Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η Κύπρος

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

koyrsaros

# 21 στις 20/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 226
Απαντήσεις: 1.831
'Aρεσαν+: 0%

Μαύρη επέτειος !!!

Είκοσι εννέα ολοκληρα χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο.

Μνήμες οδύνης και σπαραγμού ξύπνησαν στην Κύπρο σήμερα, ημέρα της μαύρης επετείου από την τουρκική εισβολή στο νησί. Οι σειρήνες που ήχησαν στις 05:30, ώρα έναρξης της εισβολής, επανέφεραν στη σκέψη τις εφιαλτικές στιγμές που έζησε ο κυπριακός ελληνισμός πριν από 29 χρόνια.

Στους ιερούς ναούς τελέστηκαν μνημόσυνα όσων έπεσαν υπερασπιζόμενοι την ελευθερία της πατρίδας ή σφαγιάστηκαν από τον εισβολέα και στις 12 το μεσημέρι ήχησαν πένθιμα, για 5 πέντε λεπτά, οι καμπάνες όλων των εκκλησιών της ελεύθερης Κύπρου.
Οι σημαίες κυματίζουν από το πρωί μεσίστιες.

Χθες, Σάββατο, η πολιτεία τίμησε τους άνδρες του Σώματος Τεθωρακισμένων που έπεσαν κατά την τουρκική εισβολή, με την αποκάλυψη Μνημείου Πεσόντων του Σώματος Τεθωρακισμένων

Για να μην ΞΕΧΝΑΜΕ !!!

split

# 22 στις 26/7/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Καρτερούμεν

Καρτερούμεν μέραν νύχταν
να φυσήσει ένας αέρας
στουν τον τόπον πο'ν καμένος
τζι' εν θωρεί ποττέ δροσιάν

Για να φέξει καρτερούμεν
το φώς τζιήνης της μέρας
πο'ν να φέρει στον καθ' έναν
τζιαι δροσιάν τζιαι ποσπασιάν.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

ste76

# 23 στις 26/7/2003
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 175
εγω εχω μια απορια την οποια και θελω να εκφρασω, παρολο την θλιψη και αποντροπιασμο μου για τα γεγονοτα του 1974 αλλα και οσων ακολουθησαν.

Που σκ**τα ητανε ο Κυπριακος στρατος; Δεν υπηρχε;;; Παιδια και φοιτητες ητανε που βασανισαν, σκοτωσαν και εκτελεσαν. Τι εγινε...και μην μου πει κανεις για ταγματα και μλκ...περισσοτεροι Ηλειοι σκοτωθηκαν στην Κυπρο παρα Κυπριοι στρατιωτες.

Μπορει να με διαφωτισει καποιος. Και αν το κανει ας μου πει γιατι οι Αριστεροι (αν θυμαμαι καλα) νομιζουν οτι εμεις φταιμε για την καταντια τους. Τραβανε στην τελικη κανα ζορι;

Σορρυ που το φερνω σαν θεμα τετοια περιοδο...αλλα εδω πανω συζητησα με παμπολους Κυπριους, για να καταληξω στο συμπερασμα οτι η' ηλιθιοι ειναι στο μεγαλυτερο ποσοστο τους, η' δεν ξερουν τι τους γινεται.

Με εκτιμηση και σεβασμο προς τα παιδια που χαθηκαν, τα ιδια παιδια που παρα το νεαρο της ηλικιας τους ηταν τα μονο που καταφεραν να δειξουν τον δρομο...αι σιχτιρ ομως με τους υπολοιπους

split

# 24 στις 26/7/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος

Προς στε76

Νοιώθω σαν να έχεις λερώσει πάνω στους τάφους των προγονών μου.

Πως τολμάς να προσβάλεις έτσι ένα λαό που πλήρωσε με αίμα την πίστη του στην ελληνικότητα του;

Αν οι πάμπολλοι Κύπριοι με τους οποίους συζήτησες είναι παιδιά στην ηλικία σου, δεν απορώ καθόλου που δεν μπόρεσαν να λύσουν τις απορίες σου. Όχι επειδή είναι ηλίθιοι, όπως ισχυρίζεσαι αλλά γιατί τα παιδιά αυτά το 1974 ήταν αγέννητα ακόμα. Η νέα γενιά δεν ξέρει πολλές λεπτομέρειες για τα γεγονότα της ντροπής που μας οδήγησαν στην καταστροφή, διότι αφέθηκαν (τα γεγονότα) να ξεχαστούν για να μπορέσει αυτός ο λαός να ανοικοδομήσει μέσα από το χάος, χωρίς διχόνοιες.

Όντας 11 χρόνων το 1974 και έχοντας ζήσει το έντονο πολιτικό κλίμα που ακολούθησε τον πόλεμο, θα προσπαθήσω να λύσω τις απορίες σου, χωρίς να εισέλθω ιδιαίτερα σε κομματικές τοποθετήσεις.

Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας ήταν ο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος , ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αγαπητός από το λαό. Αρνούμενος να γίνει υποχείριο της Χούντας των Αθηνών, εγινε αιτια του πραξικοπηματος.

Το πραξικόπημα σχεδιάστηκε και πραγματοποιήθηκε από τη Χούντα, την ΕΛΔΥΚ (Ελληνική Δύναμη Κύπρου) και την ΕΟΑ Β' μια εξτρεμιστική εθνικόφρωνη οργάνωση.

Στόχος του πραξικοπήματος ήταν ο Μακάριος. Οι Εοκαβητατζηδες για να αποφύγουν την αιματοχυσία, με τη βοήθεια των Ελδυκαριων, έκλεψαν / έκρυψαν / κλείδωσαν τον πιο αξιόλογο από τον οπλισμό του Κυπριακού Στρατου.

Το πραξικόπημα έγινε, ο Μακάριος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Κύπρο, και οι κομμουνιστές (ΑΚΕΛ) διώχθηκαν αγρια. Άνθρωποι γρονθοκοπήθηκαν αγρια μπροστά στα μάτια των παιδιών τους, και σύρθηκαν σε φορτηγά, για να μην θεαθουν ποτέ ξανά ζωντανοί, απλά και μόνο για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις. Σύνθημα της ΕΟΚΑ Β' ήταν <<Οποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας>>.

Όταν οι Πραξικοπηματίες έθεσαν την Κυπριακή Δημοκρατία υπό τον έλεγχο τους, επαναπαύτηκαν στις δάφνες τους και αγνόησαν τις απειλές της Τουρκίας. Δεν μπήκαν καν στον κόπο να επαναφέρουν τον Κυπριακό Στράτο σε λειτουργήσιμη κατάσταση. Όταν στις 20/07/1974 η Τουρκία επιτεθηκε και οι έφεδροι έτρεξαν να παρουσιαστούν ... δεν υπήρχαν όπλα!!!!

Μήπως κατάλαβες τώρα Ste76 γιατί μιλάμε για την ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ;;;

Την επόμενη φορά, πριν αρχίσεις να σιχτιρίζεις φρόντισε να ρωτήσεις, γιατι τα ζόρια που τράβηξε αυτός ο λαός ούτε τα ξέρεις ούτε θα τα καταλάβεις ποτέ σου!!!

split

# 25 στις 26/7/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος

Υμνος και Θρηνος για τη Κυπρο (συνεχεια)

Χρυσή, λιανότρεμη χορδή, στον αερα τεντωμένη,
χαμόγελα κελάηδαγες μέσα στην οικουμένη.

Καί τώρα πως σέ τύλιξαν ματόβρεχτο κουβάρι
ή οργή μας μες στο δάκρυ μας μαχαίρι στο θηκάρι.

Κ΄εκείνη η άμωμη μορφή, που εψαλμωδουσε τ΄αγια,
χιλιάδες βόλια δέχτηκε αντις δάφνες και βάγια.

Κ΄από μακριά τό πατρικό, το μέγα χέρι υψώνει
και το κατάμαυρο ψωμί της προσφυγιάς σταυρώνει.

Το δάκρυ κρατησε το ορθό, κράτησε ορθό και τό αίμα
μη σου θολώσει την καρδιά της αρνησιας το ρέμα.

Τούτο το φως δεν κρύβεται, φεγγοβολάει και δείχνει
μέσα στην πιο βαθειά νυχτιά των δολοφόνων τα ίχνη.

Τούτο το φως δε σώνεται, απαθί δεν το θερίζει,
ραντίστε τους ωραίους νεκρούς μ' ανθόφυλλα και ρυζι.

Κι απέ στεριώστε τή γροθιά στού κόσμου το τραπέζι.
δω πέρα ό δίκαιος θα κριθεί κι αυτος που κρυφοπαίζει.

Αρχαίο νησί καί νέο νησί, νησί τών μαρτυρίων,
το αιώνιο φως σου μάτωσε στα δόντια των θηρίων.

Δώστε τον όρκο, αδέρφια μου, καταμεσης στη πλάση
τ΄αδικο πια να δικαστεί, το δίκαιο να γιορτάσει.

Κ΄η Δόξα, στην ολόμαυρη που περπατούσε ράχη,
τη Λευτεριά και τη Χαρα για συντροφιά της νάχει.

Κουράγιο, μικροκόρη μας, που μας εγίνης μάνα, ύμνος καί θρήνος της ζωής κι ανάστασης καμπάνα.

ste76

# 26 στις 27/7/2003
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by split
Νοιώθω σαν να έχεις λερώσει πάνω στους τάφους των προγονών μου.

Πως τολμάς να προσβάλεις έτσι ένα λαό που πλήρωσε με αίμα την πίστη του στην ελληνικότητα του;

Αν οι πάμπολλοι Κύπριοι με τους οποίους συζήτησες είναι παιδιά στην ηλικία σου, δεν απορώ καθόλου που δεν μπόρεσαν να λύσουν τις απορίες σου. Όχι επειδή είναι ηλίθιοι, όπως ισχυρίζεσαι αλλά γιατί τα παιδιά αυτά το 1974 ήταν αγέννητα ακόμα. Η νέα γενιά δεν ξέρει πολλές λεπτομέρειες για τα γεγονότα της ντροπής που μας οδήγησαν στην καταστροφή, διότι αφέθηκαν (τα γεγονότα) να ξεχαστούν για να μπορέσει αυτός ο λαός να ανοικοδομήσει μέσα από το χάος, χωρίς διχόνοιες.

Όντας 11 χρόνων το 1974 και έχοντας ζήσει το έντονο πολιτικό κλίμα που ακολούθησε τον πόλεμο, θα προσπαθήσω να λύσω τις απορίες σου, χωρίς να εισέλθω ιδιαίτερα σε κομματικές τοποθετήσεις.

Πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας ήταν ο Αρχιεπίσκοπος Μακάριος , ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αγαπητός από το λαό. Αρνούμενος να γίνει υποχείριο της Χούντας των Αθηνών, εγινε αιτια του πραξικοπηματος.

Το πραξικόπημα σχεδιάστηκε και πραγματοποιήθηκε από τη Χούντα, την ΕΛΔΥΚ (Ελληνική Δύναμη Κύπρου) και την ΕΟΑ Β' μια εξτρεμιστική εθνικόφρωνη οργάνωση.

Στόχος του πραξικοπήματος ήταν ο Μακάριος. Οι Εοκαβητατζηδες για να αποφύγουν την αιματοχυσία, με τη βοήθεια των Ελδυκαριων, έκλεψαν / έκρυψαν / κλείδωσαν τον πιο αξιόλογο από τον οπλισμό του Κυπριακού Στρατου.

Το πραξικόπημα έγινε, ο Μακάριος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την Κύπρο, και οι κομμουνιστές (ΑΚΕΛ) διώχθηκαν αγρια. Άνθρωποι γρονθοκοπήθηκαν αγρια μπροστά στα μάτια των παιδιών τους, και σύρθηκαν σε φορτηγά, για να μην θεαθουν ποτέ ξανά ζωντανοί, απλά και μόνο για τις πολιτικές τους πεποιθήσεις. Σύνθημα της ΕΟΚΑ Β' ήταν <<Οποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας>>.

Όταν οι Πραξικοπηματίες έθεσαν την Κυπριακή Δημοκρατία υπό τον έλεγχο τους, επαναπαύτηκαν στις δάφνες τους και αγνόησαν τις απειλές της Τουρκίας. Δεν μπήκαν καν στον κόπο να επαναφέρουν τον Κυπριακό Στράτο σε λειτουργήσιμη κατάσταση. Όταν στις 20/07/1974 η Τουρκία επιτεθηκε και οι έφεδροι έτρεξαν να παρουσιαστούν ... δεν υπήρχαν όπλα!!!!

Μήπως κατάλαβες τώρα Ste76 γιατί μιλάμε για την ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ;;;

Την επόμενη φορά, πριν αρχίσεις να σιχτιρίζεις φρόντισε να ρωτήσεις, γιατι τα ζόρια που τράβηξε αυτός ο λαός ούτε τα ξέρεις ούτε θα τα καταλάβεις ποτέ σου!!!

Θυμωσες μα το ποστ μου ουτε που το καταλαβες...και παρολο που εδωσες μια απαντηση συνεχισες να εισαι θυμωμενη χωρις ουσιαστικα να καταλαβαινεις τι ειπα και τι ρωτησα.

Δεν ηταν ο σκοπος μου να προσβαλλω τους προγονους σου ουτε τις προσπαθειες τους, αν δεν το καταλαβες προβλημα σου οχι δικο μου.

Ξερω και για τον Μακαριο, και για τον ρολο της χουντας στην Ελλαδα για τα γεγονοτα της Κυπρου αλλα και την επιρροη υπολοιπων για το ανοιγμα του δρομου για τον Αττιλα. Για τις επιπλεον πληροφοριες απλα σε ευχαριστω.

Ισως να ρωτησα σε λαθος περιοδο...τεσπα, δεν καταλαβες και παρεξηγηθηκες

ste76

# 27 στις 27/7/2003
author
Ανδρας / 47 / Σε σχέση
Split, κατοπιν προτροπης, ιδου η ερωτηση:

...Αυτο ομως το οποιο μου ξυνιζει και με κανει να συχτιριζω ειναι το εξης:

Ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο, σε συζητησεις καταληγει λες και το εχει μαγνητοφωνημενο στην φραση..."καλα τι να λεμε, αφου εσεις φταιτε (οι Ελληνες) για την καταντια μας". Τι καταλαβαινεις απο την εκφραση αυτη; Οπως σωστα ειπες δεν τα εζησα και αρα προσπαθω να καταλαβω τι εγινε και να μαθω για τα γεγονοτα εκεινα απο τον εντυπο τυπο αλλα και με το να μιλησω με Κυπριους/ες. Βλεπω επισης να πηγαινουν για την θητεια τους παιδια στην τωρα ΕΛΔΥΚ και να τους αντιμετωπιζουν λες και ειναι λεπροι. Πανε αλλοι για διακοπες και δεν τους δινουν σημασια, επειδη ειναι καλαμαραδες.

Καταλαβαινεις τι απορια μου δημιουργουν αυτα; Ξερω πως συγγενεις μου πηγαν στην Κυπρο να πολεμησουν...και απορω με την σταση μιας μεγαλης πιστεψε με μεριδα Κυπριων.

Το ποστ μου λοιπον αυτο ειχε σαν νοημα...να καταλαβω γιατι μπορει να συμβαινει αυτο; Τι φταιξαμε δηλαδη; Δεν βοηθαμε τωρα; Ειμασταν τοτε στα καλα μας σαν κρατος και αρνηθηκαμε κατι;

Μπορεις να με κατανοησεις; Μπορεις να καταλαβεις τι ρωταω;

split

# 28 στις 27/7/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Αγαπητε Ste76,

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω την νοοτροπία ενός λαού (του λαού μου) προς όλους τους Έλληνες εξ' Ελλάδος.

Κατ' αρχάς όπως αρκετοί ξέρετε στην Κύπρο σας αποκαλούμε ''καλαμαράδες''. Τα παλιά χρόνια οι εξ' Ελλάδος που έρχονταν στην Κύπρο ήταν μορφωμένοι και οι Κύπριοι που μετά από τόσους αιώνες σκλαβιάς, είχαν χαμηλό μορφωτικό επίπεδο τους αντιμετώπιζαν με δέος και τους αποκαλούσαν ''καλαμαράδες'' (που σημαίνει γραφιάδες). Στη πορεία ο ορισμός έμεινε για να καλύψει την ανάγκη μιας λέξης που να σημαίνει Έλληνας εξ' Ελλάδος, αλλά έχασε την έννοια του τίτλου που είχε παλιά.

Αργότερα η λέξη ''καλαμαράς'' συνδέθηκε με τη πονηριά και την εξαπάτηση. Νεαροί που έρχονταν στην Κύπρο για να υπηρετήσουν (ΕΛΔΥΚ), δημιουργούσαν ένα δεσμό, έδιναν υπόσχεση γάμου, μπαινόβγαιναν στο σπίτι σαν μέλλοντες γαμπροί και άμα τη λήξει της θητείας... ποιος τους είδε ποιος τους ξέρει... Όλα αυτά βέβαια σε μια εποχή που τα ήθη ήταν πολύ πιο αυστηρά. Για να είμαστε δίκαιοι όμως πρέπει να αναφέρουμε ότι, ακριβώς τα ίδια συνέβαιναν και σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας από Κύπριους φοιτητές.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ο Κύπριος αντιμετώπιζε με επιφυλακτικότητα τον καλαμαρά, γιατί ένοιωθε ότι με την ευγλωττία του μπορούσε να τον ξεγελάσει. Η Κυπριακή διάλεκτος, (η οποία είναι παρά πολύ κοντινή προς την αρχαία ελληνική γλώσσα) είναι ράθυμη γλώσσα και σκληρή. Δεν είναι τόσο ρευστή, ούτε τόσο γλυκεία όσο η σύγχρονη ελληνική. Είναι φυσικό λοιπόν να φοβάται μήπως τον σαγηνέψει με τα γλυκόλογα του και τον ξεγελάσει.

Βέβαια όλα αυτά δεν υφίστανται πια. Ο Κύπριος είναι μορφωμένος, πηγαινοέρχεται στην Ελλάδα... έχει φίλους εκεί... συνεργάζεται επαγγελματικά με καλαμαράδες...

Τώρα γι αυτό που λες για τους Έλληνες που έρχονται για διακοπές και αγνοούνται... πρώτη φορά το ακούω. Το κράτος ξοδεύει εκατομμύρια για να φέρει τουρισμό!!! Ζούμε από τον τουρισμό!!! Κακή τουριστική χρόνια σημαίνει κακή χρόνια για όλες τις επιχειρήσεις. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι δυνατό η πιθανό να υποτιμηθούν τουρίστες και μάλιστα ομόγλωσσοι μας!!!

Στο πολιτικό θέμα τώρα. Η Χούντα και μερικοί από τους τότε αξιωματικούς της ΕΛΔΥΚ έχουν την ευθύνη για το ξεπούλημα της Κύπρο. ΟΧΙ ο Ελληνικός λαός.

split

# 29 στις 25/8/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος

1619 Αγνοουμενοι.

1619 αγνοούμενοι είναι ο απολογισμός της Τούρκικης εισβολής στη Κύπρο.

Οι περισσότεροι ήταν στρατιώτες η έφεδροι που συνελήφθησαν κατά τη διάρκεια των συγκρούσεων από τον Τούρκικο Στράτο. Ωστόσο ανάμεσα τους υπάρχουν πολλοί πολίτες, γυναίκες και παιδιά που συνελήφθησαν από τουρκοκυπριακές παραστρατιωτικές ομάδες.

Παρ' ολο που υπάρχουν φωτογραφίες αυτών των ανθρώπων, είτε κατά τη σύλληψη τους, είτε κατά τη μεταφορά τους, κανένας δεν επέστρεψε.

Το μέλος split έχει επισυνάψει το αρχείο: home_photo_1.jpg (6.62KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 800 φορές

neo-yio

# 30 στις 25/8/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204
Σαν Κύπρια κι εγώ θέλω να πω στον φίλο Κουρσάρο ότι είσαι από τα πολύ πολύ λίγα άτομα, που ενδιαφέρονται και νοιάζονται "ΑΚΟΜΗ" για την πατρίδα τους! Νέοι πια δεν υπάρχουν να τους ακούς να φωνάξουν να διαμαρτυρηθούν και να αγωνιστούν με οποιοδήποτε τρόπο να ελευθερώσουν και να υποστηρίξουν την πατρίδα τους την Κύπρο! Μόνο η διασκέδαση και το πως να περνάνε καλά τους νοιάζει! Δεν λεω, να διασκεδάζουν να χαρούν την ζωή τους αλλά κάπου κάπου να σκέφτονται και λίγο την Βόρεια μας Κύπρο που κρατείται από τον Τούρκο Αττίλα! Να σκεφτούμε και να το βάλουμε καλά στο μυαλό μας ότι τα χωριά, τα σπίτια, οι θάλασσες, και γενικά η άλλη μίση Κύπρος είναι ΔΙΚΑ ΜΑΣ. Φτύσανε αίμα, κόπους, βάσανα και δυσκολίες οι δικοί μας άνθρωποι, οι παππούδες, γιαγιάδες και οι γονείς μας, για να δημιουργήσουν την δική τους περιουσία και το δικό τους προς το ζην, να έχουν μια στέγη πάνω από το κεφάλι τους να μεγαλώσουν τα παιδιά τους και εγγόνια τους. Είναι άδικο και κρίμα να ξέρουμε ότι η Κύπρος είναι μοιρασμένη και ότι τα ΔΙΚΑ μας σπίτια, τώρα ακοίκουν σε κάποιους ξένους! Τα βρήκαν όλα έτοιμα κι εμείς ξαναρχίσαμε και πάλι από την αρχή! Και κάτι άλλο βοήθεια και λύση του Κυπριακού δεν θα μας την βρουν οι ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΜΑΣ, αλλά ΕΜΕΙΣ οι ίδιοι με το πείσμα και τον αγώνα μας για ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.

ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΑΣ!

koyrsaros

# 31 στις 10/9/2003
author

Κύπρος: το 1571 ένας τούρκος. Σήμερα 212.000 !!!

Σύμφωνα με την τελευταία απογραφή την τελευταία δεκαετία ο πληθυσμός της Κύπρου αυξήθηκε μόλις κατά μερικές χιλιάδες άτομα. Όπως ανακοινώθηκε πρόσφατα ο πληθυσμός στις ελεύθερες περιοχές του νησιού αριθμούσε, σύμφωνα με την απογραφή που έγινε τον Οκτώβριο του 2001, 703.500 άτομα σε σύγκριση με τα 615.000 που ήταν το 1992. Καταγράφεται δηλαδή μια αύξηση της τάξης του 14%.

Ένα άλλο αξιοπρόσεκτο είναι ότι ο πληθυσμός στις κατεχόμενες περιοχές, τέλος του 2001, αριθμούσε 212.000 άτομα.

Tα συμπεράσματα δικά σας....
Ελευθερία είναι να πετάς ψηλά...

botsp

# 32 στις 28/9/2003
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 277
Αφού συνέλαβαν εναν γάιδαρο γιατι δεν ειχε διαβατήριο συνέχισαν την προκλητική τους τακτική.

Ψευδοδικαστήριο στα κατεχόμενα διέταξε τη διήμερη παράνομη κράτηση τριών Ελληνοκυπρίων και μιας Βρετανίδας, που απήχθησαν από το κατοχικό καθεστώς.

Πρόκειται για τον Χρυσόστομο Φιλίππου και τον Κυριάκο Ευαγόρου, εργολάβους, κατοίκους Βρυσούλλων, οι οποίοι κατηγορήθηκαν για κατοχή φυσιγγίων και τον Αλέξανδρο Κωνσταντίνου και την Βρετανίδα Σαμίνα Σάντχου, οι οποίοι κατηγορήθηκαν για παράνομη είσοδο σε στρατιωτική ζώνη στην κατεχόμενη θαλάσσια περιοχή της Δερύνειας. Και οι τέσσερις αναμένεται να προσαχθούν σε ψευδοδικαστήριο, για να δικασθούν.

Μυρτώ

# 33 στις 28/9/2003
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Ασχετο ...αλλά θα το πώ..

Σε όλους τους φίλους στην Λευκωσία,σε όλα τα ξαδελφάκια και στους γονείς μου....

Μου λείψατεεεεεεεεεε.....και σας αγαπάω πολύ!!!

Σε όλους τους Κύπριους που είναι εδώ (ειδικά αφιερωμένο σε ένα συνάδελφο που με συγκίνησε αφάνταστα και που τον καταλαβαίνω....) κουράγιο και υπομονή!

Σε κάποιον που προσπάθησε να κάνει κουμάντο σε Κυπριακό έδαφος να του υπενθυμίσω πως η διαφορά μας είναι η αγάπη γι αυτό που για μας είναι τα πάντα : η αγάπη για την πατρίδα μας. (Μην παρεξηγηθείτε...αυτός ξέρει ποιος είναι...).Εχουν γνώση οι φύλακες!

Ασχετο ....αλλά ήθελα να το πώ!
Φιλιά
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 34 στις 30/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Σε ένα πρόσφατο ταξίδι μου στην Κύπρο για γάμο ενός πολύ καλού φίλου...
έβγαλα την παρακάτω φωτογραφία...
Ίσως αυτή να δείχνει τα πάντα...
Τουρκία και Coca-Cola...Βίοι παράλληλοι...

Το μέλος έχει επισυνάψει το αρχείο: Cola Turkey.jpg (24.67KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 772 φορές

neo-yio

# 35 στις 30/9/2003
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204
Κι όμως φίλε μου εγώ την παρα πάνω φωτογραφία την βλέπω "καθημερινά" , απο το σπίτι μου.

Φαντάζεσε τι σκληρό είναι, να βλεπεις την σημαία της Τουρκία να είναι σχεδιασμένη, που? πάνω σε δικό μας τόπο, σε δικό μας βουνό, σε δικά μας μερη, τον Πενταδάκτυλο, και να ξερω ότι πίσω απο αυτό το βουνο ειναι το χωριό του πατέρα μου, και να ΜΗΝ μπορω τουλάχιστον να παω να το επισκεφτώ??????????????

Ε! Οχι ρε γ........ γιατι???????
Και η ζωή συνεχίζεται...

split

# 36 στις 9/10/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος

Αποθήκες, μάντρες και καζίνα οι εκκλησίες στα κατεχόμενα!!

Με την κατάληψη της Κύπρου το 1974 από τα τουρκικά στρατεύματα εισβολής και την επιβολή του παράνομου ελέγχου από τους Αττιλες στις κατεχόμενες περιοχές, άρχισε ένα άνευ προηγουμένου όργιο λαφυραγωγίας και αρχαιοκαπηλίας. Αρχαία αγάλματα, αμφορείς, ρωμαϊκά κτερίσματα και άλλοι θησαυροί πωλούντο από τους αρχαιοκάπηλους σε ξένους συλλέκτες έργων τέχνης ή διεθνείς αρχαιοκάπηλους.

Οι αρχαιοκάπηλοι έδρασαν κυρίως την περίοδο 1975-1990. Τη δεκαπενταετία αυτή έγδυσαν κυριολεκτικά την Κύπρο από αρχαιότητες. Και αφού άφησαν τις εκκλησίες "τέσσερις τοίχους", ήλθε το "επίσημο κράτος" να ολοκληρώσει την καταστροφή. Μετέτρεψε εκκλησίες σε τζαμιά, γκαλερί, αποθήκες, καζινα. H μόνη του Απόστολου Βαρνάβα μετατράπηκε σε ''μουσείο'', και για τα εγκαίνια το ψευδοκράτος επέλεξε την 29η Μαΐου (1992), ημέρα άλωσης της Κων/πολης. Τέσσερα χρόνια αργότερα "άγνωστοι" εισέβαλαν σ' αυτή και αφού ακινητοποίησαν τους 3 φρουρούς την ξεγύμνωσαν από τους θησαυρούς της.

Φαίνεται ότι μέλη του κατοχικού στρατού συνεργάζονται με τον υπόκοσμο των κατεχομένων τους αρχαιοκάπηλους. Το Δεκέμβριο του 1996 η "αστυνομία" κάτεσχε 26 ιερές εικόνες, 16 αρχαιότητες και 5 εκκλησιαστικά βιβλία. Συνελήφθησαν δύο αρχαιοκάπηλοι, οι οποίοι ομολόγησαν ότι συνεργάζονταν με Τούρκους στρατιωτικούς. Στις ανακρίσεις αναμίχθηκε και η λεγόμενη στρατιωτική εισαγγελία. Συνελήφθησαν και ανακρίθηκαν ένας υπολοχαγός και δύο υπαξιωματικοί του στρατού κατοχής. Για την ίδια υπόθεση συνελήφθησαν και δύο τελωνειακοί υπάλληλοι που υπηρετούν στο παράνομο αεροδρόμιο Τύπου και ένα άλλο άτομο το οποίο διέθετε τις αρχαιότητες στη βρετανική αγορά.

Οι αρχαιοκάπηλοι δρουν τόσο ανενόχλητα, που έχουν τη δυνατότητα να μεταφέρουν στο εξωτερικό τεράστιων διαστάσεων πολυελαίους, όπως αυτούς που υπήρχαν κάποτε στον Άγιο Νικόλαο Αμμοχώστου (σήμερα τζαμί Lala Mustafa Πασά).

Ο περί αρχαιοτήτων "Νόμος" του 1994 προνοεί την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς και αναφέρει ως τέτοια τα μνημεία, εκκλησίες, τζαμιά, αρχαιότητες που παρέμειναν στα κατεχόμενα. Τόσο ανεπαρκής είναι η φρούρηση των "μουσείων", ή τόσο καλά κάνουν τη δουλειά τους οι αρχαιοκάπηλοι, που ακόμη και πολιτιστική κληρονομιά που πράγματι ανήκει στους Τούρκους κάνει φτερά, όπως η διάρρηξη του Μουσείου Cambulat της Αμμοχώστου, όπου οι διαρρήκτες αφαίρεσαν 50 τεμάχια αρχαίων αντικειμένων, μεταξύ των οποίων και ένα χειρόγραφο κοράνι (Ιούλιος 1998).

koyrsaros

# 37 στις 5/11/2003
author
Ο Κυπριακός λαός εξακολουθεί ακόμα να νομίζει ότι οι ΗΠΑ μπορούν να συμβάλουν ενεργά στην επίλυση του Κυπριακού. Η Ουάσινγκτον δεν πρόκειται να πιέσει την Τουρκία για χάρη της Κύπρου. Απορώ: Αν τους επόμενους μήνες οι ΗΠΑ αποφασίσουν να τελειώνουν με τον δικτάτορα της Βαγδάτης, Σαντάμ Χουσεΐν, με την ενεργό σύμπραξη της Τουρκίας, ποιες ελπίδες έχει η Κύπρος ότι θα λυθεί ακριβοδίκαια το Κυπριακό;

Η επιχείρηση δημιουργίας κλίματος ευφορίας και ελπίδων στο Κυπριακό φαίνεται να μην πείθει τη συντριπτική πλειοψηφία του κυπριακού λαού.

Ο Αμερικανός πρέσβης, Ντόναλντ Μπάντλερ, μετά από συνάντησή του με τον πρόεδρο της Κύπρου, είπε: «Η Κύπρος διέρχεται μια σημαντική περίοδο τόσο για την ίδια όσο και για την ευρύτερη περιοχή και για αυτό όλοι πρέπει να εργαστούν από κοινού για να εκμεταλλευτούν καλύτερα την ευκαιρία». Ο κ. Μπάντλερ πρόσθεσε ότι αυτή η περίοδος μπορεί να χαρακτηριστεί ως «στιγμή στο πεπρωμένο».

Τι εννοεί ο Αμερικανός πρέσβης; Μήπως θέλει να υποβάλει πως οι συνομιλίες Kύπρου-Ντενκτάς έφτασαν σε τέτοιο προχωρημένο σημείο, που πράγματι, θα είναι καθοριστικό για το πεπρωμένο της Κύπρου; Ή να αντιληφθούμε ότι οι αποφάσεις που καλούνται ή και πιέζονται να πάρουν οι δύο ηγέτες θα σφραγίσουν τώρα το πεπρωμένο του νησιού; Επειδή δεν υπάρχει αξιόπιστη ενημέρωση, παραμόνο ακριτομύθιες και ψιθυρολογίες σε δημοσιεύματα του Τύπου, δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε τη σιβυλλική δήλωση Μπάντλερ. Όμως, δεν μπορεί κανείς να παραγνωρίσει τρεις βασικούς παράγοντες, εκ των οποίων, ο τρίτος, ο αμερικανικός, είναι ο πιο καθοριστικός. Ο πρώτος, είναι η στάση της Κύπρου στις συνομιλίες. Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας υιοθέτησε την πλήρη συσκότιση όσον αφορά στα διαμειβόμενα και συζητούμενα με τον κατοχικό Ντενκτάς. Διά του Κυβ. Εκπροσώπου διαψεύδει συχνά δημοσιεύματα των Μέσων Ενημέρωσης, ως στερουμένων αληθείας. Θεωρεί, προφανώς, κατόπιν και της υποδείξεως των Ην. Εθνών, ότι η επιβληθείσα σιγή βοηθά στην περαιτέρω πρόοδο των συνομιλιών.

Ο δεύτερος παράγοντας είναι ο Ντενκτάς. Μετά από κάθε συνάντησή του με τον πρόεδρο, επιδίδεται σε εμπρηστικές δηλώσεις. Πότε για να απειλήσει, άλλοτε για να εκβιάσει, συχνά για να ειρωνευτεί ή για να ισχυριστεί ότι δεν υπάρχουν πρόσφυγες, ότι πρέπει να κτίσουμε άλλη Μόρφου, ότι οι έποικοι είναι «πολίτες» του κατοχικού εξαμβλώματος και ότι οι εγγυήσεις της Τουρκίας θα συνεχιστούν. Κάλεσε τους Ελληνοκυπρίους να μην περιμένουν ότι όλοι οι πρόσφυγες θα επιστρέψουν. Η Ελληνική πλευρά αποφεύγει να απαντά στις εξοργιστικές δηλώσεις του κατοχικού ενεργούμενου. Ο Πρόεδρος θεωρεί ότι η αντίσταση του Κυπριακού Ελληνισμού μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Ναι, αλλά ο κατοχικός σατράπης δημιουργεί εντυπώσεις και χειρότερα, εννοεί πλήρως αυτά που διακηρύσσει. Μέχρι σήμερα, όσα είπε, επιχείρησε εκβιαστικά να τα πετύχει, με τη συνέργια της Τουρκίας. Χωρίς να υποχωρήσει κατ' ελάχιστον από τις θέσεις του.

Οτρίτος, κρίσιμος παράγοντας, είναι ο αμερικανικός. Σήμερα μας πουλάνε νέα πολιτικά φούμαρα. Συστήνουν σε εμάς υπομονή και ψυχραιμία, υποδεικνύοντας πως η τουρκική πλευρά... ενδέχεται να προβεί σε κινήσεις λίγο μετα τη Σύνοδο Κορυφής στη Σεβίλη. Δεν είναι η πρώτη φορά που οι Αμερικανοί όπως και οι Βρετανοί υποβάλλουν ότι εμείς δεν πρέπει να εξαγριωνόμαστε και να παραβλέπουμε τις τουρκικές αθλιότητες, επειδή, κάποτε, σε κάποιο στάδιο, ενδεχομένως να προβούν σε κάποιες κινήσεις, αφού πάρουν, φυσικά, τα ανάλογα χρηματικά και άλλα ανταλλάγματα. Τέτοιο χοντρό περιπαίξιμο δεν το ανέχονται ούτε οι ιθαγενείς στο Τιμπουκτού.

Το μέγα ερώτημα, πλέον, που τίθεται, δεν είναι τι θέλουμε εμείς ως λύση του Κυπριακού αλλά τι επιδιώκουν να επιτύχουν οι ΗΠΑ. Εμείς έχουμε καθορίσει μερικές βασικές παραμέτρους, που εντάσσουν αυτή τη λύση στα πλαίσια των ψηφισμάτων του ΟΗΕ, του ευρωπαϊκού κεκτημένου, των αποφάσεων των διεθνών δικαστηρίων και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων για όλους τους πολίτες της Κύπρου.

Οι Αμερικανοί, τι είδους λύση θέλουν αφού από το 1964 μέχρι σήμερα έχουν στείλει όλων των ειδών αντιφατικά και συγκρουόμενα μηνύματα στην πλευρά μας ?

koyrsaros

# 38 στις 19/11/2003
author

Η απορρητη συνομιλια κισινγκερ-ντενκτασ

Και επειδή κάπου αναφέρθηκε στο φόρουμ το όνομα του Χένρι Κίσιγκερ, γνωστού και ώς ''νεκροθάφτη'' της Κύπρου το 1974, σας παραθέτω ένα μικρό ιστορικό ντοκουμέντο:

Ήταν 20 Νοεμβρίου 1975. Το ρολόι στο γραφείο του τότε υπουργού Εξωτερικών των Ην. Πολιτειών, στον 7ο όροφο του Στέιτ Ντιπάρτμεντ, έδειχνε 9:30 το πρωί. Ο Κίσινγκερ υποδέχθηκε με χαμόγελα και αστεϊσμούς τον Ντενκτάς ως αντιπρόεδρο της Κύπρου! Συνοδευόταν μόνο από ένα συνεργάτη του, στον οποίο δεν επέτρεψε να λάβει μέρος στη συνάντησή του με τον Αμερικανό υπουργό. Ήθελε να είναι μόνος. Τον Κίσινγκερ, πλαισίωναν οι στενοί του συνεργάτες Χάρτμαν και Ίγκλετον, που είχαν άμεση ανάμειξη στο Κυπριακό από τις 15 Ιουλίου 1974, όταν έφτασε το πρώτο μήνυμα στο Στέιτ Ντιπάρτμεντ ότι «ο Μακάριος ήταν (μάλλον) νεκρός». Ο Ίγκλετον εκτελούσε χρέη πρακτικογράφου, ενώ η συνομιλία των δύο ανδρών μαγνητοφωνήθηκε:

«Συμφωνούμε σ' ένα διζωνικό σύστημα και σε μια αδύναμη κεντρική κυβέρνηση και σε αποκλεισμό της Ένωσης (της Κύπρου με την Ελλάδα). Νομίζω δε ότι η διευθέτηση (στο εδαφικό) θα πρέπει να είναι περίπου στο 30%».

Η παραπάνω τοποθέτηση του Χένρι Κίσινγκερ, με την οποία έθετε στην ουσία την ταφόπετρα στο πληγωμένο σώμα της Κυπριακής Δημοκρατίας, έκλεισε την πρόσωπο με πρόσωπο συνάντησή του με τον Ραούφ Ντενκτάς, (συνάντηση) που διευθετήθηκε με απαίτηση της Άγκυρας. Μόλις άκουσε την πρόταση του Κίσινγκερ, που έγινε ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί η συζήτησή τους, ο κατοχικός ''ηγέτης'' αποχαιρέτησε τον συνομιλητή του και αναχώρησε ικανοποιημένος από το Στέιτ Ντιπάρτμεντ για το κτίριο της τουρκικής πρεσβείας, έχοντας στον χαρτοφύλακά του την πολυπόθητη πρόταση της συνομοσπονδίας.

# 39 στις 19/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ελπίζς να το διάβασες. Αν όχι ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=2765
Και για την ιστορία: ο Ντενκτας κι ο Κληρίδης είναι μπατζανάκια, έχουν παντρευτεί δυο αδερφές!!!!!!!

kodon

# 40 στις 19/11/2003
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4
Θαυμάζω την ιστορική σου κατάρτιση φίλε κούρσαρε.Εγώ όμως θα φωτίσω μια άλλη όψη του θέματος,που φοβάμαι θα τσατίσει πολλούς πρέπει όμως ν ακουστεί.Πιστεύω ακράδαντα οτι οι αδελφοί μας τσιπριοι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ.Ειχα την ατυχία να ζήσω στην Κύπρο για ένα σύντομο χρονικό διαστημα πιτσιρικάκι(9χρονών)όταν υπηρετούσε εκεί ο πατέρας μου.Τα παιδιά (που δεν γνωρίζουν την υποκρισία,"να κρυφτούν")με κοροιδεύαν για την ελλαδίτικη προφορά μου,με αποφευγαν ρατσιστικά,με αποκαλούσαν παντού "καλαμαρά"(που δεν ξέρω τι σημαίνει).Και έπειτα στο πανεπιστήμιο θαύμασα τον νεοπλουτισμό και έπαρση των κυπρίων.Αραγε αν η ελλάδα τους χρειάζονταν θα συνδράμανε?(πχ θα στηρίζαν την "άρρωστη"-όταν ήταν- ελληνική οικονομία με μια νομισματική ενοποίηση?)Τέτοια σκέφτομαι και ανγκρίζομαι(σιχαίνομαι και αυτό το αγγλοελληνικό μπαστάρδεμα της γλώσσας).Ισως είμαι υπερβολικός,ίσως και όχι
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.