Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Έχω μπερδευτεί αφάνταστα

Σελίδα : 1

THX1138

# 1 στις 22/6/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 117
'Aρεσαν+: 0%

Έχω μπερδευτεί αφάνταστα

Μεγάλη ιστορία, αλλά πρέπει να την πω για να μπορέσετε να βοηθήσετε.

Ξεκινά πριν 12 χρόνια όταν μπήκα στο πανεπιστήμιο. Εκεί γνώρισα μια κοπέλα που έγινε η καλύτερή μου φίλη. Παρόλο που από τότε την ερωτεύτηκα δεν της το είπα ποτέ, ήμουν πολύ κλειστός και ίσως ψυχρός χαρακτήρας τότε. Αυτή, καλύτερη φοιτήτρια από μένα τέλειωσε δυο χρόνια νωρίτερα και έφυγε για διδακτορικό στο εξωτερικό. Μέχρι και το 2001 επικοινωνούσαμε με email και συναντιόμασταν όποτε ερχόταν εδώ.

Το 2002 λόγω διάφορων προβλημάτων (υγείας) και των δυο μας (σύμπτωση ή υπάρχει κάποιο μυστήριο δέσιμο μεταξύ μας χάσαμε επαφή. Εγώ όλο αυτό το διάστημα δεν την ξέχασα και ούτε ερωτεύτηκα κάποια άλλη.

Και έρχεται ο φετινός Μάιος όπου τυχαία διαπίστωσα ότι έχει επιστρέψει και εργάζεται ως ερευνήτρια στο τοπικό πανεπιστήμιο (στην ιστοσελίδα του οποίου βρήκα το email της). Αμέσως της έστειλα email με τα νέα μου, απάντησε και κανονίσαμε να βρεθούμε. Στην πρώτη αυτή συνάντηση που κράτησε έξι ώρες προσπαθήσαμε να αναπληρώσουμε το κενό των 4 χρόνων που είχαμε χαθεί. Μάθαμε επίσης ότι κανείς μας δεν έχει σχέση αυτό το διάστημα. Μάλιστα μου είπε ότι τα προσωπικά της δεν πηγαίνουν καλά από όταν ήρθε στην Ελλάδα, έξω είχε λέει περισσότερη πέραση.

Πρέπει να πω εδώ ότι τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει αρκετά. Έτσι μετά από αυτή τη συνάντηση, με email της εξομολογήθηκα ότι ήμουν και ακόμα είμαι ερωτευμένος μαζί της. Της είπα όσα δεν είχα τολμήσει να πω στα τόσα χρόνια που είμασταν φίλοι. Μετά δυο μέρες ξανασυντηθήκαμε και της τα είπα και από κοντά. Είχε αιφνιδιαστεί και με ρώτησε αρκετές φορές αν είμαι σίγουρος και αν τα εννοώ πραγματικά όλα αυτά. Μετά από αρκετή συζήτηση τη συνόδεψα σπίτι της καθώς ήταν αργά, με προσκάλεσε μέσα και μπήκα. Καθώς ήμουν ακόμα διστακτικός αυτή μου πρότεινε να τη φιλήσω όπως και έκανα. Μετά μείναμε αγκαλιασμένοι για αρκετή ώρα και ξαναρχίσαμε τα φιλιά με περισσότερο πάθος. Να μην τα πολυλογώ, περάσαμε τρεις ώρες μαζί στο σπίτι της εκείνη τη νύχτα.

Τις επόμενες δυο μέρες ανταλλάξαμε αρκετά email, μες την καλή χαρά όλα, δε βρεθήκαμε όμως. Όταν λοιπόν ξαναβρεθήκαμε, μου είπε ότι δεν μπορούμε να έχουμε τέτοια σχέση καθώς με βλέπει μόνο σα φίλο και άλλα τέτοια. Και είναι πλέον ένας μήνας από τότε, ένας μήνας στον οποίο έχω χάσει πέντε κιλά και πέντε πόντους από τη μέση μου (και δεν ήμουν παχύς), και έχω φτάσει (ίσως περάσει) τα όρια κατάθλιψης.

Από τότε ξαναβρεθήκαμε δυο φορές, δεν έχουμε χάσει επαφή μέσω email αν και έχει αραιώσει κατά πολύ τα δικά της και γενικά μου δίνει πλέον την εντύπωση ότι με αποφεύγει. Εγώ δεν έχω πειστεί ακόμα ότι δε με θέλει για διάφορους λόγους. Πρώτον επειδή στην αρχή μου έδωσε ελπίδες με τη συμπεριφορά της. Δεύτερον, είναι αγχωμένη με τα επαγγελματικά καθώς η σύμβασή της λήγει σύντομα και θα πρέπει να ψάχνει για δουλειά. Είναι αρκετά περήφανη και θέλει να είναι ανεξάρτητη οικονομικά. Τρίτον, στην τελευταία μας συνάντηση είπε ότι με το να με αρνηθεί αφήνει μια καλή ευκαιρία. Αργότερα βέβαια με email είπε ότι κακώς έφερε το θέμα στην κουβέντα μας. Και τελικά αυτή η στάση της να με αποφεύγει παρόλο που δεν τσακωθήκαμε και μιλούσαμε πάντα πολιτισμένα, εμένα με κάνει να πιστεύω ότι με θέλει τελικά, αλλά κάτι άλλο την απασχολεί και προσπαθεί έτσι να με ξεχάσει.

Ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να τα διαβάσετε όλα αυτά. Ζητάω μια βοήθεια, κάποιος με περισσότερη πείρα να με διαφωτίσει, δεν ξέρω τι να κάνω πια.

tzenaki

# 2 στις 23/6/2006
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 11
emena h tapeinh mou gnwmh einai na adiaforhseis estw kai ligo.katalavainw oti einai duskolo kai oti milame gia istoria 12 xronwn alla na thimasai oti an mia gunaika dei oti kapoios pou htane erwteumenos mazi ths adiaforei ligo,akoma kai an den ths aresei katholou endiaferetai estw ligo.poso mallon esu pou exete kai ena idiaitero desimo opws fenetai.mporei na eimai kai lathos pantws na thimasai kathe telos kai arxh!

allegria

# 3 στις 23/6/2006
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 703
Φίλε THX1138, καταλαβαίνω πώς νιώθεις, αλλά δεν νομίζω ότι έχεις ελπίδες. Η κοπελίτσα ψάχνει κάτι άλλο. Σου έδωσε αρχικά κάποιες ελπίδες διότι νόμισε ότι ίσως μπορούσε να σε δει διαφορετικά, δεν σε είδε και οπισθοχώρησε. Όλοι οι άλλοι λόγοι που αναφέρεις είναι είτε επαγγελματικοί είτε μια προσπάθεια να μην σε πληγώσει. Άποψή μου είναι προχώρα στην επόμενη και μη χολοσκάς. Εξάλλου αυτή θα χάσει.

# 4 στις 23/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αγαπητε φίλε,
Οι Τρύπες σε ένα τραγούδι τους λένε την εξείς φράση: Η ζωή είναι μεγάλη μη τη κάνεις καρναβάλι.

Δε λέω, καλός ο έρωτας, από τα όμορφότερα συναισθήματα. Άλλα πάνω από όλα πρέπει να κοιτάμε την αξιοπρέπεια και τον ευατό μας. Ακουγεται εγωιστικό, αλλά αν η ζωή σου δε σε γεμίζει τότε έχεις χάσει το παιχνίδι.

Έχασες ήδη 12 χρόνια από τη ζωή σου επειδή δεν είχες το θάρρος να ανοίξεις τη καρδιά σου στη γυναίκα που σε ενδιέφερε. Έμεινες κολλημένος τόσο καιρό και προφαμώς έχασες πολλέ άλλες ευκαιρίες για ευτυχία. Τώρα κινδυνεύεις να ΄χασεις άλλα τόσα επιδή παρέμενεις κολλημένος και θρέφεις φρούδες ελπίδες.

Το καμπανάκι χτυπάει, κοίτα λίγο τη ζωή σου πιο μετά θα είναι αργά να μετανοιώσεις. Αν θές τη συγκεκριμένη κυρία, ζήτα της ξεκέθερα αν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτά που θες από αυτήν. Αν ναι μπράβο, αν όχι τότε κοίταξε να προχωρήσεις στη ζωή σου και να κάνεις επιτέλους κάτι για τον ευτό σου.

Ευχομαι το καλύτερο.

THX1138

# 5 στις 23/6/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Περιμένω κι άλλες, όσο πιο πολλές γνώμες τόσο το καλύτερο.

Πραγματικά σπουδαίο site, μακάρι να το είχα βρει νωρίτερα. Να είστε όλοι καλά και να βρείτε αυτόν/ή που ψάχνετε.

THX1138

THX1138

# 6 στην 1/7/2006
author
Ανδρας / 48 / Σε σχέση
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο

Επίλογος

Απλώς να σας ενημερώσω για την κατάληξη της υπόθεσης. Ήταν η χειρότερη δυνατή καθώς έχασα και τη φιλία της και αυτό με πόνεσε πολύ περισσότερο. Ο πόνος αυτός παραδόξως πέρασε γρήγορα, ίσως γιατί δεν μπορούσα πια άλλο να είμαι τόσο χάλια, κινδύνευε πλέον η ψυχική μου υγεία. Και σίγουρα βοήθησε η εγγραφή μου εδώ, ευχαριστώ τους δημιουργούς αυτού του εκπληκτικού site και όλα τα μέλη του

Ουδέν κακό αμιγές καλού. Κοιτάω μπροστά όντας κατί τι σοφότερος.

Ηθικόν δίδαγμα
Έχετε κι αυτή την περίπτωση υπόψη σας όσοι πάτε να μπλέξετε τον έρωτα με τη φιλία και σκεφτείτε το καλά πρώτα. Αν μια φιλία αξίζει πραγματικά, τότε ότι άλλο κι αν νοιώθετε πνίξτε το, μην το εκφράσετε. Γιατί το πιθανότερο είναι να τη χάσετε. (Σίγουρα πολλοί θα έχουν διαφορετική άποψη, σεβαστή, μην αρχίσουμε αντιπαράθεση γι' αυτό, απλώς τη γνώμη μου είπα).

omarianna

# 7 στις 21/8/2006
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 10
Φιλε μου, παρόλο που το θεμα εχει ληξει,οπως λες, και δυστυχως αρνητικα, θελω να σου πω το εξης.

Όσο και αν το σκεφτεσαι,και ειμαι σιγουρη οτι το σκεφτεσαι πολυ,συγκεκριμενα την σκεφτεσαι πολυ, να ξερεις οτι η ζωη δεν ξερεις τι θα σου φερει. Στο λεω, εχοντας ζησει μια αντιστοιχη εμπειρια και εχοντας υπαρξει στη θεση της κοπελας που αναφερεις.

Συνεχισε τη ζωη σου, κανε τις σχεσεις σου, αγαπησε και ερωτευσου αλλα ατομα και πιστεψε με αν ειναι να εισαι μαζι της θα εισαι.Μελλοντικα...

Πιθανον να χρειαζοταν περισσοτερη επιμονη.Η επιμονη κολακευει πολυ μια γυναικα,πιστεψε με.Ποσο μαλλον τη συγκεκριμενη που αρχικα εδειξε ενδιαφερον. Προσωπικα η επιμονη και η ευγενεια του φιλου μου με κερδισαν. Και φαντασου οτι δεν τον ηθελα καθολου!Αληθεια.Με κερδισε ομως. Ειναι πολυ καλο να ξερεις οτι καποιος εκει εξω,όσο και αν τον φτύνεις,νοιαζεται για εσενα. Επισης βοηθησε η "αδιαφορια"την καταλληλη στιγμη.Εκει ξυπνησα και συνηδητοποιησα οτι μια μερα δε μου ειχε τηλ.καθολου.Τρελάθηκα.Δεν αντεξα και αργα το βραδυ τηλ εγω,που μεχρι εκεινη τη στιγμη,το θεωρουσα αδιανοητο να του τηλεφωνησω και "να του δωσω θαρρος",αφου και καλα δεν με ενδιεφερε...οπως πιστευα...

Μη μετανιωνεις για τιποτα!Ησουν πολυ ενταξει απεναντι της.Ησουν, εστω και καθηστερημενα, ειλικρινης!Πιστεψε με,θα της ληψει η φιλια σου και το γεγονος οτι καποιος τη θελει πολυ.Αλλωστε.τα προσωπικα της δεν της πηγαινουν καλα οπως λες

Προχωρησε στη ζωη σου και ας γινει οτι ειναι καλυτερο και για τους δυο σας!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε