Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

σχολιαστε ελευθερα...

Σελίδα : 1

bilacos

# 1 στις 16/6/2003
author
Ανδρας / 51 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 114
Απαντήσεις: 313
'Aρεσαν+: 0%

σχολιαστε ελευθερα...

αν μπορουσαμε να πουλησουμε τις εμπειριες μας οσο μας κοστισαν, θα ειχαμε γινει εκατομυριουχοι!
abigail van buren

εμπρος λοιπον, εδω σας θελω....
σχολιαστε το ελευθερα!
(taboula μακρυα απο τα greeklish )
περιπλανωμενος στην αιωνιοτητα...

split

# 2 στις 17/6/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by bilacos
αν μπορουσαμε να πουλησουμε τις εμπειριες μας οσο μας κοστισαν, θα ειχαμε γινει εκατομυριουχοι!
abigail van buren

Πριν αρκετα χρονια διαβασα μια θεωρια που μου αρεσε πολυ γιατι αν και παιδιαστικη μου εδωσε δυναμη να τα βγαλω περα με ολες τις δυσκολες στιγμες της ζωης μου.

Ο καθενας μας, λεει, γεννιεται με μια σακουλα γεματη ασπρες και κοκκινες μπαλιτσες σε ιση ποσοτητα. Καθε φορα που βαζουμε το χερι μας μεσα τραβαμε μια μπαλιτσα. Αν ειναι ασπρη ειναι μια ευτυχισμενη στιγμη. Αν ειναι κοκκινη ειναι πονος.

Καθε φορα που επαιρνα μια κοκκινη μπαλιτσα ελεγα υπομονη. Εισαι τυχερη. Σου εμειναν ολες οι ασπρες μαζεμενες.

Αν μπορουσα να πουλησω τις εμπειριες μου λοιπον (για να ρθουμε και στο θεμα μας) εκατομυριουχα δεν θα γινομουν, αλλα σιγουρα θα γινομουν ευτυχισμενη... αφου θα τις ανταλλασσα με μια σακουλα ασπρες μπαλιτσες!
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

dancer

# 3 στις 17/6/2003
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345

Παράθεση:
Originally posted by bilacos
abigail van buren

Δεν θα τις πουλουσα για ολα τα εκατομυρια του κοσμου!
Οχι γιατι δεν μου λειπουν τα χρήματα.
Αλλα γιατι είναι δικές μου, ειναι η περιουσια μου, ειναι ο συναισθηματικος μου πλουτος.
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

# 4 στις 19/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ούτε πεντάρα...

....δεν ζητώ φίλε bill για τις εμπειρίες μου.
Όχι γιατί τις υποτιμώ η δεν τις εκτιμώ καν, ή ότι ήταν μόνο τραυματικές.

Απλά χωρίς καμιά τους πλην της γέννησης του παιδιού μου, θα ήμουν σίγουρα καλύτερος για μένα και για όλους.

split

# 5 στις 20/6/2003
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by nicks
....δεν ζητώ φίλε bill για τις εμπειρίες μου.
Όχι γιατί τις υποτιμώ η δεν τις εκτιμώ καν, ή ότι ήταν μόνο τραυματικές.

Απλά χωρίς καμιά τους πλην της γέννησης του παιδιού μου, θα ήμουν σίγουρα καλύτερος για μένα και για όλους.

Φιλε μου ενας κενος ανθρωπος θα ησουν!!!!!!!!
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

# 6 στις 20/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Σωστά...

Παράθεση:
Originally posted by split

Αυτήν ακριβώς την κενότητα, είναι στιγμές που κάποιοι άνθρωποι ίσως αποζητούν καλή μου φίλη...

Το μέλος έχει επισυνάψει το αρχείο: lefkasweb.jpg (5.2KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 166 φορές

# 7 στις 21/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nicks

Παράθεση:
Originally posted by split

Αυτήν ακριβώς την κενότητα, είναι στιγμές που κάποιοι άνθρωποι ίσως αποζητούν καλή μου φίλη...

Για τα κενά...

" Η ζωή στάχτη
κάλυψε τον έρωτα.

Αλλοίωσε ακόμη
και την μνήμη του έρωτα.

Και αιωρούμαι στο κενό."
Ιωάννας Τσάτσου

# 8 στις 21/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Όσο για τις εμπειρίες...

Bilaco μου,

Δεν νομίζω πάντως να ήθελε κανείς να αγοράσει έτοιμες εμπειρίες από κάποιον άλλο... Αυτά πρέπει να τα περάσεις για να τα "ακριβοπληρώσεις". Ειδάλλως δεν έχει νόημα και αξία η έννοια εμπειρία!

Εγώ δεν θα τις πουλούσα όσες εμπειρίες έχω γιατί δεν νομίζω να χρησίμευαν σε κανέναν.

Ο καθένας είναι με τα παθήματα μαθήματά του.

experiences not for sale

# 9 στις 7/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διαφωνώ λίγο με τη theia lena.
Οι εμπειρίες άλλων ανθρώπων θα μπορούσαν να μας χρησιμεύουν. Τις διαβάζουμε, τις ζούμε γύρω μας...

Από την άλλη για κάποιο ανεξήγητο λόγο δεν μας πείθουν πάντα και προτιμούμε να κάνουμε του κεφαλιού μας μέχρι να πειστούμε από τη δική μας εμπειρία πλέον.

# 10 στις 8/9/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα ήθελα να μάθω, αν οι εμπειρίες θα ήταν σε ένα βιβλίο, ή ζωντανές και θα τις βίωνε αυτός που θα τις αγόραζε.
Σαν λόγια σε άψυχα χαρτιά....οι δικές μου κάποτε θα πουληθούν...αλλά ήδη μερικά τραγούδια μου..έχουν αποφέρει κέρδη. Οι στίχοι μου εμπεριέχουν κομμάτια απο τις εμπειρίες μου στη ζωή.
Τα λόγια μου και η γενικότερη συμπεριφορά μου, είναι ένα καθρέφτισμα των εμπειριών μου. Οι αποφάσεις μου και οι αναβολές μου το ίδιο. Κι όλα αυτά δωρεάν. Γιατί δε μπορείς να πουλήσεις τη πείρα σου. Μπορείς να πουλήσεις το σκύλο σου, αλλά όχι αυτά που έζησες μαζί του. Ότι φέυγει με αυτό που μπορείς να πουλήσεις, είναι μέσα στη ψυχή του, δεμένο στο παρελθόν, κωδικοποιημένο και κλειδωμένο για τους επόμενους χρήστες.
Ίσως κάποιοι να πουλούν τις εμπειρίες στεγνά....χωρίς να βάζουν τη προσωπική τους σφραγίδα. Αυτοί είναι κακοπληρωμένοι. Οι άλλοι πάλι, που βάζουν τη σφραγίδα τους, κρίνονται εγωιστές, σκληροί. Μα δε τις δίνουν όπως είναι....τις κάνουν δύναμη και γνώση, τις έχουν για όπλα, ασπίδα για τις επιθέσεις των εμπειριών που θα έρθουν...
Για γεγονότα που δεν αποφασίσαμε να μας συμβούν....
Σήμερα τα όνειρα πουλιούνται ακριβότερα.
Οι ελπίδες ακόμη ακριβότερα.
Οι εμπειρίες περνούν απαρατήρητες, ακόμη κι αν είναι τζάμπα. Οι άνθρωποι δεν ακούνε..δεν εννοούν....δεν συνυπάρχουν...με τους άλλους. Δε θέλουν να ακούσουν συμβουλές, υποστηρίζουν ότι τα ξέρουν όλα, ότι κιαν δε τα έζησαν είναι σα να τα ζήσανε. Γι αυτό πάμε κατά δ...ου! Γιατί η γνώση απο την εμπειρία, έχει διαφορά, κιας είναι αδερφές και συνέπεια η μια της άλλης. Κι αυτό που σας λέω..είναι εμπειρία ζωής..αλλά ποιός την αγοράζει;
Υ.Σ.
Αγοράζω εμπειρίες, σημαίνει ότι θέλω να ζήσω όπως εσύ που μου τις πούλησες..για να καταλάβω, το λόγο που τις πουλάς.
Κι αν σε καταλάβω....δε θα χρειαστεί να τις αγοράσω, γιατί θα τις ζήσω μόνος και δωρεάν, έχοντας το όνομά σου, στη λίστα των ευεργετών της ψυχής μου....

MadDog

# 11 στις 11/9/2003
author
Γυναίκα / 59 / Παντρεμένη
Η.Π.Α.
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 72
Εμπειριες?Εμπειριες?Α εννοεις τα συμβαντα του παρελθοντος καλα ή κακα.Καλο ειναι οτι εμπειριρες ειναι να μας ατσαλωνουν για την πορεια της ζωης και να μην περνει απο κατω. Δεν θα ηθελα να πουλησω τις εμπειριες μου αλλα να μαθω ποιος ηταν αυτος και ΓΙΑΤΙ μου τις πουλησε?Θα ηθελα να ηξερα γιατι ο κοσμος αντιμετωπιζει ασχημα ανθρωπο με παρελθον και του κανει την ζωη δυσκολη?

a_nastasia

# 12 στις 11/9/2003
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Στέφανος
Θέματα: 16
Απαντήσεις: 58

Παράθεση:
Originally posted by theia lena
Bilaco μου,

Δεν νομίζω πάντως να ήθελε κανείς να αγοράσει έτοιμες εμπειρίες από κάποιον άλλο... Αυτά πρέπει να τα περάσεις για να τα "ακριβοπληρώσεις". Ειδάλλως δεν έχει νόημα και αξία η έννοια εμπειρία!

Εγώ δεν θα τις πουλούσα όσες εμπειρίες έχω γιατί δεν νομίζω να χρησίμευαν σε κανέναν.

Ο καθένας είναι με τα παθήματα μαθήματά του.

experiences not for sale

Θα συμφωνήσω μαζί σου απόλυτα, και αν μου επιτρέπεις να προσθέσω:
έτοιμες εμπειρίες σου προσέφεραν και οι ίδιοι σου οι γονείς, και μάλιστα δωρεάν , τις δέχτηκες?
Η αξία και η χαρά ειναι να τις βιώνεις,
και αν αδειάσεις από αυτές πάλι θα τις αναζητάς.....
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost