Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα "ΘΑ"του αφεντικού,το bonus θα σφυρίξει 3 φορές

Σελίδα : 1

TzeKosAIR

# 1 στις 21/6/2003
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 229
'Aρεσαν+: 0%

Τα "ΘΑ"του αφεντικού,το bonus θα σφυρίξει 3 φορές

Σε παλιότερες εποχές,το α φ ε ν τ ι κ ό δεν χρειαζόταν να υποσχεθεί τίποτε.Τ ο μαστίγιο του ήταν αρκετό για να διοικεί την επιχείρηση.Κι αυτό συνέβαινε σε όλη τη γκάμα ε ρ γ ο δ ο τ ώ ν,απο το μπακάλη ,που μοίραζε σφαλιάρες στους "μπακαλόγατους",ως την εφοπλίστρια Τασώ Καββαδία,που έστελνε τπους τίμιους ναυτικούς σε βέβαιο πνιγμό για να εισπράξει τα ασφαλιστρα.Ο "αθάνατος ελληνικός κινηματογράφος"μας δίδαξε ότι το αφεντικό αγαπάει τους σταχανοβίτες(που δε ξέρουν όμως τι σημαίνει η λέξη και δενε έχουν ταξική συνείδηση)και τους ρουφιάνους.Ελα όμως που οι γ κ ο υ ρ ο ύ του σύγχρονου marketing υποστηρίζουν ότι για να είναι παραγωγικότερος ο εργαζόμενος πρέπει να (νομίζει ότι)νοιώθει ευτυχής?Δηλαδή το "κουνελάκι" θέλει που και που και το" καροτακι" του .Ο συναισθηματικός ηγέτης (δε θέλω γέλια,ορολογία του management ειναι)προσωποποιεί την πατρική φιγούρα,κι όπως κάθε καλός μπαμπάς μαλώνει ,αλλά και ανταμείβει.
"ΘΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΜΠΟΝΟΥΣ",Τα μπόνους είναι κάτι σαν δωροεπιταγές σε πολυκαταστήματα που έχει κλείσει .Ν αι μεν χαίρεσαι όταν ακούς ότι θα τα πάρεις ,αλλά ,αν τα πάρεις γραψε με !!!!
Πόσοι και πόσοι δεν έσπευσαν να αγοράσουν με 58 δόσεις στέρεο ,υπολογιστή και καταψύκτη εν όψει "μπόνους"??????Και πόσοι δεν ξεπληρώνουν ακόμα,περιμένοντας τα μπόνους που φύγαν (τις δόσεις μου πήραν!!!!!! "?????
"ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΠΡΟΑΓΩΓΗ",Ισως η πιο αγαπημένη υπόσχεση των αφεντικών,καθότι και διότι θα την υλοποιήσουν παραμένει νεφελωδες εις τους αιώνας των αιώνων ,αμην !!!Αλλωστε ,η υλοποίηση εξαρτάται
α/απο την κατάσταση της εγχώριας αγοράς
β/την κατάσταση των Βαλκανίων,της Εγγυς Ανατολής ,του κόσμου ολάκερου ,και σε λίγο καιρό της περιβόητης αλλα "πολλά υποσχόμενης" ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΊΗΣΗΣ,,,,
γ/το διοικητικό συμβούλιο ,,,,,,και παει λεγοντας ,,,,,,
ΑΧ ,,,,,,,,,ποσα ΘΑ ακόμη ?????,,,,,κι όπως λέει κι ο ποιητής "παλι με χρόνια με καιρούς ,πάλι δικα μας θάναι"
Μη μου κάνεις νερά,βαριέμαι να σφουγγαρίζω!!!

spy26

# 2 στις 24/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
Σε παλαιοτερες εποχες ( βλ. βιομηχανικη εποχη στην Αγγλια ) το κερδος του εργοδοτη ηταν η υπερεργασια του εργατη ! Δηλαδη, τον πληρωνε με το παραπανω για τις 12 εργασιμες ωρες ( τοσο δουλευαν τοτε ) αλλα τον υποχρεωνε να συνεχιζει να δουλευει για αλλες 5 ωρες ακομα, αφιλοκερδς!!!

Σημερα...εν ετη 2003, ο εργατης εχει αγωνιστει και με την αξια του καταφερε να αλλαξει τα πραγματα, και μαλιστα...να τα αναστρεψει προς αντιθετη εντελως κατευθυνση προς οφελος του !!!

Εκεινο ομως που εως τωρα δεν εχει καταφερει να βελτιωσει, ειναι η συνηδηση του! Διοτι ο εργατης παντα ζηταει αυξησεις, παντα ζηταει προαγωγες, παντα ζηταει μπονους, παντα κατι ζηταει....!!!

Δεν βλεπει ομως ποτε την πραγματικοτητα της εποχης, ιδιως της σημερινης !!! Δεν τον ενδιαφερει αν η οικονομια της φτωχης πχ. Ελλαδιτσας ειναι ''ταπι και ψυχραιμη'' , δεν τον πολυσκαει το γεγονος οτι για να επιβιωσει μια επιχηρηση πρεπει να υπερβαλλει εαυτον με τετοιο ανταγωνισμο,ενω εκεινος αν τυγχον κανει το καθηκον του -υπερβολη εαυτου- αμεσως λεει...''εχω να λαμβανω'' !! Ειναι λιγοι εκεινοι που εχουν καταλαβει πως το δικο τους συμφερον περναει μεσα απο το καλο της επιχηρησης! Οι περισσοτεροι λενε...''ελα μωρε τωρα τι αναγκη εχει ο εργοδοτησ'' και ακομοι περισσοτεροι οσοι επηρεασμενοι απο αερολογιες-αντιληψεις ψευτοπρολαιταριων ανακυκλωνουν την ιδια καραμελιτσα, απο την εποχη που βασιλευε ο κουμουνισμος στον κοσμο !!

Οταν λοιπον ο εργατης, υπαλληλος συνηδητοποιησει πως για να κερδισει ολα αυτα που απαιτει και διαμαρτυρετε πως δεν εχει, θα πρεπει να αλλαξει νοοτροπια και αρχισει να σκεφτετε σαν να ηταν αυτος ο εργοδοτης τοτε μπορει να γινει και το ΘΑ αληθινο, και το μπονους να μην σφυραει σαν ταινια φαντασιας !!!

Δυστηχως ομως ο εργατης παντα θα σκεφτετε και θα ασχολειτε με το πιο αρχαιο χομπι του....να υπολογιζει οχι τι θα κανει αυτος, αλλα ποσα χρηματα βγαζει το αφεντικο του, και να διαμαρτυρετε στους αιωνες των αιωνων, αμην!!! Παντα οταν του δινετε η ευκαιρια να λουφαρει, θα το κανει μετα χαρας, χωρις να καταλαβαινει οτι κανει στον ιδιοο του τον εαυτο πρωτιστως κακο !!! Παντα θα θεωρει πως το αφεντικο ειναι στην απεναντι οχθη, ενω στην ουσια βρισκοντε και οι δυο στην ιδια πλευρα και αγωνιζονται ο ενας για τον αλλον!!!

Και το μεγαλυτερο αστειο ξερετε που βρισκετε ; Οταν ο εργατης γινει αφεντικο !!! Εκει να δειτε σε τι ακραιο καπιταλισμο επιδιδετε και για ποτε ξεχναει τις προλαιταριακες του διαμαρτυριες !!!

Τελος παντων, εγω περιεγραψα μια ακομα πλευρα του νομισματος, χωρις αυτο να σημαινει πως η αγαπητη μου γυμναστρια παραπανω εχει αδικο σε οτι γραφει! Απλα ετσι...για να υπαρχει και μια αντιθετη αποψη !!!
;;;

TzeKosAIR

# 3 στις 24/6/2003
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μου άρεσε η άποψη σου ,αγαπητέ φίλε spy!!!
Ν ακούγεται και η γνώμη του αφεντικού!!Προς ΘΕΟΥ,λόγος αντίλογος,να υπάρχει.Οσο για το επάγγελμα μου μήπως θα έπρεπε να αποτελεί "ίδιον"μιας άλλης τοποθέτησης??ευχαριστουμε κι εγώ και η ιδιότητα μου .

# 4 στις 24/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΥΠΟΣΧΕΤΑΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ.ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΤΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΤΟΥ.ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ.ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.ΓΙΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕΜΕΡΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ.!

spy26

# 5 στις 25/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416

Μικρη παρενθεσουλα, στα γρηγορα...

...Αγαπητη μου TzeKosAIR,

την ιδιοτητα σου...., την εγραψα για λογους ασχετους με το θεμα μας, προσωπικους, που θα σου τους εξηγησω σε μηνυμα που θα σου στειλλω!
;;;

sovokai

# 6 στις 25/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Άρα τελικά?

Ποια είναι η τέλεια συνταγή?
Ποιό είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνει ένας υπάλληλος ή ένας εργοδότης για να δουλεύουν και να κερδίζουν και οι 2?
Προσωπική άποψη είναι Λίγες κουβέντες και καλές.
Το αφεντικό βάζει μικρούς στόχους στον υπάλληλο και μόλις τους πραγματοποιήσει το ανταμείβει με μικρό μπόνους.
Έτσι ώστε κανένας από τους 2 να μην βρεθεί στη δύσκολη θέση να μην μπορεί να ανταπεξέλεθει...
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

TzeKosAIR

# 7 στις 26/6/2003
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αγαπητέ sovokai,
από τη στιγμή που το αφεντικό -ιδιοκτήτης υφίσταται,όσες νόρμες και να στοιχειοθετηθούν ,αλλα τόσες θα αθετηθούν .
Ιδιοκτησία σημαίνει είμαι απο πάνω ,"έχω το πάνω χέρι ",και ποιο χέρι θα είναι αυτό που θα χαιδέψει τον εργάτη -υπάλληλο?Αν βρεθεί τότε σιγουρα μιλάμε για μια κοινωνία ιδανική ,στα παραμύθια δηλαδή.Ποια παραμύθια ?ακόμα και η Σταχτοπούτα βίωνε αυτό που συζητάμε τώρα ,το αφεντικό σε όλο του το μεγαλείο ,δηλαδή "το π ά ν ω χ έ ρ ι "

Αγαπητέ spy26,σου ανταπαντησα προσωπικα στη θυριδα σου.

# 8 στις 11/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
εργάζομαι στο λογιστήριο μεγάλης επιχείρησης (200 άτομα πάνω-κάτω) μαζί με άλλα 25 άτομα εκ των οποίων μόνο οι 5 γνωρίζουμε την πραγματική οικονομική της κατάσταση, πόσο μάλλον οι υπόλοιποι 175 που εργάζονται σε άλλους τομείς (εξαιρούνται οι προϊστάμενοί τους).
ο εργάτης - υπάλληλος κάνει αυτό που του λένε και αμοίβεται ανάλογα με τη σύμβαση εργασίας του (άλλο τεράστιο θέμα: τα δικαιώματα που καταπατούνται λόγω της άγνοιας τους πάνω στα νομικά τερτίπια των εργοδοτών, αλλά ακόμα και ηθελημένα λόγω του φόβου της ανεργίας)
Δεν έχει χρόνο , ούτε τρόπο να γνωρίζει ότι όσα του λέει ο εργοδότης είναι αλήθεια ή απλά δικαιολογίες.
Δεν μπορεί να γνωρίζει αν και κατά πόσο αυτός που αμοίβεται περισσότερο από τον ίδιο όντως συνεισφέρει περισσότερο στην πρόοδο της επιχ/σης.
Άν τολμήσει να έχει τέτοιες απορίες πιθανόν να βρεθεί στο δρόμο λόγω της ...αυθάδειάς του.
Άν διαμαρτυρηθεί συγκρίνοντας τη δική του προσφορά με κάποιου συναδέλφου του επειδή νιώθει αδικημένος, θα κατηγορηθεί ως ρουφιάνος.
Ας μην αναφερθούμε στα εργατικά σωματεία και τους θρυλικούς εργατοπατέρες , για τους οποίους η ευθύνη που τους αναθέτουν οι εργαζόμενοι να διαχειρίζονται τα θέματά τους, συχνά είναι γι αυτούς ένα σκαλοπάτι για να φτάσουν πιο κοντά στην εξουσία.
Οι εργοδότες μας κουνάνε διάφορα "καρότα" κάτω από τη μύτη,καμιά φορά μας κερνάνε και ένα για να μας βουλώνουν το στόμα και να μας υπενθυμίζουν ότι όλα εξαρτώνται από την καλή τους διάθεση.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost