Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ειμαι σοβαρα γιατρε μου???

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

opium

# 1 στις 2/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 21
'Aρεσαν+: 0%

ειμαι σοβαρα γιατρε μου???

εδω και 6 μηνες μηνες ειμαι με τον Χ.οταν γνωριστηκαμε,αρχικα τον ειδα καθαρα φιλικα,μετα ομως απο το επιμονο φλερτ του τα φτιαχνουμε.λογω μιας τραυματικης μακροχρονης σχεσης μου στο παρελθον,για 4 χρονια δεν ειχα ξανακανει κανονικη σχεση παρα προτιμουσα να ζω σαν πεταλουδιτσα,χωρις δεσμευσεις.κανεναν δεν εβρισκα αρκετα σωστο για να κανω σχεση μαζι του.μεχρι που γνωρισα τον Χ.ο οποιος -πρεπει να εξομολογηθω-περασε τα πανδεινα μεχρι να τον εμπιστευτω,να μπορεσω να ξαναανοιχτω κλπ...κι αυτο το κερδισε με την απεραντη στοργη του,την υπομονη του,τον ιπποτισμο του...
μια βασικη λεπτομερεια,ο Χ.απτην πρωτη στιγμη,με εβλεπε σαν την μπελουτσι να πω,φανταστειτε οποια θελετε,αλλα με εβλεπε θεα -με τα δικα του υποκειμενικα κριτηρια παντα,ετσι?
λοιπον, το προβλημα μου ποιο ειναι τωρα.απο τη μια ο Χ.σαν χαρακτηρας εχει ολα αυτα που θαθελα ναχει ενας αντρας.ειναι το καλο παιδι,που με φροντιζει και πρακτικα και ψυχολογικα να μαι καλα,μου φερνει το νερο στο χερι(σπιτι μου!),θελει να μου κανει ολα τα χατηρια,με ακουει πραγματικα οταν μιλαω,εχει φιλοτιμο,δεν κοιταει ποτε αλλες,θελει ναναι συνεχεια μαζι μου,και να μην τα πολυλογω ποτε δεν φανταζομουν οτι υπαρχει τετοιος αντρας...και εμφανησιακα κουκλος...
απτην αλλη,ενω εχει ολα αυτα τα καλα,επειδη ισως πιεστηκα να τον ερωτευτω (που θα ξαναβρω τετοια ψυχη) ποτε ειμαι καλα μαζι του και ποτε οχι.ειμαι και των ακρων σαν χαρακτηρας,και ποτε λιωνω και φοβαμαι μην τον χασω και αλλοτε παλι δεν θελω ουτε να τον δω,βρισκω την παραμικρη ατελεια πανω του κι εκνευριζομαι και του μιλαω ασχημα κλπ...πχ,με εκνευριζει που μιλαει ασταματητα,που μερικες φορεσ μυριζει το στομα του,που αρχιζει κανει φαλακριτσα,που οταν ειμαι αδικη μαζι του με υπομενει αντι να με βρισει να μπω στη θεση μου(οι γυναικες ισως καταλαβουν τι εννοω),με εκνευριζει που δεν με φτυνει να κολλησω και μαφηνει καπετανιο να αποφασιζω κλπ.....

πριν το λιθοβολισμο να πω οτι στεναχωριεμαι για τις ασχημες σκεψεις που κανω γιαυτον,κι αυτος ειναι ο λογος που ζηταω τη γνωμη σας.το προβλημα ειναι οτι εχει δεθει μαζι μου περισσοτερο αποσο εγω μαζι του και μου το δειχνει.γνωμη μου ειναι οτι σε μια γυναικα δεν τα δειχνεις ολα...σκεφτηκα πολλες φορες το χωρισμο,και μαλιστα χωρισαμε δυο φορες με πρωτοβουλια μου,μα και τις δυο φορες αν οχι αμεσως,μετα απο κανα δυο μερες τον ζητουσα απεγνωσμενα....

μηπως να περιμενω να δεθω περισσοτερο μηπως και δω διαφορετικα τα πραγματα?
ειμαι για τα σιδερα????
πως να αποφασισω να μεινω η να φυγω?οι πολυ δικοι μου ανθρωποι τον εχουν κατασυμπαθησει και στεναχωριουνται με τη λυση του χωρισμου.απτην αλλη μου λενε οτι μονο εγω ξερω...
εσεις που ειστε απεξω,περα του οτι ειμαι κακομαθημενο,τι αλλο βλεπετε?

# 2 στις 2/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

;
όταν έχω πιο ξάστερο μυαλό θα σου πω

Dardana

# 3 στις 2/3/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Καταρχην στο προφιλ σου λεει οτι εισαι αντρας και μας καταμπερδεψες. Να υποθεσω οτι εισαι γυναικα, κι οτι απο λαθος εβαλες αντρας στο προφιλ;;
Οχι οτι αν προκειται για ομοφυλοφυλικη σχεση, αλλαζει και πολυ το πραγμα..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

opium

# 4 στις 2/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
ups!!!!δικιο εχεις dardana!μου ξεφυγε.σευχαριστω που το παρατηρησες!

opium

# 5 στις 3/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
καποια γνωμη????

κατι????
τιποτα???

Dardana

# 6 στις 3/3/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Απο αυτα που γραφεις, μου δινεται η εντυπωση οτι καταρχην δεν ησουν ετοιμη γι αυτη τη σχεση, οτι εχεις ακομα αρκετα καταλοιπα απο τις οποιες προηγουμενες ασχημες εμπειριες σου, και οτι δεν εισαι σε θεση να εκτιμησεις πραγματικα τον ανθρωπο με τον οποιο εισαι. Μου φαινεται επισης οτι "ενεδωσες" στην πολιορκια του μονο και μονο επειδη αντικειμενικα εχει καποια προσοντα και θετικα χαρακτηριστικα. (λες οτι "πιεστηκες" να τον ερωτευθεις, ομως ο ερωτας δεν εχει καμια σχεση με πιεση και εξαναγκασμο).
Φανταζομαι οτι κι εσυ θα καταλαβαινεις οτι το "προβλημα" ειναι αποκλειστικα δικο σου. Ομως αν δεν ξεκαθαρισεις μεσα σου τι θες, τι χρειαζεσαι και πως νιωθεις, ισως γινεις η αιτια να πληγωθει ενας ανθρωπος που δε σου φταιει σε τιποτα. Αν οντως ειναι τοσο καλος και κατανοητικος μαζι σου, δοκιμασε να μοιραστεις μαζι του αυτα που σκεφτεσαι και να του μιλησεις με ειλικρινεια, παρα να του φερεσαι καποιες φορες με τροπο που δεν του αξιζει και που μετα σε κανει να νιωθεις ενοχικα. Αν μη τι αλλο, ας ειναι επιλογη του να σταθει διπλα σου εφοσον το θελει, εχοντας γνωση της καταστασης στην οποια βρισκεσαι. Αν του μιλησεις, ισως βοηθησει κι εσενα την ιδια να δεις καποια πραγματα πιο καθαρα.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 7 στις 3/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είναι γεγονός ότι πολλές φορές στη ζωή μας γινόμαστε αχάριστοι αλλά ας πιάσουμε τις γυναίκες, αχάριστες λοιπόν.

Συνήθως και από κατάλοιπα του παρελθόντος περιμένουμε ότι σίγουρα στο δρόμο μας θα βρεθεί κάποιος μ**άκας κι όταν πέσει σωστό άτομο δίπλα μας δεν το εκτιμούμε, κρατάμε αμυντική θέση απέναντί του, σκεφτόμαστε, φιλοσοφούμε και κάνουμε τα πάντα φύλλο και φτερό, γεμίζουμε το μυαλό μας με ανοησίες μόνο και μόνο για να βρούμε ψεγάδια και άσχημα σημεία.

Όταν δεν βρίσκουμε τέτοια σημεία φροντίζουμε ακόμα και τα συμπαθητικά και όμορφα να τα μετατρέψουμε σε προβλήματα και διαφορές έτσι ώστε να τα κάνουμε άσχημα με στόχο έστω και υποσυνείδητα το χωρισμό, ένα χωρισμό που στην πραγματικότητα δεν επιθυμούμε κι όλα αυτά γιατί?

Από φόβο μην μας συμβεί το ίδιο που συνέβη και παλαιότερα, από φόβο μην δεθούμε και πονέσουμε, από φόβο ότι δε θα αντέξουμε ξανά τον πόνο εκείνο του χωρισμού.

Κι έτσι χάνουμε πράγματα και καταστρέφουμε στιγμές και πολιορκούμε το μυαλό μας με ανόητες σκέψεις και πληγώνουμε τον άνθρωπο που μας φέρεται καλά. Κάνουμε στον εαυτό μας και το σύντροφο crash tests να δούμε αν θα πονέσει, αν θα πονέσουμε κι αν πονέσουμε πόσο δυνατά θα είναι με σκοπό τάχα να εκτιμήσουμε και την αγάπη του προς εμάς και την αγάπη μας προς εκείνον, με λίγα λόγια να δούμε "πόσο σοβαρά είμαστε".

...μόνο που απ' ότι φαίνεται...

...μάλλον σοβαρές δεν είμαστε...

# 8 στις 3/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά..
Αλλά προς το παρόν τα χει κάτω και σου κάνει μια ερώτηση.
Δηλαδή είσαι ερωτευμένη μαζί του
1)Ναι
2)Όχι
3)Δεν ξέρω/δεν απαντώ

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΠΡΩΤΑ Κ ΜΕΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

φαλάκρα?φυτεύεις μαλλιά
μυρίζει το στόμα του?να τα βουρτσίζει
Πάντως απ ότι κατάλαβα σα να μην είσαι σε θέση για μια τέτοια δέσμευση..
Η πεταλουδίτσα έψαχνε τελικά κάτι καλό να βρει
ή μήπως γενικώς της αρέσει το ψάξιμο, το πέταγμα και θέλει να συνεχίσει?

Δηλαδή στις μέρες μας πρέπει να είσαι και λίγο ρεμάλι απ ότι κατάλαβα
Τέσπα

# 9 στις 3/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
να είμαι ο τέλειος άντρας, ο άντρας ο σωστός
να μην είμαι
να είμαι
να μην είμαι

# 10 στις 3/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by agapimeni
Κι έτσι χάνουμε πράγματα και καταστρέφουμε στιγμές και πολιορκούμε το μυαλό μας με ανόητες σκέψεις και πληγώνουμε τον άνθρωπο που μας φέρεται καλά. Κάνουμε στον εαυτό μας και το σύντροφο crash tests να δούμε αν θα πονέσει,

Είναι τα μαζοχιστικά μας..
Γιατί μας αρέσουν είπε ο Ασκητής, στη πλειοψηφία, στη συντριπτική πλειψηφία των ανδρών.Πάρε μαστίγιο κ βγες έξω στο καρναβάλι να δεις πόσοι θα πέσουν στα πόδια σου.. Αλλιώς πως εξηγείς το ότι γουστάρουμε τίνι τρόπο να ακούσουμε για ανατιμήσεις..Φτάσαμε στο σημείο αν δεν πουν για ανατιμήσεις ανησυχούμε μη δε πάει καλά η μέρα..Το χουμε για γουρι...Τώρα που παρατηρώ το "γούρι" κάνει ομοιοκαταληξία με το "αγγούρι". Τέσπα..
Όμως εγώ και γενικότερα οι λιγοι από τους Έλληνες άντρες που δεν μας αρέσουν τα πολλά μαζοχιστικά τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό στο quote ?

# 11 στις 3/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by patraboy1
να είμαι ο τέλειος άντρας, ο άντρας ο σωστός
να μην είμαι
να είμαι
να μην είμαι

Μπα είναι πιο εύκολα τα πράγματα μην μπαίνεις σε διλήμματα patraboy...

Απλά, θέλει μια μέρα που ο Ερμής σου θα είναι ανάδρομος, με το καλημέρα που θα σου πει να της πεις "ε! αϊ σιχτίρ Κυρία μου"

...και κόκαλο η κυρία γιατί δε θα το περιμένει από αυτόν που νομίζει ότι τον παίζει στα δάχτυλα και τον έχει του χεριού της, τότε να δεις πλάκα.

Αλλά να μην πάω μακριά, μια κοπελιά χώρισε ένα φίλο μου προχθές και του είπε τα εξής "δε μπορώ να είμαι μαζί σου γιατί είσαι πολύ καλός κι εγώ θέλω κάποιον να μου κάνει μ*λακίες".

Όταν ακούω τέτοια από γυναικείο στόμα θλίβομαι.

Παράθεση:
Originally posted by patraboy1

Όμως εγώ και γενικότερα οι λιγοι από τους Έλληνες άντρες που δεν μας αρέσουν τα πολλά μαζοχιστικά τι μπορούμε να κάνουμε γι αυτό στο quote ?

Υπομονή μέχρι να βρείτε τις αντίστοιχες γυναίκες που δεν έχουν μαζοχιστική διάθεση και πίστεψέ με υπάρχουν.

opium

# 12 στις 4/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
τωρα τι ναπω...οι απαντησεις σας με αγγιξαν ως το κοκκαλο....

dardana ειδικα στην αρχη της σχεσης,του ειχα μιλησει αρκετες φορες,να μη μου στελνει 50 μηνυματα τη μερα (τωρα τρωω,τωρα καθομαι,τωρα....)γιατι ειναι ξενερωτικο,να μην πεφτει με τα μουτρα κι αντιθετα να μαφησει κι εμενα να 'δωσω' σαυτη τη σχεση γιατι ενιωθα οτι μου τα εδινε ολα και μπουκωνα....δεν ειχα την ευκαιρια μια φορα να νιωσω οτι μου ελειπε κ να το πω...βρισκομασταν καθε μερα και δεν του εφτανε,ηθελε ολη μερα κι οταν καμια φορα ελεγα οτι ηθελα το βραδυ να μεινω μονη στο σπιτι να χαλαρωσω, γινοταν καυγας.χωρις να το θελω του δημιουργουσα ανασφαλειες,εγω ανετη να του τη λεω (που δεν το εκανα ποτε αφου ειμαι ντροπαλη κι ανασφαλης) κι αυτος να το νιωθει οτι δεν μεχει και να τρεχει...
ευτυχως οι συζητησεις πιασαν τοπο,και πατησε φρενο,ετσι τον εφτασα και καταφερα νιωσω κι ερωτα κλπ....
ομως κατα καιρους με πιανει η αναποδια,και μεκνευριζει...τον βλεπω οπως τον εβλεπα στην αρχη,μειωτικα...και νιωθω απαισια και σκυλα που ειναι τοσο καλος και δεν μπορω να το εκτιμησω.ερωτικα εννοω.πολλες φορες λεω γιατι να μη μεινουμε φιλοι αφου στο ερωτικο μαζι του δυσκολευομαι.κι ωρες ωρες σκεφτομαι πως αν τα ελεγα ολα αυτα θα με μουτζωνανε οι γυναικες.....και οι αντρες....
με τον προηγουμενο ημουν 6 χρονια,και μεφτυνε,μου κανε ψυχολογικο πολεμο και γενικα ημουν κολλημενη κι υτος το παιζε ανετος.οταν χωρισαμε μου ειπε οτι απτα 10 που ενιωθε μου εδειχνε μονο το ενα, αφου οταν μου τα δινε ολα(στην αρχη)εγω βαριομουνα.τωρα καταλαβαινω τι εννοουσε....

οντως ο μαζοχισμος στο μεγαλειο του!!!!και στην τελικη,οταν ο αλλος νιωθει πραγματα,γιατι να τον αναγκασεις να μην τα δειχνει,για να μην ξενερωσει η αφεντια σου...και να καταπιεζεται αυτος....το παραδεχομαι οτι ειμαι κακομαθημενη κι ωρες ωρες σκεφτομαι οτι θα πεσει φωτια να με καψει....θα κανω τη μ...κια, θα χωρισω,και θα βρω εναν σαν τον προηγουμενο να μου κανει τη ζωη πατινι κι εγω να του λεω κι ευχαριστω που ειναι στη ζωη μου!!!
τωρα ΤΡΟΜΑΞΑ........

# 13 στις 10/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by opium
ΤΩΡΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ ?
>>>>>>>>>>>>>>>>>>
<<<<<<<<<<<<<<<
τωρα τι ναπω...οι απαντησεις σας με αγγιξαν ως το κοκκαλο....
dardana ειδικα στην αρχη της σχεσης,του ειχα μιλησει αρκετες φορες,να μη μου στελνει 50 μηνυματα τη μερα (τωρα τρωω,τωρα καθομαι,τωρα....)

ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΡΩΤΕΥΟΜΑΣΤΕ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ !

ευτυχως οι συζητησεις πιασαν τοπο,και πατησε φρενο,ετσι τον εφτασα και καταφερα νιωσω κι ερωτα κλπ....
ομως κατα καιρους με πιανει η αναποδια,και μεκνευριζει...τον βλεπω οπως τον εβλεπα στην αρχη,μειωτικα...

ΤΟ ΜΕΙΩΤΙΚΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ?(και κούκλος είναι απ ότι λες ..)

και νιωθω απαισια και σκυλα που ειναι τοσο καλος και δεν μπορω να το εκτιμησω.ερωτικα εννοω.πολλες φορες λεω γιατι να μη μεινουμε φιλοι αφου στο ερωτικο μαζι του δυσκολευομαι.

???????

κι ωρες ωρες σκεφτομαι πως αν τα ελεγα ολα αυτα θα με μουτζωνανε οι γυναικες.....και οι αντρες....

ΜΗ ΤΟ ΛΕΣ ...

6 χρονια, μεφτυνε,μου κανε ψυχολογικο πολεμο

ΟΤΙ ΦΡΙΚΤΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ

Σε καταλαβαίνω απόλυτα σε ότι λες..

# 14 στις 10/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μα τα χίλια κουτσά ελάφια και τα δέκα χιλιάδες μπιμπερό...

Παράθεση:
θα κανω τη μ...κια, θα χωρισω,και θα βρω εναν σαν τον προηγουμενο να μου κανει τη ζωη πατινι κι εγω να του λεω κι ευχαριστω που ειναι στη ζωη μου!!!

Έχω ένα ξάδερφο... πολύ καλό παιδί... μόνο που είναι με τις γυναίκες αυτό που λέμε "και ΠΟΛΥ μαλ@κας"... κατά τα άλλα πολύ καλό παιδί κι άξιο παλικάρι

αν θες στον γνωρίζω...

...μπας και στρώσεις χαρακτήρα

# 15 στις 10/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Μα τα χίλια κουτσά ελάφια και τα δέκα χιλιάδες μπιμπερό...

Παράθεση:
θα κανω τη μ...κια, θα χωρισω,και θα βρω εναν σαν τον προηγουμενο να μου κανει τη ζωη πατινι κι εγω να του λεω κι ευχαριστω που ειναι στη ζωη μου!!!

Έχω ένα ξάδερφο... πολύ καλό παιδί... μόνο που είναι με τις γυναίκες αυτό που λέμε "και ΠΟΛΥ μαλ@κας"... κατά τα άλλα πολύ καλό παιδί κι άξιο παλικάρι

αν θες στον γνωρίζω...

...μπας και στρώσεις χαρακτήρα

opium

# 16 στις 10/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
patraboy με ρωτας που οφειλεται το μειωτικα,αφου ειναι και κουκλος οπως ειπα. το κακο ειναι οτι ολοι οι αλλοι λενε οτι ειναι κουκλος.ειναι αντικειμενικα ωραιο παιδι,δεν λεω, αλλα οχι ο τυπος μου.οταν τον γνωρισα δεν ειπα 'α!τι ωραιο παιδι!". καλος μου φανηκε απλα,δεν μου εκανε το 'κλικ' που λεμε...γιατι εκανα κατι μαζι του θα μου πεις.γιατι ειπα να μη μεινω στην εμφανιση,αφου εχει τοσα αλλα ψυχικα και πνευματικα χαρισματα...

τωρα πως ειμαστε? σε σταδιο επανασυνδεσης. κανουμε οτι ολα ειναι καλα.θελησα να απομακρυνθω.μυριζε το στομα του ποσες μερες και ξενερωσα, πιεστηκα, δεν μπορουσα να του το πω. οκ βλακεια μου. αυτος να μην καταλαβαινει τι τρεχει. καναμε μια κουβεντα, παραλιγο να χωρισουμε, τελικα δεν μπορεσα. φοβηθηκα να μεινω μονη μου. μηπως βιαζομαι, μηπως κανω λαθος....καποια αλλη στιγμη καταφερα να του πω για την αναπνοη του. οκ, το φροντιζει....

μα ποσο αξια εχουν ολα οσα περιγραφω? μηπως η ουσια ειναι οτι δεν μου εκανε το κλικ απτην αρχη? κι αν καταφερα να νιωσω ερωτα γιαυτον, τι σημασια εχει αφου επανηλθα στο συναισθημα της πιεσης και του να θελω να χωρισω 3 φορες? αυτη τη δουλεια θα κανουμε? κι αυτος πως το αντεχει? κι αντε τωρα ειμαστε καλα. το ιστορικο αυτης τησ σχεσης το λεει καθαρα οτι θα επανελθουμε εδω που ειμαστε..

opium

# 17 στις 10/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά

Παράθεση:
Είναι γεγονός ότι πολλές φορές στη ζωή μας γινόμαστε αχάριστοι αλλά ας πιάσουμε τις γυναίκες, αχάριστες λοιπόν.

Συνήθως και από κατάλοιπα του παρελθόντος περιμένουμε ότι σίγουρα στο δρόμο μας θα βρεθεί κάποιος μ**άκας κι όταν πέσει σωστό άτομο δίπλα μας δεν το εκτιμούμε, κρατάμε αμυντική θέση απέναντί του, σκεφτόμαστε, φιλοσοφούμε και κάνουμε τα πάντα φύλλο και φτερό, γεμίζουμε το μυαλό μας με ανοησίες μόνο και μόνο για να βρούμε ψεγάδια και άσχημα σημεία.

Όταν δεν βρίσκουμε τέτοια σημεία φροντίζουμε ακόμα και τα συμπαθητικά και όμορφα να τα μετατρέψουμε σε προβλήματα και διαφορές έτσι ώστε να τα κάνουμε άσχημα με στόχο έστω και υποσυνείδητα το χωρισμό, ένα χωρισμό που στην πραγματικότητα δεν επιθυμούμε κι όλα αυτά γιατί?

Από φόβο μην μας συμβεί το ίδιο που συνέβη και παλαιότερα, από φόβο μην δεθούμε και πονέσουμε, από φόβο ότι δε θα αντέξουμε ξανά τον πόνο εκείνο του χωρισμού.

Κι έτσι χάνουμε πράγματα και καταστρέφουμε στιγμές και πολιορκούμε το μυαλό μας με ανόητες σκέψεις και πληγώνουμε τον άνθρωπο που μας φέρεται καλά. Κάνουμε στον εαυτό μας και το σύντροφο crash tests να δούμε αν θα πονέσει, αν θα πονέσουμε κι αν πονέσουμε πόσο δυνατά θα είναι με σκοπό τάχα να εκτιμήσουμε και την αγάπη του προς εμάς και την αγάπη μας προς εκείνον, με λίγα λόγια να δούμε "πόσο σοβαρά είμαστε".

...μόνο που απ' ότι φαίνεται...

...μάλλον σοβαρές δεν είμαστε...

agapimenh οσα λες πολυ πιθανο ναναι σωστα. ισως να φταιει η απογοητευση της προηγουμενης σχεσης και τωρα να αντιδρω αναλογα, να περιμενω στη γωνια να βρω το λαθος στη νεα σχεση κλπ....εκτος απο το κελεπουρι ξαδερφο σου τι προτεινεις? οπως λες ειμαι αχαριστη και πρεπει να στρωσω...

σκεφτομαι ομως, αν ημουν με καποιον που απτην αρχη θα μου αρεσε και στην τελικη θα μου καθοτανε κι οχι θα του καθομουν.....ακομα κι αν φεροταν οπως ο χ. τωρα...δεν νομιζω να ξενερωνα...ο χ. χαλασε τη συνταγη απτην αρχη που με πεθανε στα μηνυματα και με μπουκωσε. ειχε πει οτι ηταν ενθουσιασμενος.ναι, αλλα σκεφτεσαι και τον αλλο...
τελοσπαντων, μην μπω παλι σε λεπτομερειες...τι θα μου προτεινες να κανω?

# 18 στις 10/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
εκτος απο το κελεπουρι ξαδερφο σου τι προτεινεις? οπως λες ειμαι αχαριστη και πρεπει να στρωσω...

Nα καθίσεις μόνη σου φρόνημα να τα βρεις με τον εαυτό σου και να σταματήσεις να φέρεσαι έτσι στους ανθρώπους που σε τιμούν με τα αισθήματά τους.

Σήμερα είναι αυτοί κι αύριο μπορεί να είσαι εσύ στη θέση τους.

Ξέρεις πόσο εύκολο είναι αυτό να σου συμβεί?
...αλλιώς...να σου στείλω τον ξάδερφο

opium

# 19 στις 10/3/2006
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Λάρισας / Αγιά
να πω και κατι ακομα σημαντικο. αν και στα 27, ο χ. δεν ειχε ξανακανει σχεση κανονικη. οντας ωραιο παιδι τον κυνηγουσαν οι κοπελιες, τους φεροταν σκαρτα, τα ειχε συγχρονως με δυο τρεις κλπ. συμφωνα με τα λογια του, ερωτευρηκε πρωτη φορα μαζι μου και τον πιστευω αφου επεσε με τα μουτρα και δεν ηξερε πως να το χειριστει. το οτι εκανε ομως πρωτη φορα σχεση, φερνει αλλα αρνητικα. φερεται ανωριμα, μου θυμιζει τη σχεση που ειχα στα 16 μου, και γενικα μονο ενηλικη σχεση δεν θυμιζει ωρες ωρες. κι αυτο φαινεται οταν εχουμε να αντιμετωπισουμε καποιο προβλημα.
περα απαυτο, μεχει βαλει πανω απολα. προτιμα να μεινει μαζι μου, εστω κι αν ημασταν ποσες ωρες μαζι, παρα να δει καποιο φιλο του που δυσκολα μπορει να δει...ε πως να μην πιεζομαι?
τα χρονια που ημουν ελευθερη εμαθα οτι πρεπει να πατας στα ποδια σου, να χεις τη ζωη σου. κι οταν εισαι με καποιον να τον στηριζεις και να σε στηριζει, μα να μην χανεις τον κοσμο κατω απτα ποδια σου. γιατι αν δεν μπορεις να στηριξεις τον εαυτο σου πως θα στηριξεις τον αλλο σε περιοδο κρισης...?
αν χανεσαι μεσα στον αλλο, και χανεις τον εαυτο σου, αν δεν πατας στα ποδια σου, αν δεν εχεις ζωη αυτονομα σαν ατομο...ετσι ημουν οταν ειχα την προηγουμενη καταστροφικη σχεση και ειδα το αποτελεσμα...κι ωρες ωρες βλεπω στον χ. τον παλιο μου εαυτο και τρελαινομαι......

# 20 στις 10/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
(...)μετα ομως απο το επιμονο φλερτ του τα φτιαχνουμε. (...)

(...)επειδη ισως πιεστηκα να τον ερωτευτω (που θα ξαναβρω τετοια ψυχη) (...)

(...)το προβλημα ειναι οτι εχει δεθει μαζι μου περισσοτερο αποσο εγω μαζι του και μου το δειχνει.γνωμη μου ειναι οτι σε μια γυναικα δεν τα δειχνεις ολα...σκεφτηκα πολλες φορες το χωρισμο,και μαλιστα χωρισαμε δυο φορες με πρωτοβουλια μου,μα και τις δυο φορες αν οχι αμεσως,μετα απο κανα δυο μερες τον ζητουσα απεγνωσμενα.... (...)

(...)εσεις που ειστε απεξω,περα του οτι ειμαι κακομαθημενο,τι αλλο βλεπετε?

Εγώ δε νομίζω ότι θες γιατρό ούτε ότι είσαι κακομαθημένο. Απλώς βλέπω ότι δεν τον γουστάρεις. Άσε που, εκμεταλλευόμενος τις τύψεις σου, αυτός παίρνει αυτό που θέλει, εσένα. Κακομαθημένος μου φαίνεται αυτός, που με αυτήν την επικοινωνιακή ερωτική καταιγίδα, επίμονο φλερτ και 800 μηνύματα την ημέρα, κατόρθωσε να σε κάνει να μείνεις μαζί του παρόλο που βλέπει ότι δεν είσαι ερωτευμένη.

Αυτός φίλους έχει; Άλλα ενδιαφέροντα, εκτός από σένα, που να τον κάνουν κι αυτόν ενδιαφέροντα, έχει; Ή η μόνη του ασχολία είναι να σου στέλνει μηνύματα, να σε παίρνει τηλέφωνο και να τσακώνεστε για να μένεις μαζί του όλο το 24ωρο;

Αν ψάχνεις γαμπρό και είσαι αποφασισμένη να παραιτηθείς από τον έρωτα από αυτήν την ηλικία, τότε μείνε με το καλό παιδί που σ' αγαπάει και που έχει κερδίσει όλους τους δικούς σου ανθρώπους με την αγάπη του για σένα, εκτός όμως από σένα. Αν όχι, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε