Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο μισογυνης!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Heptamer

# 1 στις 17/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 11.007
'Aρεσαν+: 0%

Ο μισογυνης!

Ειναι καθαρα ανδρικο "χαρακτηριστικο"?

Αποτελει ανδρικη απαρασαλευτη σταση ζωης η εχει προσκαιρο χαρακτηρα?

Ποια ερεισματα υποκινουν και συντηρουν εν γενει μια τετοια σταση?

Υπαρχει το αντιθετο του - το γυναικειο ειδωλο του?
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

# 2 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Βλέπε "Οι καλαμο-καβαλημένες"...

# 3 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
Κατά βάση ναι. Υπάρχουν όμως σεξιστές άντρες και γυναίκες που υποτιμούν το γυναικείο φύλο . Τα διαβάζουμε κι εδώ μέσα συχνά.

Χρειάζεται μια ολόκληρη ζωή για να ξεπεράσει κάποιος τα συμπλέγματά του.

Η κοινωνική δομή , η ανατροφή, τα ΜΜΕ, οι αντιλήψεις της πλειοψηφίας για την γυναικεία απελευθέρωση και πολλά άλλα.

Δεν υπάρχει αντίστοιχος γυναικείος όρος "μίσανδρη". Γιατί άραγε;

# 4 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Δεν υπάρχει αντίστοιχος γυναικείος όρος "μίσανδρη". Γιατί άραγε;

Γιατί όλοι -με ελάχιστες εξαιρέσεις- απευθύνονται και αφυπνίζουν το μητρικό μας ένστικτο!
Είναι απορίας άξιον!

# 5 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω ξερω και μια γυναικα που ειναι ....μισογυνης!
Αμεεεε....

Heptamer

# 6 στις 17/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
To να σε λεει μια γυναικα μισογυνη,στην πλειοψηφια των περιπτωσεων στο τελος τελος δε σημαινει παρα πως πιστευεις περισσοτερο στις υποχρεωσεις του φυλου της απο οσο πιστευει η ιδια.

Το να σε λεει ενας αντρας,σημαινει πως πιθανον δεν εχει ουδεποτε ασχοληθει με τα ζητηματα του φυλου,παρα μοναχα επιφανειακα.
ωινδοως με: ψραπ! ωινδοως χπ: αωεσομε! ωινδοως βιστα: ψραπ! ωινδοως 7: αωεσομε! ωινδοως θ: (ψραπ!)

# 7 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
To να σε λεει μια γυναικα μισογυνη,στην πλειοψηφια των περιπτωσεων στο τελος τελος δε σημαινει παρα πως πιστευεις περισσοτερο στις υποχρεωσεις του φυλου της απο οσο πιστευει η ιδια.

Δε νομίζω να είναι υποχρέωση του φύλου μας να τρώμε ξύλο ή να μας αποκαλούν τατάνες χωρίς να ρίχνουμε φάπες.

# 8 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Δε νομίζω να είναι υποχρέωση του φύλου μας να τρώμε ξύλο ή να μας αποκαλούν τατάνες χωρίς να ρίχνουμε φάπες.

...κι εχετε κι ενα "αριστερο" αδερφακι μου...γροθια και φερετρο!!

# 9 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
και ομως!

Υπαρχουν οι λεξεις

"μίσανδρος" (επιθετον)

και

" μισανδρία" (ουσιαστικο)

στο λεξικο.

George100

# 10 στις 17/3/2005
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.433

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
και ομως!

Υπαρχουν οι λεξεις

"μίσανδρος" (επιθετον)

και

" μισανδρία" (ουσιαστικο)

στο λεξικο.

Μόνο στο λεξικό;

Και μετά μου λέτε ότι ο κόσμος μας δεν κυβερνιέται (υπογείως) από τις γυναίκες!

Γιατί ο όρος μισογύνης είναι τόσο διαδεδομένος, ενώ ο αντίστοιχος, που περιγράφει μια κατάσταση που τείνει να γίνει κανόνας πια, εμφανίζεται μόνο στα λεξικά;
...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

Heptamer

# 11 στις 17/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
by George100:
Γιατί ο όρος μισογύνης είναι τόσο διαδεδομένος, ενώ ο αντίστοιχος, που περιγράφει μια κατάσταση που τείνει να γίνει κανόνας πια, εμφανίζεται μόνο στα λεξικά;

**** Iσως γιατι ...βολευει!
Η ισως γιατι οι γυναικες εκδηλωνονται....υπουλα!
Ανεκαθεν ασκουσαν σκιωδη ελεγχο....
Αλλωστε αποτελουν σκιωδη κυβερνηση...στο σπιτι..

Εμπρος αντρες να σηκωσουμε το λαβαρο του αντι-μισανδρισμου!!
Ας επαναστατησουμε εναντια στο γυναικειο μισος που εκδηλωνεται ολοενα και περισσοτερο και απροκαλυπτα!!
Ολοι στον αγωνα!!

Ουπς!!..παρεκτραπηκα...παλι!

George100

# 12 στις 17/3/2005
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.433
Για δείτε πού καταντήσαμε!
Τώρα που το κίνημα του femme-ινισμού ξεφούσκωσε,

θα ξεσπάσει το κίνημα του homme-ινισμού!
...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

# 13 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

..................................................................

Οχι ειναι χαρακτηριστικο και των δυο φυλων.
Υπαρχουν ανθρωποι που μισουν τους ομοφυλους τους.
Υπαρχουν ανθρωποι που μισουν τους συνανθρωπους τους ανεξαρτητως φυλου (μισανθρωπισμος)
...................................................................

Εξαρταται!
Μιλαμε για πραγματικο συνειδητο μισογυνισμο η μηρυκασμο διαφορων κλισε που κυκλοφορουν στην...πιατσα οχι απο μισογυνιδες αλλα απο εξυπνακιδες?
Ο πραγματικος συνειδητος μισογυνης δεν μηρυκαζει ολα οσα ακουγονται κατα καιρους για τις γυναικες απλα μενει μακρυα τους, απαξιει ακομα και να μιλαει για αυτες.
Το αυτο ισχυει και για την μισανδρια και για την μισανθρωπια

Μεγαλο κεφαλαιο!

Κανεις και καμια δεν γεννιεται με μισος για το αλλο φυλο η τους ανθρωπους γενικοτερα.
Ρολο στη δημιουργια τετοιων στασεων ζωης παιζει
η οικογενεια,
το σχολειο,
η θρησκεια,
το κοινωνικο περιβαλον,
στην σημερινη εποχη τα μεσα μαζικης ενημερωσης,
τα βιωματα και ο τροπος που τα επεξεργαζεται καποιος, ο εγωισμος, η αναφαλεια, η στρεβλη εικονα για τον κοσμο, η αδυναμια να δεχτει κανεις την μοναδικοτητα και διαφορετικοτητα του αλλου, διαφορες μορφες ψυχικων και νοητικων διαταραχων

Μισανδρος -μισανδρια αλλα και μισανθρωπος -μισανθρωπια

# 14 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ω ανδρες αθηναιοι!

Παράθεση:
by George100:

**** Iσως γιατι ...βολευει!
Η ισως γιατι οι γυναικες εκδηλωνονται....υπουλα!
Ανεκαθεν ασκουσαν σκιωδη ελεγχο....
Αλλωστε αποτελουν σκιωδη κυβερνηση...στο σπιτι..

Εμπρος αντρες να σηκωσουμε το λαβαρο του αντι-μισανδρισμου!!
Ας επαναστατησουμε εναντια στο γυναικειο μισος που εκδηλωνεται ολοενα και περισσοτερο και απροκαλυπτα!!
Ολοι στον αγωνα!!

Ουπς!!..παρεκτραπηκα...παλι!

Εστω και αν μου πειτε....χιουμορ κανουμε βρε παιδι μου
εγω αποχωρω απο την κουβεντα σας

εστω και στα μισοαστεια θεωρω οτι σαν ανθρωπο με προσβαλει να συνδιαλεγομαι κατω απο τετοια λεχθεντα!

Ειμαστε αξιοι της μοιρας μας τελικα

Θα μου πειτε και τι εγινε αν αποχωρησεις σιγα μην χασει η βενετια βελονι......

Φιλικοτατα

Heptamer

# 15 στις 18/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
by TRALALO:
Εστω και αν μου πειτε....χιουμορ κανουμε βρε παιδι μου
εγω αποχωρω απο την κουβεντα σας
εστω και στα μισοαστεια θεωρω οτι σαν ανθρωπο με προσβαλει να συνδιαλεγομαι κατω απο τετοια λεχθεντα!

*** Δικαιουσαι σαφως να αποστασιοποιηθεις - τοσο απο τα γραφομενα οσο και απο το θεμα.
Θεωρω ομως τη συγκεκριμενη αντιδραση λιγο "παρατραβηγμενη".Ουδεις - και πολυ περισσοτερο εγω ως θεματοθετης - στοχευει στην ευτελιση του θεματος.
Δεν ειναι το πρωτο θεμα που "παρεκτρεπεται" ελαφρα....για να επαναφερθει εν γενει ξανα στην αρχικη του θεση.
Καποια σχολια ενδεχομενως προκαλουν "εξωθεματικες" προσεγγισεις - ενιοτε χιουμοριστικες.
Απολυτα φυσιολογικο.
Ολα τελικα ειναι θεμα επιλογης.

# 16 στις 18/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ξερεις αγαπητε επταημερε

καλη δεν λεω η χιουμοριστικη προσεγγιση και η παρεκτροπη αλλα...να βρε παιδι μου εχουμε δεν εχουμε στην χιουμοριστικη παρεκτροπη το παμε παντα και το κακο ειναι οτι μενουμε εκει και καλα κρατουν οι αντιπαλοτητες και οι πολεμοι....
και τελικα τα ποιο σοβαρα πραγματα λεγονται παντα στα μισοαστεια.

Οπως το αλλο...ολοι κατα καιρους ειμαστε αντιθετοι με τα ανεκδοτα για τις ξανθες για τους ποντιους κλπ....μα ολοι ολοι τα εχουμε κανει εκφραση ζωης.....ανοιγουμε το στομα μας και αντι αλλου σχολιου πεταμε ενα ανεκδοτακι για τους ποντιους ενα για τις ξανθες, ενα για δεν ξερω τι αλλο.....

Ναι τελικα καποια πραγματα ειναι σταση ζωης πως να το κανουμε.....λιγο μονοκοματη ειμαι ισως μα.....να αλλαξω τωρα στα γεραματα? Απιθανο!

Heptamer

# 17 στις 18/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
ΤRALALO,θα συμφωνησω σαφως σε αυτα που παραθετεις.Οταν ομως καποιο σχολιο γεννα εκ των πραγματων ενα αλλο εξωθεν σχολιο,δε μπορεις να αντισταθεις στον πειρασμο.
Η ελαφροτητα μας ως ανθρωπων ειναι σημειο των καιρων.Και λιγο σταση ζωης αν θες.Εχουμε την ταση να διακωμωδουμε την πραγματικοτητα.Ταση που πηγαζει απο την αναγκη μας να την αφομοιωσουμε ακινδυνα - μα και να την εξοβελλισσουμε συγχρονως μακρια. Και εξηγουμαι:
Οσον αφορα τα ανεκδοτα που κυκλοφορουν για ξανθιες,ποντιους κλπ ισως θα επρεπε να τα δουμε και απο ενα αλλο σοβαροτερο πρισμα:αυτο της αποδοχης και επεξεργασιας της εκαστοτε πραγματικοτητας απο εμας τους Ελληνες.
Να θυμισω:μετα το καταστροφικο τσουναμι,γεννηθηκαν η δε γεννηθηκαν ανεκδοτα που διακωμοδουσαν τη συμφορα αυτη?
Ειναι απλα ενας τροπος για εμας τους Ελληνες να αποδεχομαστε,να αφομοιωνουμε,να επεξεργαζομαστε χωρις αγχος,χωρις ψυχικο επηρεασμο την εκαστοτε πραγματικοτητα.
Με βαση αυτο,ναι : ειναι σταση ζωης....για μας τους Ελληνες.
Ειναι ανεμελη σταση ζωης.Ειναι λυτρωτικη σταση ζωης.
Δεν ειν κακοοοοο....!

# 18 στις 18/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
ΤRALALO,θα συμφωνησω σαφως σε αυτα που παραθετεις.Οταν ομως καποιο σχολιο γεννα εκ των πραγματων ενα αλλο εξωθεν σχολιο,δε μπορεις να αντισταθεις στον πειρασμο.
Η ελαφροτητα μας ως ανθρωπων ειναι σημειο των καιρων.Και λιγο σταση ζωης αν θες.Εχουμε την ταση να διακωμωδουμε την πραγματικοτητα.Ταση που πηγαζει απο την αναγκη μας να την αφομοιωσουμε ακινδυνα - μα και να την εξοβελλισσουμε συγχρονως μακρια. Και εξηγουμαι:
Οσον αφορα τα ανεκδοτα που κυκλοφορουν για ξανθιες,ποντιους κλπ ισως θα επρεπε να τα δουμε και απο ενα αλλο σοβαροτερο πρισμα:αυτο της αποδοχης και επεξεργασιας της εκαστοτε πραγματικοτητας απο εμας τους Ελληνες.
Να θυμισω:μετα το καταστροφικο τσουναμι,γεννηθηκαν η δε γεννηθηκαν ανεκδοτα που διακωμοδουσαν τη συμφορα αυτη?
Ειναι απλα ενας τροπος για εμας τους Ελληνες να αποδεχομαστε,να αφομοιωνουμε,να επεξεργαζομαστε χωρις αγχος,χωρις ψυχικο επηρεασμο την εκαστοτε πραγματικοτητα.
Με βαση αυτο,ναι : ειναι σταση ζωης....για μας τους Ελληνες.
Ειναι ανεμελη σταση ζωης.Ειναι λυτρωτικη σταση ζωης.
Δεν ειν κακοοοοο....!

Διαφωνώ!
Μόνο όταν κατορθώσει κάποιος να κατανοήσει σε βαθύτερο επίπεδο μία κατάσταση ή μία συμπεριφορά είναι σε θέση να τη διακωμωδήσει με τέτοιο τρόπο ώστε με μια "ατάκα" ή ένα "ανέκδοτο" να επικοινωνήσει την άποψή του στους άλλους.
Αυτό απαιτεί εμβάθυνση και άγγιγμα ψυχής.
Δεν είναι καθόλου -μα καθόλου!- επιφανειακός τρόπος προσέγγισης της πραγματικότητας!
Είναι αποδοχή της.
Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουμε τη μαζική υστερία, που εχουν την τάση να καλλιεργούν τα ΜΜΕ.

Άποψή μου.

Heptamer

# 19 στις 18/3/2005
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Δεν είναι καθόλου -μα καθόλου!- επιφανειακός τρόπος προσέγγισης της πραγματικότητας!
Είναι αποδοχή της

"""""lady,κι εγω για αποδοχη της πραγματικοτητας μιλησα πιο πανω και οχι για επιφανειακη προσεγγιση......

# 20 στις 18/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ναι, αλλά χωρίς ψυχικό επηρεασμό.

Εκεί έγκειται η διαφωνία μου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε