Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επαφες με συναδελφους/συνεργατες απο εξωτερικο

Σελίδα : 1

Dardana

# 1 στις 7/4/2006
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Επαφες με συναδελφους/συνεργατες απο εξωτερικο

Στη δουλεια μου (και σε ολες τις δουλειες που εχω κανει ως τωρα γενικως) ερχομαι σε επαφη με ατομα απο πολλες χωρες του εξωτερικου. Και εχω εντοπισει καποιες διαφορες, καποια κοινα, αλλα και καποια ιδιαιτερα χαρακτηριστικα στον καθενα σε σχεση με τη χωρα προελευσης του.

Θελω να μου πειτε (αν θελετε βεβαια) τις δικες σας εμπειριες και εντυπωσεις μεσα απο τυχον επαγγελματικες επαφες σας με ατομα απο αλλες χωρες, το πως συμπεριφερονται, πως λειτουργουν, τι εντυπωση σας δινουν κτλ.

Π.χ. βρισκω τους Ιρλανδους παρα πολυ συμπαθεις, ειναι ως επι το πλειστον ζεστοι ανθρωποι, ευγενικοι και προθυμοι να βοηθησουν. Επισης, τρελλαινομαι με την προφορα τους και τον τροπο που "σερνουν" τις λεξεις.

Θα σας πω κι αλλα για αλλες "φυλες" αργοτερα.

Προς το παρον περιμενω δικα σας σχολια και εντυπωσεις μεσα απο τυχον επαφες σας.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

kavalarisa

# 2 στις 8/4/2006
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521
Εγώ είχα την τύχη - ατυχία να συνεργαστώ πολύ στενά με Γερμανούς. Οϊ μάνα μ'. Αυτό που έχω να πω είναι ότι είναι ιδιαίτερα κολλημένα και στρεσσαρισμένα άτομα που το μόνο που καταφέρνουν είναι να μεταδώσουν το άγχος τους και στους άλλους. Εχουν την ευγένεια πάνω απ' όλα στην επικοινωνία τους με τους άλλους. Ακόμη όμως και την κακία τους θα στην σερβίρουν πάνω σε ένα πιάτο ευγένειας. Επίσης διέκρινα στη συμπεριφορά τους και την έπαρση. Εχουν την εντύπωση ότι μόνο αυτοί ξέρουν να δουλεύουν και ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι τεμπέληδες.

[Βέβαια για όλα αυτά που έζησα υπάρχει και η δικαιολογία. Είχε κλείσει ολόκληρο εργοστάσιο στη Γερμανία για να μεταφέρουν τη δουλειά τους στην Ελλάδα, με τα φθηνότερα εργατικά κάποια στιγμή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν μόνο κάποια διοικητικά στελέχη πίσω τα οποία συνεργάζονταν με τους ομόλογούς τους εδώ στην Ελλάδα, σαν συνδετικοί κρίκοι και για να μπορέσει το εργοστάσιο της Ελλάδας να δουλέψει με τις προδιαγραφές που έθεταν οι Γερμανοί. Τα ίδια αυτά διοικητικά στελέχη από τη Γερμανία είχαν δει συγγενείς τους να απολύονται (είχαν απολυθεί 600 άτομα) και φυσικά δεν τους άρεζε η ιδέα που τώρα συνεργάζονταν με εμάς και ότι εμείς τώρα είχαμε τη δουλειά.
Από την άλλη όμως το ίδιο ακριβώς συνέβη και συμβαίνει και στο δικό μας, επί του ελληνικού εδάφους, εργοστάσιο. Βλέπεις ολοένα να απολύεται κόσμος και να φεύγει η δουλειά στη Βουλγαρία και στη Ρουμανία. Ετσι παραμένουν μόνο οι διοικητικοί πίσω που παίζουν το ρόλο του κόμβου. Δεν βλέπεις όμως τους Ελληνες να φέρονται μ' αυτό τον τρόπο στα αντίστοιχα διοικητικά στελέχη των ανατολικών κρατών...]
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

Tsouknidompoumpoukaki

# 3 στις 9/4/2006
author
Γυναίκα / 60 / Σε διάσταση
Γαλλία
Θέματα: 81
Απαντήσεις: 1.024

Εδώ είμαστε!

Αν βάλεις και τους Κύπριους κι αφαιρέσεις τους ΄Ελληνες, με 24 διαφορετικές ράτσες συνεργάζομαι καθημερινώς!

Για τους Ιρλανδούς, σε βεβαιώ ότι έχεις τη σωστή άποψη. Συμπληρώνω ότι είναι και γεροί και καλοί γλετζέδες, ανοιχτόκαρδοι. Κολλάμε όμορφα ...

Για τους Γερμανούς, σωστή η άποψη που αναφέρθηκε. Κολλημένοι με την ιεραρχία, την πειθαρχία και την οργάνωση. Πάντως αν πετύχεις καλό Γερμανό (οι γνωστές εξαιρέσεις), μπορούν να είναι και εξαιρετικοί!

Τώρα, δεν έχεις αν θες παρά να υποβάλεις, συγκεκριμένες ερωτήσεις!

Ωρες-ώρες ... μαρέσω!

stroumfitsa_31

# 4 στις 10/4/2006
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 154
Συναργαζόμουν για 2 χρόνια με Κινέζους, τους μεταφέραμε την τεχνογνωσία μας σε ένα προϊόν λογισμικού της Ericsson. Είχαν έρθει και στην Ελλάδα καμιά 20αριά απ' αυτούς για 3-4 μήνες. Παρ' ότι πιστευόταν ότι οι Κινέζοι (όπως και οι Ινδοί) είναι καλοί στην ανάπτυξη λογισμικού, η απευθείας επαφή μας μαζί τους ήταν απογοητευτική. Αργόστροφοι, άθλιοι στα Αγγλικά τους (δεν μπορούσαμε να επικοινωνήσουμε προφορικά, και προτιμήσαμε την γραπτή), κάναν φιλότιμες προσπάθειες αλλά ήταν -μάλλον- ανεπίδεκτοι. Βεβαίως υπήρχαν και φαεινές εξαιρέσεις. Στο κοινωνικό τους "γίγνεσθαι", ήταν φιλικοί, αλλά κουμπωμένοι, είχαν παράξενες συνήθειες, όπως να παίρνουν έναν μισάωρο υπνάκο μετά το φαγητό σκυμμένοι πάνω στα γραφεία (!), ήταν ντροπαλοί, δεν αγγίζονται μεταξύ τους. Επίσης είχαν κουβαλήσει από την Κίνα και τους ρυζο-βραστήρες τους!!
Πήγα και γω για 2 μήνες στην Σαγκάη να δουλέψω μαζί τους κι εκεί τα είδα όλα. Πολύ φτώχεια ανακατεμένη με προκλητικά πλούτη και οργιώδη τεχνολογική ανάπτυξη. Μου φερθήκαν πιο φιλικά και φιλόξενα, απ' ότι τους είχαμε φερθεί εμείς όταν τους είχαμε στην Ελλάδα, κι αυτό με έκανε να ντραπώ!... Εντυπωσιάστηκα από τα εκπληκτικά μνημεία τους και τον αρχαίο πολιτισμό τους. Έξεπλάγην τα μάλα, όταν διαπίστωσα ότι συνεχίζει να είναι σε ισχύ ο νόμος του ελέγχου γεννήσεων με τον περιορισμό τους ενός παιδιού. Αυτά που μου μείναν στην μνήμη μου είναι πολλά: οι απίστευτοι ουρανοξύστες, τα υπερσύγχρονα τεχνολογικά μουσεία, οι άθλιες φτωχογειτονιές (πίσω από τα τεράστια δυτικού τύπου πολυκαταστήματα , με τις κιτς νέον επιγραφές), οι ποδηλάτες με τις μάσκες (είχε και Σαρς τότε), η αντιαισθητική συνήθεια του φτυσίματος, τα πάρα πολλά κομμωτήρια και φαγάδικα, τα κάπως ανέκφραστα και χωρίς ηλικία πρόσωπα, και...και... (μάλλον θα σταματήσω εδώ, γιατί τελικά μου μείναν πολλά στο μυαλό...)
Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα. Ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα!

Dardana

# 5 στις 10/4/2006
author
Ουζμπεκιστάν
Ευχαριστω για τα σχολια! Ενδιαφεροντα ολα..

Η δικια μου εμπειρια, η οποια οπωσδηποτε εχει σχεση με τον τομεα που βρισκομαι ή βρεθηκα κατα καιρους και το ειδος της δουλειας, εχει ως εξης:

Οι Βελγοι συναδελφοι ηταν εκτος απο ευγενικοι, παρα πολυ εστιασμενοι στη δουλεια, αρτια κατατοπισμενοι, και πολυ μεθοδικοι. Λιγο κουμπωμενοι στην αρχη, αλλα με τον καιρο γινονταν πιο φιλικοι.

Οι Σιγκαπουρεζοι και Μαλαισιανοι που γνωρισα ηταν επισης πολυ εστιασμενοι, καλοι επαγγελματιες, διακριτικοι, εργατικοι και ευγενικοι.

Οσον αφορα Αιγυπτιους, Ιορδανους, και Dubaiους () εντυπωσιαστηκα με τις σημαντικες γνωσεις τους στα λογιστικα λογισμικα και στην πληροφορικη γενικα. Ά-παι-κτοι. (βεβαια μπορει να εχει να κανει με το δικτυο της εταιρειας της συγκεκριμενης οπου δουλευα, δε σημαινει οτι απαραιτητως ισχυουν ολα οσα λεω για ολους τους τομεις εργασιας)

Τωρα οσον αφορα αυτα που μαθαινω στον τομεα που βρισκομαι τωρα.
Οι Ισραηλιτες ρισκαρουν πολυ στα επαγγελματικα, (καινοτομωντας εννοω) και συνηθως βγαινουν κερδισμενοι. (Εχω αρχισει να καταλαβαινω γιατι ο Χιτλερ φοβοταν τοσο πολυ τους Εβραιους ) Αρχιζουν στηριζομενοι σε αρτια κατατοπισμενους συμβουλους, δεν κανουν τιποτα τυχαια. Πιστευουν πολυ στο να εχουν διπλα τους και γυρω τους τα σωστα ατομα.

Οι δε Ρωσσοι επιχειρηματιες ειναι εκτος απο δυναμικοι, και πολυ ... γενναιοδωροι να το πω; Οταν θελουν να αγορασουν μια υπηρεσία ή ενα αντικειμενο, δεν κανουν παζαρια, και παντα πληρωνουν "ατακα κι επι τοπου". Δεν τους ενδιαφερει και πολυ το πως θα δουλεψεις (δηλαδη δε σου επιβαλλουν ενα συγκεκριμενο τροπο εργασιας, σου δινουν χωρο και πρωτοβουλια), εκεινο που τους ενδιαφερει ειναι το αποτελεσμα. Κι επισης δεν τσιγκουνευονται στο να σου παρεχουν τα μεσα για να μπορεις να δουλευεις οσο γινεται πιο ανετα.
Οσον αφορα τους Ρωσσους συνεργατες σε "χαμηλοτερες" βαθμιδες, ειναι λιγο αγχωμενοι και αρκετα τυπικοι. Μου πηρε 4 χρονια ν'αρχισω να εχω μια πιο "χαλαρη" επικοινωνια μαζι τους, και σε πιο φιλικο επιπεδο. Δεν ειναι κακοι, απλως ειναι λιγο αγχωμενοι και μαλλον επιφυλακτικοι.

Εεεε...μολις μου προεκυψε μια δουλιτσα, θα συνεχισω καποια αλλη στιγμη.

stroumfitsa_31

# 6 στις 10/4/2006
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 154
Βρε Dardanoula, τι δουλειά κάνεις κι έχεις τόση πολυπολιτισμική εμπειρία? Σε ζηλεύω!
Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα. Ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα!

Dardana

# 7 στις 10/4/2006
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by stroumfitsa_31
Βρε Dardanoula, τι δουλειά κάνεις κι έχεις τόση πολυπολιτισμική εμπειρία? Σε ζηλεύω!

Η δουλεια που μου προσφερε την πιο ευρεια επαφη με "ξενους" ηταν σε εταιρεια ταχυμεταφορων. Ειχα επαφες με ατομα απο 200 χωρες και πλεον. Στην παρουσα φαση η εταιρεια που εργαζομαι ειναι ρωσσο-ισραηλινων συμφεροντων, με γραφεια σε πολλες χωρες του εξωτερικου. Το αντικειμενο δεν εχει τοση σημασια, οσο το γεγονος οτι υπαρχουν συνεργατες σε πολλες χωρες του εξωτερικου. Μπορω να πω οτι αυτο με συναρπαζει περισσοτερο απο οτι η δουλεια αυτη καθ' αυτη που κανω.

# 8 στις 10/4/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Βρε Dardanoula, τι δουλειά κάνεις κι έχεις τόση πολυπολιτισμική εμπειρία?

κατά πως την κόβω, σε "πλυντήριο" πρέπει να εργάζεται

Dardana

# 9 στις 10/4/2006
author
Ουζμπεκιστάν

Παράθεση:
Originally posted by MANINA_

Παράθεση:
Βρε Dardanoula, τι δουλειά κάνεις κι έχεις τόση πολυπολιτισμική εμπειρία?

κατά πως την κόβω, σε "πλυντήριο" πρέπει να εργάζεται

Κοντα επεσες! Η διαφορα ειναι πως τη "μπουγαδα" την κανουμε στο χερι..

# 10 στις 10/4/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εχω κι εγω μεγάλη εμπειρία απο εργασιακές επαφές με αλλοδαπούς .. συμφωνώ απόλυτα με την κριτική για Ιρλανδούς (έχω μείνει 8 μήνες εκεί) ... αληθινοί φίλοι και ιδανικοί για παρέα, αν μπορείς να τους καταλάβεις αφού λίγο πιο έξω απ'το Δουβλίνο μιλούν μια ακαταλαβίστικη γλώσσα ... δε πολυσυμφωνώ για τους Γερμανούς αφού είναι ακέραιοι και βέβαια πειθαρχημένοι, εργατικοί αλλά και καριερίστες. Τίμιοι και ανιδιοτελείς όμως, ο καλύτερος αλλοδαπός φίλος μου ήταν Γερμανός. Βγάζω το καπέλο στους Σκανδιναυους, ιδιάιτερα Σουηδούς-Φινλανδούς, πολύ ακέραιοι και σωστοί χαρακτήρες. Αντίθετα οι Αγγλοαμερικάνοι είναι περίεργοι, μπλαζέ και σε βλέπουν λίγο τριτοκοσμικά !
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost