Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σοφά λόγια.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

selini

# 1 στις 11/12/2004
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
'Aρεσαν+: 0%

Σοφά λόγια.

** ΟΙ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ, Η ΜΙΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΡΧΕΤΑΙ.

** ΤΡΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΟΤΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΘΑΜΕΝΟΙ.

** ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΣΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ.

** ΚΑΙ Η ΕΙΡΗΝΗ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΔΟΞΕΣ, ΟΧΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΟΞΑΣΜΕΝΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ.

** ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΘΕ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ.

** Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΕΜΟΣ, ΑΝΑΚΩΧΗ, ΕΙΡΗΝΗ, ΘΑΝΑΤΟΣ, ΠΟΥ ΒΑΣΙΛΕΥΟΥΝ ΕΚ ΠΕΡΙΤΡΟΠΗΣ.

** ΟΠΟΙΟΣ ΛΥΠΑΤΑΙ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ, ΣΤΕΡΕΙ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΤΟΥ.

** ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΟΛΥΜΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ, ΘΑ ΠΝΙΓΕΙ ΣΤΗ ΘΛΙΨΗ.

** ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΦΙΛΟΥΣ ΔΙΧΩΣ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ, ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΔΙΧΩΣ ΦΙΛΟΥΣ.

** Ο ΛΑΙΜΑΡΓΟΣ ΣΚΑΒΕΙ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΤΟΥ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ.

Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

# 2 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Επιγραμματα - γνωμικα

TO ΚΕΡΔΟΣ ΜΙΑΣ ΧΑΜΕΝΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ,
ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΜΟΝΗ.

ΜΕΣΑ ΑΠ' ΤΑ ΣΤΡΕΙΔΙΑ
ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑΡΙΑ.

Η ΖΩΗ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ " ΕΓΩ "

ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΚΑΚΙ,
ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΛΕΩΦΟΡΟ.

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ,
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑΡΘΟΥΝ ΠΟΤΕ...

Η ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΚΑΤΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΑΠ' ΤΗ ΖΩΗ,
ΣΑΝ " ΘΕΑΤΗΣ "
ΟΤΑΝ ΣΦΙΓΓΟΝΤΑΙ ΔΥΟ ΧΕΡΙΑ,
ΚΑΤΙ ΠΡΟΣΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ,
ΤΟ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.

Η ΣΟΦΙΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΤΗ ΣΙΩΠΗ ΤΗΣ ΝΥΧΤΙΑΣ,
ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΑ ΣΤΗ ΒΟΗ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ,
Ο ΠΟΝΟΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟΣ.

ΤΑ ΚΑΔΡΑ ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΜΑ ΟΙ ΦΙΓΟΥΡΕΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ.

ΕΣΠΕΙΡΑ ΟΝΕΙΡΑ,
ΘΕΡΙΣΑ ΙΔΕΕΣ, ΜΑ, ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΝΗ .

ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΚΙ ΑΝ ΒΡΕΘΟΥΝ,
ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΧΑΣΕΙ.

ΤΑ ΒΟΥΝΑ ΛΕΝΕ΄
ΔΙΑΒΑΤΗ ΑΝ ΑΝΤΕΧΕΙΣ,
ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΜΑΣ.

ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΤΗΣ ΟΑΣΗΣ,
ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑΜΕ ΤΗΝ ΕΡΗΜΟ.

bianka

# 3 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
πολυ ωραιο θεμα!!

αν ηξεραν οι ανθρωποι τι λενε ο ενας για τον αλλο δεν θα υπηρχαν ουτε τεσσερις φιλοι στο κοσμο!

φοβασαι το θανατο?γιατι?και τα λουλουδια ξερουν οτι θα μαραθουν κι ομως ανθουν!

ο πονος κανει τον ανθρωπο στοχαστικο.ο στοχασμος τον κανει σοφο και η σοφια κανει τη ζωη υποφερτη!

αν οι μερες σας σας φαινονται φτωχες,μην τις κατηγορειτε.
κατηγορηστε τον εαυτο σας που δεν ειστε αρκετα καλος ποιητης για να ανακαλυψετε τα πλουτη τους!

ο ερωτας δεν φτανει στο στοχο του.τα θελει ολα και δεν συμβιβαζεται με τα λιγα.τα μπορει ολα ενω εμεις δεν τα μπορουμε.απολυτα τραυματιζεται,απολυτα ελπιζει...

δεν ειναι τοσο που ζητουσα να μ αγαπησεις οσο που ζητουσα να με κανεις να αγαπησω εγω εμενα!

ο δυνατος πονος σε ζοριζει να θεσεις επιτελους τιμια και γενναια ερωτηματα γιατι η πιεση του δυνατου πονου δε σηκωνει αναβολη!

τα πιο σπουδαια μετα απο πονο κερδιζονται και η διεισδυτικη οραση μεσα απο το πονο ανατελλει!

εχω βεβαιωθει πως δεν εχει αναγκη το προβλημα να βρει τη λυση του αλλα και η λυση να βρει το προβλημα της!

η καχυποψια ειναι κακομοιρια,η δυσπιστια φτωχεια!

θελω να γινω τοσο λευτερος που να υποταχτω με ευχαριστηση!

ο καλυτερος τροπος να αντιμετωπισεις το τρομο ειναι ισως να αφεθεις στα νυχια του!
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

selini

# 4 στις 12/12/2004
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Originally posted by bianka
πολυ ωραιο θεμα!!

ευχαριστω Μπιανκα.

"οι σταγονες μπορουν να τρυπησουν και βραχο"

"οποιος δεν ξερει τί θα πει ζωη, καλα κανει και πεθαινει"

"καμμια ιδεολογια δεν δινει ευφυια σ' εκεινους που δεν εχουν"

# 5 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
"Κρεμαστε τους σοφους πριν μας παρουν στο λαιμο τους"

# 6 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ολες οι ανθρώπινες πράξεις έχουν σαν αίτιο ένα από τα εξής επτα .
Φύση , συνήθεια , τύχη , λογική , παρόρμηση , πάθος , πόθο .

Αριστοτέλης .

# 7 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι τις γυναίκες που λένε την πραγματική τους ηλικία. Αφού μπορούν να πουν αυτό, μπορούν να πουν τα πάντα.
Oscar Wilde
Όταν μια γυναίκα παντρεύεται, ανταλλάσσει το ενδιαφέρον πολλών ανδρών με την αδιαφορία ενός.
Οι γυναίκες μπορούν να συγχωρήσουν έναν άντρα που εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, ποτέ όμως κάποιον που την έχασε.
Γάμος είναι το τίμημα που πληρώνουν οι άνδρες για το σεξ, και σεξ είναι το τίμημα που πληρώνουν οι γυναίκες για τον γάμο
Δεν υπάρχει τίποτα στον κόσμο όπως η αφοσίωση μιας παντρεμένης γυναίκας. Κρίμα που κανένας σύζυγος δεν την έχει γνωρίσει. Oscar Wilde
H άγνοια είναι σαν το σάπιο δόντι. Την καταλαβαίνεις όταν ο άλλος ανοίξει το στόμα του.

anna44

# 8 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Η.Π.Α.
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 311
THEORO pio gennaio ekeinon poy kyriarxei sta pathitoy.......apo ekeinon poy kyriarxei stoys exthroy stoy H dyskoloterh nikh einai enantia ston idiosoy ton eayto ARHSTOTELHS.........

# 9 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aegean_sea

Ν'αγιάσει το στοματάκι (ή μάλλον τα δαχτυλάκια) σου Αιγαίε!!!

Μπορεί να έκανα "κόπυ - πέιστ" τα παραπάνω σοφά λόγια, η αλήθεια είναι όμως πώς για το φτωχό μου μυαλοδάκι κάποια "λόγια" είναι υπερβολικά σοφά! Οπότε, όχι απλά δεν έχω τίποτα να συμπληρώσω, αλλά έχω κάποιες απορίες τις οποίες αν έχετε την καλοσύνη μου λύνετε..

Από selini

Θεωρώ πως το παραπάνω κρύβει μία αλήθεια, σε έναν κόσμο ουτοπικό όμως. Στο συγκεκριμένο, όμως, με κάνει καχύποπτη και δύσπιστη, γιατί εγώ το μεταφράζω ως.. "Κάνε τουμπεκί βλάκα, βάλε την ουρά στα σκέλια και πες ευχαριστώ για την μίζερη ζωή σου"! Και αυτό γιατί η λέξη "όρια" όχι με τρομάζει, αλλά με αηδιάζει, γιατί ισχύει για τους πολλούς.. Για μένα, για σένα, για τα παιδάκια στην Αφρική που πεινάνε, για τα ανήλικα πάνω στα οποία κάποιοι ανώμαλοι βγάζουν γούστα, για κάτι γεροντάκια ξεχασμένα και πεταμένα στο δρόμο από τα παιδιά τους.. Τα όρια στην ευτυχία υπάρχουν γι'αυτούς και μόνο!

Από AKOMH MIA FVNH

ΕΣΠΕΙΡΑ ΟΝΕΙΡΑ,
ΘΕΡΙΣΑ ΙΔΕΕΣ, ΜΑ, ΕΜΕΙΝΑ ΜΟΝΗ .

Και άλλοι έσπειραν όνειρα, θέρισαν ιδέες και ζήσαν το "χάπι εντ". Πολλοί έτυχε να πράξουν ανάλογα και να μείνουν μόνοι. Το ότι το δηλώνουν αποτελεί ένδειξη σοφίας;;;

Από bianka

ο πονος κανει τον ανθρωπο στοχαστικο.ο στοχασμος τον κανει σοφο και η σοφια κανει τη ζωη υποφερτη!

Άντε πάλι...! Τα 3/4 του πλανήτη πονάνε και υποφέρουν, το έχουμε αντιληφθεί αυτό; Εμ, τραβάνε ό,τι τραβάνε οι άνθρωποι αυτοί, θα πούμε κιόλας ότι το έχουν "φιλοσοφήσει" το θέμα! Συγνώμη, μπορεί να επαναλαμβάνομαι, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ΤΙ μπορεί να σκέφτόνται τα 12χρονα που εκδίδονται από κάτι άρρωστους γονείς για πέντε φράγκα και να νιώθουν ότι η ζωή τους είναι υποφερτή!!! Όσο για το "υποφερτή"... μιλάμε για ανθρώπους!!! Αξίζουμε κάτι καλύτερο - όλοι μας - από μια "υποφερτή" ζωή και με εκνευρίζει αφάνταστα που κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν πως όσο περισσότερο υποφέρουμε τόσο σοφότεροι και καλύτεροι άνθρωποι θα γίνουμε!

"ο δυνατος πονος σε ζοριζει να θεσεις επιτελους τιμια και γενναια ερωτηματα γιατι η πιεση του δυνατου πονου δε σηκωνει αναβολη!"

Αυτό μάλιστα!!! Εγώ προσωπικά συμφωνώ με τη θέση αυτή..

Το να γράψουμε "σοφά λόγια" ήταν όντως καλή ιδέα, απλά δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να θεωρούμε σοφά, λόγια τα οποία αλληλοαναιρούνται.. Μήπως θα έπρεπε να είμαστε λίγο πιο αυστηροί πριν χαρακτηρίσουμε κάτι "σοφό"; Κρίση δεν έχουμε;

Από selini και πάλι..
"οποιος δεν ξερει τί θα πει ζωη, καλα κανει και πεθαινει"

Αυτό ομολογώ ότι με προβλημάτισε πάρα πολύ..
1. Τι θα πει ζωή; Μπορώ να δώσω άπειρους ορισμούς και να μην πλησιάσω ούτε στο ελάχιστο το νόημά της.. Ας μου δώσει κάποιος μια απάντηση, πληηηηηηηζ!
2. Καλώς ή κακώς όλοι θα πεθάνουμε κάποια στιγμή.. Το θέμα είναι το "καλώς ή κακώς". Δεν νομίζω ότι υπάρχει θνητός που να μπορεί να κρίνει αν σε κάποιο άλλον αξίζει να ζει ή όχι..

Όσο για τα σοφά λόγια, πάντα θα αντιδρώ σε αυτά όταν δεν βρίσκω λογική και ανθρωπιά σε αυτά, και ας τα έχουνε πει οι μεγαλύτερες μορφές που πέρασαν από τον πλανήτη.

Για μένα λόγια σοφά είναι αυτά που είναι απλά, κατανοητά και εφαρμόσιμα και από 5χρονο παιδί. Όλα τα άλλα... κάπου αποσκοπούν και αυτό με ανησυχεί!

Νομίζω πως μετά απ'αυτό αντί Sweet_Kitty μπορείτε να με λέτε... Μουρατίδη!!!

bianka

# 10 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by sweet_kitty
Από bianka
"ο δυνατος πονος σε ζοριζει να θεσεις επιτελους τιμια και γενναια ερωτηματα γιατι η πιεση του δυνατου πονου δε σηκωνει αναβολη!"

Για μένα λόγια σοφά είναι αυτά που είναι απλά, κατανοητά και εφαρμόσιμα και από 5χρονο παιδί. Όλα τα άλλα... κάπου αποσκοπούν και αυτό με ανησυχεί!
αγαπητη sweet kitty,
θα μπορουσε την παραπανω φραση με την οποια συμφωνεις,να την κατανοησει και να την εφαρμοσει ενα 5χρονο παιδι?
αρα θα μπορουσαμε να πουμε οτι δεν ειναι σοφη?
εξ αλλου πιστευω οτι το θεμα ηταν απλο.ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ.δεν μας ζητηθηκε να τα κρινουμε, γιατι δεν θα μας εφτανε το υπολοιπο της ζωης μας αν χρειαζοταν να κανουμε κριτικη σε ολους αυτους που τα πιστεψαν και τα εξεφρασαν.

φιλικα...

πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

danhsman

# 11 στις 12/12/2004
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 16

αντε παλι τα ιδια

POTE MIN DINETE SIMBOULES,,,O AFELIS 8A TIN PETAKSI KAI O SOFOS DEN TIN XREIAZETE...

ASXOLI8ITE ME TON NOMO TOY MERFI KALITERA...

bianka

# 12 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
ο εγωισμος διατηρει τον ανθρωπο οπως ο παγος διατηρει το κρεας!

εξυπνος ειναι εκεινος που κανει το πρωτο βημα...

οσο δινω μαθαινω οτι εχω...

ομορφια!μα αν δεν υπαρχει ματι να τη δει ειναι ομορφια?

η κριση ειναι αδυνατη!δε μπορεις να κρινεις γιατι ποτε δεν εχεις τα απαραιτητα στοιχεια!

το εγω δε δημιουργηθηκε απο το Θεο.το εγω κατασκευαστηκε απο την ενοχη και παραγει μονο ενοχη!

το εγω αναζητα την αμαρτια και την ενοχη!

η ασφαλεια δεν εγκειται στην αμυνα αλλα στην εγκαταλειψη της!

υπαρχει αναγκη να βρουμε ενοχη στον αλλον,για να αθωωσουμε τον εαυτο μας!

η αληθεια δεν εχει αναγκη απο συμβολα!

χανω μ αυτο που κανεις,αρα προτιμω να χανεις εσυ, για να γινει αυτο που θελω εγω.

# 13 στις 13/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Από bianka

αγαπητη sweet kitty,
θα μπορουσε την παραπανω φραση με την οποια συμφωνεις,να την κατανοησει και να την εφαρμοσει ενα 5χρονο παιδι?
εξ αλλου πιστευω οτι το θεμα ηταν απλο.ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ.δεν μας ζητηθηκε να τα κρινουμε, γιατι δεν θα μας εφτανε το υπολοιπο της ζωης μας αν χρειαζοταν να κανουμε κριτικη σε ολους αυτους που τα πιστεψαν και τα εξεφρασαν.

φιλικα...

Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου κοπέλα μου, επέτρεψε, μου όμως να εστιάσω την προσοχή σου στο γεγονός ότι είπα απλά ότι συμφωνώ με τη θέση - όχι ότι θεωρώ τα λόγια αυτά σοφά.

Δεύτερον, από τη στιγμή που το θέμα είναι "Σοφά Λόγια", θέλω να πιστεύω πως όσοι έχουν γράψει κάποια, τα έχουν "επεξεργαστεί" στο μυαλό τους, τα έχουν αποδεχτεί και μας τα παρουσιάζουν για να μεταφέρουν γνώση. Έχω την κακή συνήθεια να κάνω κριτική σε λόγια και συμπεριφορές, αυτό είναι αλήθεια. Δεν το κάνω όμως κακοπροαίρετα, αλήθεια... Απλά... πώς να το εξηγήσω; Νομίζω πως οφείλουμε σεβασμό στη "σοφία" και στους ανθρώπους που την άγγιξαν, γι'αυτό και δεν μπορούμε να βάζουμε "σοφίες και αμπελοφιλοσοφίες" στο ίδιο σακί.
Αυτά. Κάθε κριτικη είναι καλοδεχούμενη από μέρους μου, απλά δε θα απαντήσω σε άλλο ποστ, για να μην κουράσω τα υπόλοιπα μέλη και γιατί δεν αντέχω... το ξύλο..

bianka

# 14 στις 13/12/2004
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:

Από bianka

αγαπητη sweet kitty,

φιλικα...

Σε ευχαριστώ για την παρατήρησή σου κοπέλα μου, επέτρεψε, μου όμως να εστιάσω την προσοχή σου στο γεγονός ότι είπα απλά ότι συμφωνώ με τη θέση - όχι ότι θεωρώ τα λόγια αυτά σοφά.

Δεύτερον, από τη στιγμή που το θέμα είναι "Σοφά Λόγια", θέλω να πιστεύω πως όσοι έχουν γράψει κάποια, τα έχουν "επεξεργαστεί" στο μυαλό τους, τα έχουν αποδεχτεί και μας τα παρουσιάζουν για να μεταφέρουν γνώση. Έχω την κακή συνήθεια να κάνω κριτική σε λόγια και συμπεριφορές, αυτό είναι αλήθεια. Δεν το κάνω όμως κακοπροαίρετα, αλήθεια... Απλά... πώς να το εξηγήσω; Νομίζω πως οφείλουμε σεβασμό στη "σοφία" και στους ανθρώπους που την άγγιξαν, γι'αυτό και δεν μπορούμε να βάζουμε "σοφίες και αμπελοφιλοσοφίες" στο ίδιο σακί.
Αυτά. Κάθε κριτικη είναι καλοδεχούμενη από μέρους μου, απλά δε θα απαντήσω σε άλλο ποστ, για να μην κουράσω τα υπόλοιπα μέλη και γιατί δεν αντέχω... το ξύλο..

αγαπητη sweet kitty,
το μονο που θα σου πω ειναι οτι θεωρω τη διαφορετικοτητα των αποψεων ως μια υγιη συμπεριφορα.αλλοιμονο αν ολοι συμφωνουσαν με ολους!το να εχουν δυο ανθρωποι διαφορετικη αποψη για ενα θεμα, αυτο δε σημαινει οτι ο ενας πρεπει να πεισει τον αλλο για οτιδηποτε.και φυσικα αυτο δε πρεπει να σε σταματαει απο το να τις εκφραζεις!

και παλι φιλικα....

selini

# 15 στις 13/12/2004
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα

Παράθεση:
Από selini

.............Νομίζω πως μετά απ'αυτό αντί Sweet_Kitty μπορείτε να με λέτε... Μουρατίδη!!!

λοιπον, Γλυκια Κιττυ,
πρωτα πρωτα, δεν προκειται ποτε να αποκαλεσω εναν ανθρωπο "μουρατιδη".
δεν επιτρεπω τον εαυτο μου να βριζει τοσο ασχημα!

επειτα ειδα το προφιλ σου.
(Χριστε μου καταχρηση!!!
σε ενα Σαββατοκυριακο ειδα δυο προφιλ!
θα μου γινει συνηθεια και δεν θα συμμαζευομαι) .

το να αναγνωριζω ορια στην ευτυχια και να προσαρμοζομαι, πιστεψε λειτουργει σαν σταθμος στη ζωη μου.
αξιζει πολλα και με προστατευει κατ'αρχην απο ασκοπες και φρουδες ελπιδες.
ειναι κι αλλα πολλα που μου εχει μαθει η παραπανω φραση, αλλα δεν ειναι του παροντος.
επειτα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...

θα συμφωνησω μαζι σου πως πρεπει να ειμαστε ανησυχοι και αμφισβητιες και να ψαχνουμε τα πραγματα, ιδιως εσυ στην ηλικια που βρισκεσαι.

αλλωστε αναμεσα στα ΣΟΦΑ ΛΟΓΙΑ που ειπωθηκαν, καποιο λεει:

"ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕ ΠΟΤΕ, ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΕ ΠΟΤΕ ΤΟΥ".

amigdalia

# 16 στις 14/12/2004
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 102
- Τα λόγια μας μπορεί να κρύβουν τις σκέψεις μας, οι πράξεις μας όμως τις φανερώνουν.
- Αν μου πεις κάτι θα το ξεχάσω. Αν μου διδάξεις κάτι θα το θυμάμαι. Αν μου αναθέσεις κάποια ευθύνη θα μάθω.
- Η καλή πράξη πάντα ανταμείβεται, αλλά ανταμείβεται καλύτερα όταν δεν αποβλέπει στην ανταμοιβή.
- Ένα χαμόγελο, είναι σχεδόν πάντα εμπνευσμένο από ένα άλλο χαμόγελο.
- Ο Ιησούς ήρθε στη γη για να μιλήσει στους ανθρώπους για τον Θεό. Τώρα βρίσκεται στους Ουρανούς και μιλάει στον Θεό για τους ανθρώπους.
- Οι άνθρωποι δεν απορρίπτουν την Γραφή επειδή αντιφάσκει τάχα με τον εαυτό της, αλλά επειδή αντιφάσκει με τη ζωή τους.
- Δεν μπορείς να αγγίξεις την καρδιά του συνανθρώπου σου με τίποτε άλλο, παρά μονάχα με τη δική σου καρδιά.
- Η ειρήνη ξεκινά από εμένα και τις πράξεις μου προς τους άλλους.
- Μην κρίνεις ποτέ έναν αργό οδοιπόρο για το περπάτημά του, αν δεν προσπαθήσεις κι εσύ να βαδίσεις έστω και λίγο με τα στενά παπούτσια του.
- Κανένας δεν είναι τόσο απελπιστικά αδιόρθωτος, όσο εκείνος που δεν παραδέχεται τα λάθη του.
- Οι πιο αβάσταχτες δοκιμασίες της ζωής είναι εκείνες που φοβάσαι ότι θα έρθουν, αλλά δεν έρχονται ποτέ!
- Ο άνθρωπος που γονατίζει μπροστά στον Θεό μπορεί να μείνει όρθιος μπροστά σε οτιδήποτε και σε οποιονδήποτε.
- Όλοι λένε πόσο όμορφο πράγμα είναι η συγχώρηση, μέχρις ότου χρειαστεί να συγχωρήσουν οι ίδιοι.
- Η προσευχή είναι το μόνο όπλο που ο εχθρός δεν μπορεί να το αντιγράψει ή να το παραποιήσει.
- Η πιστότητα του Θεού είναι η μεγαλύτερή μας ασφάλεια!
- Εκείνος που φροντίζει μονάχα για τούτη τη ζωή κι αδιαφορεί για την άλλη είναι ο έξυπνος της στιγμής, αλλά ο ανόητος της αιωνιότητας.
- Η ειρήνη είναι ένα πολύτιμο αγαθό που μεταδίδεται. Δεν πρέπει να το ψάχνεις στους άλλους, αλλά να το ξεκινάς με την συμπεριφορά σου.
- Ενότητα δεν είναι η απόλυτη συμφωνία απόψεων και κινήσεων, αλλά η χωρίς όρους αγάπη και το πραγματικό ενδιαφέρον για τον αδελφό μας.
- Όσο πιο σκοτεινό είναι το περιβάλλον που ζει ο χριστιανός, τόσο πιο πολύ πρέπει να φωτίζει.
- Όσο πιο πολύ νιώθεις τις δυσκολίες να σε πιέζουν, τόσο πιο πολύ να δοξάζεις Αυτόν που έχει θαυμαστά σχέδια για όλους μας.
- Η πίστη δεν είναι σανίδα σωτηρίας στις δύσκολες στιγμές, είναι η βάρκα που ταξιδεύει τον χριστιανό.
- Ευτυχισμένος δεν είναι ο άνθρωπος που απολαμβάνει πολλά υλικά αγαθά αλλά εκείνος που αρκείται σε αυτά που έχει.
Ζωή δεν είναι ότι βλέπεις και αγγίζεις, αλλά ότι αγαπας και σκέφτεσαι!

venseremos

# 17 στις 14/12/2004
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Σάμου / Βαθύ
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 66

Παράθεση:
Originally posted by aegean_sea

Μπράβο, μπράβο! Επιτέλους, κάτι με ουσία...και πολύ λειτρωτικό μου φαίνεται.

Κατα τα λοιπά, στον ΚΑΖΑΜΙΑ υπάρχουν και άλλα αποφθέγματα. Το μόνο χρήσιμο πάντως είναι να ξέρεις πως έφτασαν κάποιοι άνθρωποι να πουν αυτά που είπαν, αλλιώς όλα μοιάζουν σαν "Η ζωή ειναι ένα αγγούρι, άλλος..."

!Salud!

Annaki

# 18 στις 15/12/2004
author
Γυναίκα / 40 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 64
Ποτέ μη διαφωνείς δημόσια με έναν ηλίθιο.

Κανένας δεν θα καταλάβει τη διαφορά!

selini

# 19 στις 15/12/2004
author
Ν. Καβάλας / Καβάλα
το φως της αληθειας, εκανε πολλους ανθρωπους, να ζητουν να κρυφτουν πισω απο τον ισκιο της.

ΜΟΛΙΕΡΟΣ

# 20 στις 16/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν είσαι μια ανθρώπινη οντότητα

με πνευματική εμπειρία .

Είσαι μια πνευματική οντότητα

με ανθρώπινη εμπειρία .