Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ολοι για το δημοσιο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

sernickolas

# 1 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 760
'Aρεσαν+: 0%

Ολοι για το δημοσιο.

Αργα χτες καποιος φιλος σε μια e-συζητηση που ειχαμε για τους εκπαιδευτικους, μου εστειλε το παρακατω αρθρο (θεση).

Πιστευω οτι εκτος απο επικαιρο εχει αρκετο ενδιαφερον.
Αγαπητοί συνάδελφοι (θα δείτε γιατί σας αποκαλώ έτσι...)

Την έκφραση «αδιόριστοι καθηγητές» την έχω ακούσει γύρω στις δύο χιλιάδες φορές τον τελευταίο καιρό. Κάπου γύρω στην 1960στή φορά με έκανε να αναπηδήσω. Κατάλαβα πως, στις δύο αυτές λέξεις, κρύβεται η ταυτότητα όλων μας.

Φυσικά, «αδιόριστοι καθηγητές» δεν υπάρχουν. Πρόκειται απλά για πτυχιούχους Ανωτάτων Σχολών που θα ήθελαν να διοριστούν. Που ελπίζουν κάποτε να γίνουν καθηγητές. Αλλά σήμερα δεν είναι καθηγητές - ούτε διορισμένοι, ούτε αδιόριστοι.

Με την ίδια λογική και εγώ είμαι αδιόριστος Διοικητής Κρατικής Τράπεζας, Πρόεδρος Οργανισμού, Καθηγητής Πανεπιστημίου και ό,τι άλλο επιθυμήσω. (Έχω τα τυπικά προσόντα).

Με την ίδια λογική όλοι οι απόφοιτοι - Λυκείου μέχρι ΑΕΙ - είναι αδιόριστοι Δημόσιοι Υπάλληλοι. Οι πτυχιούχοι ιατρικής αδιόριστοι Επιμελητές του ΕΣΥ. Όλοι κατά βάθος ελπίζουν να προσληφθούν. Αλλά δεν μπορούν να αυτοαποκαλούνται «αδιόριστος τμηματάρχης Β'»!

Όταν οι νυν «αδιόριστοι καθηγητές» αποφάσισαν να σπουδάσουν φιλολογία, φυσική, θεολογία, είχαν άραγε την σιγουριά ότι θα διοριστούν; Είχαν κάνει κάποια προκαταρκτική συμφωνία; Τότε, πού θεμελιώνουν την απαίτηση και την ονομασία τους;

Μα που αλλού παρά στην ενδόμυχη πεποίθηση κάθε Έλληνα ότι το κράτος, η κοινωνία, ο κόσμος όλος, μας χρωστάει. Ότι και μόνο διότι υπάρχουμε, δικαιούμεθα να σιτιζόμαστε στο Πρυτανείο. Άσε πια αν έχουμε πάρει και ένα πτυχίο. Τότε το δικαίωμά μας είναι απαρασάλευτο.

O κόσμος όλος μας χρωστάει... Έτσι νιώθουμε και στις διεθνείς μας σχέσεις. Περιμένουμε κι από εκεί ένα «διορισμό», μία επιβεβαίωση. Περιμένουμε πάντα κάτι από τους άλλους – χωρίς να σκεπτόμαστε τι πρέπει να κάνουμε εμείς. Κι επειδή κανείς δεν μας χαρίζεται, αισθανόμαστε αδικημένοι, ριγμένοι, προδομένοι.

Είμαστε όλοι, μόνιμα, υπαρξιακά, αθεράπευτα, αδιόριστοι. Να από που ξεκινάει η αξίωση του κάθε Έλληνα υπηκόου. Να γιατί δεν μας φαίνεται περίεργη η έκφραση «αδιόριστοι καθηγητές».

Και δεν μιλάω για τους αναπληρωτές (αυτοί είναι οι μόνοι που έχουν δίκιο). Μιλάω για όλους τους άλλους, που ζώντας σε έθνος ανάδελφον, αδιόριστον (και αόριστον) μεταβάλλουν αδιαμαρτύρητα την επιθυμία τους σε αξίωση.
ΥΓ. Τελικα ολοι πρεπει να εχουν σαν ονειρο να βολευτουν στο δημοσιο;

somebody961

# 2 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Αντιγραφή από πρόσφατο ποστ του Νίκου Δήμου είναι.
doncat τελεία blogspot τελεία com...
Το θέμα έχει τίτλο "Είμεθα έθνος αδιόριστον'.
Εκεί έχει πολλά. Και εκεί είμαι ως somebody.
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

sernickolas

# 3 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Αντιγραφή από πρόσφατο ποστ του Νίκου Δήμου είναι.
doncat τελεία blogspot τελεία com...
Το θέμα έχει τίτλο "Είμεθα έθνος αδιόριστον'.
Εκεί έχει πολλά. Και εκεί είμαι ως somebody.

Οπως ειπα και στην αρχη μου το εστειλαν δεν ηξερα αν ειναι καπου και δεν διαβασα αλλα σχολια.

Καλη η ενημερωση σου αλλα δεν σχολιασες το θεμα του αρθρου.

somebody961

# 4 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
"Καλη η ενημερωση σου αλλα δεν σχολιασες το θεμα του αρθρου."

Μα... για αυτό είπα πως εκεί είμαι ως somebody! Το σχολιάζω εκεί!!!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Nikoyla27

# 5 στις 11/10/2006
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Θέματα: 18
Απαντήσεις: 1.737
νικολααα εγω που εχω το ακαταλογηστο

εδω στο θεμα σου μπορω να κανω εναν αλλον σχολιασμο

(ξερεις εσυ)

ιχιχιχιχιχιιχιχι

:
To "27" μη το λαμβανετε σοβαρα υποψην..!

Dardana

# 6 στις 11/10/2006
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Αααα ωραιον και λογικοτατον τον σκεπτικον.

Κι εγω πλεον μπορω να λεγομαι "αδιοριστη ιδιαιτερα γραμματευς του Προεδρου της Δημοκρατιας".

Παντως δε βλεπω να ξεφευγουμε ποτέ απο αυτη την νοοτροπια οσο υφισταται το παρον καθεστως. Η μονη περιπτωση θα ειναι αν "αμερικανοποιηθουμε". Αν ανατεθουν δηλαδη οι περισσοτερες "κρατικες" λειτουργιες σε ιδιωτικους οργανισμους...πραγμα που οσο βρισκεται εν ζωη εστω και ενας "ιθαγενης" Ελληνας, δεν θα γινει γιατι δεν θα το επιτρεψει!! Αρα;;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

MOREORLESS

# 7 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 107
Σε σύντομο χρονικό διάστημα το φαινόμενο αναμένεται να λάβει άλλες διαστάσεις, εντελώς αντιδιαμετρικές από τις σημερινές....Θα γίνει όταν από την Κεντρική Διοίκηση των Βρυξελλών εκδοθεί η καταληκτική οδηγία για οριστικό πάγωμα των προσλήψεων στο Δημόσιο & Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα και σταδιακή έξοδο σε σύνταξη όσων βρίσκονται κοντά στα όρια συνταξ/σης....Παρόμοια οδηγία είχε διαβιβασθεί στις Ελληνικές Αρχές και για και την εναρμόνιση του Καταστατικού της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας πριν 2 χρόνια και έληγε τυπικά τον Αύγουστο...5 μέρες πριν την λήξη και προ του κινδύνου αποκλεισμού των Ελληνικών ομάδων από διεθνείς διοργανώσεις εναρμονίστηκε το καταστατικό εν μια νυκτί!!Η οδηγία για το Δημόσιο τομέα υπάρχει ήδη...Απλά θα εναρμονισθεί την τελευταία (κλασσικά όπως πάντα...) στιγμή....Από ποιούς άγνωστο...

lucretia

# 8 στις 11/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Μιλησα νωριτερα με εναν φιλο που εχει διοριστει σε ενα σχολειο
και διδασκει 7 ωρες την εβδομαδα!

Και κανει απεργια για να παρει λεει μισθο 1400 ευρω...
Καλα, εννοειται οτι του τα εχωσα..

Εκνευριζομαι γιατι κανουν το παν να μπουν στο δημοσιο, με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΙΣΘΟ και μετα οταν μπουν ζητουν παραπανω.
Για κατσε ρε δασκαλε, οταν δηλαδη σε διορισαν, σου εταξαν ποτε οτι θα σου δωσουν παραπανω λεφτα και δεν στα εδωσαν?
Αν δεν μπορεις να ζησεις με οσα παιρνεις, στρωσε τον απαυτο σου και βρες δευτερη δουλεια. Γιατι δεν γινεται να φτιαχνεις επιδερμιδα απο τον πολυ υπνο το μεσημερι και να θες να παιρνεις και 1400 ευρω.

Δεν ντρεπονται λιγο? Που υπαρχουν συνταξιουχοι που δουλεψαν σκληρα ολη τους τη ζωη και ζουν με 400 ευρω το μηνα συνταξη ΙΚΑ?

# 9 στις 11/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by lucretia

Εκνευριζομαι γιατι κανουν το παν να μπουν στο δημοσιο, με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΙΣΘΟ και μετα οταν μπουν ζητουν παραπανω.
Για κατσε ρε δασκαλε, οταν δηλαδη σε διορισαν, σου εταξαν ποτε οτι θα σου δωσουν παραπανω λεφτα και δεν στα εδωσαν?
Αν δεν μπορεις να ζησεις με οσα παιρνεις, στρωσε τον απαυτο σου και βρες δευτερη δουλεια. Γιατι δεν γινεται να φτιαχνεις επιδερμιδα απο τον πολυ υπνο το μεσημερι και να θες να παιρνεις και 1400 ευρω.

Δεν ντρεπονται λιγο? Που υπαρχουν συνταξιουχοι που δουλεψαν σκληρα ολη τους τη ζωη και ζουν με 400 ευρω το μηνα συνταξη ΙΚΑ?

ασε με Λουκρητια ,γιατι εχω γκρινιαξει σε αλλο ποστ για αυτο το θεμα(απλη αναφοραεγω,αλλα εσυ με καλυψες απολυτα),μενω και κοντα στο κεντρο και τους ακουω να διαμαρτυρονται.
αει συχτιρ!
αν δεν θελουν...να μου δωσουν σε μενα την δουλεια τους .

keraunos

# 10 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αυλώνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 167
Από το μέλος lucretia - 11/10/06 ...

Κάτι ξέχασες , ......κάτι ξέχασες να του χώσεις του φίλου σου.

Τα ιδιαίτερα μαθήματα που κάνουν με 20 ε την ώρα?

Την λέξη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στην Ελλάδα την έχουμε εμπεδώσει.

Στην Ελλάδα κανείς δεν ξέρει πότε ξεκινούν τα μαθήματα , ξέρουν όμως πότε τελειώνουν.

ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ ! !

sernickolas

# 11 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Δεν καταλαβα δηλαδη.

Δεν καταλαβα δηλαδη.

Τι σκατα νομος ειναι αυτος που οταν μπεις στο δημοσιο, δεν φευγεις με τιποτα.

Δεν μιλαω μονο για τους εκπαιδευτικους αλλα για ολους τους δημοσιους.

Ειναι δεν ειναι παραγωγικοι, ειναι δεν ειναι ευγενικοι, ή οτιδηποτε αλλο δεν τους κουναει τιποτα απ`τη θεση τους.

Επειδη ειχαν τα προσοντα ή τα μεσα αρπαζουν μια καρεκλα και τελος.

Μεχρι ποτε θα ανεχομαστε να γινετε αυτο, εμεις αν δεν κανουμε καλα τη δουλεια μας υπαρχει καποιος εργοδοτης να μας κρατησει;

Με τις κλωτσιες θα μας πεταξει και θα `χει και δικαιο.

Γιατι να πληρωνω του κοσμου τα λεφτα ασφαλεια και να μην εχω ανθρωπινη;

Και να μου φερονται σαν ζωο, και να νομιζουν οτι μου κανουν και χαρη.

Να πηγαινω σε δημοσια υπηρεσια να χανω το μεροκαματο μου και να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου; γιατι καποιος κυριος εχει αδεια και δεν μπορει να με εξυπηρετηση αλλος.

Δεν μιλαω βεβαια για το συνολο των δημοσιων υπαλληλων αλλα γι αυτους που νομιζουν οτι επιασαν το παπα απ`τ`αρχιδια.

Και μη χειροτερα......

# 12 στις 11/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν είναι λοιπόν τυχαίο το γεγονός
ότι στο κατάστημα που εργάζομαι (κινητής τηλεφωνίας)
τις πρωινές ώρες το μεγαλύτερο ποσοστό πελατών
είναι δημόσιοι υπάλληλοι!!!!!

ladopondikas

# 13 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 88 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 255
τα πραγματα ειναι απλα. στο δημοσιο κανεις δεν σε διωχνει και ετσι ενας υπαλληλος μπορει να κανει απεργια οσο θελει και να ζηταει ο,τι θελει. εχει αυτη την δυνατοτητα το ξερει και το εκμεταλλευετε. ενω στον ιδωτικο εαν κανεις κατι τετοιο οπως πολυ καλα ξερετε, θα παρεις πόδι.

στην χωρα μας το δημοσιο το θελουν ολοι γιατι πολυ απλα θα λυθει το εργασιακο τους για μια ζωη. θα πληρωθεις καθε μηνα, θα παρεις τα ενσημα σου, θα βγεις στην συνταξη σε μια καθορισμενη ηλικια, θα παρεις και το εφαπαξ σου. ενω στον ιδιωτικο υπαρχει περιπτωση να θα σου δινουν λιγοτερα χρηματα, να μην σου "κολλανε" τα ενσημα σου, να απολυθεις ανά πασα στιγμη.
ετσι και οι γονεις θελουν τα παιδια τους στο δημοσιο, και οι κυρίες θα προτιμουσαν εναν δημοσιο υπαλληλο για συζηγο τους

observer1

# 14 στις 11/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742

Ουδείς μωρότερος των δασκάλων εάν δεν υπήρχαν οι γιατροί...

Παράθεση:
Originally posted by lucretia

Α μπράβο...
Κάποτε πρέπει να αρχίσουμε να τα λέμε...
Καλές και άγιες οι διεκδικήσεις των εργαζομένων αρκεί να μην χάνεται το μέτρο...
Ο νεοδιοριζόμενος εκπαιδευτικός έχει ως πρώτο μισθό τα 900 ευρώ τη στιγμή που στον ιδιωτικό τομέα και με βάση τις ΣΣΕ αυτός περιορίζεται στα 680 ευρώ. Σκεφτείτε δηλ. έναν δάσκαλο που δεν μπορεί (για τους γνωστούς λόγους) να διοριστεί στο δημόσιο και εργάζεται σε ιδιωτικό σχολείο.
Ο άνθρωπος αυτός κάνει την ίδια (και συνήθως πιο ποιοτική) δουλειά με έναν συνάδελφό του του δημοσίου και εργάζεται καθημερινώς για 8 ώρες και εβδομαδιαίως 40 (ενώ ο δημόσιος 24 ώρες εβδομαδιαίως)...
Οι περισσότεροι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα που έχουν 4ετή ακαδημαική εκπαίδευση (ισόχρονη με των εκπαιδευτικών) πρέπει συνήθως να έχουν τουλάχιστον 5 χρόνια υπηρεσίας για να φτάσουν τα 900 ευρώ των πρωτοδιοριζόμενων δασκάλων
Κι αυτοί ζητούν πρώτο μισθό στα 1400 ευρώ
Δηλαδή αύξηση περίπου 60%
Κι αυτό για εργασία 24 ωρών εβδομαδιαίως
Φυσικά εννοείται πως δεν έχουν πρόσθετη δουλειά στο σπίτι (όπως οι καθηγητές Λυκείων) άρα οι ώρες εργασίας τους είναι "καθαρές"...
Και ο μέσος όρος ωρών εργασίας διδασκάλων στην Ευρωπαική Ενωση είναι 28 ώρες...
Δεν φτάνει όμως αυτό, ζητούν να μειωθούν οι ώρες εργασίας τους σε 21 εβδομαδιαίως..
Ζητούν επίσης να μην έχουν καθηκοντολόγιο που έτσι κι αλλιώς δεν έχουν (δηλ. να κάνουν ότι θέλουν αυτοί)
Ζητούν να μην αξιολογούνται από τους προισταμένους τους

Φτάνεις σε ένα σημείο και λες: "Μακάρι να δουλεύαμε όλοι 10 ώρες την εβδομάδα και να πέρναμε 5000 ευρώ...μόνο που κάποιος θα έπρεπε να πληρώσει...κι απότι ξέρω δεν διαθέτουμε κάποιο μαγικό σεντούκι που γεννάει χρήμα"
Αρα, από κάποιους θα προκύψει αυτό το επιθυμητό καταυτούς επιπλέον κόστος...
Δηλαδή ή θα στερηθούν κάποιοι από χρήματα που ήδη παίρνουν ή θα μπει κάποιος νέος φόρος που λογικά θα επιβαρρύνει τον πάντα αδικημένο ιδιωτικό τομέα.

Λέω λοιπόν με κάθε δίκαιο: "Πάτε καλά ωρε δάσκαλοι???Εγώ παιδιά δεν έχω. Ποσώς με ενδιαφέρει για τα παιδιά των άλλων.Κι όμως ούτε ευνοημένος είμαι, ούτε γονέας κι εσείς μου ζητάτε να ΠΛΗΡΩΣΩ αυτά που ζητάτε???Με ποιό δικαίωμα μου το ζητάτε???Από που κι ω που σας χρωστάω???Που το είδατε οτι σπουδάζοντας 4 χρόνια όλοι οι συνπολίτες σας πρέπει να πληρώνουν για να έχετε δεδομένη δουλειά???Κι εγώ έλιωσα τον πισινό μου σε έδρανα αλλά κανένας μπάρμπας δεν με "βόλεψε" και σίγουρα δεν έχω την απαίτηση να πληρώνουν οι συνάνθρωποι μου 1400 ευρώ για να δουλεύω 21 ώρες την εβδομάδα, κάνοντας 3,5 μήνες διακοπές....
Για συνέλθετε λίγο.....
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

lucretia

# 15 στις 11/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Γενικα, δεν μιλαω για τους δημοσιους υπαλληλους εν γενει, αλλα για το αδικο της αναλογιας ωρων εργασιας/αμοιβη.

Μακαρι ολοι οι μισθοι στο δημοσιο να εξισωθουν με εκεινους της ΕΕ. Αλλα οχι κυριε δασκαλε να δουλευεις λιγοτερο απο ολους τους συναδελφους σου στην ΕΕ και να ζητας τις ιδιες αποδοχες.

Ειναι θρασος.

# 16 στις 12/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
«Να ξυπνήσουμε!»

Του ΝΑΣΟΥ ΓΚΟΛΕΜΗ

Είναι η απεργία του φιλότιμου. Αυτή που γίνεται με άδειες τσέπες αλλά γεμάτη καρδιά. Που έχει ψυχή πολύχρωμη αλλά και σφιγμένα αποφασισμένα χείλη: -Δεν πάει άλλο η κοροϊδία.

Οι δάσκαλοι της 4ης εβδομάδας αγώνα δεν είναι από άλλο πλανήτη. Ταυτίζονται με τη σημερινή κατάσταση της ελληνικής κοινωνίας στη διπλανή ή τη δική μας πόρτα.

Στη χώρα που ζούμε -όσοι τη διαχειρίζονται- θεωρούν ότι έχουμε πλήρως καταπιεί την καραμέλα του άδειου ταμείου. Θαρρούν πως περιμένουμε τη μεγάλη κίνηση του «λογιστάκου» που θα πετάξει μερικά ψίχουλα από το τραπέζι του μεγάλου φαγοποτιού και ευθύς αμέσως θα σκύψουμε να φάμε αφού φιλήσουμε το χέρι του οικοδεσπότη.

Ακόμη πιστεύουν ότι είναι μαέστροι στο τερτίπι και την εικόνα, ότι είναι παιδιά του μπαμπά τους ή ανίψια του θείου τους κι όλοι εμείς οι «ορφανοί» από μεγάλα τζάκια, τους κοιτάμε καταμεσής στο στόμα, να το ανοίξουν και να μας φωτίσουν. Αλλο αν αυτοί το ανοίγουν συνήθως για να χασμουρηθούν.

Κάπου όμως κι εμείς χάσαμε το τρένο...

Πιστεύουμε ότι όλα θα τα λύσει η τηλεόραση, ότι οι γυάλινοι μαϊντανοί της πολιτικής κάτι παραπάνω ξέρουν, ότι ο κύκλος της διεκδίκησης έκλεισε κι ότι ο συνδικαλισμός μας πρέπει να βγάζει βουλευτές και ομοτράπεζους της εξουσίας.

Ριγμένοι στη μιζέρια τού σήμερα, της κάθε μέρας και νύχτας, έχουμε πειστεί ότι όλα είναι ίδια, άνευρα, στατικά. Ψάχνουμε για χαρισματικούς και οραματιστές, ενώ ούτε ένα προσωπικό όραμα δεν δωρίζουμε στους εαυτούς μας.

Η απεργία των δασκάλων, ας το καταλάβουμε, είναι οραματική και μεγάλη. Εχει αιφνιδιάσει το σκληρό πυρήνα της πολιτικής των δημοσκόπων. Ερχεται από τους ταπεινούς, τους απρόβλεπτους, γι' αυτό και την αισθάνονται επικίνδυνη. Η δε «ψευτοελίτ» βγάζει τα συνήθη εξανθήματα...

Δεν έχει χαρακτήρα επαναστατικής γυμναστικής, πληρώνεται με «αίμα» από τους εκπαιδευτικούς που συμμετέχουν, με απλήρωτο νοίκι, άδειο ψυγείο, παιδιά στις πορείες, κιλά χημικών και σιδηρογροθιές.

Στα σίγουρα είναι μια κινητοποίηση που δεν καπελώνεται -απόδειξη τα μισόλογα του πράσινου στρατοπέδου-, είναι ένα ξέσπασμα, μια αναμέτρηση τιμής.

Γιατί για την τιμή σου παλεύεις, όταν ζητάς ποιότητα ζωής, μεροκάματο που σε κάνει να νιώθεις άνθρωπος. Η απεργία των δασκάλων διαπερνά όλο τον κοινωνικό ιστό από τη μεταπολίτευση και εντεύθεν. Σπάει το απόστημα της κακομοιριάς που έντεχνα έχουν περάσει σε όλους τους εργαζόμενους, αλλά και τη λογική των φιλοδωρημάτων ανά τετραετία. Αφρίζουν για αύξηση 30% στους δασκάλους, αλλά ξεμεσιάζονται στις υποκλίσεις όταν πρόκειται για 130% αύξηση κερδών των τραπεζών. Κι εκεί μιλάμε για χρήμα, όχι για 250 ευρώ.

Ακόμη, η απεργία αυτή πετάει στο καλάθι το υποσχεσιολόγιο των δήθεν προγραμμάτων που μας σερβίρουν τα κόμματα εξουσίας.

Αξίζει λοιπόν, ν' ανακατευτείς με αυτούς, τους εργαζόμενους στις συγκεντρώσεις και τις πορείες τους.

Σπάει κόκαλα η μαχητικότητά τους. Με το σώμα, με το σύνθημα, κορίτσια και άνδρες προσπαθούν να σπάσουν τείχη ασπίδων και ψεκαστήρια, να ξεβολέψουν τον έγκλειστο του Μαξίμου.

Στις ανάπαυλες, μοιάζουν με φυλακτό τιμής οι φτηνομάρκες τσιγάρων που βλέπεις στα τσεπάκια τους. Ενα και δυο πακέτα διαφορετικά, σαν να πέρασαν από το περίπτερο και να σάρωσαν το... οικονομικότερο. Και σαν σου προσφέρουν τσιγάρο, νιώθεις πως κάνεις μια τζούρα ευλογίας.

Πιο πολύ όμως αξίζει να τους παρατηρείς να φτάνουν ώς το Πολυτεχνείο. Να βλέπεις την πορεία να στρίβει την Πατησίων και να ριγάς. Κι αμέσως να πετιούνται μπροστά οι μεγαλύτεροι:

- Είναι δικό μας αυτό, και να «ψάλλουν» πρώτοι το σύνθημα «ψωμί, παιδεία, ελευθερία».

Αλήθεια, 20 χρόνια σοσιαλιστικούρας και δεν αναδείχθηκε άλλο σημείο αναφοράς για αγώνες και διεκδικήσεις; Η εξέγερση του '73 μόνο;

Ομως όταν χτυπούν οι σημερινοί δάσκαλοι τα θυρόφυλλα της γενιάς του Νοέμβρη κάποιος πρέπει να τους ανοίξει. Και δεν είναι άλλος από την κοινωνία. Την κοινωνία των κινημάτων και της αλληλεγγύης. Οσο κι αν βολευτήκαμε, όσο και αν στο μαγείρεμα των τελευταίων χρόνων ανακατέψαμε ή μας ανακάτεψαν με την κουτάλα, ας συνειδητοποιήσουμε ότι η συνταγή απέτυχε.

Το φαγητό της «ήπιας διαχείρισης του συστήματος» κάηκε και το σερβίρισμα από τα κόμματα εξουσίας γίνεται πια χωρίς γάντια. Ωμά και απροκάλυπτα: -Δεν δίνω άλλα.

Ας φροντίσουμε λοιπόν ν' αφυπνιστούμε ή επί το σωστότερον να ξυπνήσουμε! Μαθητές, φοιτητές, καθηγητές, πανεπιστημιακοί αλλά και η κοινωνία ολόκληρη οφείλει να συμπαρασταθεί έμπρακτα, να κατέβει σε πορείες, απεργίες, καταλήψεις. Τα σωματεία να βάλουν το χέρι στα απεργιακά ταμεία και να βοηθήσουν τους δασκάλους. Το ηρωικό ΕΚΑ ήδη το έκανε, η δικιά μας ΕΣΗΕΑ γιατί όχι;

Αφησα τελευταίο τον Κώστα Καραμανλή. Πρωθυπουργός, μέσα από ενδοκομματικές μάχες αναρρίχησης και καθιέρωσης κέρδισε τις εκλογές, την εξουσία και φρόντισε για μια εικόνα ηθικοπλάστη διαχειριστή.

Σεμνά, ταπεινά, νέα διακυβέρνηση κ.λπ. η προσωπική του φαρέτρα. Ετοιμος ή ανέτοιμος, άλλος ή αυτός, παραμένει το κέντρο λήψης αποφάσεων για τη χώρα και τους πολίτες. Αλλά πρέπει καλά να γνωρίζει ότι κάποιες φορές «ό,τι δεν κάνει πίσω», σπάει! Και τώρα το κλαδί που κάθεται φροντίζει ο ίδιος να πριονίζει με τις εμμονές και την αδιαλλαξία του.

Ακούω πως καμιά φορά πίνει τα ουζάκια του στη Ραφήνα. Μ' αρέσει αυτό. Το ούζο -όπως γνωρίζει- είναι παρεΐστικο ποτό, αλλά έχει και μερικές γουλιές απολύτως προσωπικές. Ετσι για τα δευτερόλεπτα που το μυαλό φεύγει και η αυλή, η εξουσία παραμερίζουν, ας του αφιερώσουμε δυο στίχους από τον Λειβαδίτη:

Είσαι μικρός και δεν χωράς τον αναστεναγμό μας.

Αντιγραφή από το σημερινό φύλλο της Ελευθεροτυπίας

lucretia

# 17 στις 12/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ε βεβαια, κατι απο πολυτεχνειο

και κανα δυο συνθηματα εναντιον των τραπεζων
μας κανει επαναστατες και αγωνιστες
και τον εκβιασμο "η μου δινεις αυξηση η δεν λειτουργει κανενα σχολειο παραμονες εκλογων" τον βαφτιζουμε κοινωνικο αγωνα, με οραμα και μεγαλειο.
Αμα δεν σας αρεσει, παραιτηθειτε επιτελους.
Μη μας ζαλιζετε με τις πριγκηπικες απαιτησεις σας.
Ακους εκει, 20 ωρες τη μερα, για 8 μηνες. Και 1500 Ευρω το μηνα.
Ελεος!!!!!

# 18 στις 12/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Bρε παιδια,δεν εχετε καταλαβει οτι το κατεστημενο,υπαρχει και θα υπαρχει???

Ο Δημοσιος τομεας,ηταν απο ανεκαθεν,η γη της επαγγελιας...

Μπορει τα παλια τα χρονια,να ''ψωμολυσσουσαν'',αλλα δεν υπηρχε συνδικαλιστικο κινημα...

Υπηρχαν κυβερνησεις της πεινας,με τοσο σφιχτη πολιτικη και κανεις απο τους δημοσιους υπαλληλους,δεν ειχε το θαρρος να κουνηθει και να διεκδικησει...

Μετα την μεταπολιτευση,αρχισαν ολα...

Τα δικαιωματα του δημοσιου υπαλληλου,βγηκαν στην επιφανεια και δικαιως,αλλα κανεις πολιτικος δεν ενστερνιστηκε οτι,απο την στιγμη που ''ζητας'',θα πρεπει και να ''δωσεις''!!!

Με τον συνδικαλισμο,απελευθερωθηκε ο ζυγος των 3,60,μηνιαιου μισθου,και η δημοσιοϋπαλληλικη θεση,εγινε περιζητητη...

Η εποχη Παπανδρεου,ηταν αναχρονιστικη και προσπαθησε να δωσει σαρκα και οστα,στην διεκδικηση των δικαιωματων...και βεβαια,οπως καθε πολιτικος, λαμβανει σοβαρα υπ'οψιν του,την ανθρωπινη μαζα και το προσωπικο του οφελος,με την κατανομη των ψηφων...
Εριξε ολο το βαρος,στον δημοσιο τομεα και αρχισε να δινει,αβερτα, παροχες...
Ανοιξε τις πορτες του δημοσιου και κατακλειστηκε απο υπεραριθμους εργαζομενους,οι οποιοι,με την στηριξη του συνδικαλισμου,εγιναν, μια ''γροθια''
Και βεβαια,οταν κατοχυρωθηκαν οι θεσεις,δεν ηταν δυνατον,να τους ''κουνησει'' κανεις...

Ετσι ειναι το συστημα μας...αυτος ειναι ο αυτοσκοπος...η εξασφαλιση των δικαιωματων και της οικογενειας...

Δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι,ολοι οι ''πρωτομαστορες'' συνδικαλιστες,μετα απο μερικα χρονια,κατελαβαν ηγετικες και πολιτικες θεσεις...και ηρθαν αλλοι και θα'ρθουν αλλοι...και ετσι θα γινεται,παντα...

Κανεις δεν εχει το σθενος,απο τους πολιτικους,να καταργησει τον δημοσιο τομεα και να κρατησει τους νευραλγικους χωρους,κατω απο τον ελεγχο του...
Γιατι εκει ειναι το ζουμι...το οφελος...η ψηφοθηρια...η ανθρωπινη μαζα...

Εκει εγκειται το γεγονος και των υπεραριθμων,σε ολες τις θεσεις....δουλειες που εκαναν 2 ατομα,παλιοτερα,τωρα ειναι 5,για να κανουν το ιδιο...και βεβαια το κρατος φροντιζει,εκτος απο τα προσωπικα του οφελη, και την προσωπικη υγεια των εργαζομενων του,με την απλουστευση της εργασιας...(μην του παρακουραστουνε τα παιδια και τι θα κανει,αν τους χασει!!!!) αδιαφορωντας οτι,αυτα τα χρηματα για την πληρωμη των ''χαραμοφαϊδων'',βγαινουν απο τις πλατες του λαου...

Δεν εχουμε να ελπιζουμε στο καλυτερο,γιατι απλα,δεν υπαρχει περιπτωση να εξαλειφθει,αυτη η μαστιγγα...
Τουλαχιστον,στον Ελλαδικο χωρο...οσο υπαρχουν κυβερνησεις που δεν ενδιαφερονται για τον τοπο,αλλα για το προσωπικο τους συμφερον!!!

Και ξανα,προς την δοξα τραβα...

# 19 στις 12/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Έχετε αναλογιστεί ποτέ, ότι οι άνθρωποι αυτοί, οι δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, είναι εκείνοι που φέρνουν τα παιδιά μας σε πρώτη επαφή με τη γνώση και τη μάθηση; Έχετε αντιληφθεί ότι δεν ασκούν απλά ένα επάγγελμα, όπως ο γραφιάς σε κάποια Δ.Ο.Υ ή όπως ο οδοκαθαριστής ή η καθαρίστρια στο Υπ. Παιδείας; Έχετε κατά νου το μέγεθος και τη σημασία του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ που προσφέρουν καθημερινά; Έχετε βρεθεί ποτέ στη θέση να διδάξετε σε ένα παιδί (όχι σε τάξη 20-25 παιδιών) το παραμικρό που αφορά σε θέμα γνωστικό; Έχετε συναίσθηση του μόχθου και της ψυχικής κούρασης που απαιτείται σε καθημερινή βάση, και όχι μόνο στη διάρκεια του 6ώρου στο σχολείο τους, ώστε ν'ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους αυτοί οι άνθρωποι; Τολμάτε ν'αναφέρεστε με τέτοιους χαρακτηρισμούς για ανθρώπους που κρατούν στα χέρια τους το μέλλον της χώρας;;;

Αναφέρεστε στο συνδικαλιστικό αγώνα, κάποιοι. Τα "κεκτημένα" της εβδομάδας των 40 ωρών και τον κατώτατο μισθό του ανειδίκευτου εργάτη πιστεύετε ότι "χαρίστηκαν" από τους εκάστοτε εργοδότες από την καλή τους την καρδιά; Αγώνες έγιναν και γι'αυτά, κάποιες άλλες εποχές. Κι όπως εσείς τώρα ωρύεστε γιατί σας ξεβολεύει η απεργία των δασκάλων που τείνει να γενικευτεί, έτσι και κάποιοι άλλοι στενόμυαλοι τότε πάλευαν να σωπάσουν τις φωνές των συνδικαλιστών. Ευτυχώς για όλους μας, σήμερα, δεν το κατόρθωσαν τότε.

Αν και εφόσον πετύχει ο αγώνας των δασκάλων, θα συμπαρασύρει όλες τις άλλες "εργατικές τάξεις", όπως με πολύ στόμφο αναφέρθηκε από τον εκπρόσωπο της ΕΛ.ΑΣ. σε τηλεοπτική εκπομπή. Εκεί είναι το σφάλμα. Οι εκπαιδευτικοί δεν αποτελούν εργατική τάξη! Προσφέρουν κοινωνικό έργο, κι όσο πιο σύντομα το αντιληφθούμε όλοι μας, τόσο το καλύτερο για όλους!

Αν η δωρεάν παιδεία, κεκτημένο κι αυτό με πολλούς αγώνες, έχει καταντήσει να είναι πιο οξύμωρο σχήμα κι από τον Αλβανό τουρίστα, ευθύνη φέρουμε όλοι μας λόγω των τάσεων νεοπλουτισμού που διακατέχει την πλειονότητα του κοινωνικού συνόλου. Για να είναι το παιδί μας πρώτο και καλύτερο, θυσιάζουμε τα πάντα και δεν υπολογίζουμε το κόστος...

Κάτι τελευταίο... Βρισκόμαστε όλοι εδώ σήμερα, καθένας στο δικό του μορφωτικό επίπεδο, και αγνοούμε επιδεικτικά ότι κάποτε εξαρτώμασταν από την κάθε λέξη του δασκάλου μας. Σ'εκείνους τους ανθρώπους οφείλουμε αυτό που είμαστε σήμερα... Σκεφτείτε το λίγο.

Την καλημέρα μου σε όλους.

lucretia

# 20 στις 12/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate
Έχετε αναλογιστεί ποτέ, ότι οι άνθρωποι αυτοί, οι δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης, είναι εκείνοι που φέρνουν τα παιδιά μας σε πρώτη επαφή με τη γνώση και τη μάθηση; Έχετε αντιληφθεί ότι δεν ασκούν απλά ένα επάγγελμα, όπως ο γραφιάς σε κάποια Δ.Ο.Υ ή όπως ο οδοκαθαριστής ή η καθαρίστρια στο Υπ. Παιδείας;
Ας γελασω

Δουλευετε 20 ωρες την ημερα και θελετε και 1400 ευρω το μηνα? Επιτελειτε μεγαλυτερο κοινωνικο εργο απο τον ειδεικευομενο γιατρο που παιρνει 1100 ευρω το μηνα? Ειστε πιο σπουδαιοι απο τους γεωτεχνικους που προσλαμβανονται (μετα απο 5 χρονια σπουδων) με 850 ευρω το μηνα?
Έχετε κατά νου το μέγεθος και τη σημασία του ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ που προσφέρουν καθημερινά;
Ναι βεβαια, και τα αποτελεσματα τα ειδαμε ολοι το καλοκαιρι, οταν ενα μεγαλο ποσοστο των μαθητων εγραψαν κατω απ οτη βαση στις πανελλαδικες. Αλαλ δεν ειδα να ιδρωνει το αυτι κανενος δασκαλου, ουτε βγηκε η ΟΛΜΕ να διαμαρτυρηθει για το εκπαιδευτικο συστημα.
Έχετε βρεθεί ποτέ στη θέση να διδάξετε σε ένα παιδί (όχι σε τάξη 20-25 παιδιών) το παραμικρό που αφορά σε θέμα γνωστικό; Έχετε συναίσθηση του μόχθου και της ψυχικής κούρασης που απαιτείται σε καθημερινή βάση, και όχι μόνο στη διάρκεια του 6ώρου στο σχολείο τους, ώστε ν'ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους αυτοί οι άνθρωποι; Τολμάτε ν'αναφέρεστε με τέτοιους χαρακτηρισμούς για ανθρώπους που κρατούν στα χέρια τους το μέλλον της χώρας;;;
Προσωπικα, απο τους δασκαλους που ειχα στην "σταδιοδρομια" μου ως μαθητρια, εχω να θμηθω την ασχετοσυνη τους, την αδιαφορια τους καιτην προσπαθεια να μας στρεψουν στην παπαγαλια χωρις να προσπαθησουν να καλλιεργησουν την κριτικη σκεψη και την λογικη.
Ειχα την ατυχια, γιατι για ατυχια επροκειτο, να ειμαι ενα παιδι που ηξερε να διαβαζει, να γραφει και να κανει αριθμητικες πραξεις απο τα 3 χρονια. Αυτο που θυμαμαι απο τον εαυτο μου απο τις 3 πρωτες ταξεις του σχολειου ηταν να γυριζω σπιτι και να κλαιω γιατι ο δασκαλος μου απλα αδιαφορουσε για μενα σε ολη τη διαρκεια των 3 ταξεων, δεν με αφηνε ποτε να πω μαθημα, γιατι εγω "τα ηξερα και δεν ειχα αναγκη".

Ε ναι λοιπον, περα απο την κοινωνικοποιηση, την συναναστροφη μου με τους συνομηλικους μου ο δασκαλος (και ολοι οι δασκαλοι) δεν μου προσφερε απολυτως τιποτα. Και ευτχως που μου εκοβε και λιγακι και διαβαζα.
Αναφέρεστε στο συνδικαλιστικό αγώνα, κάποιοι. Τα "κεκτημένα" της εβδομάδας των 40 ωρών και τον κατώτατο μισθό του ανειδίκευτου εργάτη πιστεύετε ότι "χαρίστηκαν" από τους εκάστοτε εργοδότες από την καλή τους την καρδιά; Αγώνες έγιναν και γι'αυτά, κάποιες άλλες εποχές. Κι όπως εσείς τώρα ωρύεστε γιατί σας ξεβολεύει η απεργία των δασκάλων που τείνει να γενικευτεί, έτσι και κάποιοι άλλοι στενόμυαλοι τότε πάλευαν να σωπάσουν τις φωνές των συνδικαλιστών. Ευτυχώς για όλους μας, σήμερα, δεν το κατόρθωσαν τότε.
Ας μην μιλανε οι δημοσιοι υπαλληλοι για εκ του ασφαλους κοινωνικο αγωνα. Ετσι ειναι οι κοινωνικοι αγωνες? Να ξερεις πως οτι και να γινει δεν μπορει κανεις να σε κουνησει απο την θεσουλα σου? Και να κανεις εκβιαστικα απεργια στις πανελλαδικες???? Ετσι ειναι οι κοινωνικοι αγωνες???
Αν και εφόσον πετύχει ο αγώνας των δασκάλων, θα συμπαρασύρει όλες τις άλλες "εργατικές τάξεις", όπως με πολύ στόμφο αναφέρθηκε από τον εκπρόσωπο της ΕΛ.ΑΣ. σε τηλεοπτική εκπομπή. Εκεί είναι το σφάλμα. Οι εκπαιδευτικοί δεν αποτελούν εργατική τάξη! Προσφέρουν κοινωνικό έργο, κι όσο πιο σύντομα το αντιληφθούμε όλοι μας, τόσο το καλύτερο για όλους!

Ε οχι και εργατικη ταξη! ΞΕρετε πολλους εργατες να αμοιβονται με 30 ευρω την ωρα?????? 20 ωρες την εβδομαδα, επι 4= 80 ωρες το μηνα επι 8 μηνες= 640 ωρες και εχουμε 1400 ευρωΧ 14 μηνες.
Ακους εκει κοινωνικο εργο,

Αν η δωρεάν παιδεία, κεκτημένο κι αυτό με πολλούς αγώνες, έχει καταντήσει να είναι πιο οξύμωρο σχήμα κι από τον Αλβανό τουρίστα, ευθύνη φέρουμε όλοι μας λόγω των τάσεων νεοπλουτισμού που διακατέχει την πλειονότητα του κοινωνικού συνόλου. Για να είναι το παιδί μας πρώτο και καλύτερο, θυσιάζουμε τα πάντα και δεν υπολογίζουμε το κόστος...

Κάτι τελευταίο... Βρισκόμαστε όλοι εδώ σήμερα, καθένας στο δικό του μορφωτικό επίπεδο, και αγνοούμε επιδεικτικά ότι κάποτε εξαρτώμασταν από την κάθε λέξη του δασκάλου μας. Σ'εκείνους τους ανθρώπους οφείλουμε αυτό που είμαστε σήμερα... Σκεφτείτε το λίγο.

Την καλημέρα μου σε όλους.

Εγω παντως απο κατι δασκαλους που εχω φιλους, γνωστους, πελατες, κτλ τρεμω σην ιδεα οτι κατι τετοια ατομα που δεν εχουν ιδεα απο εκπαιδευτικες μεθοδους, παιδοψυχολογια αλλα και απο την ελληνικη γλωσσα, από θετικες επιστημες (ολοι ξερουμε οτι οποιος ηταν σκραπας στα μαθηματικα, φυσικοχημεια πηγαινε στην τριτη δεσμη η στην τεταρτη να παει για παιδαγωγικο) θα αναλαβει να δωσει στα παιδια μου τα πρωτα εφοδια για την ζωη.
Και πολυ θα ηθελα αν γινοταν να απαλλαγω απο ενα ποσοστο των φορων που μου επιβαλλονται και να μην στειλω τα παιδια μου σε δημοσιο σχολειο, αλλα να προσλαβω καποιον να τους κανει ιδιαιτερα.

Με πολυ λιγοτερα απο 30 ευρω την ωρα, τον καλυτερο θα βρω.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε