Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΓΑΜΟΣ: Η συνταγή της επιτυχίας

Σελίδα : 1

prisoner2002

# 1 στις 17/7/2003
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 44
'Aρεσαν+: 0%

Γαμος: η συνταγή της επιτυχίας

Έχουμε μεγαλώσει με εικόνες και στερεότυπα για το"σωστό" γάμο.
Υπάρχει άραγε "συνταγή" επιτυχίας για ένα γάμο?
Μήπως απλά υπάρχουν προυποθέσεις για μια υγειή σχέση?

evans

# 2 στις 17/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΓΛΥΚΟΞIΝΟ ΧΟΙΡΙΝΟ .

iRiDa

# 3 στις 17/7/2003
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 51
nomizw oti einai to sex to vasikotero

evans

# 4 στις 18/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by iRiDa
nomizw oti einai to sex to vasikotero

ΑΓΑΠΗΤΗ iRiDa ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΥΤΕΣ ΠΕΡΙ SEX ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΣΥΝΤΑΓΗ .
ΚΑΤΙ ΣΑΝ , ΚΑΛΟΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΑΛΛΑ Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙΑ ΣΤΙΦΑΔΟ; (ΤΙ ΜΑΣ ΕΠΙΑΣΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΤΙΚΑ Μ' ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΓΕΣ)

Μυρτώ

# 5 στις 18/7/2003
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

κατανόηση...

επικοινωνία και αμοιβαίες υποχωρήσεις.
Ρούχα μαζί που πλύθηκαν και έχουν γίνει ρόζ.....

(Στιφάδο άκουσα.....!!!! σλούρπ σλουρπ! Το αγαπημένο μουυυυυυ)
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

evans

# 6 στις 18/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
επικοινωνία και αμοιβαίες υποχωρήσεις.
Ρούχα μαζί που πλύθηκαν και έχουν γίνει ρόζ.....

ΛΕΙΠΕΙ Ο ΛΑΓΟΣ...... ΒΑΣΙΚΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ;
(Στιφάδο άκουσα.....!!!! σλούρπ σλουρπ! Το αγαπημένο μουυυυυυ)

# 7 στις 22/7/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δεν πιστεύω στις υποχωρήσεις...Πιστεύω στην ανάγκη του να βλέπω τον άνθρωπό μου να νιώθει καλά και να περνάει ακόμα καλύτερα...Να μπορώ να τον καταλαβαίνω, ακόμα κι όταν δεν έχει τη δύναμη να μου εξηγήσει..
Θέλω να ξέρει πως είμαι εκεί, χωρίς να νιώθει φυλακισμένος. Θέλω να κάνει αυτό που τον ευχαριστεί χωρίς να νιώθει υποχρέωση γιατί θα με αφήσει μόνη..
Θέλω να είμαι η έμπνευσή του...η μούσα του κι όχι ο δεσμοφύλακάς του...
Για την ώρα αυτή η "συνταγή" μας έχει κρατήσει 13 χρόνια μαζί...
Μα κι αν ακόμα πάψει αυτό να μας αρέσει έχουμε τη διάθεση να "πλάσουμε" την εξέλιξή μας, ανάλογα με τις ανάγκες μας...

evans

# 8 στις 22/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by moo693

Παράθεση:
Originally posted by Natalia
Δεν πιστεύω στις υποχωρήσεις...Πιστεύω στην ανάγκη του να βλέπω τον άνθρωπό μου να νιώθει καλά και να περνάει ακόμα καλύτερα...Να μπορώ να τον καταλαβαίνω, ακόμα κι όταν δεν έχει τη δύναμη να μου εξηγήσει..
Θέλω να ξέρει πως είμαι εκεί, χωρίς να νιώθει φυλακισμένος. Θέλω να κάνει αυτό που τον ευχαριστεί χωρίς να νιώθει υποχρέωση γιατί θα με αφήσει μόνη..
Θέλω να είμαι η έμπνευσή του...η μούσα του κι όχι ο δεσμοφύλακάς του...
Για την ώρα αυτή η "συνταγή" μας έχει κρατήσει 13 χρόνια μαζί...
Μα κι αν ακόμα πάψει αυτό να μας αρέσει έχουμε τη διάθεση να "πλάσουμε" την εξέλιξή μας, ανάλογα με τις ανάγκες μας...

Αουτς... και δεν μπορούσα να καταλάβω τι ξαφνικός πονοκέφαλος ήταν αυτός που με έπιασε.... πάλι κουτουλήσαμε;

Συνέχισε έτσι... αυτή είναι μια σωστή "συνταγή"... όταν μέσα σ'ένα γάμο ο ένας απο τους δύο αισθάνεται φυλακισμένος... απλά ανοίγει την πόρτα και φεύγει... αργά ή γρήγορα φεύγει...

... κι αν δεν φύγει το σώμα του... φεύγει το μυαλό του... κι αυτό νομίζω είναι ακόμα πιό οδυνηρό για όλους!

ΚΑΙ ΑΜΑ ΦΥΓΕΙ ΠΙΣΩ ΔΕΝ ΓΥΡΝΑ.......
BE FREE
C U
WHAT'S UP

iRiDa

# 9 στις 24/7/2003
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 51
evans me phres apta moutra den eipa oti to sex einai h sintagi alla enas vasikos paragontas pou mporei na kratisei ena zeugari

evans

# 10 στις 25/7/2003
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by iRiDa
evans me phres apta moutra den eipa oti to sex einai h sintagi alla enas vasikos paragontas pou mporei na kratisei ena zeugari

ΞΕΡΩ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ.
ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΧΩΡΙΣΩ ΤΗΝ ΖΗΛΕΥΑ!
ΕΚΕΙΝΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΑΝΑΠΗΡΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑΚΙ (34ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙ) ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ (29ΧΡΟΝΩΝ) ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ 80 ΕΚ/ΡΙΑ ΔΡΧ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΟΡΚΟΥΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΑΓΑΠΗΣ!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΖΕΥΓΑΡΙ ΜΕ ΤΡΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ , ΕΥΚΑΤΑΣΤΑΤΟΙ , Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΕ ΣΚΛΗΡΥΝΣΗ ΚΑΤΑ ΠΛΑΚΑΣ ΣΕ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΣΤΑΔΙΟ .
Ο ΑΝΤΡΑΣ ΕΚΕΙ ΠΙΣΤΟΣ , ΣΕ ΧΑΡΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΛΥΠΕΣ.......
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΤΙΚΑ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΨΕΥΤΗΣ ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ ΑΝ ΕΛΕΓΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΩ ΤΕΤΟΙΟΝ ΣΤΑΥΡΟ.
ΤΟ ΣΕΞ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΡΟΛΟ!
ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΖΗΛΕΥΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

SIKAT

# 11 στις 12/8/2003
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Το sex είναι απαραίτητος παράγοντας όσο και ο λαγός στο στιφάδο αφού μιλώντας για γάμο εννοούμε σχέση που το περιέχει σα κύριο συστατικό.
Τώρα αν δημιουργεί από μόνο του τον τέλειο γάμο.. φυσικά και όχι γιατί αν τον αναμείξεις με λάθος υπόλοιπα της συνταγής μπορεί να σου βγει και γλυκόξινο χοιρινό.
Μάλλον είναι το αποτέλεσμα του καλού γάμου ίσως και η επιβεβαίωσή του.
Πάντως αν κάτι δε πάει καλά θα φανεί σίγουρα εκεί.
Όταν λεω ότι "όταν κάτι δε πάει καλά " δεν εννοώ μόνο συναισθηματικά αλλά κι από ένα σωρό άλλα πράγματα .
Άγχος, κούραση, αλλά και υγεία και πράγματι στις φοβερές οικογένειες που περιέγραψε ο " evans " - και που είναι να τις θαυμάζεις πράγματι "evans" - υπάρχει πρόβλημα υγείας που αλλοιώνει τη σχέση από γάμου σε κάτι άλλο που μακαρίζω το θεό μου δε το έχω γνωρίσει.

Εκτός από το sex που όπως είπα το θεωρώ καθρέπτη του γάμου θα έλεγα ότι ή συνταγή για να έχεις καλό sex στο γάμο σου - άρα πετυχημένο γάμο - είναι αυτή της "moo693 "
Θα ήταν το όνειρό μου για το γάμο μου αν είχα την απαιτούμενη ενέργεια που απαιτείται γι αυτό και δε μου την κατανάλωναν τα της καθημερινής ζωής πράγματα.

SIKAT

# 12 στις 14/8/2003
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 3
Με αφορμή το Αυγουστιάτικο φεγγάρι και την κόρη μου μόλις 18 μηνών που την είχα αγγαλιά σκέφτηκα κάποια πράγματα που θα ήθελα να τα συμπληρώσω αν και δεν είναι πολύ επεξεργασμένα στο μυαλό μου.

Την είχα στην αγγαλιά μου ξαπλωμένη στο ένα μου χέρι και με το αλλο της έδειχνα το φεγγάρι.
Εβλεπα τα ματάκια της να το κοιτούν ορθάνοικτα και ένοιωσα ερωτευμένος μαζί της.
Με αφορμή αυτό σκεφτόμουν μετά ότι συνταγή της επιτυχίας μιάς σχέσης θα μπορούσε να στηριχτεί εκεί. Δηλαδή αν για κάποια γυναίκα είχα την ανάγκη να της δείχνω ότι καλό νομίζω ότι υπάρχει και αυτή το δέχεται και επιδιωξή της και χαρά της είναι να κάνει το ίδιο για μένα, αν προσπαθούσα να την προστατέψω από τον πόνο και την στενοχώρια όπως κάνω με τη μικρή μου, όταν χαίρομαι και ξεκουράζομε και παίρνω δύναμη με το που βλέπω το χαμογελό της και το ίδιο κάνει κι αυτή.... τότε το φαγητό θα τρώγετε και ωμό και θα είναι πολύ ωραίο...
Η σκέψη μου όμως δεν ήταν αυτό, ήταν το ότι πιθανών να είναι θέμα επιλογής να θυμηθούμε ή να αποφασίσουμε να κοιτάξουμε με αυτόν τον τρόπο τον σύντροφό μας και να είναι αυτό η αρχή του μαγειρέματος μιας καλής συνταγής. Πράγμα που ένοιωσα να συμβαίνει με την γυναίκα μου που η σχέση μας μέσα απο τις ευθύνες που έχει δημιουργήσει γύρω της δεν έδινε πολλά περιθώρια.
...η διαθεσή μας είναι θέμα επιλογής μας και όχι θέμα καταστάσεων...

botsp

# 13 στις 20/8/2003
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βύρωνας
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 277
Για να πετυχει το μαγειρεμα χρειαζονται δυο συστατικα:ΕΣΥ και ο ΑΛΛΟΣ

Η επιλογη συντροφου ειναι το βασικοτερο!!

Οταν επιλεξεις τον "καταλληλο/η" για σενα τοτε.....
η συνταγη θα πετυχει!!!!!!!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost