Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει ?

Σελίδα : 1

LISAA

# 1 στις 21/2/2006
author
Γυναίκα / 56 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει ?

Είμαι σε διάσταση με τον σύζυγό μου (μένει σε άλλη περιοχή) και μετά από αρκετές προσπάθειες, όπου νά 'ναι θα βγει το διαζύγιό μας. Έχουμε ένα γιό 7 ετών, που πάει Α΄δημοτικού και μένει μαζί μου. Πηγαίνει όμως σχολείο στην περιοχή του άντρα μου για να ασχολούνται οι παππούδες μαζί του, επειδή δουλεύουμε και οι δύο και κάθε πρωί τον πάει ο πατέρας του και το μεσημέρι γυρίζει. Ο μικρός μέχρι τώρα ήξερε ότι ο μπαμπάς έμενε αλλού γιατί χτίζει το σπίτι (πάνω από γονείς, κλπ.) και όταν θα τελειώσει θα πάμε και εμείς. Διαβάζοντας παρακάτω πιστεύετε ότι πρέπει να μάθει την αλήθεια, ή μήπως αργότερα;
Ο μικρός άργησε σαν παιδί να μιλήσει - κανονικά μίλησε στα 2,5 όταν πήγε παιδικό σταθμό. Φεύγοντας από τον παιδικό μας είπαν να πούμε στην δασκάλα ότι είναι ένα παιδί που θέλει το χρόνο του, και έτσι πραγματικά είναι. Με το που πήγε στην α΄δημοτικού η δασκάλα είπε ότι ήταν πολύ ζωηρός και ενοχλούσε τα παιδιά που καθόταν μαζί του στο θρανίο και έτσι τον έβαλε μόνο του στο τελευταίο. Μετά από δική μου παράκληση επειδή αδιαφορούσε για τα μαθήματα και ήταν αφηρημένος, τον έβαλε στο πρώτο μόνο του στην αρχή και με ένα άλλο παιδάκι στη συνέχεια. Στην τελευταία συγκέντρωση με πήραν τα κλάμα όταν μου είπε ότι είναι διαρκώς αφηρημένος και δείχνει σαν να ταξιδεύει. Στην ανάγνωση δεν τα πάει καλά και επίσης μπερδεύει το φ με το δ και δεν τα προφέρει και καθαρά. Η δασκάλα είπε να τελειώσει την πρώτη και θα δούμε να χρειαστεί να πάει στις αρχές την δευτέρας δημοτικού. Επίσης τα κάτω δοντάκια του μόλις άλλαξε τα 2 μπροστινά στράβωσαν και σκέφτομαι μήπως και φταίει αυτό. Για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι να πάω σε παιδοψυχολόγο ή λογοθεραπευτή για τους παρακάτω λόγους : 1)γιατί δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να τον πάω κάπου ιδιωτικά και 2) μήπως μπλέξω και βγάλουν προβλήματα που δεν υπάρχουν και 3) θα πρέπει να βγάλω στη φόρα τα δικά μου προβλήματα και δεν έχω καμμία διάθεση τώρα που περνάω άσχημη φάση 4) που ακριβώς να πάω ; Ελπίζω να με διαφωτίσει κάποιος. Ευχαριστώ.

Dardana

# 2 στις 21/2/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Δεν ειμαι αρμοδια, αλλα στην οικογενεια εχουμε ενα παιδακι σχεδον 6 χρονων με παρομοια προβληματα, ειναι το παιδακι μιας ξαδελφης μου. Αργησε επισης να μιλησει, (τωρα πια μιλα πολυ σωστα και πολυ καθαρα ευτυχως), αργησε πολυ να βγαλει δοντακια, και ηταν λιγο αργο στην σωματικη αναπτυξη. Επισης εχει προβλημα συγκεντρωσης (short span of attention οπως λεγεται), κατι ομως που συμβαινει σε αρκετα παιδια σε τετοιες ηλικιες, και κυριως στα υπερκινητικα. Το συγκεκριμενο παιδακι ανηκει σε καποιο σπανιο αλλα οχι σοβαρο συνδρομο, το οποιο πρωτο-εντοπιστηκε τα τελευταια χρονια. Ευτυχως τα προβληματα του εντοπιστηκαν νωρις, και το παιδι εχει βοηθηθει πολυ απο ειδικους δασκαλους και παιδοψυχολογο.
Δε θα επρεπε να φοβασαι να πας το παιδι σου σε καποιον ειδικο, παιδοψυχολογο αλλα και λογοθεραπευτη, εστω για μια αξιολογηση. Θα ελεγα πως επρεπε ηδη να το ειχες κανει.
Επισης στην περιπτωση σου, το παιδακι ενδεχομενως να εχει επηρεαστει απο τις προσφατες αλλαγες στη σχεση σου με τον συζυγο σου, και ειναι μαλλον αναμενομενο. Ξεπερασε τα ταμπου σου οσον αφορα τους ειδικους, και δωσε στο παιδι σου την ευκαιρια να βοηθηθει, γιατι οσο μεγαλωνει τα πραγματα θα γινονται δυσκολοτερα. Δεν σημαινει οτι υστερει σε κατι ή οτι εχει καποιο νοητικο ή ψυχολογικο προβλημα, ομως οφειλεις νομιζω να το ψαξεις για το καλο του. Αν τυχον συντρεχει κατι τετοιο, ειναι ευκολοτερο να το αντιμετωπισετε τωρα που ειναι ακομα μικρο, παρα αργοτερα.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

DE PROFUNDIS

# 3 στις 22/2/2006
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 215
Θα σου πρότεινα αγαπητή LISAA, να απευθυνθείς στον παρακάτω φορέα και σίγουρα θα βρεις ακρη...
Πιστεύω ότι είναι το ιδανικό μέρος για τις μη εύρωστες οικογένειες αλλά και γιατί στελεχώνεται από προσωπικό γεμάτο αγάπη για το παιδί.
Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και μη καθυστερείς την προσέγγιση με τον ειδικό, γιατί η καθυστέρηση είναι χειρότερη και για σένα και για το παιδί.

Εύχομαι και πάλι τα καλύτερα...
ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ
ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΙΔΩΝ ''ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ''
Τηλ.: 210- 7798748, 7757496, 7467780-1

Διεύθυνση: Θηβών & Λεβαδείας,
Τ.Κ: 115 27, Γουδί, Αθήνα.
"Ο βίος βραχύς, η δε τέχνη μακρά, ο δε καιρός οξύς, η δε πείρα σφαλερή, η δε κρίσις χαλεπή"β
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.