Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ολοι για το δημοσιο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

# 41 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by lucretia
Εμεις που θα γ*μιοματε ετσι κι αλλιως στη δουλεια, ανεξαρτητως κυβερνησης, ψηφιζουμε με λιγοτερο εγωιστικα κριτηρια.

Ενώ περιδιαβαίνετε ολημερίς κι ολονυχτίς στα φόρουμ;

# 42 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν ειναι ευκολο να δουλευεις με παιδια.ειναι ΔΥΣΚΟΛΟ.
ειδικα οι τελευταιες γενιες...τεσπα.

τα λεφτα ομως ειναι πολλα και οι ωρες ειναι λιγες.
μην τρελαθουμε!

τα συκα συκα και η σκαφη σκαφη.

# 43 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by isixos_geroulis
...κι εσεις το Χαραλαμπιδη ειχατε???.....

Οχι...

Τον Παπαδημητριου..

Και ο δικος σας με ...Τογκα??

observer1

# 44 στις 15/10/2006
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
'Aρεσαν+: 0%
Με δεδομένο πως ΔΕΝ ξέρω τι σχεδιάζουν οι εκάστοτε υπουργοί (και πέρασαν κορυφαίοι πολιτικοί από αυτή τη θέση πχ. Γ.Παπανδρέου, Γ.Αρσένης, Γ.Τρίτσης κλπ. ως αποτυχημένοι από το ΥΠΕΠΘ) θεωρώ ως στατιστικά αδύνατον΄ΟΟΟΟΟλοι αυτοί κάτι λάθος να έβλεπαν στην εκπαίδευση και ΟΟΟΟΟλα (τα οποία άλλωστε ζήσαμε ως μαθητές κλπ.) να ήταν σωστά σύμφωνα με τους εκπαιδευτικούς....
Από το ΄74 και μετά ελάχιστα πράγματα άλλαξαν στην Παιδεία...
Διαρκώς οι εκπαιδευτικοί διαμαρτύρονται πως όλα τα προτεινόμενα είναι λάθος , διαμαρτύρονται για την κατάντια της παιδείας αλλά ΠΡΩΤΑ διεκδικούν χρήμματα για αυτούς κι όχι για την Παιδεία...
Δείχνουν σαν να είναι πάγια αρχή τους η ΑΡΝΗΣΗ άνευ διαλόγου κι επιχειρημάτων σε κάθε τι που ίσως θα τους ξεβολέψει
Οτιδήποτε κι απο οποιονδήποτε προτάθηκε απορρίφθηκε με τη μια...
Αποτέλεσμα είναι στην Ελλάδα ναι μεν οι μαθητές να μορφώνονται (όπως κι όσο μορφώνονται) αλλά με αποτέλεσμα το Δημόσιο Σχολείο ενόψει Πανελληνίων να έχει καταντήσει συμπληρωματικό του φροντιστηρίου...
Δυστυχώς εν έτει 2006 τα Ελληνόπουλα μορφώνονται όχι από τα βασικά διδακτικά ιδρύματα αλλά από τα βοηθητικά...
Νομίζω πως και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί θα συμφωνήσουν πως η Παιδεία μας είναι άρρωστη...
Σίγουρα δεν φταίνε οι μαθητές...
Σίγουρα δεν φταίνε οι γονείς (τι άλλο να κάνουν εξάλλου)...
Το Υπουργείο είναι της μόδας να φταίει...
Οι δάσκαλοι-καθηγητές πότε φταίνε???
Ποτέ????
Πάντα έχουν δίκιο???
Μόνο να ζητάνε ξέρουν???
Πότε θα δώσουν???

Αν υπάρχει κάτι το άκρως συντηρητικό σε αυτή την υπόθεση είναι οι εκπαιδευτικοί...
Δεν τους συμφέρει να αλλάξει κάτι γιατί απλά θα ξεβολευτούν...
Τα παιδιά και η εκπαίδευση?? Στα παλαιά τους τα παπούτσια...
Αλλώστε αυτοί πρώτα ενεργούν ως Κομματόσκυλα...
Μετά ως φανατισμένοι συνδικαλιστές...
Και στο τέλος του TV Παραθυρολογυδρίου τους πετάνε και μια κορώνα για τους μαθητές....
Τελικά η ιδότητά τους ως εκπαιδευτικών έχει να κάνει με τις κομματικές πεποιθησεις τους κι όχι με το παιδαγωγικό μέρος της αποστολής τους ως λειτουργών

Υ.Γ.1 Μπορεί να τα ακούσω (για κομματικούς-ιδεολογικούς λόγους) αλλά μεταξύ κατεργαρέων ειλικρίνεια...
Υ.Γ.2 Μήπως κάποιος Αγωνιστής Εκπαιδευτικός μπορεί να κρατήσει για 2 μέρες μέχρι το μεσημέρι 2 ανήψια μου γιατί η μάνα μου (που τα κρατούσε) μπαίνει για εγχείρηση??
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

# 45 στις 15/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sviiiinnnn

εχουμε μια ταση γενικα να μην ενδιαφερομαστε για την δικη μας εξελιξη-αγωνα για να κατακτησουμε τα αυτονοητα,αλλα να εξασφαλιζουμε οτι καποιοι αλλοι δεν θα τα παρουν..
αν οι εκπαιδευτικοι κανουν αγωνα για μια αξιοπρεπεια σε σχεση με την δουλεια και την αμοιβη τους,εμας μας ξυπναει την αγωνια του να μην ξεφυγουνε απο την συνολικη μιζερια μας.
ειναι σαν να χανουμε εναν συνεταιρο στην παρακατιανη ζωη μας..

μια ζωη, κολλημενοι με το δαχτυλο..

Πες τα ρε Σβιν...

lucretia

# 46 στις 16/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate

Παράθεση:
Originally posted by lucretia
Εμεις που θα γ*μιοματε ετσι κι αλλιως στη δουλεια, ανεξαρτητως κυβερνησης, ψηφιζουμε με λιγοτερο εγωιστικα κριτηρια.

Ενώ περιδιαβαίνετε ολημερίς κι ολονυχτίς στα φόρουμ;

οσο και αν ειρωνευεστε μανδαμ
η πραγματικοτητα ειναι οτι τουλαχιστον το 75% των ελληνων συμμεριζονται την αποψη μου για το οτι δεν εχουν δικιο οι εκπαιδευτικοι

και την ειρωνια σας σας την επιστρεφω, με την ευχη να μαθετε επιτελους να αρθρωνετε τα επιχειρηματα σας απο μονη σας.

# 47 στις 17/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ρε παιδιά γιατί να μη θελω να μπω στο δημόσιο εφοσον πρωτα απο όλα τα λεφτά είναι σαφως καλύτερα!!! δεύτερον παιρνω άδεια όποτε κεφάρω!!! τρίτον σαν γυναίκα και σαν μητερα μπορω να μείνω έγκυος σήμερα και να παω στη δουλειά μου μετα απο δύο χρόνια χωρίς να κινδυνεύω να τη χάσω!!! σας πληροφορώ οτι δουλευω στον ιδιωτικό τομεα και πήγα στη δουλειά 18 μέρες με΄τα τη γέννησ του παιδιου μου!!! αυτό θα πει να φοβάσαι να χάσεις τη δουλειά σου!!!
δηλαδή εγω αν βρω μια πορτα ανοιχτή δεν θα μπω μέσα;
ή ποιος έχει το κουράγιο να αρνηθει κάποια τετοια προταση;
κάποιος φίλος δημόσιος υπαλληλος ξέρτε τί μου έιπε;
τι κάνει ςστο δημόσιο ρωταω;
και μου λέει: ξεκουράζομαι

sernickolas

# 48 στις 18/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 760

Παράθεση:
Originally posted by 19766
ρε παιδιά γιατί να μη θελω να μπω στο δημόσιο εφοσον πρωτα απο όλα τα λεφτά είναι σαφως καλύτερα!!! δεύτερον παιρνω άδεια όποτε κεφάρω!!! τρίτον σαν γυναίκα και σαν μητερα μπορω να μείνω έγκυος σήμερα και να παω στη δουλειά μου μετα απο δύο χρόνια χωρίς να κινδυνεύω να τη χάσω!!! σας πληροφορώ οτι δουλευω στον ιδιωτικό τομεα και πήγα στη δουλειά 18 μέρες με΄τα τη γέννησ του παιδιου μου!!! αυτό θα πει να φοβάσαι να χάσεις τη δουλειά σου!!!
δηλαδή εγω αν βρω μια πορτα ανοιχτή δεν θα μπω μέσα;
ή ποιος έχει το κουράγιο να αρνηθει κάποια τετοια προταση;
κάποιος φίλος δημόσιος υπαλληλος ξέρτε τί μου έιπε;
τι κάνει ςστο δημόσιο ρωταω;
και μου λέει: ξεκουράζομαι

Οπως το θετεις εχεις απολυτο δικαιο, ολοι θα ηθελαν να μπουν στο δημοσιο.

Για να δουμε ομως ασπρη μερα πρεπει να αλλαξουμε πρωτα εμεις να σκεφτομαστε ετσι.

Πρεπει να φυγουν ολοι οι τεμπεληδες απο το δημοσιο, και για να γινει αυτο πρεπει να αρθει η μονιμοτητα.

Εισαι χρησιμος εισαι εργατικος δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Αλλα αν εισαι λουφαδορος της αδειας του γιατρου καθε τρεις και λιγο, αν ερχεται ο κοσμος που αγωνεια για το μεροκαματο κι εσυ τηλεφωνας, τον αγνοεις, ή πολλες φορες τον ταλαιπορεις επειδη εισαι ασχετος και δεν πλειρεις τα κρητιρια για τη θεση που εχεις, να πας σπιτι σου και να παρεις μια εφημεριδα να βρεις δουλεια και να τα κανεις αυτα......

Δεν μπορει η μιση Ελλαδα να πληρωνει την αλλη μιση χωρις να παραγετε εργο.

Εγω σαν θεματοθετης αν προσεξετε δεν εκανα κανενα σχολιο για τους εκπαιδευτικους, ουτε με τους δημοσιους εχω τιποτα, οποιος κι αν ηταν στη θεση τους τα ιδια θα εκανε.

Το κρατος πρεπει να το αλλαξει αυτο, με οποιοδηποτε κοστος, αν θελουμε να κανουμε ενα βημα ποτε μπροστα....

# 49 στις 18/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

Συνολικός πληθυσμός της χώρας 9.000.000
Ατομα με ηλικία μεγαλύτερη των 65 ετών 2.000.000
- Απομένουν να εργαστούν 7.000.000
Ατομα μικρότερα των 18 ετών 3.000.000
- Απομένουν να εργαστούν 4.000.000
Δημόσιοι υπάλληλοι 1.500.000
- Απομένουν να εργαστούν 2.500.000
Στρατιωτικοί και κληρικοί 500.000
- Απομένουν να εργαστούν 2.000.000
Κυβερνητικοί και άλλοι επίσημοι 800.000
- Απομένουν να εργαστούν 1.200.000
Τεμπέληδες που δεν επιθυμούν εργασία 1.188.000
- Απομένουν να εργαστούν 12.000
Φυλακισμένοι 11.998
- Απομένουν να εργαστούν 2

ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΚΛΗΡΑ!
ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΥ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ!

# 50 στις 18/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ 75ης ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ (σ.σ. της ΔΟΕ)

Η 75η Γενική Συνέλευση του κλάδου, στην οποία συμμετείχαν 600 αντιπρόσωποι, που εκπροσωπούν 72.000 εκπαιδευτικούς της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, μπροστά στην όξυνση των προβλημάτων που γεννά η κυβερνητική πολιτική της λιτότητας, της φτώχειας, της ελαστικής εργασίας και της απαξίωσης – ιδιωτικοποίησης της δημόσιας εκπαίδευσης και εκτιμώντας τις δυνατότητες για την προώθηση του πανεκπαιδευτικού μετώπου που γεννούν οι μεγαλειώδεις φοιτητικές κινητοποιήσεις αποφάσισε:
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ
Απεργιακός αγώνας με διάρκεια και προοπτική νίκης που θα ξεκινά με
5νθήμερη απεργία τη Δευτέρα 18 Σεπτέμβρη. (σ.σ. αισίως έχουμε 18 Οκτώβρη)

ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
1. Αυξήσεις στους μισθούς των εκπαιδευτικών – επιμόρφωση
· 1.400 € καθαρά στο νεοδιόριστο.
· Ενσωμάτωση όλων των επιδομάτων στο βασικό μισθό.
· Καμία σύνδεση μισθού – απόδοσης.
· Γνήσιες Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας.
· Όχι στην εικονική – αποσπασματική «επιμόρφωση». Ουσιαστική επιμόρφωση με απαλλαγή από τα διδακτικά καθήκοντα με βάση τις μορφωτικές ανάγκες των εκπαιδευτικών και του Δημόσιου Σχολείου
2. Υπεράσπιση της Δημόσιας Δωρεάν Εκπαίδευσης
· Χρηματοδότηση της εκπαίδευσης στο 5% του Α.Ε.Π. ή στο 15% του Γ.Κ.Π.
· Ενιαία 12χρονη υποχρεωτική εκπαίδευση.
· Δίχρονη υποχρεωτική προσχολική αγωγή.
· Όχι στην ιδιωτικοποίηση – εμπορευματοποίηση της εκπαίδευσης.
· Όχι στην αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος.
· Όχι στην αναθεώρηση που καταργεί τη μονιμότητα και ακυρώνει τη δυνατότητα δικαστικών – μισθολογικών διεκδικήσεων.
· Άμεση κάλυψη όλων των κενών με μαζικούς διορισμούς.
· Αύξηση της οργανικότητας των σχολείων με βάση το 1:20 στα Δημοτικά και 1:15 στα Νηπιαγωγεία.
3. Ασφαλιστικά – Συνταξιοδοτικά
· Πλήρη σύνταξη των εκπαιδευτικών στα 30 χρόνια υπηρεσίας
· Κύρια σύνταξη στο 80% του καταληκτικού μισθού.
· Κατάργηση της διάταξης για εξαγορά της στρατιωτικής θητείας.
· Κατάργηση όλων των αντιασφαλιστικών Νόμων της τελευταίας 15ετίας.
4. Διασφάλιση των εργασιακών σχέσεων
· Κατάργηση της ωρομισθίας. Να συσταθούν νέες οργανικές θέσεις για κάθε αναγκαίο εκπαιδευτικό έργο στα σχολεία και να καλυφθούν με μαζικούς μόνιμους διορισμούς.
· Να μειωθεί το διδακτικό ωράριο στα επίπεδα της δευτεροβάθμιας.
5. Παιδαγωγική ελευθερία και δημοκρατία στο σχολείο.
· Ενίσχυση του ρόλου του συλλόγου διδασκόντων.
· Κατάργηση του καθηκοντολόγιου.
· Κατάργηση της Υπουργικής Απόφασης για την υποχρεωτική εφαρμογή της Ευέλικτης Ζώνης.
· Όχι στην αξιολόγηση - χειραγώγηση.
· Όχι στην αξιολόγηση - κατηγοριοποίηση των σχολείων.
· Κατάργηση του θεσμικού πλαισίου της αξιολόγησης - χειραγώγησης.
· Αναλυτικά προγράμματα και βιβλία σύμφωνα με τις μορφωτικές ανάγκες των μαθητών, την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης και την ολόπλευρη γνώση.
Για το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.
...υπογραφές
....αυτά ζητούν οι Δάσκαλοι του Γένους

lucretia

# 51 στις 18/10/2006
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Ρε συ Μανινα
γιατι το κανεις αυτο τωρα?
πανω που πηρα και τη επιστροφη φορου και ημανε σε νιρβανα....
Καλα εγω,περα απο τα νευρα μου, το μονο που μου κοστιζει ολο αυτο το πανηγυρι ειναι οι φοροι που πληρωνω. Χαλαλι. Μεσα σ ολα και αυτο.
Εσεις που εχετε παιδια και κοντευουν να ερθουν Χριστουγεννα και δεν θα εχουν φτασει στο Β, να δω τι θα κανετε...
Κατσε μετα εσυ Μανινα να το διαβασεις το παιδι οταν γυριζεις το απογευμα απο τη δουλεια σου, μηπως και μαθει τη ρημαδα την προπαιδεια...

sernickolas

# 52 στις 18/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
ΠΛΑΙΣΙΟ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ
1. Αυξήσεις στους μισθούς των εκπαιδευτικών – επιμόρφωση
· 1.400 € καθαρά στο νεοδιόριστο.
· Ενσωμάτωση όλων των επιδομάτων στο βασικό μισθό.
· Καμία σύνδεση μισθού – απόδοσης.
Θελουν δηλαδη οικονομικες απολαβες χωρις ελεγχο αποδοσης.
· Όχι στην αναθεώρηση που καταργεί τη μονιμότητα και ακυρώνει τη δυνατότητα δικαστικών – μισθολογικών διεκδικήσεων.
· Άμεση κάλυψη όλων των κενών με μαζικούς διορισμούς.
Ελατε κι αλλοι μονιμοι να γινουμε πολλοι, χωρις να εχετε δικαιωμα να μας διωξετε ποτε.
· Κατάργηση της ωρομισθίας. Να συσταθούν νέες οργανικές θέσεις για κάθε αναγκαίο εκπαιδευτικό έργο στα σχολεία και να καλυφθούν με μαζικούς μόνιμους διορισμούς.
Το ιδιο με το παραπανω, οχι στους ωρομισθιους χαλανε την πιατσα.
· Να μειωθεί το διδακτικό ωράριο στα επίπεδα της δευτεροβάθμιας.
· Ενίσχυση του ρόλου του συλλόγου διδασκόντων.
· Κατάργηση του καθηκοντολόγιου.
· Κατάργηση της Υπουργικής Απόφασης για την υποχρεωτική εφαρμογή της Ευέλικτης Ζώνης.
· Όχι στην αξιολόγηση - χειραγώγηση.
· Όχι στην αξιολόγηση - κατηγοριοποίηση των σχολείων.
· Κατάργηση του θεσμικού πλαισίου της αξιολόγησης - χειραγώγησης.
Θα κανουμε οτι θελουμε εμεις θα δουλευουμε οσο θελουμε και δεν δεχομαστε ελεγχο απο κανενα.[/b

Μερικα απο αυτα που ζητανε, κι αν τα κατακτησουν τα τουβλα που βγαζουν θα γινουν τσιμεντολιθοι.

# 53 στις 18/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ακουσα στις ειδησεις πως η κυβερνηση εχει δεχτει τα αιτηματα τους εκτος απο τα μισθοδολογικα και αυτοι(ω!τι εκπληξη!)δεν σταματουν την απεργια.

andromeda_

# 54 στις 18/10/2006
author
Γυναίκα / 58 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514

Παράθεση:
Originally posted by sernickolas

Μαλιστα
Ας αρχίσουμε λοιπόν
Καταρχήν ξέρει κανεις από εσάς για ποιου ειδους αξιολόγηση μιλάμε;
Αν όχι πείτε μου για να το αναλύσω.
Ξέρει κανεις απο σας πόσος είναι ο μισθός ενός εκπ/κού της πρωτοβάθμιας μετά από 24 χρόνια υπηρεσίας;
Τί σημαίνει ενσωμάτωση μήπως;
Αυτή η περιβόητη σύνδεση με ποιο τρόπο θα γίνει άραγε;
·
Ελατε κι αλλοι μονιμοι να γινουμε πολλοι, χωρις να εχετε δικαιωμα να μας διωξετε ποτε.

είναι κι αυτό μια ερμηνεία!!!!!!!!!!!!!
Υπάρχει και η άλλη όψη όμως. Η όψη των κάθε λογής επιδομάτων που δίνονται σε κλάδους που αναφέρω πιο πάνω,εν μία νυχτί. Η όψη του ότι ο δάσκαλος δεν δικαιούται να ζητήσει αναδρομικά ούτε ευρώ απο επιδόματα που δίνονται στα λόγια πρίν 10 χρόνια και κάποιοι τα παίρνουν ανελλιπώς. Η όψη του ότι όταν τόλμησα να ζητήσω αναδρομικά του οικογενειακού επιδόματος, πήρα ένα έλάχιστο τμήμα τους μετα από χρόνια , σε δόσεις, γιατι δεν υπήρχαν λεφτά ενω το ίδιο βράδυ ανακοινώθηκε η αύξηση 1000 και πλέον ευρώ στους βουλευτές (να αναφέρω ότι ψηφίστηκε ομόφωνα η είναι περιττό

Οσο για τους διορισμούς,αλήθεια στα σχολεία που είναι τα παιδιά σας δεν έχουν κενά; Το Υπουργείο λέει όχι. Εγω ξέρω ότι σήμερα ήρθε μαθηματικός στο Γυμνάσιο της κόρης μου ενώ Γερμανικά .........θα δούμε αν και πότε θα κάνουν. Αν είναι μόνο αυτά τα κενά ...........τότε είστε τυχεροί και έχει δίκιο το Υπουργείο.
·

Αχ αυτοί οι ωρομίσθιοι!!!!!!!!!!!!!!!! Ζημιά που κάνουν.................... Ναι χαλάνε την πιάτσα.
Με τα 200-300 ευρώ που κάνουν πρέπει να αυτονομηθούν, να κάνουν οικογένεια, να έχουν βρε αδερφέ προσωπική ζωή.Και κοίτα θράσος!!!!!!!!!!! Δεν μπορούν!!!!!!!!!!!!!!! ΑΙΣΧΟΣ
Βέβαια το να γίνουν μόνιμοι και να καλύψουν τα υπάρχοντα κενά δεν το συζητάμε γιατι μετα.......θα κάθονται!!!!!!!!!!!!!
·

Θα κανουμε οτι θελουμε εμεις θα δουλευουμε οσο θελουμε και δεν δεχομαστε ελεγχο απο κανενα.[/b

Εδω ισχύει το "απέξω απ το χορό......." Όλα αυτά αναφέρονται σε συγκεκριμένα θέματα και πρακτικές. Το ωράριο ας πούμε αναφέρεται στα ολιγοθέσια σχολεία που γίνεται το έλα να δεις.
Δεν θεωρώ σωστό να τα αναλύσω όλα εδώ μέσα. Απαντήσεις όμως μπορώ να δώσω όπως και κάθε εκπ/κός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλεια του.

Μερικα απο αυτα που ζητανε, κι αν τα κατακτησουν τα τουβλα που βγαζουν θα γινουν τσιμεντολιθοι.

εσείς κι εγώ κύριε Νικόλα είμαστε τούβλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

sernickolas

# 55 στις 18/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by andromeda_

Παράθεση:

Μαλιστα
Ας αρχίσουμε λοιπόν
Καταρχήν ξέρει κανεις από εσάς για ποιου ειδους αξιολόγηση μιλάμε;
Αν όχι πείτε μου για να το αναλύσω.
Ξέρει κανεις απο σας πόσος είναι ο μισθός ενός εκπ/κού της πρωτοβάθμιας μετά από 24 χρόνια υπηρεσίας;
Τί σημαίνει ενσωμάτωση μήπως;
Αυτή η περιβόητη σύνδεση με ποιο τρόπο θα γίνει άραγε;
·

είναι κι αυτό μια ερμηνεία!!!!!!!!!!!!!
Υπάρχει και η άλλη όψη όμως. Η όψη των κάθε λογής επιδομάτων που δίνονται σε κλάδους που αναφέρω πιο πάνω,εν μία νυχτί. Η όψη του ότι ο δάσκαλος δεν δικαιούται να ζητήσει αναδρομικά ούτε ευρώ απο επιδόματα που δίνονται στα λόγια πρίν 10 χρόνια και κάποιοι τα παίρνουν ανελλιπώς. Η όψη του ότι όταν τόλμησα να ζητήσω αναδρομικά του οικογενειακού επιδόματος, πήρα ένα έλάχιστο τμήμα τους μετα από χρόνια , σε δόσεις, γιατι δεν υπήρχαν λεφτά ενω το ίδιο βράδυ ανακοινώθηκε η αύξηση 1000 και πλέον ευρώ στους βουλευτές (να αναφέρω ότι ψηφίστηκε ομόφωνα η είναι περιττό

Οσο για τους διορισμούς,αλήθεια στα σχολεία που είναι τα παιδιά σας δεν έχουν κενά; Το Υπουργείο λέει όχι. Εγω ξέρω ότι σήμερα ήρθε μαθηματικός στο Γυμνάσιο της κόρης μου ενώ Γερμανικά .........θα δούμε αν και πότε θα κάνουν. Αν είναι μόνο αυτά τα κενά ...........τότε είστε τυχεροί και έχει δίκιο το Υπουργείο.
·

Αχ αυτοί οι ωρομίσθιοι!!!!!!!!!!!!!!!! Ζημιά που κάνουν.................... Ναι χαλάνε την πιάτσα.
Με τα 200-300 ευρώ που κάνουν πρέπει να αυτονομηθούν, να κάνουν οικογένεια, να έχουν βρε αδερφέ προσωπική ζωή.Και κοίτα θράσος!!!!!!!!!!! Δεν μπορούν!!!!!!!!!!!!!!! ΑΙΣΧΟΣ
Βέβαια το να γίνουν μόνιμοι και να καλύψουν τα υπάρχοντα κενά δεν το συζητάμε γιατι μετα.......θα κάθονται!!!!!!!!!!!!!
·

Εδω ισχύει το "απέξω απ το χορό......." Όλα αυτά αναφέρονται σε συγκεκριμένα θέματα και πρακτικές. Το ωράριο ας πούμε αναφέρεται στα ολιγοθέσια σχολεία που γίνεται το έλα να δεις.
Δεν θεωρώ σωστό να τα αναλύσω όλα εδώ μέσα. Απαντήσεις όμως μπορώ να δώσω όπως και κάθε εκπ/κός που σέβεται τον εαυτό του και τη δουλεια του.

εσείς κι εγώ κύριε Νικόλα είμαστε τούβλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Απ`οτι καταλαβαινω εισαι Δασκαλα, οπως ειπα δεν εχω τιποτα μαζι σας αλλα με το κρατος.

Να σου απαντησω ομως σ`αυτο που ρωτας.....

Ποσα λεφτα χαλασαν οι γονεις σου και οι δικοι μου για να μην ειμαστε τουβλα;

Μηπως οι παλιοι Δασκαλοι ηταν λιγο διαφορετικοι;

Σ`αρεσει οταν βγαινουν οι αγροτες και κλεινουν την εθνικη;

Τα δικαιωματα καθε κλαδου φτανουν μεχρι εκει που αρχιζουν των υπολοιπων.

Εγω που εχω δυο παιδια να μην παω στη δουλεια λοιπον και να κραταω τα παιδια στο σπιτι.

Να παρω οικιακη βοηθο (με φτανουν τα λεφτα μου

Μολις αρχισουν τα σχολεια, τα παιδια και θα εχουν παραπανω υλη και εσεις οι δασκαλοι θα θελετε να πατε παρακατω για να προλαβεται, χωρις πολλες παραδωσεις.

Με τα νεα βιβλια που εχουνε φετος τα παιδια θα χρειαζονται φροντηστηριο απο την τεταρτη δημοτικου.

Αυτα ποτε θα παιξουν; παιδια ειναι.

Για να τελειωνω ομως....
Δεν τα εχω με τους δασκαλους αλλα με τους αδιαφορους δασκαλους.

Δεν τα εχω με τους δημοσιους αλλα με τους αδιαφορους δημοσιους.

Τα εχω με αυτους που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους, τους βολεμενους που δεν μπορουμε να τους στειλουμε σπιτι τους λογω μονιμοτητας.

Αν αυτοι λειψουν και καλυτερες συνθηκες θα εχετε και καλυτερους μισθους και το πιο σημαντικο τον κοσμο ολο στο πλευρο σας.

andromeda_

# 56 στις 18/10/2006
author
Γυναίκα / 58 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Απαντήσεις: 1.514
Σερ Νικολα

Δεν είμαι ακριβώς δασκάλα αλλά δεν έχει και τόση σημασία.

Οι δικοί μου γονείς …..ελάχιστα.

Δεν ήταν διαφορετικοί ,εμείς τους βλέπαμε έτσι γιατί όταν γυρνούσαμε σπίτι και τολμούσαμε να τους κατηγορήσουμε…..άρχιζε δεύτερο ημίχρονο από τους γονείς μας ( για θυμήσου) .

Δεν μ αρέσει όταν για χάρη οποιασδήποτε κοινωνικής ομάδας, ταλαιπωρείται μια άλλη. Ούτε που είναι κλειστά τα σχολεία μ αρέσει. Αλλά δεν βλέπω κι άλλη λύση.

Μακάρι να μπορούσα να κρατήσω εγώ τα παιδιά σου,αλλά ούτε αυτό είναι λύση.
Οικιακή βοηθό; ναι κι εγώ θα ήθελα αλλά όπως είμαι σίγουρη ότι ξέρεις……….αυτό είναι όνειρο θερινής νυχτός.

Ναι το ξέρω ότι θα «τρέχουν» την ύλη, αν και προσωπικά ποτέ δεν θεώρησα ότι το ζητούμενο είναι να τελειώσουν τα παιδιά το βιβλίο, όσο το να κατακτήσουν την διαδικασία του:μαθαίνω

Τα νέα βιβλία; Αυτή κι αν είναι πονεμένη ιστορία!!!!!!!!!!!
Και πιο πολύ απ όλους πονάει τους δασκάλους και τις Νηπιαγωγούς.

Οσον αφορά τα φροντιστήρια… ούτε πήγα ποτέ ούτε τα παιδιά μου έστειλα η θα στείλω. Σου λέει κάτι αυτό;

Δεν τα εχω με τους δασκαλους αλλα με τους αδιαφορους δασκαλους.

Δεν τα εχω με τους δημοσιους αλλα με τους αδιαφορους δημοσιους.

Τα εχω με αυτους που δεν κανουν σωστα τη δουλεια τους, τους βολεμενους που δεν μπορουμε να τους στειλουμε σπιτι τους λογω μονιμοτητας.

Αν αυτοι λειψουν και καλυτερες συνθηκες θα εχετε και καλυτερους μισθους και το πιο σημαντικο τον κοσμο ολο στο πλευρο σας.
Αυτό το κρατάω! Και πίστεψε με….είμαι απόλυτα μαζί σου.
Μόνο….σε παρακαλώ…..ας μη τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβαλι………………………
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

# 57 στις 19/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by evixatz
ακουσα στις ειδησεις πως η κυβερνηση εχει δεχτει τα αιτηματα τους εκτος απο τα μισθοδολογικα και αυτοι(ω!τι εκπληξη!)δεν σταματουν την απεργια.

Είναι γνωστή η απόπειρα διαστρέβλωσης και παραπληροφόρησης από τα ΜΜΕ.
Όμως, δυστυχώς, η πλειονότητα των Ελλήνων βασίζονται στα ειδησεογραφικά δελτία-παρωδίες για να ενημερωθούν για τα σημαντικά ζητήματα... εν μέσω θεμάτων του Κίτρινου Τύπου και της διαμόρφωσης lifestyle.

giannis28

# 58 στις 22/10/2006
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
Απαντήσεις: 258

Παράθεση:

Πρεπει να φυγουν ολοι οι τεμπεληδες απο το δημοσιο, και για να γινει αυτο πρεπει να αρθει η μονιμοτητα.

Εισαι χρησιμος εισαι εργατικος δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Αλλα αν εισαι λουφαδορος της αδειας του γιατρου καθε τρεις και λιγο, αν ερχεται ο κοσμος που αγωνεια για το μεροκαματο κι εσυ τηλεφωνας, τον αγνοεις, ή πολλες φορες τον ταλαιπορεις επειδη εισαι ασχετος και δεν πλειρεις τα κρητιρια για τη θεση που εχεις, να πας σπιτι σου και να παρεις μια εφημεριδα να βρεις δουλεια και να τα κανεις αυτα......

Δεν μπορει η μιση Ελλαδα να πληρωνει την αλλη μιση χωρις να παραγετε εργο.
"Το ιδιο το δημοσιο σε κανει τεμπελη σερ, η ιδια η υπηρεσια σε ξεκουραζει!!"
Ασε λοιπον τα μεγαλα λογια του τυπου "αυτοι ειναι τεμπεληδες" γιατι και εσυ αν ησουν στο δημοσιο τεμπελης θα ησουν.Και μην ξεχνας πως ζεις στην ελλαδα.Στην χωρα της διαφθορας και της ανεντιμωτητας.Ο ελληνας εχει εμφυτο το γονιδιο της καλοπερασης και του συμβηβασμου!!

giannis28

# 59 στις 22/10/2006
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
Απαντήσεις: 258
Α...και κατι ακομα το οποιο ειναι βασικο και το ξερουμε ολοι.
"οποιος εχει μαχαιρι τρωει πεπονι" οποις δεν εχει......απλα το κοιταζει..
Λυπαμαι γι αυτο...αλλα ισχυει..

# 60 στις 22/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate

Παράθεση:
Originally posted by evixatz

Είναι γνωστή η απόπειρα διαστρέβλωσης και παραπληροφόρησης από τα ΜΜΕ.
Όμως, δυστυχώς, η πλειονότητα των Ελλήνων βασίζονται στα ειδησεογραφικά δελτία-παρωδίες για να ενημερωθούν για τα σημαντικά ζητήματα... εν μέσω θεμάτων του Κίτρινου Τύπου και της διαμόρφωσης lifestyle.

ακομη και ετσι να ειναι(δεν μπορω να αντιπροβαλλω επιχειρηματα γιατι και εγω δεν γουσταρω τα ..μηδια) δεν μπορεις να αρνηθεις οτι οι περισσοτεροι δημοσιοι υπαλληλοι ειστε σε πλεονεκτικη θεση.
η μανα μου και 3 θειοι μου ειναι δημοσιοι υπλαλληλοι ,οι δε 2 απο αυτους ειναι καθηγητες και το εχουν παραδεχτει και οι ιδιοι.
εγω για λογου μου θα δωσω για ΑΣΕΠ καθηγητων γιατι ξερω οτι αμα παω στον ιδιωτικο τομεα με πολυ καλο πτυχιο και με βαθμο,μεταπτυχιακες σπουδες,αριστα αγγλικα ,καλα γαλλικα,υπολογιστες και σχετικα σεμιναρια σε σχεση με τις σπουδες μου θα παρω 550 με (με μεγαλο ανοιγμα *ωλου!!!) 800 ευρω.
για αυτο και θα δωσω για το δημοσιο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε