Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

κι όταν η σχέση χάνει το πάθος?

Σελίδα : 1

tranzamon

# 1 στις 26/6/2006
author
Ανδρας / 38 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

κι όταν η σχέση χάνει το πάθος?

το άρθρο για την <<ερωτική τεμπελια>> ξεκινάει με σωστή βάση αλλά τι γίνεται όταν τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά απ τη μεριά σου και έχεις παρακινείσει τον/την σύντροφό σου (όπως στην περίπτωσή μου) άμεσσα ή έμμεσα , μα πάντα μάταια?
εκεί μήπως όντως διαλύεται το πάθος?
και τι γίνεται όταν σου έχει μείνει η αγάπη και προσπαθείς να ξανα αποκτήσεις το πάθος.
μήπως είσαι όντως καταδικασμένος?
δεν ξέρω αλλα προσπαθώ κάποια χρόνια και είμαι ήδη πολύ απογοητευμένος και κουρασμένος για περετέρω προσπάθεια.
έχει μείνει μόνο η αγάπη που είναι πολύ δυνατή και με κρατάει στη σχέση.
όμως χωρίς πάθος...απλά συντηρείτε ο δεσμός.

tzenaki

# 2 στις 29/6/2006
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 11
Είχα περάσει και εγώ απο μια παρόμοια ιστορία με την δικιά σου και πραγματικά δεν μπορούσα να αφήσω τον ανθρωπό μου όμως δεν υπήρχε πια καθόλου πάθος.Τον αγαπόυσα πραγματικά και ακόμα τον αγαπώ αν και ο καθένας έχει πια τη ζωή του.Μας πήρε τρείς μήνες να μιλήσουμε μετά τον χωρισμό αλλά τώρα έχουμε μια σχέση φιλίας αν και δεν θα ταίριαζε ακριβώς αυτή η έκφραση.Δεν αναιρούμε αυτό που προυπήρξε μεταξύ μας απλά καταλάβαμε ότι αναζητούσαμε κάποια στιγμή το πάθος αρκετά έντονα και δεν μπορούσε να το βρεί ο ένας στον άλλον.Δε σου κρύβω ότι ήταν δύσκολο και μου πήρε 2 μήνες για να χωρίσω.Από τότε είμαι καλά και με αυτόν και με τον εαυτό μου.
Δικό σου το καρπούζι,δικό σου και το μαχαίρι.Άν δε θες να χωρίσεις τότε δοκίμασε καινούργια πράγματα πάνω στο sex.Ύποδήσου ρόλους,σχεδιάστε ρομαντικά (η άγρια!) τριήμερα και ξεφύγετε λίγο........
Έλπίζω να βοήθησα λίγο.......:>

APETITIKH

# 3 στις 30/6/2006
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062

Παράθεση:
Originally posted by tranzamon
το άρθρο για την <<ερωτική τεμπελια>> ξεκινάει με σωστή βάση αλλά τι γίνεται όταν τα έχεις δοκιμάσει όλα αυτά απ τη μεριά σου και έχεις παρακινείσει τον/την σύντροφό σου (όπως στην περίπτωσή μου) άμεσσα ή έμμεσα , μα πάντα μάταια?
εκεί μήπως όντως διαλύεται το πάθος?
και τι γίνεται όταν σου έχει μείνει η αγάπη και προσπαθείς να ξανα αποκτήσεις το πάθος.
μήπως είσαι όντως καταδικασμένος?
.

Γάμ@ τα!
ν.

# 4 στις 30/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
μη μπερδεύουμε τις έννοιες....

...άλλο "αγαπάω κάποιον" και άλλο "είμαι παθιασμένη με κάποιον"....

η δεύτερη έννοια είναι υποσύνολο της πρώτης

η δεύτερη έννοια όμως δεν συνεπάγεται την πρώτη
αυτό που εγώ ξέρω είναι ότι όταν μπείς σε διαδικασία να "δουλέψεις" για να αναθερμάνεις ένα πάθος, πάει περίπατο ο αυθορμητισμός, πάει περίπατο η ευχαρίστηση...πάει περίπατο γενικά ....

το πάθος έχει περίβλημα αλουμινόχαρτου - γι αυτό και δεν μπορεί να ζεσταθεί σε φούρνο μικροκυμάτων (όπως θα έλεγε και ο φίλτατος μέγας διδάσκαλος της αλληγορικής τέχνης!

# 5 στις 30/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
22 χρονων, σε μακροχρονια σχεση, και χαθηκε το παθος εμεινε η αγαπη!
λιγο λογικο μου ακουγεται! ειστε μικροι ακομα και δεν ξερετε καλα-καλα ουτε τους εαυτους σας! Δεν εχετε ζησει ακομα πολλα πραγματα και λογικη ειναι αυτη η φθορα!!!

βεβαια σε ολες τις ηλικιες ειναι λογικο να συμβει γιατι μπαινει ρουτινα στην μεση... προβληματα, δουλειες και χιλια δυα αλλα...

εσυ εχεις ακομα παθος και προσπαθεις να φτιαξεις και το δικο της η εχει χαθει και απο τους δυα σας και προσπαθεις μονος σου να το αναψεις...??

# 6 στις 30/6/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και που να δεις και το τζενακι ... 18 χρονων ! Ισως τα σημερινά παιδιά ζουν το πάθος στα ... 12 !

tzenaki

# 7 στις 30/6/2006
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 11
Παιδιά τι σχέση έχει η ηλικία;Άλλοι ζουν όλη τους τη ζώη χωρίς πάθος.Είναι στον άνθρωπο (αν είναι γενικά παθιασμένος ή όχι) και τα χρόνια παίζουν πολύ μικρο ρόλο μόνο στις εμπειρίες ίσως......

bouklitsa

# 8 στις 30/6/2006
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αχαϊας / Αιγείρα
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 1.507

Παράθεση:
Originally posted by tzenaki
Παιδιά τι σχέση έχει η ηλικία;Άλλοι ζουν όλη τους τη ζώη χωρίς πάθος.Είναι στον άνθρωπο (αν είναι γενικά παθιασμένος ή όχι) και τα χρόνια παίζουν πολύ μικρο ρόλο μόνο στις εμπειρίες ίσως......

Συμφωνώ με το tzenaki. Δεν παίζει ρόλο η ηλικία για να νιώσεις και να ζήσεις το πάθος, παρά μόνο τα συναισθήματα.
Είναι μοιραίο πιστεύω να φεύγει κάποια στιγμή το πάθος από μια ερωτική σχέση και σπάνιο να μπορέσει να αναζοπυρωθεί στην ίδια σχέση.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost