Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Υπάρχει Ισότητα ανάμεσα στα δύο φύλα ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

evans

# 1 στις 21/5/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
'Aρεσαν+: 0%

Υπάρχει Ισότητα ανάμεσα στα δύο φύλα ?

ΚΑΘΕ ΦΥΛΟ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΡΟΛΟ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ (ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ)
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΨΥΧΡΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΙΣΟΤΗΤΑ ;
ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΑΥΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ;
Η ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΟΛΟΥ;

triferos22

# 2 στις 21/5/2003
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 42

Ισοτητα μονο νομικα

ΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΟΙ

ΙΣΟΤΗΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΚΑΙΟ ΟΜΩΣ ΙΣΣΟΤΗΤΑ ΟΥΣΙΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΦΙΛΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΛΗΛΟΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ Ο ΑΛΛΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ

ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ
ΠΕΡΙΜΕΝΟ ΜΥΝΙΜΑΤΑ
ΑΡΓΥΡΗΣ

ARiaNoS

# 3 στις 21/5/2003
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 11
Δεν ξερω αν υπαρχει πραγματικη ισοτητα μεταξυ των φυλων και τι πραγματικα εννοουν οσοι επικαλουνται τον ορο.

Αυτο που ξερω ειναι οτι συμφωνα με οσα ακουω για την εποχη π.Φ.Κ. (προ Φεμινιστικου Κινηματος)
ειναι πως ολοι ζουσαν καλα και ευχαριστημενοι, οι οικογενειες ηταν μητριαρχικες και λειτουργουσαν σωστα, τα διαζυγια ηταν πολυ λιγα και η κοινωνια δεν ηταν τοσο διαφθαρμενη.

Τωρα πως και γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε...
Οι ρολοι αλλαξαν, ο τιτλος του ισχυρου φυλου για πολλους - κι οχι αδικα- περασε στις γυναικες με αποτελεσμα -κατα την προσωπικη μου γνωμη- να εξαφανιστει ο ρομαντισμος και να ανατραπουν οι ισορροπιες των σχεσεων.

Θα συμφωνησω με τον trifero πως ειμαστε ξεχωριστοι και ο ενας πρεπει να συμπληρωνει τον αλλο κι οχι να προσπαθει να τον ξεπερασει, να τον εξουσιασει.

Με σεβασμο σε ολες τις αποψεις.

James Bond

# 4 στις 22/5/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 28
7+2=6+3
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΣΟΤΗΤΑ
ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΙΣΟΥΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.
ΟΙ ΑΡΙΘΜΟΙ ΤΩΝ ΑΘΡΟΙΣΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΣΟΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ!
ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ .
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ARiaNoS ΓΙΑ ΤΟ Π.Φ.Κ. ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΦΩΝΗΣΩ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΙΣΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΝ triferos22
ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΔΟΥΛΕΙΑ...
007 Ζεις μοναχα δυο φορεσ

quite

# 5 στις 25/5/2003
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

δεν εμεινε τιποτε να πω

τα ειπε ολα ο triferos 22.βασικα οτι μονο νομικα μπορει να υπαρξει ιΣΟΤΗΤΑ>>>>

blur_28

# 6 στις 27/5/2003
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αρτέμιδα
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 197

O δεκάλογος της ισότητας!

Να βάλουμε κάτω τα μαθηματικά;
ΑΝΘΡΩΠΟΣ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ
Υπάρχει ισότητα;

Τώρα το.... ΑΝΔΡΑΣ = ΓΥΝΑΙΚΑ = ΑΝΔΡΑΣ μάλλον χάνει....εξ'ορισμού!
Σ'αυτή την περίπτωση μιλάμε για 'ισοτιμία'! Ο άνδρας και η γυναίκα έχουν την ίδια αξία! Αυτό σημαίνει.....

1) Παίρνουν τις ίδιες αποδοχές στα ίδια επαγγελματικά πόστα.
2) Έχουν τις ίδιες ευκαιρίες επαγγελματικής εξέλιξης.
3) Οι άνδρες μπορούν να κάνουν και τη δουλειά του γραμματέα!
4) Οι γυναίκες μπορούν να πιλοτάρουν F16!
5) Η πατρότητα ισούται με τη μητρότητα στην ανατροφή των παιδιών και....στο διαζύγιο (πληρώστε διατροφή)!
6) Άνδρας και γυναίκα έχουν τις ίδιες ευθύνες στο σπίτι, όταν δουλεύουν κι οι δυο!
7) Γυναίκες.....φανταρίνες σε πόστα διοικητικής μέριμνας! Όσες θέλουν...ας γίνουν και μάχιμες!
8) 50-50% τα έξοδα....διασκέδασης! Γενναιοδωρίες τέλος!
9) Η μέρα της γυναίκας; Και μέρα εορτασμού του άνδρα! Θέλουμε κι εμείς....δωράκια!
10) Ισότητα και στον έρωτα! Για να σας δούμε....!

strellitsia

# 7 στις 28/5/2003
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Χανίων / Καβρός Χανίων
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 169
Η ισότητα που παρέθεσε ο James Bond μου έκανε εντύπωση και θα συμφωνήσω μαζί του 6+3=7+2 ίδιο άθροισμα αλλά διαφορετικά τα προστιθέμενα μεγέθη.
Πιστεύω λοιπόν πως ναι μεν οι άντρες έχουν ίδιες δυνατότητες με τις γυναίκες αλλά στην ουσία κάποιες δουλείες θεωρούνται καθαρά αντρικές ή καθαρά γυναικείες.
Ας δούμε το πιο απλό παράδειγμα.Ενα ζευγάρι που ζει στο ίδιο σπίτι...Αν χαλάσει μια πρίζα ο άντρας δεν θα την φτιάξει?Κι αν πρέπει κάποιος να αναλάβει την μπουγάδα συνήθως η γυναίκα δεν είναι αυτή?Και λέω συνήθως επειδή οι ρόλοι μπορούν κάλλιστα να αντιστραφούν αλλά υποσεινήδητα οι γυναίκες είναι οι νοικοκυρές του σπιτιού και οι άντρες οι μάστορες.

split

# 8 στις 2/6/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
Ολοι συμφωνουν οτι νομικα τουλαχιστον υπαρχει ισοτητα.

Προσωπικα αν και γυναικα εχω τις αμφιβολιες μου για τη νομικη ισοτητα σε περιπτωση διαζυγιου.

Νομιζω οτι οι νομοι ειναι απαρχιωμενοι και ανηκουν σε μια εποχη που η γυναικα εχοντας 8-10 παιδια δεν ειχε τη δυνατοτητα να εργαστει και το κρατος ειχε υποχρεωση να την προστατεψει. Σε μια εποχη που οι πατεραδες ελαχιστα ενδιαφερονταν για την ανατροφη των παιδιων τους και δεν ηταν ιδιαιτερα συνδεδεμενοι μαζι τους.

Ποιες επιλογες εχει ενας αντρας που δεν αντεχει το γαμο του; Να εγκαταλειψει τα παιδια του και να τα βλεπει να μεγαλωνουν απο μακρια η να παραμεινει καταπιεζοντας τον εαυτο του!

Γιατι τα παιδια πρεπει αυτοματα να μενουν με τη μητερα τους; Γνωρισα αντρες πολυ πιο καταλληλους για την ανατροφη των παιδιων τους απο οτι οι γυναικες τους.

Και η διατροφη τι ακριβως αντιπροσωπευει; Γιατι να μην εχει την ευχαριστηση να ψωνισει στα παιδια του, να τους πληρωσει το σχολειο, να τους δωσει χαρτζηλικι και να πρεπει να πληρωνει διατροφη στην πρωην σαν ενα ειδος προστιμο;
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

evans

# 9 στις 4/6/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by split
Ολοι συμφωνουν οτι νομικα τουλαχιστον υπαρχει ισοτητα.

Προσωπικα αν και γυναικα εχω τις αμφιβολιες μου για τη νομικη ισοτητα σε περιπτωση διαζυγιου.

Νομιζω οτι οι νομοι ειναι απαρχιωμενοι .....
Ποιες επιλογες εχει ενας αντρας που δεν αντεχει το γαμο του; Να εγκαταλειψει τα παιδια του και να τα βλεπει να μεγαλωνουν απο μακρια η να παραμεινει καταπιεζοντας τον εαυτο του!

Γιατι τα παιδια πρεπει αυτοματα να μενουν με τη μητερα τους; Γνωρισα αντρες πολυ πιο καταλληλους για την ανατροφη των παιδιων τους απο οτι οι γυναικες τους.

Και η διατροφη τι ακριβως αντιπροσωπευει; Γιατι να μην εχει την ευχαριστηση να ψωνισει στα παιδια του, να τους πληρωσει το σχολειο, να τους δωσει χαρτζηλικι και να πρεπει να πληρωνει διατροφη στην πρωην σαν ενα ειδος προστιμο;

ΣΕ ΤΙΜΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕΣ!
ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ . Η ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΛΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ...
ΜΑ ΑΥΤΟ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΙΣΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΔΙΑΖΥΓΙΟΥ.
Η ΣΥΖΗΓΟΣ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΟΝ ΚΕΡΑΤΩΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΖΗΤΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ , ΕΚΕΙΝΗ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ , ΕΧΟΥΝ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΝΗΛΙΚΑ ,ΕΚΕΙΝΗ ΧΑΜΗΛΗΣ ΜΟΡΦΩΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΗΘΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΜΙΣΗ ΑΠ' ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, ΤΟΝ ΠΕΤΑΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ , ΤΗΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ , ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΩΜΑ ΠΟΛΥΤΕΚΝΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ ΠΟΙΟΣ ΤΙΜΩΡΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ?

# 10 στις 4/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by split

Συγχαρητήρια split και μόνο συγχαρητήρια...!!!

# 11 στις 7/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν πίστεψα ποτέ στην ισότητα..Όχι τουλάχιστον σε αυτή που διακυρήσσουν τα χαρτιά, οι νόμοι ή οι άνεμοι που φυσούν στο κατεστημένο τους δήθεν...

Πιστεύω στην ισότητα της ψυχής, εκεί δεν έχει άντρας ή γυναίκα, δεν ορίζει το φύλο τη δύναμη και το μεγαλείο της.

Γιατί όταν μιλάμε για την ισότητα, αυτοί που ζωγράφισαν μερικοί σε κάποια χαρτιά, αυτομάτως σκεφτόμαστε τη γυναίκα ισότιμη στον άντρα κι όχι το αντίστροφο.

Γιατί θεωρούμε ότι οι άντρες δεν είναι πουθενά ριγμένοι, πουθενά μειωμένοι σε τόσες μικρές καθημερινές λεπτομέρειες που κάποια στιγμή καταλήγουν σε αυτά που έγραψε η split.....

evans

# 12 στις 7/6/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Natalia
Πιστεύω στην ισότητα της ψυχής, εκεί δεν έχει άντρας ή γυναίκα, δεν ορίζει το φύλο τη δύναμη και το μεγαλείο της.

.....

ΤΟ ΠΙΟ ΣΟΦΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ.
ΤΙ ΝΑ ΠΩ ......ΕΔΩ ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΣΤΕ!

thali

# 13 στις 16/6/2003
author
Γυναίκα / 35 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 44
τα δύο φύλα είναι ίσα απέναντι στο νόμο...δεν είναι ίσα μεταξύ τους και ούτε θα ευχόμασταν κάτι τέτοιο...τα δύο φύλα μεταξύ τους είναι συμπληρωματικά και αυτή είναι όλη η γοητεία...για αυτό ας μην ισοπεδώνουμε τις σχέσεις μας, με γυναίκες να υιοθετούν αντρικά πρότυπα και με άντρες να υιοθετούν γυναικεία....ας απολαύσουμε τις υπέροχες διαφορές μας...

ps. όλα τα παραπάνω ισχύουν για τις πολιτισμένες κοινωνίες , ας μην ξεχνάμε όμως τις απανάπτυκτες χώρες όπου εκεί ακόμα εκατομμύρια γυναικες υποφέρουν τρομερές οινωνικές ανισότητες...ο κόσμος δεν είναι μόνο η ευρώπη και η Β Αμερική, για αυτές τις γυναίκες αξίζει να παλέυουμε για τα δικαιώματα τους.
θαλια

aris1397

# 14 στις 10/6/2004
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 31
Θεωρητικά ναι υπάρχει απόλυτη ισότητα ανάμεσα στα δυο φύλα. Πρακτικά τώρα, πιστεύω οτι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, αλλά ούτε και ότι θα μπορέσει ποτέ να συμβεί.
Για να μπορέσει στο μέλλον να υπάρξει απόλυτη ισότητα, θα πρέπει οχι μόνο οι άντρες αλλά και οι γυναίκες να αλλάξουν πολλά πράγμτα στον τρόπο σκέψης τους.
αρισ1397

evans

# 15 στις 10/6/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by aris1397
......θα πρέπει οχι μόνο οι άντρες αλλά και οι γυναίκες να αλλάξουν πολλά πράγμτα στον τρόπο σκέψης τους.

Ας το σκεφτουμε λιγο.....

# 16 στις 11/6/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μηπως καποτε επιτελους πρεπει

να μας απασχολησει το ερωτημα:
Υπαρχει ισοτητα και ισοτιμια μεταξυ των ανθρωπων?
Αρσινοη

evans

# 17 στην 1/7/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by arsinoi
να μας απασχολησει το ερωτημα:
Υπαρχει ισοτητα και ισοτιμια μεταξυ των ανθρωπων?
Αρσινοη

Πολυ καλη η ερωτηση σου ...αλλα μαλλον το γενικευσες και φευγουμε απο το θεμα μας... Θα μπορουσε να ανεβει σαν νεο θεμα!

# 18 στην 1/7/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αν και ειπα πως μεταξυ μας δεν νομιζω οτι οφελει η ανταλλαγη

αποψεων και ο οποιος διαλογος και τον αποφευγω και θα τον αποφευγω-συμπαθα με αλλα ετσι μου βγαινει αυτο μου προκαλεις- εν τουτοις δεν μπορω να μην μην πω πως δεν νομιζω οτι ξεφευγουμε απ το θεμα απ την στιγμη που η οπτικη μεσα απ την οποια δημιουργουνται τα ερωτηματα αυτα ειναι εκεινη του οτι οι γυναικες ειναι η αιτια της δυστυχιας των ανδρων και μονο σαν ανθρωπινα οντα δεν αντιμετωπιζονται και αντιστοιχα οι ανδρες ειναι η αιτια της δυστυχιας των γυναικων και παει λεγοντας.....

Μπορω να εχω αποψη και για για την ισοτιμια και για την ισονομια και για την θεση της γυναικας στην οικογενεια την εργασια την κοινωνια και την αντιμετωπιση της οχι μονο απο προσωπικη εμπειρια αλλα επειδη εχω δουλεψει στα θεματα αυτα εχω ασχοληθει επαγγελματικα δηλαδη με αυτα στο ΚΕΘΙ και εχω στοιχεια που.....σηκωνουν τριχες της κεφαλης αλλα.....σιγα μην κατσω εγω να πεισω τωρα οτι δεν πεταει ο γαιδαρος.....
Αφου ο καθενας δινει την ερμηνεια που χρειαζεται για να εχει το αλλοθι του θεωρω οτι ειναι κουτο τουλαχιστον απ μερους μου να προσπαθω να δειξω και μια αλλη οπτικη.
Πεταει λοιπον λετε?
Μωρε πεταει........οτι πειτε.........οτι πειτε πουλακια μου

morelli

# 19 στην 1/7/2004
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
Ισοτητα.
Ισονομια.
Ισοτιμια.

διαφορετικες λεξεις με διαφορετικο νοημα ,
νοημα που πηγαζει απο την ιδια την λεξη , και δεν νομιζω οτι παραφραζονται / παρερμηνευονται ευκολα.
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

# 20 στην 1/7/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ισότητα με την έννοια που όλοι μας αντιλαμβανόμαστε δεν υπήρξε,δεν υπάρχει και ούτε και πρόκειται να υπάρξει.
Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της κοινωνίας να πλαισιώσει και να περιφρουρήσει με νομικίστικες αφέλειες την ισότητα, λίγα πράγματα έχει καταφέρει κατά την ταπεινή μου άποψη.
Οι ρόλοι των δύο φύλων είναι επίκτητοι - ας μην πηγαίνουμε ενάντια στην φύση - ας τολμήσουμε όμως την ''υπέρβαση'' και ας σεβαστούμε ο ένας την οντότητα του άλλου. Μέσα από μια ειλικρινή σχέση αλληλοεξάρτησης και αλληλουποστήριξης πιστεύω ότι μπορούμε να πετύχουμε θαύματα. Ας αφήσουμε τις ταμπέλες για τους υπόλοιπους.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε