Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ολοι για το δημοσιο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

# 61 στις 22/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by giannis28

Παράθεση:
Originally posted by sernickolas

Πρεπει να φυγουν ολοι οι τεμπεληδες απο το δημοσιο, και για να γινει αυτο πρεπει να αρθει η μονιμοτητα.
Ναι γιατί όχι στην άρση της μονιμότητας, αλλά........
Εισαι χρησιμος εισαι εργατικος δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Ποιός θα κρίνει την εργατικότητα του επί συμβάσει υπαλλήλου? υπάρχουν οι δικλείδες ασφαλείας για να μη γίνεται κατάχρηση από πλευρά των διοικούντων?

Δεν μπορει η μιση Ελλαδα να πληρωνει την αλλη μιση χωρις να παραγετε εργο.
Και ο εργαζόμενος του Ιδιωτικού τομέα πληρώνεται από τους "άλλους" μισούς ή δεν είναι έτσι?
Στο μεν δημόσιο τομέα ο εργοδότης λέγεται διοίκηση στον δε ιδιωτικό αφεντικό, και οι δύο εισπράτουν από τους μεν και δε μισούς, ο καθένας με τον δικό του τρόπο.Η διαφορά είναι ότι στο δημόσιο υπάρχει η ανταποδωτικότητα και δεν παράγει πλούτο, ενώ ο ιδιωτικός τομέας (το αφεντικό) πλουτίζει σε βάρος τόσο των εργαζομένων όσο και των πελατών.
Η όποια διεκδίκηση είναι σεβαστεί όταν δεν γίνεται σε βάρος άλλων και στην προκειμένη περίπτωση οι εκπαιδευτικοί έχουν "ξεφύγει", όπως και άλλοι κλάδοι στο παρελθόν.Θεωρητικά θα είναι πλήγμα για τον συνδικαλισμό να "βγουν" από την απεργία οι εκπαιδευτικοί χωρίς να κερδίσουν αρκετά, όπως έχει συμβεί και σε άλλές απεργιακές κινητοποιήσεις στο πρόσφατο παρελθών.Η "απεξάρτηση" σπουδών με επαγγελματική αποκατάσταση θα πρέπει να γίνει πρώτα σε εμάς τους πολίτες συνείδηση.Σπουδάζω γιατί το θέλω και δημιουργώ τις προϋποθέσεις για μια καλύτερη εργασία και όχι γιατί πρέπει ντε και καλά με το πτυχίο στο χέρι να "μπω" στο δημόσιο. Κάποτε οι γονείς λέγαν στα παιδιά τους :" πήγαινε σχολείο να μη σε κλέβουν στο ζύγι".
Άδικη η απεργία αλλά άδικη και η επίθεση στον κλάδο των εκπαιδευτικών.
Κάποτε θα πρέπει να μάθουμε στον ΔΙΑΛΟΓΟ μέχρι τελικής πτώσεως και όχι με το παραμικρό απεργιακή κινητοποίηση, έτσι βρε αδελφέ να αποκτήση και η απεργία την θέση που τις ΑΞΙΖΕΙ.

"Το ιδιο το δημοσιο σε κανει τεμπελη σερ, η ιδια η υπηρεσια σε ξεκουραζει!!"
Ασε λοιπον τα μεγαλα λογια του τυπου "αυτοι ειναι τεμπεληδες" γιατι και εσυ αν ησουν στο δημοσιο τεμπελης θα ησουν.Και μην ξεχνας πως ζεις στην ελλαδα.Στην χωρα της διαφθορας και της ανεντιμωτητας.Ο ελληνας εχει εμφυτο το γονιδιο της καλοπερασης και του συμβηβασμου!!

Όχι φυσικά δεν σε κάνει τεμπέλη το δημόσιο, ούτε και σε διαεφθίρει ήσουν πριν απλά δεν έτυχε να εκδηλωθεί.
Άλλο η καλοπέραση και άλλο η τεμπελιά και η διαφορά και δυστυχώς αυτό το "ζω στην Ελλάδα" είναι μιας μορφής καρκίνου που δεν βρέθηκε ακόμη το φάρμακο, όπως και το ωχ βρε αδελφέ έτσι είναι ο κόσμος,
Κάποια πραγματα πρέπει να τα αλλάξουμε στον εαυτό μας και να τα μεταδώσουμε στα παιδιά μας αν θέλουμε αυτή η χώρα να προχωρήσει..............

# 62 στις 22/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by evixatz
ακομη και ετσι να ειναι(δεν μπορω να αντιπροβαλλω επιχειρηματα γιατι και εγω δεν γουσταρω τα ..μηδια) δεν μπορεις να αρνηθεις οτι οι περισσοτεροι δημοσιοι υπαλληλοι ειστε σε πλεονεκτικη θεση.

Δεν είμαι υπάλληλος του δημοσίου, πόσο μάλλον δασκάλα.
Μητέρα είμαι, παιδιού που φοιτά στο δημοτικό, όμως έχω τη συναίσθηση και τη γνώση όσων γίνονται στο χώρο της εκπαίδευσης. Φροντίζω κι ενημερώνομαι για όσα θέματα ενδέχεται να επηρεάσουν το μέλλον του παιδιού μου.

Αν είναι δύσκολα τα πράγματα στον ιδιωτικό τομέα, πού να δεις τι γίνεται στον τομέα των ελεύθερων επαγγελματιών... που δεν υπάρχουν καν αργίες και το 8ωρο φαντάζει άπιαστο όνειρο...

Όταν κάποτε τέθηκε ζήτημα πρόσληψής μου στο δημόσιο, προτίμησα να βουτήξω στα βαθιά και να το ρισκάρω. Δεν έχω μετανιώσει στιγμή γι'αυτή την απόφασή μου. Εύχομαι καλή τύχη στη ζωή σου και να την φτιάξεις έτσι ακριβώς όπως την επιθυμείς.

# 63 στις 22/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ποσα λεφτα χαλασαν οι γονεις σου και οι δικοι μου για να μην ειμαστε τουβλα;

Μηπως οι παλιοι Δασκαλοι ηταν λιγο διαφορετικοι;

Σ`αρεσει οταν βγαινουν οι αγροτες και κλεινουν την εθνικη;

Τα δικαιωματα καθε κλαδου φτανουν μεχρι εκει που αρχιζουν των υπολοιπων.

Εγω που εχω δυο παιδια να μην παω στη δουλεια λοιπον και να κραταω τα παιδια στο σπιτι.

Να παρω οικιακη βοηθο (με φτανουν τα λεφτα μου

Μολις αρχισουν τα σχολεια, τα παιδια και θα εχουν παραπανω υλη και εσεις οι δασκαλοι θα θελετε να πατε παρακατω για να προλαβεται, χωρις πολλες παραδωσεις.

Με τα νεα βιβλια που εχουνε φετος τα παιδια θα χρειαζονται φροντηστηριο απο την τεταρτη δημοτικου.

Με συγχωρείς, sernickolas, που κάνω παράθεση σχολίου σου σε άλλο μέλος, όμως εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα.

Ο "θεσμός" του φροντιστηρίου ξέρετε από πού ξεκίνησε; Από τη διάθεση ορισμένων να γίνουν βασιλικότεροι του βασιλέως. Στα φροντιστήρια, τι μαθαίνουν τα παιδιά; Αποκομίζουν τα εφόδια για να περάσουν στις εξετάσεις... μόνο! Το σχολείο παρέχει συνολική εκπαίδευση και γνώση, κατά μέσο όρο. Δε σου μαθαίνει πώς να περάσεις στις εξετάσεις. Σου δίνει τα εφόδια, και αν είσαι έξυπνος τα χρησιμοποιείς, ώστε να έχεις τη "δεξαμενή γνώσεων" που απαιτείται για να προχωρήσεις παρακάτω.

Θίγεις το θέμα της ύλης που καλούνται να διδάξουν οι δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και αντίστοιχα ν'αφομοιώσουν τα παιδιά του δημοτικού. Είναι κι αυτό ένα από τα σημαντικά θέματα που έχει τεθεί προς συζήτηση. Οι κινήσεις για την αντικατάσταση της διδακτέας ύλης ήταν "σκοτεινές" και αντίθετες σε ορισμένες περιπτώσεις προς τις συστάσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Είναι κι αυτό μέρος του αγώνα των δασκάλων... για να μην φτάσουμε να κάνουν τα παιδιά φροντιστήριο από την δ' δημοτικού, όπως λες κι εσύ! Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι αυτόματα τα παιδιά μας γίνονται τούβλα. Από εμάς εξαρτάται, πώς θ'αντιμετωπίσουν το σχολείο -συνολικά- και τον δάσκαλο -ειδικά.

Ενδεχομένως η διδακτέα ύλη να μην καλυφθεί φέτος, αν συνεχιστεί η απεργία. Ενδεχομένως, του χρόνου, να υπάρχουν μαθητές με πολλά κενά αφού δεν απεργεί το σύνολο των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και υπάρχουν δάσκαλοι που δεν έχουν απεργήσει ούτε μια μέρα, ενώ αντίστοιχα υπάρχουν δάσκαλοι που δεν έχουν σπάσει την απεργία τους ούτε μια μέρα. Τότε θα κληθούμε όλοι όσοι έχουμε παιδιά στο δημοτικό να τα βοηθήσουμε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα βρεθεί δάσκαλος που θ'αφήσει πίσω μαθητή με αυτά τα δεδομένα.

Κάτι τελευταίο, όσον αφορά στα δικαιώματά μας ως πολίτες. Δικαίωμα στην απεργία έχουμε όλοι οι εργαζόμενοι, θεωρητικά. Στην πράξη, ελάχιστοι έχουν τα κότσια να την κάνουν πράξη και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Ας μην τους κατατρέχουμε...

sernickolas

# 64 στις 22/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κορυδαλλός
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 760
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate

Παράθεση:
Ποσα λεφτα χαλασαν οι γονεις σου και οι δικοι μου για να μην ειμαστε τουβλα;

Μηπως οι παλιοι Δασκαλοι ηταν λιγο διαφορετικοι;

Σ`αρεσει οταν βγαινουν οι αγροτες και κλεινουν την εθνικη;

Τα δικαιωματα καθε κλαδου φτανουν μεχρι εκει που αρχιζουν των υπολοιπων.

Εγω που εχω δυο παιδια να μην παω στη δουλεια λοιπον και να κραταω τα παιδια στο σπιτι.

Να παρω οικιακη βοηθο (με φτανουν τα λεφτα μου

Μολις αρχισουν τα σχολεια, τα παιδια και θα εχουν παραπανω υλη και εσεις οι δασκαλοι θα θελετε να πατε παρακατω για να προλαβεται, χωρις πολλες παραδωσεις.

Με τα νεα βιβλια που εχουνε φετος τα παιδια θα χρειαζονται φροντηστηριο απο την τεταρτη δημοτικου.

Με συγχωρείς, sernickolas, που κάνω παράθεση σχολίου σου σε άλλο μέλος, όμως εκεί ακριβώς έγκειται το πρόβλημα.

Ο "θεσμός" του φροντιστηρίου ξέρετε από πού ξεκίνησε; Από τη διάθεση ορισμένων να γίνουν βασιλικότεροι του βασιλέως. Στα φροντιστήρια, τι μαθαίνουν τα παιδιά; Αποκομίζουν τα εφόδια για να περάσουν στις εξετάσεις... μόνο! Το σχολείο παρέχει συνολική εκπαίδευση και γνώση, κατά μέσο όρο. Δε σου μαθαίνει πώς να περάσεις στις εξετάσεις. Σου δίνει τα εφόδια, και αν είσαι έξυπνος τα χρησιμοποιείς, ώστε να έχεις τη "δεξαμενή γνώσεων" που απαιτείται για να προχωρήσεις παρακάτω.

Θίγεις το θέμα της ύλης που καλούνται να διδάξουν οι δάσκαλοι της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και αντίστοιχα ν'αφομοιώσουν τα παιδιά του δημοτικού. Είναι κι αυτό ένα από τα σημαντικά θέματα που έχει τεθεί προς συζήτηση. Οι κινήσεις για την αντικατάσταση της διδακτέας ύλης ήταν "σκοτεινές" και αντίθετες σε ορισμένες περιπτώσεις προς τις συστάσεις του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου. Είναι κι αυτό μέρος του αγώνα των δασκάλων... για να μην φτάσουμε να κάνουν τα παιδιά φροντιστήριο από την δ' δημοτικού, όπως λες κι εσύ! Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι αυτόματα τα παιδιά μας γίνονται τούβλα. Από εμάς εξαρτάται, πώς θ'αντιμετωπίσουν το σχολείο -συνολικά- και τον δάσκαλο -ειδικά.

Ενδεχομένως η διδακτέα ύλη να μην καλυφθεί φέτος, αν συνεχιστεί η απεργία. Ενδεχομένως, του χρόνου, να υπάρχουν μαθητές με πολλά κενά αφού δεν απεργεί το σύνολο των εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και υπάρχουν δάσκαλοι που δεν έχουν απεργήσει ούτε μια μέρα, ενώ αντίστοιχα υπάρχουν δάσκαλοι που δεν έχουν σπάσει την απεργία τους ούτε μια μέρα. Τότε θα κληθούμε όλοι όσοι έχουμε παιδιά στο δημοτικό να τα βοηθήσουμε. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα βρεθεί δάσκαλος που θ'αφήσει πίσω μαθητή με αυτά τα δεδομένα.

Κάτι τελευταίο, όσον αφορά στα δικαιώματά μας ως πολίτες. Δικαίωμα στην απεργία έχουμε όλοι οι εργαζόμενοι, θεωρητικά. Στην πράξη, ελάχιστοι έχουν τα κότσια να την κάνουν πράξη και για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Ας μην τους κατατρέχουμε...

Να ξαναπάρω θέση λοιπόν γιατί μπορεί να μην έγινα κατανοητός.

Δεν έχω τίποτα με τους εκπαιδευτικούς και ως θεματοθέτης το αρχικό κείμενο ήταν αν πρέπει να θεωρούνται οι τελειόφοιτοι διαφόρων σχολών ότι είναι αδιόριστοι στο δημόσιο τομέα.

Σαν άνθρωπος θεωρώ τον εαυτό μου επαναστάτη, γιατί στο παρελθόν για αρκετούς λογούς ήμουν απέναντι στο σύστημα αγωνιστικά και έμπρακτα.

Διαφωνώ όμως με τη λογική ότι οποιοσδήποτε έχει κάποια βοήθεια (μέσον) και χωρίς να πληρεί τα ανάλογα κριτήρια να βολεύετε στο δημόσιο τομέα.

Και δεν φτάνει μονό αυτό, αλλά να κλείνει η εθνική οδός, τρόφιμα να καταστρέφονται στο δρόμο να σαπίζουν, τα νησιά να υποφέρουν από προμήθειες λόγω απεργιών των πλοίων, και τώρα με τα σχολεία να καλούμε να μην εργαστώ για να κρατώ τα παιδιά στο σπίτι και μόλις η απεργία θα τελειώσει σίγουρα ο χρόνος δεν θα φτάσει για να καλύψουν τα κενά που άφησε η απεργία στα παιδιά μας.

Διαφωνώ κάθετα με όλους αυτούς τους δημοσίους υπαλλήλους που κοροϊδεύουν τον εαυτό τους και το κόσμο στις διάφορες υπηρεσίες και δεν υπάρχει η δυνατότητα να πάει σπίτι του.

Μπορώ να σας αναφέρω δεκάδες περιστατικά που ταλαιπωρήθηκα στο δημόσιο έχασα μεροκάματα, έχασα την ψυχική μου υγεία, γιατί κάποιοι δεν κάνουν καλά την δουλειά τους, ή δεν την κάνουν καθόλου.

Είμαι βέβαιος ότι πολλοί από εσάς, κάτι ανάλογο θα έχετε να καταθέσετε.

Το κακό όμως ξεκινάει από εμάς τους ιδίους.

Εμείς είμαστε αυτοί που μάθαμε τους γιατρούς στα φακελάκια, εμείς είμαστε αυτοί που παρακαλαμε τους πολιτικούς για μια θέση στο δημόσιο, εμείς είμαστε αυτοί που χτίζουμε αυθαίρετα και μπαζώνουμε τα ρέματα, εμείς είμαστε αυτοί που λαδώνουμε για να πάρουμε διπλώματα να περάσουμε τα`αυτοκινητα μας κτεο και μπορώ να γραφώ μέχρι αύριο για πόσους λογούς είμαστε ακόμα εμείς υπεύθυνοι.

Αν δεν αλλάξουμε νοοτροπία για τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τα δρώμενα αυτού του τόπου τίποτα και ποτέ δεν πρόκειται ν` αλλάξει…..

Δεν τα έχω λοιπόν με τους δασκάλους αλλά με τους αδιάφορους δασκάλους.

Δεν τα έχω λοιπόν με τους δημοσίους αλλά με τους αδιάφορους δημοσίους.

Μα ποιο πολύ τα έχω με τον αδιάφορο πολίτη, που για λόγους βολέματος αδιαφορεί για ότι γίνετε γύρω του, νοιάζεται μόνο για τον εαυτούλι του και μόλις το καταφέρει αράζει, ξέρει ότι κανείς δεν τον κουνάει απ`τη θέση του και κοιμάται ήσυχος.

# 65 στις 23/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δυστυχως,Νικο,αυτο ειναι το συστημα και αυτο θα παραμεινει...

Οσο το δημοσιο επιβαλλεται σ'εναν τοπο,τοσο θα υπαρχουν υπαλληλοι που θα ...λυμαινονται και θα εκμεταλλευονται το συστημα...

Ολοι μας εχουμε υποφερει κατα καιρους,απο τα τερτιπια ορισμενων,του δημοσιου...τοσες οι καταγγελιες...και τι εγινε? Αλλαξε τιποτα?

Ειναι θεμα ανθρωπινων χαρακτηρων και αξιολογησεων...

Απ'την στιγμη που το κρατος,αδυνατει να ελεγξει τις οποιες προσληψεις,δεν φαινεται φως στο τουννελ...

Κοιτα, τωρα, τι εχει να γινει με το ρουσφετι,μετα τ'αποτελεσματα των δημοτικων και νομαρχιακων εκλογων...θα γινει υπερπληρωση θεσεων,για να ''ξοφληθουν'' οι ψηφοι...

Και παντα το γνωστο...στους 10,οι 9 ειναι προϊσταμενοι και ο ενας δουλευει!!!

Αθανατο δημοσιο...αθανατη Ελληνικη κοινωνια...

# 66 στις 23/10/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by enfant_gate

Παράθεση:
Originally posted by evixatz
ακομη και ετσι να ειναι(δεν μπορω να αντιπροβαλλω επιχειρηματα γιατι και εγω δεν γουσταρω τα ..μηδια) δεν μπορεις να αρνηθεις οτι οι περισσοτεροι δημοσιοι υπαλληλοι ειστε σε πλεονεκτικη θεση.

Δεν είμαι υπάλληλος του δημοσίου, πόσο μάλλον δασκάλα.
Μητέρα είμαι, παιδιού που φοιτά στο δημοτικό, όμως έχω τη συναίσθηση και τη γνώση όσων γίνονται στο χώρο της εκπαίδευσης. Φροντίζω κι ενημερώνομαι για όσα θέματα ενδέχεται να επηρεάσουν το μέλλον του παιδιού μου.

α!
νομιζα πως ησουν δημ.υπαλληλος απο αυτα που εγραφες...
παντως ,αυτη η αυξηση των μισθων ειναι αδικαιολογητη.
δεν θα βελτιωθει η παιδεια αν οι δασκαλοι περνουν περισσοτερα.
ευχαριστω.

SOLARIN

# 67 στις 29/10/2006
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Δάφνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%
TWRA AN PW OTI STO DHMOSIO TOMEA EIMAI K EGW POSO KRA3IMO 8A FAW?? EXW YPAR3EI KAI ELEY8EROS EPAGGELMATIAS EXW YPAR3EI K YPALL SE IDIWTIKO TOMEA K TWRA PLEON EIMAI STO DHMOSIO.PAIRNW LIGOTERA LEFTA TWRA.OI DASKALOI TA PARALENE PISTEYW.POLLOI POY DOYLEYOYN STO DHMOSIO DEN 8A EPREPE NA DOYLEYOYN GIATI EXOYN EKMAYLISTEI APO THN PALIA NOOTROPIA THS KRIKELAS.DEN EINAI KAKO NA DOYLEPSEI KAPOIOS EPEIDH GOYSTAREI NA DOYLEPSEI.OXI NA APAITEI OMWS YPERMETRH AMOIBH.OSO GIA APERGIES...H GNWMH MOY EINAI MHN DAGKWNEIS TO XERI POY SE TAIZEI.DEN SE BOLEYEI AYTO POY ORKISTHKES NA KANEIS?FYGE KAI EINAI XILIADES POY PERIMENOYN GIA THN 8ESH SOY.APLO.
Ο ανυπογραφοσ

# 68 στις 8/1/2009
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Το εχω σκεφτει κι εγω φιλε μου πολλες φορες-δικηο εχεις, αλλα μην ξεχνας και κατι ταλαιπωρους αναπληρωτες, Οι οποιοι υπηρξαν καθηγητες...αλλα προσωρινοι...δεν διοριστηκαν.
Ποτε δεν εγινα εγω αναπληρωτρια, αν και το επεδιωξα-αυτο για να μην νομιζεις οτι μιλαω για τον εαυτο μου!
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε