Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ολοι για το δημοσιο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

dylanthomas

# 21 στις 12/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πιστεύω πως όλα ξεκινούν από τις πελατειακές σχέσεις των βουλευτών με τους ψηφοφόρους τους. Περάσαμε στον 21ο αιώνα κι αυτό στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχει αλλάξει στην ουσία του, παρά μόνο στη μορφή του.
Κι έπειτα το θέμα των εκπαιδευτικών..... Είναι σίγουρο, πως όποιος αποφοίτησε από τμήμα Πανεπιστημίου, είτε φιλολογίας, είτε φυσικομαθηματικού, είτε θεολογίας, είτε οτιδήποτε, ακόμα και γυμναστικής ακαδημίας, είναι σε θέση να διδάξει; Είναι σε θέση να κεντρίσει το ενδιαφέρον των μαθητών του στο μάθημα που καλείται να διδάξει;
Η άποψή μου είναι πως, όχι. Κι όμως κάποτε θα διοριστεί ο όποιος άσχετος να διδάξει.
Ο πραγματικός εκπαιδευτικός, αφιερώνει ώρες για τη συνεχή του ενημέρωση και εκπαίδευση γιατί η γνώση δε σταματά να εμπλουτίζεται. Λίγους γνωρίζω να το κάνουν αυτό, και γνωρίζω αρκετούς.
Όσο για το επίπεδο των δασκάλων, που είναι και σημαντικότατοι, θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλλω για την ποιότητά τους, σε μεγάλο βαθμό.
Γνωρίζω καθηγητές γυμνασίου, που παραπονιούνται πως μαθητές τους δε γνωρίζουν να γράψουν τ' όνομά τους, προερχόμενοι βέβαια, οι μαθητές, από μονοθέσια δημοτικά αλλά και στις πόλεις έχω συναντήσει δασκάλους εντελώς αμόρφωτους.
Και βέβαια υπάρχουν κι ευτυχώς είναι αρκετοί, που παίρνουν το λειτούργημά τους, πολύ σοβαρά.
Υπάρχει όμως κάποια Αρχή, που να εγγυάται την σωστή εκπαίδευση των γόνων μας, όπου κι αν βρίσκονται;

# 22 στις 13/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by lucretia

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate
Αν η δωρεάν παιδεία, κεκτημένο κι αυτό με πολλούς αγώνες, έχει καταντήσει να είναι πιο οξύμωρο σχήμα κι από τον Αλβανό τουρίστα, ευθύνη φέρουμε όλοι μας λόγω των τάσεων νεοπλουτισμού που διακατέχει την πλειονότητα του κοινωνικού συνόλου. Για να είναι το παιδί μας πρώτο και καλύτερο, θυσιάζουμε τα πάντα και δεν υπολογίζουμε το κόστος...

Κάτι τελευταίο... Βρισκόμαστε όλοι εδώ σήμερα, καθένας στο δικό του μορφωτικό επίπεδο, και αγνοούμε επιδεικτικά ότι κάποτε εξαρτώμασταν από την κάθε λέξη του δασκάλου μας. Σ'εκείνους τους ανθρώπους οφείλουμε αυτό που είμαστε σήμερα... Σκεφτείτε το λίγο.

Την καλημέρα μου σε όλους.

Και πολυ θα ηθελα αν γινοταν να απαλλαγω απο ενα ποσοστο των φορων που μου επιβαλλονται και να μην στειλω τα παιδια μου σε δημοσιο σχολειο, αλλα να προσλαβω καποιον να τους κανει ιδιαιτερα.

Με πολυ λιγοτερα απο 30 ευρω την ωρα, τον καλυτερο θα βρω.

Ευχαριστώ πολύ για την περίτρανη απόδειξη.
Να'σαι καλά.
Γελάσαμε πάλι σήμερα...

# 23 στις 13/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πολυ σωστα, υπαρχει μια σφαιρικη αντιμετωπιση του προβληματος,που αφορα τους δασκαλους,απ'ολους τους συμφορουμητες.

Κανενας...μα κανενας δεν μπορει να υποστηριξει οτι,εμεινε ικανοποιημενος απο την διδασκαλικη του εποχη...τοσο στο δημοτικο,οσο και χειροτερα στο Γυμνασιο-Λυκειο...

Συμφωνω με την Λουκ,για την ασχετοσυνη αρκετων,οπως συμφωνω και με τον Ντυλαν,για την συνεχη επιμορφωση των δασκαλων,κατι που δεν ισχυει στους περισσοτερους απο αυτους.
Τρανο παραδειγμα τα φροντιστηρια,οπου το μαθημα γινοταν σε αλλη διασταση...ετυχε να πηγαινω φροντιστηριο,στην Ε' γυμνασιου (εξαταξιο τοτε) και ειχα καθοδηγητη,τον καθηγητη της ταξης του γυμνασιου μου!!!!
Σας πληροφορω οτι,η παραδοση του μαθηματος,η εξεταση και η εν γενει συμπεριφορα του,καμμια σχεση δεν ειχε με τον καθηγητη του γυμνασιου,που ερχοταν και εβαζε, το ενα ποδι πανω στο αλλο και χασμουριοταν ολημερις!!!

Αλλα,βλεπετε,το εργο του κρινοταν απο το γυμνασιο,καθ'οτι δεν ειχαν ολοι την δυνατοτητα,να στελνουν τα παιδια τους φροντιστηριο...

Και ερωτω (για το λειτουργημα,που αναφερει η Ενφαντ)...

Αν αυτος ο ανθρωπος,εκρινε οτι εκανε λειτουργημα και ενδιαφεροταν,για να μεταδωσει την μαθηση,δεν θ'αντιμετωπιζε,εξ'ισου τις 2,κατα συνθηκη εργασιες του???
Δεν θα ειχε τον ιδιο ζηλο???

Δυστυχως δεν ηταν ετσι...ειχε δεμενο τον γαϊδαρο,στον δημοσιο τομεα,οπου τα παντα ειναι ανεξελεγκτα και συμπληρωνε το μισθο του,κανοντας φροντιστηριο,με σωστη μεθοδο και προσανατολισμο,γιατι εκει ηταν ελεγχομενος και ιδιωτικος φορεας...

Και εχω και αλλες,παμπολλες περιπτωσεις...

Θυμαμαι τον μαθηματικο μου,ο οποιος ηταν ''τρελλαμενος'' στην κυριολεξια,με τα μαθηματικα,αλλα ειχε το ''κολλημα'' του Τογκα!!!
Πολλοι της ηλικιας μου,πλεον,ισως θυμουνται εναν συγγραφεα μαθηματικων, ο οποιος διοχετευε,μεσω των καθηγητων,βιβλια-λυσαρια στα σχολεια,εναντι, φυσικα,αμοιβης...
Ο εν λογω καθηγητης,ουδεποτε μας διδαξε την κρατικη διδακτεα υλη και ολες τις εξετασεις και τα θεματα,τα διναμε,μεσα απο τον Τογκα...και βεβαια ολοι περνουσαμε την επομενη ταξη,γιατι ειχαμε μαθει καλα,τα χουγια του καθηγητη και τα σος,τα οποια και μας εδινε!!!!

Τελος,οσον αφορα το συνδικαλιστικο κινημα,κανεις δεν ειπε οτι,ειναι ενα κινημα,εναντια στην εργατια...
Ειναι ενα κινημα,ομως,απο το οποιο,καποιοι καπηλευονται το συστημα,με προσωπικο τους οφελος.
Και για να γινω κατανοητος,κανεις απο τους δημοσιους υπαλληλους δεν κινδυνευσε ποτε,να κανει απεργια και να χασει την δουλεια του,εν αντιθεσει με τον απλο υπαλληλακο,του ιδιωτικου τομεα...
Και αυτο ειναι το σαρακι και η μαστιγγα του δημοσιου...
Οταν μιλαμε για συνδικαλισμο και δικαιωματα,να βρισκονται ολοι στο ιδιο καζανι και να αγωνιζονται,με ισους ορους...
Και να μην αναφερθω σε αποτελεσματα των κινητοποιησεων,γιατι ειναι γνωστο οτι,τα οποια αιτηματα,που εχουν σχεση με το δημοσιο,ικανοποιουνται στο ελαχιστο...(βλεπε γιατρους του ΕΣΥ,σωματα ασφαλειας,ΟΤΕ,ΔΕΗ κλπ)
Και αυτο γιατι,απο τον δημοσιο τομεα κρινεται,εν μερει,ο προϋπολογισμος του κρατους,καθως και τα προσωπικα συμφεροντα,των εκαστοτε πολιτικων και διοικουντων!!!

pigassos71

# 24 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 41
Απαντήσεις: 14.060
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:

Να'σαι καλά.
Γελάσαμε πάλι σήμερα...

Είναι λυπηρό να το βρίσκεις αστείο.
Και αφού έθιξες την πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι τα πράγματα εκεί είναι τραγικά.
Δεν μπορείς να αρνηθείς το γεγονός ότι έγινε μεγάλος και ύπουλος πόλεμος από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς σε παρά πολλές περιοχές της χώρας για να μην γίνουν τα νηπιαγωγεία ολοήμερα.
Θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι οι γονείς έχουν πρόβλημα με πολλές νηπιαγωγούς που ενώ πρέπει να βγουν στη σύνταξη δεν βγαίνουν και περιμένουν από το γραφείο να τους διώξει αναγκαστικά.
Θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι ενώ υπάρχει πλειάδα αργιών οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κανονίζουν για διάφορους ιατρικούς λόγους να παίρνουν άδεια σε εργάσιμες μέρες.
Και αν είσαι του κύκλου θα ξέρεις πολύ καλά την κατάντια της πιστοποίησης.
Η απαξίωση σε όλο της το μεγαλείο! Και από τη μεριά των εκπαιδευτικών και από τη μεριά του συστήματος.
Πάνε σε διάφορες χώρες του κόσμου και γυρνάνε με τις καλύτερες εντυπώσεις για το επίπεδο του εκπαιδευτικού συστήματος έξω όσων αφορά τις αποδοχές αλλά για τις ώρες εργασίας ούτε λόγος.
Τα παλιά τα χρόνια αγαπητή συνδικτυα οι συνθήκες εργασίας και οι αποδοχές των εκπαιδευτικών ήταν τέτοιες που λέμε ότι αγωνιζόταν για τη «φανέλα». Αυτός όμως ο ρομαντισμός δεν αρμόζει στους σημερινούς «φωστήρες του γένους» που το πρώτο πράγμα που κάνουν όταν παίρνουν ένα ημερολόγιο είναι να δούνε πόσες αργίες πέφτουν Παρασκευή η Δευτέρα.
Και μην πεις το αντίθετο γιατί όπως βλέπεις τα ξέρω εκ των έσω.
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

andromeda_

# 25 στις 13/10/2006
author
Γυναίκα / 58 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514

Παράθεση:
Originally posted by pigassos71

Παράθεση:

Να'σαι καλά.
Γελάσαμε πάλι σήμερα...

Είναι λυπηρό να το βρίσκεις αστείο.
Και αφού έθιξες την πρωτοβάθμια εκπαίδευση θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι τα πράγματα εκεί είναι τραγικά.
Δεν μπορείς να αρνηθείς το γεγονός ότι έγινε μεγάλος και ύπουλος πόλεμος από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς σε παρά πολλές περιοχές της χώρας για να μην γίνουν τα νηπιαγωγεία ολοήμερα.

Nai αγαπητέ πήγασε συμφωνώ.Αλλα ας μη ξεχνάμε οτι δεν μπορει μια νηπιαγωγός να δεχτει την δημιουργία ολοήμερου σε μ'ια αίθουσα χωρις καν τη στοιχειώδη υποδομή.

Θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι οι γονείς έχουν πρόβλημα με πολλές νηπιαγωγούς που ενώ πρέπει να βγουν στη σύνταξη δεν βγαίνουν και περιμένουν από το γραφείο να τους διώξει αναγκαστικά.

Εμ βέβαια αφου τους δίνει το δικαίωμα και τις ανάλογες παροχές το "κρατος" γιατί να φύγουν; Γνωρίζω νηπ/γο που εχει δυο ανεργες κόρες (εκπαιδευτικούς) και παραμενει εδω και 3 χρονια.Αλλα δεν φταιμε ολοι οι εκπ/κοι γι αυτό.
Θα έπρεπε πρώτη εσύ να ξέρεις ότι ενώ υπάρχει πλειάδα αργιών οι περισσότεροι εκπαιδευτικοί κανονίζουν για διάφορους ιατρικούς λόγους να παίρνουν άδεια σε εργάσιμες μέρες.
Τα νοσοκομεία κανονίζουν τα ραντεβου καλε μου............
Και αν είσαι του κύκλου θα ξέρεις πολύ καλά την κατάντια της πιστοποίησης.
Η απαξίωση σε όλο της το μεγαλείο! Και από τη μεριά των εκπαιδευτικών και από τη μεριά του συστήματος.
χμμμμμμμμ εδώ δεν θα μιλήσω.Γιατι το όλο θέμα της πιστοποίησης ξέρεις και ξέρω οτι ήταν το ποιος θα................φάει ,τα πιο πολλα.Καμμία ευθύνη δεν φέρουν οι εκπαιδευτικοί.Και χρονο θυσίασαν και κόπο.

Πάνε σε διάφορες χώρες του κόσμου και γυρνάνε με τις καλύτερες εντυπώσεις για το επίπεδο του εκπαιδευτικού συστήματος έξω όσων αφορά τις αποδοχές αλλά για τις ώρες εργασίας ούτε λόγος.
Τα παλιά τα χρόνια αγαπητή συνδικτυα οι συνθήκες εργασίας και οι αποδοχές των εκπαιδευτικών ήταν τέτοιες που λέμε ότι αγωνιζόταν για τη «φανέλα».
Ναι έχεις δίκιο .Δεν νομίζω ότι σήμερα εχει τα κότσια ένας νεοδιοριζόμενος να παραλάβει ενα άδειο δωμάτιο με μηδεν κονδυλια και να το κανει νηπιαγωγείο.
Αλλα αυτ'ο είναι το ζητούμενο; Δεν πρέπει καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του;

Αυτός όμως ο ρομαντισμός δεν αρμόζει στους σημερινούς «φωστήρες του γένους» που το πρώτο πράγμα που κάνουν όταν παίρνουν ένα ημερολόγιο είναι να δούνε πόσες αργίες πέφτουν Παρασκευή η Δευτέρα.

εδω δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι εσύ φταις γι αυτο.
ναι ναι εσύ
για σένα το κανει.........για να δει ποσες φορές θα ειστε μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(πλην των αργιων)

Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

andromeda_

# 26 στις 13/10/2006
author
Γυναίκα / 58 / Σε σχέση
αγαπητη Λουκρητία
ο εκπ/κος που δουλεύει 7 ωρες την εβδομάδα ειναι ωρομισθιος και αμείβεται με ψίχουλα.
Μην λέμε ότι θέλουμε

και οι 22 ώρες στις οποίες αναφέρεστε είναι οι διδακτικές ώρες,δηλαδη το πόσο είσαι μεσα στην΄τάξη.σε καμμία περίπτωση δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο των ωρών που είναι στο σχολείο ούτε το σύνολο των ωρών που ασχολείσαι εκτος σχολείου

ασυνειδητοι υπάρχουν σε κάθε τομέα της ζωής μας και δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να τσουβαλιάζει και να ισωπεδώνει τα πάντα
το πόσο εύκολη η δύσκολη είναι η δουλειά που κάνουν,δεν εχω την απαίτηση να το ξέρει κανεις εφόσον δεν ηρθε ποτε αντιμέτωπος με 25 και 30 ζευγάρια μάτια που περιμένουν απ αυτον.............τα πάντα
θα επανελθω....

andromeda_

# 27 στις 13/10/2006
author
Γυναίκα / 58 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by lucretia
Μιλησα νωριτερα με εναν φιλο που εχει διοριστει σε ενα σχολειο
και διδασκει 7 ωρες την εβδομαδα!

Και κανει απεργια για να παρει λεει μισθο 1400 ευρω...
Καλα, εννοειται οτι του τα εχωσα..

Εκνευριζομαι γιατι κανουν το παν να μπουν στο δημοσιο, με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΙΣΘΟ και μετα οταν μπουν ζητουν παραπανω.
Για κατσε ρε δασκαλε, οταν δηλαδη σε διορισαν, σου εταξαν ποτε οτι θα σου δωσουν παραπανω λεφτα και δεν στα εδωσαν?

εσύ τι λές;

Αν δεν μπορεις να ζησεις με οσα παιρνεις, στρωσε τον απαυτο σου και βρες δευτερη δουλεια. Γιατι δεν γινεται να φτιαχνεις επιδερμιδα απο τον πολυ υπνο το μεσημερι και να θες να παιρνεις και 1400 ευρω.

εχω 25 χρονια υπηρεσια και παιρνω 1300 ευρω.
αν κάνω φροντιστήρια (που δεν μπορω γιατι τα κανουν οι φοιτητες)θα πειτε διάφορα πάλι.Να πάω καθαρίστρια; να παω.έλα όμως που δεν με παίρνουν γιατι υπάρχουν οι οικονομικοι μετανάστες κι εγω ειμαι πολυ μεγαλη.
Δεν ντρεπονται λιγο? Που υπαρχουν συνταξιουχοι που δουλεψαν σκληρα ολη τους τη ζωη και ζουν με 400 ευρω το μηνα συνταξη ΙΚΑ?

εγω θα το πληρώσω αυτό; εγώ φταίω που δεν υπάρχει κρατος πρόνοιας;
Γιαττί δεν μιλάει κανείς για τα επιδόματα και τις παροχές που δίνονται αβασάνιστα σε δικαστικούς στρατιωτικούς βουλευτές;
Η μήπως να μιλήσω για την ιατρική περίθαλψη;

pigassos71

# 28 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:
Originally posted by andromeda_

Παράθεση:

Παράθεση:

Nai αγαπητέ πήγασε συμφωνώ.Αλλα ας μη ξεχνάμε οτι δεν μπορει μια νηπιαγωγός να δεχτει την δημιουργία ολοήμερου σε μ'ια αίθουσα χωρις καν τη στοιχειώδη υποδομή.
[Καλή μου Ανδρομέδα δεν αναφέρομαι στις κατασκευαστικές ελλείψεις αλλά στη δυσαρέσκεια του νέου ωραρίου. Που θα ξεβολευε πολλές από τον ως τώρα τρόπο ζωής τους, αδιαφορώντας για την ευκολία που θα έδινε αυτό στους γονείς. /b]

Εμ βέβαια αφου τους δίνει το δικαίωμα και τις ανάλογες παροχές το "κρατος" γιατί να φύγουν; Γνωρίζω νηπ/γο που εχει δυο ανεργες κόρες (εκπαιδευτικούς) και παραμενει εδω και 3 χρονια.Αλλα δεν φταιμε ολοι οι εκπ/κοι γι αυτό.
[Δε λέω ότι φταίνε όλοι οι εκπαιδευτικοί για αυτό αλλά όπως ξέρεις είναι πολλοί που κρατάνε τη θέση χωρίς στην ουσία να προσφέρουν τίποτα. Είναι οι λεγόμενοι της «παλιάς σχολής» που έχουν εκπαιδευτεί με τα πρότυπα του 65 –70.
Ξέρεις πολύ καλά όπως και όλοι μας πόσα έχουν αλλάξει στο σύστημα διαπαιδαγώγησης από τότε αλλά αυτοί οι δεινόσαυροι παραμένουν εγωιστικά στη θέση τους στερώντας από τον κλάδο «νέο αίμα».
/b]
Τα νοσοκομεία κανονίζουν τα ραντεβου καλε μου............
Το πότε θα κάνει εξετάσεις αίματος ούρων κοπράνων και δεν συμμαζεύετε το κανονίζει ο εξεταζόμενος. Ξέρεις ότι η εθελοντική αιμοδοσία σήμερα δεν γίνετε από αγάπη για τον συνάνθρωπο αλλά ευκαιρία για αποχή από τη δουλειά.
Παράδειγμα προσωπικό: παραπεμπτικό σε εκπαιδευτικό για μαγνητική τομογραφία.
Ευσυνείδητη γαρ το έκλεισε απόγευμα! Ξέρεις πόσοι κάνουν το αντίθετο;

χμμμμμμμμ εδώ δεν θα μιλήσω.Γιατι το όλο θέμα της πιστοποίησης ξέρεις και ξέρω οτι ήταν το ποιος θα................φάει ,τα πιο πολλα.Καμμία ευθύνη δεν φέρουν οι εκπαιδευτικοί.Και χρονο θυσίασαν και κόπο.
Τότε πως εξηγείς ότι φτάσαμε στην γ περίοδο πιστοποίησης και υπάρχει σημαντική αποχή από εκπαιδευτικούς;
Ναι έχεις δίκιο .Δεν νομίζω ότι σήμερα εχει τα κότσια ένας νεοδιοριζόμενος να παραλάβει ενα άδειο δωμάτιο με μηδεν κονδυλια και να το κανει νηπιαγωγείο.
Αλλα αυτ'ο είναι το ζητούμενο; Δεν πρέπει καθένας να αναλάβει τις ευθύνες του;
Συμφωνώ αλλά το ζητούμενο σε αυτό το ποστ είναι να αναλογιστούν οι εκπαιδευτικοί τις δικές τους.
εδω δεν μπορώ να μην αναφέρω οτι εσύ φταις γι αυτο.
ναι ναι εσύ
για σένα το κανει.........για να δει ποσες φορές θα ειστε μαζί!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
(πλην των αργιων)

Ιδού και η κολυμπήθρα του Σιλωαμ!
Α.Μ.Βα.Ν.ς Ατομο με βαριά νοητική στέρηση Παρακαλώ να είστε συγκαταβατικοί μαζί μου.

pigassos71

# 29 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες

Παράθεση:

ούτε το σύνολο των ωρών που ασχολείσαι εκτος σχολείου

Όπως είπα και στη συμβία μου χθες, πολύ θα ήθελα αυτό να μου το πει εκπαιδευτικός αλλά να μένει δίπλα σε μένα…

Να πάρω ένα αλυσοπριονο στο σπίτι..
Και μόλις πάει 10:30..

Να το βάλω μπρος και να προσπαθώ να το ρεγουλάρω γκαζονοτας το στις 13000 στροφές!

Κι αν μου πει τίποτα …

Να του πω πως κι εγώ θα φέρνω από αύριο δουλειά στο σπίτι!

Ευτυχώς για τη γυναίκα μου,,,,
Δεν είμαι….
ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΗΣ!

# 30 στις 13/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
συμφωνω απολυτως με τον dylanthomas.

εχει δωσει την πιο σωστη απαντηση,οτι και να λεμε, γιατι το θεμα δεν ειναι το αποτελεσμα αλλα το γιατι.μην λεμε λαμακιες και τραβαμε τα μαλλια μας,το γιατι να ψαχνουμε ,τι κρυβεται απο πισω.

αλλα...
χα
χα
θελω να μου πειτε την γνωμη των καθηγητων που ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ το σχολειο για γνωριμιες στα ιδιαιτερα τους η και φροντιστηρια που διδασκουν ενω στο σχολειο παιζουν τους επαναστατες και ξεσηκωνοντας τους μαθητες βαζοντας παραλληλα το χερι στην τσεπη αυτων των μαθητων αφου τους εχουν κανει φιλους και εχουν εξασφαλισει να τους τα παρουν ΚΑΙ απο το φορντιστηριο.

εδω σας θελω...

(μανα,θειος φιλολογοι, κατι ξερω)

isixos_geroulis

# 31 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Αργολίδας / Νέα Κίος
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 7.988

Βρε αλεξη...

...κι εσεις το Χαραλαμπιδη ειχατε???.....

Το χειροτερο σε μια τραγωδια ειναι οι γνωμες που ακολουθουν...

lucretia

# 32 στις 13/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Αγαπητη Ανδρομεδα
Ολο αυτο το κρατος απο το 81 και μετα, που πενταπλασιαστηκε ο αριθμος των δημοσιων υπαλληλων πηγαινει κατα διαολου γιατι το 50% του ενεργου πληθυσμου ειναι δημοσιοι υπαλληλοι και πληρωνονται χωρις να δουλευουν.
Και στην ταξη των δημοσιων υπαλληλων στηριχτηκαν εδω και χρονια τα δυο κομματα για να βγαινουν. Εσεις λοιπον οι δημοσιοι υπαλληλοι ειστε κατα ενα ποσοστο υπευθυνοι για την καταντια αυτη, αφου και δουλευετε χωρις να ειστε παραγωγικοι και ψηφιζετε οποιους σας ταξουν περισσοτερα και σας βολεψουν με κανενα ρουσφετακι.

Εμεις που θα γ*μιοματε ετσι κι αλλιως στη δουλεια, ανεξαρτητως κυβερνησης, ψηφιζουμε με λιγοτερο εγωιστικα κριτηρια.
Και μην ξανακουσω για το "συνδικαλιστικο" κινημα των δασκαλων, που καπελωνει αιωνιως το μαθητικο κινημα (τα ειδαμε στις καταληψεις εδω και χρονια) και για το μονο που ξεσηκωνεται ειναι τα λεφτακια του.
Κανατε ποτε απεργια για τους πειραματισμους του καθε ασχετου που ηθελε να αφησει το σημαδι του ως υπουργος παιδειας και ειχε ως αποτελεσμα να βγαινουν απαιδευτα και αμορφωτα παιδια?
Κανατε ποτε απεργια για τα παιδια που κανουν μαθηματα σε λυομενα? Οχι βεβαια, εκει βαζουμε τους μαθητες να βγαλουν το φιδι απο την τρυπα. Μη χασουμε το μεροκαματο.
Ποια η θεση της ΟΛΜΕ της ΔΟΕ κτλ για τους κατα καιρους αλκοολικους σχιζοφρενεις, παιδεραστες η τοξικομανεις που προσλαμβανονται απο το Υπουργειο χωρις κανενα ουσιαστικο ελεγχο με μονο προσον το πτυχιο?
Εδω δεν δεχεστε την αξιολογηση, Τζησας
Διαμαρτυρηθηκατε ποτε για την καταντια του Εληνικου σχολειου με 40 ατομα σε καθε τμημα, ?

Για την μη υπαρξη ειδικων σχολειων για τα παιδια των λαθρομεταναστων, με αποτελεσμα την συνυπαρξη σε μια ταξη 12χρονων παιδιων με αλοδαπους μαθητες 15 χρονωνπολλοι απο τους οποιους δεν μιλουν καλα καλα ελληνικα? (και δεν το λεω αυτο με ρατσιστικη διαθεση).
Αν θελετε να ονομαζεστε λειτουργοι, πραξτε ετσι. Αποφασιστε τι ειστε, λειτουργοι η δημοσιοι βολεμενοι?
Οταν λοιπον αποφασισετε οτι ειστε λειτουργοι και αναλαβετε το λειτουργημα σας, τοτε και εγω θα ειμαι η πρωτη που θα συμφωνησω να παρετε, οχι 1400 αλλα 1600 ευρω.
Ακους εκει λειτουργοι...

sviiiinnnn

# 33 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Γρεβενών / Σμίξη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 975
αυτο μου θυμιζει την στρατιωτικη αντιληψη περι οπλων...
οσοι ημασταν "μαυροι",ειχαμε να λεμε για τις "μοδιστρες" και τα "πιλαφια"...(αεροπορια,ναυτικο)
εχουμε μια ταση γενικα να μην ενδιαφερομαστε για την δικη μας εξελιξη-αγωνα για να κατακτησουμε τα αυτονοητα,αλλα να εξασφαλιζουμε οτι καποιοι αλλοι δεν θα τα παρουν..
αν οι εκπαιδευτικοι κανουν αγωνα για μια αξιοπρεπεια σε σχεση με την δουλεια και την αμοιβη τους,εμας μας ξυπναει την αγωνια του να μην ξεφυγουνε απο την συνολικη μιζερια μας.
ειναι σαν να χανουμε εναν συνεταιρο στην παρακατιανη ζωη μας..

μια ζωη, κολλημενοι με το δαχτυλο..
να κοιτας εκει που θες να πας,αλλοιως θα πας εκει που κοιτας... αυτη ειν'η αποψη μου κι αν δεν σας αρεσει,εχω κι αλλες...

dylanthomas

# 34 στις 13/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sviiiinnnn
αυτο μου θυμιζει την στρατιωτικη αντιληψη περι οπλων...
οσοι ημασταν "μαυροι",ειχαμε να λεμε για τις "μοδιστρες" και τα "πιλαφια"...(αεροπορια,ναυτικο)
εχουμε μια ταση γενικα να μην ενδιαφερομαστε για την δικη μας εξελιξη-αγωνα για να κατακτησουμε τα αυτονοητα,αλλα να εξασφαλιζουμε οτι καποιοι αλλοι δεν θα τα παρουν..
αν οι εκπαιδευτικοι κανουν αγωνα για μια αξιοπρεπεια σε σχεση με την δουλεια και την αμοιβη τους,εμας μας ξυπναει την αγωνια του να μην ξεφυγουνε απο την συνολικη μιζερια μας.

Ίσως είναι αυτό που έλεγε κάποιος (τόχω ξαναγράψει) φιλόλογος στο λύκειο που εμαθήτευσα, χάσαμε την ταξική μας ταυτότητα, τά χάσαμε όλα.
Και μη ξεχνάμε, ο από κάτω προσπαθεί να "φτιάξει" τον από πάνω και βέβαια τον εαυτό του πρωτίστως!!!!!

niaros

# 35 στις 13/10/2006
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 35
Τυχαίνει εδώ και λίγο καιρό να εργάζομαι σε μεγάλη ΔΟΥ της Αθήνας και αυτό που έχω να πω είναι ότι ξεκωλιάζομαι στη δουλειά από τις 7:30 μέχρι τις 3, σε σημείο να πονάει το κεφάλι μου μέχρι το απόγευμα.Ούτε να φάω κάτι δεν προλαβαίνω.

Ολα αυτά οταν πολύ κοντά μου υπάρχουν άτομα (το 90%) που δεν δουλεύουν πάνω από 1 ώρα την ημέρα, αλλά τριγυρνούν στους διαδρόμους της ΔΟΥ ή τηλεφωνούν στους δικούς τους.Αν δεν ήταν ΔΟΥ θα πίστευε κάποιος ότι είναι πτέρυγα για άτομα με ειδικές/ψυχικές ανάγκες.Και να ήθελαν δε θα μπορούσαν να δουλέψουν.

Τα τμήματα που έχουν ανάγκη από προσωπικό είναι έρημα, ενώ άλλα τμήματα δεν έχουν χώρο να στρίψεις από τα γραφεία/κρεβάτια.Είναι τα 'ήσυχα' τμήματα που όλοι οι υπάλληλοι πηγαίνουν εκεί και βάζουν από μια σφραγίδα ο καθένας.Δεν ξέρουν καν πως δουλεύει το φωτοτυπικό και φυσικά δεν διαβάζουν τις οδηγίες.

Ο μεγαλύτερος καρκίνος είναι η μονιμότητα.Ενας θεσμός που εξοντώνει την παραγωγικότητα της εργασίας.Επίσης δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κράτος προσλαμβάνει όλους τους αναξιοπαθούντες σε δουλειές που αδυνατούν να κάνουν αντί να τους δίνει ένα επίδομα.
Το δημόσιο έχει γίνει μια χοάνη που απορροφά το πιο χαμηλής ποιότητας εργατικό δυναμικό.

Αυτό που με συγκλονίζει είναι ότι ακόμα πληρώνω υπερωρίες υπαλλήλων των υπουργείων και των υπουργικών γραφείων κατά το μήνα Αυγουστο
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

# 36 στις 14/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χμ...λέω να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα
με το εξής ανέκδοτο

Ένας ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ κάθεται στο γραφείο του, και μέσα στη βαρεμάρα του, αποφασίζει να καθαρίσει επιτέλους τα ντουλάπια του. Βγάζοντας ένα σωρό φακέλους, φυλλάδια από πιτσαρίες και άχρηστα χαρτιά, βλέπει μπροστά του ένα λυχνάρι μέσα στη σκόνη.

- Ωραία αντίκα! Θα το πάρω να το βάλω πάνω από το τζάκι του σπιτιού μου! σκέφτεται, και το παίρνει μαζί του.

Στο σπίτι, εκεί που το καθαρίζει από τη σκόνη και το γυαλίζει, ξαφνικά Ένα τζίνι πετάγεται μπροστά του.

- Μπορείς να πραγματοποιήσεις 3 ευχές σου! του λέει το τζίνι επιβλητικά

- Θέλω 10 δις ευρω αμέσως τώρα!

...και πριν προλάβει να τελειώσει, ΠΑΦ!! μπροστά του όλα τα "τούβλα"!!! Αφού τα χώνει στα συρτάρια του με μανία λέει:

- Τώρα θέλω να βρεθώ σε ένα τροπικό νησί, με πανέμορφες νυμφομανείς γυναίκες!

...και ΠΑΦ!! αμέσως βρίσκεται σε ένα νησί με πανέμορφες καλλονές να τον περιτριγυρίζουνε και να τον χαϊδεύουνε.

Σκέφτεται και την τρίτη του επιθυμία προσεκτικά, και λέει:

- Θέλω να μην ξαναδουλέψω ποτέ στη ζωή μου!

...και ΠΑΦ!!... ξαναβρίσκεται πάλι στο γραφείο του!!..

observer1

# 37 στις 14/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742

Παράθεση:
Originally posted by sviiiinnnn

Προσωπικά δεν είμαι κολλημένος με κανένα δάχτυλο αλλά με το απλό ερώτημα: Καλό είναι να παίρνουν όλοι όσα και ότι θέλουν, αυτό θα ήταν το ιδανικό. Ποιός όμως θα πληρώσει για όλα αυτά???
Εγώ πάντως θεωρώ πως πληρώνω ήδη πολλά χωρίς να βλέπω ανταπόδοση, αν θέλει κάποιος άλλος με γειά του με χαρά του
Και μην αναμασήσει κανείς το γενικό κι αόριστο επιχείρημα που άκουσα πρόσφατα πως δηλ. Υπάρχει εθνικός πλούτος για να γίνουν όλα αυτά
Οχι για τίποτα άλλο, αλλά αν υπάρχει εγώ γιατί δεν το βλέπω?? Τόσο τυφλός και βλάκας είμαι πια???
Αλλά κι αν ακόμα υπάρχει αυτός ο "περισευούμενος" πλούτος, γιατί να μοιραστεί στους εκπαιδευτικούς που αποδεδειγμένα δεν κάνουν οι περισσότεροι σωστά τη δουλειά τους (είναι κανείς ικανοποιημένος από το επίπεδο των εκπαιδευτικών μας??) κι όχι σε όλους αυτούς που αμοίβονται πολύ λιγότερο με επίσης 4ετή ανώτατη εκπαίδευση?? Στο κάτω-κάτω είναι σωστό να δημιουργούνται εργαζόμενοι πολλών ταχυτήτων ανάλογα με το πόσο "εκβιαζει" κανείς την κοινωνία??
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

# 38 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by alexisale
Τελος,οσον αφορα το συνδικαλιστικο κινημα,κανεις δεν ειπε οτι,ειναι ενα κινημα,εναντια στην εργατια...
Ειναι ενα κινημα,ομως,απο το οποιο,καποιοι καπηλευονται το συστημα,με προσωπικο τους οφελος.
Και για να γινω κατανοητος,κανεις απο τους δημοσιους υπαλληλους δεν κινδυνευσε ποτε,να κανει απεργια και να χασει την δουλεια του,εν αντιθεσει με τον απλο υπαλληλακο,του ιδιωτικου τομεα...
Και αυτο ειναι το σαρακι και η μαστιγγα του δημοσιου...

Ακριβώς επειδή η "καρέκλα" του δημόσιου υπαλλήλου δεν κινδυνεύει έχει την δύναμη ν'αντιταχθεί στο σύστημα, χωρίς φόβο αλλά με πολύ πάθος.

# 39 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Όλα αυτά που αναφέρεις, pigassos71, εφαρμόζονται με ευλάβεια και από τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό τομέα.

# 40 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
το πόσο εύκολη η δύσκολη είναι η δουλειά που κάνουν,δεν εχω την απαίτηση να το ξέρει κανεις εφόσον δεν ηρθε ποτε αντιμέτωπος με 25 και 30 ζευγάρια μάτια που περιμένουν απ αυτον.............τα πάντα

Όχι απλά τα πάντα, andromeda_.
Τον κόσμο όλο πρέπει να φέρεις μέσα στην τάξη, για να τραβήξεις την προσοχή ενός παιδιού (όχι 25!), που αφαιρείται εν ριπή οφθαλμού ακόμη απ'το πέταγμα μιας μύγας μέσα στην αίθουσα διδασκαλίας...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε