Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Mαταιοδοξία και διοίκηση....

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Μυρτώ

# 1 στις 9/9/2006
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Mαταιοδοξία και διοίκηση...

Τις τελευταίες μέρες διαβάζω ένα καταπληκτικό βιβλίο το οποίο μιλάει για το πως κάποιος επαγγελματίας ( οποιουδήποτε χώρου) σε επίπεδο στελέχους, μπορεί να φτιάξει μια ιδανική καριέρα με προοπτικές.

Ολοι οι επαγγελματίες , ανεξαρτήτως της θέσης μας σε μια επιχείρηση , έχουμε άτομα στα οποία πρέπει να λογοδοτήσουμε και από τα οποία (καλώς ή κακώς) εξαρτάται η εξέλιξη μας και η άνοδος μας (ή όχι) στην ιεραρχία...

Συνήθως , οι περισσότεροι από εμάς παραπονιόμαστε γι αυτά τα άτομα , τους κατηγορούμε για ματαιοδοξία , για ανικανότητα , για ανοχή στην κολακεία...και για χίλια δυό πράγματα. ( με πολύ σπάνιες εξαιρέσεις)

Ακόμα και αν τα πιστεύουμε όλα αυτά ... δεν σταματάμε (τουλάχιστον για το διάστημα που παραμένουμε στην παρούσα δουλειά) να εξαρτώμαστε από αυτά τα άτομα....
Οι συμβουλές του βιβλίου ήταν οι εξής :

Aκόμα και αν δεν αισθανόμαστε σεβασμό απέναντι στην διοίκηση θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι στις συναντήσεις με αυτούς γνωρίζοντας κάποια πράγματα για τον χαρακτήρα τους - για να μπορέσουμε έτσι να τους αντιμετωπίσουμε.
Είναι θεμιτό να κολακεύουμε την ματαιοδοξία τους χωρίς να είμαστε εμετικοί.

Είναι θεμιτό να τηρούμε τα προσχήματα όσον αφορά την συμπεριφορά μας και τις αντιδράσεις μας μιας και αυτοί μπορούν να μας επιρεάσουν....
Συμφωνείτε με αυτό; Η πιστεύετε στην ευθεία αντιπαράθεση με έναν άμεσα προιστάμενο;

Σε περίπτωση αποχώρησης σας από την εταιρεία , θα εκφράζατε δυσαρέσκεια και θα τον εκθέτατε ή πολύ απλά θα χαιρετούσατε και η σχέση σας μαζί του θα ήταν μια κακή ανάμνηση από την στιγμή που θα βγαίνατε από το γραφείο;

Kαι τέλος .... πιστεύετε ότι σε αρκετές περιπτωσεις είμαστε αρνητικά προδιατεθημένοι απέναντι στους προισταμένους μας απλά και μόνο γιατί πιστεύουμε ότι είμαστε αδικημένοι από το τρέχον επαγγελματικό μας στάτους;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

evans

# 2 στις 9/9/2006
author
Ανδρας / 56 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
Αυτο το μαθημα το περασα χρονια πριν στη Σχολη Αξιωματικων, Αρχες Διοικησης...οπου καλεισαι να ισορροπεις αναμεσα σε ανωτερους και κατωτερους , ακολουθοντας την ιεραρχια και προστατευοντας τη θεση σου και την αξιοπρεπεια σου .
Η σωστη διοικηση των υφισταμενων σου βασιζεται και εξαρταται απο τις φυσικες διοικητικες , επικοινωνιακες και διαχειριστικες σου δυνατοτητες.
Η σωστη συνεργασια με προισταμενους εξαρταται κυριως απο τις δικες τους διοικητικες , επικοινωνιακες και διαχειριστικες τους δυνατοτητες που απαιτουν απο εσενα περισσοτερες στρατηγικες κινησεις και ελιγμους ....
Αλλωστε η διορατικοτητα ειναι ενα απο τα προσοντα που θα πρεπει να εχει καποιος που κατεχει θεση....
Τελος συμβουλη μου η κατα μετωπο επιθεση αν δεν περιεχει και την εννοια του αιφνιδιασμου, επιφερει πολλες απωλειες.

# 3 στις 9/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Οσες φορές ήρθα σε αντιπαράθεση με προϊστάμενο, με άκουσαν σε όλο το κτίριο Ομως δεν βρίζω , ούτε θίγω πρόσωπα. Απλά φωνάζω για το δίκιο μου.
Αν όμως επρόκειτο να αποχωρήσω δεν θα ασχολιόμουν καθόλου με προϊστάμενο που με έχει αδικήσει. Απλά θα έκλεινα την πόρτα .

Δεν υπάρχει καμιά προκατάληψη εκ μέρους μου αφού έχω συνεργαστεί άψογα με προϊσταμένους που με έχουν αξιολογήσει με άριστα . Αν κάποιος εξ όσων βρέθηκαν στον δρομο μου ήταν καθίκι , ο ίδιος ειχε πρόβλημα και με άλλους συναδέλφους.

Κι εγώ έχω υπάρξει προϊσταμένη και εξ όσων μου έχουν πει ήμουν μεν πολύ οικεία με όλους, αλλά ταυτόχρονα τους κρατούσα και σε μια απόσταση. Ε, δεν θα παίζουμε και σφαλιάρες με τους υφισταμένους.
Ενα βασικό προτέρημα που πρέπει να έχει ένας προϊστάμενος είναι να κλείνει τα αυτιά του στις ρουφιανιές και να μη πυροδοτεί τις διαμαχες μεταξύ υπαλλήλων.

anemona_62

# 4 στις 9/9/2006
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Η ιεραρχία είναι απαραίτητη για κάθε εταιρεία, οργανισμό ή σχήμα, είναι μέρος του συστήματος, αλλιώς δεν μπορεί να λειτουργήσει. Αυτό το αποδεχόμαστε όλοι, συνειδητά ή όχι, πρόθυμα ή απρόθυμα, διότι έτσι είναι και δε γίνεται αλλιώς.

Όλες οι θέσεις έχουν τα καλά και τα κακά τους. Όσο πιο ψηλά είσαι τόσο πιο μεγάλη εξουσία έχεις, αλλά και τόσο πιο πολλές σκοτούρες και υποχρεώσεις. Όσο πιο χαμηλά, τόσο λιγότερο εξουσία ή κύρος αλλά και μια σχετική ξεγνοισιά, άλλοι παίρνουν τις αποφάσεις για σένα.

Να προσφέρουν μπορούν όλοι (και πρέπει) αλλά και να λουφάρουν επίσης, με τον α' ή β' τρόπο. Αν κάποιος δημιουργεί προβλήματα το σύστημα δυσλειτουργεί έτσι κι αλλιώς, όμως, αυτός που δίνει πάντα τον τόνο είναι ο προϊστάμενος, ο διευθυντής, ο αρχηγός γενικά. Διότι ως γνωστόν, το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι.

Από την άλλη βέβαια, είναι εύκολο να διαμαρτύρεσαι και να γκρινιάζεις για τους άλλους και δη τους "μεγάλους", αλλά αν ήσουν στη θέση τους πιστεύεις ότι θα τα κατάφερνες καλύτερα?

Έχω γνωρίσει διευθυντές και διευθυντές, και στον ιδιωτικό και στο δημόσιο τομέα. Μερικοί ήταν θαυμάσιοι και ικανότατοι άνθρωποι κι όλα πήγαιναν ρολόι. Τους σεβόμουν και φυσικά δεν είχα πρόβλημα να τους το δείχνω διακριτικά.

Στην αντίθετη περίπτωση δυσκολευόμουν πολύ στη συνεργασία και φυσικά στεναχωριόμουν γι αυτό. Αυτό όμως το ήξερα μόνο εγώ και κανα δυο άλλοι έμπιστοι. Τυπικά η συνεργασία υπήρξε πάντα άψογη. Έχω μαλώσει και με διευθυντές, έχω έρθει και σε αντίθεση, όταν το θέμα ήταν σοβαρό κατά τη γνώμη μου, και πάντα βρισκόταν μια λύση τελικά. Το ζήτημα δεν ήταν ποιανού θα περνούσε αλλά η αντιμετώπιση του προβλήματος.
Πάντως στο παρελθόν μου έχει τύχει απλά να φύγω επειδή η κατάσταση ήταν ανυπόφορη και δεν υπήρχε περίπτωση βελτίωσης. Δε χρειάζεται να εκθέσεις τον προϊστάμενο αφού φύγεις, είναι δώρο άδωρον. Θα εκτεθεί από μόνος του ούτως ή άλλως. Σκοπός είναι να το κάνεις, αν κρίνεται απαραίτητο, όταν ακόμα είσαι μέσα στην εταιρεία/ οργανισμό.

Η απάντηση τελικά είναι να ελίσσεσαι στα πλαίσια της συνεργασίας, αλλά ποτέ να μην τσαλαπατάς την αξιοπρέπεια, ούτε τη δική σου, ούτε των άλλων.
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

Μυρτώ

# 5 στις 9/9/2006
author

Παράθεση:
Originally posted by evans
Αυτο το μαθημα το περασα χρονια πριν στη Σχολη Αξιωματικων, Αρχες Διοικησης...οπου καλεισαι να ισορροπεις αναμεσα σε ανωτερους και κατωτερους , ακολουθοντας την ιεραρχια και προστατευοντας τη θεση σου και την αξιοπρεπεια σου .
Η σωστη διοικηση των υφισταμενων σου βασιζεται και εξαρταται απο τις φυσικες διοικητικες , επικοινωνιακες και διαχειριστικες σου δυνατοτητες.
Η σωστη συνεργασια με προισταμενους εξαρταται κυριως απο τις δικες τους διοικητικες , επικοινωνιακες και διαχειριστικες τους δυνατοτητες που απαιτουν απο εσενα περισσοτερες στρατηγικες κινησεις και ελιγμους ....
Αλλωστε η διορατικοτητα ειναι ενα απο τα προσοντα που θα πρεπει να εχει καποιος που κατεχει θεση....
Τελος συμβουλη μου η κατα μετωπο επιθεση αν δεν περιεχει και την εννοια του αιφνιδιασμου, επιφερει πολλες απωλειες.

Δεν ξέρω evans εάν η πειθαρχία που περιγράφεις σε θέματα στρατιωτικής ιεραρχίας μπορεί να ισχύσει σε ένα χώρο μιας επιχείρησης στην οποία τα στελέχη της κονταροχτυπιούνται στην κυριολεξία για τους ίδιους στόχους.
Ενας πάει μπροστά.... 10 μένουν πίσω. Και δεν πάει απαραίτητα μπροστά ο "άξιος" και ούτε το "μπροστά" είναι αυτονόητο για όλους.

Οι ιδανικοί managers όπως τους περιγράφεις δυστυχώς κατά την ταπεινή μου γνώμη και μετά από 13 χρόνια εμπειρίας σε τέτοια εργασιακά περιβάλλοντα , σπανίζουν.

Εχω γνωρίσει managers πραγματικούς γκουρού... αλλά ήταν ελάχιστοι και δυστυχώς δεν είχαν τον χρόνο να ασχοληθούν με τον καθένα από τα στελέχη τους σαν μονάδα. Οσοι το έκαναν , ήταν και μέντορες άλλων ικανών στελεχών.

Συνήθως έχεις να κάνεις με εγωισμούς και μικρο - ματαιοδοξίες και ανταγωνισμούς στα οποίες όμως πρέπει να ελισσεσαι , εάν δεν έχεις την ισχύ να φέρεις την αντιπαράθεση μέχρι τέλους.

Για μένα , η ευθεία αντιπαράθεση με τον ανώτερο μου , πιστεύω ότι γυρνάει εναντίον μου μακροπρόθεσμα ... εκτός εάν έχω σταθερά επιχειρήματα να υποστηρίξω την αιτία της αντιπαράθεσης ... και πάλι ... πιστεύω ότι θα μου το φυλάει για μετά...

Για το άλλο ερώτημα τι νομίζεις;
Αναίμακτη αποχώρηση ή αποχώρηση με αιτιολογία;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Μυρτώ

# 6 στις 9/9/2006
author

Παράθεση:
Originally posted by anemona_62
Η απάντηση τελικά είναι να ελίσσεσαι στα πλαίσια της συνεργασίας, αλλά ποτέ να μην τσαλαπατάς την αξιοπρέπεια, ούτε τη δική σου, ούτε των άλλων.

Κρατάω αυτό .... και συμφωνώ απόλυτα....

Μυρτώ

# 7 στις 9/9/2006
author

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Κι εγώ έχω υπάρξει προϊσταμένη και εξ όσων μου έχουν πει ήμουν μεν πολύ οικεία με όλους, αλλά ταυτόχρονα τους κρατούσα και σε μια απόσταση. Ε, δεν θα παίζουμε και σφαλιάρες με τους υφισταμένους.

Ζουμερούλα πιστεύω ότι όντως εκεί χάνεται το παιχνίδι...
Νομίζω ότι όταν χάσεις την απόσταση τότε δίνεις και το δικαίωμα στους υφισταμένους να προχωρήσουν πέρα από τα επιτρεπόμενα όρια...και μετά άντε να τα ξανα - θέσεις.

kaeir

# 8 στις 10/9/2006
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 1.131

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Ενα βασικό προτέρημα που πρέπει να έχει ένας προϊστάμενος είναι να κλείνει τα αυτιά του στις ρουφιανιές και να μη πυροδοτεί τις διαμαχες μεταξύ υπαλλήλων.
----------------------------------------------------------------------------------------------
Αυτό είναι ουτοποιία. Συνήθως αυτό που γίνεται είναι να επιτείνουν και επιδιώκουν τις διαμάχες μεταξύ των υπαλλήλων. Ειδικά όσων είναι αστέρια στη δουλειά τους, κάποιο ελάττωμα πρέπει να τους βρουν για να μπορούν να τους έχουν στο χέρι όποτε χρειαστούν. Σε κάθε έναν πρέπει να υπάρχει η αχίλλιος πτέρνα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Εξάλλου όταν δεν είναι ενωμένοι οι υπάλληλοι, τόσο πιο εύκολα μπορείς να τους περάσεις τα δικά σου.
Το έχω ζήσει έντονα αυτό το κλίμα. Βέβαια εξαρτάται από τους ανωτέρους. Δεν είναι όλοι ικανοί να διοικήσουν.
Δεν συμφωνώ καθόλου και νομίζω ό,τι όσο πιο καλά είναι οι υπάλληλοι μεταξύ τους, τόσο πιο αποδοτικοί είναι. Γιατί πάντα η δουλειά είναι ομαδική στο τέλος.

vallon

# 9 στις 10/9/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 318
Η καλή σχέση με την «εξουσία» έχει μια εξήγηση , σχετίζεται άμεσα με την καλή ή κακή σχέση που είχε το άτομο στην παιδική του ηλικία με τον πατέρα της οικογένειας.
Πολλές από τις συμπεριφορές που αναπτύσσουμε έχουν τις ρίζες τους σε αυτή την χρονική περίοδο της ζωής μας. Η ηγεσία όμως δεν συμπίπτει με την διοίκηση , υπάρχουν οι φυσικοί αρχηγοί που ξεχωρίζουν αλλά και οι διοικητικοί που απλά τους επιβάλλουν μέσω της τοποθέτησης.
Ένα είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό για κάποιον που φέρει την ευθύνη της εργασιακής ζωής άλλων ανθρώπων..
Η καλλιέργεια.. και αυτό δεν πληρώνεται για να αποκτηθεί.
Βαρέθηκα τις γκόμενες κοντεύω να τα χάσω γι' αυτό και τ' απεφάσισα για να φορέσω ράσο.

calista

# 10 στις 10/9/2006
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γαλάτσι
Απαντήσεις: 1.528

Παράθεση:
Originally posted by vallon
Ένα είναι το σημαντικότερο χαρακτηριστικό για κάποιον που φέρει την ευθύνη της εργασιακής ζωής άλλων ανθρώπων..

Πόσο δίκιο έχεις!!!
Λίγοι άνθρωποι φτάνουν στην απέναντι όχθη. Οι υπόλοιποι τρέχουν πάνω - κάτω σ' αυτή την πλευρά της στεριάς.

vallon

# 11 στις 10/9/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by calista

Παράθεση:

Πόσο δίκιο έχεις!!!

μην νομίζεις οτι καταφέρνω να το εφαρμόσω πάντα..
πολλές φορές η "πίεση" φανερώνει απίστευτες πτυχές του ανθρώπου..
Βαρέθηκα τις γκόμενες κοντεύω να τα χάσω γι' αυτό και τ' απεφάσισα για να φορέσω ράσο.

calista

# 12 στις 10/9/2006
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
μην νομίζεις οτι καταφέρνω να το εφαρμόσω πάντα..
πολλές φορές η "πίεση" φανερώνει απίστευτες πτυχές του ανθρώπου..

Εγώ να δεις!
Προσπαθώ πάντως...
¶λλωστε η δική μου δουλειά "λειτουργεί" ΠΑΝΤΑ υπό πίεση!!!

Λίγοι άνθρωποι φτάνουν στην απέναντι όχθη. Οι υπόλοιποι τρέχουν πάνω - κάτω σ' αυτή την πλευρά της στεριάς.

Μυρτώ

# 13 στις 10/9/2006
author
H πίεση πολλές φορές καταντάει απαράδεκτη και είναι και εώς ένα σημείο προμελετημένη....
Καλλιεργημένος μάνατζερ = ισορροπία μεταξύ εργασιών και διαχείρησης ανθρώπινου δυναμικού.

Πόσοι είναι έτσι όμως;

calista

# 14 στις 10/9/2006
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
H πίεση πολλές φορές καταντάει απαράδεκτη και είναι και εώς ένα σημείο προμελετημένη....
Καλλιεργημένος μάνατζερ = ισορροπία μεταξύ εργασιών και διαχείρησης ανθρώπινου δυναμικού.

Πόσοι είναι έτσι όμως;

Θέλεις να σε κεράσω έναν καφέ τη Δευτέρα
10:00-11:00 στο γραφείο μου?
Δεν θα αντέξεις την πίεση ούτε ως επισκέπτης!

Αν είχα χρόνο Μυρτώ μου να ...προμελετώ την πίεση,
θα τον χρησιμοποιούσα πιο παραγωγικά:
θα πήγαινα σπίτι μου στις 7 το απόγευμα και όχι στις 10 το βράδυ
(κάποιες φορές).

Σαφώς όποιος μάνατζερ "περνάει" όλη την πίεση
που δέχεται στην ομάδα του είναι αποτυχημένος!

Όμως πίστεψέ με, είναι πολύ δύσκολο...
Και δεν φτάνει μερικές φορές η καλλιέργεια,
χρειάζεται και ...Xanax!

vallon

# 15 στις 10/9/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Αγαπητή Μυρτώ,
Εξ ορισμού ο μάνατζερ δεν υπάρχει για να διατηρήσει την δικαιοσύνη ανάμεσα στους εργαζομένους και τη διοίκηση. Η δουλειά του κρίνεται στο κατά πόσο θα περάσει την θέση της διοίκησης στους εργαζόμενους. Λυπάμαι αλλά η ισορροπία δεν είναι η συνήθης κατάσταση. Η δουλειά του πατάω δύο κουμπιά ένα μαύρο και ένα κόκκινο σημαίνει να επιλέγεις . Τι επιλέγεις ? ανθρώπους όσο και αν ακούγεται κυνικό είναι έτσι.

vallon

# 16 στις 10/9/2006
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
αν λοιπόν η δουλειά σου είναι να περνάς τη γραμμή της διοίκησης σε όλους τους άλλους τότε μένει να δούμε.......... πως την κάνεις? με ποιό τρόπο μεταχειρίζεσαι τα εργαλεία που έχεις στα χέρια σου για να διατηρήσεις οτι σημαντικότερο μπορεί να έχει κάποιος που έχει δύναμη και εξουσία στα χέρια του..

ανθρωπιά..
εκί φαίνεται η καλλιέργεια

# 17 στις 10/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αν μου πεις ενα πολυ δυνατο επειχηρημα στο γιατι θα επρεπε ονειρο ενος
ανθρωπου ειναι να φτασει τοσο ψηλα στην ιεραρχια των ανθρωπων ........τοτε ισως καταλαβω τι νοημα εχει ολος αυτος ο αγωνας......

............ευχαριστω δεν θα παρω..............

# 18 στις 10/9/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ας μη γελιομαστε...

Περα απο τις προσληψεις στελεχων,με διπλωματα,παπλωματα και εμπειριες, υπαρχουν ατομα,στην ιεραρχια,τα οποια εχουν κανει μια αλματωδη ανοδο,εξ'αιτιας των ''καλων'' σχεσεων,που διατηρουν με τους προϊσταμενους και της ...ρουφιανιας!!!

Στην ανοδο τους αυτη,δεν επιλεγησαν,βαση αποδοσης η αξιοκρατικα,αλλα λογω του οτι,πολλοι απο τους προϊσταμενους,θελουν να ''ελεγχουν'',το υπαλληλικο προσωπικο...τους ''ριχνουν'' μεσα στην μαχη και ο απωτερος σκοπος τους,δεν ειναι να ''πηγαινει'' μπροστα η δουλεια και η παραγωγη, αλλα να μαθαινουν τα τεκτενομενα και τι γινεται πισω απο τις πλατες τους...

Ειναι παραδεκτο γεγονος οτι,στις ''ακεφαλες'' εταιρειες,οπου δεν υπαρχει η αμεσοτητα,face to face,να τα ''πεις'' με τον εργοδοτη σου,κανεις,στην πλειονοτητα,δεν ασχολειται με το προβλημα σου και προσπαθουν να καρπωθουν, τις οποιες επιτυχιες εχει ο υπαλληλος,σαν δικο τους επιτευγμα...!

Επειδη,δεν μου αρεσει η ισοπεδωση των πραγματων,υπαρχουν ανθρωποι σε ηγετικες θεσεις,οπου ειναι αξιολογοι και ''ζουν'',με γνωμονα το συμφερον της εταιρειας,αλλα ενδιαφερονται ανθρωπινα και για τα προβληματα των υπαλληλων...

Πολυ σωστα, ο Βαλλον,αναφερθηκε στην καλλιεργεια του ανθρωπινου νου, στην διαπαιδαγωγηση του καθε προϊσταμενου,οπου ειναι το Α και το Ω,για τις κοινωνικες συμπεριφορες...

Στην προσωπικη μου εμπειρια και στον χωρο της δουλειας μου,εχω συναντησει,καθε καρυδιας καρυδι και ειναι λιγοι αυτοι,που πραγματικα, ενδιαφερονται για το συνολο και λιγοτερο,για την προβολη τους...

Στην εταιρεια, που βρισκομαι,υπαρχουν ηγετικα στελεχη,τα οποια δεν εχουν καμμια σπουδη και κανενα κωλοχαρτο,που να πιστοποιει τις γνωσεις τους και ''σκαρφαλωσαν'' στα ψηλα,με μοναδικο οπλο την εμπειρια τους και το απαιτουμενο ''γλυψιμο'',στους ανωτερους τους...αυτοι οι ανθρωποι,μπορει να διοικουν,μεσα στα πλαισια των κανονων της εταιρειας,αλλα δεν ενδιαφερονται για τιποτ'αλλο,παρα την προβολη τους και το ατομικο τους συμφερον...η δε συμπεριφορα τους,θυμιζει περισσοτερο,ατομα του ''δρομου'',παρα ανθρωπους με κυρος...το ξεκινημα τους ηταν,απο την θεση που βρισκομαι εγω, και η ανοδο τους, ηταν ραγδαια...
Το ασχημο στην υποθεση ειναι οτι,οι επιλογες τους,στηριζονται στον ιδιο τροπο, που εγινε η ανοδος τους και με αυτον τον τροπο,οι αδαεις,οι ακοινωνητοι και οι ''ρουφιανοι'',να πολλαπλασιαζονται...

Και ερωτω..

Πως ειναι δυνατον,ενας,δυο,πεντε,δεκα,που μεχρι προτινος,βρισκομασταν στην ιδια θεση και παιζαμε ''σφαλιαρες'' και που τωρα,βρισκονται σε θεση ισχυος,να απαιτησουν,να τους αντιμετωπιζεις με σεβασμο και υπακοη, γνωριζοντας εκ των προτερων οτι,η ανοδος τους αυτη,οφειλεται σε λογους μη αξιοκρατικους και αδιαφανειας...η δε συμπεριφορα τους ειναι απαραδεκτη,σε σημειο που υπαρχουν διαξιφισμοι και εντασεις,αποτελεσμα των οποιων,οι επιπληξεις,πηγαινουν ''συννεφο''...
Απο την αλλη μερια,αναγνωριζουμε ολοι οτι,η νεα τους θεση,εχει ευθυνες και πρεπει να ειμαστε διαλλακτικοι και συνεργασιμοι...ομως η συμπεριφορα και το ''τουπε'' ,δεν επιτρεπουν την σωστη αντιμετωπιση,απο κανεναν μας... γιατι κανεις δεν τους εμαθε οτι η αξιοπρεπεια,η αλληλοκατανοηση και η αλληλοβοηθεια,αποδιδουν και κανουν τα πραγματα ευκολοτερα...

calista

# 19 στις 10/9/2006
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by -Flymoon-

Αν μου πεις ενα πολυ δυνατο επειχηρημα στο γιατι θα επρεπε ονειρο ενος
ανθρωπου ειναι να φτασει τοσο ψηλα στην ιεραρχια των ανθρωπων ........τοτε ισως καταλαβω τι νοημα εχει ολος αυτος ο αγωνας......

............ευχαριστω δεν θα παρω..............

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σ' αυτό το ερώτημα διότι δεν ανήκω
στην ομάδα των ανθρώπων με αυτό το όνειρο!

Μπορώ όμως να σου πω τη θέση κάποιων από εμάς που φτάσαμε
σ' αυτή τη θέση οδηγούμενοι απ' την εξέλιξη της καριέρας.

Ξεκινήσαμε με σπουδές σε κάποιο κλάδο, ιδανικά στον χώρο
που επιθυμούσαμε. Τότε δεν διαφαινόταν πουθενά πως
κάποια χρόνια αργότερα, πολλά ή λίγα, θα είχαμε να κάνουμε
με διαχείρηση ανθρώπινου δυναμικού.

Όνειρό μας λοιπόν ΔΕΝ ήταν να φτάσουμε ψηλά στην ιεραρχία
των ανθρώπων όπως το ονομάζεις. Ήταν να εφαρμόσουμε
αυτά που μάθαμε, να δημιουργήσουμε στο χώρο μας.

Και με τα χρόνια, προσθέσαμε γνώσεις μέσα απ' τις εμπειρίες,
εξελιχθήκαμε επαγγελματικά και ανεβαίναμε τα σκαλιά της ιεραρχίας.

Και κει άρχισε ένας δεύτερος διαχωρισμός:
σ΄εκείνους που ανακάλυψαν τη γλυκειά γεύση της εξουσίας
με όλα τα ...συνεπακόλουθα και σ' εκείνους που συνέχισαν
με την ικανοποίηση της δημιουργίας.

Στους πρώτους ψάξε για να βρεις την απάντηση που ζητάς.

Οι υπόλοιποι είμαστε εμείς που προσπαθούμε να κρατάμε
την ομάδα μας ενωμένη, σε αντίθεση με αυτά που λέει
η φίλη μας η kaeir πιο πάνω.
Εμείς που καταλαβαίνουμε ότι η δουλειά "βγαίνει" ομαδικά
διότι περάσαμε απ' αυτή την ομάδα κι έχουμε ευχάριστες
αναμνήσεις, δημιουργικές!

Ναι Μυρτώ έχεις δίκιο, η πίεση καταντάει απαράδεκτη
μα από εμάς δεν είναι ποτέ προμελετημένη όπως σου είπα.

Και δεν θεωρώ ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη ανάμεσα στους
εργαζόμενους και στη διοίκηση την οποία καλείται κάποιος
μάνατζερ να διατηρήσει καλέ μου vallon.
Και οι δύο πλευρές παλεύουν με τον ίδιο σκοπό:
όλοι θα είναι κερδισμένοι αν η δουλειά "πάει καλά".
Αλλά πάλι στο συγκεκριμένο ίσως να μην έχω σφαιρική
άποψη διότι δεν έχω περάσει από "φάμπρικα", παραγωγική
ή ανθρώπινη. Και ευτυχώς δεν έχω βρεθεί στην τραγική θέση
να κάνω απολύσεις.

Είναι και ο χώρος που κινούμαι τέτοιος που το μεγαλύτερο ρόλο
τον παίζει ο ανθρώπινος παράγοντας.
Αν η ομάδα μου δεν είναι ενωμένη, αν δεν έχει "κέφια" δημιουργικά,
δουλειά δεν βγαίνει!

Οι εργαζόμενοι, από ένα σημείο και πέρα, την υπέρβαση στη δουλειά τους
δεν την κάνουν μόνο για τα χρήματα. Την κάνουν και για τον ...αρχηγό.

Δεν μπορώ να "δώσω εντολή" εκτέλεσης εργασίας που ξέρω ότι απαιτεί
24ωρη προσπάθεια κι εγώ να πάω σπίτι μου για ύπνο!
Μαζί θα το παλέψουμε και θα το καταφέρουμε.
Κι εκείνοι θα ακούσουν το μπράβο από μένα αλλά και από την διοίκηση
για την προσπάθεια, το ευχαριστώ.

Δεν είναι όμως πάντα όλα ιδανικά πλασμένα...
Δεν είναι πάντα η πίεση αποδεκτή και κατανοητή από όλους.
Εκεί λοιπόν έρχεται η καλλιέργεια του μάνατζερ...
Αυτή που είναι η φυσική του, αυτή που εξέλιξε οδηγούμενος
από κάποιον μέντορα στο παρελθόν.

Εξηγείς και ζητάς από την ομάδα σου, δεν απαιτείς.
Κρατώντας την κάποια απόσταση από εκείνους, ξέρεις πώς να
το ζητήσεις.

Ζητώ συγνώμη για την πολυλογία αλλά είμαι ...επεξεγηματική
εκ φύσεως!

Και είμαι και χαρούμενη που έχω όλους αυτούς τους συνεργάτες
γύρω μου! (μπορεί να είμαι και απλά τυχερή...)

Μυρτώ

# 20 στις 10/9/2006
author

Παράθεση:
Αγαπητή Μυρτώ,
Εξ ορισμού ο μάνατζερ δεν υπάρχει για να διατηρήσει την δικαιοσύνη ανάμεσα στους εργαζομένους και τη διοίκηση. Η δουλειά του κρίνεται στο κατά πόσο θα περάσει την θέση της διοίκησης στους εργαζόμενους. Λυπάμαι αλλά η ισορροπία δεν είναι η συνήθης κατάσταση. Η δουλειά του πατάω δύο κουμπιά ένα μαύρο και ένα κόκκινο σημαίνει να επιλέγεις . Τι επιλέγεις ? ανθρώπους όσο και αν ακούγεται κυνικό είναι έτσι.

Aγαπητέ vallon,
κατ αρχάς υπάρχουν πολλά επίπεδα management , σωστά; Προσωπικά , δουλεύω σε ένα τεράστιο οργανισμό με κάποιες χιλιάδες υπαλλήλους , οπότε υπάρχει το middle και το higher management για να μπορέσει να λειτουργήσει ο οργανισμός αυτός. Σε όσους βρίσκονται στο middle management λοιπόν , πιστεύω ότι πέφτει η μεγαλύτερη πίεση. Υπάρχουν ευθύνες κάλυψης στόχων , υπάρχει η ανάγκη όπως είπες να περαστεί η θέση στης διοίκησης στους στους όποιους υφισταμένους και επίσης υπάρχει και η ανάγκη των ιδίων για εξέλιξη.

Οταν μιλάω για ισοροπία διαχείρησης ανθρωπίνου δυναμικού και εργασιών , εννοούσα ότι δεν πρέπει να αγνοούμε τον ανθρώπινο παράγωντα για χάρη της διαικπαιρέωσης στόχων γιατί αυτό θα γυρίσει μπούμεραγκ όπως επίσης δεν μπορούμε να κάνουμε και το αντίθετο.

Δηλαδή , για μένα ο ανθρώπινος παράγωντας είναι το ενεργητικό μου...
Εάν δεν τον αξιοποιήσω σωστά και εάν δεν τον αμείψω σωστά όταν αποδώσει ... θα σταματήσει και να πάράγει σωστά αλλά και να αποδίδει....

Επενδύω στον ανθρώπινο παράγωντα ....για να επενδύσω στην επίτευξη των στόχων και εν εν τέλη να ικανοποιήσω και το higher management το οποίο σπανιώς θα σε ρωτήσει "τι" και "πως" απλά θα σουζητήσει αποτελέσματα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.