Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ενας συνάδελφος σας σκάβει τον ''λάκο''

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

botsp

# 21 στις 26/9/2003
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 277
'Aρεσαν+: 0%
Εκεινος ποθυ σκαβει τον λακο καποια στιγμη θα πεσει μεσα.

Αν το καταλαβω μαλιστα οτι τον σκαβει για μενα θα τον ριξω εγω μεσα.

Σαν τους προδοτες.
Παντα πληρωνουν το τιμημα.

Γνωμη μου ειναι ετσι κι αλλιως οτι ο καθενας ερχεται η στιγμη να πληρωσει και να παρει οτι του αξιζει!

# 22 στις 26/1/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΙ στήν ζωή μας πολλοί.

(Σαλίγκαρους ονομάζω αυτούς που κινούντε έρποντας -γλύφοντας -και ενίοτε καρφόνοντας.)

Τούς περιμένω στή γωνία και τούς πληρώνω με το ίδιο νόμισμα,βαρέθηκα να τούς ανέχομαι.

Τακτικές πάρα πολλές τούς χτυπάς πισόπλατα και σε άλλο πεδίο,σπίτι,φίλοι,κλπ,κλπ,κλπ.

METROLOGOS

# 23 στην 1/2/2004
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 151
Σε βλεπω που με βλεπεις
Με βλεπεις που σε βλεπω?
Μετρολογοσ

Rafaella

# 24 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ελλάδα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 44
το ερώτημα το δικό μου είναι, υπάρχει κανείς που να μην ρουφιανεύει τους άλλους? υπάρχει κανέις που να μην υπήρξε θύμα ρουφιανιάς? ή μήπως τελικά το να ρουφιανεύεις είναι ο μόνος τρόπος επαγγελματικής ανόδου πολλές φορές, οπότε όλοι σιγά σιγά εξαναγκαζόμαστε να γίνουμε και ρουφιάνοι? κι αν στην αρχή αντισταθούμε, όταν θα αρχίσουμε να είμαστε τα αγαπημένα θύματα της ρουφιανιάς τι θα κάνουμε στο τέλος??

Rafaella

# 25 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ελλάδα

Παράθεση:
Originally posted by aetios572002
ΣΑΛΙΓΚΑΡΟΙ στήν ζωή μας πολλοί.

(Σαλίγκαρους ονομάζω αυτούς που κινούντε έρποντας -γλύφοντας -και ενίοτε καρφόνοντας.)

Τούς περιμένω στή γωνία και τούς πληρώνω με το ίδιο νόμισμα,βαρέθηκα να τούς ανέχομαι.

Τακτικές πάρα πολλές τούς χτυπάς πισόπλατα και σε άλλο πεδίο,σπίτι,φίλοι,κλπ,κλπ,κλπ.

ΣΟΥ ΒΓΑΖΩ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ, θα ήθελα πραγματικά μερικά μαθήματα !!!! νομίζω πως θα πρέπει η εκδίκηση να είναι πραγματική εκδίκηση και ανταπόδωση στα ίσα και στο άτομο που οφείλεται προσωπικά και όχι μέθοδος αυτοπροβολής, προσοχή!! γιατί κάποιοι ακολουθούν αυτές τις μεθόδους γιά λόγους αυτοπροβολής ή αποκόμισης προσωπικού οφέλους, ή εκδίκησης αλλά για κάτι που του έχει κάνει κάποιος άλλος και όχι το πρόσωπο που εκδικούνται και που είναι τελείως άσχετο και εν προκειμένω θύμα χωρίς αιτία...

Rafaella

# 26 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ελλάδα

Παράθεση:
originally posted by metrologos
σε βλεπω που με βλεπεις
με βλεπεις που σε βλεπω?

πολυ καλh η αναπαρασταση! νομιζω δεν θα πρεπει να γελαει ο φιλαρακος! καλυτερα να ακολουθησει καποια απο τις συμβουλες των αλλων παραπανω!!

Rafaella

# 27 στις 8/2/2004
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ελλάδα

Παράθεση:
Originally posted by botsp

Παράθεση:
Originally posted by botsp

Σαν τους προδοτες.

Γνωμη μου ειναι ετσι κι αλλιως οτι ο καθενας ερχεται η στιγμη να πληρωσει και να παρει οτι του αξιζει!

αν καποιος σε εχει βλαψει, πεθανει και παει στον παραδεισο γιατι τελικα ανθρωπος ηταν κι αυτος, κι αν τελικα εχει κανει πολλα καλα στη ζωη του παρολο που σε σενα φερθηκε τοσο ασχημα και βλαβερα, ισως να σε εστειλε και στο νοσοκομειο η να σου κατεστρεψε ενα μερος της ζωη που αυτος χαρηκε, τοτε για ποια εκδικηση μιλαμε??

Σαν τους προδοτες.

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΧΕΙ ΒΛΑΨΕΙ, ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΗΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΣ, ΚΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΣΕ ΣΕΝΑ ΦΕΡΘΗΚΕ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΒΛΑΒΕΡΑ, ΙΣΩΣ ΝΑ ΣΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Η ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΖΩΗ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΧΑΡΗΚΕ, ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΜΙΛΑΜΕ??

# 28 στις 11/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ti γίνεται όμως όταν ένα νέο παιδί το βάζει ο ιδιοκτήτης της επιχείρησης να ρουφιανέψει?
Αν δεν το κάνει απολύεται μετά επαίνων...
Και είμαστε ακόμη καλοί γνωστοί.

Πριν από 5 χρόνια όμως συνάδελφος "έμπιστος" και "φίλος" μας την 'έφερε" πισώπλατα.
Κατάφερε και 'επεισε για τη μη κερδοφορία του τμήματος οπου εργαζόμουν για 10 χρόνια. Τον άφησα να κάνει τη "δουλειά" του όπως νόμιζε

Το αποτέλεσμα? Αυτός θα πάρει σύνταξη απο εκεί,εγώ έφυγα με μία καλή αποζημίωση και εχω αναλάβει τώρα την ίδια δουλειά για την ίδια εταιρεία με την διπλάσια αμοιβή.

Ο καιρός μόνο θα δείξει

METROLOGOS

# 29 στις 12/2/2004
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 151
Αγαπητη Rafaela
ο τυπος γελαει γιατι εχει καταλαβει οτι τον ρουφιανευει καποιος και αυτος πειραζει τον ρουφιανο.
Τελικα μετα απο πολλες αποτυχιες στην αντιρουφιανικη αμυνα τυχαια βρηκα τις δυο μοναδικες λυσεις.
πρωτη λυση:πριν τεσσερα χρονια εργαζομουνα επιβλεπων μηχανικος σε ενα εργο στην θρακη. εκανα πολυ σωστα την δουλεια μου και για πρωτη φορα στην ζωη μου με υποστηριζε και ενας ισχυρος σχετικος με το εργο ανδρας (τον ειχα σωσει απο αλλα στριγμωματα παλαιοτερα) στο εργο αρκετοι διεθνους εθνικοτητας εργατες το μεσημερακι κρυβοτανε πανω στους αεραγωγους ( που ηταν φαρδιοι) και αραζανε. για να μην σκαρφαλωνω και τους κυνηγω εκμεταλευομενος το οτι δεν ξερανε καλα ελληνικα στεκομουνα στο κεντρο του τμηματος και φωναζα "ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ , ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ?" Νομιζοντας οτι ελεγα για αυτους τρομαζαν και ακουγες ενα απολαυστικο ντανγκ , ντανγκ (ο ηχος του κεφαλιου που χτυπα σε λεπτες λαμαρινες).
Με τον καιρο εγινε σλογκαν στο εργο το με βλεπεις που σε βλεπω.........
Βεβαια στο εργο γινοταν του Ρουφιανου....
Οταν ανακαλυψα καποιους απο αυτους που προσπαθουσαν να με ρουφιανεψουν τους πλησιαζα και τους ρωτουσα ΕΓΩ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ , ΕΣΥ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΒΛΕΠΩ? Μπροστα σε ολους και σε ασχετες στιγμες !!!!!!!!!!!! και μετα ξεσπαγα σε φιαχτο παρανοικο γελιο λεγοντας το ονομα τους (π.χ. ρε τον θαναση κοιτα που με βλεπει) αργοτερα διανθησα τις αντιρουφιανικες ενεργειες με ρηξικελευθρες ενεργειες (για παραδειγμα την βραδια που θα χιονιζε καλεσα για ταβερνα εναν ρουφιανο και ταχα μεθυσμενος του αποκαλυψα οτι το βραδυ θα κλεψουμε σιδερα με κατι φιλους....
Αυτος ξυπνησε τον εργοταξιαρχη και περιμενανε ολο το βραδυ τους κλεφτες.....
Οταν την αλλη μερα προσφερθηκα να του κανω τσαι (ηταν χαμηλοτερα στην ιεραρχια αφρισε........)
Το θεωρητικο υποβαθρο της αντιρουφιανικης αμυνας καθισταται πλεον προφανες: αφου η ρουφιανια εχει σαν βασικο συστατικο την αρωστιμενη φαντασια για να αντιμετωπιστει χρειαζεται εμπνευσμενη φαντασια και μαλιστα με χυουμορ. Ενδεικνυται δε και η παραλληλη υπαρξη ισχυρου προστατη.
λυση δευτερη - Η ΑΠΟΛΥΤΗ-: Η μονη λυση να προςτατευτεις απο ρουφιανους ειναι να κανεις την δικια σου δουλεια. τοτε μαλιστα εχεις την πολυτελεια η΄να τους διωξεις η΄να τους ξελιγωσεις στην δουλεια (ολοι οι ρουφιανοι ειναι βασιλικοτεροι του βασιλεως) και μετα να τους διωξεις . με κινδυνο να με θεωρησεις ΜΑΚΙΑΒΕΛΙΚΟ σου εξομολογουμαι οτι ρεπω προς την δευτερη λυση.
φιλε athee σε θαυμαζω. η μονη φορα που μπορεσα να επικρατησω του ρουφιανου ηταν οταν εγινα εγω εργοδοτης. οφειλω δε να πω οτι μεσα στα κομπλεξ μου κουβαλω το ερωτημα (γιατι ολοι οι ρουφιανοι με χοροπηδησανε ρε γ---το)
θα σου προτεινα δε μολις επικρατησεις να τον καλεσεις για ενα κρασακι . ετσι για να γελασει η καρδια καθε ρουφιανεμενου...
Μετρολογοσ

# 30 στις 23/2/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αδιαφορια παιδια για ολους αυτους υπαρχει το πληρωμα του χρονου.

# 31 στις 13/3/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τωρα, εμενα που με πιανει μια απιστευτη κακια για ενα συγγεκριμενο προσωπο στον επαγγελματικο μου χωρο, τι να κανω....?

Εχω φτασει στο σημειο να μου μιλαει και να εκνευριζομαι... δεν γινεται να μην μου απευθυνει τον λογο καθολου???... δεν μπορω....

Ειναι ανησυχιτικο, γιατρε μου?

# 32 στην 1/4/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Gianini
Τωρα, εμενα που με πιανει μια απιστευτη κακια για ενα συγγεκριμενο προσωπο στον επαγγελματικο μου χωρο, τι να κανω....?

Εχω φτασει στο σημειο να μου μιλαει και να εκνευριζομαι... δεν γινεται να μην μου απευθυνει τον λογο καθολου???... δεν μπορω....

Ειναι ανησυχιτικο, γιατρε μου?

Οταν τελικα αυτος, ο ιδιος ανθρωπος, που ολως "τυχαιως" ειναι και προισταμενος μου, μπλοκαρει την προαγωγη μου σε αλλο τμημα της εταιρειας, η οποια αρχικα ειχε αποφασιστει απο την διευθυνση της εταιρειας, μονο και μονο για να μην ξεβολευτει ο ιδιος, τι κανω?

Του σπαω τα μουτρα???

Μου μιλαει και τον γραφω???

Τον αγνοω???

Αν γινοταν, αυτο θα εκανα ... αλλα δεν γινετε... σε μια τελικη, δεν με συμφερει.....

Σιχαινομαι τους - καθ'ολα - παρτακηδες ανθρωπους, που απο μπροστα στο παιζουν, καλοι φιλοι, καλοι συνεργατες/προισταμενοι και απο πισω σου σκαβουν το λακο... ΤΟΥΣ ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ

Και... τσαντιζομαι απιστευτα, οταν ΑΥΤΟΙ οι ανθρωποι πανε μπροστα... και οι αλλοι μενουν πισω ή στασιμοι....

Αι... στα κομματια πια......

malvina

# 33 στην 1/4/2004
author
Γυναίκα / 46 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 167
Πληρώνω πάντα, αλλά όχι με το ίδιο νόμισμα. Δεν είμαι της ρουφιανιάς. Βρίσκω που πονάει και πατάω εκεί. Μου έχει τύχει δυο φορές και τους έβαλα και τους δυο στην θέση τους. Ο ένας απολύθηκε, ο άλλος παραιτήθηκε.

morelli

# 34 στις 6/4/2004
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 53
Απαντήσεις: 1.685
Την ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ πολλοι ηγαπησαν , τον ΡΟΥΦΙΑΝΟ ουδεις.

:yes
Είναι καλύτερα να αγωνίζεσαι μάταια, παρά να ζείς μάταια.

konserlib74

# 35 στις 19/5/2004
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καισαριανή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 14

Απλά αδιαφορείς

Το ξέρω ειναι δυσκολο φιλενάδα.
Δείχνεις ομως οτι δεν θα του περάσει ποτε.
Δεν μπορεί ο καθέ ρουφιάνος όμως να σου κανει την μερα άσχημη..
Μου την εχουν κάνει ξέρω πως ειναι..
Απλά χαμογελάς και κοιτάς να εισαι καλά με την συνείδηση σου.
Δεν γινεσαι ρουφιάνος. Απλά δημιουργέις το μετωπο αντιρουφιανίας...
Επιασε στο γραφείο..
Η τύπισσα ακόμα κλαίει

Συνταγή για το μέτωπο
1)Πιάνεις τους υπόλοιπους θηγόμενους και μιλάς ανοιχτά( Οσο μπορεις)
2)Γίνεστε ενα κοινο lobby
3)Μεταξύ σας υπάρχει ενα κλίμα παρέας και συμπαράστασης( Αρα ο η λακι ρουφιάνο στην απέξω
4)Περνάτε καλα και το δείχνετε
5)Δεν παραμελείς την δουλεία σου.
6)Γίνετε ο στόχος των αστείων (ακομα και χοντρών) του χιουμορίστα και ατακαδόρου του γραφείου. Εκει να δεις γελιο
Πίστεψε με μια φορα το εφάρμοσα, εφυγε απο το τμήμα
Πάω για δεύτερη μαλλον

fengshui_

# 36 στις 2/5/2005
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Γρεβενών / Δεσκάτη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6

τεχνικι του καθρεφτι

emena to kolpo mou onomazetai texniki tou ka8refti .
empneystis einai enas filos mou pou mou edwse tin apisteyti idea

entopizeis to roofiano koitazontas katagrafontas se imerologio poioi/es piran adeia kata ti diarkeia tou xronou kai se poies periodous
ta kala kommatia ta trwne oi roof

exontas entopisei [apaitountai 365 meres] ton ka8e roof
8umasai skeftese poies erotiseis sou ekane kai yiati

an diapisto8ei oti etoimazetai yai ex8rikes energeies
ton antigrafw mexri aidias

forao ta idia rouxa
xrisimopoio tis idies atakes
tin <peftw > stis idies kopelles .
toy deixno oti einai to eidwlo mou o mentoras mou o apolutos empneystis moy pou tosa tou xrwstaw .
tou ta kseplironw molis xalarwsei
ton roufianeyw kalutera

telika isxyei i 8ewria tis ekseliksis agapite Darwin

zunzun

# 37 στις 2/5/2005
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129
Εχω μάθει να μη φοβάμαι τους κακούς...
Είναι προβλέψιμοι....
Κι άμα λάχει τους ρίχνω εγώ στο λάκκο που έσκαψαν για μένα όπως αναφέρει πιο πάνω ο botsp....
Βασικά φοβάμαι πολύ τον...μαλ**α...είναι απρόβλεπτος...
Γενικώς τον "εχθρό" τον γελοιοποιώ...διότι ας μην ξεχνάμε και το ρητό...
"την ρουφιανιά πολλοί ηγάπησαν...τον ρουφιάνο κανείς"
Φυσικά δεν πιστεύω με τίποτα ότι ο τάχα κακός συνάδελφος τάχα θα τιμωρηθεί και άλλες τέτοιες πίπες...
Ειδικά όταν γνωρίζω την αξία μου (χωρίς να θεωρηθω ψωνάρα)...δεν σηκώνω μύγα στο σπαθί μου και γίνομαι και πολύ κακιά με τους υπερτιμημένους ατάλαντους...πιστεύω δε ότι η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους...
Μαύρο φίδι που σε έφαγε επίδοξε ρουφιάνε....καμ το θεία να σου πει τι εστί βερύκοκκο...
Ποτέ μην τα βάζεις με ένα γουρούνι...και οι δυό θα λερωθείτε...το γουρούνι όμως θα το ευχαριστηθεί!

# 38 στις 6/5/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Good timing

Αγαπητέ μου Κατάσκοπε,

Έθεσες το θέμα σε μια δύσκολη περίοδο για εμένα στη δουλειά. Έχουμε ένα προϊστάμενο ο οποίος δεν μπορεί να επιβληθεί (και ειδικά σε εμένα διότι με θέλει πολύ ο εργοδότης μου και δεν αφήνει κανέναν να με πειράξει) και προσπαθεί να με ξεφτιλίζει και να υποβαθμίζει και εμένα και τη δουλειά μου. Όντας καπετάνιος έχει μάθει να τον υπακούν τα Φιλιπίνια που διέταζε και τώρα νομίζει ότι διατάζει φιλιπίνια πάλι. Βρίζει, συκοφαντεί, με δίνει στον εργοδότη μου στεγνά. Βέβαια κάθε φορά που τα κάνει όλα αυτά για να κερδίζει εντυπώσεις εγώ είμαι πάντα στο γραφείου του boss και του λέω τα καθέκαστα για να γνωρίζει και την άλλη πλευρά. Μια μέρα δε γύρισε και είπε ή εγώ ή αυτή....και ο boss του απάντησε παρε τα .... μου διότι εμένα κανείς δεν με απειλεί. Η κατάσταση συνεχίζει...και δεν ξέρω και εγώ πλέον πως να την παλέψω γιατί ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΔΙΔΕΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΣΤΟΜΑΧΟΠΟΥΝΟΥΣ, ΔΙΑΡΡΟΙΕΣ ΚΑΙ ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΥΣ από το άγχος, το στρες και τη στεναχώρια που τραβάω.
Μακάρι να την παλέψω και να βγω νικήτρια...δεν θέλω να του χαρίσω το βάθρο.

Dardana

# 39 στις 6/5/2005
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by spy26
Πολυ συχνα,αναμεσα σε συναδελφους κατω απο την ιδια στεγη εργασιας, χαρην των προσωπικων φιλοδοξιων για καριερα τις περισσοτερες φορες, παρατηρουμε το φαινομενο...καποιος συνεργατης να μας σκαβει τον λακο!

Με το να ''ρουφιανευει'' , ειτε με το να δημιουργει συνεχως εμποδια στον δρομο μας, ειτε παντα να υποτιμα τις ιδεες μας και να τις υποβαθμιζει στα ματια των ανωτερων ....η ουσια ειναι οτι μας δημιουργει προβλημα στο χωρο της εργασιας μας !!!

Σας εχει τυχει ποτε παρομοια περιπτωση ; Αν ΝΑΙ, πως την αντιμετωπισατε ; Ποια ηταν η συμπεριφορα σας απεναντι του/της ; Ζητησατε την βοηθεια επιλυσης απο τους ανωτερους σας ή τα καταφερατε μονοι σας ; Ποιο το τελικο αποτελεσμα;
Αν παλι ΟΧΙ, τι πιστευετε πως θα πραξετε σε τετοιο ενδεχομενο ;

Πω πω, τι μου θυμησες!!!
Τι εχω τραβηξει η γυναικα....απο γυναικες φυσικα!! Μη σε δουν να προκοβεις, μην σε δουν να πηγαινεις μπροστα, αρπαζουν το φτυαρι μην σου πω και την μπουλντοζα!!
Στην πρωτη περιπτωση, την επιασα, την πηγα σε μια γωνια και της τα ειπα ενα χερακι, ισια και σταρατα! Οχι βρισιδι, ουτε καυγα, απλα της εξηγησα με απλα λογια οτι με το να με υπονομευει δεν κερδιζει κατι, θα κερδιζε μονο αν σοβαρευοταν και εκανε τη δουλεια της απλα και ομορφα. Αυτο ηταν...καλμαρε!! Μη σου πω γιναμε και φιλεναδες, και το "κακο" κοπηκε μαχαιρι! Τρια χρονια μετα εφυγα απο εκεινη την εταιρεια, κι ακομα με παιρνει τηλεφωνο που και που και με συμβουλευεται για καποια πραγματα. Επειδη ακομα διατηρω επαφες και φιλικες σχεσεις με πρωην συναδελφους απο εκεινη τη δουλεια, εμαθα οτι δε χανει ευκαιρια να πλεκει το εγκωμιο μου. (τοσο πολυ χαιρεται που εφυγα;; )

Στην δευτερη περιπτωση, ημουνα σε μια εταιρεια ΗΥ, στο τμημα πωλησεων των software. Συναδελφος στο ιδιο γραφειο μια.... σουσουραδιτσα, που ειχε αρκετα χρονια στην εταιρεια. Συντομα καταλαβα οτι ειχε κανει "κομμα" μαζι με την προϊσταμενο μου. Συντομα επισης αντιληφθηκα οτι με ρουφιανευε ασυστολως. Οτι κι αν εκανα, οπως κι αν το εκανα, ειχα καποιο τραγικο λαθος. Στην αρχη προσπαθησα να το αγνοησω και απλα να κανω τη δουλεια μου οσο γινοταν καλυτερα. Ομως δεν ελεγαν να καλμαρουν. Ασχολιομουν επισης με τις διαφημισεις στα περιοδικα, και ειχαν λυσσαξει γιατι τα πηγαινα καλα και οι ιδεες μου ειχαν αποτελεσμα και αρεσαν στον διευθυντη. Οποτε το ρουφιανεμα αρχισε πλεον να γινεται καθημερινη τακτικη. Εγιναν πολλα, δεν μπορειτε να φανταστειτε τι και ποσα σκαρφιστηκαν, μην σας κουραζω τωρα εδω. Δεν ειχα ομως καμια διαθεση να μαζοχιστω αλλο, κι ετσι τους εκανα τη χαρη και εδωσα παραιτηση απο μονη μου και ησυχασε το σηκωτι μου. Ο καλος Θεος με βοηθησε και βρηκα πολυ καλυτερη δουλεια, και ευτυχως δεν βλεπω και τα μουτρα τους.
Τωρα μαλιστα ειμαι σε μια δουλεια οπου στην ουσια δεν εχω συναδελφους!! Ειναι ολοι σε αλλα γραφεια και παραρτηματα, οποτε ειμαι πανευτυχης!
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 40 στις 21/7/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και έχω φροντίσει πάρα πολύ καλά να είμαι χρήσιμη και αναντικατάστατη τόσο όσο να μην μπορεί κανένας να με δυσκολέψει. Δεν χρειάζεται πια να αποδυκνείω την αξία μου.

Αυτή είναι η καλύτέρη λύση μεν αλλά μερικά αφεντικά το καταλαβαίνουν αφού έχεις φύγει.

Ρουφιανεύουν αυτοί που δεν έχουν δουλειά ή που αρνούνται να κάνουν τη δουλειά τους γενικώς.
Μία έλεγε ότι κάθομαι και δεν κάνω τίποτα. Είχα 2 αρμοδιότητες και η αλήθεια είναι ότι όσον αφορά τη μία δεν μπορούσα να κάνω και πολλά από υπαιτιότητα της εταιρίας όμως. Μετά πολλά και διάφορα έφυγα από εκεί και μετά τρέχαν να πληρώνουν εταιρία άλλη να τους κάνει ότι έκανα εγώ τζάμπα και βερεσε(όσον αφορά τη δεύτερη αρμοδιότητα). Βέβαια και αυτή με τέτοια συμπεριφορά δεν πήγε μακριά απολύθηκε και όχι με το κεφάλι ψηλά.

¶λλος τύπου ρουφιάνος που δεν έχει ιδέα για τη δουλειά αναλαμβάνει προιστάμενος λέγοντας πως θα τα μάθει όλα μόνος του και όταν φυσικά δε γίνεται και τα κάνει μαντάρα τα ρίχνει στους υφισταμένους του. Ευτυχώς υπήρχε μάρτυρας.
Τι να πω κατάρα σε τέτοιους ανθρώπους.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε