Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τουρκικές Προκλήσεις !!

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

morelli

# 61 στις 13/11/2004
author
Ανδρας / 63 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
'Aρεσαν+: 0%
ΕΓΩ θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με τα λεγομενα του μονοφθαλμου πειρατη ,και θα πω οτι η προσωπικη μου αποψη ειναι η πρωτη παραγραφος.

Οτι δηλαδη οι στρατιωτικοι ,που ως γνωστον κυβερνανε την χωρα ΔΕΝ θελουν την ενταξη της για να μην χασουν το φαι.

Και μην ξεχναμε οτι η πολιτικη ηγεσια της , ειναι μονον για διακοσμηση.

Αλλα αναρωτηθηκε καποιος Ελληνας ποσο του στοιχιζουν σε χρημα οι παραβιασεις του εναεριου η θαλασσιου χωρου ,που καθημερινα γινονται;

Αναρωτηθηκε καποιος ποση ειναι η κουραση και η ταλαιπορια των Ελληνων πιλοτων ,και μηχανηματων;

Αναρωτηθηκε κανεις γιατι το Πολεμικο ναυτικο περιπολει συνεχως στο αιγαιο, και με ποιο κοστος;

Και βεβαια θα συμφωνησω με αυτους πουυ θα πουν <δουλεια τους ειναι> ,αλλα το ερωτημα μου δεν ειναι αυτο ,ειναι το ΓΙΑΤΙ;
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

educator

# 62 στις 13/11/2004
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Έλεγα ότι δεν θα έγραφα εδώ γιατί σε παρόμοιο θέμα ούτε λίγο ούτε πολύ μου στέρησαν το δικαίωμα να λ

....αλλά το θέμα είναι του Κούρσαρου που πραγματικά εκτιμώ πολύ και έτσι αθέτησα το λόγο μου.

Λοιπόν καλέ μου Κούρσαρε συμφωνώ στο ότι τα ζεϊμπέκικα και οι κουμπαριές είναι αφελής και για να μας ρίξουν οι δικοί μας στάχτη στα μάτια.

Παραβιάσεις του εναέριου χώρου γίνονται καθημερινά και εδώ και πολλά χρόνια. Καθώς επίσης και με τα ίδια μου τα αυτιά έχω ακούσει Έλληνα πρέσβη μας στο ΝΑΤΟ να μου εκφράζει το παράπονο για τους περίφημους χάρτες που κυκλοφορούν χρόνια και καμία κυβέρνηση δεν του είχε δώσει το ελεύθερο να ενεργήσει.

Με τον Τουρκικό όμως λαό δεν έχω τίποτα και θα είμαι πάντα κατά του πολέμου.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν θα πολεμήσω αν δεν μου επιτεθούν. Δεν θα ξεκινήσω όμως εγώ πόλεμο γιατί είναι ενάντια στις αρχές μου.

Δεν είμαστε καλοί διπλωμάτες και μία ζωή έχουμε την εντολή να κρατάμε χαμηλά τους τόνους.

Πιστέψτε με το έχω ζήσει μέσω ΝΑΤΟ. Για μία εβδομάδα συνόδευα Έλληνα αξιωματικό του Ναυτικού σε κάποιες εκδηλώσεις και έπιασα φιλίες με το Βρεταννό πρέσβη (πολίτη και όχι στρατιωτικό) αυτός με συνέστησε στον Τούρκο (μία υπέροχη φυσιογνωμία που θα τον μπέρδευες για Έλληνα) και οι δύο τους με κάλεσαν να πάω στην εκδρομή στη Βεργίνα που διοργάνωσε η Ελληνική κυβέρνηση (οι εκτός προσωπικού του ΝΑΤΟ επτρεπόταν να πάμε μόνο στην δεξίωση και όχι να ανεβοκατεβαίναμε στα αεροπλάνα τους, εκεί χρειαζόταν πρόσκληση).

Μία εβδομάδα λοιπόν συναναστρεφόμενη σε αυτό το περιβάλλον διαπίστωσα :

1. Όλοι οι Τούρκοι διπλωμάτες και στρατιωτικοί ξέρουν απτέστως Ελληνικά αλλά δεν το παραδέχονται και μιλούν μόνο Αγγλικά ή κάποια άλλη Ευρωπαϊκή γλώσσα.

2. Είναι άριστοι διπλωμάτες και δεν στριμώχνονται εύκολα.

3. Όλοι οι Έλληνες ακόμα και εμείς που υποτίθεται ότι κάναμε τις γλάστρες και είμασταν εκτός τέτοιων παιχνιδιών είχαμε πάρει γραμμή να χαμογελάμε και να μην αντιδράμε σε όποια πρόκληση.

Όταν ευγενικά και με χαμόγελο είπα στον Τούρκο ότι δεν συμερίζομαι την άποψη του ότι το Κυπριακό είναι πρόβλημα μόνο των Ελληνοκυπρίων και των Τουρκοκυπρίων γιατί ο Αττίλας και το πρόβλημα των εποίκων άλλοι το δημιούργησαν, δέχθηκα παρατήρηση από τον Έλληνα διπλωμάτη και μάλιστα ο συνοδός μου με παρακάλεσε να στηρίζω μονόπατα την "Ελληνοτουρκική φιλία" γιατί θα εύρισκε τον μπελά του.

Αποτέλεσμα ήμουν η μόνη πολίτης που με πρόσκληση του Βρεταννού διπλωμάτη ανέβηκα και ταξίδεψα σε αεροπλάνο του ΝΑΤΟ. Ξέρετε γιατί; Γιατί μου είπε ότι εκτίμησε την Ελληνική λεβεντιά μου (κατά λέξη μου είπε ότι του άρεσαν τα επιχειρήματά μου και του άρεσε πως παραβίασα τις οδηγίες της κυβέρνησης μου. Βέβαια ομολόγησα ότι είχα πλήρη μεσάνυχτα για τις οδηγίες της τότε κυβέρνησηςκαι μίλησα όπως θα μίλαγε ο μέσος Έλληνας).

Αποτέλεσμα ο συνοδός μου να πάρει καλή έκθεση γιατί η Βρεταννική πλευρά έγραψε καλά λόγια για τον απεσταλμένο του Ελληνικού Ναυτικού σε εκείνες τις εκδηλώσεις.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ τον τρόμο του Έλληνα επιτετραμένου για διπλωματικό επισόδειο και τον "εκβιασμό" που εδέχθη ο φίλος μου επειδή μία άσχετη κυρία είπε την άποψή της μιλώντας με μία παρεούλα σε μία δεξίωση. Φαντάζεστε τί γίνεται σε επίσημο επίπεδο!

Όταν λοιπόν χάνουμε σε όλα τα σημεία της διπλωματίας και φοβόμαστε και τη σκιά μας, η μόνη λύση είναι το μίσος;

This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

the_sign_of_the_cross

# 63 στις 14/11/2004
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 786

Παράθεση:
Originally posted by educator
Όταν λοιπόν χάνουμε σε όλα τα σημεία της διπλωματίας και φοβόμαστε και τη σκιά μας, η μόνη λύση είναι το μίσος;

Δεν είναι ότι συμφωνώ μόνο με αυτήν την πρότασή σου, συμφωνώ με όλο σου το κείμενο. Αυτή η πρόταση όμως είπε όλα όσα θα έλεγα εγώ.
Τίποτα δεν συγκρίνεται με την φωτιά που έχεις μέσα σου. Το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να γυρίσεις και να την κοιτάξεις, αλλιώς θα βλέπεις πάντα την σκιά της!
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.