Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ενας συνάδελφος σας σκάβει τον ''λάκο''

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

LoneRider

# 41 στις 21/7/2005
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Λυκόβρυση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 87
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by spy26
Πολυ συχνα,αναμεσα σε συναδελφους κατω απο την ιδια στεγη εργασιας, χαρην των προσωπικων φιλοδοξιων για καριερα τις περισσοτερες φορες, παρατηρουμε το φαινομενο...καποιος συνεργατης να μας σκαβει τον λακο!

Με το να ''ρουφιανευει'' , ειτε με το να δημιουργει συνεχως εμποδια στον δρομο μας, ειτε παντα να υποτιμα τις ιδεες μας και να τις υποβαθμιζει στα ματια των ανωτερων ....η ουσια ειναι οτι μας δημιουργει προβλημα στο χωρο της εργασιας μας !!!

Σας εχει τυχει ποτε παρομοια περιπτωση ; Αν ΝΑΙ, πως την αντιμετωπισατε ; Ποια ηταν η συμπεριφορα σας απεναντι του/της ; Ζητησατε την βοηθεια επιλυσης απο τους ανωτερους σας ή τα καταφερατε μονοι σας ; Ποιο το τελικο αποτελεσμα;
Αν παλι ΟΧΙ, τι πιστευετε πως θα πραξετε σε τετοιο ενδεχομενο ;

λιγο ετεροχρονισμενη απαντηση αλλα τι να κανουμε . . .

α)θα του εδειχνα τα "δοντια" μου
β)θα τον εγραφα (ξερεις που) και οι ανωτεροι θα τον αγνοουσαν , συνηθως ετσι γινεται .
γ)γενικα δε πρεπει να δινουμε και πολυ αξια χωρις να χρειαζεται ( γιατι μπορει απλα το ατομο να την εχει "δει" χωρις αυτα που κανει να εχουν νοημα )

αυτα τα ατομα μπορει να εχουν υπερβολικη (ψευδο)αυτοπεποιθηση και μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους , δεν ξερουν τι σημαινει να εισαι πραγματικα καλυτερος και κατα βαθος ζηλευουν .

αν τους σπασεις το ηθικο να δεις για ποτε γινονται απο λυκοι προβατα

απλα γυρευουν λιγη ενταση . . . και κατι να τρεχει
. . . αν παιζει κονε του ατομου αυτου με ανωτερους τοτε ακυρα τα παραπανω
This is your life, it's all been ordinary Until you find all you're worth Then you find your life is all but something ordinary And you're longing for home Your gonna find yourself at home

# 42 στις 7/4/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Πολυ συχνα,αναμεσα σε συναδελφους κατω απο την ιδια στεγη εργασιας, χαρην των προσωπικων φιλοδοξιων για καριερα τις περισσοτερες φορες, παρατηρουμε το φαινομενο...καποιος συνεργατης να μας σκαβει τον λακο!

Με το να ''ρουφιανευει'' , ειτε με το να δημιουργει συνεχως εμποδια στον δρομο μας, ειτε παντα να υποτιμα τις ιδεες μας και να τις υποβαθμιζει στα ματια των ανωτερων ....η ουσια ειναι οτι μας δημιουργει προβλημα στο χωρο της εργασιας μας !!!

Σας εχει τυχει ποτε παρομοια περιπτωση ; Αν ΝΑΙ, πως την αντιμετωπισατε ; Ποια ηταν η συμπεριφορα σας απεναντι του/της ; Ζητησατε την βοηθεια επιλυσης απο τους ανωτερους σας ή τα καταφερατε μονοι σας ; Ποιο το τελικο αποτελεσμα;

Aυτο που περιγραφεις το εχω παρατηρησει περισσοτερο μεταξυ πωλητών..οταν καποιος περνει μεγαλυτερη προμηθεια απο τον αλλον και φερνει εις περας 3 μηνιαιους και τετραμηνιαιους στοχους ,τοτε γινεται αντικειμενο...φθόνου..και οτι κακο αλλο φανταστειτε....

dame_of_oceans

# 43 στις 12/4/2006
author
Γυναίκα / 32 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 533

με καλυψες

Παράθεση:
Originally posted by LoneRider

Παράθεση:

λιγο ετεροχρονισμενη απαντηση αλλα τι να κανουμε . . .

α)θα του εδειχνα τα "δοντια" μου
β)θα τον εγραφα (ξερεις που) και οι ανωτεροι θα τον αγνοουσαν , συνηθως ετσι γινεται .
γ)γενικα δε πρεπει να δινουμε και πολυ αξια χωρις να χρειαζεται ( γιατι μπορει απλα το ατομο να την εχει "δει" χωρις αυτα που κανει να εχουν νοημα )

αυτα τα ατομα μπορει να εχουν υπερβολικη (ψευδο)αυτοπεποιθηση και μεγαλη ιδεα για τον εαυτο τους , δεν ξερουν τι σημαινει να εισαι πραγματικα καλυτερος και κατα βαθος ζηλευουν .

αν τους σπασεις το ηθικο να δεις για ποτε γινονται απο λυκοι προβατα

απλα γυρευουν λιγη ενταση . . . και κατι να τρεχει
. . . αν παιζει κονε του ατομου αυτου με ανωτερους τοτε ακυρα τα παραπανω

τολμας να χαλασεις την "εικονα" που εχεις φτιαξει???

Mes_mes

# 44 στις 20/4/2006
author
Γυναίκα / 45 / Διαζευγμένη
Ελλάδα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 512
Μ'αρέσει αυτό το θέμα που φαίνεται να είναι επίκαιρο εφόσον τρέχει επί τρία χρόνια

Λοιπόν εμένα όταν μου τυχε με ζόρισε πολύ, δεν μπορούσα να πιστέψω ότι χωρίς λόγο κάποιος μπορεί να προσπαθεί να υπονομεύσει κάποιον άλλο (και μάλιστα στην περίπτωσή μου χωρίς να τηρεί καν τα προσχήματα). Νόμιζα ότι δεν κατάλαβα καλά, την πήρα σε μια γωνία και την ρωτούσα "καταλαβαίνεις ότι μου κάνεις κακό με αυτά που λες;" οπότε πήρα την φοβερή απάντηση "ξέρω πολύ καλά τι κάνω". Και κατάλαβα.

Από τότε βεβαιώνομαι σε όλες τις φάσεις ότι ΞΕΡΕΙ πως θα τα βρίσκει σκούρα μαζί μου, δεν την διευκολύνω σε καμία περίπτωση να κάνει την δουλειά της όταν πρόκειται για συνεργασία (τυπικά είμαι άψογη και δεν μπορεί να με κατηγορήσει για τίποτα), την κοιτάω συνέχεια ειρωνικά (μου βγαίνει αυθόρμητα) και, είμαι σίγουρη πια ότι, αν μπορεί, θα αποφύγει κάθε επαφή μαζί μου. Ασφαλώς συνεχίζει τον πόλεμο πίσω από την πλάτη μου αλλά δεν τις χαρίζω κάστανα και σε κάθε "παράπτωμα" που διαπιστώνω της το κοπανάω - στο στυλ "τηλέφωνο ντριν, ύφος μελιστάλαχτο μέχρι αηδείας: έλα βρε Ελένη μου, η Μαρία είμαι, τί μου είπε ο Κώστας ότι κουράζεσαι όταν διαβάζεις τα σχόλια μου στο word όπως τα βάζω σε "συννεφάκια", και γιατί δεν μου το λεγες βρε κουτό η ίδια, φοβάσαι μην σε κάνω ντα; (χε χε) τί κρίμα που χω ήδη σχολιάσει με αυτό τον τρόπο όλα τα κείμενα που μου έστειλες, μην κάνω διπλό κόπο έτσι, την άλλη φορά θα τα κάνω κάπως που να καταλαβαίνεις πιο εύκολα τί εννοώ οκ;".

Θάνατος. Θάνατος στις κάργιες νόου μέρσι.

ΥΓ είμαι πεπεισμένη ότι την συγκεκριμένη θα την δω προϊσταμένη μου κάποια μέρα γιατί το μόνο που κάνει είναι δημόσιες σχέσεις, κολογλυψίματα και ρουφιανιές, τα οποία, όλως παραδόξως σε αρκετές περιπτώσεις πιάνουν - η μόνη ελπίδα μου είναι απλά να με φοβάται.

# 45 στις 7/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εκει που καθεται ο εξυπνακιας και κανει την δουλεια του,σηκωνεσαι σαν πολιτισμενος ανθρωπος που εισαι (ειμαστε) και με καλη καρδια δεν του λες τιποτα...προσοχη ουτε κουβεντα,πλησιαζεις σιγα σιγα το προσωπο του και πολυ απλα και πολιτισμενα οπως παντα με το αριστερο χερι κανεις μια κινηση και του ριχνεις οτι υπαρχει πανω στο γραφειο του και στη συνεχεια με το δεξι τραβας ενα μπουκετο στη "μουρη"του.επιθυμητο αποτελεσμα ειναι να φυγει απ την καρεκλα!!Τελος τον φτυνεις στο προσωπο,(συγνωμη στην μουρη!!)μετα σαν πολιτισμενοι ανθρωποι που ειμαστε καθομαστε στο γραφειο μας και συνεχίζουμε την δουλεια μας πολυ πολυ πιο αναλαφρα!!!!

# 46 στις 8/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εμενα μου συνεβη πρόσφατα κάτι πολύ ασχημο, όπου για μια πολύ σημαντική δουλειά όπου επρόκειτο να συνεργαστούμε με μια συναδελφο, αυτή μου έδινε λανθασμένες πληροφορίες, ώστε να έχω μαυρα μέσάνυχτα και να μείνω απέξω. Ημουν ομως τυχερη και το έμαθα και ετσι λειτουργησα και εγω ανεξαρτητα, ενω παραλληλα τη δουλευα οπως εκανε και αυτη τοσο καιρο. Παντως ειναι πολυ ψυχοφθορο να εισαι υποχρεωμενος να συνεργαζεσαι με τετοια ατομα. Πολυ περισσοτερο που δεν συμφωνουμε και επι της ουσιας σε θεματα δουλειας, και πρεπει να παιζουμε μπουνιες κθως μπαινει και στα δικα μου επιστημονικα χωραφια και εχει παντα μια επικριτικη αποψη για ολα.

# 47 στις 9/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
καποιος συνεργατης μας σκαβει τον λακο!

Με το να ........

ΒΡΕ ΑΝ ΔΕ ΣΤΟΝ ΣΚΑΨΕΙ ΤΟ ΛΑΚΟ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΟΝ ΣΚΑΨΕΙ ???

# 48 στις 9/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by dame_of_oceans
β)θα τον εγραφα (ξερεις που)

Πού ??

# 49 στις 9/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Τωρα μαλιστα ειμαι σε μια δουλεια οπου στην ουσια δεν εχω συναδελφους!! Ειναι ολοι σε αλλα γραφεια και παραρτηματα, οποτε ειμαι πανευτυχης!

ο παράδεισος.......

# 50 στις 9/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by patraboy1

Παράθεση:
καποιος συνεργατης μας σκαβει τον λακο!

Με το να ........

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΟΝ ΣΚΑΨΕΙ ???

ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

# 51 στις 9/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by alina1

Παράθεση:
Originally posted by patraboy1

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΣΤΟΝ ΣΚΑΨΕΙ ???

ΕΛΑ ΝΤΕ!!!

o/η "φίλος/η" ίσως ?
εγώ πάντως χρειάστηκα μια εικοσαετία για να μάθω πως να αμύνομαι σ αυτά (είμαι λίγο "αργή" - τι να κάνουμε?) - το τελευταίο τέτοιου είδους "πρόβλημα" το έλυσα φέρνοντας σε απευθείας αντιπαράθεση τους "ρουφιανολόγους" (ή μια ήταν "φίλη/συνάδελφος" και ο άλλος ο τότε προϊστάμενος μου)... για περίπου 7-8 μήνες μάζευα στοιχεία και διασταύρωνα αποδείξεις (είπαμε είμαι λίγο "αργή") και την κατάλληλη στιγμή, μπουμ!! πέταξα την βόμβα ! - η ηθική ικανοποίηση που πήρα όταν είδα την έκπληξη στα πρόσωπα τους για την αντίδραση μου, ήταν απίστευτη!!! 3 μήνες αργότερα, πήρα την θέση που ήθελα και κανένας τους δεν τόλμησε να ασχοληθεί ξανά μαζί μου .....

α! και όχι, δεν είμαι ούτε εκδικητική, ούτε υπολογίστρια - όπως όμως έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου "ο πονηρός πάντα χάνει από τον έξυπνο" .
μφχ/
j.

tamerlan

# 52 στις 10/5/2006
author
Ανδρας bi / 57 / Ελεύθερος
Ν. Βοιωτίας / Κάστρο
Απαντήσεις: 207
γενικά, αν κανείς είναι πραγματικά καλός, δεν θα απειληθή από κανέναν και ποτέ. έτσι, δεν έδωσα σημασία σε κανέναν που θα ήθελε να μειώση εμένα ή την προσφορά μου σε χώρο εργασίας, και ποτέ δεν ένοιωσα, για να πώ την αληθεια, να μου σκάβουν το λάκκο. ένα μυστικό, είναι το σχετικά χαμηλό προφίλ, και ζωή που να καταμαρτυρή ότι η καριέρα δεν είναι το πάν.

Mes_mes

# 53 στις 10/5/2006
author
Ελλάδα

Παράθεση:
Originally posted by advanced
Εκει που καθεται ο εξυπνακιας και κανει την δουλεια του,σηκωνεσαι σαν πολιτισμενος ανθρωπος που εισαι (ειμαστε) και με καλη καρδια δεν του λες τιποτα...προσοχη ουτε κουβεντα,πλησιαζεις σιγα σιγα το προσωπο του και πολυ απλα και πολιτισμενα οπως παντα με το αριστερο χερι κανεις μια κινηση και του ριχνεις οτι υπαρχει πανω στο γραφειο του και στη συνεχεια με το δεξι τραβας ενα μπουκετο στη "μουρη"του.επιθυμητο αποτελεσμα ειναι να φυγει απ την καρεκλα!!Τελος τον φτυνεις στο προσωπο,(συγνωμη στην μουρη!!)μετα σαν πολιτισμενοι ανθρωποι που ειμαστε καθομαστε στο γραφειο μας και συνεχίζουμε την δουλεια μας πολυ πολυ πιο αναλαφρα!!!!

Αυτό είναι ένα όνειρο από το οποίο ξυπνάς χαμογελώντας. Στην πράξη τρως μήνυση και σου βγαίνει ξυνό (πίστεψέ με έχω περάσει αρκετά ευχάριστα δεκάλεπτα να ονειρεύομαι τέτοια σκηνικά, αλλά και τρελλά μπινελίκια μπροστά σε κόσμο και τέτοια, όχι όμως να τρέχω και στα δικαστήρια για μια καγριόλα όλα κι όλα).

smileshine

# 54 στις 10/5/2006
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2

Ενας συνάδελφος μου σκάβει τον λάκκο!

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την τμηματάρχη μου.Είναι πολύ δύσκολο να πας απο το πρωί στο χώρο εργσίας σου και να νιώθεις ότι σε εγκλωβίζουνε σε ένα χώρο με ένα άνθρωπο έτοιμο να σε κατασπαράξει ψυχολογικά.Γιατι καλά όλα τα άλλα να προσπαθείς να εργάζεσαι με όλη την όρεξη σου για να αποδόσεις καλύτερα αλλά τον συναισθηματικό σου κόσμο που τον βάζεις;Είναι εύκολο να βλέπεις το χαμόγελο της ενώ κάτω απο αυτό ξέρεις ότι κρύβεται ένα άτομο κακό-που ειναι πολύ απλή λέξη αυτή για να την χαρακτηρίσω-που περιμένει την κατάλληλη στιγμή να σε διαλύσει;Έκανα πολλά,πήγα στον Διευθυντή μου, μας έφερε πρόσωπο με πρόσωπο αλλά ότι και να γίνει τέτοια άτομα δεν αλλάζουν ποτέ!Το μόνο που έχω να σας πώ είναι, κάντε τους αδιάφορους, αυτό τους κάνει ακόμα πιο σκληρούς μαζί μας αλλά σε κάποια στιγμή τους βλέπεις ότι φτάνουν στο σημείο της κούρασης γιατί χάθηκε η αντίσταση εκ μέρους μας και βαριένται να το παιδέυουν.Για αυτό απλά αφήστε τους ένα χαμόγελο και προσπεράστε τους.Τέτοια άτομα δεν αξίζουν της προσοχής μας

tamerlan

# 55 στις 14/5/2006
author
Ανδρας bi / 57 / Ελεύθερος
Ν. Βοιωτίας / Κάστρο
Απαντήσεις: 207
αλήθεια, έχουμε διερωτηθή πόσες φορές, που νομίζουμε ότι μας σκάβουν το λάκκο, ο σκάπτων έχει ακριβώς την ίδια άποψη για μας ? και διερωτηθήκαμε ακόμη, γιατί τάχα να συμβαίνη κάτι τέτοιο ? μήπως η ελληνική υπερβολή, που την οποιαδήποτε τριβή σε ένα χώρο την αναγορεύει σε εχθρότητα ? μήπως το ψυχολογικό φαινόμενο της προβολής ? ή η ανικανότης μας, ίσως, να αξιολογήσωμε ορθά την προσφορά και τις ικανότητες ημών και αλλήλων ?

νομίζω ότι πραγματική συκοφαντία και υπόσκαψη κύρους, εργασιακή δολιοφθορά και λοιπά, είναι περισσότερο συχνά στον κινηματογράφο, παρά στην καθημερινότητα (όπου, το πολύ πολύ, άντε να χωρά λίγη μίζερη αντιπαθειούλα ...)
αχμμμ ... μάλιστα : "βάγκι φέριμουρ ιν νόκτε, ετ κονσούμιμουρ ίγκνι" !

# 56 στις 19/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by smileshine
Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με την τμηματάρχη μου.Είναι πολύ δύσκολο να πας απο το πρωί στο χώρο εργσίας σου και να νιώθεις ότι σε εγκλωβίζουνε σε ένα χώρο με ένα άνθρωπο έτοιμο να σε κατασπαράξει ψυχολογικά.

Και σωματικά;Μήπως η τμηματάρχης σου είναι λεσβία; Μήπως πρέπει να της συστήσουμε την EFI απ'το φόρουμ,που νιώθει μόνη; Θα της έκανε σίγουρα καλό.....

# 57 στις 19/5/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tamerlan
αλήθεια, έχουμε διερωτηθή πόσες φορές, που νομίζουμε ότι μας σκάβουν το λάκκο, ο σκάπτων έχει ακριβώς την ίδια άποψη για μας ? και διερωτηθήκαμε ακόμη, γιατί τάχα να συμβαίνη κάτι τέτοιο ? μήπως η ελληνική υπερβολή, που την οποιαδήποτε τριβή σε ένα χώρο την αναγορεύει σε εχθρότητα ? μήπως το ψυχολογικό φαινόμενο της προβολής ? ή η ανικανότης μας, ίσως, να αξιολογήσωμε ορθά την προσφορά και τις ικανότητες ημών και αλλήλων ?

νομίζω ότι πραγματική συκοφαντία και υπόσκαψη κύρους, εργασιακή δολιοφθορά και λοιπά, είναι περισσότερο συχνά στον κινηματογράφο, παρά στην καθημερινότητα (όπου, το πολύ πολύ, άντε να χωρά λίγη μίζερη αντιπαθειούλα ...)

Λίγο ...εθελοτυφλικά και μπερδεμένα,μας τα λες!!!
Ο ρουφιάνος είναι ...ρουφιάνος.... Πάει και τελείωσε... Δεν χρωστάει σε κανένα καλό και πάντα αποσκοπεί στο δικό του συμφέρον... Βέβαια και ποτέ δεν έχει καλό τέλος.... (βλέπε στην κατοχή του 40.Πόσοι χύτες και κουκουλοφορεμένοι; Έμεινε κανείς Α, ρε χίτλερ με τα έργα σου....

Mes_mes

# 58 στην 1/9/2006
author
Ελλάδα

Παράθεση:
Originally posted by alexisale
Λίγο ...εθελοτυφλικά και μπερδεμένα,μας τα λες!!!
Ο ρουφιάνος είναι ...ρουφιάνος.... Πάει και τελείωσε... Δεν χρωστάει σε κανένα καλό και πάντα αποσκοπεί στο δικό του συμφέρον... Βέβαια και ποτέ δεν έχει καλό τέλος.... (βλέπε στην κατοχή του 40.Πόσοι χύτες και κουκουλοφορεμένοι; Έμεινε κανείς Α, ρε χίτλερ με τα έργα σου....

Ή όπως έλεγε και ο γλύκας ο Αρτέμης τρίβοντας τα χεράκια του όλο χαρά: Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας, θέλουν το καλό μαςςςς

MBEMBHS

# 59 στις 3/9/2006
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αιτωλοακαρνανίας / Αγγελόκαστρο
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 11
Στην δουλεια μου οι περισοτεροι λενε οτι δεν δουλευω.Επειδη το λενε συνεχεια τους λεω οτι η δουλεια θελει τροπο κ οχι κοπο...αλλωστε η δουλεια μου φαινεται στα νουμερα...οποτε οτι κ να λενε τους γειωνω με κα'ι'ρο...!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost