Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Νιώθω πνιγμένος και χρειάζομαι την συμβουλή σας...

Σελίδα : 1

kriti_kostas

# 1 στις 31/3/2006
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Νιώθω πνιγμένος και χρειάζομαι την συμβουλή σας...

Kalispera
katarxin signomi gia ta greeklish kserw oti einai enoxlitika apla einai thema taxititas kai sintomias.
ksekinontas thas sas anafero tin ilikia mou ... eimai 25 miso. eimai me mia kopela edw kai 1 k kati ligo xrono kai menw me tous goneis mou. (a! kai eimai kai stratiotis ...alla sxedon exo apolithei) ...
to problima mou k gia to opoio exo ftasei sto amhn einai opos lew k sto thema einai oti niotho pnigemnos... niotho pnigmenos apo tin oikogeneia mou... k polu fobame oti tha dimiourgisei problima k stin sxesi mou tin opoia kopela agapw para polu.
gia na ta paroume apo tin arxi ... oi goneis mou k kurios h mitera mou einai uperprostateutikoi... eidika me mena (exo k mia aderfi megaliteri...h opoia exei loufaksei stin oikogeniaki thalporei k den tin noiazei opote k emena den me apasxolei) to thema einai oti thene na epembenoun stin zoi mou ... den mou afinoun xoro na anaptixtho... na kanw tin zoi mou k den kserw k ti na kanw ...eimai se APOGNOSH... tha mou peite to sinithismeno ... sizitise to mazi tous ... xarika polu to exo sizitisei k prospatho na to sizitiso alla den akoune ... arxizoun ta dika tous...emeis apo endiaferon to kanoume goneis sou eimaste ti thes na se paratisoume k epeidi exeis kopela thes na mas parapetakseis k tetoia ... sto telos kataligei se kauga.
k den einai mono sto thema tis sxesis ... genikotera theloun na me boithisoun me tin dikia tous apopsei... na kanw douleia ... na ftaksw spiti ... na agorasw aftokinito... entaksei tous katalabeno oti theloun na eimai kala alla den mporo thelw na kanw kai egw dika mou pragmata.
otan erxome sto amin k lew ante na apolithw na figw ap'to spiti antidroun oloi mazi k tha mas paratiseis ... h mana mou epeidi exei k ena mikro problimataki me psixologia (agxos alla den kserw akribos ti) arxizei me ton patera mou na leei min ta les auta stin mana sou k tin kaneis na anisixei kai tetoia...
genika polla paradeigmata ... ta opoia afti pisteuoun oti den me piezoun ... oti mou exoun afisei eleutheria alla egw den tin paleuw k den kserw ti na kanw.
teleutaio paradeigma... prin apoluthw k brw douleia ithela na kanw ena taksidaki me tin kopela mou sta omorfa giannena to kanonizw kairo tora... oi dikoi mou den ikseran tipota gia na mhn arxisoun pali... opote simera mou ksefournizei o patera mou oti exei kanonisei ena giatro na kanei mia epembasi... tou lew den mporeis na tin metafereis ... na mhn mou xalaseis ta sxedia ... mou leei oxi alla esu fige den pirazei lew entaksei tha figw alla meta den tha arxisete oxi den endiaferese oxi to ena oxi to allo ... ti ithela na to pw arxizei giati nomizeis oti endiaferese mono tin parti sou koitas gia emas den se noiazei k tetoia k malosame pali... akougete asteio alla egw den kserw ti na kanw! pali mou xalasane ta sxedia na kathome mia zoi na akolouthw tin oura tous. peite mou sas parakalw ti na kanw... sto telos tha me xorisei k h kopela k signomi alla tha exei k dikio... den exo pou den exo xrono logo stratou den thelw sinexeia na asxoloume me tous allous mia me tous dikous mou k mia me gnostous k filous pou me bazoun k kanw ena soro douleies gia autous.
HELP PLEASE HELP!!!!

# 2 στις 31/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΣΕ ΛΥΠΑΜΑΙ!ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΝΕ!Κ ΑΝ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΛΕΟΝ,ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΠΙΑ Κ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΑΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΑ!ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙΣ!ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΙΠΟΤΑ.ΟΥΤΕ Η ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΗΣ,ΟΥΤΕ ΟΙ ΦΙΛΟΙ Κ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΠΟΥ ΣΕ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΝ ΒΡΕΙ Κ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ!!(ΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ,ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΟΡΟΙΔΟ ΜΗΠΩΣ?)ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ,ΚΟΨΕ ΤΟΥΣ ΤΟΝ ΑΕΡΑ!ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ Κ ΠΡΟΧΩΡΑ!ΣΑΝ ΜΑ ΜΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ!ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!

anemona_62

# 3 στην 1/4/2006
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218

Θέλει αρετήν και τόλμη η ελευθερία

Όσο είσαι φαντάρος και δεν έχεις δουλειά άρα και εισόδημα θα ζεις με τους δικούς σου. Υπομονή, σε λίγο απολύεσαι...
Από εκεί και μετά θα χρειαστείς άλλη υπομονή, επιμονή και θάρρος για να σταθείς στα πόδια σου και να ανεξαρτοποιηθείς. Αφού οι γονείς σου δεν παίρνουν από λόγια και εξακολουθούν να σε εκβιάζουν συναισθηματικά ή θα το δεχτείς όπως η αδερφή σου ή θα κάνεις τον αγώνα σου να φύγεις από το σπίτι.

Δεν είσαι ο μοναδικός ξέρεις. Οι Έλληνες γονείς είναι υπέρ το δέον προστατευτικοί από τη μια, γρινιάρηδες από την άλλη. Αλλά και τα παιδιά κακά τα ψέματα, βολεύονται μέσα στην οικογενειακή θαλπωρή και μόνο όταν κάτι δεν τους βολεύει εξανίστανται αλλά και πάλι αρκούνται σε καυγάδες και γκρίνια. Όμως έργα χριεάζονται, όχι λόγια! Η ελευθερία κερδίζεται, δε χαρίζεται.

Άμα κρατήσεις σταθερή στάση στο τέλος οι γονείς σου θα το αποδεχτούνε. Μην πω πώς θα καμαρώνουν κιόλας. Όσο για την κοπέλα σου είμαι βέβαιη ότι θα σε θαυμάσει και θα έχει ένα λόγο ακόμα να μείνει μαζί σου. Όσο όμως να έρθει εκείνη η ώρα, υπομονή, και κάνε και λίγο την πάπια, δε χρειάζονται περιττοί καυγάδες, θα σου χρειαστεί η δύναμη αργότερα, όταν θα κάνεις πράξη τα σχέδιά σου. Άντε, και καλός πολίτης!
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 4 στις 2/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πέρνα στην επίθεση!!!

Καλησπέρα! Πέρνα στην επίθεση δηλαδή? Πες τους ότι σκέφτεσαι μετά τον στρατό να πας σε μοναστήρι. Σίγουρα θα σου πούνε τρελάθηκες και τι είναι αυτά που λες και μην ακούνε χαζαμάρες μια σταλιά παιδί και να μονάσει δεν θα το δεχτούν με τίποτα... τότε ξεκινάς την δικιά σου γνωστή ηστορία ότι δεν μπορείς να ζήσεις έτσι και και ότι σε καταπιέζουν και φυσικά τους ευχαριστείς που σε μεγάλωσαν με αρχές και με καλούς τρόπους αλλά τώρα πλέον έχεις ενιλικειωθεί και θες να ξεκινήσεις δική σου ζωή και να δεις μέχρι που μπορείς να φτάσεις και τι μπορείς να κάνεις. Πρέπει να σου δείξουν εμπιστοσύνη και εσύ με την σειρά σου να τους βγάλεις ασπροπρόσωπους... που σημαίνει να βρεις μια υπεύθυνη δουλειά να αγοράσεις και ένα αμάξι με δόσεις και προς Θεού όσο μπορείς να μην ζητήσεις λεφτά γιατί θα δούνε ότι δεν μπορείς να καταφέρεις τίποτα μόνος σου. Καταλαβαίνω και την κοπέλα σου και μπράβο της που κάνει υπομονή και αφού σ' αγαπάει θα συνεχίσει να κάνει, βέβαια είναι πολύ δύσκολο αλλά δεν θα το περνάει μόνη της θα την βοηθάς και εσύ γι' αυτό. Μετά βάλτους και το δίλημα μήπως πρέπει να σου κάνουν και προξενιό για να μην κακοπέσεις? Αφού θέλουν να σε προσέχουν τόσο πολύ! Η ζωή είναι δικιά σου και είναι και πολύ μικρή κάνε ότι λέει η ψυχούλα σου και μην ακούς κανένα, και λάθος να κάνεις τουλάχιστον θα έχεις δοκιμάσει. Γονείς σου είναι αργότερα όταν σε δουν πως δημιουργήθηκες θα καταλάβουν πως είχαν άδικο που σε πίεζαν τόσο καιρό. Σου εύχομαι καλή επιτυχία πραγματικά δεν αξίζεις να ταλαιοωρηθείς άλλο. Σε παρακαλώ αν θες στείλε μου τι έγηνε με το θέμα σου όταν τελειώσει, θα ήθελα πολύ να μάθω!

kavalarisa

# 5 στις 2/6/2006
author
Γυναίκα / 54 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521

Παράθεση:
Originally posted by anemona_62
Όσο είσαι φαντάρος και δεν έχεις δουλειά άρα και εισόδημα θα ζεις με τους δικούς σου. Υπομονή, σε λίγο απολύεσαι...
Από εκεί και μετά θα χρειαστείς άλλη υπομονή, επιμονή και θάρρος για να σταθείς στα πόδια σου και να ανεξαρτοποιηθείς. Αφού οι γονείς σου δεν παίρνουν από λόγια και εξακολουθούν να σε εκβιάζουν συναισθηματικά ή θα το δεχτείς όπως η αδερφή σου ή θα κάνεις τον αγώνα σου να φύγεις από το σπίτι.
Δεν είσαι ο μοναδικός ξέρεις. Οι Έλληνες γονείς είναι υπέρ το δέον προστατευτικοί από τη μια, γρινιάρηδες από την άλλη. Αλλά και τα παιδιά κακά τα ψέματα, βολεύονται μέσα στην οικογενειακή θαλπωρή και μόνο όταν κάτι δεν τους βολεύει εξανίστανται αλλά και πάλι αρκούνται σε καυγάδες και γκρίνια. Όμως έργα χριεάζονται, όχι λόγια! Η ελευθερία κερδίζεται, δε χαρίζεται.

Άμα κρατήσεις σταθερή στάση στο τέλος οι γονείς σου θα το αποδεχτούνε. Μην πω πώς θα καμαρώνουν κιόλας. Όσο για την κοπέλα σου είμαι βέβαιη ότι θα σε θαυμάσει και θα έχει ένα λόγο ακόμα να μείνει μαζί σου. Όσο όμως να έρθει εκείνη η ώρα, υπομονή, και κάνε και λίγο την πάπια, δε χρειάζονται περιττοί καυγάδες, θα σου χρειαστεί η δύναμη αργότερα, όταν θα κάνεις πράξη τα σχέδιά σου. Άντε, και καλός πολίτης!

Με κάλυψε η Ανεμώνα... Να προσθέσω μόνο ότι η ζωή δεν είναι μόνο το τώρα και η συγκεκριμένη πραγματικότητα που ζεις σήμερα. Στο χέρι σου είναι να την αλλάξεις προς το καλύτερο και πολύ περισσότερο να δώσεις εσύ τη δική σου γραμμή στη ζωή σου. Υπομονή και επιμονή θέλει και πρώτα απ' όλα προσωπική προσπάθεια για την ανεξαρτησία σου. Ολα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους μετά...
Καλό κουράγιο και καλός πολίτης
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

kriti_kostas

# 6 στις 16/6/2006
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
Γεια σας και πάλι. Σας ευχαριστώ όλους για τις προηγούμενες
απαντήσεις.
Θα σας γράψω για τις τορινές συνθήκες αφου μου το ζητήσατε. Έχω
απολυθεί πλέον. Έχω βρει μια καλή δουλίτσα (ως προς τις συνθήκες όχι
ως προς τα χρήματα) χρήματα πάντως αν και ζορίζομαι πολύ δεν έχω
ζητήσει. Επειδή αυτοκίνητο μου έχει δώσει η αδερφή μου ενα παλιό
σκέφτομαι να το παρατήσω για να μην μου λένε διάφορα και θέλω να
πάρω κανα μηχανάκι να κάνω τη δουλειά μου προσωρινά μέχρι να μαζέψω
κάνα φράγκο. Αυτά ως προς την δουλειά μου.
Σε σχέση με τους δικούς μου τα πράγματα δυστηχώς δεν έχουν αλλάξει.
Η αλήθεια είναι οτι κάπως έχουν βελτιωθεί έχω αρχίσει μια τρελή
κόντρα απτο μέρος μου αλλά έχω βαρεθεί να μαλώνω αυτό που με
στεναχωρεί ειναι που δεν κατανοούν ρε γαμώτο τίποτα. δεν
καταλαβαίνουν. τώρα τα έχουν βάλει και με την κοπέλα ότι αυτή με
έχει επηρεάσει και μαλώνω με την οικογένεια μου και ότι δεν θα
επητρέψουν κανένα να μπει αναμεσά μας και κάτι τέτοια. τώρα εχεί
βαλθεί η μάνα μου να βρει τρόπο να με κάνει να χωρίσω πράγμα που δεν θα το αφήσω φυσικά να γίνει. Γενικά όμως εντάξει νομίζω βέβαια ότι κάποιες φορές είμαι λίγο υπερβολικός και εγώ άλλα δεν μπορώ έχω βαρεθεί όλη αυτή την κατάσταση όλο καυγάδες καυγάδες δεν αντέχω άλλο. Θέλω να κάνω κάποιες κινήσεις αλλα δεν μπορώ την όλη αντίδραση τους... δεν μπορώ τα κλαψουρίσματα του στυλ εμείς κάναμε πολύ κόπο για να σε αναθρέψουμε για να μας αντιδρας τωρα έτσι δεν μπορώ να γινεται χαμός όποτε κάνω μια κίνηση πχ ηθελά να βγάλω δίπλομα για μηχανάκι για να πάρω το μηχανάκι και αρχισανε που ανυσηχούμε που σε βάλανε να αγοράσεις μηχανάκι και κατι τέτοια... και δεν είναι δικά μου λόγια αυτά αλλά με επηρεάζουν ... λες και εγώ δεν εχω προσωπικότητα. Του είπα ότι θα νοικιάσω σπίτι και θα φύγω και θέλεις να φύγεις να μας γράψεις και έτσι σε βάζουν να κάνεις και παίρνω γραμμή... και τα έχουν βάλει και με την καημένη την κοπέλα... ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΑ! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.Δεν έχουν αποδεχθεί κάποιες αλλαγές που έχουν γίνει στην ζωή μου και στον χαρακτήρα μου που ίσως και να φταίει και η κοπέλα για αυτό και καλά το κάνει και μου έχουν σπάσει τα νευρά. Ρε γαμώτο λες και είμαι 18 χρονών που διαικδικώ τις ελευθερίες μου αισθάνομαι όχι 25! υμαρτών. τι να κάνω? δεν την παλεύω άλλο αυτή την κατάσταση. με τις συζητήσεις δεν καταλαβαίνουν με τους καυγάδες επίσης όχι και εχώ βαρεθεί και εγώ και στο τέλος επειδή μου εχούν σπάσει τα νεύρα βάζω και με το λίγο λίγο καυγά. τεσπά συγνώμη τώρα που σας πρίζω απλά βρισκώ ενα διέξοδο να τα πω κάπου και εγώ γιατί αλλιως θα σκάσω. δεν θέλω να τα λέω στην κοπέλα μου γιατι στεναχωριέτε με τους δικούς μου επίσης δεν μπορώ να συζητήσω πλέον καταλήγει σε καυγά. σκέφτηκα μάλιστα να τους βγάλω για φαί για να συζητήσουμε άλλα δεν ξέρω αν βγει άκρη και πάλι. ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγνώμη.

Kufalas

# 7 στις 16/6/2006
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Βραζιλία
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 749
Αυτό με το μοναστήρι πολύ μου άρεσε..
Ή πιανεις το νόημα ή δεν το πιάνεις

Dardana

# 8 στις 16/6/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Προσπαθησε να τους εξηγησεις πως με την συνεχη πιεση και τους συναισθηματικους εκβιασμους που σου ασκουν, το μονο που καταφερνουν ειναι να σε κοντραρουν και να σε απωθουν απο κοντα τους. Πως αν σε αφησουν ελευθερο να κανεις τις επιλογες σου, τοτε θα μπορεσεις κι εσυ να εισαι πιο κοντα τους. Αν δεν μπορουν να το καταλαβουν αυτο, κι αφου ουτε με το καλο γινεται τιποτα, ουτε με τον καυγα, τοτε παρτο αποφαση πως εισαι μονος σου, και πως μονος σου θα πρεπει να πορευτεις. Οτι δηλαδη θα πρεπει να μαθεις να στεκεσαι πλεον στα ποδια σου, να μην εξαρτασαι απο αυτους (κυριως οχι οικονομικα, γιατι συναισθηματικα δε σε βλεπω εξαρτημενο ιδιαιτερα - αν μη τι αλλο κανεις την επανασταση σου). Μονο ετσι θα καταφερεις να παρεις τη ζωη στα χερια σου και να ηρεμησεις. Η κοπελα σου δε βλεπω να φταιει σε τιποτα, ισα ισα, με την παρουσια της και μονο σου δινει την αφορμη και το κινητρο να απεγκλωβιστεις απο αυτη την κατασταση.
Καλο κουραγιο και καλη τυχη λοιπον.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 9 στις 16/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
μερικοι ανθρωποι δεν περνουν απο λογια... κατσε οσο αντεχουν τα νευρα σου και συζητησε το μαζι τους!!! μεχρι εκει που σε παιρνει... μετα βαλε ορια... αν δεν αλλαξει η συμπεριφορα τους πες τους οτι θα φυγεις απο το σπιτι... μια φιλη το εκανε και ειναι τωρα αθηνα... εχει την σχεση της και περνανε μια χαρα... και ροδο 1 φορα εχει πατησει μονο!!!!

Αν συνεχισουν ετσι σε βλεπω σε μερικα χρονια οταν θα κανεις δικη σου οικογενεια να αρχισει η γυναικα σου να γραφει εδω μεσα για το ποσο ασχημα φερεται η πεθερα της και εσυ παραμενεις ενα αβουλο πλασμα!!!

Μην φοβασαι κανεις γονιος δεν πεθανε γιατι το παιδι του ανοιξε τα φτερα του και εκανε ζωη δικη του... οσο βρισκουν κανουν!!!

Αχχχ τι δυσκολο να μεγαλωνεις γονεις την σημερον ημερα.....

Dardana

# 10 στις 16/6/2006
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by MelBlack

Αχχχ τι δυσκολο να μεγαλωνεις γονεις την σημερον ημερα.....

Αυτο ξαναπες το.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost