Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αδιέξοδο;

Σελίδα : 1

c_vassilis

# 1 στις 8/7/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 6
'Aρεσαν+: 0%

Αδιέξοδο;

Αγαπητοί φίλοι γειά σας,

Θα ήθελα την εμπειρία σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό. Πριν από πέντε μήνες χώρισα με την κοπέλα μου. Είχαμε σχέση τέσσερα χρόνια. Η πρωτοβουλία ήταν δικιά μου γιατί ένοιωθα να βαριέμαι. Πίστεψα λοιπόν οτι η καλύτερη λύση θα ήταν να χωρίσουμε. Στη συνέχεια όμως βρέθηκα σε μια κατάσταση που μοιάζει με αδιέξοδο. Ούτε να προχωρήσω μπορώ, ούτε να γυρίσω πίσω θέλω. Κάναμε μια προσπάθεια να τα ξαναβρούμε αλλά πολύ γρήγορα διαπιστώσαμε οτι το πράγμα δεν τραβούσε. ¶μα ραγίσει το γυαλί...

Είμαι στεναχωρημένος, αισθάνομαι τύψεις που την πλήγωσα, νιώθω ένα φοβερό κενό και μεγάλη μοναξιά. Όλα μου φαίνονται άχαρα και αδιάφορα. Δοκιμάζω όλες τις "συνταγές". Συχνές εξόδους με φίλους, διασκέδαση, νέα ενδιαφέροντα κλπ. Η βελτίωση όμως είναι πολύ αργή. Σαν να κάνω ένα βήμα μπροστά και μετά να γυρίζω πίσω. Κάποιες φορές απελπίζομαι. Έχω την αίσθηση οτι δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτή τη κατάσταση.

Μαζί της δεν μπορώ, μόνος μου δεν μπορώ, μου φαίνεται παράλογο... Εσείς τί λέτε;

Βασίλης

gloss

# 2 στις 9/7/2003
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 17
life sucks
:-(((

c_vassilis

# 3 στις 9/7/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Μάλλον έχεις δίκιο! Αυτή τη στιγμή τουλάχιστον έχω την ίδια γνώμη. Αν με ρωτούσες βέβαια πριν από δυο - τρία χρόνια θα σου έδινα τελείως διαφορετική απάντηση. Πώς αλλάζουν τα πράγματα...

# 4 στις 9/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Καλέ μου Βασίλη..Δεν είναι κάτι τόσο τραγικό αυτό που βιώνεις και πίστεψέ με το έχουν βιώσει κι άλλοι πριν από σένα. Μετά το χωρισμό, βιώνεις τη φάση του ..."να γυρίσω να μη γυρίσω...;". Αφού την πέρασες κι αυτή, ήρθε και η στιγμή να βιώσεις τη στιγμή της μοναξιάς κατ' ανάγκη και επιλογή όπως το ονομάζω εγώ. Ξέρεις πια ότι πίσω δεν υπάρχει τίποτα για σένα. Πέρασες από τη σχέση σου , πήρες όσα είχες να πάρει, έδωσες όσα είχες να δώσεις κι έκλεισες έναν κύκλο.
Δεν υπάρχει καμία συνταγή να βγεις από το αδιέξοδο που ονομάζεις ότι είσαι τώρα. Θα δώσεις το χρόνο που χρειάζεται στον εαυτό σου να βρει μια ισορροπία. Να αρχίζει να ενδιαφέρεται για κάποια πράγματα σιγά σιγά. Να κάνεις ό,τι σε ευχαριστεί κι όχι να κάνεις κάτι γιατί περιμένεις να σε βγάλει από το λάκο. Δεν είναι τόσο τραγική η μοναξιά. Βγες με τους φίλους σου όποτε το αισθάνεσαι, μείνε μόνος με τις σκέψεις σου όταν ειναι αυτό που θες.
Θα βρεις πάλι καινούριους ρυθμούς αλλά θέλει χρόνο. Μην πιέζεσαι...γιατί θα υποσυνείδητα θα αντιδράς σε όλες τις επιλογές που θα "πρέπει" να κάνεις.
Δεν είναι κι ό,τι πιο εύκολο εκεί που ήσουν με ένα κορίτσι τόσα χρόνια να προσαρμόσεις τη ζωή σου μέσα σε λίγους μήνες μόνο με τον εαυτό σου..
Θα βρεις τον τρόπο...είμαι σίγουρη!

stratos_h

# 5 στις 9/7/2003
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 8
Είμαι πρόσφατα χωρισμένος ( 2 μήνες ) με μία κοπέλα που αγαπούσα πραγματικά μετά από μία σχέση-αρραβώνα που κράτησε περίπου 3 χρόνια ... είχαμε χωρίει και στο παρελθόν και ξαναπροσπαθήσαμε με δική μου πρωτοβουλία... Η σχέση μας έφτασε πάνω κάτω στο ίδιο σημείο με τη δίκή σου... την αγαπούσα μεν αλλά μου έκανε την ζωή κόλαση Αυτή τη στιγμή είμαι σε μία πάρα πολύ καλή φάση της ζωής μου παρά τα 33 μου χρόνια Το μυστικό για μένα είναι ο αυτοσεβασμός και η ηρεμία ... Οι συνταγές του τύπου "το ρίχνω έξω" καλύπτουν επιφανειακά το πρόβλημα χωρίς να δίνουν ουσιαστικές λύσεις ... Για να λες δεν μπορώ άλλο μαζί της απλά σημαίνει υπάρχει πρόβλημα ... Κοίταξέ το κατάματα και δες αν υπάρχει λύση ... αν δεν υπάρχει ξεκαθάρισε το μέσα σου κράτα τις όμορφες στιγμές και μάθε από τα λάθη της σχέσης .. θα σου φανούν πολύτιμα όπλα σε μία μελλοντική σου σχέση που σίγουρα θα είναι καλύτερη και ποιοτικότερη ... Όλα αυτά όμως θα έρθουν όταν εσύ θα είσαι έτοιμος και αυτό μόνο αντιμετωπίζοντας κατάματα την υπάρχουσα προφανώς αρρωστημένη κατάσταση ... Και μια και μου αρέσουν οι παροιμίες ... "Κάθε εμπόδιο για καλό!"

c_vassilis

# 6 στις 10/7/2003
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Λακωνίας / Σπάρτη
Ναταλία η λογική λέει οτι έχεις δίκιο. Ο χρόνος άλλωστε είναι ο καλύτερος γιατρός. Τις ώρες όμως που υποφέρεις από τον πόνο και την μοναξιά, όταν μέσα σου έχεις μόνο αρνητικά συναισθήματα και χίλιες δυό απαισιόδοξες σκέψεις φωλιάζουν στο μυαλό σου, σε ακολουθούν παντού και νομίζεις οτι θα σε τρελάνουν, η λογική μικρή μόνο παρηγοριά μπορεί να σου προσφέρει.

Είναι η πρώτη φορά που βιώνω στη ζωή μου τόσο αρνητικά συναισθήματα και βλέπω τα πράγματα τόσο απαισιόδοξα. Γιαυτό είμαι κάπως δύσπιστος. Πολλές φορές φοβάμαι οτι δεν θα καταφέρω να προχωρήσω. Το ξέρω οτι πρέπει να κάνω υπομονή, αλλά αναρωτιέμαι πότε θα έρθει εκείνη η μέρα που θα μπορώ να χαίρομαι και πάλι τη ζωή. Θα έρθει; Κρατάω πάντως το τελευταίο που είπε ο Στράτος ... 'κάθε εμπόδιο για καλό'.

Gloss, Natalia, strato σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Βασίλης

elix_geo

# 7 στις 24/7/2003
author
Ανδρας / 68 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by c_vassilis
Αγαπητοί φίλοι γειά σας,

Θα ήθελα την εμπειρία σας σε ένα θέμα που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό. Πριν από πέντε μήνες χώρισα με την κοπέλα μου. Είχαμε σχέση τέσσερα χρόνια. Η πρωτοβουλία ήταν δικιά μου γιατί ένοιωθα να βαριέμαι. Πίστεψα λοιπόν οτι η καλύτερη λύση θα ήταν να χωρίσουμε. Στη συνέχεια όμως βρέθηκα σε μια κατάσταση που μοιάζει με αδιέξοδο. Ούτε να προχωρήσω μπορώ, ούτε να γυρίσω πίσω θέλω. Κάναμε μια προσπάθεια να τα ξαναβρούμε αλλά πολύ γρήγορα διαπιστώσαμε οτι το πράγμα δεν τραβούσε. ¶μα ραγίσει το γυαλί...

Είμαι στεναχωρημένος, αισθάνομαι τύψεις που την πλήγωσα, νιώθω ένα φοβερό κενό και μεγάλη μοναξιά. Όλα μου φαίνονται άχαρα και αδιάφορα. Δοκιμάζω όλες τις "συνταγές". Συχνές εξόδους με φίλους, διασκέδαση, νέα ενδιαφέροντα κλπ. Η βελτίωση όμως είναι πολύ αργή. Σαν να κάνω ένα βήμα μπροστά και μετά να γυρίζω πίσω. Κάποιες φορές απελπίζομαι. Έχω την αίσθηση οτι δεν θα ξεφύγω ποτέ από αυτή τη κατάσταση.

Μαζί της δεν μπορώ, μόνος μου δεν μπορώ, μου φαίνεται παράλογο... Εσείς τί λέτε;

Βασίλης

Δεν νομίζω να υπάρχει ελπίδα
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost