Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ειμαι ψυχολογικα ρακος.

Σελίδα : 1

lefterismetalas

# 1 στις 2/12/2006
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Ειμαι ψυχολογικα ρακος.

Καλησπερα παιδια.Ειμαι 18 χρονων και πιστεύω για την ηλικια μου θα επρεπε να εχω αρκετες σχεσεις, μα ομως δεν εχω.Εχω εξαιρετικα χαμηλη αυτοπεποιθηση και δεν ξερω τι να κανω για να παρω τα πανω μου.Να φανταστητε παντα οταν παω να κανω καποια κινηση, με πιανει κρυος ιδρωτας και τα χανω.Εμφανισιακα δεν ειμαι Brand Pitt μα ομως αρκετα καλος και πολυ ωριμος στο κεφαλι.Δηλαδη θελω να πω πως εχω πολυ καλο χαρακτηρα και δεν το λεω μονο εγω αυτο.Υπηρχαν αρκετα κοριτσια που με ηθελαν στο παρελθον μα ομως η μια ηταν χειροτερη απο την αλλη,οχι μονο εμφανισιακα μα και στον χαρακτηρα.Ειμαι πολυ δειλος στο να πλησιασω μια κοπελα και δεν ξερω τι να κανω.Ειμαι ψυχολογικα ενα ρακος.Εχω απελπιστει παρα πολυ και αν συνεχιστει αυτο το βιολι δεν ξερω και εγω τι θα κανω.Σας παρακαλω απαντηστε μου με μια καλη συμβουλη μηπως και φυγω απο αυτο το προβλημα.

anemona_62

# 2 στις 3/12/2006
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Λευτέρη καλώς ήλθες.
1) - Πόσες σχέσεις θα έπρεπε να είχες καλέ στα 18 σου? Και γιατί να "έπρεπε" δηλαδή? Χόμπι είναι? Μήπως το κάνουν ή λένε πώς το κάνουν οι άλλοι και γι αυτό θεωρείς ότι μειονεκτείς έναντί τους? Αυτό είναι λάθος! Πρώτον, συχνά επαίρονται και λένε υπερβολές και ανακρίβειες για να κάνουν τον καμπόσο και να πρασινίζουν οι υπόλοιποι από τη ζήλια τους. Μην πέφτεις σε αυτή την παγίδα. Σχέση να κάνεις όταν και αν θέλεις εσύ και με το κορίτσι που επιθυμείς, όχι ό,τι να 'ναι.

2) - Ανασφάλεια... έχουμε όλοι! Φυσικό είναι λοιπόν εσύ ως άβγαλτος να έχεις περισσότερο αλλά μη φοβάσαι, δε δαγκώνει Εντάξει, μη λέω ψέμματα, δαγκώνει καμιά φορά, αλλά κι αυτό μέσα στο παιχνίδι είναι
Να ξέρεις όμως ότι όπως φοβάσαι εσύ άλλο τόσο φοβούνται και τα κορίτσια, τι να κάνουν, τι να πουν, πώς να μιλήσουν ή πώς να μην κάνουν όλα τα παραπάνω. Μπορείς λοιπόν να χαλαρώσεις λιγάκι και να πλησιάσεις ένα κορίτσι για να το βοηθήσεις να αιστανθεί άνετα? Αν πας με αυτή την τακτική κι όχι ανάποδα, σα να έχει εκείνη το πρόβλημα προσέγγισης κι όχι εσύ, να δεις τι ωραία που θα αιστανθείς άμα πετύχεις και τη δεις να ξεσφίγγεται και να σου χαμογελάει. Μην έχεις φόβο τι να πεις, ποια έξυπνη ατάκα να χρησιμοποιήσεις, μερικές φορές οι πιο κοινότυπες φράσεις λειτουργούν θαυμάσια στο να ξεκινήσει μια κουβέντα και να σπάσει ο πάγος.

Να είσαι ο εαυτός σου, μην προσποιείσαι κάτι που δεν έισαι. Πρώτον διότι το μυρίζονται όλοι και δε σε εμπιστεύονται και δεύτερον διότι εσύ δε θα αισθάνεσαι καλά και το άγχος σου θα αυξάνεται. Εξάλλου, όποιος έρθει και μείνει κοντά σου, είτε φίλος σου είτε φίλη σου είτε το μελλοντικό κορίτσι σου θα είναι επειδή τους αρέσεις εσύ κι όχι κάποιος Μπραντ Πιτ
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 3 στις 3/12/2006
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πέρα από όσα είπε η anemona_62, τα οποία με καλύπτουν μερικώς, επαναλαμβάνω και τονίζω:
Σχέση θα κάνεις όταν είσαι έτοιμος!

Μην αφήνεις το περιβάλλον σου, όσα λένε οι γύρω σου και τα ΜΜΕ να σε επηρεάζουν! Η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Υπάρχουν πολλά άτομα 18 ή 20 ή και παραπάνω χρονών που έχουν κάνει ελάχιστες έως καμμία σχέσεις.

Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι πολύ το θέμα. Πέρα του ότι η υπερβολική του σκέψη μόνο κακό σου κάνει (είπες και μόνος σου ότι "είμαι ψυχολογικά ράκος"), αν με τις κινήσεις, τα λόγια και τις πράξεις σου δώσεις την εντύπωση ότι "θέλεις πολύ μια κοπέλα", οι πιθανότητες να πετύχεις μειώνονται σημαντικά.

Έχε στο νου σου ότι οι έξυπνες ατάκες δεν παίζουν και τόσο μεγάλο ρόλο. Για την ακρίβεια, μόνο το 7% της εντύπωσης που δημιουργεί ο άλλος για εμάς εξαρτάται από το τι λέμε. Το υπόλοιπο εξαρτάται από πράγματα όπως η γλώσσα του σώματος, ο τόνος της φωνής σου κ.α.

Στο site αυτό, (αλλά και γενικότερα στο Internet) θα βρεις άρθρα που ίσως βοηθήσουν (κυρίως στις ενότητες "Φλερτ" και "Προσωπική βελτίωση"). Μην ξοδέψεις όμως πολλές ώρες από την ζωή σου ψάχνοντας και διαβάζοντας και μην δέχεσαι άκριτα ο,τι διαβάζεις!! Δέξου μόνο ο,τι ταιριάζει στο προσωπικό σου στιλ.
Πιο πολλά θα μάθεις με την εμπειρία. Όταν αποφασίσεις ότι είσαι έτοιμος (και εννοώ να αποφασίσεις εσύ και όχι οι άλλοι για σένα), δοκίμασε να πλησιάσεις κάποια κοπέλα. Οι πρώτες φορές είναι δύσκολες για όλους τους άντρες (προσωπικά ακόμη και τώρα νιώθω λίγο φόβο κάθε φορά που κάνω μια προσέγγιση αυτού του είδους). Σιγά-σιγά όμως θα αποβάλλεις τον φόβο.

Να είσαι σίγουρος για τον εαυτό σου. Λες "Εμφανισιακα δεν ειμαι Brand Pitt μα ομως αρκετα καλος και πολυ ωριμος στο κεφαλι.Δηλαδη θελω να πω πως εχω πολυ καλο χαρακτηρα και δεν το λεω μονο εγω αυτο." Είναι καιρός να το πιστέψεις (εγώ προσωπικά σε πιστεύω), να πιστέψεις ότι είσαι ένα άτομο που αξίζει, ένα άτομο που μια κοπέλα θα ήθελε δίπλα της.

Αυτά τα ολίγα... αν είναι θα επανέλθω με περισσότερα!
Καλή τύχη σου εύχομαι σε κάθε περίπτωση!

# 4 στις 27/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Έτσι είναι η ζωή φίλε μου απλά δεν γεννήθηκες με χάρισμα μην προσπαθείς να βρείς απάντηση δεν αλλάζει η καταστασή σου.Δεν είσαι ο μόνος έχει κι άλλους πολλούς σαν εσένα ενώ για άλλους αυτό είναι παιχνίδι,έχουν χάρισμα!
Απλά περίμενε μπάς και σου κάτσει καμία στο ξέφωτο

# 5 στις 28/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γεια σου αγαπητέ Λευτέρη,

Εγώ θα συμφωνήσω εν μέρει με τον Elpizw_Zw_Yparxw (επιτέλους, ένα post να τελειώνει με χαμόγελο ) αλλά εν μέρει θα διαφωνήσω κιόλας διότι:

Δεν είναι ΜΟΝΟ θέμα χαρίσματος κατά τη γνώμη μου.

Είναι το να μπεις στη λογική του να γίνεις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΟΣ και να εκφράζεις ελεύθερα αυτό που αισθάνεσαι.

Και σιγά-σιγά, όταν αρχίζεις να γίνεσαι περισσότερος επικοινωνιακός, θα δεις ότι τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα από ότι τα φαντάζεσαι

Αρκεί να το θελήσεις

# 6 στις 28/2/2007
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να σου πω , όλοι έτσι ήμασταν κάποτε. Κανείς δεν είναι σίγουρος πάντα για τον εαυτό του όταν πλησιάζει μια κοπέλα. Ακόμα και αν είχαμε σχέσεις στα 18 και πριν. Να ξέρεις πως είναι και θέμα εμπειρίας το πως θα πλησιάσεις μια κοπέλα. Φυσικά δεν μιλώ για τις ατάκες που θα χρησιμοποιήσεις αλλά στο πόσο άνετος θα είσαι ώστε να μπορείς να της μιλήσεις.
Πχ, όταν πας για να παίξεις μπάσκετ ας πούμε, ή στην σχολή σου όταν μιλάς με τον διπλανό σου έχεις τρακ; Δεν νομίζω.
Έτσι και με τις γυναίκες. Να έχεις πάντα κατά νου όταν πλησιάζεις μια γυναίκα πως πλησιάζεις έναν άνθρωπο. Μην προσπαθείς ποτέ εκ των προτέρων να προετοιμάσεις ατάκες και βλέμματα. Μόνο με την εμπειρία θα αποκτήσεις όμως, την άνεση αυτή.
Δεν χρειάζεται να τρελαίνεσαι για αυτό το θέμα. Να σκέφτεσαι πως μιλάς σε άνθρωπο, έτσι θα είσαι άνετος και ο ιδρώτας και ο κόμπος στο στομάχι σιγά σιγά θα φύγει. Άποψή μου; Μην ψάχνεις την τέλεια. Όπως και η γυναίκες που σε πλησιάζουν ( ; ) έτσι και εσύ έχετε τρακ. Μίλα με αυτές. Δεν χρειάζεται να συναντάς την Μπριζίτ Μπαρντό για να αποφασίσεις να κάνεις σχέση. Ψάχνε και λίγο περισσότερο, βαθύτερα ή, καλύτερα, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Η κάθε σχέση είναι ξεχωριστή, και έχει κάτι να σου δώσει πέρα απο ένα θεϊκό πρόσωπο ή ένα καλογυμνασμένο σώμα. Ξεκίνα να κάνεις σχέσεις με γυναίκες, ανεξαρτήτου εμφάνισης. Η διαδικασία αυτή είναι που θα σου φέρει την εμπειρία και θα ελλατώσει το άγχος της πρώτης επαφής.
Μην ξεχνάς, και εσύ και εκείνες είστε στην διαδικασία πειραματισμού ακόμη. Δεν χρειάζεται για να κάνεις σχέση , η κοπέλα να είναι η γυναίκα της ζωής σου.

Εμπειρία + Όικειότητα = Άνεση

Με την άνεση , εξαφανίζουμε το τρακ.
Χαιρετώ σας

lucretia

# 7 στις 28/2/2007
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.330
Γιατι, εμεις ειμαστε καλα, ρε Λευτερακη?
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε