Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καρκινος του θυρεοειδη

Σελίδα : 1

Dardana

# 1 στις 12/10/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.638
'Aρεσαν+: 0%

Καρκινος του θυρεοειδη

Σημερα εμαθα οτι η αδελφη μιας πολυ καλης μου φιλης, διαγνωστηκε με καρκινο του θυρεοειδους...(η κοπελα αυτη ζει στην Ελλαδα).

Για το θεμα του θυρεοειδη γνωριζω αρκετα (περασα ενα παρομοιο προβλημα ευτυχως καλοηθη ογκου -κυστης- η οποια αργοτερα διαλυθηκε και το οποιο παρακολουθω ακομα μια φορα το χρονο) αλλα θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα οσον αφορα την αφαιρεση του θυρεοειδους αδενα αλλα και την μετεγχειρητικη κατασταση, οχι επιστημονικα, αλλα εμπειρικα κατα καποιο τροπο.

Ξερω οτι γενικα ο καρκινος του θυρεοειδη εχει ενα μεγαλο ποσοστο ιασης ενω θυμαμαι οτι χαρακτηριστικα μου ειχε πει ο γιατρος μου οτι "αν 'επρεπε' να εχω καρκινο, θα προτιμουσα να ηταν στον θυρεοειδη", λογω του οτι λιγοτερο συχνα κανει μεταστασεις αυτο το ειδος καρκινου.

Αν εχετε καποιο/α γνωστο/η ή δικο σας ανθρωπο που εκανε μια τετοια επεμβαση (αφαιρεσης του αδενα) θα ηθελα να μαθω πως εξελιχθηκε.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 2 στις 12/10/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η φίλη μου έκανε μια τέτοια επέμβαση εδώ και πολλά χρόνια, θα την πάρω τηλέφωνο και θα την ρωτήσω για τις λεπτομέρειες.

Πάντως είναι μια χαρά δεν είχε έκτοτε κανένα πρόβλημα.

# 3 στις 12/10/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κι εγώ ειχα ψυχρούς όζους θυρεοειδούς στα 27 μου. Εμφανίστηκαν μόλις γέννησα και ευτυχώς ήταν καλοήθεις . Πήρα για 2 χρόνια χάπια και διαλύθηκαν. Μετά τους παρακολουθούσα κάθε 2-3 χρόνια μήπως επανεμφανιστούν. Πριν από 6 χρόνια εμφανίστηκε πάλι ένας μικρός που μεγαλώνει περίπου ένα χιλιοστό κάθε χρόνο. Τώρα είναι στα 7,5χλστά και δεν παίρνω χάπια. Αμα μεγαλώσει κι άλλο θα δούμε.

Πέρισυ γνώρισα μια κοπέλα η οποία μου είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Σήμερα οι γιατροί δεν συνιστούν φαρμακευτική θεραπεία, αλλά αφαιρούν ολόκληρο τον αδένα, ακόμα κι αν δεν υπάρχει κακοήθεια. Η κοπέλα αυτή μου είπε ότι θα έπαιρνε χάπια εφ όρου ζωής. Ήταν όμως πολύ χαρούμενη γιατί από τότε που αφαίρεσε τον θυρεοειδή της κατάφερε να χάσει εύκολα τα περιττά κιλά της και να μείνει και έγκυος, ενώ πριν δεν μπορούσε.

Απ ότι κατάλαβα η αφαίρεση του θυρεοειδούς είναι πλέον ρουτίνα και δεν εμπνέει ανησυχία σαν επέμβαση, εκτός από το βάσανο ότι πρέπει να παίρνει κανείς χάπια συνέχεια όσο ζει.
Για την περίπτωση κακοήθειας δεν γνωρίζω συνέπειες. Μακάρι να μην κάνει μετάσταση. Λένε πάντως ότι πιο συχνά εμφανίζεται ο καρκίνος του θυρεοειδούς στους άντρες παρά στις γυναίκες, οι οποίες έχουν μεγαλύτερη συχνότητα σε άλλης μορφής παθήσεις αυτού του αδένα και όχι σε κακοήθεις.

allegria

# 4 στις 13/10/2005
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Ο καρκίνος του θυρεοειδούς αποτελείται από τέσσερις τύπους με σαφείς ιστοπαθολογικές διαφορές και διαφορετική βιολογική συμπεριφορά.

1) Θηλώδης καρκίνος. Είναι ο συνηθέστερος, αλλά και ο καλοηθέστερος από τους τέσσερις τύπους. Συνιστά το 50-70% του συνόλου των καρκίνων του θυρεοειδούς. Η θεραπεία περιλαμβάνει την εγχείρηση, τη χορήγηση ραδιενεργού ιωδίου-131 και την ισόβια χορήγηση θυροξίνης.

2) Θυλακιώδης καρκίνος. Αποτελεί περίπου το 20% των περιπτώσεων καρκίνου του θυρεοειδούς. Οι όγκοι αυτοί έχουν τάση για μετάσταση στα περιφερικά όργανα (πνεύμονες, οστά, εγκέφαλο). Η θεραπεία είναι η ίδια με τον θηλώδη καρκίνο.

3) Αναπλαστικός καρκίνος. Είναι ο κακοηθέστερος καρκίνος του θυρεοειδούς με εξαιρετικά ταχύ ρυθμό ανάπτυξης. Συνιστά το 5-25% του συνόλου των περιπτώσεων καρκίνου του θυρεοειδούς και διηθεί τους μυς του τραχήλου, τους λεμφαδένες και τα μαλακά μόρια, προκαλώντας τον θάνατο από τοπικά αίτια. Η πρόγνωση είναι πολύ κακή και οι ασθενείς καταλήγουν σε 6-12 μήνες, χωρίς να υπάρχει καμία αποτελεσματική θεραπεία. Συνήθως δεν επιδέχεται χειρουργική θεραπεία και γίνεται μόνο ακτινοθεραπεία.

4) Μυελοειδής καρκίνος. Αποτελεί το 5-10% του συνόλου των καρκίνων του θυρεοειδούς. Έχει την τάση να επεκτείνεται τοπικά στους μυς του τραχήλου, τα λεμφαγγεία, τους λεμφαδένες και τελικά στους πνεύμονες και τα σπλάχνα. Ο όγκος αυτός είναι οικογενής στα 2/3 των περιπτώσεων. Η βασική θεραπεία είναι η χειρουργική αφαίρεση (λοβεκτομή ή ολική θυρεοειδεκτομή) και χορήγηση θυροξίνης ως θεραπείας υποκαταστάσεως. Η πρόγνωση είναι συνάρτηση του μεγέθους του όγκου και των επεκτάσεων εκτός του θυρεοειδούς, κατά τη διάγνωση.

Γενικώς, κακοί προγνωστικοί παράγοντες θεωρούνται οι εξής:

α) Ο θηλώδης, θυλακιώδης και μυελοειδής καρκίνος έχουν χειρότερη πρόγνωση όταν το μέγεθός τους είναι μεγαλύτερο από 2 εκατοστά.
β) Η διήθηση της κάψας και των πέριξ μυών και περιτονίας έχουν χειρότερη πρόγνωση.
γ) Η διήθηση των λεμφαδένων δεν συνεπάγεται επιβάρυνση της πρόγνωσης.
δ) Η διήθηση των αγγείων έχει χειρότερη πρόγνωση.

Συνοψίζοντας, η ιστολογική έκθεση παίζει σημαντικό ρόλο στην θεραπεία και στην εκτίμηση της πρόγνωσης του καρκίνου του θυρεοειδούς.

Dardana

# 5 στις 13/10/2005
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.638
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Το Φεβρουαριο του 2000 μου εμφανιστηκε μια κυστη στον αδενα μαζι με μικρα οζια, ψυχρους οζους οπως τους ανεφερε η Ζουμερη. Εκανα σπινθηρογραφημα, παρακεντηση, υπερηχογραφηματα, αναλυσεις αιματος/ορμονων τα παντα. Ευτυχως ηταν καλοηθης. Επισης δεν υπηρχε κανενα προβλημα στη λειτουργια του αδενα. Απο τοτε το παρακολουθουμε, η κυστη διαλυθηκε εντελως, τα περισσοτερα οζια εξαφανιστηκαν και αυτα που εμειναν εχουν συρρικνωθει. Καλως εχοντων των πραγματων, θα σταματησουμε την συστηματικη παρακολουθηση τα χριστουγεννα, και μετα μαλλον καθε 1-2 χρονια.
Αν δεν υπηρχε αυτη η θετικη εξελιξη, θα χρειαζοταν να γινει επεμβαση, κι επειδη ειχα οζια και στους δυο λοβους, θα επρεπε μαλλον να αφαιρεθει ολοκληρος ο αδενας. Οταν συμβαινει αυτο, θα πρεπει ο ασθενης να παιρνει θυροξινη εφ ορου ζωης, για να ρυθμιζονται οι ορμονες.

Απλα ειχα την απορια γι αυτους που εχουν κανει την επεμβαση, ιδιαιτερα μετα απο διαγνωση κακοηθη ογκου, το τι τυχον επιπτωσεις μπορει να εχει γενικα. Στο ιντερνετ υπαρχουν πολλες πληροφοριες, αλλα ηθελα να μαθω απο ανθρωπους που το εζησαν οι ιδιοι ή κοντινα τους ατομα.

ΥΓ Ειναι μυθος ή αληθεια οτι η Bonnie Tyler απεκτησε τη βραχνη χρεια στη φωνη της μετα απο επεμβαση του θυρεοειδους;;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

allegria

# 6 στις 13/10/2005
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Άλλο πράγμα ο καρκίνος του θυρεοειδούς και άλλο η καλοήθης κύστη. Στο internet υπάρχουν πολλές πληροφορίες οι οποίες ενδεχομένως να είναι λανθασμένες. Εγώ παρέθεσα την επιστημονική άποψη. Σχετικά με την ποιότητα ζωής είναι πολύ καλή, αφού η λήψη ενός δισκίου θυροξίνης δεν επιβαρύνει σε τίποτε το καθημερινό πρόγραμμα. Βεβαίως εξαρτάται και από τον τύπο του καρκίνου, αφού όπως έγραψα ο αναπλαστικός έχει βαριά πρόγνωση. Είναι βέβαια σπανιότατος.

katiaser

# 7 στις 26/4/2008
author
Γυναίκα / 31 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Καρκινος του θυρεοειδη

Τον Νοέμβρη του 2006 μετά από αιματολογικές εξετάσεις, σπινθηρογραφήματα και υπέρηχο ανακάλυψα ότι είχα έναν όζο 3,5 εκατοστών και πολλούς άλλους μικρότερους.Διάγνωση "πολυοζώδης βροχοκήλη".Ένα χρόνο μετά και μετά από επίμονη προτροπή της ενδοκρινολόγου μου έκανα ολική θυρεοειδεκτομή.Από την βιοψία φάνηκε ότι το πρόλαβα στο "τσακ" καθώς είχε ήδη αναπτυχθεί καρκινική εστία που σε ένα το πολύ μήνα θα είχε όχι μόνο εξελιχθεί σε καρκίνο αλλά θα είχε κάνει και μετάσταση...
Έκτοτε μου χορηγήθηκε Ι131 (ραδιενεργό ιώδιο) για την εξάλειψη τυχόν υπολειμάτων και κάθε εξάμηνο θα υποβάλλομαι σε εξετάσεις πρόληψης..
Καθημερινά παίρνω χάπια θυροξίνης, αλλά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα ούτε κατα τη διάρκεια της εγχείρησης ούτε μετεγχειρητικά.Ο όζος ήταν θερμός αλλά και πάλι επικίνδυνος γιάυτό καλό θα ήταν να μην επαναπαυόμαστε και να ακούμε τις συμβουλές των γιατρών

kostasn

# 8 στην 1/9/2009
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 4

καρκινος θυρεοειδη

εχω πειρα προσωπικη επικοινωνειστε μαζι μου για να τα μαθετε ολα

mikra

# 9 στις 23/9/2009
author
Γυναίκα / 39 / Παντρεμένη
Ν. Χαλκιδικής / Συκιά
καλησπερα,ειμαι καινουργιο μελος.θα ηθελα να μου πεις την προσωπικη σου εμπειρια. εχω και εγω μεγαλο ιστορικο με τον καρκινο.

tsioufff

# 10 στις 17/5/2010
author
Ανδρας / 32 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Καλησπερα σας,
ο πατερας μου εχει μυελοειδη καρκινο του θυροειδη, ειναι 50 χρονων, εχει κανει εγχειρηση και πλεον περνει φαρμακα και το παρακολουθει. εδω και παρα πολυ καιρο προσπαθει να βγει σε αναπηρικη συνταξη διοτι η δουλεια που εκανε τοσα χρονια ειναι πολυ βαρια να την συνεχισει (ηταν μηχανικος πλοιων, και δουλευε κατω απο αντιξοες συνθηκες σε μεγαλες θερμοκρασιες, αναθυμιασεις και συχνα επρεπε να σηκωνει βαρη). το θεμα ειναι οτι του βγαζουν μονο 50% αναπηρια και μαλιστα για 2 χρονια, πραγμα που σημαινει οτι δε καλυπτονται οι οικονομικες αναγκες του σπιτιου, με αποτελεσμα η ψυχολογια του να εχει φτασει σε πολυ ασχημα σημεια, δηλαδη δε μιλαει, εχει κλειστει στον εαυτο του και πολλες φορες κλαιει. εχει κανει ενσταση στην επιτροπη 2 φορες αλλα και παλι του εβγαλαν το ιδιο ποσοστο αναπηριας.εχει αρχισει και συνεδριες με ψυχολογο.

ενας γιατρος του ειπε πως βαση νομου που αναγραφετε σε ΦΕΚ η παθηση του οριζει οτι πρεπει να παρει ποσοστο αναπηριας πανω απο 75% και για περισσοτερο καιρο. θα ηθελα σας παρακαλω να μου πειτε αν γνωριζετε τι λεει ο νομος για την περιπτωση του, γιατι αποτι βλεπω ο πατερας μου εχει πεσει θυμα της οικονομικης κρισης και γιαυτο δε του δινουν αυτο που δικαιουται. δε θελω να τον χασω ουτε απτον καρκινο, ουτε απτο αγχος, ουτε να κανει καμια τρελα γιατι εχει αρχισει να μας πεταει κατι τετοια πανω σε συζητησεις. αν μπορουσατε να μου πειτε ποιο ειναι το ΦΕΚ θα με βοηθουσατε παρα πολυ, επισης καθε αλλη συμβουλη θα μου ηταν χρησιμη για να βοηθησω την οικογενεια μου.

σας ευχαριστω εκ τον προτερων για το χρονο σας και ευχομαι να λαβω απαντηση σας συντομα
με εκτιμηση

Koloterorita

# 11 στις 21/4/2013
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καισαριανή
Ξέρεις η μητέρα μου έχει καρκίνο. Θα ήθελα να μου γραψεις μερικές συμβουλές αν σου ειναι εύκολο.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε