Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Πάσχει από κατάθλιψη η σύζυγος μου.Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω

Σελίδα : 1

xxatz

# 1 στις 22/3/2006
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Πάσχει από κατάθλιψη η σύζυγος μου.Τι μπορώ να κάνω για να βοηθήσω

Εδώ και ενάμιση χρόνο περίπου (δύο χρονια μετα την γέννηση του δεύτερου παιδιου μας-εχουμε δύο παιδια ενα εξι ετων και ένα τρια ετών)η σύζυγος μου αλλαξε συμπεριφορα.Τους τελευταίους 12 μήνες περίπου υπάρχει πληρη αποχη απο το σεξ, εχει εκρήξεις θυμου μαζι μου (ισχυρίζεται οτι για ολα φταιω εγω) ολα επανω μου τα βλεπει αρνητικα.Τους τελευταίους 7 μηνες επισκεπτεται μόνη της ένα κεντρο-ινστιτουτο ψυχολογικης υποστηριξης.Η σύζυγος μου ειναι 37 ετων είμαστε μαζι 17 χρόνια 10 χρόνια συζουσαμε και 7 χρόνια ειμαστε παντρεμένοι.Δεν υπάρχη οικονομικο προβλημα δεν υπαρχη βια στην σχέση και πιστεύω οτι βοηθάω στο σπίτι πάνω απο τον μεσο όρο.Το βασικοτερο μου σφάλμα ήταν η ελλειψη επικοινωνιας(εγω πιστεύω οτι ειμουν ειμαι και θα ειμαι παντα διπλα της)ή μαλλον το χασιμο της επικοινωνιας λογω επαγγελματικων υποχρεώσεων.Επειδη με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η σχέση μου θα ήθελα μια συμβουλη-παραινεση.Στο κεντρο που επισκέπτεται μου ειπε, οτι της ειπαν πως έχει καταθλιψη.Δεν ξέρω τι αλλες πληροφοριες χριαζονται.Ειμαι στην διαθεσή σας

# 2 στις 23/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μηπως να ρωτησεις καλυτερα εναν ειδικο?

Ειναι ενα λεπτο θεμα και δεν μπορεις να στηριχθεις στην "παρολα" του καθενος μας εδω μεσα οσο καλες προθεσεις και αν εχουμε.

# 3 στις 23/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το καλύτερο πιστεύω που θα μπορούσες να κάνεις,είναι να επισκεφτείς και εσύ κάποιον ειδικό για να έχεις και τις κατάλληλες συμβουλές.

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι όσο και άν θέλουμε όλοι εμείς να βοηθήσουμε το ζήτημα είναι σοβαρό και χρειάζεται τους ανάλογους χειρισμούς...

Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά......

Tsouknidompoumpoukaki

# 4 στις 23/3/2006
author
Γυναίκα / 61 / Σε διάσταση
Γαλλία
Θέματα: 81
Απαντήσεις: 1.024

Καλή σου μέρα

Συμφωνώ απόλυτα με τις προηγούμενες απαντήσεις. Δεν είναι απλά μια πρόταση ή μια σύσταση, σχεδόν επιβάλλεται να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. ΄Εχω μια σχετική εμπειρία με το θέμα και κάτι μισές σπουδές γι αυτό και θα σου συνιστούσα, αν μπορώ να το πω αυτό, να στραφείς κι εσύ σ΄έναν ειδικό κι όχι εκείνη μόνο. Μην το σκέφτεσαι. Αναγνωρίζοντας ότι η επικοινωνία σας έχει χαθεί, έχεις κάνει ήδη το πρώτο βήμα. Κατά την ταπεινή μου γνώμη λοιπόν γιατί να μην συζητήσεις και εσύ με κάποιον ειδικό, να του ανοιχτείς, να αφεθείς και μετά μαζί κι οι δυο, εκείνη κι εσύ ... να στραφείτε προς την ίδια κατεύθυνση, να βρείτε πάλι τον κοινό δρόμο ... μιας κι εκείνη, όπως το λες ... ήδη "προσπαθεί" από τη μεριά της ...

Φυσικά και δεν γνωρίζω το κέντρο που επισκέπτεται, αλλά σε βεβαιώ ότι θέλει μεγάλη προσοχή η επιλογή του. ΄Οπως και έναν από τους πιο σημαντικούς ρόλους παίζει και η επιλογή του ανθρώπου, του ειδικού που θα αφήσεις ν΄αγγίξει το πρόβλημά σου και που θα σε βοηθήσει να το δεις, να το επεξεργαστείς γιατί τελικά τη λύση, εσύ θα τη βρεις ...
Γιατί μην ξεχνάς,
το πρόβλημα είναι δικό σου (όχι δικό του), εσύ το ζεις ...
Σκέψου ότι είναι κάτι, να όπως το κολύμπι και μια βόλτα με σκάφος στη θάλασσα! Κάπου λοιπόν κάνεις μια στάση!
Κολυμπάς ... επιφάνεια,
βουτιά, βυθός ...
μια βόλτα στο βυθό ... μα και τίποτα δεν σε βεβαιώνει ότι ο βυθός είναι καθαρός ...
Δεν πειράζει ...

Μετά όμως
υποχρεούσαι να βγεις στην επιφάνεια!
Ν΄αναπνεύσεις!

Εύχομαι το καλύτερο
και τα καλύτερα ... έπονται ...

Ωρες-ώρες ... μαρέσω!

bebetter

# 5 στις 11/4/2006
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Χανίων / Χανιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Οπωσδήποτε πρέπει να συμβουλευθεί ειδικό ψυχολόγο.
Εσύ όμως εκτός απο τη βοήθεια που θα πάρει πρέπει:
1) Με την κάθε ευκερία να την αγκαλιάζεις, να της μιλάς τρυφερά ΜΟΝΟ.
2) Οταν σου λέει οτι π.χ. δεν είναι καλά να μην της λές "μα γιατι αφού είναι όλα τέλεια?" αλλα να φαίνεται οτι καταλαβαίνεις και δικαιολογείς τη θέση της.
3) Να της τονίζεις πόσο σπουδαία είναι και να μή πείς ΠΟΤΕ " πως κατάντησες"
4) Nα οπλιστείς με υπομονή και με τις συμβουλές του ειδικού ψυχολόγου ειναι θέμα χρόνου να επανέλθει στην υπέροχη ζωή σας...
.......αλλα ΠΡΈΠΕΙ να την πας σε ψυχολόγο συντομα.
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.