Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ποιά είναι για τα παιδιά η "καλύτερη" ηλικία να χωρίσουν οι γονείς;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

ZK311

# 1 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 152
'Aρεσαν+: 0%

Ποιά είναι για τα παιδιά η "καλύτερη" ηλικία να χωρίσουν οι γονείς;

Ο προβληματισμός μου είναι πολύ έντονος και θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας είτε από προσωπική πείρα είτε επιστημονική.

Οταν τίθεται θέμα διαζυγίου, σε ποια ηλικία περιορίζονται οι επιπτώσεις στα παιδιά? Γιατί φαντάζομαι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για καμία επίδραση.

to_poulaki_eipe

# 2 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 131
Απο προσωπική πείρα, η γνώμη μου είναι πως ένα ζευγάρι πρέπει να χωρίζει όταν δεν μπορούν να συμφωνήσουν μεταξύ τους. Μια γνωστή μου όταν χώρησε με τον πρώην άντρα της ο μικρός της γιος ήταν μωρό..αν θυμάμαι καλά 4 χρονών. Τώρα το παιδί είναι 7 χρονών και θυμάμαι ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Ώρες ώρες λέει πράγματα που υποτίθεται δεν καταλάβαινε τότε, γιατί ήταν μικρό.. Οπότε, σαν συμβουλή θα το πω, σαν παιδί κι εγω χωρισμένων γονιών, ποτέ μην λέτε άσχημες κουβέντες και μην μαλώνετε μπροστά στα παιδιά.
Πάντα αναρωτιόμουν γιατί να μην μπορεί ένα ζευγάρι να χωρήσει χωρίς να γίνεται ολόκληρη ιστορία, με καβγάδες και εγωισμούς. Και αυτή την φθηνή δικαιολογία "για τα παιδιά το κάνουμε"..δεν την μπορώ καθόλου... Σιγά μην το πιστέψουν και αυτοι στο τέλος...

to_poulaki_eipe

# 3 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Περιορίζονται οι επιπτώσεις όταν χωρίζεις με τον άντρα σου ή την γυναίκα σου και όχι με τα παιδιά σου.. και προσπαθείς να αφήσεις το παιδί απ έξω μόνο στις περιπτώσεις που μιλάμε για την σχέση του ζευγαριού. Δεν το κάνεις μπαλάκι...

Dardana

# 4 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.638

Παράθεση:
Originally posted by ZK311
Ο προβληματισμός μου είναι πολύ έντονος και θα ήθελα τις εκτιμήσεις σας είτε από προσωπική πείρα είτε επιστημονική.

Οταν τίθεται θέμα διαζυγίου, σε ποια ηλικία περιορίζονται οι επιπτώσεις στα παιδιά? Γιατί φαντάζομαι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για καμία επίδραση.

Χωρις να εχω επιστημονικη ή εμπειρικη "καταρτιση", νομιζω πως το τι και πόσο μεγαλες επιπτωσεις μπορει να εχει το διαζυγιο στα παιδια, εξαρταται απο τον τροπο που θα το χειριστουν οι γονεις , κι οχι απο την ηλικια των παιδιων.
Παραλληλα, πιστευω οτι τα παιδια εχουν οξυμενη αντιληψη και καταλαβαινουν ή διαισθανονται ΠΟΛΥ περισσοτερα απο οσα εμεις νομιζουμε και απο πολυ νωρις.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Louise_

# 5 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 1.529
Σε όση μικρότερη δυνατή ηλικία ... πάντως κατά την εφηβεία δεν είναι ο,τι καλύτερο

# 6 στην 1/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Από το μέλος ZK311 - 01/09/05 12:42
... Οταν τίθεται θέμα διαζυγίου, σε ποια ηλικία περιορίζονται οι επιπτώσεις στα παιδιά? Γιατί φαντάζομαι ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για καμία επίδραση.
...

Παράθεση:

Να κάνω μια ερώτηση; Υπάρχει κάτι, οτιδήποτε που να ΜΗΝ έχει επήδραση στα παιδιά κατά τη διάρκεια της ζωής τους; Αλλαγή σχολείων, ο θάνατος αγαπημένου προσώπου, αποτυχίες, απογοητεύσεις κλπ κλπ κλπ

Και να το προχωρήσω ακόμα περισσότερο...πώς μπορείτε εσείς ή όποιοσδήποτε άλλος να ξέρει ΠΩΣ έχουν περάσει μέσα τους, στο υποσυνείδητο τους το κάθε παιδί τη κάθε εμπειρία; Πώς ξέρετε πως έχει περάσει μέσα του ήδη μια συμβατική σχέση των γονιών του όπου δεν υπάρχει αγάπη και ηρεμία; Μη μου πείτε ότι "δεν του το δείχνουμε" γιατί αυτό δεν ισχύει. Κανένα παιδί δεν είναι χαζό! Βιώνει πολύ έντονα τα πάντα, και πάντα με το δικό του τρόπο και όχι όπως ΕΣΕΙΣ νομίζετε, αλλά ανάλογα με τη δική του προσωπικότητα και τις δικές του ανάγκες (ως ψυχή που ήρθε για να πάρει κάποια μαθήματα).

Πρέπει να σταματήσουμε επιτέλους να χρησιμοποιούμε τα παιδιά ως δικαιολογία για να μην αναλαμβάνουμε την ευθύνη της ζωής μας και της ευτυχίας μας.

Η καλύτερη ηλικία για τα παιδιά για να χωρίζουν οι γονείς τους, είναι όταν αυτό θέλουν να κάνουν πραγματικά και είναι συνειδητή απόφαση τους. Τότε θα εκπέμπουν σιγουριά και ηρεμία στα παιδιά γιατί θα έχουν βρει τον εαυτό τους, θα ξέρουν τι θέλουν και θα αναλάβουν με αυτοπεποίθηση την ευθύνη για την απόφαση αυτή.

Μήπως οι φόβοι είναι ουσιαστικά δικοί σας;;;

to_poulaki_eipe

# 7 στην 1/9/2005
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Μπράβο Χριστιάνα!!!

# 8 στις 2/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εγωισμοί γονέων παιδεύουσι τέκνα...

Η καλύτερη ηλικία (για ένα παιδί) για να χωρίσει ένα ζευγάρι με παιδιά...;
Ερώτηση που προβληματίζει αρκετά ζευγάρια στη σύγχρονη κοινωνία μας.
Όταν όλα πηγαίνουν κατά διαόλου στη σχέση μας, η λύση είναι -συνήθως- μία: διαζύγιο.

Οι ψυχολόγοι λένε ότι η ηλικία που ενδέχεται να παρουσιάσει λιγότερα προβλήματα το παιδί είναι πριν τα 3,5 - 4 ή μετά την εφηβεία, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το παιδί πριν την ηλικία των 4 ετών δεν έχει πλήρη συνείδηση των τεκταινομένων στο οικογενειακό του περιβάλλον. Τα μωρά είναι "σφουγγάρια": απορροφούν κάθε ερέθισμα από το περιβάλλον τους και το φιλτράρουν (όσο κι αν φαίνεται παράξενο σε ορισμένους) και το καταχωρούν στο υποσυνείδητό τους.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα και προσωπικό βίωμα:
όταν ο γάμος μου άρχισε να χωλαίνει και για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα πριν φύγει ο πατέρας της κόρης μου από την "οικογενειακή εστία", στο σπίτι μας υπήρχαν εντάσεις και καβγάδες καθημερινά. Αν και ήμουν όσο πιο προσεκτική και υποχωρητική μπορούσα ώστε να αποφεύγονται έκρρυθμες καταστάσεις μπροστά στο παιδί, συχνά έχανα τον έλεγχο. Τις "ήρεμες" περιόδους, κυριαρχούσε απλά μια ψυχρότητα...

Όταν ήρθε ο καιρός να φύγει ο πατέρας της, αποφασίσαμε να της μιλήσουμε από κοινού. Τότε, η κόρη μου ήταν 4 ετών. Ανέλαβε ο πατέρας της να κάνει την αρχή, τη βάλαμε να καθίσει στο τραπέζι που καθόμασταν και εμείς και άρχισε το λογίδριο: η μαμά και ο μπαμπάς δεν είναι πια καλά μαζί, δεν αγαπιούνται τόσο όσο χρειάζεται για να μένουμε όλοι μαζί στο ίδιο σπίτι, αλλά εκείνη την αγαπάμε πάρα πολύ κλπ. Κάποια στιγμή, και πριν φτάσει στο επίμαχο σημείο της "συζήτησης"... η μικρή γυρνάει, κοιτάει τον πατέρα της μέσα στα μάτια και τον ρωτάει με μια πλήρη απάθεια: "Δηλαδή, θα χωρίσετε;"

Ο πατέρας της δεν ήξερε πού να κρυφτεί. Η αφοπλιστική ειλικρίνεια της μικρής και η οξυδέρκειά της τον είχε αφήσει άφωνο. Εμένα δεν μου έκανε καμιά εντύπωση...

Αντίστοιχα, έχω φίλους και φίλες που έχουν χωρίσει και τα παιδιά τους καλύπτουν σχεδόν όλο το ηλικιακό φάσμα από μωρά ως σχεδόν ενήλικα άτομα.

Η δική μου άποψη είναι ότι το διαζύγιο βλάπτει λιγότερο την ψυχοσύνθεση ενός παιδιού -άσχετα από την ηλικία- από έναν κακό γάμο.
Αν δεν μπορούμε να έχουμε την ωριμότητα να συμπεριφερόμαστε ως υπεύθυνοι ενήλικες στο γάμο μας, καλύτερα να μην είμαστε μαζί...

Summerwine

# 9 στις 2/9/2005
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 4.463

Η καλύτερη ηλικία είναι...

... ένα χρόνο πριν γεννηθούν...
... ό,τι πεις... :)

to_poulaki_eipe

# 10 στις 2/9/2005
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Συμφωνώ με την lady_in_red..τα παιδιά πληγώνονται λιγότερο όταν χωρίζουν οι γονείς παρά όταν ζουν δυσάρεστες καταστάσεις. Και τίποτα να μην λες την ψυχρότητα την βλέπουν καλύτερα απο ότι το ζευγάρι..

# 11 στις 2/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Louise_
Σε όση μικρότερη δυνατή ηλικία ... πάντως κατά την εφηβεία δεν είναι ο,τι καλύτερο
KAMIA HΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ..
Και το λέω αυτό μετά απο ένα φιλικό διαζύγιο. Ο πρώτος μου γιός, 6 ετών, ακόμη δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ο πατέρας του και εγώ είμαστε χωριστά και ο πατέρας του μένει με τη νέα του γυναίκα.Για αυτόν είμαστε μαζί ακόμη. Τα πρότυπα του, οι βάσεις του, η μαμά και ο μπαμπάς του, το σύμβολο ενός αγαπημένου ζευγαριού που έκανε οικογένεια. Ο δευτερος είναι 19 μηνών άρα δεν έχει επιρρεασθεί τόσο και μάλιστα δεν γνωρίζει οπτικά την σημασία του πατέρα--αφού δεν έρχεται να το δει?Η παιδοψυχολόγος που συμβουλεύτηκα μου είπε οτι τα παιδιά θα αναζητήσουν ένα αντρικό πρότυπο για να αντισταθμίσουν την έλλειψη πατέρα στην ζωή τους ακόμη και αν βλέπουν τον πατέρα τους. Η καλύτερη ηλικία σύμφωνα με αυτήν είναι όσο το δυνατόν μικρότερη.Για αυτό το λόγο όσες και όσοι χωρίζεται μην βάλετε στο σπίτι σας τον οποιοδήποτε. Μην αφήσετε τα παιδιά να διαμορφώσουν άσχημη εικόνα. Να γνωρίσετε στα παιδιά σας τον ΕΝΑ, τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ που θα παίξει ρόλο νέου άντρα και οχι εραστή. Και να θυμάστε ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ οι αυστηρότεροι και οι πιο σκληροί κριτές.Τα βλέπουν και τα ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ

Louise_

# 12 στις 2/9/2005
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by APHRODITE2

Παράθεση:
KAMIA HΛΙΚΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΝΑ ΧΩΡΙΖΟΥΝ..
Και το λέω αυτό μετά απο ένα φιλικό διαζύγιο. Ο πρώτος μου γιός, 6 ετών, ακόμη δεν μπορεί να καταλάβει γιατί ο πατέρας του και εγώ είμαστε χωριστά και ο πατέρας του μένει με τη νέα του γυναίκα.Για αυτόν είμαστε μαζί ακόμη. Τα πρότυπα του, οι βάσεις του, η μαμά και ο μπαμπάς του, το σύμβολο ενός αγαπημένου ζευγαριού που έκανε οικογένεια. Ο δευτερος είναι 19 μηνών άρα δεν έχει επιρρεασθεί τόσο και μάλιστα δεν γνωρίζει οπτικά την σημασία του πατέρα--αφού δεν έρχεται να το δει?Η παιδοψυχολόγος που συμβουλεύτηκα μου είπε οτι τα παιδιά θα αναζητήσουν ένα αντρικό πρότυπο για να αντισταθμίσουν την έλλειψη πατέρα στην ζωή τους ακόμη και αν βλέπουν τον πατέρα τους. Η καλύτερη ηλικία σύμφωνα με αυτήν είναι όσο το δυνατόν μικρότερη.Για αυτό το λόγο όσες και όσοι χωρίζεται μην βάλετε στο σπίτι σας τον οποιοδήποτε. Μην αφήσετε τα παιδιά να διαμορφώσουν άσχημη εικόνα. Να γνωρίσετε στα παιδιά σας τον ΕΝΑ, τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ που θα παίξει ρόλο νέου άντρα και οχι εραστή. Και να θυμάστε ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ οι αυστηρότεροι και οι πιο σκληροί κριτές.Τα βλέπουν και τα ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ

Και φυσικά καλύτερα θα ήταν να μην χωρίζουν οι γονείς. Μην ανάβεις έτσι… και οι γονείς μου είχαν χωρίσει όταν ήμουν παιδί … δεν το βλέπω σαν παιχνίδι.
Αφού τέθηκε η ερώτηση απάντησα και επιμένω ότι η εφηβεία είναι η χειρότερη ηλικία για να πάρουν οι γονείς τέτοια απόφαση αλλά και να διαιωνιστούν τα προβλήματα στο σπίτι. (όταν το παιδί φτάνει στην εφηβεία, όποιες αποφάσεις οφείλουν να έχουν παρθεί και αν οι γονείς τελικά αποφασίσουν να μην χωρίσουν, πρέπει να προσφέρουν σωστή ατμόσφαιρα στο σπίτι γιατί ακόμα χειρότερο από τον χωρισμό, είναι οι γονείς να μένουν μαζί και το παιδί να μην μπορεί να βρει ψυχική ηρεμία !
1. Έχεις την εντύπωση ότι τα ζευγάρια χωρίζουν *για πλάκα*
2. Είναι υπεύθυνο να χωρίζει κανείς χωρίς να εξετάσει όλες τις πτυχές … ακόμα και την ηλικία του παιδιού ???

aris_gr

# 13 στις 2/9/2005
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 183
Δεν υπαρχει καλυτερη ηλικια,υπαρχει η αναγκη του παιδιου να βλεπει ευτυχισμενους γονεις ειτε αυτοι ειναι μαζι ειτε χωριστα.Τον ρολο του σαν γονιος μπορει να τον παιξει ο καθενας ξεχωριστα και ας ειναι χωρισμενοι.Την αγαπη του γονιου την αποδεχεται το παιδι και ποσως δεν νοιαζεται για την σχεση των γονιων του,αλλες ειναι οι αναγκες του.Αν βλεπει τα προσωπα των γονιων του να λαμπουν και να αποπνεουν σιγουρια τοτε αυτο ειναι αρκετο για κεινο.Βεβαια δεν ειναι μονο τα χαριεντισματα αλλα και οι προσωπικες ευθυνες του καθενος γονιου ξεχωριστα πλεον να καλυψουν ολες τις αναγκες του.Ειναι χρεος των γονιων που χωριζουν να συνεργαζονται πανω στο ζητημα αυτο με γνωμωνα το συμφερον του παιδιου που αποκλειστικη ευθυνη για την ευτυχια του φερουμε αποκλειστικα και μονον εμεις ως γονεις.Υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν ομαλα σε συνθηκες χωρισμενων γονιων και παιδια που μεγαλωσαν τραυματικα (οπως και γω) σε συνθηκες μη χωρισμενων γονιων.Αν μια σχεση δεν παει αλλο και το παιδι βιωνει τον μαρασμο αυτο, τοτε όποια στιγμη ειναι η καταλληλη..

# 14 στις 3/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να γίνω εριστική εναντίον σου και αν έτσι βγήκε σου ζητώ συγνώμη.
Κι όμως έχω δει άτομα ανώριμα που χωρίζουν για πλάκα η γι ασήμαντους λόγους. Οπως ακόμη έχεις δίκιο οτι είναι λάθος να υπάρχουν συμβατικοί γάμοι και να μένουν δύο άτομα μαζί, να καβγαδίζουν όλη μέρα, ή να έχουν παράλληλη ζωή όταν δεν υπάρχει αγάπη.

# 15 στις 3/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by aris_gr
Υπαρχουν παιδια που μεγαλωσαν ομαλα σε συνθηκες χωρισμενων γονιων και παιδια που μεγαλωσαν τραυματικα (οπως και γω) σε συνθηκες μη χωρισμενων γονιων.Αν μια σχεση δεν παει αλλο και το παιδι βιωνει τον μαρασμο αυτο, τοτε όποια στιγμη ειναι η καταλληλη..

Προσυπογράφω!!!

Louise_

# 16 στις 3/9/2005
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by APHRODITE2

Παράθεση:
σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να γίνω εριστική εναντίον σου και αν έτσι βγήκε σου ζητώ συγνώμη.
Κι όμως έχω δει άτομα ανώριμα που χωρίζουν για πλάκα η γι ασήμαντους λόγους. Οπως ακόμη έχεις δίκιο οτι είναι λάθος να υπάρχουν συμβατικοί γάμοι και να μένουν δύο άτομα μαζί, να καβγαδίζουν όλη μέρα, ή να έχουν παράλληλη ζωή όταν δεν υπάρχει αγάπη.

Δεκτή φυσικά η συγνώμη αλλά δεν χρειαζόταν … αρκεί να μην σφαχτούμε

to_poulaki_eipe

# 17 στις 3/9/2005
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Όσοι έχουμε ζήσει άσχημες καταστάσεις (να το πω έτσι) μες στην οικογένειά μας..θα σου πουν πως καλά είναι να χωρίζει το ευγάρι "όσο πιο γρήγορα γίνεται".. Όσοι πάλι έζησαν σε Normal καταστάσεις θα σου πουν "πριν μεγαλώσει πολύ"..ή "μετά την εφηβία"..Συμπέρασμα: αν το ζευγάρι δεν μπορεί να αντέξει λεπτό χωρίς να βγεί κάποιο υπονοούμενο, βρισιά, θανατηφόρο φλέμμα..καλύτερα να το διαλύσουνε. Το ιδανικό για μένα είναι να χωρίσουν αν αυτό νοιώθουν ότι πρέπει να γίνει.. φιλικά! Αλλά αναρωτιέμαι.. ένα παιδί που οι γονείς του θα χωρήσουν "φιλικά".. αργότερα που θα κάνει μια σοβαρή σχέση δεν υπάρχει περίπτωση να την δει κάπως και στα δύσκολα να βρίσκει ως εύκολη λύση τον φιλικό χωρισμό?

# 18 στις 3/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν υπάρχει κατάλληλη ούτε ιδανική ηλικία των παιδιών για να πούμε ότι θα έχει μικρότερες επιπτώσεις στην ψυχολογία τους.
Ένας χωρισμός είναι ένα κομμάτι δύσκολο για την παιδική ψυχή και λέγοντας παιδική ψυχή αναφέρομαι γενικά για όλα τα παιδιά ανεξαρτήτου ηλικίας, που βλέπουν τους γονείς τους χώρια, που βλέπουν μία οικογένεια να διαλύετε, που ξέρουν ότι ποτέ δεν θα είναι όλοι μαζί πια.
Όμως περισσότερο πληγώνει και επηρεάζει αρνητικά την παιδική ψυχή δύο γονείς που δεν μιλάνε μεταξύ τους, που δεν σέβεται ο ένας τον άλλον και μην πάμε παραπέρα στις αψιμαχίες και στις εντάσεις που ακολουθούν συνήθως.
Ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα παιδί: να βλέπει τους γονείς του, να τσακώνονται, αυτοί οι δύο άνθρωποι που του δίδαξαν να αγαπάει και να σέβεται τον αδελφό του, που κάποτε καθόντουσαν αγκαλιά στον καναπέ, που κάποτε μιλούσαν γλυκά μεταξύ τους και τώρα? Τι γίνεται τώρα? τι κάνουν οι μεγάλοι και τρανοί δάσκαλοι? Αυτοί που κάποτε δεν μου επέτρεψαν να βγω βόλτα το Σαββατόβραδο γιατί μίλησα άσχημα στον μικρό μου αδελφό, εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα?
Κατάλληλη ηλικία! Θα έλεγα κατάλληλη περίοδος ! Και άποψή μου είναι αυτή πριν αρχίσει να «σφάζεται» το ζευγάρι.
Και ασφαλώς συζήτηση με τα παιδιά πριν από την κίνηση της αποχώρησης του ενός από το σπίτι, είναι σημαντικό να μιλήσεις στα παιδιά γιατί πρέπει να φύγεις, γιατί δεν μπορείς να μείνεις άλλο πια στο σπίτι και να τους τονίσεις ότι χωρίζεις την γυναίκα σου, ότι οι διαφορές σου είναι με την γυναίκα σου, όχι με την μητέρα τους και φυσικά τους αγαπάς και θα είσαι πάντα δίπλα τους.
Ίσως έτσι πονέσουν λιγότερο.

# 19 στις 5/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by to_poulaki_eipe
Περιορίζονται οι επιπτώσεις όταν χωρίζεις με τον άντρα σου ή την γυναίκα σου και όχι με τα παιδιά σου.. και προσπαθείς να αφήσεις το παιδί απ έξω μόνο στις περιπτώσεις που μιλάμε για την σχέση του ζευγαριού. Δεν το κάνεις μπαλάκι...

Συμφωνώ και επαυξάνω,άρα δεν τίθεται θεμα ηλικίας παιδιών αλλά ωριμότητας γονιών,οπως πάντα.

teris_85

# 20 στις 6/9/2005
author
Ανδρας / 29 / Ελεύθερος
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 770

Είναι πολύ δύσκολη στιγμή!!

Είναι ένα απο τα μεγαλύτερα ψυχολογικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι άνθρωποι στην σύγχρονη εποχή μας! Επειδή όμως τα προβλήματα είναι τα ίδια σε κάθε ηλικία θα έλεγα πως είναι καλά μόλις ξεπεράσουν τα 18-20 χρόνια.. Εκεί ο καθένα είναι πολύ λογικός και ξέρει να αμύνεται σχετικά καλα! Δεν είπαμε όμως και πλήρη αδιαφορία...;
Η ζωή ,μας κρύβει πολλές εκπλήξεις..
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε