Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα τραγούδια που λέγαμε μαζί

Σελίδα : 1

dancer

# 1 στις 27/6/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345
'Aρεσαν+: 0%

Τα τραγούδια που λέγαμε μαζί

Μετά από ένα χωρισμό, μετά από μία σχέση ή γάμο, μακροχρόνιο ή όχι, πάντα μένουν στο μυαλό οι στιγμές που περάσαμε μαζί, τα μέρη που ήμασταν μαζί, οι διακοπές που κάναμε μαζί, τα τραγούδια που ακούγαμε μαζί, η μουσική που χορεύαμε μαζί, οι φωτογραφίες που βγήκαμε μαζί.

Και μιλάω για ευχάριστες αναμνήσεις, όταν μάλιστα έχει περάσει ο πόνος του χωρισμού! Αναμνήσεις που αγαπάμε και δεν θελήσαμε να σκοτώσουμε μετά το τέλος της σχέσης.

Συχνά μιλώντας για το παρελθόν μου χρησιμοποιώ τον πληθυντικό αριθμό (πήγαμε, είδαμε, κάναμε) εννοώντας τον πρώην σύντροφο...

Εσείς?

τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

evans

# 2 στις 27/6/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΑΡΩΜΑ, ΜΕΛΩΔΙΕΣ , ΣΤΙΓΜΕΣ , ΧΑΜΟΓΕΛΑ , ΔΑΚΡΥΑ , ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ , ΑΓΑΠΗ , ΠΟΝΟΣ , ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ .
ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΠΑΖΛ ΠΟΥ ΜΑΣ ΣΧΗΜΑΤΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΤΑ ΛΕΜΕ ΑΜΕΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ .
ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΣ , ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΜΑΣ , ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΜΑΣ , ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΜΑΣ , ΕΜΕΙΣ!

freebird

# 3 στις 27/6/2003
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ηλείας / Πύργος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 56
Dancer, κάπως έτσι πρέπει να είναι τα πράγματα, διότι με τον άνθρωπο που συνδεόμαστε έχουμε αφιερώσει ψυχή και σώμα για οσο διάστημα είμαστε μαζί. Και όσο και αν πονάει, όταν περάσει η οξεία φάση και ηρεμήσουμε, τότε το μόνο που θυμόμαστε είναι οι καλές στιγμές που περάσαμε μαζί, τα ταξίδια, τα τραγούδια που ακούγαμε κλπ....Μένει σαν μια γλυκιά ανάμνηση στις σελίδες του βιβλίου της καρδιάς μας.

# 4 στις 28/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Meta pou pernaei o thymos, o ponos kai i melagxolia, erxetai kapoia mera pou anoigoume to syrtari kai koitame fotografies, enthymia, dwrakia, kouklakia klp klp kai thymomaste tis stigmes pou ta exoume syndesei ola auta me tin/ton prwin syntrofo. Einai toso glykes autes oi anamniseis giati mas exoun xara3ei gia panta..... Well done agapiti fili Dancer!!!

# 5 στις 29/6/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πάντα για άτομα που βρέθηκαν στη ζωή μου στο παρελθόν χρησιμοποιώ πληθυντικό.
Δεν ήταν μόνο η πορεία της σχέσης μας κοινή, ήταν και το ότι κάποια κομμάτια αν θες του εαυτού μου, σχηματίστηκαν, βγήκαν στην επιφάνεια εξαιτίας τους.
Άλλα παρέμειναν και ως κύρια στοιχεία του χαρακτήρα μου, κι άλλα εξαφανίστηκαν ως ελαττώματα.

Ό,τι κι αν έγινε όμως, ο πληθυντικός για μένα είναι ο ελάχιστος φόρος τιμής και σεβασμού σε όποιον συμπορεύθηκε έστω και για λίγο στο παρελθόν μαζί μου...

ntolmadofilo

# 6 στις 8/7/2003
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 46
Μετά από έναν χωρισμό έρχεται ο πόνος το σφίξιμο της καρδιάς και αυτό γιατί σκέφτεσαι όλες τις όμορφες στιγμές που πέρασες με τον/την πρώην σύντροφο σου και πονάς, πονάς που δεν θα ξαναμιλήσει γλυκά ο ένας στον άλλο που δεν θα ξαναπαίξετε τρυφερά παιχνίδια που γενικά δεν θα υπάρχει δίπλα σου αυτός ο άνθρωπος που έκανε τις στιγμές σου διαφορετικές.
"ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΘΛΙΨΗ ΜΑ ΜΟΥ ΄ ΧΕΙ ΛΕΙΨΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ/ΑΓΟΡΑΚΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΟΛΑ ΤΟΣΟ ΩΡΑΙΑ"

stratos_h

# 7 στις 9/7/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Αλλίμονο αν πετάγαμε στα σκουπίδια όλούς αυτούς τους θησαυρούς που στολίσανε κατά καιρούς την ψυχή μας ... Είναι βιώματα κοινά με ανθρώπους που γελάσαμε , κλάψαμε ,ταξιδέψαμε στα σύνεφα , εξτασιαστήκαμε ,βρεθήκαμε σε άλλους κόσμους ,σε άλλες διαστάσεις... Και ήταν κοινά!Αυτό βέβαια δεν πρέπει να μας στοιχειώνει και προτεραιότητα να έχει το παρών και το μέλλον απ' όπου θα αντλήσουμε νέο νέκταρ, νέες εμπειρίες ...νέα στολίδια ... Δεν θλίβομαι για ότι πέρασε ... με έκανε πλουσιότερο και μπορώ να προσφέρω περισσότερα σε αυτό που θα έρθει...

holborn

# 8 στις 11/7/2003
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 15

μιν τα βαζουμε ολα στο ιδιο καλαθι

Ta petaxa ola,tipote den thelo na mou thimizi kati apo mia sxesei pou me exantlise psixologika,pou den axize,min ta vazoume ola sto idio kalathi prepei na xexorizoume ti kalo perase apo tin zwi mas,kai mono afta na kratame.

prisoner2002

# 9 στις 16/7/2003
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 44
πράγματι, στιγμές του παρελθόντος έρχονται στο νου μας. Σκέωεις που γεμίζουν τον αέρα με μυρωσιά ευχάριστης ανάμνησης. Στιγμές, κουβέντες, τραγούδια, που υπάρχουν χαραγμένα μεσα μας και μας θυμίζουν το παρελθόν.΄
Ένα παρελθόν που μπορεί να μας πλήγωσε αλλά φιλτραρισμενο μέσα από το χρόνο μας δίνει μια αίσθηση χαράς και λύπης μαζί. Χαρά γι'αυτά που ζήσαμε, λύπη γι'αυτά που δεν προλάβαμε.
Είναι απαραίτητα τέτοια διαλείματα της ψυχής και του μυαλού μας. Το παρελθόν όμως είναι παρελθόν και δεν πρέπει να επηρεάζει αρνητικά το παρών.

gallidoula

# 10 στις 3/3/2004
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646

Παράθεση:
Originally posted by stratos_h
Αλλίμονο αν πετάγαμε στα σκουπίδια όλούς αυτούς τους θησαυρούς που στολίσανε κατά καιρούς την ψυχή μας ... Είναι βιώματα κοινά με ανθρώπους που γελάσαμε , κλάψαμε ,ταξιδέψαμε στα σύνεφα , εξτασιαστήκαμε ,βρεθήκαμε σε άλλους κόσμους ,σε άλλες διαστάσεις... Και ήταν κοινά!Αυτό βέβαια δεν πρέπει να μας στοιχειώνει και προτεραιότητα να έχει το παρών και το μέλλον απ' όπου θα αντλήσουμε νέο νέκταρ, νέες εμπειρίες ...νέα στολίδια ... Δεν θλίβομαι για ότι πέρασε ... με έκανε πλουσιότερο και μπορώ να προσφέρω περισσότερα σε αυτό που θα έρθει...

Κι όμως μου τα πέταξε όλα.Τα μισά σπασμένα και τα υπόλοιπα στα σκουπίδια..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

# 11 στις 3/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παντα θυμομαστε τις καλες στιγμες και αναπολουμε το παρελθον σαν μια αναμνηση καλη και τρυφερη...
Οτι και να συνεβη οι καλες στιγμες οσο λιγες και να ειναι δεν σβηνουν!!!!!!!!!

broxi

# 12 στις 6/3/2004
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Ν. Αιτωλοακαρνανίας / Αγρίνιο
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 520

Οτι ζησαμε...

Οτι ζησαμε με εκεινους που τα ζησαμε, ειναι η ιδια μας η ζωη....
Πως μπορεις λοιπον να πεταξεις και να ξεχασεις την ζωη σου;;;;
Πρωτημω αναμνησεις με γελια, αστεια, πλακες, λουλουδια, αναμνησεις με χιλια χρωματα, αλλα με αναμνησεις....εστω και αν καπου ειναι μουσκεμενες απο δακρυα...
Ακομη και βρεγμενες θα δηλωνουν με την υπαρξη τους οτι στη ζωη μου εζησα και δεν υπηρχα μονο...
...και να μην ξεχνιωμαστε... Οτι ειμαστε το χρωσταμε σε ...καποια τραγουδια που τραγουδηθηκαν με ανθρωπους που μας γυρισαν την πλατη καπου παρακατω....
Μετατροπη απο κεφαλαια by moo693.
Σημασία δεν έχει να βρείς έναν άνθρωπο να περασεις τη ζωή σου μαζί του...αλλά κάποιον που να μην μπορείς να ζήσεις μακριά του...

# 13 στις 6/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κι αν ξαφνικα ανακαλυψεις οτι υπηρχαν πολλα τραγουδια που δεν τραγουδησες με τον ανθρωπο που επελεξες για συντροφο ζωης τι γινεται?
αν ανακαλυψεις οτι για πολυ καιρο παραμεινατε βουβοι και οι δυο?
οταν αντιλαμβανεσαι επιτελους οτι λειπουν πολλες νοτες απο την κοινη ζωη σας και το τραγουδι ακουγεται φαλτσο, παραφωνο
τοτε ακομα κι αυτα τα λιγα που τραγουδησες μαζι του φαινονται ψευτικα, αναξια να παραμεινουν στην μνημη σου για να τα ανακαλεις με ευχαριστα συναισθηματα...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε