Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα Διαμάντια καίγονται τέλεια

Σελίδα : 1

arkroan

# 1 στις 21/2/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Τα Διαμάντια καίγονται τέλεια

Πέντε

Μπροστά μου είσαι, ένα κομμάτι μαύρη πέτρα που τυχαία βρέθηκε στον δρόμο μου. Ένα μαύρο κομμάτι πέτρα που μπορώ και παίζω μαζί του....Το ρίχνω από εδώ και από εκεί και δεν παθαίνει τίποτα.. Έχει λερωθεί αλλά δεν πειράζει.. Δεν φαίνεται πληγωμένο.

Δέκα

Τελικά η πέτρα είναι όμορφη με τον τρόπο της.. Είναι μαύρη βέβαια και βρώμικη.. Αλλά μαθαίνει εύκολα τον κόσμο των ανθρώπων. Είναι άχαρη, αλλά δεν πειράζει. Θα την φροντίσω. Ήρθε η ώρα για να την μελετήσω.

Δεκαπέντε

Τι σχήμα να σου δώσω? Μάλλον καθώς θα δουλεύω θα παίρνεις το κατάλληλο σχήμα Αυτό που πράγματι είσαι. Σιγά, σιγά , σαν τα μπουμπούκια που γίνονται άνθη, έτσι θα δημιουργηθείς τελικά...Αρχίζω να καθαρίζω την πέτρα, διώχνω την λάσπη που είχε πλένοντας το σε καθάριο νερό.

Είκοσι

Το πρώτο βήμα έγινε τώρα πρέπει να βγάλω και τα ξένα σώματα που υπάρχουν πάνω σου, και θα χρειαστεί βία.. και δύναμη.. Έχουν κολλήσει για τα καλά. Δυσκολεύομαι αλλά τα καταφέρνω. Ορίστε σε απάλλαξα από τα περιττά κατάλοιπα. Να σου δώσω σχήμα τώρα...Γωνία την γωνία, κόψιμο στο κόψιμο, αποχτάς μορφή. Μετουσιώνεσαι σε κάτι επιβλητικό και όμορφο. Τώρα πρέπει να σε λειάνω, να σε γυαλίσω ώστε να ακτινοβολείς. Το ξέρω πως σου αρέσει να ακτινοβολείς, είσαι ευτυχισμένο όταν ακτινοβολείς. Στο φως φαίνονται τα χρώματα της ίριδας, ουράνιο τόξο το γέλιο σου. Αρχίζει η άνοιξη...μες στα στήθια μου.

Είκοσι τρία

Τι κι αν είσαι ωραίο όμως? Μου ανήκεις μα εγώ δεν σε θέλω. Αισθάνομαι μόνος και ας είσαι μαζί μου. Αυτή, ήρθε. Και τώρα δεν αισθάνομαι μόνος πλέον. Φλογερά μάτια, κόκκινα μαλλιά, έντονο βλέμμα. Δεν είναι ευχαριστημένη.. Στα μάτια της τώρα λάμπει η λαχτάρα.. Δεν περιμένει, σε βουτάει στα γρήγορα , αλαζονικά , με εμένα να κοιτάω. Και να μην μπορώ να κάνω τίποτα. Σε τυλίγει στην αγκαλιά της και σε καίει με την αγάπη της. Όταν τελειώσει δεν θα έχει μείνει τίποτα από εσένα.. Τα διαμάντια καίγονται τέλεια. Τώρα αισθάνομαι κενός. Αυτή έφυγε και έμεινα μόνος πάλι. Σε θέλω τώρα αλλά δεν είσαι εδώ.. Δεν υπάρχεις πια.. Τα διαμάντια καίγονται τέλεια.

Τριγυρνώ και ψάχνω...Ψάχνω ένα κάρβουνο...Ένα κάρβουνο να βάλω για καρδιά γιατί το διαμάντι που είχα το έκαψε μια αγάπη.

Μυρτώ

# 2 στις 25/2/2003
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Ερώτηση?

Τα διαμάντια....είναι είδος κάρβουνου! Ακατέργαστου! Από το κάρβουνο θα ξαναφτιάξεις το διαμάντι και θα το βάλεις πίσω πάλι στην θέση της καρδιάς!
Μην απογοητεύεσαι φιλαράκι!!! Προχώρα μπροστά....

arkroan

# 3 στις 26/2/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 4
Το Κάρβουνο για να γίνει διαμάντι θέλει πολλά χρόνια. Το ειχα φτιάξει το διαμάντι, δυστηχώς ομως τα διαμάντια ειναι καθαρός άνθρακας. Δεν αφήνει υπολλείματα αν καεί. Ουτε στάχτες δεν έχω. Μόνο μια άδεια καρδιά. Δεν είμαι απογοητευμένος και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Απλώς προσπαθώ να βρώ τι έγινε και χάλασε κάτι που έδειχνε οτι άξιζε. Θέλω να το μάθω αυτό, ουτως ώστε να το αποφύγω στο μέλλον. Θέλω να το ξανανιώσω αυτο το κάτι σε μεγαλύτερο βαθμο..Και ας καώ και εγω στο τέλος, αν δεν γίνεται να το αποτρέψω. Θέλω Φωτιά.
Φιλικά ArKrOan

# 4 στις 7/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ψηφίζω ΦΩΤΙΑ κι εγώ.......

# 5 στις 29/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
να καούν τα κάρβουνα !

# 6 στις 29/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by patraboy1
να καούν τα κάρβουνα !

Κανουμε φλασμπακ????

Και παρεπιπτοντως ωραιο το θεματακι, που το ξεθαψες βρε λαγωνικο????

# 7 στις 29/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 8 στις 29/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
σαν δεν ντρέπεστε........

να καίτε τα διαμάντια !!!!

ΧΑΡΙΣΤΕ ΤΑ καλέέέέέέέ

# 9 στις 30/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Διαμάντι

Παράθεση:
Originally posted by Syrup
σαν δεν ντρέπεστε........

να καίτε τα διαμάντια !!!!

ΧΑΡΙΣΤΕ ΤΑ καλέέέέέέέ

Το διαμάντι είναι ορυκτό, αποτελείται από καθαρό άνθρακα και έχει εξαιρετικά σπάνιες φυσικές ιδιότητες. Είναι το σκληρότερο υλικό στη φύση - το μόνο με 10 βαθμούς στην κλίμακα σκληρότητας Mohs - και το πλέον θερμοαγώγιμο - για τον λόγο αυτόν είναι πάντα κρύο, γεγονός το οποίο το καθιστά ιδιαίτερα χρήσιμο στην οπτική και στην ηλεκτρονική. Εχει επίσης εξαιρετική διαθλαστική ισχύ, ιδιότητα η οποία του δίνει την έντονη λάμψη του. Το βάρος των διαμαντιών μετράται σε καράτια (1 καράτι = 200 γραμμάρια). Εκτός από τα συνθετικά διαμάντια, απομιμήσεις οι οποίες δεν κατασκευάζονται με βάση τον άνθρακα είναι το ζιρκόν (κυβική μορφή του οξειδίου του ζιρκονίου) και ο μοϊσανίτης (καρβίδιο του πυριτίου). Ο τελευταίος κυκλοφόρησε στην αγορά στα τέλη της δεκαετίας του 1990 και αρχικά ήταν δύσκολο να διακριθεί από τα αληθινά διαμάντια, διότι οι θερμικές του ιδιότητες είναι σχεδόν ίδιες. Οι ειδικοί τον ξεχωρίζουν πλέον με βάση τις οπτικές του ιδιότητες (είναι πιο διάφανος και πιο λαμπερός).

akad0w

# 10 στις 30/3/2006
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Μαγνησίας / Αγριά
Απαντήσεις: 2

Ας το πάρουμε απο την επιστημονική σκοπιά το θέμα

Ο άνθρακας C12 οταν βρίσκεται κατω απο συνθήκες υψηλής πιέσεως και θερμοκρασίας αλλάζει μοριακη δομή και κρυσταλλοποιήται.Αυτό λαμβάνει χώρα συνήθως κατω απο την επιφάνει της γής και σε μεγάλα βαθη.

Τα μορια του άνθρακα λόγο της άσκησης εξωτερικής πιεσης έρχονται ποιο κοντά το ένα στο αλλο ,και με την επίδραση της θερμοκρασίας οι δεσμοί των μοριων του "χαλαρώνουν" και έτσι με αυτο τον τροπο επιτυγχάνεται η κρυσταλλοποίηση που αναφέρθηκε παραπάνω.
Το νέο υλικό που δημιουργήται απο αυτό τον τροπο -διαμάντι- εχει υψηλη αντοχη σε εφελκυσμό,θλίψη,διάτμηση,κάμψη και στρέψη.
Η υψηλότατη τιμη της δυσθραυστότητας που εχει του επιτρέπει να χρησιμοποιήται για την κοπή πολλων μετάλλων,όπως και για την μέτρηση τιμής της σκληρότητας των υλικών.
Αυτό ηταν ένα μικρό μάθημα Αντοχής Υλικών!

Φιλε μου arkroan πιθανολογώ οτι καποιος που θεωρουσες ενα "διαμάντι" τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν ενας απλός ανθρακας?
Συχνά πρεπει εμείς οι ιδιοι να σφηρηλατούμε τους ανθρωπους..αυτους που νιαζόμαστε για αυτους...

Θελω να πιστέυω οτι αυτο που ισχύει για τον άνθρακα ισχύει και για τους ανθρώπους...πρεπει να περασουν απο καταστάσεις πίεσης...για να μετατραπουν σε διαμάντια..να εκτιμήσουν πανω απο όλα τον εαυτό τους...και μετά τους αλλους...γιατι αυτός που σε πληγώνει...το κάνει γιατί ο ίδιος ισως να είναι ηδη πληγωμένος...

# 11 στις 31/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτο το ξέρατε όμως?
Οτι το διαμάντι λιώνει οταν το βάλεις μεσα σε ξύδι?????

Ασχετο ή σχετικό με το θέμα????

# 12 στις 31/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by jigglypuff
Αυτο το ξέρατε όμως?

Που το άκουσες αυτό?

# 13 στις 31/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ζητείται διαμαντι για πειραματισμούς...

# 14 στις 31/3/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Freiheit

Που το άκουσες αυτό?

... σε καμιά εκπομπή του Μαμαλάκη πιθανότατα.....

μόνο αυτός είναι ικανός να φάει μέχρι και τα διαμάντια

Titikaka38

# 15 στις 24/12/2013
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.155

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από arkroan

Τα Διαμάντια καίγονται τέλειαΠέντε

Μπροστά μου είσαι, ένα κομμάτι μαύρη πέτρα που τυχαία βρέθηκε στον δρόμο μου. Ένα μαύρο κομμάτι πέτρα που μπορώ και παίζω μαζί του...Το ρίχνω από εδώ και από εκεί και δεν παθαίνει τίποτα.. Έχει λερωθεί αλλά δεν πειράζει.. Δεν φαίνεται πληγωμένο.

Δέκα

Τελικά η πέτρα είναι όμορφη με τον τρόπο της.. Είναι μαύρη βέβαια και βρώμικη.. Αλλά μαθαίνει εύκολα τον κόσμο των ανθρώπων. Είναι άχαρη, αλλά δεν πειράζει. Θα την φροντίσω. Ήρθε η ώρα για να την μελετήσω.

Δεκαπέντε

Τι σχήμα να σου δώσω? Μάλλον καθώς θα δουλεύω θα παίρνεις το κατάλληλο σχήμα Αυτό που πράγματι είσαι. Σιγά, σιγά , σαν τα μπουμπούκια που γίνονται άνθη, έτσι θα δημιουργηθείς τελικά...Αρχίζω να καθαρίζω την πέτρα, διώχνω την λάσπη που είχε πλένοντας το σε καθάριο νερό.

Είκοσι

Το πρώτο βήμα έγινε τώρα πρέπει να βγάλω και τα ξένα σώματα που υπάρχουν πάνω σου, και θα χρειαστεί βία.. και δύναμη.. Έχουν κολλήσει για τα καλά. Δυσκολεύομαι αλλά τα καταφέρνω. Ορίστε σε απάλλαξα από τα περιττά κατάλοιπα. Να σου δώσω σχήμα τώρα...Γωνία την γωνία, κόψιμο στο κόψιμο, αποχτάς μορφή. Μετουσιώνεσαι σε κάτι επιβλητικό και όμορφο. Τώρα πρέπει να σε λειάνω, να σε γυαλίσω ώστε να ακτινοβολείς. Το ξέρω πως σου αρέσει να ακτινοβολείς, είσαι ευτυχισμένο όταν ακτινοβολείς. Στο φως φαίνονται τα χρώματα της ίριδας, ουράνιο τόξο το γέλιο σου. Αρχίζει η άνοιξη...μες στα στήθια μου.

Είκοσι τρία

Τι κι αν είσαι ωραίο όμως? Μου ανήκεις μα εγώ δεν σε θέλω. Αισθάνομαι μόνος και ας είσαι μαζί μου. Αυτή, ήρθε. Και τώρα δεν αισθάνομαι μόνος πλέον. Φλογερά μάτια, κόκκινα μαλλιά, έντονο βλέμμα. Δεν είναι ευχαριστημένη.. Στα μάτια της τώρα λάμπει η λαχτάρα.. Δεν περιμένει, σε βουτάει στα γρήγορα , αλαζονικά , με εμένα να κοιτάω. Και να μην μπορώ να κάνω τίποτα. Σε τυλίγει στην αγκαλιά της και σε καίει με την αγάπη της. Όταν τελειώσει δεν θα έχει μείνει τίποτα από εσένα.. Τα διαμάντια καίγονται τέλεια. Τώρα αισθάνομαι κενός. Αυτή έφυγε και έμεινα μόνος πάλι. Σε θέλω τώρα αλλά δεν είσαι εδώ.. Δεν υπάρχεις πια.. Τα διαμάντια καίγονται τέλεια.

Τριγυρνώ και ψάχνω...Ψάχνω ένα κάρβουνο...Ένα κάρβουνο να βάλω για καρδιά γιατί το διαμάντι που είχα το έκαψε μια αγάπη.

..Τα διαμαντια δεν καιγονται...ΠΟΤΕ!Ασε τα καρβουνα φιλαρακο!Ξερεις εσυ!

isixos_geroulis

# 16 στις 24/12/2013
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 44
Απαντήσεις: 7.996

Το μονο καλο

...με τα "αρχαια" θεματα...ειναι να βλεπεις ποσα μελη εχουν διαγραφει η αποστασιοποιηθει...

Το αν θα νοσταλγησεις καθαρα δικο σου θεμα...

Καλη μας/σας μερα...
Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε