αυτό αποζητώ λοιπόν; Αυτός είναι ο ορισμός του αλτρουισμού; Όχι...

Άρη αν αγαπάς αληθινά άκου τη καρδιά σου. Δεν είναι αγάπη, ούτε γενναία κίνηση να αφήσεις τον έναν άνθρωπο που δίνει πολλά για εσένα και που σου διαβεβαιώνει ότι όσα του προσφέρεις του αρκούν, αφήνοντας μια χαμηλή αυτοεκτίμηση ή μια φοβία σου να κυριαρχήσουν σε ένα τόσο έντονο συναίσθημα. Και πού το ξέρω εγώ αν είναι έντονο; Τέτοιες σκέψεις καλέ μου Άρη δε βγαίνουν από ανθρώπους που δεν αγαπούν δυνατά, που δεν έχουν δοθεί απόλυτα στο έτερον ήμισυ. Πόσες φορές θα αγαπήσεις και θα αγαπηθείς έτσι στη ζωή σου; Πόσες φορές εκείνη/-ος θα γίνει τόσο τυχερή/-ος ώστε να ξανααγαπηθεί τόσο; Μήπως...λέω μήπως...το καλύτερο τελικά είναι αυτό που ΤΩΡΑ βιώνει;

Απλά σκέψου το...
Genie

# 4 στις 29/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητέ Άρη

Παράθεση:
Originally posted by aris_gr
Αλτρουισμο η' αγαπη θα το ονομαζατε αν καποια στιγμη παιρνατε την αποφαση να χωρισετε το ταιρι σας επειδη θα ειχατε την εντυπωση ότι δεν προσφερετε σε αυτή την σχεση ότι θα του/της αρμοζε?Ακομα και κατοπιν διαβεβαιωσης του/της ότι οσα εσεις του/της προσφερετε είναι αυτά που θα ηθελε και πως δεν ζηταει κατι παραπανω.
Σας εχει συμβει αυτό η' σας εχει περασει ποτε από το μυαλο,σκεπτομενοι παντα το καλο του αλλου??

Αν μπορείς δες την πρόσφατη γαλλική ταινία, apres vous (μετά από σας). Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά, για να απαντήσεις μόνος σου στην ερώτησή σου!!!

aris_gr

# 5 στις 29/6/2004
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 183

Παράθεση:
Originally posted by gamatoss

Παράθεση:

Αν μπορείς δες την πρόσφατη γαλλική ταινία, apres vous (μετά από σας). Πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά, για να απαντήσεις μόνος σου στην ερώτησή σου!!!

Ευχαριστω για την υποδειξη.Θα παω να την δω και θα σου απαντησω.Αλλα θα μπορουσες να μου πεις τον συσχετισμο με λιγα λογια.....

# 6 στις 29/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by evans
Θα το χαρακτηριζα ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ!

"Μωρακι μου, σ'αγαπαω, σε λατρευω, αλλα φευγω, σε αφηνω, αξιζεις ολη την ευτυχια του κοσμου που ομως εγω δεν μπορω να σου προσφερω"

...Καπως ετσι νιωθεις?
...Ετσι σκεφτεσαι?

ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ...

Η ανασφαλεια υπαρχει μεσα στις ψυχες ολονων μας, αλλοτε σε λανθανουσα κατασταση και αλλοτε θεριευει.

Ποτε θεριευει, πρεπει να αναρωτηθεις, τωρα.

Θεριευει αραγε με εναν συντροφο του οποιου οι λεκτικες διαβεβαιωσεις δεν συμβαδιζουν με τις πραξεις του?

Θεριευει αραγε με εναν συντροφο που ειτε ηθελημενα ειτε αθελα του κρινει και κατακρινει πραγματα και συμπεριφορες κανοντας σε να νιωθεις υποδιεστερος του?

Εγω προσωπικα ειμαι ανασφαλης ουτως ή αλλως.

Στις περιοδους ακμης της σχεσης που ειχα, ενιωθα, ηξερα οτι ειμαι η μια, η μοναδικη γυναικα που μπορουσε να του προσφερει το "μεγαλειο" που ζουσαμε.

Αντιθετα στις περιοδους παρακμης... που ηταν περισσοτερες... ενιωθα ακριβως αυτο που περιγραφεις παραπανω... λιγη για εκεινον... επαιρνα απανω μου ενα ανυπαρκτο βαρος.... την ευθυνη για την ποιοτητα, χαρα, συντροφικοτητα, επικοινωνια, αγαπη... για ολα. Ενιωθα πως του κανω κακο. Πως για ολα φταιω εγω. Τον ειχα "θεοποιησει".

Λαθος!

Μαθε οτι εισαι ΕΝΑΣ. Οσα αξιζεις την Ανοιξη, τοσα αξιζεις και το Φθινοπωρο.

Δεν ειναι δικη σου ευθυνη οι επιλογες των αλλων εστω κι αν αυτος ο αλλος ειναι ο συντροφος σου. .....Θα μεινει διπλα σου ακομα κι αν εσυ πιστευεις οτι εισαι οτι χειροτερο μπορουσε να του συμβει.... θα κλεισει την πορτα πισω του, εστω κι αν εσυ πιστευεις οτι γεννηθηκες για να εισαι κοντα του.

Ειμαι ολοι υπευθυνοι και αξιοι των δικων μας, μονο των δικων μας επιλογων!

Ψαξε ΒΑΘΙΑ μεσα σου, στη σχεση σου.

Μην κοιταζεις απλα.... ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ.... και θα δεις.

Φυγε γιατι ΕΣΕΝΑ δε σε καλυπτει πια, και οχι εκτιμωντας την κατασταση μπαινοντας στη θεση του αλλου. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην κανεις λαθος. Δεν εισαι ο αλλος.

# 7 στις 29/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
για να δωσεις αγαπη και να πιστεψεις σ' αυτην
πρεπει πρωτα να μαθεις να αγαπας τον εαυτο σου
διαφορετικα σε καθε σχεση θα τον θεωρεις λιγο
και θα απομακρυνεσαι
θα πληγωνεις και θα πληγωνεσαι
και το χειροτερο ποτε δεν θα καταλαβεις ποσο
μεγαλο κακο κανεις στον εαυτο σου και στον αλλο

# 8 στις 29/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θεωρώ ότι τα ερωτήματα αυτά θα έπρεπε να τα είχες θέσει στον εαυτό σου νωρίτερα και πριν αρχίσεις αυτήν την σχέση. Οι σκέψεις σου με οδηγούν στο να πιστεύω ότι πέρα από την ανασφάλεια που περιγράφουν οι καλοί φίλοι, υπάρχει ίσως και η ανάγκη μέσα σου να βρεις ένα άλλοθι και να απομακρυνθείς από τη σχέση. Θα σταθώ και εγώ στο ότι σαν άνθρωπος αξίζεις ότι αξίζεις, προφανώς κάτω από αυτές τις συνθήκες δημιούργησες την σχέση με την καλή σου, και εφόσον κανείς σας δεν υποκρίθηκε και δεν απέκρυψε κρυφές πτυχές του εαυτού του δεν βλέπω τον λόγο γιατί να πιστεύεις ότι δεν της αξίζεις.
Ακόμη και αν πάρεις την απόφαση να διακόψεις, μην το θέσεις έτσι ωμά ''δεν σου αξίζω'' ως λόγο διακοπής - φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα θα είναι ολέθριο.

# 9 στις 30/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αγαπητέ Άρη

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by gamatoss

Παράθεση:

Ευχαριστω για την υποδειξη.Θα παω να την δω και θα σου απαντησω.Αλλα θα μπορουσες να μου πεις τον συσχετισμο με λιγα λογια.....

Το να σου μιλήσω, για τους συσχετισμούς της ταινίας με την ερώτησή σου, δεν νομίζω να οφελήσει. Θα προτιμούσα να βγάλεις τα συμπεράσματα μόνος σου. Θα είναι πολύ πιο εποικοδομητικό για σένα και θα περάσεις και 2 ωρίτσες ευχάριστα!!!
Φιλικά gamatoss
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε