Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πολυκυστικές ωοθήκες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

gallidoula

# 1 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
'Aρεσαν+: 0%

Πολυκυστηκές ωοθήκες

Ποιες από σας έχετε πολυκυστικές ωοθήκες?
Πως τις αντιμετωπίζεται?
Τι σας λέει ο γιατρός???
Please help!
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

# 2 στις 10/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τι να μας πει ο γιατρός;
Είναι ένα επακόλουθο της προβληματικής λειτουργίας του θυρεοειδούς (ένα απ τα πολλά επακόλουθα).
Οι κύστεις τις περισσότερες φορές σπάζουν μόνες τους και αποβάλονται μαζί με την έμμηνο ρύση. Αν είναι μεγάλες και δεν διαλυονται ούτε με φάρμακα γίνεται χειρουργική επέμβαση αφαίρεσής τους γιατί κάποιες φορές είναι επώδυνες επειδή πιέζουν άλλα όργανα.

Αν δεν κάνω λάθος έχουν σχέση με μια μορφή στειρότητας, αλλά δεν είμαι και σίγουρη. Περισσότερα θα σου πει ο γυναικολόγος σου.

gallidoula

# 3 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Αλλα ντ'αλλων μου λένε οι γιατροί.Πάντως σήμερα που πήγα σε γιατρό μου πε να ξαναρχίσω τα αντισυλληπτικά!
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

# 4 στις 10/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ορμονικής αιτιολογίας είναι το πρόβλημα.

Να προσέχεις και το βάρος σου γιατί έχουν άμεση σχέση με την αύξησή του.

gallidoula

# 5 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Λεπτή είμαι,δεν έχω ούτε πρόβλημα βάρους (1.80 ύψος,70 κιλά) ούτε πρόβλημα τριχοφυίας...

# 6 στις 10/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν ειναι τιποτα μην ανησυχεις.
Σε βλεπω τρομοκρατημενη και δεν υπαρχει λογος.
Χρονια ειμαι ετσι και ειμαι μια χαρα.
Απεκτησα και παιδι χωρις κανενα προβλημα.
Τα αντισυλληπτικα πρεπει να τα παρεις για να ρυθμισεις το κυκλο σου γιατι οπως ειπε και η zoumeri δημιουργουν αναταραχες στα γυρω οργανα.....αυτο ειναι ολο.
Οι κυστες που χρειαζονται επεμβαση ειναι αυτες που εχουν αιμα αντι για υγρο.Αν σπασουν αυτες τοτε δημιουργει σοβαρα προβληματα.
Στον υπερηχο ομως φαινετε τι υγρο περιεχει η κυστη αυτη οποτε μην ανησυχεις.
Θα χρειαζετε απλα να επισκεφτεσε ανα τριμηνο τουλαχιστον το γυναικολογο σου.
Μια φορα ειχα μια σε σχημα πορτοκαλιου..μετα απο δυο μερες που εκανα επανεξεταση ειχε εξαφανιστει.
Και μη ξεχνας οτι γυρω στο 40% των γυναικων εχουν πολυκυστικες ωοθηκες.
Ειναι τροπος ζωης......σαν να εχεις ακμη...

Ολα καλα λοιπον...

blossom

# 7 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 765
Οι πολυκυστικές ωοθήκες έχουν διάφορα συμπτώματα:

είτε ελαφριά (μπορεί να έχεις κανονική περίοδο και κανένα άλλο σύμπτωμα για χρόνια και κάποια περίοδο της ζωής σου να σου εκδηλωθεί το σύνδρομο λόγω άγχους ή αύξησης του βάρους σου)

είτε μέτρια (ακανόνιστος κύκλος δηλαδή περίοδος κάθε 40-50-60 μέρες λόγω του ότι οι κύστες καθυστερούν την ωρίμανση του ωαρίου με συνέπεια την αύξηση των ανδρογόνων ορμονών, τριχόπτωση στο τριχωτό της κεφαλής, ακμή, αύξηση βάρους κ.ά.)

είτε βαριά (μεγάλες κύστες, περίοδος κάθε 2-3 μήνες, αύξηση του βάρους πολύ εύκολα λόγω κατακράτησης υγρών, τα ανδρογόνα είναι αυξημένα πάνω από το φυσιολογικό ανώτατο όριο με αποτέλεσμα αυξημένη τριχοφυία στο σώμα και στο πρόσωπο, απώλεια και λέπτυνση των τριχών της κεφαλής και ακμή.).

Οι πολυκυστικές ωοθήκες οφείλονται στον θυροειδή αδένα. Μπορεί όλες οι τιμές στον θυροειδή αδένα να είναι φυσιολογικές δηλαδή να μην υπάρχει κάποια πάθηση υποθυρεοειδισμού που σημαίνει ότι και ο Βασικός Μεταβολισμός ο οποίος επηρεάζεται άμεσα από την σωστή λειτουργία του θυρεοειδή αδένα είναι φυσιολογικός. Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι ένα μέρος του Βασικού Μεταβολισμού που λέγεται Διάμεσος Μεταβολισμός και ο οποίος σχετίζεται με τη καύση του λίπους. Οταν λοιπόν ο Διάμεσος Μεταβολισμός υπολειτουργεί το λίπος στο αίμα δεν μεταφέρεται στους μυς για να καεί αλλά παραμένει στο αίμα με αποτέλεσμα να ανακατεύεται με τις ορμόνες και να χαλάει η ποιότητα των ορμονών και να δημιουργούνται οι κύστες με τα γνωστά αποτελέσματα. Γι' αυτό το λόγο πολλές γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες έχουν αυξημένα τριγλικερίδια στο αίμα και γι' αυτό μια μη προσεκτική διατροφή σε λιπαρά κάνει το πρόβλημα μεγαλύτερο. Γι' αυτό επίσης η σωματική άσκηση που αυξάνει τις καύσεις του λίπους μαζί με μια διατροφή φτωχή σε λιπαρά μπορεί σε πολλές περιπτώσεις με ελαφριά συμπτώματα να εξαφανίσει όλα τα συμπτώματα αλλά όχι όμως να θεραπεύσει το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών μιας και δεν έχει βρεθεί ακόμα τι φταίει στο θυροειδή αδένα και υπολειτουργεί ο Διάμεσος Μεταβολισμός.

Τα αντισυλληπτικά χρησιμεύουν κατά κύριο λόγω για να μειώσουν τα ανδρογόνα σε περίπτωση που είναι πολύ αυξημένα και τις κύστες αλλά δεν μπορείς να τα παίρνεις εφ' όρου ζωής χωρίς επιπτώσεις. Μην ξεχνάς ότι τα αντισυλληπτικά είναι ορμόνες και όταν τα πάρεις για καιρό αυτά τα ίδια δημιουργούν κύστες. Το πρόβλημα γίνεται εντονότερο σε γυναίκες που παίρνουν ορμόνες για εξωσωματική.

Εγώ έχω μικροπολυκυστικές ωοθήκες. Δυστυχώς οι κύστες μου ήταν τόσο μικρές που δεν μπορούσαν να φανούν στον υπέρηχο. Τελικά ένας γιατρός με βοήθησε και έκανα υπέρηχους για 2 μήνες για να δει σε όλη τη φάση του κύκλου τι γίνεται. Εκεί φάνηκαν οι κύστες. Άρχισα τα αντισυλληπτικά στα 21 για 1 χρόνο με αποτέλεσμα ναι μεν να μειωθούν τα ανδρογόνα και να φτάσουν σε φυσιολογικά επίπεδα αλλά μετά από τους 6 μήνες γέμισα με τόσες πολλές ορμόνες στο αίμα σαν να ήμουν έγκυος. Εκτός αυτού είχα και κατακράτηση υγρών και αύξηση του βάρους που τελικά έκανε το πρόβλημα χειρότερο. Και το τελευταίο χτύπημα ήταν να πάθω υποθυρεοειδισμό και να χάσω πολλά μαλλιά και να πάρω 12 κιλά ενώ πριν αρχίσω τα αντισυλληπτικά οι εξετάσεις του θυροειδή ήταν μια χαρά, όπως και της υπόφυσης, των επινεφριδίων και του υποθαλάμου.

Τελικά σταμάτησα τα αντισυλληπτικά, έφτιαξα με φάρμακα τον θυροειδή, έκανα δίαιτα, πήγα γυμναστήριο και η περίοδος ερχόταν κάθε 40-50 ημέρες κάτι πολύ καλύτερο για μένα τη στιγμή που από τα 14 είχα περίοδο κάθε 2 μήνες. Τελικά ο θυροειδής δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.

Την εξαφάνιση του συνδρόμου την βρήκα κατ' λάθος. Ετυχε να πάρω για μια άλλη πάθηση Καρνιτίνη μια φυσιολογική ουσία του οργανισμού (αμινοξύ) η οποία είναι υπεύθυνη για τη μεταφορά του λίπους στους μυς και από τότε βρήκα τη υγεία μου. Εδώ και 1 χρόνο και 2 μήνες έχω φυσιολογική περίοδο κάθε 28-30 ημέρες χωρίς κύστες, τα ανδρογόνα φυσιολογικά, η ακμή και η λιπαρότητα μειώθηκαν. Ευτυχώς που δεν είχα ποτέ αυξημένη τριχοφυία στο πρόσωπο ή στο σώμα.

Από εκεί και πέρα έκανα πολλές έρευνες στο internet για να βρω τη σχέση Καρνιτίνης, Μεταβολισμού και Θυροειδή.

Το βάρος σου είναι κανονικό. Αν τα ανδρογόνα σου είναι φυσιολογικά και οι κύστες που έχεις είναι μικρές και σπάνε μόνες τους όπως εμένα και δεν χρειάζεσαι χειρουργείο ή αντισυλληπτικά για να φύγουν τότε δεν βλέπω το λόγο γιατί να πάρεις αντισυλληπτικά.

blossom

# 8 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Κορινθίας / Ξυλόκαστρο
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 765
Το παρακάτω άρθρο είναι κομμάτια που έχω βρει από διάφορες πηγές στο INTERNET.
ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΟΛΟΓΙΑ:

O Bασικός Μεταβολισμός αποτελεί το ελάχιστο ποσό ενέργειας που απαιτείται για τη διατήρηση των βασικών, ζωτικών λειτουργιών του οργανισμού, όπως η αναπνοή, ο μεταβολισμός των κυττάρων, η κυκλοφορία του αίματος, η λειτουργία του γαστρεντερικού σωλήνα και των ενδοκρινών αδένων, η διατήρηση της θερμοκρασίας του σώματος. Αποτελεί δηλαδή ένα έμμεσο δείκτη της εσωτερικής μεταβολικής δραστηριότητας των οργάνων και των ιστών του σώματος. Ο Βασικός Μεταβολισμός επηρεάζεται άμεσα από την σωστή λειτουργία του θυρεοειδή αδένα.

Ο Διάμεσος Μεταβολισμός είναι ο Mεταβολισμός λιποειδών, υδατανθράκων, αμινοξέων, πρωτεϊνών. Το Μεταβολικό σύνδρομο (διαταραχή του Διαμέσου Μεταβολισμού) αποτελεί μια σύνθεση από διαδεδομένα συμπτώματα και σημεία, τα οποία ως τότε αντιμετωπιζόταν ξεχωριστά. Για την εκδήλωσή του είναι απαραίτητο να έχουν διαταραχθεί κάποια "μεταβολικά μονοπάτια" που σχετίζονται με τη γλυκόζη αλλά και με τα λιπίδια του οργανισμού. Άλλωστε, το σύνδρομο παρατηρήθηκε πρώτα σε ασθενείς που παρουσιάζουν αντίσταση, ή αντοχή, στην ινσουλίνη. Η ινσουλίνη είναι η ορμόνη που βοηθά στην εναπόθεση της γλυκόζης από το αίμα στα κύτταρα, ώστε να χρησιμοποιηθεί ως πηγή ενέργειας από τον οργανισμό.

Παρ' όλο που η ορμόνη εκκρίνεται κανονικά από τα κύτταρα του παγκρέατος, δεν καθίσταται δυνατός ο επαρκής έλεγχος των επιπέδων γλυκόζης στο αίμα. Τα μυϊκά κύτταρα δεν κατορθώνουν ν' απορροφήσουν τη γλυκόζη στο βαθμό που πρέπει και τα ηπατικά κύτταρα δεν ελαττώνουν αντίστοιχα την παραγωγή της. Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι αυτοί πάσχουν απαραίτητα και από σακχαρώδη διαβήτη, διότι ο οργανισμός προσπαθεί ν' αντιρροπήσει την κατάσταση αυξάνοντας την παραγωγή ινσουλίνης και συχνά τα καταφέρνει.

Αν και η αιτιολογική σχέση δεν είναι απόλυτα διευκρινισμένη, εν τούτοις έχει παρατηρηθεί ότι η αντοχή στην ινσουλίνη συχνά συνυπάρχει με την Δυσλιπιδαιμία δηλαδή αυξημένα επίπεδα τριγλυκεριδίων τα οποία συνδυάζονται αρκετές φορές με χαμηλά επίπεδα χολυστερίνης (HDL). Σήμερα προτιμάται ο όρος Δυσλιπιδαιμία για την περιγραφή των διαταραχών των λιπιδίων στο σακχαρώδη διαβήτη.

Μια άλλη κατηγορία που χαρακτηρίζεται από ανθεκτικότητα στη συγκεκριμένη ορμόνη είναι οι γυναίκες που πάσχουν από το σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών. Πολλές από τις γυναίκες με ακανόνιστους ή μεγάλους εμμηνορρυσιακούς κύκλους πάσχουν από μη διαγνωσμένο σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών, μία πάθηση στην οποία παρατηρούνται πολύ αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης, προβλήματα γονιμότητας, επανειλημμένων αποβολών καθώς και αντοχή στην ινσουλίνη.

Ο ακριβής μηχανισμός που συνδέει την ανθεκτικότητα στην ινσουλίνη με τις επανειλημμένες αποβολές είναι άγνωστος. Ο κίνδυνος ανάπτυξης σακχαρώδους διαβήτη τύπου 2 είναι πέντε φορές μεγαλύτερος στις γυναίκες με σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών και εκδηλώνεται σε νεώτερες ηλικίες. Η αιτιολογική συσχέτιση των ακανόνιστων ή των "μεγάλων" εμμηνορρυσιακών κύκλων με τη μετέπειτα εμφάνιση σακχαρώδους διαβήτη τύπου 2 δεν είναι σαφής. Όπως έχει αποδειχθεί από παλαιότερες μελέτες, οι διαταραχές του εμμηνορρυσιακού κύκλου σχετίζονται με ανάπτυξη αντοχής στην ινσουλίνη και, επομένως, πιθανότατα αντανακλούν την ύπαρξη υποκείμενης διαταραχής του μεταβολισμού.

Ο εμμηνορυσιακός κύκλος ρυθμίζεται από ένα πολύπλοκο μηχανισμό ορμονικών αλληλεπιδράσεων στους οποίους εμπλέκονται σημαντικοί αδένες και όργανα του σώματος όπως η υπόφυση, ο υποθάλαμος, ο θυρεοειδής αδένας, τα επινεφρίδια και οι ωοθήκες. Για αυτό οποιαδήποτε διαταραχή της λειτουργίας ή της αλληλεπίδρασης αυτών των οργάνων μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα την διαταραχή της εύθραυστης αυτής ορμονικής ισορροπίας και την εμφάνιση ποικίλων προβλημάτων με προεξάρχον την διαταραχή της διάρκειας του εμμηνορυσιακού κύκλου.

Το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών έχει τις ρίζες του σε προβλήματα γύρω από την ινσουλίνη και το μεταβολισμό υδατανθράκων. Αυτή η διαταραγμένη ορμονική ισορροπία μπορεί να εκδηλωθεί με πολλούς τρόπους που επηρεάζουν το σώμα της κάθε γυναίκας. Γυναίκες με πολυκυστικές ωοθήκες έχουν διάφορα συμπτώματα που φαινομενικά δεν σχετίζονται μεταξύ τους, πολλά από τα οποία εκδηλώνονται ως αισθητικά προβλήματα τα οποία ποικίλλουν από πολύ ελαφρά μέχρι πολύ σοβαρά, όπως προβλήματα βάρους, ακμή, λιπαρότητα, αυξημένη τριχοφυΐα, απώλεια και λέπτυνση των τριχών της κεφαλής, κατακράτηση υγρών, ανωμαλίες του κύκλου και κατ΄ επέκταση δυσκολία στη σύλληψη, αυξημένη ευερεθιστικότητα και άγχος.

ΠΡΟΛΗΨΗ - ΘΕΡΑΠΕΙΑ:

Γενικά η θεραπεία εστιάζεται στον έλεγχο των συμπτωμάτων και την αποφυγή των μακροχρόνιων επιπλοκών. Επομένως περιλαμβάνει μέτρα για την σταθεροποίηση της ωοθυλακιορρηξίας και του κύκλου, τη μείωση της παραγωγής ανδρογόνων ορμονών καθώς και αλλαγές στον τρόπο ζωής για τη διατήρηση του σωματικού βάρους, τη μείωση του κινδύνου εκδήλωσης επιπλοκών.

Οι ορμονικές διαταραχές επηρεάζουν την ισορροπία των υγρών και των μεταλλικών αλάτων στον οργανισμό με αποτέλεσμα να κατακρατούνται περισσότερα υγρά από το φυσιολογικό. Η θεραπεία για την αντιμετώπιση των ανωμαλιών της ρυθμικότητας της έμμηνου ρύσεως καθώς και τα αυξημένα επίπεδα τεστοστερόνης ως συνέπεια της γενικότερης παθολογίας του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών περιλαμβάνει τη χορήγηση αντισυλληπτικών. Εάν η χρήση τους για οποιοδήποτε λόγο αντενδείκνυται τότε μπορούν να χορηγηθούν δισκία προγεστερόνης για τις πρώτες δέκα μέρες του κύκλου ώστε τα κύτταρα που επενδύουν το εσωτερικό της μήτρας να αποπίπτουν όπως στη φυσιολογική έμμηνο ρύση. Η κατακράτηση υγρών είναι μια συνηθισμένη παρενέργεια των αντισυλληπτικών. Αυτό συμβαίνει επειδή τα χάπια αυτά περιέχουν και οιστρογόνα που δρουν με τον ίδιο τρόπο όπως οι φυσιολογικές ορμόνες.

Ακρογωνιαίος λίθος για τη θεραπεία του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών είναι η διατήρηση του βάρους σε χαμηλά επίπεδα, καθώς συμβάλλει στη μείωση της αντίστασης στη δράση της ινσουλίνης και κατ’ επέκταση στην ελάττωση της υπερέκκρισής της και στη μερική εξομάλυνση των άλλων ορμονικών ανωμαλιών. Η άσκηση, επίσης, παίζει ένα σημαντικό ρόλο στην πιο αποτελεσματική χρήση της ινσουλίνης από το σώμα.

Σε περιπτώσεις που η υπογονιμότητα δεν έχει σχέση με παθολογικά προβλήματα της υπόφυσης, του υποθάλαμου, του θυρεοειδή αδένα, των επινεφριδίων και των ωοθηκών αλλά συνδυάζεται με διαταραχή στο μεταβολισμό της ινσουλίνης χρησιμοποιούνται η μετφορμίνη ή παρόμοια φάρμακα που βοηθούν τον οργανισμό να χρησιμοποιήσει την ινσουλίνη περισσότερο αποτελεσματικά, ρυθμίζοντας την έμμηνο ρύση, ελαττώνοντας την παραγωγή ανδρογόνων και αποκαθιστώντας μερικές φορές την ωοθυλακιορρηξία.

Κανείς δεν ξέρει με ακρίβεια πώς ενεργεί η μετφορμίνη, αλλά φαίνεται ότι επιβραδύνει την απορρόφηση της γλυκόζης από τα έντερα και ίσως επίσης να έχει μία ακόμα πιο πολύπλοκη επίπτωση στο ήπαρ. Κατά συνέπεια, δεν μπορούν να το πάρουν ασθενείς που πάσχουν από οποιαδήποτε ασθένεια του ήπατος και καλό είναι επίσης να αποφεύγεται από ασθενείς με προβλήματα στους νεφρούς.

Το πρόβλημα της ινσουλίνης και του μεταβολισμού υδατανθράκων που παρουσιάζεται στο σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθηκών μπορεί να λυθεί μέσω της λήψης ενός λιποδιαλύτη της L-ΚΑΡΝΙΤΙΝΗΣ (ΛΕΒΟΚΑΡΝΙΤΙΝΗ). Η Λεβοκαρνιτίνη ανήκει στην κατηγορία των μη βασικών αμινοξέων, παρουσιάζει βιταμινοειδή δράση και δεν προκαλεί εθισμό ή εξάρτηση γιατί είναι μια φυσιολογική ουσία του οργανισμού. Η Καρνιτίνη είναι μία αμίνη που συγκαταλέγεται στα μη βασικά αμινοξέα γιατί μπορεί να παραχθεί στον ανθρώπινο οργανισμό από άλλα βασικά αμινοξέα (λυσίνη, γλουταμινικό οξύ).

Η Λεβοκαρνιτίνη ανήκει στις ουσίες που δρουν στον οργανισμό για την ομαλή εξέλιξη των φυσιολογικών λειτουργιών και κυρίως του Διαμέσου μεταβολισμού. Βοηθά τα μυϊκά κύτταρα να απορροφήσουν τη γλυκόζη στο βαθμό που πρέπει καθώς και τον μεταβολισμό των υδατανθράκων (δηλαδή τη μεταφορά του λίπους στα μυϊκά κύτταρα με αποτέλεσμα το “κάψιμο” του λίπους στους μυϊκούς ιστούς). Λόγω καλύτερης χρήσης της γλυκόζης και κατά συνέπεια της ινσουλίνης μειώνεται η αντοχή στην ινσουλίνη (Μεταβολικό σύνδρομο) και κατά συνέπεια οι πιθανότητες εμφάνισης σακχαρώδη διαβήτη τύπου 2, και δυσλιπιδαιμίας δηλαδή οι επιπλοκές που προκαλούν το σύνδρομο των πολυκυστικών ωοθήκων. Επίσης μειώνονται οι κίνδυνοι επανειλημμένων αποβολών.

Ρυθμίζοντας τον Διάμεσο μεταβολισμό στην ουσία εξαφανίζονται τα αίτια δημιουργίας του συνδρόμου των πολυκυστικών ωοθηκών (στις περιπτώσεις μη παθολογίας της υπόφυσης, του υποθάλαμου, του θυρεοειδή αδένα, των επινεφριδίων και των ωοθηκών) ενώ παράλληλα αποκαθίστανται το ορμονικό σύστημα, ο εμμηνορρυσιακός κύκλος καθώς και οι αισθητικές επιπτώσεις που παρουσιάζονται στις γυναίκες που πάσχουν από το σύνδρομο.

educator

# 9 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Gallidoula καλή μου ηρέμησε...

Καταλαβαίνω την αγωνία σου γιατί και εγώ μετά το εξωμήτριο πέρυσι έχω μόνο μία σάλπιγγα και ότα το πρωτοάκουσα τρόμαξα!!!

Λοιπόν η αδελφή μου που είχε έκανε θεραπεία με αντισυλληπτικά και πέρασε. Αν θέλεις σου συστήνα των γυναικολόγο μας που είναι ειδικός σε θέματα υπογονιμότητας και πολύ καλός ΑΝΘΡΩΠΟΣ και επιστήμων. Μία άλλη φίλη μου δεν θεραπεύτηκε (δεν είναι πάντα εφικτό από ό,τι κατάλαβα) και ο γιατρός της της είπε ότι απλά δυσκολεύει στη σύλληψη (όπως και εγώ μπορώ να συλλάβω όταν κάνει ωορηξία η ωοθήκη που έχει σάλπιγγα. Όταν μίλησα στο γιατρό για ορμόνες και εξωσωματικές μου είπε όχι. Απλά και εγώ και εσύ δεν μπορούμε να συλλάβουμε κάθε μήνα). Σήμερα έχει έναν αγόραρο.

Ούτε εξωσωματικές ούτε τίποτα. Απλά ψυχραιμία..... Να πηγαίνει να βλέπεις πότε κάνεις ωορηξία και να ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου πιστά. Είναι σύνηθες φαινόμενο στις γυναίκες.

Ξέρεις γιατί αγαπώ τον γιατρό μου; Γιατί μιλάει απλά Ελληνικά για να καταλαβαίνουμε και εμείς οι αδαείς.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

verywindy

# 10 στις 10/11/2004
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 341

Σύνηθες το φαινόμενο !

Οπως διαπίστωσες είναι σύνηθες το φαινόμενο.
Το '86 άφού προηγήθηκαν δύο λαπαροσκοπήσεις τελικά εκανα την επέμβαση. Για τα τότε δεδομένα αυτό ηταν πολύ ακραίο αλλά απόλυτα αναγκαιο γιατί εξι μήνες μετά την επέμβαση έμεινα εγγυος. Απ οτι γνωρίζω τώρα πια αντιμετοπίζεται στις περισσότερες των περιπτώσεων με φαρμακευτική αγωγή.
Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου
και ολα θα πάνε καλά.

gallidoula

# 11 στις 11/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Δεν ανησυχώ.Εδω και 2 χρόνια τις έχω.Παλιά έπαιρνα αντισυλληπτικά,αντιανδρογόνα,αλλά οι κύστεις δεν έφυγαν.Τώρα που ξαναπήγα στο γιατρό,μου δωσε πάλι χάπια.Εχω αλλάξει τόσους γιατρούς και κανείς δεν μπορεί να με βοηθήσει?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΑ!

sinty

# 12 στις 12/11/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 75
Δυστυχώς και γω τα ίδια.
Βαρέθηκα να παίρνω αντισυλληπτικά αλλά ο γιατρός μου επιμένει να τα συνεχίσω. Απλά μου έδωσε τα yasmine τα οποία είναι πολύ πιο ελάφρα από τα άλλα.
Επίσης μου είπε ότι το πρόβλημα θα λυθεί όταν μείνω έγγυος, μόνο τότε εξαφανίζονται οι κύστες.
Είναι βασικο πάντως να συνεχίσουμε τα χάπια, ωστε να έχουμε κανονικό κύκλο, ώστε να μπορεί ο γιατρός να βρει τις γόνιμες ημέρες μας όταν θα έρθει η ώρα για παιδί.
Χρειάζεται μεγάλη προσοχή και να ακολουθούμε τις οδηγίες τους ( των γιατρών) γιατί όντως είναι δείγμα υπογονιμότητας.
Κουράγιο λοιπόν!

gallidoula

# 13 στις 12/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση
Και μένα αυτά που έδωσε να παίρνω τώρα.Μια φίλη από το σχέσεις μου είπε ότι το πρόβλημά της λύθηκε με κάποιο σκέυασμα.Οντως υπάρχει οριστική λύση?

sinty

# 14 στις 15/11/2004
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Δωδεκανήσου / Ρόδος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 75

Παράθεση:
Originally posted by gallidoula
Και μένα αυτά που έδωσε να παίρνω τώρα.Μια φίλη από το σχέσεις μου είπε ότι το πρόβλημά της λύθηκε με κάποιο σκέυασμα.Οντως υπάρχει οριστική λύση?

O γιατρός μου , μου είπε ότι το πρόβλημα λύνεται , μόνο όταν θα μείνω έγγυος.
Δεν γνωρίζω κάτι άλλο.

# 15 στις 15/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sinty

O γιατρός μου , μου είπε ότι το πρόβλημα λύνεται , μόνο όταν θα μείνω έγγυος.
Δεν γνωρίζω κάτι άλλο.

Απέφυγα μέχρι τώρα να σας απαντήσω γιατί δεν ήξερα αν η δική μου περίπτωση αντιμετωπίστηκε σωστά.
Εμένα μου παρουσιάστηκε πρόβλημα θυρεοειδούς (ψυχροί όζοι) αφού γέννησα και μετά, στα 26-27. Μετά από 2 χρόνια θεραπείας και σχεδόν διπλασιασμού του βάρους μου, άρχισα να έχω περίοδο κάθε 10 μήνες λόγω πολυκυστικών ωοθηκών. Οι εξετάσεις έδειχναν ότι είχα κανονικά οιστρογόνα αλλά ελάχιστη προγεστερόνη. Δεν μπόρεσα να ξαναμείνω έγκυος αν και το επεδίωξα. Ο γιατρός μου τότε (πριν 20 χρόνια) μου είπε ότι η κατάσταση θα διορθωθεί από την ίδια τη φύση. Δε μου έδωσε ποτέ ορμόνες ούτε αντισυλληπτικά. Ήταν ενάντιος στη χορήγηση ορμονών εκτός αν ήθελα να κάνω κι άλλο παιδί, κάτι που δεν διακινδύνεψα κάτω απ αυτές τις συνθήκες, αφού ήδη είχα ένα. Και πραγματικά στα 40 μου διορθώθηκε η κατάστασή μου, αλλά πλέον ήταν αργά για να κάνω παιδί.
Διαβάζοντας τις απαντήσεις σας νομίζω ότι θεραπεία δεν υπάρχει, αλλά οι γιατροί χορηγούν ορμόνες στις νέες κοπέλες που δεν έχουν ακόμα τεκνοποιήσει για να μην υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον. Δεν θα έλεγα ότι υπάρχει ιδιαίτερος λόγος ανησυχίας.

# 16 στις 16/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κοριτσι, οι πολυκυστικες ωοθηκες ειναι ενα συνηθες προβλημα πολλων γυναικων.

Προκειται για ενα παιχνιδι με ορμονες και ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορουν να δημιουργησουν κυστες στις ωοθηκες σου.

Επειδη στην καθε γυναικα τα αιτια μπορει να ειναι διαφορετικα, μονο ο γιατρος σου ξερειτι τις προκαλεσε και πως θα ξεπεραστει το προβλημα.
Αν ρωτας απο δω κι απο κει,θα ακουσεις πολλες εμπειριες , θα διαβασεις ενα σωρο ακατανοητα πραγματα με το μονο αποτελεσμα να μπερδευτεις και τρομαξεις χωρις ισως να υπαρχει λογος.

μια πολυ καλη λυση στο προβλημα των πολυκυστικων ωοθηκων, ειναι η ληψη αντισυλληπτικων χαπιων. Ποια αντισυλληπτικα κανουν για την περιπτωση σου θα το κρινει ο γυναικολογος σου.
Ποτέ μην παρεις ενα φαρμακο επειδη σου ειπε η φιλη σου πως σ'αυτη λειτουργησε θετικα.

Μια συμβουλη που μπορω να σου δωσω ειναι να προσεξεις το βαρος σου.
Για τα υπολοιπα, και κυριως για τους φοβους και για τις ανησυχιες σου , μιλα με τον γυναικολογο σου

# 17 στις 18/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mia_akoma

Προκειται για ενα παιχνιδι με ορμονες και ειναι πολλοι οι παραγοντες που μπορουν να δημιουργησουν κυστες στις ωοθηκες σου.

Επειδη στην καθε γυναικα τα αιτια μπορει να ειναι διαφορετικα, μονο ο γιατρος σου ξερειτι τις προκαλεσε και πως θα ξεπεραστει το προβλημα.
Αν ρωτας απο δω κι απο κει,θα ακουσεις πολλες εμπειριες , θα διαβασεις ενα σωρο ακατανοητα πραγματα με το μονο αποτελεσμα να μπερδευτεις και τρομαξεις χωρις ισως να υπαρχει λογος.

μια πολυ καλη λυση στο προβλημα των πολυκυστικων ωοθηκων, ειναι η ληψη αντισυλληπτικων χαπιων. Ποια αντισυλληπτικα κανουν για την περιπτωση σου θα το κρινει ο γυναικολογος σου.
Ποτέ μην παρεις ενα φαρμακο επειδη σου ειπε η φιλη σου πως σ'αυτη λειτουργησε θετικα.

Για τα υπολοιπα, και κυριως για τους φοβους και για τις ανησυχιες σου , μιλα με τον γυναικολογο σου

Συμφωνω απολυτα

Ανηκω και εγω σε αυτη τη κατηγορια που συζητατε... Ανακαληψε ο γυναικολογος μου πριν απο ενα χρονο οτι εχω πολυκυστικες ωοθηκες και το μονο που μου ειπε οτι καλο θα ηταν να χασω βαρος αλλα για αντισυλιπτικα δεν μου προτεινε γιατι ακομα ειμαι νεα σε ηλικια και δεν θελει να επιβαρυνει τον οργανισμο μου... Ο θυροειδης μου ειναι σε φυσιολογικα επιπεδα μετα απο μια επισκεψη σε ενδροκρινολογο ... οποτε το μονο που εχω να κανω ειναι να μειωσω μια απολαυση της ζωης μου και να μην αγχωνομαι... Μην τρελενεστε κοριτσια με το παραμικρο.....

gallidoula

# 18 στις 18/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση

Παράθεση:

O γιατρός μου δεν ξέρει τίποτα!Είναι άχρηστος μάλλον!Είπε ότι είναι κληρονομικό,αλλα πριν 3 χρόνια δεν είχα!

# 19 στις 18/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γαλλιδουλα, το προβλημα των πολυκυστικων ωοθηκων παρατηρειται συχνα σε μελη της ιδιας οικογενειας.
Κληρονομικο προβλημα δε σημαινει πως γεννιομαστε με αυτο, ή τουλαχιστον δε σημαινει πως εκδηλωνεται απο τη γεννηση μας.

Αν οι απαντησεις που σου δινει ο γιατρος σου δε σε καθησυχαζουν, καλο θα ηταν να αλλαζες γιατρο.
Καμια φορα ενας γυναικολογος λιγο νεοτερος ή λιγο νοστιμοτερος μας ειναι πιο συμπαθης κι εμεις τον εμπιστευομαστε περισσοτερο.
Δοκιμασε να πας σε μία γυναικα γυναικολογο. Ισως νιωσεις πιο ανετα.

Οπως και να εχει ομως θυμησου να εχεις υπομονη και εμπιστοσυνη στον γιατρο που θα ασχοληθει με το προβλημα σου
και επαναλαμβανω, μην ακους συμβουλες απο φιλες και γνωστες και μην παρεις ποτέ φαρμακα που δεν τα εχει γραψει ο γιατρος σου

gallidoula

# 20 στις 18/11/2004
author
Γυναίκα / 31 / Σε σχέση

Παράθεση:
Γαλλιδουλα, το προβλημα των πολυκυστικων ωοθηκων παρατηρειται συχνα σε μελη της ιδιας οικογενειας.
Κληρονομικο προβλημα δε σημαινει πως γεννιομαστε με αυτο, ή τουλαχιστον δε σημαινει πως εκδηλωνεται απο τη γεννηση μας.

Αν οι απαντησεις που σου δινει ο γιατρος σου δε σε καθησυχαζουν, καλο θα ηταν να αλλαζες γιατρο.
Καμια φορα ενας γυναικολογος λιγο νεοτερος ή λιγο νοστιμοτερος μας ειναι πιο συμπαθης κι εμεις τον εμπιστευομαστε περισσοτερο.
Δοκιμασε να πας σε μία γυναικα γυναικολογο. Ισως νιωσεις πιο ανετα.

Οπως και να εχει ομως θυμησου να εχεις υπομονη και εμπιστοσυνη στον γιατρο που θα ασχοληθει με το προβλημα σου
και επαναλαμβανω, μην ακους συμβουλες απο φιλες και γνωστες και μην παρεις ποτέ φαρμακα που δεν τα εχει γραψει ο γιατρος σου

Εχω αλλάξει ήδη 3 γιατρούς.
Οταν ο ένας μου λέει ότι μερικά καφέ υγρά που είχα ήταν περίοδος κι ένας άλλος ωορηξία,ποιον εμπιστεύομαι?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε