Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ο νοσοκομος

Σελίδα : 1

sokolatopedo

# 1 στις 29/5/2006
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Αρκαδίας / Τρίπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 18
'Aρεσαν+: 0%

ο νοσοκομος

καλησπερα σ ολους!!
θα ηθελα να μου γραψουν οσοι γνωριζουν, ποιες ειναι οι
αρμοδιοτητες ενος νοσοκομου στα εκαστοτε νοσοκομεια.
διοριστηκα σημερα με αυτη την ειδηκοτητα κ ξεκινω σε 2 μηνες.
εχω τεραστιο αγχος γιατι δεν τα παω καλα με το αιμα κ δεν γνωριζω
κατα ποσο θα εχω ''επαφη'' με το νεο μου επαγγελμα!!
ευχαριστω..

*δεν θα με ''χαλουσε'' αν καποιος_α γνωριζει κ περι μισθοδοσιας
το τι γινεται κ μ' ενημερωσει.

# 2 στις 29/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συγχαρητήρια για τη θέση εγώ 3 χρόνια τωρα ταλαιπωρούμε με συμβάσεις, αλλά μικρός είμαι ακόμα. Ελπίζω να είναι μόνιμη η θέση
Η φύση της δουλειά εξαρτάται κατ' αρχάς από την κατηγορία σου (ΠΕ, ΤΕ ή ΔΕ)
Γενικά η δουλειά του νοσηλευτη ΤΕ ή ΔΕ είναι η περίθαλψη του ασθενούς, θα περνεις αίμα, θα βάζεις φλεβοκαθετήρες, (γι' αυτό κοίταξε να εξοικιωθείς γρήγορα με το αίμα) και ουροκαθετήρες, θα χωρηγείς τη φαρμακευτική αγωγή που θα λέει ο γιατρός, θα καθαρίζεις τους ασθενείς που δεν κινούνται (πλήσιμο, ξυρισμα και άλλα λιγο πιο σιχαμερά) και θα κάνεις και μερικές ψιλοαγγαρίες που του τμήματος, όπως για παράδειγμα να στείλεις ένα δείγμα στο εργαστήριο και άλλα τέτοια. Γενικά πάντως είναι ωραία δουλειά. Αν δε σε επηρεάζει ο ανθρώπινος πόνος θα σου αρέσει.
Όσο για τη μισθοδωσία, ο μισθός του πρωτοδιόριστου είναι περίπου 1100€ ανα 2 χρόνια περίπου ανάλογα και από τη κατηγορία σου βεβαια ανεβαίνεις κλιμάκιο με αντιστοιχη αυξηση του μισθού.

broxi

# 3 στην 1/6/2006
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αιτωλοακαρνανίας / Αγρίνιο
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 520

Παράθεση:
Originally posted by sokolatopedo
καλησπερα σ ολους!!
θα ηθελα να μου γραψουν οσοι γνωριζουν, ποιες ειναι οι
αρμοδιοτητες ενος νοσοκομου στα εκαστοτε νοσοκομεια.
διοριστηκα σημερα με αυτη την ειδηκοτητα κ ξεκινω σε 2 μηνες.
εχω τεραστιο αγχος γιατι δεν τα παω καλα με το αιμα κ δεν γνωριζω
κατα ποσο θα εχω ''επαφη'' με το νεο μου επαγγελμα!!
ευχαριστω..

*δεν θα με ''χαλουσε'' αν καποιος_α γνωριζει κ περι μισθοδοσιας
το τι γινεται κ μ' ενημερωσει.

Πως διορίστικες ως Νοσοκόμος αφου εισαι άσχετος;;;;;;;;;;;
Με τι πτυχίο;;;; Με τι προσόντα;;;
Πες μου σε παρακαλώ το Νοσοκομείο που θα είσαι να μην έρθω!!!
Που πάει αυτή η Χώρα;;;
Οτι δηλώσεις είσαι;;;;;
Σημασία δεν έχει να βρείς έναν άνθρωπο να περασεις τη ζωή σου μαζί του...αλλά κάποιον που να μην μπορείς να ζήσεις μακριά του...

# 4 στην 1/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος sokolatopedo - 29/05/06 08:15
... εχω τεραστιο αγχος γιατι δεν τα παω καλα με το αιμα
...

Παράθεση:
Αν μας πεις οτι εχεις σπουδασει κιολας, θα σκισω τα πτυχια μου!

Ε, ΑΣΕΠ το μεγαλειο σου...

sokolatopedo

# 5 στην 1/6/2006
author
Ν. Αρκαδίας / Τρίπολη
θα προτιμουσα να διαβαζα ''Συγχαρητηρια''!!

broxi

# 6 στις 2/6/2006
author

Παράθεση:
θα προτιμουσα να διαβαζα ''Συγχαρητηρια''!!

Και εγώ θα προτειμούσα να είναι επανδρομένα τα Νοσηλευτικά Ιδρύματα της Χώρας με εκπαιδευμένο προσωπικό!!!
Κακό είναι;;

Σημασία δεν έχει να βρείς έναν άνθρωπο να περασεις τη ζωή σου μαζί του...αλλά κάποιον που να μην μπορείς να ζήσεις μακριά του...

# 7 στις 2/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αχ ρε παιδια, μπηκε ο πατερας μου στο νοσοκομειο για μια επεμβαση και εβλεπα τις νοσοκομες να τον εχουν κατατρυπησει γιατι δεν μπορουσαν να περασουν φλεβοκαθετηρα. Ο πατερας μου, ως μυωδης αντρας, εχει κατι τεραστιες φλεβες. Ε, δεν αντεξα, της πηρα τον καθετηρα απο τα χερια και την εστειλα σπιτι της. Ηρθε η προισταμενη και εκανα φασαρια. Τελικα με τα πολλα ηρθε μια εμπειρη νοσηλευτρια και εκανε αυτο που επρεπε να κανει.
Γιατι ρε φιλαρακι συγχαρητηρια? το αξιζεις δηλαδη? Εγω που πληρωνω 900 ευρω το μηνα σε φορους και ΙΚΑ, απαιτω το νοσηλευτικο και ιατρικο προσωπικό που θα με αναλαβει να ξερει τι του γινεται. Οχι να πεσω στα χερια ενος ασχετου που φοβαται το αιμα και διοριστηκε γιατι ο θειος του ξερει καποιον στο νοσοκομειο.
Αλλιως παω στον φιλο μου τον Κωστα που εχει κτηνιατρειο και βαζει τους φλεβοκαθετηρες με τη μια ακομη και σε αγριογατες!

Εννοειται οτι στην ελλαδα, αν αρρωστησεις καλυτερα να εισαι ζωο παρα ανθρωπος!

# 8 στις 2/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Από το μέλος broxi - 02/06/06 09:40
... Και εγώ θα προτειμούσα να είναι επανδρομένα τα Νοσηλευτικά Ιδρύματα της Χώρας με εκπαιδευμένο προσωπικό!!!
Κακό είναι;;
...

Παράθεση:

Παράθεση:
Από το μέλος michelle2 - 02/06/06 10:13
... Εννοειται οτι στην ελλαδα, αν αρρωστησεις καλυτερα να εισαι ζωο παρα ανθρωπος! ...

Παράθεση:
Δε ξέρω πως διορίστηκε ο φίλος μας, αν ακολουθήθηκαν αξιοκρατικες διαδικασίες ή δια της πλαγίας οδου. Αλλα επειδή δουλεύω και εγώ σε νοσοκομείο, οχι νοσηλευτής βέβαια, και επειδή ο σόφος λαός λέει οτι αν δεν πενέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει, θέλω να υπερασπιστώ λίγο τα δημόσια νοσοκομεία ή καλύτερα το προσωπικό τους.

Φυσικά και είναι κατερτησμένο το προσωπικό, έμπειρο και ικανότατο. Και παρότι εδώ στη πόλη μου έχουμε τρομερή έλλειψη σε ανθρώπινο δυναμικό η αντιμετώπιση των ασθενών είναι άψογή και τυγχάνει και αναγνώρησης από το κόσμο.

Τώρα αν υπάρχουν και μερικοί άσχετοι είναι κρίμα να χαλάνε την εικόνα του συνόλου.

Nasia4

# 9 στις 2/6/2006
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

Το θέμα είναι ότι μόνο ο πρώτος σου απάντησε με φυσιολογική απάντηση. Και όχι τίποτα άλλο,ήθελα να πάρω πληροφορίες όσον αφορά το θέμα. Απλά θα μου επιτρέψει να τονίσω ένα λαθάκι όσον αφορά τις υποχρεώσεις. Πλέον,(επειδή εργάζομαι σε νοσόκομείο), τις ''βρώμικες'' δουλειές,τις κάνουν οι ''αποκλειστικές/οί'' και όχι οι απλοί νοσηλευτές. Κοινώς είναι δική σου επιλογή αν θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία. Κατά τα λοιπά,τα γνωστά. Δίνεις φαρμακάκια,γράφεις καρτέλες..στέλνεις..κανένα δωράκι,στο μικροβιολογικό..κλπ. Α και άμα είσαι και γυναίκα,γνωρίζεις και ωραίους γιατρούς.

sokolatopedo

# 10 στις 2/6/2006
author
Ν. Αρκαδίας / Τρίπολη
Επειδη τρελλαθηκα με τα 'κουλα' σας διαβαστε την 'περιπτωση' μου!!
επειδη ειμαι τεκνο πολυτεκνης οικογενειας, εκανα αιτησεις για το Δημοσιο
απο τα 22 μου (16 συναπτα ετη πορτας)!!!
παντρευτηκα, εκανα οικογενεια κ οι αιτησεις, αιτησεις για το Δημοσιο.
επειδη ειχα προυπηρεσια στη Πυροσβεστικη, οι στοχοι μου ηταν για
το Πυροσβεστικο Σωμα!!
τρεξιμο, χαρτια ρουσφετι, ματαια ομως.
τελικα, απαγοητευμενος κ λογω ηλικιας παιρνω αποφαση κ κανω
προπερσι μια αιτηση για το νοσοκομειο(απριλιος 2004).
το αποτελεσμα ηταν να σηκωσω το τηλεφωνο κ να μου λεει καποια
αρμοδια πως διοριστηκα στο νοσοκομειο ως πρωτος επιλαχων στη
θεση καποιου που αδυνατουσε να παει!!!!

*πιστευω να μη θελετε ακομα να σχισετε τα πτυχια σας..

# 11 στις 4/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
επειδη ειμαι τεκνο πολυτεκνης οικογενειας, εκανα αιτησεις για το Δημοσιο
απο τα 22 μου (16 συναπτα ετη πορτας)!!
παντρευτηκα, εκανα οικογενεια κ οι αιτησεις, αιτησεις για το Δημοσιο.
επειδη ειχα προυπηρεσια στη Πυροσβεστικη, οι στοχοι μου ηταν για
το Πυροσβεστικο Σωμα!!
τρεξιμο, χαρτια ρουσφετι, ματαια ομως.
τελικα, απαγοητευμενος κ λογω ηλικιας παιρνω αποφαση κ κανω
προπερσι μια αιτηση για το νοσοκομειο(απριλιος 2004).
το αποτελεσμα ηταν να σηκωσω το τηλεφωνο κ να μου λεει καποια
αρμοδια πως διοριστηκα στο νοσοκομειο ως πρωτος επιλαχων στη
θεση καποιου που αδυνατουσε να παει!!!!

*πιστευω να μη θελετε ακομα να σχισετε τα πτυχια σας..

Δεν καταλαβαινω την λογικη που λεει οτι δικαιουμαι να μπω στο δημοσιο επειδη ειμαι τεκνο πολυτεκνης οικογενειας. Επειδηη λογικη του ρουσφετιου στην Ελλαδα υπαρχει εδω και δεκαδες χρονια δεν σημαινει οτι ειναι και η σωστη.

Τεσπα.

Σαν πεδρο, σε καμια περιπτωση δεν θελω να θιξω τους γιατρους του ΕΣΥ και το Νοσηλευτικό προσωπικό, που γνωριζω πολυ καλα οτι στην πλειοψηφια του ειναι αριστο και πολλες φορες υπερβαλλει εαυτον. Αλλα την πατατα μπορει να την κανει ακομη και ενα ατομο το οποιο ειναι στο λαθος πόστο. Ο χωρος της υγειας ειναι τοσο ειδικός, που ακομη και οι καθαριστριες πρεπει να εχουν ειδικη εκπαιδευση.

Αντε λοιπόν, εκκολαπτομενε νοσοκόμε, καλη αρχη.
Μαλλον τραυματιοφορεας θα εισαι, και οχι νοσοκομος, αφου ακομη και για αυτο πρεπει να εχεις τελειωσει μια σχολη διετους φοιτησης.
Ελπιζω να εκπαιδευτεις πριν να αρχισεις να δουλευεις, οχι μονο για να εισαι αποτελεσματικός στην δουλεια σου αλλα και να μην κινδυνευεις.

kavalarisa

# 12 στις 4/6/2006
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 521
Βρε άσε τους μισθούς, καλοί θάναι, τι θάναι δηλαδή?
Κοίτα μην χώσεις κανένα καθετήρα σε καμιά μύτη!!!
κι όλα καλά
ελπίζω μη σιχαθείς και καλό κουράγιο με τις βάρδιες
οχι σκουπιδια οχι καποτες σε θαλλασες και ακτεσ

broxi

# 13 στις 5/6/2006
author

Παράθεση:
Originally posted by michelle2
Αντε λοιπόν, εκκολαπτομενε νοσοκόμε, καλη αρχη.
Μαλλον τραυματιοφορεας θα εισαι, και οχι νοσοκομος, αφου ακομη και για αυτο πρεπει να εχεις τελειωσει μια σχολη διετους φοιτησης.
Ελπιζω να εκπαιδευτεις πριν να αρχισεις να δουλευεις, οχι μονο για να εισαι αποτελεσματικός στην δουλεια σου αλλα και να μην κινδυνευεις.

Η΄ βοηθός θαλάμου!!!!

hamogelo1

# 14 στις 7/6/2006
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Προφήτης
Απαντήσεις: 69
Λοιπόν, επειδή μου αρέσει να μιλάω αληθινά και ειλικρινά. Τρόπος αυτός δεν είναι. Το παιδί έκανε μια ερώτηση και τον πιάσατε όλοι από τα μούτρα - εκτός τον πρώτο.
Όπως και να έχει μπει στην θέση αυτή, έχει το δικαίωμα να μάθει τι γίνεται.
Μήπως όλοι εμείς που μιλάμε εδώ, δεν έχουμε χρησιμοποιήσει "βήσματα" για οποιονδήποτε λόγο; Πόσο μάλλον στην δουλειά και δει στο Δημόσιο!
Και τι δεν θα κάναμε όλοι μας για μια τέτοια θέση. Όχι επειδή δεν είμαστε στην θέση του παιδιού, μια τέτοια απαράδεκτη επίθεση! Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους επιτέλους!

Όσο για την δούλειά σου φίλε μου - όπως και να την έχεις αποκτήσει - να την παλέψεις. Αν σου αρέσει, θα την αγαπήσεις. Μην σε διακατέχει κανένας φόβος. Θα τα καταφέρεις! Καλή αρχή σου εύχομαι!

Τόσα χρόνια κρυβόμαστε πίσω από μια άνω τελεία Λοιπόν, τώρα τι γίνεται με το ερωτηματικό; (Κ. Γώγου)

Nasia4

# 15 στις 7/6/2006
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Απαντήσεις: 2

Παράθεση:
Originally posted by hamogelo1
Λοιπόν, επειδή μου αρέσει να μιλάω αληθινά και ειλικρινά. Τρόπος αυτός δεν είναι. Το παιδί έκανε μια ερώτηση και τον πιάσατε όλοι από τα μούτρα - εκτός τον πρώτο.
Όπως και να έχει μπει στην θέση αυτή, έχει το δικαίωμα να μάθει τι γίνεται.
Μήπως όλοι εμείς που μιλάμε εδώ, δεν έχουμε χρησιμοποιήσει "βήσματα" για οποιονδήποτε λόγο; Πόσο μάλλον στην δουλειά και δει στο Δημόσιο!
Και τι δεν θα κάναμε όλοι μας για μια τέτοια θέση. Όχι επειδή δεν είμαστε στην θέση του παιδιού, μια τέτοια απαράδεκτη επίθεση! Ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους επιτέλους!

Όσο για την δούλειά σου φίλε μου - όπως και να την έχεις αποκτήσει - να την παλέψεις. Αν σου αρέσει, θα την αγαπήσεις. Μην σε διακατέχει κανένας φόβος. Θα τα καταφέρεις! Καλή αρχή σου εύχομαι!

Μπράβο βρε γλυκό μου! Αυτό λέω και εγώ. Συμφωνώ απόλυτα..! ¶ντε γιατί όλοι την έχουν δει κάπως,και μόνο να κατακρίνουν ξέρουν Λες και αυτοί δε τα έχουν περάσει.

# 16 στις 8/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Nasia4

Παράθεση:

Μωρε καλα λεω εγω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι! Γιααυτο μετα τις 3 πεφτει καθετα η συμμετοχη!

Απο τοτε που μπηκε το ιντερνετ στο δημοσιο, επεσε καθετα η παραγωγικοτητα!

allegria

# 17 στις 8/6/2006
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Εφόσον δεν έχεις εξειδίκευση νοσοκόμου θα σε χρησιμοποιήσουν απλώς ως τραυματιοφορέα, να παίρνεις δηλαδή τους ασθενείς από τον θάλαμο και να τους πας για ακτινογραφίες, για ενδοσκοπήσεις, να τους μεταφέρεις σε άλλο τμήμα κλπ. Επίσης θα κάνεις διάφορες δουλειές της κλινικής όπου θα σε τοποθετήσουν (π.χ. μεταφορά υλικού). Αν δεν υπάρχουν άλλοι νοσοκόμοι στο νοσοκομείο θα τρέχεις συνεχώς από τμήμα σε τμήμα καλύπτοντας την μεταφορά ασθενών όλων των κλινικών προς τα διάφορα διαγνωστικά εργαστήρια. Γενικώς καμία σχέση με δημόσιο υπάλληλο που κοροϊδεύουν ορισμένοι, υπάρχουν νοσοκόμοι που δεν έχουν χρόνο ούτε να πάρουν ανάσα.

Εννοείται ότι δεν θα κάνεις το έργο των αδελφών νοσοκόμων που ανέφεραν οι προηγούμενοι, για το οποίο απαιτείται ειδική εκπαίδευση.

hamogelo1

# 18 στις 8/6/2006
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Προφήτης
Απαντήσεις: 69

Παράθεση:
Originally posted by michelle2

Παράθεση:
Originally posted by Nasia4

Παράθεση:

Μωρε καλα λεω εγω οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι! Γιααυτο μετα τις 3 πεφτει καθετα η συμμετοχη!

Απο τοτε που μπηκε το ιντερνετ στο δημοσιο, επεσε καθετα η παραγωγικοτητα!

Δεν είμαι Δημόσιος υπάλληλος καλή μου! Ιδ. Υπάλληλος είμαι. Αν ήμουνα όμως και είχα πει με "βήσμα", στην συγκεκριμένη περίπτωση θα το δήλωνα.
Τόσα χρόνια κρυβόμαστε πίσω από μια άνω τελεία Λοιπόν, τώρα τι γίνεται με το ερωτηματικό; (Κ. Γώγου)

# 19 στις 9/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by allegria
Εννοείται ότι δεν θα κάνεις το έργο των αδελφών νοσοκόμων

Αυτο σου ελειπε, τωρα "στα γεραματα" με δυο παιδια!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost