Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πόρτα στον καφέ!!!!!!

Σελίδα : 1

deerhunter

# 1 στις 4/10/2004
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 710
'Aρεσαν+: 0%

Πόρτα στον καφέ!!!

Πριν από μία εβδομάδα βίωσα κάτι και εξεπλάγην.Θεωρούσα μετά ότι απλώς έτυχε.Αλλά το άκουσα και στις ειδήσεις σαν ρεπορτάζ και δεν το πίστευαν τα αυτιά μου ότι πρόκειται για καθεστώς.

Το προηγούμενο Σαββατοκύριακο ήμουν στη Θεσσαλονίκη.Αφού έχουμε κάνει βόλτα στα μαγαζιά αποφασίζουμε με την παρέα αφού είχε πολύ ωραία μέρα να πιούμε καφέ στην παραλία.Στα μαγαζιά που είναι επί της πλατείας Αριστοτέλους γωνία με παραλιακή φάγαμε πόρτα.Στα τραπέζια που είναι επί της πλατείας και του πεζοδρομίου.Μόλις καθόμαστε στο πρώτο έρχεται ένας κύριος του μαγαζιού και μας λέει ότι πρέπει να σηκωθούμε γιατί το τραπέζι είναι ρεζερβέ.Παθαίνουμε την πρώτη πλάκα αλλά λέω θα κατάλαβαν κι αυτοί ότι είμαι από την Αθήνα οπότε ας μην το τραβήξω και κάνω θέμα και σηκωθήκαμε να φύγουμε.Στο δεύτερο μαγαζί μας πρόλαβε ο πορτιέρης πριν κάτσουμε στο τραπέζι και μας είπε ότι είναι ρεζερβέ.Στο τρίτο πριν κάτσουμε ρώτησα εγώ τον πορτιέρη αν μπορούμε να κάτσουμε και είπε "Όχι είναι ρεζερβέ".Ε, μετά από ώρα στην Παραλιακή βρήκαμε μαγαζί να κάτσουμε με πολύ καλύτερη θέα στον Θερμαικό και χωρίς να περάσουμε από πόρτα.Σημειωτέον όλοι οι παραπάνω κύριοι ήταν φουσκωτοί σαν αυτούς που κάνουν πόρτα στα σκυλάδικα στη Λιοσίων!!!!!!!!

Έχετε αντιμετωπίσει οι υπόλοιποι σας τέτοια κατάσταση ειδικά οι φίλοι από τη Θεσσαλονίκη και πως αντιδράσατε;Και αν ναι γιατί έχει περάσει στον κόσμο μια τέτοια κατάσταση και δεν αντιδράτε αν για να πιείτε καφέ στην παραλία πρέπει να κάνετε κράτηση;
super girl εεε Αφού όλοι οι άλλοι είναι έξυπνοι, εγώ έγινα χαζή!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι όμορφοι, εγώ έγινα άσχημη!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι αληθινοί, εγώ έγινα ψεύτικη!!! Έτσι, γιατί είμαι πνεύμα αντιλογίας!!!

# 2 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κοριτσι μου τι τις θες τις Θεσσαλονικες !!!!!!!!!!!!

κατσε Αθηνα ..........τραβα Κωλονακι........τραβα Γλυφαδα.........τραβα καπου χαι .......αλλα εδω .....

Θα σε καλοδεχτουνε..........

Υ.Γ. καλοπροεραιτα......το λεω

# 3 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Flymoon

κατσε Αθηνα ..........τραβα Κωλονακι........τραβα Γλυφαδα.........τραβα καπου χαι .......αλλα εδω .....

Ας το καταπιω...κι αυτο......που το λες και καλοπροαιρετα...αχ εσυ αναφτρα!!!!!

Παντως δε το εχω ξανακουσει αυτο για τα καφε της Θεσσαλονικης...δε μου εχει συμβει ποτε και νομιζω πως υπερβαλουν...

Παντως αν κοβουν τους αλβανους πολυ καλα κανουν...μας εχουν περικυκλωσει πια....

# 4 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οντως συμβαινει δυστυχως!!!!
Δεν ξερω για Θεσσαλονικη δεν μου εχει τυχει αλλα το εχω ζησει σε αλλες πολεις της Ελλαδας!
Και δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να αντιμετωπιστει το φαινομενο παρα μονο με το να καταγγελονται αυτα τα μαγαζια δημοσια και με το ονομα τους και να μποϋκοταρονται.
Εδω στη Χιο πριν χρονια τολμησε μια παραλιακη καφετερια-μπαρ (ηταν πολυ της μοδας να πινεις τον καφε και το ποτο σου εκει τοτε και οι ιδιοκτητες ειχαν καβαλησει το ...καλαμι) να βαλει πινακιδα "Δεν δεχομαστε φανταρους και φοιτητες"!!!!
Επι ενα χρονο μετα σερβιραν οι ιδιοκτητες τους σερβιτορους και οι σερβιτοροι τους ιδιοκτητες για να περναει η ωρα τους!!!
Εκει να δεις τεμεναδες για να ξανασταθουν στα ποδια τους!!!!

EPILEKTIKH_panidonistria

# 5 στις 4/10/2004
author
Γυναίκα / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Επειδή θεωρώ το συμβάν απαράδεκτη προσπάθεια μείωσης της παραδοσιακής φιλοξενίας που διαθέτουν στον υπερθετικό βαθμό οι Θεσσαλονικείς, στη θέση σου, θα φώναζα την αστυνομία κι επί τόπου θα δημιουργούσα τεράστιο θέμα, που θα το έφτανα στον τύπο!!!!!

Δεν δικαιούνται κάποιοι ανόητοι να δυσφημίζουν έναν ολόκληρο τόπο κι εμείς έχουμε υποχρέωση να τους το καταστήσουμε σαφές!

Η (λόγω σπουδάζοντος γιου) μισοθεσσαλονικιά

Επιλεκτική

Υ.Γ. Γιατί δεν ήρθες στην καφετέρια που είχαμε πάει εμείς, εκείνη την ώρα της φοβερής βροχής;;;
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 6 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
φιλη deerhunter
λυπαμαι πολυ για την ασχημη εμπειρια που ειχες στην πολη μας
αν και σχεδον καθημερινα πινω καφε ακριβως στα μαγαζια που ανεφερες στην Αριστοτελους με παραλιακη δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο
ισως ομως να συμβαινει απογευματινες ή βραδυνες ωρες
αναλογη εμπειρια ειχα κι εγω ομως σε αλλο μαγαζι
στη ΒΙΛΚΑ τα τραπεζια εχουν πανω καρτελακι reserve για να σε προειδοποιησουν πως δεν πρεπει να καθησεις
το γεγονος με ενοχλησε αφανταστα αφου αναγκαστηκα να καθησω καπου που δεν μου αρεσε και δηλωσα οτι δεν θελω να ξαναπαω εκει
καλο θα ηταν να μας αναφερεις τα ονοματα των συγκεκριμενων μαγαζιων για να ξερουμε κι εμεις να τα αποφευγουμε

παντως κατι πρεπει να γινει
οχι και στον καφε πορτα ρε παιδια

# 7 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by feggarontimeni
οχι και στον καφε πορτα ρε παιδια

Πλέον όχι πόρτα πουθενά, είναι αντισυνταγματικό, αποτελεί προσβολή της προσωπικότητας του ανθρώπου (ό λ ω ν των ανθρώπων) και καλείς την αστυνομία και τους κανονίζει επί τόπου (θεωρητικά τουλάχιστον).

# 8 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by o_aiolos_kai_oi_askoi_tu
Επισης θα ηθελα να προσθεσω feggarontimeni πως οσες φορες πηγες, ειμαι σιγουρος οτι δεν ειδες κανεναν "παππου" να πινει το καφεδακι του εκει, ουτε κανενα "νηπιαγωγειο".
Και οποτε ετυχε να παμε προς τα εκει μελη του sxeseis για απογευματινο καφεδακι, καθησαμε με "μεσον" και οχι γιατι ειμαστε "ομορφοι"

τωρα εγω που δεν ειδα μεσον πουθενα να υποθεσω οτι καθησα για το δευτερο λογο?

ισως τις πρωινες ωρες να επιτρεπουν και στον απλο λαο να καφεδιαστει

# 9 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα συμφωνησω απολυτα, ειναι ακρως απαραδεκτο, αν και οταν παιζονται συμφεροντα σαν αυτα που αναφερει ο Αιολος, τοτε πραγματικα δεν μπορεις να κανεις τιποτα παρα μονο να επιλεξεις την απορριψη των.

Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης, δεν εχω παρατηρησει το ιδιο στην Αθηνα σε καφε, τουλαχιστον στη Γλυφαδα οπου και συχναζω, εκτος απο ωρες αιχμης που τυγχανει να ειναι γεματα και τοτε απολυτως δικαιολογημενα (κατα τη γνωμη μου) δεν επιτρεπουν σε ολον τον κοσμο να μπαινει μεσα ωστε να μην δημιουργειται συνωστισμος.

Υ.Γ.
Προσωπικα, στην Αριστοτελους δεν με ειχε ενοχλησει κανεις.....

# 10 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δυστυχώς ανάλογα περιστατικά συμβαίνουν τόσο στη Θεσσαλονίκη όσο και σε άλλες πόλεις. Μου έχει συμβεί να φάω πόρτα κατά την διάρκεια της στρατιωτικής μου θητείας επειδή είχα την ατυχία να είμαι ντυμένος στο χακί, μου έχει συμβεί να μην μπορώ να καθήσω σε συγκεκριμένα τραπέζια επειδή λέει ήταν ρεζερβέ κ.λ.π.
Σε κάθε περίπτωση διατηρείστε την ψυχραιμία σας. Ο aiolos έχει απόλυτο δίκιο, η ιστορία έχει απασχολήσει κατά καιρούς την δημοσιότητα και τίποτε δεν έχει αλλάξει....βλέπετε όλοι παίρνουν τα δωράκια τους από τις συγκεκριμένες επιχειρήσεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Και όποιος το αμφισβητεί είμαι εις θέση να του παραθέσω αδιάσειστα στοιχεία.
Προτείνω την επόμενη φορά που θα αντιμετωπίσετε παρόμοια κατάσταση, ακόμη και αν δεν αφορά εσάς τους ίδιους, να τα μαζέψετε και να μην ξαναπατήσετε στο συγκεκριμένο μαγαζί.....όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

# 11 στις 4/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φίλε deerhunter, να ξέρεις στο μέλλον πως οι καφετέριες στην αριστερή πλευρά της Αριστοτέλους, όπως κατεβαίνεις, έχουν αυτές τις κακές συνήθειες και πως οι ντόπιοι αστυνομικοί δείχνουν μια απίστευτη ευαισθησία στο συγκεκριμένο θέμα. Αν τους καλούσες, ίσως να απολάμβανες το σφράγισμα του συγκεκριμένου μαγαζιού (το οποίο αξίζει πολύ περισσότερο από έναν καφέ με θέα στη θάλασσα, πίστεψέ με!).

Τα δε μαγαζιά της δεξιάς πλευράς, και πάλι όπως κατεβαίνεις, έχουν τη συνήθεια να σερβίρουν καφέ μετά από 45 λεπτά (και πάλι, ΑΝ είσαι τυχερός). Τελικό συμπέρασμα: απόφευγέ τα!

Παράθεση:
Originally posted by Flymoon

Εμ, εγώ πάλι τι τις θέλω τις Αθηναίες? 12 ευρώ για 2 φραπεδάκια στο Κολωνάκι, ένα μαγαζί.... self service για τα χάι άτομα της περιοχής!!!!

# 12 στις 5/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλοκαιρι 2004,μηνας Ιουλιος.
Ειμουνα με 2 φιλους μου στην Γλυφαδα,Αθηνα για βολτα.Ψαχναμε να καθησουμε για ποτο σε καποιο απο τα bar που βρισκοντε καθετα στην λεωφορο Ποσειδωνος.Καθως πλησιαζουμε την εισοδο,βλεπουμε τον "πορτιερη" να μας κανει νημα να μην μπουμε(αυτος που εχει αρμοδιοτητες στην πορτα του μαγαζιου και παιρνει εντολες απο τον καταστηματαρχη).Ξαφνικα μας λεει......Παιδια,δεν γινετε να μπειτε.Εμεις κατευθειαν τον ρωταμε γιατι?.....Μας απανταει.....Γιατι δεν εισαστε καταλληλα ντυμενοι,φορατε βερμουδες-σοτσακια,σανδαλια.Του λεμε που τα βλεπεις τα σανδαλια?.....παπουτσια κανονικα φοραμε!!Και δεν φοραμε βερμουδες-σορτσ,αλλα βερμουδα των 3 τεταρτων και ενας απο εμας τζιν.Λυπαμαι αλλα δεν μπορειτε να μπειτε,εξακολουθει να μας λεει,μιας και το κολπο του να μας πει οτι εχουμε ερθει κατευθειαν απο την θαλασσα δεν επιασε.
Τον ρωταω εκεινη την στιγμη........Ο μαλακας το αφεντικο σου, σου εχει βαλει να τα λες αυτα??
Μου απανταει με ενα βλεμμα ουδετερο γεματο αφελεια, αν εχεις παραπονο πηγαινε μιλα του μεσα στο μπαρ....
Του απανταω,Πηγαινε πεστου οτι γα.....ται.
Μπορεις να πας εσυ να του το πεις,μου λεει.
Εκει κατελειξε η συζητηση,(ειρηνικα) και φυγαμε προς την παραλια,πινωντας μπυρες εκει και αγναντευοντας το τοπιο.Τελικα περασαμε καλυτερα!

# 13 στις 5/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προτεινω στους ανδρες,να ριξουν ξυλο ομαδικο σε τετοια γεγονοτα.

Υ.Γ προς καταστηματαρχες κλαμπ και καφετεριες
Φοβου τους τους πελατες!!

# 14 στις 5/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προτεινω στους Ελληνες ανδρες,να ριχνουν ξυλο ομαδικο η' χλευασμο σε ολο το μεγαλειο, τηλεφωνο σε αστυνομικο κεντρο,και σπασιμο τζαμαριας με βαρια η' μολοτοφ σε τετοια γεγονοτα.

Υ.Γ προς καταστηματαρχες κλαμπ και καφετεριες
Φοβου τους τους πελατες!!

deerhunter

# 15 στις 5/10/2004
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Απαντήσεις: 710
Καλοί μου φίλοι να σας έυχαριστήσω για τις απαντήσεις σας καταρχήν.

Ξέχασα να αναφέρω ότι στο δίπλα τραπέζι που καθήσαμε στο πρώτο μαγαζί καθόταν πολύ γνωστός βουλευτής με την παρέα του.Εκλέγεται όμως στην Αθήνα.Προτού μας σηκώσει ο φουσκωτός του μαγαζιού με χαιρέτησε γιατί έχουμε γνωριστεί παλιά και έχει τύχει να βρεθώ μαζί του σε σπίτι φίλου μου.Όχι ότι έχω προσωπική σχέση μαζί του απλά με θυμήθηκε.Άρα και "μέσον!!!!!!" ίσως θεωρηθεί ότι είχα και όπως και να το κάνουμε κουασιμόδα δεν είμαι.Σίγουρα δε είμαι βέρα ελληνίδα και ίσως με χαρακτηριστικά βορειοευρωπαίας άρα δεν με περάσαν για αλβανίδα!!!!!! όπως χαρακτηριστικά προανέφερε η κατά τα άλλα φίλτατη salonikia.

Θα προτρέψω τους φίλους της Θεσσαλονίκης να μπουκοτάρουν τα συγκεκριμένα μαγαζιά γιατί ούτε την καλύτερη θέα έχουν ούτε και την άριστη εξυπηρέτηση.Όπως και προτρέπω σε όλους όσους αντιμετωπίσουν παρόμοια κατάσταση σε οποιοδήποτε μέρος να κάνουν το ίδιο.

Θα ξανανέβω Θεσσαλονίκη τον Νοέμβριο γιατί και καλούς φίλους έχω εκεί και περνάω καλά εκτός από ελάχιστες περιπτώσεις.
super girl εεε Αφού όλοι οι άλλοι είναι έξυπνοι, εγώ έγινα χαζή!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι όμορφοι, εγώ έγινα άσχημη!!! Αφού όλοι οι άλλοι είναι αληθινοί, εγώ έγινα ψεύτικη!!! Έτσι, γιατί είμαι πνεύμα αντιλογίας!!!

lykaios

# 16 στις 5/10/2004
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αρκαδίας / Μεγαλόπολη
Απαντήσεις: 433
Τί ζώρια είναι αυτά που τραβάτε............
Χρυσοπληρώνετε να νεροπλύματα που σας πασάρουν και άμα γουστάρουν δε σας βάζουν και μέσα.

Δε φταίνε αυτοί, εσείς φταίτε που πάτε και "στρουγγιάζεστε" σαν τα πρόβατα, σας αρμέγουν καλά-καλά και σας πετάνε κι έξω αν δε κάνετε κατανάλωση των "υγρών" τους.
Συγνώμη για το "χώσιμο" αλλά για πάρτε το και λίγο αλλιώς.
Θα προτιμούσα να χρεωθώ βενζίνη ή ταξί για να πάω στη παραλία ή οπουδήποτε αλλού, με το φραπέ μου στο χέρι και να έχω και τον "αέρα" μου, παρά να φάω το χρέωμα.

Κερνάω καφέ........
Υγεια

# 17 στις 5/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μπραβο Λυκαιε,πες τα μας,γιατι πιανομαστε κοτσο!
Πληρωνεις λιγο παραπανω την βολτα αλλα παιρνεις δυο καφεδες απο το περιπτερο που τους κοπανας στο χερι,αλλα στην ουσια αυτο που λες ειναι σχεδον ιδιο με το να πας σε ενα "πολυ καλο" ντελικατο μαγαζι(καφετερια)....
Στην γλυφαδα και Κωλονακι ο καφες εφτασε τα 9 και εχει παει στα 10 ευρω σε μερικα τετοια μαγαζια.......ξεφτιλα,ελεος!Αυτα τα μαγαζια,πρεπει να γινουν απατητα απο το μεγαλυτερο ποσοστο που συνεχιζουν να πηγαινουν σε αυτα......αλλιως θα πρεπει να ισχυσουν "αντιδημοκρατικα" συναισθηματα με τετοια φαινομενα......αυτο στο αισχατο σημειο!

spy26

# 18 στις 6/10/2004
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
Δυστηχως αυτα συμβαινουν παιδια , και οσες καταγγελιες και να γινουν δεν προκειτε ποτε τους να σταματησουν.

Δεν γινοντε μοναχα στην Θεσ/κη , αλλα παντου , και φυσικα και στην Αθηνα. Πασιγνωστο καφε με φημη για το καλυτερο καπουτσινο της Αθηνας, που εδρευει στο Κολωνακι επι της Πατριαρχου Ιωακειμ εφαρμοζει παρομοια πολιτικη προς τους πελατες, για ορισμενα τραπεζια του.

Υπαρχουν δηλαδη 3-4 τραπεζια που για μερικες συγκεκριμενες ωρες παραμενουν αδιαθετα για το κοινο. Οποια μερα και αν πατε...σε αυτα τα τραπεζια θα δειτε τους ιδιους επωνυμους ανθρωπους να καθονται ακομα και στην ιδια καρεκλα. Συνηθως μιλαμε για βουλευτες αφου επι του δρομου αυτου βρισκονται ενα καρο πολιτικα γραφεια. Αλλα και οχι μονο...συχναζουν προπονητες, δημοσιογραφοι,τραγουδιστες,επιχειρηματιες, κ.α πασιγνωστοι που με αυτη την δικαιολογια μπορουν να κανουν κρατηση στο τραπεζι ακομα και 2-3 ωρες πριν ερθουν.

Επισης...κατι αλλο που θα σας κανει εντυπωση αν πατε εκει , ειναι πως ενω δεν υπαρχουν γκαρσονια ( μπαινεις περνεις οτι θελεις, και το κουβαλας μονος σου μεχρι το τραπεζι) ΑΛΛΑ για ολους τους επωνυμους......ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Και μονο για αυτους.

ΥΓ: Παντως...εχει και ενα καλο......τον καλυτερο καπουτσινο της Ελλαδας ! Αλλα τι να το κανεις....αν τον πινεις ορθιος !

;;;

# 19 στις 6/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
deerhunter

Συγκεκριμένα απαντάω σε σένα μια και πριν 2 εβδομάδες ήμουνα Θεσσαλονίκη ,κάθισα πολλές μέρες και επισκέφθηκα πολλά από τα μαγαζιά στην παραλία και όχι μόνο , και πουθενά δεν συνάντησα αυτό που γράφεις !
Τι να πω ? μάλλον έπεσες στην περίπτωση !
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε