Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο γαιδουράκος...free lancer!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Μυρτώ

# 1 στις 15/1/2006
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Ο γαιδουράκος...free lancer!

Διαβάζοντας ένα βιβλίο τις τελευταίες μέρες ξαφνικά συνειδητοποίησα τον φαύλο κύκλο του "συστήματος" στο οποίο όλοι λίγο πολύ είμαστε παγιδευμένοι αλλά δεν το καταλαβαίνουμε. Ποτέ δεν μου άρεσε να χρησιμοποιώ λέξεις όπως το "σύστημα" , το "κατεστημένο" , η "συνομωσία" κλπ γιατί τις θεωρώ υποτίμηση για την ανθρώπινη προσωπικότητα και την ανθρώπινη ευφυΐα μιας και πίστευα ( και ακόμα πιστεύω...) ότι ο καθένας μας έχει την δύναμη να υψώσει το "μπόι του" , το ανάστημα του , να ανοίξει τα μάτια του και να αναγνωρίσει και να ξεφύγει από το όποιο σύστημα του ορίζει τη ζωή.

Αυτό που άλλαξε για μένα δεν ήταν αυτά που πίστευα αλλά η οπτική γωνία που τα έβλεπα! Η δική μου οπτική γωνία όσο αφορά το επάγγελμα ήταν ακριβώς η ίδια οπτική γωνία της πλειοψηφία των ατόμων που ζουν στην κοινωνία μας : παίρνω πολλά προσόντα , βρίσκω μια "καλή" δουλειά (όπου το καλή = σίγουρη) και προσπαθώ να ανελιχθώ στην ιεραρχία των στελεχών.
Καλά μέχρι εδώ... υπηρέτησα το σύστημα...υπηρέτησα αυτά που έμαθα... υπηρέτησα εταιρείες...και ποιο είναι το αποτέλεσμα;

Δώδεκα χρόνια και τρία ( τέσσερα εάν λάβω υπόψη και ένα επιπλέον δίπλωμα άσχετο με το αντικείμενο μου) πτυχία μετά κατάλαβα ότι περπατούσα - περπατούσα... και πάντα βρισκόμουν στην ίδια θέση. Ένα καλοπληρωμένο γαιδουράκι... που σπαταλάει το μυαλό του , τον πολύτιμο χρόνο του και την ενέργεια του για να κάνει τους άλλους πλούσιους ενώ θα έπρεπε να σπαταλάει το μυαλό του την ενέργεια και τον χρόνο του... για τον εαυτό του και την οικογένεια του.

Είναι τραγικό να καταρρέουν τα πάντα...

Είναι τραγικό να συνειδητοποιείς μετά από τόσα χρόνια και τόσους κόπους ότι HELLO... βρε γαϊδούρι βρίσκεσαι στον λάθος δρόμο!!!!!

Ο φαύλος κύκλος του απέδειξε τριπλά για να αμειφθείς για το ένα...
Προσπάθησε εκατό φορές για να δικαιωθείς μια...
Θυσιάσου , ξενύχτησε , αγχώσου... γιατί;
Για να βρεθεί κάποιος καραγκιοζάκος μια μέρα να σου πει : Aααα...καλά μέχρι εδώ αλλά πρέπει να αποδείξεις περισσότερα; Τι περισσότερα ρε; Τι θέλεις μήπως να αφήσω και την τελευταία μου πνοή στο γραφείο σου;

Κάπου εκεί φτάνεις πρώτα στο σημείο , που εγώ το ονομάζω το σημείο "ΜΟΥΝΤΖΑ" και μετά προχωράς σταθερά το σημείο "ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ"!

Να αποδείξω περισσότερα....γιατί;
Να αποδείξω περισσότερα....σε ποιόν;
Να αποδείξω περισσότερα....για ποιο πράγμα;
Και τελικά ποιος είναι αυτός που κρίνει; Με ποια κριτήρια;

Στο σημείο ΜΟΥΝΤΖΑ... συνειδητοποιείς ότι έχεις μεγαλώσει πια αρκετά και έχει ωριμάσει τόσο που δεν μπορεί να σε δουλεύει κανένας κουνώντας σου ένα υποθετικό καρότο μπροστά στη μύτη! Ξέρεις ότι το καρότο το δούλεψες και δεν δούλεψες μόνο για αυτό το καρότο αλλά για δύο κιλά καρότα ακόμα...μην πω ότι έχεις εξασφαλίσει και μια τεράστια σαλάτα από καρότα και λάχανα και ...χαβιάρι...για κάποιους άλλους.

Έτσι , εάν δεν σου έχουν γυρίσει τα μάτια , εάν δεν έχεις κάνει πίεση και εάν δεν έχεις παρατηθεί ήδη.... κάνεις ένα σάλτο στο σημείο "ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ" , στο σημείο δηλαδή που γυρνάς και λες : Αι σιχτίρ και συ και το καρότο σου...δεν το θέλω , θα αρχίσω να τρώω λάχανα! Τα πολλά υποθετικά καρότα κάνουν κακό στη υγεία , κάνουν κακό στο ηθικό , κάνουν κακό στην αυτοεκτίμηση... κάνουν κακό σε μένα!

Το αποφασίζεις... θα γίνω γαιδουράκος free lancer -δηλαδή θα δουλεύω για όποιον θέλω και όποτε θέλω - θα δουλεύω για τον εαυτό μου...
Μισό καρότο στην αρχή... μισό καρότο...
Θα έρθει όμως η στιγμή που και τα δύο κιλά καρώτα που θα βγάζω θα είναι δικά μου...

Κάπως έτσι αλλάζει η ζωή... όταν ο γαιδουράκος αποφασίζει να ρισκάρει!
Καλή η δουλειά στο χωράφι και σίγουρη δεν λέω... αλλά πολλή κοροϊδία για το τίποτα. Άρα , είναι κακή η δουλειά στο χωράφι!

Πότε θα είναι ο γαιδουράκος ευχαριστημένος... όταν δούλεψε για 5 καρότα και πήρε πέντε ή ακόμα καλύτερα όταν αρχίσει να σπέρνει τα δικά του καρότα στο δικό του χωράφι και δουλεύει για 5 και παίρνει 15 από την καρροτο -επένδυση του.

Και τότε δεν θα είναι γαιδουράκος.... θα είναι ο κύριος Γάιδαρος, ο κύριος του εαυτού του....και δεν θα έχει να αποδείξει πια τίποτα και σε κανένα γιατί πολύ απλά ο ίδιος το έχει αποδείξει στον εαυτό του.
Η διαφορά λοιπόν μεταξύ γαιδουράκου και κύριου γαιδουράκου είναι το ρίσκο!
Είναι εκείνη η μαγκιά του να περάσεις από το στάδιο της μούντζας , στο στάδιο του Αι σιχτίρ και στο στάδιο του γαιδαράκου free lancer! Ποιος γαιδουράκος το τολμάει όμως;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

selini

# 2 στις 16/1/2006
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
παραμονη Χριστουγεννων του 2004.
ειμαι συνδεμενη ον λαϊν απο το γραφειο του σπιτιου μου με την εταιρεια μου.
βλεπω οτι ειμαι στους τρεις πρωτους καλυτερους μανατζερ σ΄ολη την Ελλαδα.
εχω πιασει το στοχο μου κατα 98%
χτυπαει το τηλεφωνο και ειναι ο μεγαλος.
μου αρχιζει οτι δεν εχω πιασει το στοχο και επρεπε να βρισκομαι στο γραφειο (η ωρα ειναι πεντε το απογευμα)
- μα, τί λες τωρα; ειμαι τριτη σ΄ολη την Ελλαδα, ειναι παραμονη, θελω να νιωσω λιγο ανθρωπος...
- ο επαγγελματιας δεν μιλαει ετσι αν δεν ειναι πρωτος... μπλα... μπλα... μπλα...

μ΄εχει μια ωρα στο τηλεφωνο κι ακουω μπινελικια.
ο αντρας μου απο το μαγαζι του τηλεφωνει στο σπιτι, η κορη μου του λεει οτι δεν μπορω να του μιλησω γιατι μιλαω με Αθηνα...
μετα απο ωρα ερχεται σπιτι και μπαινει στο γραφειο μου.
με βλεπει να σφαδαζω στον πονο -η τριτη κριση μεσα σε ενα χρονο- και με τσουβαλιαζει στο αυτοκινητο και καρφι για το νοσοκομειο.
παλι διασωληνωσεις, αερια αιματος, εξετασεις... παω για πνευμονικη εμβολη.
ο πνευμονολογος, καλος φιλος, μας δηλωνει, αφου εχω συνελθει λιγο την αλλη μερα, πως η τεταρτη φορα θα ειναι και η τελευταια.
- διαλεξε ρε Ηρω, τη βρωμοδουλεια σου ή τη ζωη σου!

εικοσιεννια του Δεκεμβρη ειμαι στην εφορια και ο υπαλληλος κοντευει να παθει εμφραγμα μ΄αυτα που του λεω.
"τρελαθηκες; για να ξαναπαρεις την αδεια που μου λες να την διακοψω πρεπει να πας παλι πανεπιστημιο για εξη μηνες, να παρακολουθησεις τη σχολη απο την αρχη και να δωσεις εξετασεις..."
"τελειωνε", του λεω, "και γραψε στα χαρτια σου Ανεργη!!!"

δεκαπεντε χρονια, τριαντα δυο τιμητικα διπλωματα, επαγγελματικα ταξιδια και διακοπες σ΄ολο τον κοσμο, πτυχια απο ειδικα σεμιναρια, προτασεις απο τις καλυτερες εταιριες με πριμ μεταγραφης ακομη και κατω απο το τραπεζι, περασαν ανεπιστρεπτι στον κοσμο της ληθης.
πηρα το ρισκο σε ηλικια που οι περισσοτεροι προτιμουν την ασφαλεια και τη σιγουρια.

σημερα, ειμαι υγειης.
δουλευω απο το πρωι μεχρι το βραδυ και ειμαι αφεντικο του εαυτου μου.
οι συναλλαγες μου αφορουν μερικες χιλιαδες ευρω μονο, αλλα ειμαι ευτυχισμενη.
προ παντων, εκεινο το τσουξιμο στο στομαχι και στο στηθος, εχει εξαφανιστει.
μεσα σε μια μερα, αλλαξα τη ζωη μου και αισθανομαι ανθρωπος!!!

Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

# 3 στις 16/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Με όλα αυτά που ακούω για τα απανταχού αφεντικά, άρχισαν να βγαίνουν καπνοί από τα αφτιά μου!!

Το όνειρο μου: να έχω την δικιά μου επιχείρηση! Δεν ξέρω ακριβώς (ακόμα) πώς θα τα καταφέρω, αλλά θα το κάνω!
Ευτυχώς οι μέχρι τώρα επιλογές μου (βασικά η επιλογή των σπουδών μου) ευνοούν την πραγματοποίηση του ονείρου.

Μου την σπάει όμως που οι περισσότεροι είναι αρνητικοί και μου λένε ότι "δεν θα τα καταφέρεις", "θα πτωχεύσεις" κτλ. κτλ. Εντάξει, είναι αλήθεια ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά αρκετοί τα καταφέρνουν! Γιατί όχι και εγώ;
Φυσικά υπάρχει και η επιλογή του δημόσιου τομέα, αλλά είμαι ακόμα πολύ νέος (δεν θέλω να τρέφομαι εις βάρος της κοινωνίας, θεωρώ ότι είναι για όσους δεν έχουν προσόντα αλλά μέσο κτλ.) για να τον σκέφτομαι!

# 4 στις 16/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα δουλευετε για να παραγετε αγαθά.
Τα οποια θα αγοράζετε με τα χρηματα που θα σας δινουμε εμεις σαν ανταμοιβη για την παραγωγη τους.
Ε,ειπατε τιποτε.
Τι σχημα οξύμωρο αλλά και συναμα ενοχλητικό.

Μείνε στο μαντρι διοτι εκτος θα σε φαει ο λύκος.
Μεινε εδω να πας απο το μαχαίρι του τσομπάνου.
Ποια η διαφορα?

Πολυ εναντιωθηκαν στο συστημα.
Το συστημα αναδιπλωθηκε και επιτεθηκε.
Στην αρχη πλησίασε με δωρα τον ταραξία.
Εαν αυτος αρνηθηκε τοτε τον διαπομπευουν δημόσια.
Κατόπιν του στερουν την εργασια του πειθοντας τους άλλους οτι ο ταραξιας ειναι φρενοβλαβής.

Παρατηρήστε τι γινεται εαν ενας ιατρος αναφερει οτι εχει μια νεα θεραπεια.
Το κατεστημενο αναδιπλωνεται ενωνεται και ορμα να καταστρεψει αυτον που χαλα την πιάτσα και την κονόμα.
Και παντα το συστημα εχει αρωγο τα μαντρωμενα πρόβατα.
ΕΜΑΣ(τοποθετω και εμενα στα προβατα διοτι ποιος ακουει παλι την χανουμ και την φυρι)(με την καλη έννοια).

xanumBurek

# 5 στις 16/1/2006
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.449

χαχαχαχαχα

Παράθεση:
Originally posted by TORONTONIAN
ΕΜΑΣ(τοποθετω και εμενα στα προβατα διοτι ποιος ακουει παλι την χανουμ και την φυρι)(με την καλη έννοια).

το..σωσες...

# 6 στις 16/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος xanumBurek - 16/01/06 06:30
... το..σωσες... ...

Παράθεση:

Μπεεεεεεεεε

Dardana

# 7 στις 16/1/2006
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Σε νιωθω. Δεν εχω τρια πτυχια, αλλα βρεθηκα σε παρομοια θεση με σενα. Να εχω καταθεσει ολο το ειναι μου στη δουλεια, για να αποδειξω, για να μαθω, για να δωσω, για να "ανελιχθω". Καποια στιγμη ξυπνησα, με ασχημο τροπο. Επρεπε πρωτα να αρρωστησω και να χασω καθε ειδος προσωπικης ζωης για να το καταλαβω.(αυτο εγινε πριν απο 5 χρονια περιπου)
Εκανα στροφη 180 μοιρων, ακομα και στο αντικειμενο με το οποιο ως τοτε ασχολουμουν. Καταφερα και βρηκα μια αλλη δουλεια, με λιγοτερες απαιτησεις, και σαφως καλυτερα εισοδηματα απο την προηγουμενη (σ'αυτο μπορω να πω οτι φανηκα τυχερη, ενας πελατης μου στην προηγουμενη δουλεια, με βοηθησα να βρω αυτην ). Εδω κι εναμιση χρονο εργαζομαι εκτος απο την "μονιμη" δουλεια μου, και για την εταιρεια που συστησαμε με τον αδελφο μου, προς το παρον προσφερω οτι μπορω χωρις κανενα χρηματικο ανταλλαγμα. Ελπιζω οτι σε ενα ή δυο χρονια θα μπορω να εργαζομαι πλεον μονιμα εκει και με προσωπικο εισοδημα στην επιχειρηση μας, αν ολα πανε καλα βεβαια.

Σου ευχομαι απο καρδιας να τα καταφερεις στα οποια καινουρια σχεδια σου. Αν προκειται να κανεις κατι δικο σου, εχε υποψιν οτι τον πρωτο καιρο θα εχεις μονο εξοδα.. ομολογω οτι αν ο αδελφος μου δεν ειχε παρει την πρωτοβουλια, απο μονη μου δε θα τολμουσα ευκολα. Ειναι ενα δυσκολο εγχειρημα/ρισκο, ιδιαιτερα στις μερες μας, ομως αν πετυχει, εχει καλα ανταλλαγματα. Βεβαια στην περιπτωση μας δεν προκειται για free lancing...αυτο μαλλον διαφοροποιει λιγο τα πραγματα. Στην περιπτωση σου ισως παιξουν περισσοτερο ρολο καποιες γνωριμιες για να παρεις καποιες δουλειες αρχικα.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

pigassos71

# 8 στις 16/1/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
Κάποτε κάποιος είχε πει “χρειάζονται 10’ εποικοδομητικής σκέψης για να καλύψουν 10 ώρες σκληρής εργασίας!”. άλλοι μπορούν να βάλουν τη σκέψη άλλοι την εργασία.
Υπάρχουν 3 κατηγορίες εργαζομένων. Τα γαιδουρακια που είναι απαραίτητα και αξιέπαινα για το έργο που προσφέρουν. Τα εκκολαπτόμενα πουλάκια, που είναι μεν γαιδουρακια αλλά το μυαλό τους είναι για μεγαλύτερα πράματα και το μόνο που χρειάζονται για να γίνουν αετοί είναι λίγη τόλμη και πίστη στον εαυτό τους. Και είναι και οι αετοί… αυτοί που πιάνουν πουλιά στον αέρα (τα 10’ δημιουργικής σκέψης που λέγαμε).
Τώρα όσο αφορά τις συνθήκες εργασίας δυστυχώς σήμερα ένας υπάλληλος, στέλεχος εταιρίας, συνεργάτης όπως και να το πείτε το ίδιο είναι, για να είναι επένδυση για τον εργοδότη του πρέπει να παράγει 3 φορές αυτά που παίρνει. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μυρτώ

# 9 στις 16/1/2006
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Τελικά νομίζω ότι όλοι λέμε το ίδιο....ο καθένας με τα δικά του βιώματα...

Βρε παιδιά...αφού είναι τόσο εύκολο και τόσο κατανοητό τι είναι αυτό που κάνει τους περισσότερους από εμάς να διστάζουν να κάνουν εκείνη την κίνηση που θα μας βγάλει από το "γαιδουράκι";

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

pigassos71

# 10 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Το γεγονός ότι δεν είμαστε όλοι εκκολαπτόμενα αετόπουλα! Κάνουμε να πετάξουμε και σπάμε τα μούτρα μας( ο υπογραφών εξαιρείτε ευτυχώς!). τα βλέπουνε και οι άλλοι που μπορούνε αλλά που να τολμήσουνε πια!

# 11 στις 17/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Βρε παιδιά...αφού είναι τόσο εύκολο και τόσο κατανοητό τι είναι αυτό που κάνει τους περισσότερους από εμάς να διστάζουν να κάνουν εκείνη την κίνηση που θα μας βγάλει από το "γαιδουράκι";

Πολύ απλά. Οι άμεσες οικονομικές ανάγκες.

Δεν φτάνει μόνο να μπορείς και να θέλεις. Να έχεις αγανακτήσει που αφήνεις τις γνώσεις σου και την πείρα σου να χαραμίζονται σε καθημερινή βάση. Αν είσαι στο όριο ή τουλάχιστον σε απόσταση ασφαλείας πόσα περιθώρια έχεις για ρίσκο;

Αυτό τον καιρό είμαι και΄γω αγανακτησμένος. 6 χρόνια (όχι πολλά, το ξέρω) στον κλάδο της πληροφορικής, με πολλές εμπειρίες, πιστοποιήσεις, μεταπτυχιακό και όλα τα καλά του Θεού, μπλεγμένος στα μίζερια γρανάζια της Ελληνικής αγοράς πληροφορικής.

Που θα πάει, έρχεται η επανάσταση!

# 12 στις 17/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

ακριβως!

Παράθεση:
Originally posted by jader
Πολύ απλά. Οι άμεσες οικονομικές ανάγκες.

Δεν φτάνει μόνο να μπορείς και να θέλεις. Να έχεις αγανακτήσει που αφήνεις τις γνώσεις σου και την πείρα σου να χαραμίζονται σε καθημερινή βάση. Αν είσαι στο όριο ή τουλάχιστον σε απόσταση ασφαλείας πόσα περιθώρια έχεις για ρίσκο;

σε μια ωρα απο τωρα περιπου που με θελει στο γραφειο του το αρχ@ι που απο τα μπαρ που εκανε τον dj και μπεκρουλιαζε και τον τραβαγανε απ το ποδι για να τελειωσει ενα ρημαδι ντιρι, το τυρι, ξαφνικα μου βρεθηκα να ειναι αφεντικο, το πιθανοτερο ειναι να μου πει παλι οτι δεν του δουλευω καλα πως το οτι ερχομαι και ειναι σκοταδι εξω ακομα και δεν υπαρχει οκταωρο για μενα δεν του ειναι αρκετο το ακομα πιθανοτερο να περιμενει να χασω την ψυχραιμια μου και να του πω...φευγω....και αν δεν το πω να με δειωξει εκεινος.
Ποιο ρισκο να παρω εγω και να μην παω σε καποιον αλλο- αν δεν βρεθει μια πιτσιρικα με την κοιλιτσα εξω να με φαει στ ην στροφη- που θα μου δινει μετα 20 χρονια δουλειας 530 ευρω καθαρα γιατι ναι μεν εχω εμπειρια ναι μεν εχω προσοντα ναι μεν....αλλα η πολιτικη της εταιριας και μπλα μπλα....τι ρισκο και πως να παρω το ρισκο να κανω κατι μονη μου?
Οταν πριν εφτα χρονια ο μισθος μου ηταν 140 χιλιαδες δραχμες και με αυτα επρεπε να ζησω να μεγαλωσω και να σπουδασω παιδια και χωρις να υπαρχει ενας συζυγος-πατερας και η αβαντα ενος ακομα εισοδηματος με τι κεφαλαια να παρω το ρισκο ?
Και δεν ειμαι μονο εγω...χιλιαδες ανθρωποι ειναι στην ιδια θεση.....

Dardana

# 13 στις 17/1/2006
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO

Εχει δικιο απ' την πλευρα της η Τραλαλο...αλλο ειναι καποιος που δεν εχει υποχρεωση απεναντι σε παιδια ή τριτους γενικοτερα, κι αλλο αυτος που εχει ολοκληρωσει τις σπουδες του, ειναι μονος/η ή χωρις παιδια, κι εχει στο παρον σταδιο την επιλογη να παρει ενα επαγγελματικο ρισκο ή να κανει μια επαγγελματικη στροφη.
Υπαρχουν ανθρωποι που εκ των πραγματων δεν εχουν καν το αβανταζ της επιλογης, ειτε με ρισκο ειτε χωρις, και επιπλεον βρισκονται σε ενα αλλο σταδιο ζωης οπου και να ειχαν την επιλογη, δε θα'χαν τα μεσα. (σπουδες, καταρτιση, κεφαλαιο κτλ)

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

pigassos71

# 14 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO

Εχει δικιο απ' την πλευρα της η Τραλαλο...αλλο ειναι καποιος που δεν εχει υποχρεωση απεναντι σε παιδια ή τριτους γενικοτερα, κι αλλο αυτος που εχει ολοκληρωσει τις σπουδες του, ειναι μονος/η ή χωρις παιδια, κι εχει στο παρον σταδιο την επιλογη να παρει ενα επαγγελματικο ρισκο ή να κανει μια επαγγελματικη στροφη.
Υπαρχουν ανθρωποι που εκ των πραγματων δεν εχουν καν το αβανταζ της επιλογης, ειτε με ρισκο ειτε χωρις, και επιπλεον βρισκονται σε ενα αλλο σταδιο ζωης οπου και να ειχαν την επιλογη, δε θα'χαν τα μεσα. (σπουδες, καταρτιση, κεφαλαιο κτλ)

Θα σας στεναχωρήσω αλλά επειδή είμαι στον τομέα του εμπορίου αρκετά χρόνια, δεν πιστεύω πως υπάρχουν επαγκελματικα αδιέξοδα! Απλά θέλει λίγο ψάξιμο η υπόθεση με την συμβουλή κάποιου έμπιστου ειδικού!

# 15 στις 17/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εχθρουλη μου...

Σημασια εχει πως εμεις οι θνητοι (κατι το οποιο παραβλεπουμε συνειδητα και επανειλημενα ).........προσδιοριζουμε αυτο που λεμε ζωη.....

απο την στιγμη που μπηκες στο τρυπακι που λεει οτι οσο πιο πολλα υλικα δημιουργησεις ( συνεπεια της υπερμετρης φιλοδοξιας )........τοσο πιο πολυ οι αλλοι ( θνητοι )........θα σε αναγνωρισουν ως ``γονιμο `` μελος αυτης της κοινωνιας.........

και λεω υλικα γιατι αυτα ειναι τα οποια δινονται ως ανταμοιβη για την ανοδο στην ``κορυφη ``............

Δεν θελω τετοια κορυφη ......να μου λειπει........σας την χαριζω......

μηπως τελικα η ζωη δεν ειναι ``δουναι και λαβειν `` ?
γιατι αν τα βαλω κατω και τα κανω σουμα ..........μαλλον ``δουναι `` ειναι μονο........

Μυρτω κρατα το ``βαζο`` που σου χαρισε ο Θεος και βαλε μεσα μονο μεγαλες πετρες και ασ`την αμμο απ`οξω............

Δυστυχως στο τρενο που ανεβηκαμε το εισητηριο μας λεει μονο τοπο αναχωρισης.........και οχι τοπο και ημερομηνια αφιξης ..........

observer1

# 16 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742

Ο τολμων νικά

Οι περισσότεροι θα θεωρήσετε (ίσως δικαιολογημένα) πως είμαι εκτός τόπου, χρόνου, θέματος και πνεύματος

Παρόλα αυτά αφιερώνω στη Μυρτώ και κάθε ομοιοπαθή-ούσα τους στίχους το γνωστού άσματος του Παύλου Σιδηρόπουλου:

Αντε...και καλή τύχη μάγκες

Ληστέψανε την τράπεζα
και τι με νοιάζει εμένα
δεν είμαι με κανέναν.
Σου λέω καλά της κάνανε
γιατί μας προκαλούσε,
γεμάτη εκατομμύρια,
ενώ κι ο Θεός πεινούσε.

Περαστικοί, αδιάφορα,
εκάτσαν και κοιτούσαν,
του διευθυντή της οι κοιλιές
κι αυτούς τους ενοχλούσαν,
κάποιος πανικοβλήθηκε
μπας κι ήτανε ο γιός του
κι ο ιδρωμένος λογιστής,
μπας κι ήταν ανεψιός του
κι όσο για τον ταμία που πήγε ν' αμυνθεί,
όταν αναρωτήθηκε για ποιόν και το γιατί,
"στα αρχίδια μου" ψιθύρισε
και γέμισε τις τσάντες.
"Άντε... και καλή τύχη μάγκες!"

"Στο μπάτσο βλέπεις πέρασε μονάχα η κοροϊδία,
να έχει την ψευδαίσθηση πως είναι εξουσία
και τώρα η χήρα του με δυο ορφανά,
με τρεις κι εξήντα σύνταξη, τη μοίρα βλαστημά
για άγνωστη αιτία.

Ψωροκορώνα γράμματα στο τζόγο της ζωής
"Επάγγελμα;" "Ποιο επάγγελμα;"
"Τι επάγγελμα;" "Ληστής"
Τα τέρατα δικάστηκαν με μάρτυρα την πείνα,
αποκλεισμένα μια ζωή ακούσια καραντίνα.
Η απελπισία περίστροφο, σφαίρες της οι ανάγκες.
Άντε... και καλή τύχη μάγκες
Άντε βρε... και καλή τύχη μάγκες."
Υ.Γ. Εγώ τόλμησα να "πετάξω" 2 φορές και πέτυχα την 1...
Την 2η την πάτησα γιατί πέταξα πιο μακριά από όσο μπορούσα και αγνόησα την ύπαρξη "ορνίων"...
Δεν βάζω μυαλό όμως...
Προσαρμόζομαι και ξαναπροσπαθώ με πείσμα σαν ενός σκύλου που απειλείται ο χώρος του
Δέχομαι το ρητό των αρχαίων: "Ο Τολμών Νικά"
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

rc-31

# 17 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798

Παράθεση:
Originally posted by Ignorant

Το όνειρο μου: να έχω την δικιά μου επιχείρηση! Δεν ξέρω ακριβώς (ακόμα) πώς θα τα καταφέρω, αλλά θα το κάνω!
Ευτυχώς οι μέχρι τώρα επιλογές μου (βασικά η επιλογή των σπουδών μου) ευνοούν την πραγματοποίηση του ονείρου.

Μου την σπάει όμως που οι περισσότεροι είναι αρνητικοί και μου λένε ότι "δεν θα τα καταφέρεις", "θα πτωχεύσεις" κτλ. κτλ.
Εντάξει, είναι αλήθεια ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά αρκετοί τα καταφέρνουν! Γιατί όχι και εγώ;

Στο παρελθόν οι επιλογές ήταν Υπάλληλος (ανυπαρξία κεφαλαίου) ή Αφεντικό (ύπαρξη κεφαλαίου).
Σήμερα ένα σωρό επιχειρήσεις παρέχουν την δυνατότητα , να δημιουργήσεις μια δικιά σου επιχείρηση χωρίς την ανάγκη ύπαρξης κεφαλαίου.

Το μόνο που ζητάνε για αντάλαγμα ειναι σκλήρη,μεθοδική και συστηματική εργασία. Άνθρωποι που ασπαστίκανε αυτην την φιλοσοφία σήμερα κερδίζουν χρήματα που δεν θα κερδίζανε ουτε σε 20 χρόνια εργασίας.
Φυσικά αυτο δεν σημαίνει οτι ολος ο κόσμος είναι κατάλληλος και πρόθημος να πάρει ενα ρίσκο και να γίνει ανεξάρτητος.

Απο την εμπειρία μου και μόνο , μπορώ να πω οτι για μένα άξιζε το ρίσκο που πήρα
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

rc-31

# 18 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71
Το γεγονός ότι δεν είμαστε όλοι εκκολαπτόμενα αετόπουλα! Κάνουμε να πετάξουμε και σπάμε τα μούτρα μας( ο υπογραφών εξαιρείτε ευτυχώς!). τα βλέπουνε και οι άλλοι που μπορούνε αλλά που να τολμήσουνε πια!

Ένα παρόμοιο περιστατικό αντιμετόπισα πριν 2 χρόνια. Νεαρή εκπαιδευόμενη ασφαλιστική σύμβουλος που είχε απογοητευτεί . (έσπαγε τα μούτρα της)

Το πρόβλημα εντοπίστικε στον τρόπο οργανωσής και λειτουργίας της. Με σωστή καθοδήγηση και επιμονή καταφερε να ξεπεράσει το προβλήμα και σήμερα βαδίζει συνεχώς ανοδικά.

Κανείς δεν είπε οτι θα είναι έυκολο !!
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

rc-31

# 19 στις 17/1/2006
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Τελικά νομίζω ότι όλοι λέμε το ίδιο....ο καθένας με τα δικά του βιώματα...

Ο ίδιος μας , ο εαυτός !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 20 στις 19/1/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

We are spare parts

Όταν μπλέκουμε με τα πίτουρα επόμενο είναι να μας φάνε η κότες......
Γι'αυτό ας κρατάμε και κάποιες πισινές (Όταν έρθει και η σειρά μας).
Και κάτι άλλο........Σημασία δεν έχει να πέσεις,σημασία έχει να μπορέσεις να
σηκωθείς και να προσπαθήσεις ξανά .
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε