Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φιλικές και ερωτικές σχέσεις στο χώρο εργασίας

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

dancer

# 1 στις 27/6/2003
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345
'Aρεσαν+: 0%

Φιλικές και ερωτικές σχέσεις στο χώρο εργασίας

Δεν είναι δύσκολο να αναπτυχθεί φιλία ανάμεσα σε δύο ανθρώπους που περνούν τις περισσότερες ώρες της ημέρας τους μαζί (στο χώρο εργασίας)

Δεν είναι περίεργο να βρει κανείς τον έρωτα στα μάτια ενός συναδέλφου

(η γνωστή και μη εξαιρετέα σχέση "διευθυντή - γραμματέως" δεν λαμβάνεται υπόψη)

Κάνετε τέτοιου είδους σχέσεις? Τις επιδιώκετε? Τις αποφεύγετε? Τις κρατάτε μέχρι ενός σημείου?
Και ποιες μπορεί να είναι οι επιπτώσεις τέτοιων σχέσεων στη δουλειά σας?
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

spy26

# 2 στις 27/6/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
Προσωπικα...τις ερωτικες ή φιλικες σχεσεις αναμεσα στους συνεργατες μου και εμενα, τις αποφευγω, δεν τις επιδιωκω και γενικοτερα δεν τις επιχειρω καν !!!

Θεωρω πως ειναι ευκολοτερο και πιο συχνο, να προκαλλεσουν κακο, παρα καλο !!! Εξαλλου, για να υπαρξει ενα απο τα δυο ειδη σχεσης αναμεσα σε ανθρωπους προυποθετει ανειδιοτελεια καθως και κοινη γραμμη πλευσης στην πορεια του καθενος! Και .... πως ειναι δυνατον να υπαρξουν τα παραπανω μεσα σε μια τοσο ανταγωνιστικη μικρη κοινωνια οπως μιας επιχηρησης, οταν ολοι παλευουν για την ανοδο, που συχνα αυτο σημαινει την στασιμοτητα καποιου αλλου ;

Επιπλεον οι ερωτικες ή φιλικες σχεσεις τετοιου ειδους, καποια στιγμη μπορει να διακοπουν...με αποτελεσμα την βλαβη ( εστω και προσωρινης ) λειτουργειας της επιχηρησης πρωτιστως, αλλα και το προσωπικο κοστος ατομικα , που θα δεχτουν οι ανθρωποι αυτοι, μεσα στην εργασια τους απο εναν τετοιο χωρισμο !!!

Ακομα...νομιζω πως ειναι δυσκολο και επηρεαζει την σωστη λειτουργια της δουλειας, σε περιπτωσεις του υφισταμενου-προισταμενου !!! Διοτι πως...αν χρειαστει πχ. να απολησεις καποιον, θα το κανεις, οταν ξερεις πως αυτος ο ''καποιος'' ειναι το φιλαρακι σου που τα πινατε μαζι το βραδυ, ή η συντροφος σου που κανατε ερωτα μεχρι τα ξημερωματα ; Με τι καρδια θα το ανακοινωσεις ; Και αν ακομα το κανεις...πως θα το εκλαβει ο αλλος ;
Επιπλεον, οι λοιποι συναδελφοι , τι θα πιστεψουν οταν βλεπουν να διαδραματιζετε μια τετοια σχεση ; Μηπως νιωσουν μειονεκτικα απεναντι σε ενα τετοιο ζευγαρι ερωτικο ή φιλικο ; Μηπως εχει σαν αποτελεσμα να απελπιστουν και να αδιαφορησουν με την παροδο του χρονου για την δουλεια ;

Πιστευω...πως στον χωρο της δουλειας θα πρεπει να κραταμε σωστες και ισες αποστασεις απο ολλους τους συναδελφους μας ! Επιπροσθετως, η σχεση συνεργασιας αναμεσα σε ανθρωπους ειναι απο μονη της μια εξισου πολυ δυνατη σχεση, οπως και η φιλικη ή η ερωτικη ! Μην σας πω κι ολλας πως εως ενα μικρο βαθμο εμπεριεχει και τις αλλες δυο, μεσα της !!!

Βεβαια...επειδη ειμαστε ανθρωποι, και δεν ειναι δυνατον να αυτοπειθαρχουμε τον εαυτο μας παντοτε απολυτα, εχοντας και τις στιγμες αδυναμιας μας, δεν ξερεις ποτε ο ερωτας θα σου χτυπησει την πορτα αλλα ουτε και ποτε θα δημιουργηθουν οι προυποθεσεις χτισιματος μιας φιλιας αληθινης !!! Σε μια τετοια περιπτωση...θα ηταν ευχης εργο, αν και οι δυο πλευρες εχουν την δυναμη και καταφερουν αυτο που ξεκινησε μεσα απο την δουλεια...να το μετακομισουν εξω απο αυτην για παντα, και ποτε να μην το ξαναφερουν μεσα ! Να το νιωσουν δηλαδη και να το απολαυσουν, αλλα εξω απο την επιχηρηση και ποτε μεσα σε αυτην !!! Να αποκτησουν την ικανοτητα να μην τα μπερδεψουν ποτε και τα δυο μαζι, οπως και να μην τους επηρεζει η συμπεριφορα στην δουλεια με την προσωπικη !!!

Τοτε ναι, αλλα αν δεν τα καταφερουν....αντε να ψαχνουν για δουλεια μετα...

...και αμα εισαι ρεστος και χωρις δουλεια...πανε περιπατο οι αγαπες ! Γιατι ερωτας και ξερο ψωμι δεν βγαινει για πολυ...
;;;

freebird

# 3 στις 27/6/2003
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Ηλείας / Πύργος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 56
Οσο εύκολο φαίνεται, τόσο δύσκολο και επικύνδινο είναι η δημιουργία μιας σχέσης στο χώρο δουλειάς. Σας μιλάω εκ πείρας.

quite

# 4 στις 29/6/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719

καλη η θεωρια

αν ομως στο χωρο εργασιας υπαρξει ερωτας αντε να πεισεις τον εαυτο σου να κρατησει αποστασεις.
παντως αν καποιος ειναι Ακεραιος και φιλαρακια και ερωμενη να εχει υφισταμενους θα τους φερεται οπως και στους αλλους ισοτιμα.
καλη κι αυτη η θεωρια ,αφου δεν υπαρχουν Ακεραιοι .

# 5 στις 29/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Όταν (κάποτε) δούλευα η αρχή μου ήταν ποτέ σχέση στον εργασιακό χώρο.
Δεν μου άρεσε δεν το ενέκρινα όπου το συναντούσα και αυτό γιατί πιστεύω ότι κανείς δεν έιναι σε θέση να ξεχωρίζει πάντα τα προσωπικά του από τα επαγγελματικά του και γενικά γίνονται μαντάρα και τα δύο...

Ακόμα και τώρα προτιμώ να είμαι άνεργη παρά να δουλεύω με το σύζυγό μου.

dancer

# 6 στις 30/6/2003
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345

Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση

Σε εταιρία που εργαζόμουν πριν αρκετά χρόνια αναπτύχθηκε ένας δεσμός ανάμεσα σε δύο συναδέλφους, που όμως κράτησαν κρυφό, αφού η πολιτική της εταιρίας (και το ξέραμε όλοι) ήταν αντίθετη σε κάτι τέτοιο.

Όταν τα παιδιά θέλησαν να επισημοποιήσουν τη σχέση τους και μοίρασαν προσκλητήρια γάμου, η εταιρία τους ανακοίνωσε ότι ένας από τους δύο πρέπει να παραιτηθεί και μάλιστα τους άφησε την επιλογή να διαλέξουν εκείνοι ποιος από τους δύο θα μείνει άνεργος.
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

MINOAS45

# 7 στις 2/7/2003
author
Ανδρας / 62 / Ελεύθερος
Ν. Λασιθίου / Αγιος Νικόλαος
Απαντήσεις: 11

πα πα πα

Αν τα πράγματα πρέπει να είναι πάντα στη θέση τους, τότε αυτό είναι ένα γεγονός που δεν έχει τη θέση του (τη σωστή).
Από την άλλη, ποτέ μην πεις ποτέ!!!
Πέρα από <πολιτικές>, <σκοπιμότητες> και τα άλλα περίεργα των εργοδοτών, είναι μια πραγματική <πίκρα> να ξοδεύεις 24 ώρες με τον άνθρωπό σου. Μα θα διαφωνήσεις και κάπου βρε αδερφέ!!! Θα κοντράρεις...θα μεταφέρεις τη δουλειά στο σπίτι και στο κρεβάτι...θα...θα...και θα στραβοκοιτάξεις κιόλας για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς. Στη <τσίτα> δηλαδή συνεχώς, <και τα μυαλά στα κάγκελα>. Δε φτάνουν αυτά τα ολίγα για να το καθιστούν απορριπτέο πέρα για πέρα? Καταδικασμένες καταστάσεις...αν και κατ' ουσίαν είναι κι αυτή μια ανεξήγητη και κατάφορη αδικία μέσα στα εκατομμύρια των άλλων...τι λέτε?

jim1000

# 8 στις 3/7/2003
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5
Ποτέ δεν επεδίωξα μια τέτοια σχέση.
Ώσπου μια μερα ο έρωτας χτύπησε την πόρτα και ήταν από τον χώρο της δουλειάς. Δεν έχω μπερδέψει την δουλειά με τα αισθήματά μου.Και μάλιστα μπορώ να πω πως εργάζομαι πιο άνετα και με περισσότερο κέφι όταν δουλεύουμε μαζί.

# 9 στις 7/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μονο φιλία...

Δεν μου εχει τυχει...Δεν ξερω...Πάντως καλο ειναι να μην ειναι η σχεση απο τον ιδιο χαωρο εργασίας...επέρχεται πιο ευκολα φθορά στην σχέση...και γινεται βαρετο καποια στιγμη...με το να βλέπεις τον ανθρωπό σου 24 ωρες το 24ωρο...

athkon

# 10 στις 8/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 21

δημιοθργει τρομερα προβληματα,οποια καταληξη και να εχει...

Παράθεση:
Originally posted by freebird
Οσο εύκολο φαίνεται, τόσο δύσκολο και επικύνδινο είναι η δημιουργία μιας σχέσης στο χώρο δουλειάς. Σας μιλάω εκ πείρας.

πρεπει ν αποφευγονται.τις περισσοτερες φορες δημιουργουν προβληματα

# 11 στις 10/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
στην επιχ/ση που εργάζομαι έχουμε 3 περιπτώσεις συναδέλφων που είναι παντρεμένοι μεταξύ τους, αλλά εργάζονται σε διαφορετικούς χώρους και δεν υπάρχει επαγγελματική εξάρτηση, οπότε κανένα πρόβλημα. σε προηγούμενη δουλειά όμως υπήρχε ζευγάρι στον ίδιο χώρο που είχε τύχει 2-3 φορές να τους καμαρώσουμε οι υπόλοιποι να συνεχίζουν απτόητοι από την παρουσία μας την κρεββατομουρμούρα τους και ήταν πολύ άσχημο.
όσο για τις φιλικές σχέσεις, επειδή η πόλη μας είναι μικρή, κάποιοι έχουμε κοινωνικές και φιλικές σχέσεις μεταξύ μας,αλλά υπάρχει και μια συνάδελφος βρε παιδιά που ήταν κουμπάρα με τον προηγούμενο Διευθυντή, είναι κολλητή με τη γυναίκα του τωρινού, η κόρη της διδάσκει στην κόρη του προϊσταμένου, και ο άντρας της συνεργάζεται επαγγελματικά με τον Πρόεδρο!!!!!
δεν είναι αδικία????

kostas_1966

# 12 στις 11/7/2003
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Ολα ειναι αναλωσιμα

Ολοι σας ειστε αρνητικοι.Απορω.
Γιατι προτιματε να χαθει μια επικειμενη εστω και επιδοξη φιλια ή σχεση?Για να κρατησετε τη δουλεια σας?Ενταξει οι σχεσεις στη δουλεια φθειρονται.Για τις φιλιες διαφωνω καθετα,δυναμωνουν και δη οι αντρικες.
Ειχα κανει καποτε σχεση στη δουλεια μου.
Οταν λοιπον εφτασα στο ζενιθ,οταν δεν πηγαινε αλλο(ηταν προισταμενη μου),οταν επρεπε να διαλεξω...χωρις δισταγμο επελεξα τον ανθρωπο που εχει ψυχη.Πεταξα τη δουλεια στον καιαδα.
Δεν μετανοιωσα.Σημερα διατηρω ακομα η σχεση με την γυναικα αυτη παραπανω απο φιλικη.Οσο για τη δουλεια?Βρηκα μια ισαξια αν οχι καλυτερη.Ο πηχυς ειναι χαμηλος,ποτε δεν ημουνα υψηλοβαθμο στελεχος.Συνεπως οι απαιτησεις μου μα και οι υποχρεωσεις μου λιγοστες και ευκολα προσαρμοσιμες.
Οι δουλειες γενικοτερα ειναι το μεσον για την επιβιωση μας.Ισως ενιοτε τις αγαπαμε μα ποτε δεν τις παντρευομαστε.Οι φιλιες και οι σχεσεις ειναι αυτοσκοπος.Ειναι τα πρεπει της ζωης,τα βασικα συστατικα της οπως το νερο και ο αερας.Καθαρα και ξαστερα.
Εαν ειχα δικη μου εταιρεια spy τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.Δεν θα ειχα την ελαστικοτητα για να φυγω.Παρα ταυτα ομως αν εδινα στη δουλεια την ψυχη μου,εκτος των αλλων δεινων,θα εμενα κι ανεραστος!
Επειδη λοιπον "η πολυ δουλεια τρωει τον αφεντη"και "το αγωι τρωει τον αγωγιατη"destination:live.
Αλιμονο αν απορριψω το φιλο για τη δουλεια.Ειναι ανιδιοτελης η σχεση εντος και εκτος απο αυτην.Στην δουλεια ειμαστε μια οικογενεια,μια παρεα.Παιζουμε μαζι,ομαδικα εναντιον των θηριων του ανταγωνισμου.Αμα χτυπιομαστε μεταξυ μας αστα να πανε.Spy διαφωνω με την αποψη σου.
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

spy26

# 13 στις 11/7/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Φιλε kostas1966,

...να λοιπον που υπηρξε και μια φορα εως τωρα, που θα διαφωνουμε ! ...χαχαχα....

Και δυστηχως εχω την εντυπωση, πως οσο και να το αναλυσουμε , δεν προκειτε σε τουτο το κομματι να ταυτιστουν οι αποψεις μας ποτε ! Ξερεις γιατι ;

Γιατι δεν θα μπορεσεις ποτε να δεις τα πραγματα απο την δικη μου οπτικη γωνια! Γιατι οπως λες...για σενα η δουλεια ειναι το μεσον της επιβιωσης σου! Αυτο και τιποτα παραπανω! Και εως εδω συμφωνουμε...αλλα εγω το προχωρω ακομα παραπερα !Για μενα η δουλεια ειναι το μεσον...που εκτος απο την επιβιωση μου, θα μου προσφερει και ενα καλυτερο αυριο, θα κανει πραγματικοτητα τα ονειρα μου...που σιγουρα διαφερουν απο τα δικα σου ! Οι απαιτησεις του καθε ανθρωπου απο την ζωη του...διαφερουν πολυ ! Και ετσι πρεπει να ειναι...για να μπορει να υπαρξει ιεραρχια ! Ιεραρχια στο συστημα της ζωης και της κοινωνιας !

Αν εγω φιλε μου Κωστα, αν δεν εβλεπα ετσι τα πραγματα στον χωρο εργασιας...να εισαι σιγουρος πως εσυ...και ο καθε ''εσυ'', θα ειχατε μεινει ολοι σας χωρις δουλεια, και χωρις επιβιωση μαζι !!! Καθε δευτερολεπτο, που εσυ αφιερωνεις στην σκεψη σου...για την συναδελφο σου εν ωρα εργασιας, ειναι χαμενο χρημα για την επιχηρηση που εργαζεσαι ! Αν υποθεσουμε λοιπον...πως μια ωρα την ημερα σκεφτεσαι την γυναικα αυτην, και το ιδιο κανουν αλλοι 4 συναδελφοι σου που εχουν ζευγαρωθει με συναδελφους...τοτε εχουμε απωλεια 4 ωρων εργασιας ημερησιως για την επιχηρηση ! Ξερεις τι σημαινει αυτο ; Οχι φυσικα γιατι ποτε δεν το σκεφτεται ετσι ο υπαλληλος !
Σημαινει...οτι αντιστοιχει σε μισο μηνιατικο του ενος απο εσας! Και υπολογιζοντας πως για να διατηρεις την δουλεια σου...πρεπει στην επιχηρηση να φερνεις δουλεια για το δεκαπλασιο του μισθου σου....τοτε με προχειρους υπολογισμους, το ποσον ανερχεται σε 5000 ευρω μηνιαιως απωλεια τζιρου για την επιχηρηση! Δηλαδη ; Θ α σου πω αμεσως το ...δηλαδη ; Με αυτα τα λεφτα ο εργοδοτης σου, πληρωνει και τους τεσσερις σας καθε μηνα! Αρα τι πρεπει να κανει ; Να απολυσει τον εναν σας...για να σταματησει την χασουρα του !
Σκεψου λοιπον.....ΜΗΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ; Μηπως εισαι εσυ εκεινος που θα φυγει, και μετα διαμαρτυρεσαι κι ολλας, μην μποροντας να καταλαβεις τον λογο ;
Η μηπως καθε φορα που ο ερωτας σου χτυπαει την πορτα...θα στελνεις την δουλεια σου στον καιαδα...οπως λες ; Γιατι...ετσι θα πηγαινει και ο ερως μαζι στον καιαδα...οπως και ο αυτοσκοπος της ζωη σου, που ειναι η φιλιες και οι σχεσεις!!!

Φυσικα και να εχουμε φιλους, φυσικα και να εχουμε σχεσεις, φυσικα και να εχουμε δουλεια για την επιβιωση μας !!! Αλλα να μαθουμε καποτε ολοι μας ( και τον εαυτο μου βαζω μεσα ) να μπορουμε να τα ξεχωριζουμε, να τα ταξινομουμε και να τους αφιερωνουμε αποκλειστικοτητα χρονου ! Οχι ολλα μαζι, αχταρμας !
Ετσι οπως σου περιγραφω...πιστεψε με, μπορεις στην ζωη σου να εχεις και τα τρεια ταυτοχρονα και να εισαι και ευτηχισμενος ! Ετσι οπως εσυ μου περιεγραψες, παντα κατι θα χανεις και θα το αφηνεις πισω! Και θα εισαι παντα μιζερος, παντα ''φτου κι απο την αρχη'' , και φυσικα εδω κολλαει και το παντα ΑΝΕΡΑΣΤΟΣ !!!!!!

Στο προυγουμενο αρθρο μου...γραφω επισης και τι χρειαζετε απαραιτητα στην περιπτωση, που πεσει καποιος σε αυτην την λουμπα....! Γιατι βρε αδερφε ανθρωποι ειμαστε και κανουμε και λαθη ! Διαβασε την τελευταια παραγραφουλα....

Αυτα τα ολιγα, αγαπητε μου φιλε Κωστα ( ειλικρεινεστατος ο χαρακτηρισμος και ΟΧΙ ειρωνικος ...προς αποφυγην παρεξηγησεων)....απο εμενα !!!

ΥΓ: εισαι αρκετα μεγαλυτερος μου...και δεν μπορω να ξερω πως εγω οταν φτασω στα χρονια σου...θα βλεπω τα πραγματα στην ζωη...για αυτο αφηνω και ενα ενδεχομενο ανοιχτο...μελλοντικης ταυτισης αποψεων !! ........χα χα χα χα θα εισαι ακομα εδω ;
;;;

melique

# 14 στις 11/7/2003
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 69
Απαντήσεις: 412
Ε λοιπόν spy ούτε εγώ συμφωνώ μαζί σου...μάλλον προς τον Κώστα τείνω να ταυτίζομαι...

Κι'εγώ έχω περάσει από το δρομάκι που έλεγε σχέση ή δουλειά και επειδή ο άνθρωπος πάντα θα παίζει πρωταρχικό ρόλο για μένα...ναι ξαπόστειλα την δουλειά και θα το ξανάκανα...

Όλοι μας περνάμε από πολλές δουλειές στην ζωή μας, άλλες καλές, άλλες καλύτερες...αλλά όλες δουλειές!

Πόσοι είναι όμως οι άνθρωποι που μας αγγίζουν σ'αυτη τη ζωή;;; Αξίζει τον κόπο να τους προσπερνάμε για κάτι τόσο πεζό και τόσο ανούσιο όπως η δουλειά;;

Δουλειές υπάρχουν χιλιάδες...άνθρωποι αληθινοί όμως πόσοι ???

Φαντάζεσαι αγαπητέ φίλε να δεις ένα πρωινό μπροστά σου δυο μάτια που είναι το άλλο σου μισό και να το προσπεράσεις μόνο και μόνο επειδή έτυχε να το δεις στο γραφείο σου???

Δεν μιλάω για επιπόλαιες σχέσεις...μιλάω για "πραγματικό" έρωτα...για μελωδία, για μαγεία...ε αυτό δεν το προσπερνάς για καμία δουλειά......
Ένα αστέρι είναι μια ελπίδα, μια ελπίδα είναι μια ευχή, μια ευχή είναι μια αλήθεια, μια αλήθεια είναι μια ζωή...

GIANNIS73

# 15 στις 11/7/2003
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 41
Από εμπειρία φιλικού ζεύγους, θα πω ότι ήταν πολύ δύσκολη η συνύπαρξη του ζευγαριού, λόγω του γεγονότος ότι αναγκαζόντουσαν να έρχονται σε προσωπικές διενέξεις και συγκρούσεις και στο σπίτι τους συνέπεια των διαφορετικών αντιλήψεων που είχανε σε θέματα εργασίας. Φυσικό επακόλουθο ήταν ο ένας από τους δύο να αλλάξει χώρο εργασίας για να αποκατασταθούν οι προσωπικές τους σχέσεις και να επέλθουν οι ανάλογες ισορροπίες......

spy26

# 16 στις 11/7/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα

Παράθεση:
Originally posted by spy26
Βεβαια...επειδη ειμαστε ανθρωποι, και δεν ειναι δυνατον να αυτοπειθαρχουμε τον εαυτο μας παντοτε απολυτα, εχοντας και τις στιγμες αδυναμιας μας, δεν ξερεις ποτε ο ερωτας θα σου χτυπησει την πορτα αλλα ουτε και ποτε θα δημιουργηθουν οι προυποθεσεις χτισιματος μιας φιλιας αληθινης !!! Σε μια τετοια περιπτωση...θα ηταν ευχης εργο, αν και οι δυο πλευρες εχουν την δυναμη και καταφερουν αυτο που ξεκινησε μεσα απο την δουλεια...να το μετακομισουν εξω απο αυτην για παντα, και ποτε να μην το ξαναφερουν μεσα ! Να το νιωσουν δηλαδη και να το απολαυσουν, αλλα εξω απο την επιχηρηση και ποτε μεσα σε αυτην !!! Να αποκτησουν την ικανοτητα να μην τα μπερδεψουν ποτε και τα δυο μαζι, οπως και να μην τους επηρεζει η συμπεριφορα στην δουλεια με την προσωπικη !!!

Επειδη αγαπημενη melique , η φαντασια μου ανεκαθεν οργιαζε...,δεν θα υπηρχε περιπτωση να μην ειχα σκεφτει το ενδεχομενο που περιεγραψες, απευθυνομενη σε εμενα !
Για αυτο και εγω σου ΞΑΝΑεπισυναπτω ενα μερος απο το προηγουμενο αρθρο μου στο ιδιο θεμα...ως απαντηση μου!!!

Αυτο θα προσπαθουσα να κανω, και οχι να στειλω την δουλεια στα ''τσακιδια'' !!! Αυτο βρισκω πιο σωστο,πιο εξυπνο, πιο λογικο !!!

Και σχετικα με αυτο που λες...οτι δουλειες υπαρχουν χιλιαδες...θα σου πω πως δεν υπαρχει παραπανω απο 1...αντε 2...αντε 3...το maximum !!! Οσοι δηλαδη μπορει να ειναι και οι ανθρωποι maximum που θα αγαπησεις αληθινα!!! Αρα ...να εισαι βεβαια, πως δεν εχεις την πολυτελεια, να αποριψεις την δουλεια σου, ουτε την Αγαπη,αν προκειτε για αληθινη οπως λες !!!

Εκτος κι αν εχεις συμβιβαστει στην ζωη σου...οτι παντα θα δουλευεις καπου, ανεξαρτητως αν σε ευχαριστει αυτο που κανεις, αν σε γεμιζει, αν σου δινει την δυνατοτητα να νιωθεις και να εισαι δημιουργικη! Εκει ...αλλαζει το πραγμα !!!

Και για να το διασκεδασουμε και λιγακι ....αν οντως υπαρχουν χιλιαδες δουλειες...πες μου που τις πουλανε, να αγορασω καμια δεκαρια, να εχω καβαντζα...για τους δεκα επομενους ερωτες μου!!!!
;;;

melique

# 17 στις 11/7/2003
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη

Αχ βρε Spy μου...

Πως με καταλαβαίνεις...και με προβλέπεις κ'όλας..!!!

Εγώ πάλι...να σου θυμίσω όλα τα υπόλοιπα που έγραφες στο post σου...δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος....
Για να μην μείνεις όμως με τις απορείες....

Παράθεση:
Και σχετικα με αυτο που λες...οτι δουλειες υπαρχουν χιλιαδες...θα σου πω πως δεν υπαρχει παραπανω απο 1...αντε 2...αντε 3...το maximum !!! Οσοι δηλαδη μπορει να ειναι και οι ανθρωποι maximum που θα αγαπησεις αληθινα!!! Αρα ...να εισαι βεβαια, πως δεν εχεις την πολυτελεια, να αποριψεις την δουλεια σου, ουτε την Αγαπη,αν προκειτε για αληθινη οπως λες !!!

Το ότι έχω αλλάξει 3 δουλείες τώρα...και είμαι στην 4η??? λες να κάνω κάτι λάθος?????

Παράθεση:
Εκτος κι αν εχεις συμβιβαστει στην ζωη σου...οτι παντα θα δουλευεις καπου, ανεξαρτητως αν σε ευχαριστει αυτο που κανεις, αν σε γεμιζει, αν σου δινει την δυνατοτητα να νιωθεις και να εισαι δημιουργικη! Εκει ...αλλαζει το πραγμα !!!

Μπα...πάντα ότι έκανα μ'ευχαριστούσε...αλλιώς δεν το έκανα καθόλου! Και όταν είσαι δημιουργικός...παντού βρίσκεις χώρο και τρόπο για δημιουργία...!!!

Παράθεση:
Και για να το διασκεδασουμε και λιγακι ....αν οντως υπαρχουν χιλιαδες δουλειες...πες μου που τις πουλανε, να αγορασω καμια δεκαρια, να εχω καβαντζα...για τους δεκα επομενους ερωτες μου!!!!

Τι μου δίνεις για να σου πω το μυστικό>?????????
Ένα αστέρι είναι μια ελπίδα, μια ελπίδα είναι μια ευχή, μια ευχή είναι μια αλήθεια, μια αλήθεια είναι μια ζωή...

spy26

# 18 στις 16/7/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Λοιπον...εισαι 28 ετων και εχεις αλλαξει ηδη τρεις δουλειες και βρισκεσαι στην τεταρτη ! Λιγο πριν αλλαξεις και αυτην και πας για την πεμπτη θα ελεγα εγω.....
Που σημαινει πως...καμια απο αυτες δεν σε ευχαριστουσε! Πως σε καμια απο αυτες δεν καταφερες να φτασεις στην κορυφη και πως παντα ...μαλλον εμαθες ή να το βαζεις στα ποδια ή να γκρεμιζεις χαρην αυτοκαταστροφικοτητας οτι εχεις φτιαξει...αφου εισαι τοσο δημιουργικη...οπως λες !!!

Οσο για το μυστικο σου...ασε χρυση μου,κρατησε το για τον εαυτο σου! Εγω εχω βρει τον δρομο που βαδιζω,ειμαι συνηδητοποιημενος και παλευω για να φτασω στον προορισμο μου ! Εχω εγω ενα αλλο μυστικο...που δεν προκειτε να το μαθεις ποτε...οσα και να μου δωσεις !!!

Ξερεις ...καποτε εγω ειχα χειροτερα μυαλα απο εσενα, μα ''εφαγα'' κατι φαπες που ακομα γυρναει το κεφαλι μου σβουρες ! Ασε λοιπον τα μυστικα...και κοιτα να γινεις πραγματικα δημιουργικη οχι μονο στην δουλεια σου...αλλα στην ζωη σου ! Για σενα και για τον εαυτο σου ! Μην μου τα λες εμενα αυτα τα φουμαρα...γιατι τα ''καπνισα'' πριν πολυ καιρο !!!
;;;

melique

# 19 στις 16/7/2003
author
Γυναίκα / 44 / Ελεύθερη

Σ'ευχαριστώ...

Spy μου (επέτρεψέ μου το μου...) ,

Σ'ευχαριστώ που μου δίνεις μια άλλη άποψη των πραγμάτων.

Βγάζεις διάφορα συμπεράσματα από τα γραφόμενά μου, αλλά και πάλι σίγουρα μου είναι απόλυτα χρήσιμο να δω τι μπορεί να συμπεραίνει κανείς, ακόμα και όταν δεν σε γνωρίζει....

Χαίρομαι που έχεις το μυστικό σου και ελπίζω πάντα να καταφέρνεις να πετυχαίνεις το στόχο σου...και επαγγελματικά και προσωπικά!

Το αρχικό μας θέμα ήταν αν η πρωσωπική ευτυχία σου χτυπήσει την πόρτα του γραφείου σου.... τότε τι συμβαίνει...

Εύχομαι σε όλους να υπάρχουν πάντα οι καλύτερες των προυποθέσεων και να συνδυάζονται με τα ευτυχέστερα των αποτελεσμάτων....με τις λιγότερες και πλέον ασήμαντες απώλειες.....και τους ελάχιστους των προβληματισμών...

swissegreek

# 20 στις 17/7/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ισπανία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 24
prosopika to theoro apagoreymeno!
Epeidh tygxanei na eimai ergodoths me grafeia kai ypallhlous mporo na po oti oi 10% ayton ton sxeseon katalhgoun se gamo kai oi 90% sthn katastrofh (KAI GIA MENA MAZI!!!)!!!
τοσσα δε μαρ, σπαιν.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε