Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

συνηθεια,μαζοχισμος τι απο τα 2 η κατι αλλο??

Σελίδα : 1

ron100

# 1 στην 1/2/2006
author
Ανδρας bi / 48 / Ελεύθερος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

συνηθεια,μαζοχισμος τι απο τα 2 η κατι αλλο??

θα ηθελα να εκφρασω καποια απορια μου σχετικα με μια σχεση που θελω να κανω και δεν μπορω να βρω ακρη....!!!!
Ας τα παρω τα πραγματα εν ολιγης απο την αρχη.
To όνομα μου είναι Νίκος (28) και είμαι από την Αθήνα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Πριν 2 μήνες ξεκίνησα τη πρακτική μου σε ένα τουριστικό γραφείο όπου και εκεί γνώρισα ένα όμορφο κορίτσι (22).Το οποίο με ξετρέλανε από την πρώτη στιγμη.Μεσα στα πλαίσια της εργασίας μου όσο μπορούσα προσπαθούσα να είμαι φιλικός και διακριτικός αν και ήθελα πολύ να την σφίξω στην αγκαλιά μου. Η ίδια επιδίωκε να βρίσκεται κοντά μου όποτε μπορούσε και πάντα προς το φιλικό. Κατά τη διάρκεια κάποιας συζήτησης τη ρώτησα εάν έχει δεσμό. Η απάντηση της ήταν αρνητικη.Παρατηρωντας την πρόσεχα ότι κάποιες στιγμές με κοιτούσε επίμονα η με προκαλέσω να καθίσω κοντά της.Τις έκανα ελαφρά κομπλιμέντα διότι δεν ήθελα να δώσω δικαιώματα στο τόπο εργασίας μου.Καποια στιγμή ανταλλάξαμε τηλέφωνα. Μετά από 4 μέρες την πήρα για πρώτη φορά τηλέφωνο και της ζήτησα να βγούμε 2μας. Μου εξήγησε ότι έχει ένα δεσμό αλλά δεν ξέρει που θα πάει και τη θα κάνει γι αυτό και λέει ότι δεν τα έχει. Δεν κατάλαβα το συλλογισμό της. Είναι αυτό που λέμε ότι οι γυναίκες δεν σκέφτονται όπως οι άνδρες. Διαφορετική δομή του εγκέφαλου. Μιλήσαμε αρκετά πάνω στο δεσμό της,και όχι μόνο μου άνοιγε την καρδία της πάνω σε διάφορα θέματα πολλές φορές. Προσπάθησα να της εξηγήσω αν δεν αισθάνεται καλά με τη σχέση θα πρέπει να κόψει. Η ίδια μου έλεγε ότι κάπου θέλει να κόψει αλλά νοιώθει και εγκλωβισμένοι- κολλημένη σε μια εξάρτηση από αυτόν. Δεν νοιώθει ότι τον αγαπάει ,ούτε είναι ερωτευμένη αλλά κάθεται μαζί του με αυτή τη δύναμη της συνήθειας
Ν σημειώσω εδώ ένα λάθος που έκανε η ίδια και το παραδέχτηκε ήταν ότι πριν από αυτόν είχε ένα δεσμό που είχε κρατήσει 3 χρόνια και ήταν ερωτευμένη μαζί του
Όταν χωρίσανε ήταν συναισθηματικά πολυ χαλια διτι ειχε επενδυσει εκεινη πανω και αυτος τα γκρεμισε ολα.Στο καπάκι βρεθηκε ο τωρινός της τη στήριξε εκείνη τον είδε σαν όαση στη ερημιά της και δημιουργήθηκε αυτή η σχέση.
Σε κάποιο πάρτι του γραφείου πρόσεχα τη ματιά της, όλο ζεστασιά από μέρους μου τυπικός αλλά τη κοίταγα λέγοντας της <εδώ είμαι>, κατά την έξοδο μου την φίλησα Ξανά τα τηλεφωνά /sms προσπαθώντας να την κάνω να νοιώσει ωραία μαζί μου να τη φέρω ποιο κοντά μου. Αρκετές φορές μου ανέφερε το δεσμό της και ότι κάπου δεν νοιώθει ωραία που της λέω γλυκείες φράσεις. Δεν μπορούσα να καταλάβω τη δύναμη αυτής της συνηθείας. Κάπου μου έλεγε ότι ήταν μπερδεμένη. Ίσως ανάμεσα στον <<εγκλωβισμό της>> και εμένα.
Όσο όμως και να προσπάθησα να της πω να βγουμε μονοι
έβρισκα μπροστά μου ένα τοίχο. Φοβαται να μην ερθει σε επαφη μαζι μου μη τυχων εξελιχθει σε κατι αλλο που θα μετανοιωσει η που θα κανει εμενα να νοιωσω ασχημα μετα.Κατι αλλο, πολλα στοιχεια του αγοριου που ηταν βαθεια ερωτευμενη τα εχω και εγω.Αυτη η ευαισθησια και ο ρομαντισμος.
Και σκεφτηκα οτι μπορει να τη φοβιζω διοτι ενδομυχα ειμαι ο Προιν της, και δεν θα ηθελε να περασει τα ιδια συναισθηματικα Η ίδια μου εξηγεί ότι τώρα έχει αυτή την σχέση και δεν μπορεί να κάνει κάποιο βήμα με μένα. Ενοιωθε να προδιδει τη σχεση της. Εχει βολευτει με αυτον ξερει πως κινηται ασχετα αν ειναι βαρετα.Να συμπληρώσω εδώ ότι με εμένα έχει ένα ιδιαίτερο βαθμό σχέσης μια άλλη μορφή επαφής (επικοινωνίας) και συμπληρώνω κάποια συναισθηματικά της κενά που δεν μπορεί να τα προσφέρει ο άλλος.
σε πολλες και απειρες συζητησεις μαζι μου μου αναφερει οτι της αρεσει που επικοινωνουμε, της αρεσει καπου η τρυφεραδα που επιδεικνυω(της λεω πολλα ομορφα λογια, και μου απαντα εχει πολυ καιρο να τα ακουσει).
Ομως της δημιουργω και ενα αγχος διοτι δεν θελει να λεει ψεματα (ειναι στο χαρακτηρα της) και νοιωθει τυψεις στον δικο της.Μου απαντα θα σου αρεσε να στο κανανε αυτο εσενα? η κοπελα σου? πως θα ενοιωθες??
της απαντω σου δινει το δικαιωμα να κυτας και αλλου...!!
Μου εξηγει οι ξερει οτι κανει λαθος που ειναι μαζι του κι ομως ειναι.
Ερωτηση δικη μου προς αυτην.Μηπως σεξουαλικα? απαντηση της Οχι.
τοτε τι ειναι??
Καταλαβα απο μερια μου ενα λαθος που κανω.
Επειδη τη θελω πολυ. Της περισσοτερες φορες μιλαω πανω σε αυτο το θεμα
(ερωτας αναμεσα μας) και αυτο την πειραζει.Ειμαι ομως συναισθηματιας και δυσκολευομαι να κρατησω μια τακτικη.
τοτε τι ειναι??
αναρωτιεμαι και ζητω και διαφορες γνωμες.
πως μια γυναικα οταν δεν εποικινωνει με το αγορι της(πολλες φορες βγαινουν εξω και δεν ανταλασσουν τυπικες κουβεντες.Εχει καιρο να πιασει το χερι της).
μενει μαζι του.Την εχω ρωτησει επιμονα και η ιδια αναρωτιεται.
Τρεμει με την ιδεα να τον παντρευτει.
Καταληγουμε στη συνηθεια, ειναι πραγματι ετσι? Μπορει η συνηθεια μονο και μονο να υποσκελισει καποια πραγματα οπως λογικη, συναισθηματα.
Εχθες βραδυ ειχαμε την τελευταια επικοινωνια μας.
Θελει να μη μιλαμε για λιγο καιρο για να ξεκαθαρισει καποια πραγματα.
Να δει τη πραγματικα θελει.
Πεστε μου καποιες γνωμες σχετικα με τη συνηθεια, το πως περιπου μπορει να σκεφτεται για μενα, και το κυριοτερο τη στρατιγικη να χρησιμοποιησω.

# 2 στην 1/2/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by ron100
Θελει να μη μιλαμε για λιγο καιρο για να ξεκαθαρισει καποια πραγματα.
Να δει τη πραγματικα θελει.
Πεστε μου καποιες γνωμες σχετικα με τη συνηθεια, το πως περιπου μπορει να σκεφτεται για μενα, και το κυριοτερο τη στρατιγικη να χρησιμοποιησω.

Φίλτατε, σε καταλαβαίνω, αλλά αδίκως βασανίζεσαι.
1)Το παρακαλετό ενδιαφέρον του προσώπου που μας αρέσει, δεν λέει.
(Kάπως αλλιώς το λέει η παροιμία... αλλά θα το κόψει η λογοκρισία αν το πω)

Αυτά τα πράγματα γίνονται αυθόρμητα και χωρίς στρατηγικές.

2)Δεν υπάρχει σωστό timing μεταξύ σας.
Συμβαίνουν κι αυτές οι ατυχίες στη ζωή μας. Δυστυχώς!

# 3 στην 1/2/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σιγουριά ίσως?

Κατά την ταπεινή μου άποψη,η λέξη σιγουριά σου λέει κάτι?
Ίσως αυτό αισθάνεται για εκείνον.
Εσύ όμως που δηλώνεις ότι την
αγαπάς πολύ,πιστεύεις πως θα έκανες τα πάντα για κείνη?Αν ναι,
ίσως δεν της το βγάζεις και μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις παραπάνω.
Αν πάλι δεν είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου,άφησε την κοπέλα ήσυχη και μην την μπερδεύεις περισσότερο...φιλικά.

BIBOYLA

# 4 στις 2/2/2006
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 53
εγω μπορω να την καταλαβω απολυτα! εχω βρεθει σε αυτη τη θεση και θα σου εξηγησω ακριβως πως ενοιωθα. ειχα 5 χρονια σχεση με ενα νεαρο και ενω εβλεπα οτι δεν παει αλλο συνεχιζα να ειμαι μαζι του. καποια στιγμη εμφανιστηκε ενας αλλος ανδρας στη ζωη μου ο οποιος ηταν ολα οσα δεν ηταν αυτος. γλυκος, τρυφερος, ηρεμος, συζητησημος πανω απο ολα. ηθελα σαν τρελη απο τη πρωτη στιγμη που μου ειπε να βγουμε να του πω ναι αλλα... του εξηγησα οτι δε γινεται γιατι εχω αλλη σχεση και ειναι μακροχρονια.επρεπε πρωτα να ξεκαθαρισω μεσα μου το πως αισθανομαι και το τι θελω. η αισθηση φοβου που ειπες υπαρχει και σε εντονο βαθμο. αισθανεσαι φοβο γιατι δεν ξερεις τι να κανεις. απο τη μια μια μακροχρονια σχεση που ενω στην αρχη ηταν ολα "μελι-γαλα" τωρα ειχε μετατραπει σε μια ρουτινα και απο την αλλη βλεπεις σε καποιον αυτα που ζητας απο μια σχεση και σκεφτεσαι: "κι αν κι αυτος γινει ετσι?κι αν μετανιωσω που αφηνω μια σχεση που τωρα πια ο ενας ξερει τον αλλον κι ας μην ταιριαζουμε?" εγω απο την αλλη φοβομουνα και πως θα το παρει ο φιλος μου οταν του πω να χωρησουμε.ημουνα σε αδιεξοδο και ενιωθα σα να πιεζομαι παρα πολυ!μια μερα ο αλλος μου ειπε οτι εχει γνωρισει μια αλλη κοπελα και εγω ζηλεψα παρα πολυ!ενιωθα οτι εξαιτιας της ανασφαλειας μου θα τον εχανα.τοτε πηρα την αποφαση μου και χωρησα απο τον πρωην και τωρα ειμαι ακομη με αυτον και δε το μετανιωνω ποτε!σου εγραψα την ιστορια μου επειδη ειναι σχεδον ιδια με της κοπελας μηπως σε βοηθησω. συμβουλη μου ειναι να κανεις κι εσυ το ιδιο. να την κανεις να καταλαβει οτι μπορει να σε χασει.τοτε μπορει να τη βοηθησεις να καταλαβει τι πραγματικα αισθανεται για σενα.

Dardana

# 5 στις 2/2/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
H κοπελα ειναι μπερδεμενη, και το ξεκαθαρισμα πρεπει να γινει απο την πλευρα της. Οσο ομως "μπλεκεσαι" μεσα στα ποδια της, μπερδευεται ακομα περισσοτερο. Αν της εδινες λιγο χωρο και χρονο, θα της εδινες πιστευω και την ευκαιρια να δει μεσα της τι πραγματικα θελει. Απο τη μια ειναι μια σχεση απο την οποια προφανως φοβαται να βγει ("τα σιγουρα" ας το πουμε) κι απο την αλλη εισαι εσυ που την θέλγεις. Αν την θελεις πραγματικα, και δεν παιζεις απλως, τοτε δειξε λιγη υπομονη και δωσε της λιγο χρονο να παρει τις αποφασεις της.

Αν και η προσωπικη μου θεωρια αλλα και πεποιθηση ειναι πως αν κατι ειναι να γινει, γινεται απο την αρχη. Ισως ειναι ακαταλληλη η στιγμη στην οποια συναντηθηκαν οι δρομοι σας..

Παρολ' αυτα, αν τη θες πολυ, μπορεις να δοκιμασεις αν εχεις την υπομονη και τη διαθεση, να της δωσεις χωρο και χρονο.

Καλη τυχη!
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

ron100

# 6 στις 5/2/2006
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

συνεχιση της ιστοριας μου...!!!

να με παλι..να συνεχισω την ιστορια μου
μετα απο μια μερα με πηρε τηλ. και παλι στη συζητηση.
την παρασκευη το απογευμα τα ειπαμε λιγο οπου μου ανεφερε οτι θα βγει βραδυ με τον δικο της.
και οτι μπορει να μην τα πουμε το βραδυ.Να σημειωσω οτι καθε βραδυ τα λεμε.
πραγματι δεν μου εστειλε μυνημα να μιλησουμε.κανε την κινηση εγω και της στελνω μια καλημερα
Απαντηση yok.. ολο το Σαββατο.
Σημερα το μεσημερι την πηρα εγω τηλ. και μου απαντησε οτι δεν μπορει να μιλησει τωρα
και θα τα πουμε σε μιση ωρα υστερα απο παρορμηση δικη μου(παρατηρηση δεν μου απαντησε για το
ναι αμεσως), μου μπηκαν ψιλοι στα αυτια. Ειχα δικιο.πριν συμπληρωθει η ωρα μου στελνει
sms, λεγοντας οτι μηνυμα του Σαββατου το ειδε ο δικος της και τσακωθηκανε.
Θελω να μου πειτε αν οι σκεψεις μου ειναι σωστες.
Υποθεσεις κανω!!
1.τη παρασκευη βγηκανε και πηγανε για γλυκεςςς!!
Γι αυτο μου ειπε πριν οτι μπορει να μην τα πουμε το βραδυ.
Ισως οι γλυκες να ηταν πολυ εντονες γι αυτην και αυτο την εφερε ποιο κοντα του.
Αρα εγω ειμαι τωρα εκτος γυπεδου.
Γι αυτο ολο το αρνητικο κλιμα σε βαρος μου
Ποσοστο 70%.
2.Η μητερα της το ξερει για μας, και θα την εφερε σε δυσκολη θεση λεγοντας ξεκαθαρισε τη
θεση σου πρωτα με τον αλλον και μετα βλεπεις.
Ποσοστο 5%.
3.Αυτη τη περιοδο δινει και κατι εξεταστικες στη φιλοσοφικη οπου το αγχος της ειναι αφανταστο
δεν θελει να εχει και τα δικα μου ερωτικα απο πανω.
Να σημειωσω οτι την ενδιαφερει σε μεγαλο βαθμο να παρει πτυχιο.
Για αυτο μου εστειλε μυνημα θα τα πουμε μετα τις εξετασεις.
Ποσοστο 25%.
Να παρω καποιες γνωμες

ευχαριστω

ron100

# 7 στις 5/2/2006
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

συνεχεια της ιστοριας μου

να με παλι..να συνεχισω την ιστορια μου
μετα απο μια μερα με πηρε τηλ. και παλι στη συζητηση.
την παρασκευη το απογευμα τα ειπαμε λιγο οπου μου ανεφερε οτι θα βγει βραδυ με τον δικο της.
και οτι μπορει να μην τα πουμε το βραδυ.Να σημειωσω οτι καθε βραδυ τα λεμε.
πραγματι δεν μου εστειλε μυνημα να μιλησουμε.κανε την κινηση εγω και της στελνω μια καλημερα
Απαντηση yok.. ολο το Σαββατο.
Σημερα το μεσημερι την πηρα εγω τηλ. και μου απαντησε οτι δεν μπορει να μιλησει τωρα
και θα τα πουμε σε μιση ωρα υστερα απο παρορμηση δικη μου(παρατηρηση δεν μου απαντησε για το
ναι αμεσως), μου μπηκαν ψιλοι στα αυτια. Ειχα δικιο.πριν συμπληρωθει η ωρα μου στελνει
sms, λεγοντας οτι μηνυμα του Σαββατου το ειδε ο δικος της και τσακωθηκανε.
Θελω να μου πειτε αν οι σκεψεις μου ειναι σωστες.
Υποθεσεις κανω!!
1.τη παρασκευη βγηκανε και πηγανε για γλυκεςςς!!
Γι αυτο μου ειπε πριν οτι μπορει να μην τα πουμε το βραδυ.
Ισως οι γλυκες να ηταν πολυ εντονες γι αυτην και αυτο την εφερε ποιο κοντα του.
Αρα εγω ειμαι τωρα εκτος γυπεδου.
Γι αυτο ολο το αρνητικο κλιμα σε βαρος μου
Ποσοστο 70%.
2.Η μητερα της το ξερει για μας, και θα την εφερε σε δυσκολη θεση λεγοντας ξεκαθαρισε τη
θεση σου πρωτα με τον αλλον και μετα βλεπεις.
Ποσοστο 5%.
3.Αυτη τη περιοδο δινει και κατι εξεταστικες στη φιλοσοφικη οπου το αγχος της ειναι αφανταστο
δεν θελει να εχει και τα δικα μου ερωτικα απο πανω.
Να σημειωσω οτι την ενδιαφερει σε μεγαλο βαθμο να παρει πτυχιο.
Για αυτο μου εστειλε μυνημα θα τα πουμε μετα τις εξετασεις.
Ποσοστο 25%.
Να παρω καποιες γνωμεs

ευχαριστω

# 8 στις 6/2/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κατα βαση θα συμφωνησω....με την Ζουμερη...........
Αρθρον Α`
Εχω μαθει και το τηρω παντα..........
``Θελεις ?......Θελω ?.........παμε παρακατω............
Αν δεν θελουν και οι δυο ........χωριο με το ζορι δεν γινεται.............(εγω μετα το δευτερο παρακαλι ξενερωνω αφορητα )

Αρθρον Β`
Η διαχρονικοτατη αλλα παντα ενδεικτικη και σιγουρη μεθοδος του γραμματοσημου........
Αν σε θελει και σου κανει κονξες για να σε παιξει...........γινε ταχυδρομος.......(αν σε θελει και εκεινη θα πιασει σιγουρα )

Αρθρον Γ`
Συμφωνα με την ρηση του κολλητου μου Μητσου του φορτηγατζη.......(κοσμογυρισμενου εις τας Ευρωπας με της νταλικος του...)

``Γυναικα που δεν την βρισκεις ``καθαρη`` ....απο σχεση- γαμο - αραβωννα......κλπ.....κλπ ..........δεν θα ειναι ποτε δικη σου ακομα και αν την κατακτησεις ``

Και αυτο γιατι η γυναικα που γυρισε τα ματια της αλλου ενω ειναι με αλλον........δυναται να στην κανει ξανα την ματσακονια......αλλα αυτη την φορα θα εισαι εσυ το θυμα........
Αυτα εν ολοιγοις........συντροφια...........
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost